ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 19 Maart '43 Telefoon no. 32 Directeur-Admlnistratenr (Advortentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nlouwihode" Hqofdrodaotent 2620 M J, KOSTEN, Manhuisatraat, Zierikzee 99ïte Jaarg. No. 15193 öiro no. 137677 Tuuchen Charkof an Koersk Sorjeiaanvallen tij Orel afgeslagen Het opperbevel, van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: In den geheelen sector tusschen Charkof en het gebied ten Noord westen van K o e r s k zijn de divisies van het leger en Waffen-SS in den aan val m Oostelijke richting. In wèerwR van don verbitterden tegenstand en de moeilijke terreinomstandigheden bereik ten onze troepen dagelijks de gestelde aanvalsdoelen, verdreven de bolsjewisten steeds weer uit hun nieuwe stellingen en brachten hen, in samenwerking met de luchtmacht, de zwaarste verliezen toe- De ten Zuidoosten van Charkof ingeslo ten vijandelijke strijdkrachten zijn, met uitzondering van kleine resten, vernie tigd. Bolsjewistische ontzettingspogingen zijn met bloedige verliezen mislukt. Ten Zuiden van Orel vielen de bolsje wieken gisteren opnieuw óver een breed front met sterke infanterie, alsmede een gepantserde strijdmacht, aan. De in ver scheidene golven ondernomen aanvallen strandden met zware verliezen op den- cnwrikbaren tegenstand van onze troe pen, die door de luchtmacht op vdor- treffelijke wijze werden gesteund* Ook ten Zuiden van het Ilmenmeer bestormde de vijand wederom tevergeefs onze stel lingen. Bij de plaatselijke gevechten aan het front Ln Tunis hebben Duitsche en ltaliaansche troepen gevangenen gemaakt- Krachtige aanvallen van vijandelijke in fanterie dan het front in Zuid-Tunis werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen» De luchtmacht mengde zich met sterke strijdkrachten in de af- weergevechten. Duitsche jagers hebben boven het Middellandsche zeegebied vijf vijandelijke vliegtuigen, w.o. vier torpe dovliegtuigen, neergeschoten. Majoor Phi'lipp, groepscommandant van een jachteskader, heeft gisteren met het neerschieten van vier vliegtuigen zijn 203e .overwinning in de lucht behaald. Itailaanschweermachtsbericht Plaatselijks actie aan ket Tunesische front Het 1027e communiqué van het Ital. opperbevel luidt: Aan het front in Tunis zijn bij plaat selijke operaties ongeveer 100 gevangenen gemaakt. Vliejgtuigen van de Spil hebben kolonnes van troepen en motorvoertui gen alsmede artilleriestellingen aange vallen. In luchtgevechten hebben Duit sche jagers 5. Britsche toestellen neer geschoten. Afzonderlijk vliegende vijande lijke toestellen hebben eenige bommen laten vallen en maehinegeweervuur ge richt op plaatsen en spoorwegstations in Zuid-Italië. Te Metaponto 4 idoaden en 4 gewonden, alsmede lichte schade. In de Middellandsche zee is een motor zeilboot met 4 vijandelijke officieren aan boord door een ltaliaansche motortorpe doboot genomen. Uit photo's, in de Berlijnsehe bladen blijkt, dat de Führer zich in de afge- loopen dagen rechtstreeks naar het Oos telijke front heeft begeven voor het hou den van besprekingen met hooge com mandostaven der Duitsche troepen. Nadat de pers reeds de namen van 89 personen heeft gepubliceerd die' bij den jongs ten Engelschen terreuraanval op München zijn gedood, ïijn thans de namen van nog 77 slachtoffers bekend gemaakt, van wie 45 vrouwen en vijf kinderen. Feuilleton 2i) door Frank van Falckonoort Thijs keerde met een woedend gezicht ziifch om, liep naar buiten en smeet met een slag de deur van de varkensstal achter zich dicht. Uit de wagenschuur haalde hiji de hak en begaf zich naar het land. Thijs was razend op den jon gen boer en als hij gedurfd had, had hiji hem in den varkensstal aangepakt, maar daarvoor was hij te lafhartig. Hij was een branie met z'n mond, maar in werkelijkheid was hij zoo bang als een wezel. Die vervloekte kwast