ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 18MaBrt'43 Telefoon no, 32" DireeUsr-Adsünlitotew (AdTOrtestleclief) waaHn opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotenr s 2620 A. J, DE LOQZE, Zlerlkzee Uitgave M.V. „De Zierikzeesche Nienwstode" M J. KOSTEN,-Manhnisstraat, Zierikzee 99sto Jaarg. No. 15192 h Giro no. 137677 SOVJETTROEPEN BIJ CHARKOF INGESLOTEN Afweorsueess bij het Ilmenmeer Het opperbevel van de Duilsche weer macht deelde Woensdag het volgende mede: De ten Zuidoosten van Charkof inge sloten vijandelijke strijdkrachten zijn, na dat verscheidene doorbraakpogingen wa ren afgeweerd, op een zeer klein gebied cpcengedrongen; zij gaan hun vernieti- j ging tegemoet. In het gebied van Bjel- gorod drong onze aanval verder naar het Oosten door. Krachtige vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen, waar bij 6ü pantserwagens werden kapotge schoten. Formaties gevechtsvliegers vie len terugtrekkende sovjetkolonnes en naar het front ijlende versterkingen, met vernietigende uitwerking aan. in de zwa re gevechten aan net ilmenmeer behaal den onze troepen gisteren een nieuw af- weersucces. Den geheeleti dag bestorm- den de bolsjewisten tevergeefs het Duit sche front; zij leden zware bloedige ver liezen en verloren voor onze stellingen talrijke pantserwagens. Aan de andere sectoren van het Oostelijk front kwam slechts tol gevechten van plaatselijke be teekenis. Van den Zuidelijken sector van het Tunesische front wordt levendige artil leriebedrijvigheid aan .weerskantenge meld. De luchtmacht heeft in de Middel- 'iandsche Zee pen koopvaardijschip van 10.000 brt. in den grond geboord. Bij een aanval op een vijandelijk konvooi geraakten drie transportschepen in brand. Enke'.e Britsche bommenwerpers hebben een plaats in Wëst-Duitsehland aange vallen; de bevolking leed verliezen. Een vijandelijk vliegtuig 'werd neergeschoten RUSTPAUZE VOOR BEIDE PARTIJEN Het Zuiden deel van den strijd Aan het Oostelijke front is thans de modderperiode begonnen eri hoewel de operaties hiervan uiteraard, eerst geleide lijk den invloed zlillen ondervinden, is niet te verwachten, dat het in de eerst volgende weken tot. ondernemingen op eenigszins groote schaal zal komen, te minder daar beide partijen thans een rustpauze noodig hebben. De operaties in het gebied van Charkof dienen niet als de inleiding tot een offensief van de zijde der Duitschers te worden ge zien. Van het begin af aan schijnt het trouwens eerder de bedoeling der Duit- sche legerleiding te zijn geweest, zich voor de in den komenden zomer te ver wachten operaties gunstige uitgangsstel lingen te verzekeren, als hoedanig ook Charkof kan worden beschouwd, dat als knooppunt van spoorwegen niet zonder strategische beteekenis is. Met uitzondering van den middensec tor, waar de strijd nog eenigszins heen en weer golft, heeft het front zich thans overal tot op zekere hoogte geconso lideerd. Er achter liggen thans geen Duitsche egelstellingen meer. Het is door de stelselmatige ontruiming van vèr vooruitgeschoven stellingen aanzienlijk verkort. Hierin kan men wel een aan wijzing zien, dat van Duitsche zijdie, al thans voorloopig niet. het voornemen be staat in het Noorden tot den aanval over ste gaan. Trouwens van Duitsche zijde maakt men er geen geheim van; in welke richting de plannen - gaan. Men verklaart, dat de strijd in de Sovjet- Unie. in hoofdzaak gaat om de Zuide lijke, door grooten bodemrijkdom en vruchtbaarheid gekenmerkte gebieden, zooals de Oekraïne, het Donetzbekken, het Koebangebied en het oliegebied in den Kaukasus. Charkof is als basis voor een offen sief in Zuidelijke richting van niet te onderschatten beteekenis, hetgeen ook wel blijkt uit het, thans mislukte, plan der bolsjewisten, deze stad te maken tot het Stalingrad der Oekraïne. Aan de verijdeling van dit plan hebben in belangrijke mate élite divisies