ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad en Provincie Woensdag 17 Maart'43 Telefoon co. 32 Directonr-Aclministreteur (Advortontieohef) A J. BS LOOZE, Ziorikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Uitgave N.V. „Be Zierikzeeeohe Nieuwsbode" Hoofdredaoteur K 2620 M J. KOSTEN, Manhuisstraat, Zierikzoe 99»le Jaarg. No. 15191 Oiro no. 137677 DE AANVAL BIJ CHARKOF WON VERDER TERREIN Sovjetaanval bij Iimenmeer mislukte Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: In het gebied tusschen Charkof en Bjelgorod en ten Noordwesten vanKoersk won onze aanval verder terrein. Ten Zuidoosten van Charkof werd een groep vijandelijke strijdkrachten ingesloten. Sterke tegenaanvallen der sovjets ten Westen van Bjelgorod mislukten. In den sector van hel Iimenmeer poogde de vijand gisteren, gebruik makend van ster ke strijdkrachten, door de Duitsche stel lingen heen te breken. De aanval werd uiteengeslagen door het doeltreffende vuur van alle afweer wapens, ten deele in verbitterde gevechten van man tegen man, De sovjets verloren gisteren 56 vliegtuigen; vier daarvan werden door Slowaaksche jagers neergeschoten. Vier eigen toestellen zijn niet teruggekeerd. Aan het front in Noord-Afrika verliep de dag rustig. Afzonderlijke vijandelijke vliegtuigen vlogen gisteren boven West Duitsch gebied zonder bommen te wer pen. In den afgeloopen nacht hebben zware Duitsche gevechtsvliegtuigen de belangrijke Britsche iavi tailleer in gshia ven en het marinesteunpunt Grimsby met suc ces aangevallen. Ilaliaanschweermachtsbericht Britsch mailschip vernietigd Het Italiaansche. weermachtsbericht no. 1024 luidt: In Tunesië werden de operaties te land en in de lucht door slecht weer beperkt. Door luchtdoelgeschut werd een vijandelijk vliegtuig vernield. In een ge vecht boven de straat van Sicilië hebben Duitsche jagers een tweemotorig Engelsch vliegtuig neergeschoten. In de wateren van Bóne hebben onze torpedovliegtuigen een door oorlogsschepen en vliegtuigen begeleid oonvooi aangevallen-en een groot schip met torpedo's getroffen. In den nacht van 13 Maart hebben Duitsche tor- pedomotorbooten voor de Tunesische kust een gevecht geleverd met een groep Brit sche torpedojagers, waarvan er twee toit zinken werden gebracht en twee met zekerheid getroffen, zonder eenig ver lies aan Duitsche zijde. - Op den Atlantisc'hen Oceaan heeft een onzer duikbooten onder bevel van den luitenant-ter-zee 1ste klasse Gianfranco Dazzana uit Milaan het 23 000 ton me tende Britsche mailschip „Empress of Canada", geladen met troepen, tot zin ken gebracht. Italiaansche toirpedomjotorbooten, die voor de noordkust van de Zwarte Zee opereerden, hebben een groote groep Russische torpedomatorbooten en motor boot en aangevallen en er twee van be schadigd, waarna zij ongedeerd op haar basis terugkeerden. Vijandelijke vliegtuigen verschenen ho ven het gebied van de provincie Frosi- none en het plaatsje Pozzallo (Ragusa), waar zij geringe schade veroorzaalaen. Te Pozzallo werd iemand gedood. Luchtactie boven Tunesië Het 1025e communiqué van het Italiaan sche opperbevel luidt: Aan het Zuidelijke front in Tunesië werden concentraties van vijandelijke troepen en motorvoertuigen met zichtbaar resultaat aangevallen door onze duikbom menwerpers. Tijdens verscheidene lucht gevechten hebben Duitsche jagers drie vijandelijke toestellen omlaag geschoten. In de gemeente Piana degli Albanesi I is een der vliegtuigen, die in den avond van 12 Maart naar ^Palermo vlogen, op den .grond verpletterd en in brand ge vlogen. 