hield natuur lijk van die meid, en die meid van hem, anders had ze zich niet steeds zoo op een afstand van hem gehouden, van hem, Thijs Vermeulen, den knapsten jongen uit den polder. Was het niet om razend te worden En 'die meid had hem natuur lijk aan den jongen boer verraden. Thijs ziedde van woede, alleen al bij de ge dachte, dat die kleine Groningsche hem weerstreefde. Zij1 was de eerste van allen, die niets van hem wilde weten, en Thijs had dit al heel spoedig bemerkt. En toch was hiji vast besloten, ten koste vafi alles, dat zij, evenals de andere meiden, naar zijn pijpen zou dansen. Wat drommel, als hij aan een van de knapste DE TURKSCHE PREMIER IN DE NAT. VERGADERING Minister-President Saracogloe heeft in zijn rede voor de groote nationale ver gadering om. het volgende gezegd Onze politiek en onze betrekkingen met de verbonden en bevriende mogendheden) zijn door de tusschen hen en ons be staande verdragen geregeld. Het ministe rie van buitenlandsche zaken heeft tot op dezen dag zijn schitterendste resulta ten bereikt en zal ook in de toekomst, de gebieden van Turkije en de rechten en belangen der Turken behoeden. Naast deze algemeene lijnen der politiek be staat nog een punt dat ,in het liehiti getrokken moet worden: de Engelsohe en Turksche vriendschap. Onze vrienden, de Engelschen kunnen er van verzekerd zijn, dat wij hartelijk deIhanden drukken, die naar ons zijn uitgestrekt en dat wij de oprechte woorden uit Londen beschouwen als de echo van die woor den, die wijzelf van ganscher harte aan Londen richten. Gij weet dat de ver kiezing van Inönü tot President van de Turksche Republiek in het Amerikaan- sche Congres werd medegedeeld. Het Congres heeft deze mededeeling met don derende toejuichingen aangehoord. Inzake de valuta en financiëele crises zeilde de Minister-President, dat de begrooting van 250 millioen Turksdie Ponden in 1938 tot 480 millioen in 1943 is gestegen* Bovenaan op de lijst met de te verrich ten taken staat de plicht om het Turk sche leger steeds paraat te houden. Voorts cleeld(e Saracogloe mede dat voor de delging van ide .openbare schulden een bedrag van 15 millioen Turkschq, Pon den uitgetrokken is om zoodoende de erfenis van het Ottomaansche Rijk te liquideeren. REDE VAN FRANCO Woensdagmiddag is te Madrid de plechtige openingsvergad'ering gehouden van de Volksvertegenwoordiging der Spaansche Cortes, waarbij als belangrijk ste punt op de agenda stond een rede van het Staatshoofd. Generaal Franco verklaard© onder an dere: Na veel zorg en vele offers be ginnen wij met de opening van de Cor tes aan een beslissende etappe in de nieüwe orde." Wij moeten de terugkeer naar de fouten uit het verleden ver mijden. Wij zijn vastbesloten de Natio nale Revolutie uit te voeren. Hoofdzaak is .en blijft de verschrikkelijke bedrei ging door het Sovjet-Russische commu nisme. Niet in de geweldige kracht van de Sovjet-Russische legers ligt het voor naamste gevaar, maar in de leuze der wereldrevolutie. De Sovjietlegers behoe ven in hfet geheel niet eerst de grenzen der andere landen te overschrijden om onheil, dood en verderf t,e brengen. - Democratie en Christendom Kijkeporschef dr. Dietrich, antwoordt Honny Wallace Rijksperschef dr. Dietrich heeft onder het motto „democratie en christendom" een antwoord gegeven op een redevoe ring, die Henry Wallace, de vice-presi dent der Vereenigde Staten, eenige dagen geleden in de Wesleyan-University te i Ohio heeft uitgesproken. In deze rede trachtte Wallace het bolsjewisme schoon te wassohen. Ook bedreigde hij de mensohJheid met neg een derden wereld oorlog, ingeval het den democratiën niet zou gelukken een atmosfeer van ver trouwen jegens de bolsjewistische me thoden te scheppen. Dietrich wees om. op de driestheid meiden uit den polder vroeg, of ze een avondje met hem meegiing dansen naar Achterkerk, sprong ze een