der SS meegewerkt, die, teen kortgeleden de bolsjewisten reeds ver in de richting van den Dnjepr waren opgerukt, aan den strijd zijn onttrokken en voor tegen aanvallen in gereedheid gehouden. In dertijd had, naar men zich zal' herinne ren, Moskou de vernietiging dezer di visies gemeld. ItaliaanschweermachtsbBricht Opleving van den strijd in Tunis Het 1026e communiqué van het Itallaan- sche hoofdkwartier luidt In den Zuidelijken sector van Tunesië opleving van de artillerie^aclie aan bei de zijden. Duitsche vliegtuigen hebben de haven van Tripolis gebombardeerd en een vijandelijk vliegveld in Nnord-Tunesië aangevallen, waarbij zij drie toestellen op den grond hebbed vernield. Andere Duitsche vliegtuigformaties hebben gis teren een konvooi aangevallen dat ten Westen van Bengasi veer. Zij torpedeer den twee stoomschepen van middelbare tonnage; een derde koopvaardijschip vloog in brand na te zijn getroffen. In het centrale deel der Middellandsche Zee heeft een licht oorlogsvaartuig een duik boot tot zinken gebracht; een andere duikboot vloog in de lucht, toen zij met een onzer mijnversperringen in aanraking kwam. Met inbegrip van de heden ge melde actie, hebben de ltaliaansche oor logsschepen, die den strijd tegen duik- booten voeren, de laatste zes maanden 21 vijandelijke duikhooten vernield en minstens 15 min ,of meer beschadigd. Hooge onderscheiding aan Duitsche bevelhebbers De pührer heeft aan generaal Erich von Manstein, opperbevelhebber van de legergroep, die de voornaamste lasten van het Bolsjewistische winteroffensief 1942—1943 heeft moeten dragen, als 209e soldaat van de Duitsche weermacht, het eikenloof behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Voorts heeft de Führer aan den S.S., Obergrup- penführer Dietrich, commandant van de S.S. pantsergrenadiers divisie Leibstan darte S.S. „Adolf Hitler", als 26ste sol daat van de Duitsche Weermacht het Eikenloof met de zwaarden, behoorende bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis verleend. Ook Luitenant-Gene aal Höinle'n commandant van de infanteriedivisie ..Gross Deutschland", heeft als 213e sol daat van de Duitsdie Weermacht, het Eikenloof bij het Ridderkruis van het IJzeren Kruis dntvangen. Onder het motto n Jeugdstorm zet zich iir voor Nederl. arbeiders in Duitschland worden door de stormsters en stormera in het grheele land boeken ingezameld voor den werkenden volksgenoot in Duitschland. In een der verzamèllofcalen van den Nati onalen Jeugdstorm komt men handtn te kort bf} het sorteeren van het groote aantal geschonken boeken. {CNF Bof Pax 8) De leider van de Amerikaansohe mijn werkersbanden John Lewis heeft, volgens een bericht uit Washington, aangekondigd idat met ingang van 1 April a.s. een half millioert mijnwerkiers zullen gaan staken, wanneer voor dien tijd de ge- eisehte loonsverhoogingén niet zijn inge willigd. Naar de Britsche berichtendienst uit New Delhi meldt, heffft generaal Wavell verklaard, dat de verliezen van Indië se dert den val van Birma -en Malakka ongeveer 100.000 man bedragen. Hij raam de dat in idit cijfer 60- en 70.000 gevan genen zijn inbegrepen. Nieuws regeling voor babypakketten Tot dusver kwamen voor een bijzondere vergunning voor een baby-pakket slechts in aanmerking aanstaande moeders, die haar eerste baby verwachtten. Deze bij zondere vergunning wordt thans ook ter beschikking gesteld van aanstaande moe ders, die aan de hand van een uittreksel uit het bevolkingsregister kunnen aan- toonen, dat haar laatste kind op den vermoedelijken datum der bevalling ten minste 5 jaar oud is. Ter verkrijging van bovenbedoelde bij zondere vergunning ken men bij den plaatselijken distributiëdienst een aan vraag indienen onder overlegging van een schriftelijke verklaring van een genees kundige of vroedvrouw, waaruit blijkt, dat de bevalling binnen 20 weken zal plaats vinden en onde<- overlegging