'Drie van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd van de operaties de afgeloopen dagen uitgevoerd. Feuilleton 28 door Frank van Falckenoort BANKBILJETTEN UIT DE CIRCULATIE Eon toelichting In het Verordeningenblad van 14 Maart •is de uitvoerige verordening van den Rijks commissaris betreffende waardieloosver- klaring der bankbiljetten van f500 en f 1000 opgenomen. Volgens deze veror dening verliezen de in omloop zijnde 'bankbiljetten van f 500 en f 1000 met1 in gang van 13 Maart de hoedanigheid van 'betaalmiddel. De in het 'binnenland gevestigde eige naren van bankbiljetten zijn gerechtigd de biljetten uiterlijk tot en met 31 Maart a.s. in te leveren bij het Rijksbelasting kantoor, dat ten aanzien van hun inkom sten- of vennootschapsbelasting bevoegd is, of in geval zij voor geen dezer be lastingen zijn aangeslagen ten aanzien van de inning bevoegd zoude zijn. Zij ontvangen een bewijs van inlevering, waarin vermeld Worden het aantal, de waarde en de nummers van de ingelever de biljetten. Genoemd 'belastingkantoor gebruikt de tegenwaarde van id'e ingeleverde biljetten in de eerste plaats tot delging van op- vorderb'are of in dien loopi van het jaar 1943 opvordeib'aar wordende belastingen .van den persoon, die de biljetten heeft ingeleverd. Zijn geen belastingen op vorderbaar en is ook niet aan te nemen, dat in dien loop van het jaar 1943 belastingen op- vorderbaar wordien, dan wordt die te genwaarde aan idien persoon, die de bil jetten heeft ingeleverd, slechts vergoed, wanneer naar het oordeel van de admi nistratie der belastingen geen redlenen bestaan tot het instellen van een onder zoek naar de fiscale omstandigheden van bovengenoemdeu persoon. Bestaan wel redenen tot het instel len van een onderzoek,, dlan dient de tegenwaarde te worden ingehouden tot' dekking van eventueel na te vorderen belastingen, onkosten, straffen en* kosten en het eventueel overblijvende deel na beëindiging van het onderzoek te wor den gerestitueerd. Het voor restitutie in aanmerking komende bedrag kan even eens worden gebruikt tot delging van andere schulden van den persoon, die de biljetten heeft ingeïevebd, aan den Staat. krachten worden beperkt. Door een beschikking van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied (commissaris-generaal voor Financiën en Economie) over de sluiting van bedrijven van 13 Maart 1943 zijn de hiertoe noodzakelijke maatregelen ge troffen. Deze hebben betrekking op de industrie zoowel als op den handel, het handwerk, het hotel- en restaurantbedrijf en bepaalde andere bedrijven. Op het gebied van handel, handwerk en hotel- en restaurantbedrijf zullen on middellijk alle bedrijven in bepaalde branches, die gemist kunnen worden, worden gesloten. Deze maatregel zal onder meer worden genomen voor: Luxehotels, bars, amusements-nachtlo- kalen, toonzalen, in het bijzonder die voor auto's, luxeporcelein of ceramische tartike'.en, reclamebedrijven,' tentioonstel- Jingsbëdrijven, rij-insüluten en -scholen, dansinstituten en -scholen. Voorts geldt de sluiting voor: gespe cialiseerde kleinhandelszaken voor luxe-, modo-ar.i.e'en, chocolaterieën, parfume rieën, juweelen, gouden en zilveren ar tikelen, postzegels, tapijtén, sportartikelen pelterijen, muziekinstrumenten cn gramo- foons, radio-artikelen, schrijfmachines. In verschillende bedrijven, vooral bij banken en effectenkantoren, verzekerin gen, bij den overzeeschen en uitvoerhan del, bij koloniale maatschappijen en scheepvaartmaatschappijen zullen beper kingen ten aanzien van het gebruik van 'mannelijke pertohen worden voorgeschre ven, die op 15 April 1943 ten uitvoer gelegd moeten zijn. WINKELS TOT De boekenactie van den jeugd storm loopt goed, maar het kan nog veel beter. Tienduizenden Ne- derlandsche arbeiders in Duitsch- land rekenen ook op Uw steun! Den volgenden morgen, toen het werk volk gegeten had en alls naar gewoonte Thijs en z'n vader, die in hun eigen huisje hadden gegeten, ook binnenkwa men om bij de werkverdeeling tegen woordig te ^ijn, stond Dirk op en beval nog even te wachten, daar hij nog iets zeggen wilde aan Allemaal. De knechts en de meiden keken elkaar verwonderd aan, maar ook de boer zelf was ver baasd? Wat was er nu aan de hand? Ik heb gisteren gemerkt, zoo 'be gon de boerenzoon, dat er hier iemand is, die onze meiden tijdens het werk lastig valt. Ik behoef zeker wel niet te zeggen, dat zooiets niet meer gebeu ren moet. De eerste de beste, van wie ik hoor, dat hij een van de meiden hin dert, gaat onverwijld de laan uit. Dus houdt daar rekening mede- De boer zelf