ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Maandag 1 5 Maart '43 Telefoon no. 33 Directeur-Administrateur (Advertentieohef) A. J. DE LOOSE, Zierikzee waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Uitgave N.V. „De .Ziorikzeesohe Nieuwstode" Eoefdredaoteur k 2620 M. J. KOSTEN, Manhuisetraat, Ziarikzee 99ste Jaarg. No. 15189 Gin no. 137677 Tusschen Dnjepr an Donetz (Wjaema volgens plan ontruimd Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag bekend: Na de zegenrijke beëindiging van den win terslag tusschen Dnjepr en Donetz die de hoop van de bolsjewieken op een herovering van de Oekraïne te niet deed, hebben onze troepen hun aanvallen in de richting van C h a r k o f voortgezet. Pantser- en grenadierformaties van het leger en de Waffen-SS hebben voor de stad ide diep geëchelonneerde vijandelijke verdedigingsstellingen doorbroken en zijn van verscheiden kanten de stad binnen gedrongen. Hevige straatgevechten duren nog voort. Ten Noorden en Noordwesten van de stad wierpen onze -divisies den vijand naar het Oosten terug. In achtervolgings- aanvallen werden terugstroomende vijan delijke colonnes vernietigd. Sterke forma ties van het luchtwapen grepen te zamen met Hongaarsohe en Slowaaksche vlieger strijdkrachten onvermoeid in den strijd op den grond ïn. Ten gevolge van de laatste weken ge leden zware verliezen boetten de aan vallen van de Sovjets in den sector van Orel aanmerkelijk aan kracht in. Afzon derlijke vrij zwakke aanvallen mislukten. Voor een onmiddellijke tegenactie aange treden eigen formaties vernietigden gis teren nog twee Sovjet-regimenten. In het verloop van de ter verkor ting van -ons front uitgevoerde bewe gingen werd ide stad Wjaarna na een grondige verwoesting van alle voor iden oorlog belangrijke installaties in den af- n Kleine staten, sfjt gfj bang voor het Bolsjewisme Komt dan onder mjfn parapluie, zjjj biedt u afdoende be- scherming tegen elke wolkbreuk Studentenaantal tot een maximum beperkt Gearresteerden in vrijheid, behalve technici Om de toestanden aan de Nederlands sche universiteiten en hoogescholen te ordenen heeft de Rijkscommissaris, na ruggespraak met den Leider der Natio- naal-Socialistisehe Beweging der Neder landen en met den secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, We tenschap en Kultuurbescherming, een ver ordening geteekend, die in het Verorde ningenblad is verschenen. De verordening gaat uit van de nood zakelijkheid, -eenerzijids iden totalen in zet vo.or den Europeescheii strijd tegen geloopen nacht zonder strijd ontruimd, 1 nadat reeds weken geleden oorlogsmate riaal en ravitailleeringsgoederen waren weggevoerd. In de overige sectoren van het Oostelijke front is het bij,voortdurend dooiiweer slechts tot operaties van plaat selijke beteekenis gekomen. Verscheidene vijandelijke pants er aanval len op de Duitsch-Italiaansche stellingen in Tunis werden afgeslagen. Het lucht wapen viel in het zeegebied van Bone een vijandelijk konvooi aan en bracht j drie koopvaardijschepen en een torpedo- i boot jager door luchftorpedo's en bommen - zware schade toe. Britsohe vliegtuigen vielen in den af- geloopen nacht Zuidwest-Duitsch gebied aan en wierpen brisant- en brandbommen vooral op de stad Stuttgart, neer. De bevolking leed verliezen. In woon wijken, aan openbare gebouwen en aan verscheidene ziekenhuizen ontstond vrij groote schade. Jagers en luchtdoelartille rie schoten elf, van de aanvallende bom menwerpers neer. De Zuid-Engelsche havenstad Hastings werd gisteren jdoor snelle Duitsche ge- i vechtsvliegtuigen bij verrassing in scheer- vlucht aangevallen. Aanzienlijke'vernielin gen werden bij terugkeer waargenomen. In den afgeloopeit nacht voerden zware gevechtsformaties tegen de stad en haven Jewcastle aan de Britsche Oostkust een krachtigen aanval uit. Een formatie snelle gevechtsvliegtuigen wierp zich heden in de vroege morgenuren op Lon den, joeg in scheëfvlucht uit alle boord- wapens vurend over het