van bovenbedoeld uittreksel uit het bevol kingsregister. Deze regeling geldt met terugwerkende kracht van 1 Maart 1942 af, zoodat be doelde bijzondere vergunning eveneens kan worden aangevraagd door moeders, wier baby na 1 Maart 1942 is geboren en wier voorlaatste kind tenminste 5 jaar oud is. Ook bij het indienen van deze aanvragen is overlegging van een uittrek sel uit het bevolkingsregister noodig. Indien de aanstaande moeder in boven genoemd geval reeds een bijzondere ver gunning voor babybreigaren vóór 1 Jan. 1943 heeft ontvangen, komt zij echter niet in aanmerking voor een bijzondere ver gunning voor een babypakket. In da nieuwe periode alleen Gort In de komende distributieperiode zal op den gortbon uitsluitend gort verkrijg baar zijn, zoodat de bon ditmaal geen recht geeft op het k.oopen van andere gerstproducten, als goirtmout, gortbloem en gortgrutten, noch van gemengd meel, aardappel-tap,ioca, aardappelmeelvlokken. Als eenige uitzondering geldt de verkoop van gortpapde verkoop van deze toe bereide gort naast de „droge" gort is toegestaan. Uit Stad en Provincla ZIERIKZEE. Met ingang van 1 Mei as., is benoemd! tot directeur van Ge meentewerken te Harderwijk, dhr. D- Ccumou, geboren alhier, voorheen werk zaam als Tech-Ambtenaar le klasse bij den Gem. Techn. drenst van Rotterdam. NIEUWERKERK. Tot .onderwijzeres aan de Openbare Lagere School is met in gang van 1 Mei a.s, benoemd mej.. A. F. E. van der Wedden te Utrecht. ST.-PHILIPSLAND. De molenaar H. Slager te A.J .-Polder had Zaterdag j.l. het ongeluk met een .zijner kledingstuk ken in aanraking te komen met de ma chine. Vreeselijk verminkt werd hij' op genomen. Geneeskundige hulp werd on middellijk ingeroepen, welke overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodig achtte. De man is na enkele uren aan de gevolgen overleden. SCHERPENISSE;. Het zoontje van N. P. had het ongeluk met zijn vinger bekneld te geraken tussdhen de raderen van een aardappelplantmachine. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. In de gehouden vergadering van de Varkenshioudersvereeniging .„D. E.L", waai* 58 leden tegenwoordig waren, bleek uit de rekening van den penningmeester, dat er dit jaar een klein saldo was van f. 3.60, dat aan de reserve werd toege voegd, die alzoo gebracht werd ,op f 1116.18. Bestuursverkiezing had niet plaats en de rondvraag leverde niets op. Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, in den leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen,die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal waehtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 19.3.43 9 Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15 Den Bosch, Hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 20.3.43 9 Roermond, NSDAP, Swalmer- straat 61. 20.3.43 15 Arnhem, Weverstraat 16b. 21 3.43 9 Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15 Zwolle, Hotel Peters, Markt. (22 3.43 9 Groningen, Concerthuis, Poelestr. ST.-ANN AL AND. Algemeene jaarverga dering van de sportvereeniging „WHS", onder voorzitterschap van den heer A. Soeters Jz. In zijn openingswoord rele veerde deze de samensmelting van de voetbal- met de korfbalvereniging. Hij feliciteerde alle spelers die hebben me- gewerkt om het kampioenschap te be halen en bracht dank aan verschillende, personen, die, door 't beschikbaar stellen van hun fiets, het den spelers mogelijk maakten de uitwedstrijden mee te spelen Uit het jaarverslag vermelden we het volgende: aantal leden 72; donateurs 47; juniores 17 (vorig jaar 32—35—10). Gespeeld werden door het le elftal 17 wedstrijden, waarvan 15 gewonnen en 2 verloren. Aantal doelpuntenvoor 112, tegen 34. In de seriewedstrijden te Nieuwerkerk werd ide eerste prijs be haald. De korfbal behaalde in de serie wedstrijden te Poortvliet den derden prijs. Het kampioenschap werd behaald met 18 punten