zei niets. Hij had zich sinds kort maar gewend, om niet meer openlijk met zin zoon te twisten. Als hij nog meeningsverschil had met z'n zoon, dan werd dit onder vier oogen uitgemaakt. Doch één was er bij deze woorden bleek geworden en een stroeve trek kwam op z'n gezicht. Met kleine oogjes keek hij beurtelings naar Dirk en Hel'een, j SLUITING VAN BEDRIJVEN Zaken, dio gesloten zullen worden De Europeesche strijd tegen het bols jewisme gebiedt een vérgaand en inzet van het bedrijfsleven en vooral van de voor de oorlogseconomie geschikte werk krachten. Evenals in het Duitsche Rijk 'moeten daarom ook in het bezette Ne- derlandsche gebiedtalrijke bedrijven, die niet voor den oorlog van belang of vian vitale bet eekenis zijn, worden gesloten Bovendien moet ook bij bepaalde bedrij ven het gebruik van mannelijke werk- doch de laatste zat met een gl'oeiennd© kleur de 'laatste broodkruimels met een natte vinger van haar bord op te ne men. Allen waren verlicht, toen het dankgebed was uitgesproken en vlugger dan gewoonlijk 'liepen allen naar buiten, waar ieder met z'n eigen gedachte aan de dagtaak begon. Toen het meerendeel van de knechts naar het land was, trof de jonge boer Thijs Vermeulen in den varkensstal aan, waar deze laatste de vette dieren zou gaan voeren. Zwijgend trad Dirk op hem toe en hem bij den kraag vattende, zei hij: „Zet dien voerbak neer en luister, want ik heb je wat te zeggen. Toen Thijs zulks gedaan had, vervolgde de jonge boer: -*Je hebt zeker wel Jd eg repen, dat ik daareven speciaal jou bedoelde, hè? En je begrijpt zeker ook wel, dat derge lijke dingen' als hier gisteren gebeuirde, niet meer voorvallen zullen, hè? Als ik naar m'n natuur te werk ging, .gaf ik je een pak slaag, dat je je leven lang zou heuigen, maar terw.ille van haar, wier naam ik geeneens meer in jouw bijzijn wil noemen, zal ik je sparen. Wel wil i ik je zeggen, dat het voor jou het beste zal zijn, als je een anderen boer zoekt. Ontslaan kan ik je nog niet, omdat ik geen baas hen, maar als ik eenmaal hier boer ben, dan zul jij de eerste zijn, die hier de laan uitgaat, begrepen? En I nu maar het land, stekels hakken; dat varkens voeren kan de staljongen wel doen! Vooruit! 6 UUR OPEN Met 1 April $.8. Van de zijde van het departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart wordt de aandacht van de winkeliers er ,op gevestigd, dat met ingahg van 1 Ap'ril 1943 inzake de verplicht© openstelling der winkels de regeling van kracht wordt, welke voor het zomer-halfjaar geldt. Deze regeling houdt in, dat alle bakkers-, krui-" deniers-, melk-, groenten- ©n fruit- en slagerswinkels op alle werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur voor het 'publiek gfeopend moeten zijn; voor alle overige winkels, met uitzondering van de slijterijen en de kantoormachine- winkels, geldt de verplichting tot open stelling op Maandag van 14.30 tot 18 uur en op de overige werkdagen van 9 tot 13 en van 14.30 tot 18 uur. Deze regeling is tot 1 Oct. 1943 van kracht. VERSCHILLENDE BERiCHTE N Pseudo-rechercheur De vrees, welke de bedrijvers van zwar ten handel vo,or de politie plegen té .koes teren, weerhield een hunner miet, het h|Oi van den leeuw, ie. het bureau War moestraat te Amsterdam, te betreden. De man koesterde eenig wantrouwen te lgen een jongeman, die op de Nieuwe- markt aldaar een centrum van clan- destienen handel met groote vrijmoe digheid als rechercheur optrad. Bedoel de jongeman toonde een identiteitsbewijs met het woord „politie", fouilleerde de mensehen en nam dan de bonnen, die zij bij zich hadden, in beslag. Een echte politieman ging eens kijken en spoedig moest de „rechercheur" een 23-jarige .inwülher van Haarlem zijn rol voor dien van arrestant verwisselen. Chanteur neergeschoten Een maréchauss'ëe te Winschoten heeft den 27-jari'gen badmeester J. R. uit Süheemda neergeschoten, toen hij poogde zich aan zijn arrestatie te ont trekken. De badmeester werd verdacht van een poging tot chantage. Hij trachtte een inwoner uit Midwolda geld af te persen. Deze waarschuwde