stadsgebied -en keerde na talrijke zware brisantbommen te hebben geworpen, zonder verl.iezep terug. het bolsjewisme ook aan de academische jeugd te waarborgen en anderzijds te zorgen voor een toereikend aantal stu denten in de toekomst. I De verordening bepaalt dat de secre taris-generaal van het departement van O., W. en K. al naar de omstandigheden vereischen, maximum-aantallen der stu deerenden vaststelt (numerus claus us), j Voorts bepaalt ide verordening, dat elke studeerende, die na het in werking tre den van de verordening zijn studie met 1 succes heeft volbracht, verplicht is een bepaalden tijd in het bestek van den „Arbeidseinsatz" te werken. De verordeningen hebben kennelijk ten doel, de rust en orde te herstellen aan de universiteiten, 'die den laatstee tijd herhaalde malen gestoord is -en tevens den ernstjg studeerenden de ongehinder de beoefening der studie mogelijk te maken. Voorts bepaalt de verordening, dat al leen diegenen aan een universiteit of hoo- geschool kunnen studieeren (ook aan een universiteit of hoogeschool, die geen rijks instelling is), die een plechtige verkla ring van loyauteit onderteekenen. Naar wij nog vernemen, heeft de Rijks commissaris op verzoek van den Leider en van secretaris-generaal v. Dam voorts besloten de studenten, die de laatste weken zijn gearresteerd, in vrijheid te stellen. Alleen de gearresteerde studenten van de Technische-Hoogeschool van Delft moeten om politieke redenen van veilig heid voorloopig nog in hechtenis blijven. Het zal in het belang zijn van de Ned. academische jeugd, dat professoren en studenten eerlijk meewerken aan de vervulling dier eigenlijke taak van de universiteiten, opdat aan de ernstig stu deerenden de ongestoorde beoefening van de studie gewaarborgd kan zijn. Mussert over de Landwacht Qproop om dienst te nemen „Iedere mationaal-socia- list tusschen 17 en 50 jaar dient zich te mel- d e n". Naar aanleiding van de oprichting eener Nederlandsche Landwacht schrijft Mussert in een hoofdartikel in „Vova" van vorige week onder meer: In Julr 1940 heb ik in de groote bij eenkomst op de Luntersche helde het parool gegeven: van vijand tot bondge noot. Sindsdien zijn duizenden nationaal- socialisten als vrijwilligers gegaan naar het Oostelijk front. Wij hebben het altijd als een schrijnend, tekort gevoeld, dat wij hier te lande niet mochten dienen ais soldaat. In dit tekort voorziet nu de verordening. Het behoud van Europa hangt af van de solidariteit van Europa. Wie een'goed vaderlander wil zijm, wie een goed' Euro peaan wil zijn moet dit voor oogen hou den en daarnaar handelen. Een gedeelte van de weerbare man nen der beweging kan om verschillende redenen geen dienst nemen bij het Legi oen of de Waffen-SS, zij hebben nu de gelegenheid zich in eigen land in te zetten in de Nederlandsche Landwacht Iedere Nederlander tusschen 17 en 50 jaar, die eerlijk en naar beste weten CHARKOF HEROVERD Het opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Zondag in een extra be richt bekend De tegenaanvallen, waarin de leger groep Zuid na wekenlange gevechten den vijand teruggewlorpen heeft over de Do netz, is vandaag door een belangrijk suc ces bekroond. Na dagenlange zware ge vechten hebben formaties der Waffen SS met krachtigen steun van de lucht macht, de stad Charkof in een omsinge- Iingsaanval uit het Noorden en het Oos ten heroverd. De verliezen van den te genstander aan menschen en materiaal zijn nog niet te overzien. Vergoeding -erhuiskosten evacuatie Personen, die „geëvacueerd zijn en hun verhuiskosten vergoed wenschen te krij gen, plegen daarvoor hun kwitanties over te leggen. Niet allen echter komt het ge legen, deze dikwijls vrij aanzienlijke be dragen te betalen, en daarna eenigen tijd op restitutie te moeten machten. In een dergelijk geval kan gebruik gemaakt wor den van machtigingen. Dit zijn formulie ren, ^waarop de geëvacueerde zijn ver huizer (om ons hiertoe nu maar te be palen) machtigt tot het in