uit 10 wedstrijden. Doel punten: voor 62, tegen 19. De korfbal bracht het er minder goed af en bengelde met 0 punten onderaan. Daar deze sport echter nog slechts eenige maanden hier beoefend werd, is dit nog voor veel verbetering vatbaar. De gymna stieklessen stagneerden, doordat de on derwijzer, de heer J. Slager Cz., zijn arbeidsdienstplicht vervult, doch werden zoo goed mogelijk voortgezet door den heer A. Soeters,. Jac-z. De rekening werd vastgesteld op een goed slot van f 142,45. Tot bestuurslid werden herkozen de heeren C. van der Meer en J. Kurvink. Tot lid tvan de elftal commissie de heer J. Burgers- Tot leden van de twaaltalcommissie werden be noemd de heeren P. den Engelsman, Joh- Stoutjesdijk en J. Burgers. De bode had ontslag genomen. Zijn functie zal voor- loopïg worden waargenomen door de heeren J. Burgers en A- Soeters op het gewone salaris ad f 20 plus 5 pet. van de reoettes. Besproken werden nog: feestavond ter viering van het kampi oenschap, training, oefenavonden in 't verdere seizoen. THOLEN. Toen de herder A. v. d. Sande Dinsdag [bij zijn schapen kwam, welke gestald (waren op de mestvaalt van de hoeve „Luchienburg" alhier, kwam hij tot de ontdekking,- dat vier dieren door een hond waren afgemaakt. Of schoon door een politiehond van den heer v. id. Hulst te Goes is gespeurd, kon de (dader niet worden gevonden. De cadavers Zijn door den keuringsdienst voor de consumptie afgekeurd en ver nietigd. WANNBEB VEBDUISTEEEN Heden verduisteren van 18 uur 46 tot 6 uur 52. De maan gaat onder om 602 uur en komt op om 16 uur 10 Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Beperkt het electrioiteiteverbruik bet ie uw eigen belang Burg. Stand. Geboren: Lydia Gesina Louisa, d. v. J. Bout en C. Bout. Gehuwd: P. N. Luijk, 24 j. en A. M. Klippei, 22 j. Overleden: Maatje C. J. Jansen Jld, 9 jaar. Voor het Nuts-Departement trad Donderdagavond j.l. ,op, dr. Julien uit Wassenaar, met als onderwerp: „De Pygmeeën van Equatoriaal Afrika". Na opening door den voorzitter, de heer W. Moelker, verkreeg spr. het woord, welke na een korte inleiding, verduidelijkt door filmopnamen, ons voerde naar donker Afrika, leidende door oerwouden, naar het kleinste volk der wereld, dat in deze oerwouden een zwer vend bestaan leidt. Op amusante wijze vertelde spr. ons van het leven dezer volken, yvelke hun bestaan vinden in de jacht en hetgeen het oerwoud, al is dat niet veel bijzonders, oplevert. Interessante staaltjes vertelde hij over het leven deezr inboorlingen, welke niet doen aan land bouw1 en daarom afhankelijk zijn van de negerstammen, welke daarvan vaak mis bruik maken, zoodat voor een paar han den zout, een gedoode olifant wordt verruild. De polygamie komt ook onder hen voor. De kindersterfte is er abnor maal groot. Spr. schilderde hen als een goed trouw vojk, waarmede hij aardig koh opschieten. De klimaat is er echter verschrikkelijk, zoodat onder hen veel longontsteking, griep en vooral pokken voorkomen. Soms veranderen zij om de 14 dagen van woonplaats, om weer zwervend verder het oerwoud in te trek ken op voedsel en wild. Hun huttenbouw en gereedschap en wapens zijn zeer pri mitief. Het was een mooie avond, zoodat de voorzitter wel de gevoelens der vele luisteraars vertolkte, toen hij spr. dank bracht voor zijn interessante lezing. Tot slot werden nog eenige leuke films ver toond. OHicleele Landbouwmededeeilngen voor de Provincie Zeeland Da Naderlandoche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. Gr osman', SS P.K, -0-H~P\8) 22.3.43 15 Leeüwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. •23 3.43 9 Amsterdam, School Iepenwegl3 24.3.43 10 Utrecht, Wehrmachtheim, Ma- riaplein. 