echter de marechaussée, die, in burger, bij de plaats aanwezig was, waar de inwoner uit Midwolda het geld a;an den bad meester zou overhandigen. Op het oogen- blik. dat het geld zou worden overhan digd, trad de marechaussée op. Deze werd toen door den in het nauw gedre ven R. aangevallen en moest van zijn vuurwapen gebruik maken. De man werd daarop doodelijk getroffen en overleed korten tijd later in het ziekenhuis. (Volk.) Levertraan veer kinderen Daar op het oogenblik wederom een hoeveelheid levertraan beschikbaar is, kan de categorie personen, die voor even- tueele verstrekking daarvan in aanmer king komen, ©enigszins worden uitge breid. De behandelende geneesheer 'kan thans ook een aanvrage indienen voor kinderen, tot en met 13 jaar, voorzoo ver hun gezondheidstoestand dit nood zakelijk maakt. De artsen hebben te dien aanzien richtlijnen ontvangen van den geneeskundig hoofdinspecteur van Volksgezondheid. de POST-TELEGRAAF-TELEFOON mogen dus niet meer in de brieven bussen worden geworpen. De afzender mag zelf geen postzegels opplakken, maar moet het verschuldigde port of recht aan het loket betalen, waarna de amb tenaar voor de frankeering zorgt. Alle zendingen moeten aan de buitenzijde voor zien zijn van naam en voornamen en het adres van den afzender. Is de brief of de mededeeling niet in het Duitsch gesteld, dan moet de gebruikte taal on der dit adres van den afzendier worden aangegeven. (Wcnlt ueruotffd) Post voor hot buitenland Alle postzendingen voor het buiten land bestemd moeten aan een loket van een postinrichting worden afgeleverd en SPORT Op 21 Maart goon wedstrijdsport De gemachtigde voor de sport deelt mede Nu onze volksgenooten in bloedsver bondenheid schouder aan schouder met het Duitsche volk tegen het bolsjewisme strijden, is het gewenscht, dat ook ge zamenlijk de Heïidengedenkdag wordt ge- eerd. Daarom zal den 21en Maart alle wedstrijdsport geen doorgang vinden. WANNEEB VEBBUISTESEN Heden verduisteren van 18 uur 46 tot 6 uur 52. De maan gaat onder om 5 32 uur en komt op om 15 uur 6 Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. Z1ERIKZEE. De Gymnastiekvereeniging „Rust Roest", die Maandagavond in de Concertzaal een uitvoering gaf, had niet over- belangstelling te klagen. De zaal was uitverkocht. De heer W. ten Haaf Jacz., voorzitter der vereeniging, opende op de gebruikelijke wijze de vergadering met woorden van welkom tot de aanwe zigen, terwijl hij tevens de clementie in riep van de critici, omdat men niet heeft kunnen oefenen zooals men dat graag had gewild Een zekere matheid ken merkte dan ook deze uitvoering, speciaal wat het gymnastische gedeelte betreft. De rhytmisohe afdeeling daarentegen maakte furore door uitbeelding en costu- meering bij fraai 'tooneel. Zoo was de „Spaansche Dans" in no. 9 een uitste kend nummer. Dit geldt in niet mindere mate voor no. 15 „Walsdpamatique", waarbij de dames gratie en charme ten toon spreidden. Ook bij de 'gewone turn oefeningen spanden de dames de kroon, al moet direct gezegd worden, dat de heeren-leden hun nummers flink en vlot afwerkten en mooie staaltjes van 'hun gymnastisch kunnen, vooral taan hethoog- rek, te zien gaven. De aankomende tur ners daarentegen moeten eens extra ge traind wonden voor een volgende uit. voering, zich eens een gymnastenhouding aanmeten voor en na een oefening en flink vrije oefeningen studeeren. Er zit genoeg goed materiaal onder de jongelui en aan leden mankeert het evenmin, want het aantal stijgt nog steeds. Een heel aardig nummer wias het kabouterdansje adsp. meisjes, begeleid door het Brit- tannia orkest uit Vlissingen, dat in de pauzes voor populaire, pittige muziek zorgde, wat zeer gewaardeerd werd, blij kens de meegezongen refreinen. Aan het slot der uitvoering, welke Dinsdagavond werd herhaald, dankte de voorzitter vooir de aandacht aan den dag gelegd; alsmede hen, die op bijzon deze wijze hun speciale gaven ook voor deze uitvoering hadden gegeven. Zoo werden mevr. Coumou, mevr. de Regt en mej. v. d. Ouden met bloemen gehuldigd. Benoemd tot gezworene