ontvangst nemen van gelden, die ter zake van evacuatie verschuldigd zijn. Als de reke ning niet exorbitant hoog is, zal een door schuldenaar en schuldeischer on- 'derteekende machtiging den laatste veelal in de gelegenheid stellen, terstond uit betaling te erlangen. De formulieren wor den aan de voor deze aangelegenheden aangewezen adressen, waar ook de uit betaling pleegt plaats to hebben,uitge reikt; Dat de jeugdstorm de boek.;n- actie organiseerde, is voor -den te- g'enstander, die in Duitsohiarid wérkt geen reden, geen gebruik te maken van de gelegenheid, de nooden en zorgen van den oorlog tijdelijk te vergeten, bij het -lezen van een goed ontspanningsboek. Denkt er ook zoo over en laat U niet 'door partijschap leiden bij: het bepalen van Uw steun aan een. sympathiek doel, dat alle volksgenooten ten goede komt! Zoo'n klein lichtje kost rooi stroom Het komt veelvuldig voor, dat in ge zinnen met kleine kinderen, zieken of ouden van dagen, gedurende iden nacht op het (portaal of in de gang een lamp brandt om 'bij onverwachte gebeurtenis sen direct eenig licht te hebben. Meestal zal dit slechts een klein l'ampje zijn van bijvoorbeeld 15 Watt. Het energie verbruik is in zoo'n geval niet groot en voor den verbruiker zal dit in den regel geen nadeelige gevolgen hebben, maar als in één maand elk van de twee millioen verbruikers eens één keer een dergelijke lamp een nacht laat branden, dan wordt een hoeveelheid energie ver bruikt, die overeenkomt met 2140 mud kolen. En men weet, dat de kolenpositie geen verspilling toelaat. Laat dus nimmer onnoodig een lampje al! is het ook nog zoo klein branden; zinnigheid, met electrische energie is immers in Uw eigen belang. VERSCHILLENDE BERiGKÏEN en kunnen bereid is om zijn vaderland als soldaat te dienen, binnen 's lande grenzen, is welkom in de Landwacht. Ieder nationaai-sociaiist tusschen 17 en 50 jaar dient zich te melden, met dien verstande, dat de beweging moet kunnen doorgaan, haar plicht te doen. De Nederlandsche Landwacht is een territoriale landsverdedi'gingsorgainisatie, die tot afweer van buitenlandsehe en binnen!andschè vijanden bestemd is. Zij wordt in het raam van de Waffen-SS opgesteld en door deze aangevoerd. De Nederlandsche LandWacht is dus geen SS-formatie, maar is een soMaten- formatie, 'die wordt ingezet onder leiding van de SS om het vaderland te verdedi gen. De eed op den Führer is die op Adolf Hitler als Germaansch Führer, als hopgsten militairen aanvoerder. Eindelijk is het dus zoover, dat binnen kort weer Nederlandsche soldaten ook het eigen vaderland weer kunnen verde digen en dat wij -niet hulpeloos en on gewapend moeten toezien, hoe land en volk worden bedreigd. Het is daarenboven zeer nuttig voor de geestelijke gezondht van aspirant- bij ltjeshielden te weten, dét de nationaal- socialisten wel niet over bijltjes beschik ken, maar wèl over revolvers, geweren, machinegeweren en kanonnen. Daarom roep ik mijn kameraden op tot den dienst in de Nederlandsche 'Land wacht. Nederland herrijze. Poging tot vergiftiging Bijna twee maanden geleden deden zich in het gezin H. te Rotterdam, bestaande uit man, vrouw en een 27-jarige pleeg dochter met een kindje van li/a jaar, vergiftigingsverschijnselen voor na het eten van pap. Ernstige gevolgen bleven uit, zulks doordat de patiënten door braken de vergiftigde pap kwijt raakten. De te hulp geroepen geneesheer liet de pap onderzoeken, waarbij werd vastge steld, dat er arsenicum in was gemengd. De politie koesterde argwaan tegen de pleegdochter, de 27-jarige P. E. T. Haar kindje had niet van ide pap gegeten en of zij zelf er van gegeten had werd niet geheel duidelijk. Na verhooren bekende de vrouw arsenicum, dat bij een drogist in de buurt was gekocht, in de pap te hebben gedaan. Wat de aanleiding tot de daad is geweest, heeft het onderzoek nog niet aan het licht kunnen brengen De vrouw1 is opgesloten. Katten jacht Te Bergen o[p Zoom is het hoogst on veilig voor katten. Stuk voor stuk