voet in de lucht en die trotsche deern keek niet eens naar hem om. Hiji had maar één vinger uit te steken en zelfs de een of andere, boerendochter werd de zijne, en die prinses, idie pauw, die maar een ge wone boerenmeid was, sloeg hem met een stuk waschgoed om de noren als de eerste de beste kwajongen. En nu kwam die vervloekte wijsneus er ook nog tusschen. Maar f dien zou hij. wel leeren, dien aap! Dat was maar een klein kunstje. En die kleine prinses zou hij ook wel temmen, reken maar! Bn nu werd hij als de eerste de beste daglooner aan het stekels hakken gezet. Dat was het toppunt! Hij, Thijs Vermeu len, die nooit anders op het weiland werkte, als met melken of ln' den hooi tijd, moest nu, als een koejowgen, stekels hakken. Hij knarsetandde van drift. Maar dat zou hij hem wdi betaald zetten! Thijs Vermeulen liet zich niet ongestraft beleedigen! En met een hart vol woede begon hij te hakken. Dfes middags met etenstijd, toen het werkvolk van het land kwam, was dl el een en nog enkele andere meiden bezig het waschgoed aaiïde lijnen te hangen. Ze zag Thijs ook aankomen, maar na de waarschuwing van Dirk duchtte ze geen kwaad meer van hem en daarom ging ze gewoon door met haar weak. (Wordt vervolgd) van de leugen van Wallace, dat de na- tionaal-socialistische philosophie er naar streeft de wereld te doen beheerschen, door een „Herrenrasse", hoewel zij in tegendeel de leer is van een in zich besloten volksstaat, anti-imperialistisch en gekant is tegen ieder streven naar we reldheerschappij. Wallace schuift het Duitsche volk de eigen Amerikaansche plannen, en 'bedoelingen in de schoenen en verzint een „nationaal-socialistische i philosophie", die in het geheel niet be- 1 staat. i Uitvoerig weerlegde Dietrich, dat de f nationaal-socialistische wereldopvatting zou leeren, dat oorlogen altijd onvermij delijk zullen zijn. Zij leert integendeel, dat een gemeenschappelijke orde van vrije naties slechts mogelijk is, wanneer in -plaats van de voogdij van enkele volken het beginsel treedt van de ge lijke kansen voor allen, wanneer niet slechts enkelen, die door geweld in. het bezit zijn gekomen van het grootste deel van de schatten der aarde, hun aandeel hebben in de ontwikkelingsmogelijkheden maar allen naar de maatstaf van hun prestaties. Alleen langs dien weg zullen oorlogen onmogelijk worden. Vervolgens besprak dr. Dietrich den eiisch van Wallace betreffende een atmos feer van vertrouwen jegens de bolsje- wistiische leer van den klassenstrijd. Wie het kapitalisme goedkeurt, kan den klas senstrijd niet ontkennen. Zoo wordt het het toppunt van wijsheid, dat de kapita listische uitbuiters de eene helft van de wereld en de bolsjewisten de andere krijgen. Daaruit vloeit dan weer voort, hetgeen Wallace zegt: „Wanneer de Wes telijke democratieën en Rusland niet tot een bevredigende (Overeenstemming ko men kunnen, wordt wereldoorlog no. 3 onvermijdelijk". De hoop, dat het bolsje wisme zou kunnen worden overgehaald afstand te doen van zijn wereldrevolutie zal door de 'rauwe werkelijkheid weer, vernield zijn, aangezien de wereldrevo lutie het kernstuk is van ide bolsjewisti sche leer en de basis van het 'bolsjewisme fin algemeenen zin. Morgen is het Zaterdag, dat be teek ent, dat de jongens en meisjes van den nationalen jeugdstorm er weer in groeten getale op uit gaan om boeken in te zamelen voor de Nederlandsche arbeiders in Duitsch- land. Honderdduizenden van uw voilksgenooten in Duitschland vra gen U dringend óm deze lectuur en zeggen: „geef deze jongens en meisjes boeken mee voor ons, die ver van huis zijn". OPKOMST N.A.D. 1 Juli—15 December In de Nederlandsche Staatscourant is opgenomen een besluit van den secreta ris-generaal van het departement van algemeene zaken betreffende -de aanwij zing van het aantal arbeidsdienstplichti- gen en het tijidstip van .opkomst. Hierin wordt 'bepaald: de volgende arbeids- diênstplichti'g'en zullen worden opgeroe pen tot het vervullen van arbeidsdienst- plicht gedurende het tijdvak van en met 1 Juli tot en met 15 December 1943: a. krachtens art. 2 lid 2 en 11 van het arbeidsdienstplichtbesluit, de mannelijke a rb e idad ienstplichtiigen die zijn aange steld in openbaren dienst of bij' het bij zonder onderwijs en onderscheidenlijk geboren zijn tusschen 31 December 1924 en 15 Juni 1925 en tusschen 1 April 1922 en 1 April' 1924 voor zoover de betrokkenen niet reeds hun arbeidsdienst- plicht hebben vervuld; b. krachtens art- 4 van het arbeidsdienstplichtbesluit, de mannelijke dienstplichtigen geboren in het eerste halve jaar van het jaar 1925 voor zoover hun oproeping naar het oordeel van den commandant van den N.A.D. noodiig is. DE SLUITING VAN BEDRIJVEN, ENZ. Verboden werkzaamheden, i verboden tewerkstelling Aan de 'beschikking van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied (commissaris-generaal voor finan ciën en oeconomische zaken) betreffende de sluiting van bedrijven ontieenen wij nog, dat de uitoefening van de volgende werkzaamheden met het in werking tre den van deze beschikking is verboden: De werkzaamheid van handelsreizigers voor wervingsdoeleinden, tot het afhalen van bestellingen of tot het bezorgen van waren. De als hoofdberoep uitgeoefende wer ving voor verzekeringsmaatschappijen in den buitendienst met uitzondering van de als nevenberoep uitgeoefende wervings- werkzaamheid van de met de incassee- ring, schaderegeling of met het voor komen van schade belaste personen. Klantendienst ten opzichte van de ver bruikers, vooir zoover deze uitsluitend! bestaat in het afhalen of bezorgen van waren; van het veirbod is uitgezonderd het bezorgen van nieuwsbladen, melk, brood, aardappelen en groenten, wasch goed, brandstoffen en groote voorwer pen, zooals meubelen; de burgemeester kan om bijzondere redenen andere uit zonderingen toestaan. Aan de kappers andere werkzaamhe den dan: a) in de heerenafdeelingen haarknippen, hoofdwasschen, friseeren en scheren; b) in de damesafdeelingen: haar knippen, hoofdwasschen en friseeren (wa tergolven en onduleeren). Na 15 April1 1943 is voorts de tewerk stelling (Beschaftigung) aan de volgende bedrijven verboden: 1) aan banken en. effectenkantoren, met uitzondering van. boerenleenbanken, en aan verzekeringsmaatschappijen: van manlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met dertig jaar; 2) aan 'bedrijven van den overzeeschen import- en exporfhamdel, koloniale en zeescheepvaartmaatschappijen; van manlijke personen in den leeftijd van achttien tot en met vijf en veertig jaar, met uitzondering van het varende personeel; 3) in de hoedenmakersbranche: van manlijke personen tot en met vijf tig jaar. Vleeschrantsoen verlaagd tot 125 gram Ingaande met de nieuwe distributie periode, die Zondag a.s. begint zal het vleeschrantsoen dan voor normale ver bruikers van 200 gram tot 125 gram per week, been inbegrepen, worden' terugge bracht. Voor de groep kinderen van 0-4 jaar zal' echter geen rantsoenverlaging plaats vinden: 'hiervoor zal integendeel eveneens een rantsoen van 125 gram géiden. De categorieën arbeiders, die zwaren en zeer zwaren arbeid verrichten, blijven hun .rantsoenen van onderscheidenlijk 300 graim 'en '500 gram ontvangen. VERSCHILLENDE BERICHTEN „Tempo und Frohsinn auf Wandorechaft" „Kraft, durch Freude" ,in het Arbeits- bereich der NSDAP, heeftten behoeve van degenen, die aan de versterkings- werken en de bewapeningsindustrie zwa ren arbeid verrichten een bijzondere va- rieté-gfoep samengesteld onder het mot to: Tempo und Frohsinn auf Wander- schaft". Om te beginnen wordt het per soneel der O.T. in de provincie Zee land 'bezocht. Vervolgens gaat de troep naar Üièt Limburgsche mijngébied en daarna treedt het voor de bewapenings arbeiders in Overijssel