van het Waterschap Nieuw-Bommenede, J. van der Bijl te Zonnemaire. Uit bet politierapport van Zierikzeo Een in de omgeving vain Zierikzee wo nende landbouwer had een vader en zijn 3 zoons in 'dienst. Tot voor eenige dagen was alles in de beste harmonie tusschen patroon en werknemers verloopen, doch onverwachts kwam een wanklank deze harmonie verstoren, toen de landbouwer met een der zoons verschil van meening kreeg over de werkzaamheden. Dat ging zoover dat vader en zoons naar aanlei ding hiervan hun ontslag zouden nemen. De vader was evenwel niet bij de ruzie tegenwoordig, daar hij z.g, „in de Ziekte wet zat". Thuisgekomen zijnde deelde de zoon het voorgevallene aan 'zijn vader mede en deze begaf zich den volgenden dag naar zijn werkgever om zijn ontslag en dat van zijn zoons aan te vragen. Hij .werd echter maar gedeeltelijk te woord gestaan, want op een gegeven oogenblik werd ide deur voor zijn neus dichtgesme ten. Dit bracht zijn vaderlijk en mensche- lijk hart zoodanig in beroering, dat hij besloot het gesprek elders en zoo noo- dig op minder vriendschappelijke wijze voort te zetten. Hij wist dat de land bouwer naar de beurs moest en dies stelde hij zich -op j.n een eenzamen land weg waar deze zou moeten passeeren. Nadat hij daar eenige oogenblikken had gewacht- en gelegenheid had gehad zijn redevoering nog eens te repeteeren, ver scheen de landbouwer op het tooneel. Na een korte woordenwisseling kwam het tot meer krachtige argumenten, waar bij de werkman met zijn harde knuisten eenige voltreffers plaatste op 's landbou wers hoofd, met het gevolg dat diens te* tjelkaarf eenige 'indirecte schade op liep, doordat zijn hoed in de sloot te recht kwam. Nadat de landbouwer al dus van nog meer dichtbij met zijn Te genstander kennis had gemaakt, werd deze verteedierd door het hulpgeroep van zijn slachtoffer en liet hij hem gaan.- De boer nam echter een en ander nie daa1 z.i. deze bokspartij niet vo.- gens de regels had plaats gevonden. Hij deed aangifte wegens mishandeling. Hoe wel hij (dus in de eerste ronde de neder, laag heeft geleden, zal hij tenslotte toch nog als overwinnaar 1© voorschijn komen. Tegen een limonadefabrikant werd proc.-verbaal'opgemaakt, terzake dat Fij wordt verdacht een groentenhandelaar te hebben beleedigd. Een molenaar werd 'bekeurd terzake idat hij zijn graanpak- huis niet voldoende had verduisterd. Hij werd voor 3 dagen van electrisch licht verstoken. Een opperman werd be keurd terzake dat hij de Wegenverkeers regeling had overtreden. DREISCHOR In café Slager heeft Het Groene Kruis alhier haar jaarver gadering gehouden, onder leiding van den voorzitter, den heer H. C. Berrevoets. De opkomst was als gewoonlijk gering. Slechts een veertigtal leden was aan wezig. Uit de rekening bleek, dat er Gver 1942 een tekort was van f 157,51, daar de ontvangsten f 1237.52 en de uitg. f 1395.03 bedroegen. Dit tekort dient te worden, weggewerkt en zoo mogelijk vc,or een volgend seizoen te worden voorko men, waartoe de noodige stappen zullen j worden gedaan. In de vergadering aan wezigen verhoogden reeds hun contri butie vrijwillig, terwijl het bestuur het zeer op prijs zou stellen, dat ook de niet op de vergadering aanwezigen zulks doen. Ook verhooging van de gemeente lijke subsidie zal worden aangevraagd, Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, indm leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 19.3.43 9 Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15 Den Bosch, Hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 20.3.43 9 Roermond, NSDAP, Swalmer- straat 61. 20.3.43 15 Arnhem, Weverstraat 16b. 121.3.43 9,Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15 Zwolle, Hotel Peters, Markt. 122 3.43 9 (Groningen, Conoerthuis, Poelestr. i Ba Nederlandsche vrijwilligere in de Sovjet-Unie. (88 P.K. Leitt O-H-P s) 22.3.43 15 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 123-3.43 9 Amsterdam, School Iepenweg 13 24.3.43 10 Utrecht, Wehrmachtheim, Ma- riaplein. 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1