wor den de diertjes op- straat opgepikt en spoorloos verdwijnen ze. De kattenmep pers opereeren speciaal op den Wouw- schen Weg en omgeving. Het schijnt, dat de dieren vaak in een klem worden gevangen. Dezer idagen beeft de politie twee kat ten vangers aangehouden, twee jongens van 14 en 18 jaar. Zij werden op heeterdaad betrapt toen zij een kat, welke ze in een klem hadden gevangen, dood, sloegen. Ook tegen een der op~ koopers der Idoode katten is proces-ver baal opgemaakt. BURGH. De varkenshoudersverecn. „De* opgaande Zon" hield Woensdagavond in café wed. Bakker haar jaarvergadering. Voorzitter de heer- Joh. Bevelander. Uit de bekening bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f56.80, de uitg, f81.90. Nadeelig slot f 25.10, waardoor de re serve daalde op f1378.92x Het salaris van den secretaris-penningmeester werd weer vastgesteld op f30. De premie voor drach tige varkens werd vastgesteld op f 1 per maand en voor biggen op f 0.40 per maand. De uitkeering zal bedragen voor gestorven varkens, die ingeënt zijn 90 pet. en voor niet-ingeënten 70 pet. van de vastgestelde prijs van f0.80 per k.g. Voor biggen zal bij sterfte een be drag van f30 betaald Vordert, terwijl het bestuur gemachtigd werd, dit bedrag zoo noodig te verhoogen of te verla gen. Als bestuursleden werden herkozen de hoeren Joh, Bevelander en B. Groen- leer. Als controleur werd aangesteld de heer C. Overbeeke en in de financieele commissie werden A. de Munnik, J. Ba- rendse en M. de Jonge aangewezen. Be sloten werd, dat in bet vervolg een briefje moet ingeleverd worden bij den secretaris als men een - varken aanschaft of opruimt. Gedurende de eerste 8 da gen na de aangifte zal bij sterfte geen uitkeering plaats hebben. Verder werd besloten een tato.ueertang aan te schaf fen, zoodat ide varkens in het vervolg gemerkt zullen worden, waarvoor een bedrag van 10 cent in rekening zal wor den gebracht. Na nog enkele andere huis houdelijke zaken behandeld te hebben, volgde sluiting. j BROUWERSHAVEN. 'De korfbaLvereeni- gimg „RODA" heeft ,op j.i. Donderdag in hotel*Riingelberg, een bonte avond gegeven, getiteld „Zoo gaat ie goed". Heb ging inderdaad goed. De revuesdhet- sen, voordrachten, kluchten en blijspelen waren leuk, zoodat de talrijke aanwezi gen zich uitstékend amuseerden. De avond werd geopend en gesloten door den voorzitter, P. de Moor,. De heer Berman verzorgde den toepasselij- ken dichterlijken noot van dezen avond1. In de plaats van den oud-gemeente veldwachter W. Jonker, is tot markt meester alhier benoemd, de havenmeester J. van Sluis. j ST.-MAARTENSDIJK. Vooraf gegaan door een kleine tentoonstelling werd Woensdagavond j.l, in hotel v. Iwaar- den een propaganda-avond gehouden, uit gaande van die ANWB. Na een korte inleiding door den 'burgemeester dezer gemeente, nam die heer Ruitenzwits, het woord. Over verschillende onderwerpen betreffende de ANWB werd gesproken en duidelijk uiteengezet. De sprekende film, pie den avond besloot, maakte één en ander nog duidelijker en bevestigde ook in vele opzichten het gesprokene. Hoewel door den oorlogstoestand het werk van den ANWB zeer gestremd wordt, hoopt men na den oorlog toch weer op den gewonen voet voort te gaan. Dit zal ook niet moeilijk vallen, daar 'het werk van den ANWB altijd zeer gewaardeerd werd en nog wordt. Propaganda maken gaat dan ook steeds door, vooral in die plaatsen, zooals hier op het -eiland Tholen, waar men het toerisme zoo goed als niet kent en waar ook de ANWB weinig is doorgedrongen. Waar toerisme is, daar is de ANWB. j - Soms is de ANWB het toerisme vóór. 1 In 1883 werd de bond opgericht door troepje velocipédisten, een sport die toen WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Maandag) verduisteren van 18 uur 46 tot 6 uur 52. De maan gaat onder om 4 uur 20 en komt. op om 13 uur 7 Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maaudag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April Eerste kwartier