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. TB.C. rundoren Het komt nog wel voor dat open-lijders oip de gewone rayon-markten wonden aangevoerd. Dit is verbaden. In Zeeland kunnen de open-Jijders uitsluitend op Woensdag worden aangevoerd op het abattoir te Middelburg. De onkosten (ver voer) 'zdjn voor rekening van den eigenaar VeeregiEtratio De aandacht wordt erop gevestigd1, dat in het nieuwe genummerde veeboekje op bHz. 1 ih kolom C de voorradige runde ren, varkens, -schapen en paarden moe ten worden ingeschreven door dén vee houder zelf. Dit dienen diezelfde aantallen te zijn, als vermeld op- de in deze week ingevulde registratiiekaarten naar den stand pp' 7 Maart j.l1. Veeboekjes De veehouders, 'die gedurende het jaar 1942 een veeboekje hadden zijn verplicht dit boekje in te leveren .bij 'den PL Vertegenwoordiger en wel' voor 28 Maart a.s. Het nieuwe boekje 1943 moet even eens worden overgelegd doch kan na controle weer worden medegenomen. Bij niet voldoen aan deze verplichting zuilen beide boekjes door den C.C.D. wor den opgehaald en ondier berusting blijven van den PI. Vertegenwoordiger. Het is alsdan niet mogelijk eenige handeling te verrichten zonder eerst naar den PI. Ver tegenwoordiger te gaan. Schapenmsrkeii De igebeele schapenstapel zal in de eerstvolgende weken gemerkt moeten worden. Per aangebracht merk "is een bedrag van 25 cent verschuldigd direct aan den merker fe voldoen. Teneinde de inerkimig vlot te -doen ver- loopen worden de groote schapenhouders (kuddehouders) verzocht met den PI. Bureauhouder overleg te? plegen omtrent de datum waarop 'de schapen gemerkt zullen worden. Het vervoerverbod van schapen blijft tot nader order van kracht. In dit verband wordt er nog eens na drukkelijk de aandacht op gevestigd, dat bij een eventueélen schapenaanslag de leveringspliicht Hordt gelegd op den oor- spronkelij'ken eigenaar. Er kan dan ook geen rekening worden gehouden met z.g- „verkochte doch nog niet geleverde schapen". Huisslaohting Per 31 Maart a.s. eindigt het huis- slachtingsseizoen voor varkens. De aan vragen voor een huisslachting kunnen door den PIL Vertegenwoordiger slechts geaccepteerd worden tot en met 17 Maart as. Deze maatregel is noodzakelijk met het oog op een gelijkmatige werkver- deeüng. Men zal' in de laatste 2 weken van Maart dan ook genoegen moeten nemen met een door iden P.B.H.- bepaal den slachtdatum. EmsltenlfestrijdiBg Dit jaar zullen geen onvermengde ze melen beschikbaar gesteld worden, doch alleen een mengsel bestaande "uit zeme len, vergift en kleursel. Belanghebbenden dienen hiervan wel nota te nemen. Het mengsel wordt alleen verstrekt ten behoeve van peroeelen, welke door ernel- ten zijn aangetast, met als norm max. 25 kg per H.A. In twijfelgevallen zal men een verklaring van den assistent van den Rijkslamdb ouweons uien t moeten overleggen. De bestelbonnen kunnen wor den aangevraagd1 bij den PI. Verteger- woordigers imet ingang van 15 Maart as. De vergiftige zemelen zullen op'bon verkrijgbaar zijn bij den veevoederhandel Bij zon der© tuinbouwteelt v?rp unnic g De aandacht wordt er nogmaals op ge vestigd, dat alle aangevraagde Bijzon dere Tuinbouwteel'tvergunning wordt toe gewezen. De definitieve teeltvergunning kan pas later aan aanvragers worden toegezonden. Koolrapen voor vq-voeder Telers van koolrapen mogen deze zon der nadere toestemming aan hun vee veruoMieren, dus ook de koolrapen die voor menschelijke consumptie geschikt zijn. Oim koolrapen voor' veevoeder te mogen verkoopen, moet men zich tot •een veiling wenden. Vanwege de veiling wordt dan ter plaatse een onderzoek ingesteld. Alleen voor ide minderwaar dige kwaliteit en ide rapen niet een stuk- gewicht van minder dan kg wordt vergunning verleend om voor veevoeder te verkoopen. Daar er nog een zeer groot kwantum koolrapen iin ons land aanwezig is, worden de telers geadvi seerd, nu het vee nog in 'de stallen staat, om zooveel mogelijk de koolrapen te vervoederen. DE WND. PROV. VÖEDSELOOM- MISSARIS VOOR ZEELAND.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1