op. Een nieuwe groente? Naar gemeld wordt heeft een groente- kweejter uit Enkhuizen een nieuwe groen te geteeld, waaradn hij dien naam „wób- bie" heeft gegeven (samentrekking van de beginklanken van wortel 'en biet). De groente houdt het midden tusschen de, bekende roode biet en de oranje-gele wortel en bevat vooral veel vitamine-C. De „wobbie" heeft ongeveer het formaat van de winterwortel en de tint van de roode biet, zoowel wat de schil als wat den vleesdhwand betreft, terwijl de kièm WANNEEB VERDUISTEREN Heden verduisteren van 18 uur 46 tot 6 uur 52. De maan gaat onder om 6 28 uur en komt op om 17 uur 16. Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag v9 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. geelachtig is. In rauwen toestand smaakt zij min of meer als een wortel; in ge- kookten of gestoofden staat heeft zij den smaak van bieten, doch zij rieat naar peren. ?at:ënt met Pers er van door Met een van smart verwrongen gezicht (belde hij bij een tandarts in de omgeving van het Concertgebouw te Amster dam aan. De gedienstige liet den lij denden patiënt in de wachtkamer, al waar hij kreunend van pijn in een stoel neerzeeg, gelaten zijn beurt afwachtend. Maar toen het belletje ging, verscheen er niemand in de folterkamer. Was hem op dit kritieke moment toch nog de moed in de schoenen gpzonken en was hij, nog steeds gekweld door de zieke kies, thuis lafhartig achter de kachel gekropen? De tandarts kwam zelf naar de wachtkamer, om den ongelukkige naar den sjoel-der-zuchten te begeleiden. De wachtkamer was leeg, leeger dan ooit te voren... Want mèt den patiënt was ook het kostbare Perzische tapijt van den vloer verdwenen, (Tel.) Brutale aanranding Op de Loonséhebaan te V u g h t werd de 47-jarige mevr. B. op eenige honder den meters van haar woning door een ongeveer 20-jarigen jongeman aangehou den, die haar mededeelde, dat hij in de boschjes naast den weg een kindje had gevonden, dat daar blijkbaar te von deling was gelegd. Mevr. B. volgde den jongeman, die haar meetroonde naar een stille plek, waar een donkerblauwe jas op dén grond lag, die de man, naar hij zeidie, over het kind had uitgespreid. Toen zij zich 'bukte greep den onver laat een knuppel en sloeg daarmede met groote kracht op het hoofd. Op .hel ge- gil van h$t slachtoffer kwamen enkele I omwonendeh aansnellen, waarop de aan rander op de. vlucht sloeg. Doodelijk. ongeval De onbewaakte overweg aan den Hui- j dekooperweg te Hilversum heeft een slachtoffer geëischt. De 49-jarige gehuwde arbeider C. J. de W., die in de richting van de spoorlijn reed, bemerkte eerst op het laatste oogenblik de nadering van den electrischen trein Hilversum— Utrecht. Wel trachtte de man nog van zijn fiets te springen, doch 'twas ree^s te laat; hij werd gegrepen en deerlijk verminkt opgenomen. De dood moet vrij wel .onmiddellijk zijn ingetreden. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 21 Maart: Dr. van Hoorn en Dr. Mulder. Keuringen neer de Waffen SS en het Legioen Het -SS-Érsatzkommando Niederlaiide deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, Jdie die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen 2ieh ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 20.3.43 9 Roermond, N0E)AP, Swalmer- straat 61. 20.3.43 15 Arnhem, Weverstraat 16b. 21.3.43 9 Hengelo, Deutsche* Haus. 21.3.43 15 Zwolle, Hotel Peters, Markt. 22-3.43 9 'Groningen, Conoerthuis, Poelestr. .22.3.43 15 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breeds tra at. •28 3,43 9 Amsterdam, School Iepen weg 13 24-3.43 10 Utrecht, Wehrmachtheim, Ma- riaplein. 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. ,26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg- De NederlandBche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (SS P,K. l-ilt O-H-P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1