Maandag 12 April. in opkomst was, spoedig gevolgd dooi de automobiel. Dat door het oprichten van deze bond in een groote behoefte werd voorzien, bracht spreker duideiij/c naar voren. Zoo ontstond in den loop der jaren de groote ANWB met zijn uit gebreid en veel omvattend werk. Het wegwijzerssysteem is dusdanig aanéén sluitend en zóó doeltreffend als men nergens ter wereld aantreft. De film die nu werd vertoond, bestond uit drie gedeelten; het eerste en tweede gedeelte gaf te zien de verschillende soorten van toerisme. Het derde gedeelte bewees, hoe noodzakelijk het is, dat zij die een ,of ander soort toerisme be oefenen, of zij die uit hoofdje van hun beroep gebruik moeten maken van de verkeerswegen, lid zijn van den ANWB omdat dit alle mogelijke gemakken en voordeelen Tfiet zich brengt. Een harte lijk applaus beloonde spreker voor zijn leerzame Tede. OUD-VOSMEER. Onze dorpsgenoot dhr. J. J. Stoutjesdijk, candidaat theologie, is benoemd tot hulpprediker bij de Ned. Herv. kerk tb Middelburg. STAVENISSE. In café Hendrikse werd de jaarvergadering gehouden van de aan- koopvereeniging „Aig. Belang" alhier,- In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, dat de vereen, zakelijk en financieel een goed jaar achter de rug heeft. Uit het jaarverslag bleek, dat de leden hadden afgenomen 439.581 kg div- brandstoffen. Het ledenaantal steeg van 247 iop 291. Er werd met nadruk op gewezen, dat voortaan geen puf geleverd mag wor den zonder bon. De ontv. hadden bedragen f 16162,42 en de uitgaven f 14988,94. De aanwezige kolenvoorraad werd gewaardeerd op f 3000. Conform het bestuursvoorstel werd den boekhouder een gratificatie van f 100 toegekend'. Hierna sluiting. PÖSTTm^R^F^tËLEFÖbN Bsrichtsnverkeor met het buitenland ♦In- het Ver or deningdnblad no. 8 is op genomen een verordening van den Rijles- commissaris betreffende het bericht en verkeer met het buitenland. Het volgende wordt daarin bepaald Het berichtenverkeer met het buiten land is verboden, tenzij het geschiedt door middel van het staatsbedrijf der PTT. Ook in dat geval mogen echter geen berichten over den militairen, po- litieken of oeconomischen toestand wor den verzonden of doorgegeven, welke het welzijn van het Duitsche rijk of van de daarmede verbonden staten in gevaar zouden kunnen brengen. FINANTIEEL NIEUWS Meelfabrieken der Ned. Bakkerij Blijkens het jaarverslag over 1942 sluit de exploitatierekening met een batig sal do van f851.048 (f 1,071.963). De bruto winst bedraagt f 1.125.504 (f 1.445.942). Na afschrijvingen en reserveeringen bedraagt de netto-winst f223.499 (f577.250). Voor gesteld wordt 31/2 pet. (6 pet.) divi dend uit te keeren en f 13.499 over te brengen op nieuwe rekening (vorig jaar f 284.666 naar de reserve voor. diverse belangen). Ksuringan voor do Waffffl SS en het Legioen Het SS-Ersatzkomtnarido Nicderlande deelt mede: Nederlanders van Arisch bloed, inden leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk zoowel als geestelijk goed ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de eischen, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstvervulling in Neder land, in een speciaal waehtbataljon. Ge zinsleden -dezer vrijwilligers hebben ge lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostdooze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger- maansche SS in Ned. willen toetreden. 19.3.43 9 Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 19.3.43 15 Den Bosch, Hotel Noord-Bra bant, Markt 45. 20.3.43 9 Roermond, NSDAP, Swalmer- straat 61. 20.3.43 15 Arnhem, Weverstraat 16b. 21.3.43 9 Hengelo, Deutsche® Haus. 21.8.43 15 Zwolle, Hotel Peters, Markt. 22 3.43 9 Groningen, Concerthuis, Poelestr. De Nederlandsche vrijwilligers in de Sovjet-Unie. (SS P.K. Leitt-O-H-P s) 22.3.43 15 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 23.3.43 9 Amsterdam, School Iepenwegl3 24.3.43 10 Utrecht, Wehrmachtheim, Ma- riaplein. -25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1