ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad en Provincie Woensdag 10 Maart'43 Telefoon no, 32 Krectenr-Adminiatratonr (Advertentieclief) wagr-ln opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredaotenr K 2620 A. J. DE LOOZE, Zierikzee «.juu;w.4.» M J. KOSTEN, Minhuisetr&at, 2ierikzee «ro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15185 Uitgave N.V. „De Blerikaeeaehe Nieuwsbode" BIJ CHARKOV VORDERT DE DUlTSCHE AANVAL Sytsjefka ontruimd Southampton bestookt Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Ten Zuidwesten van Char kof bra ken onze aanvalsdivisies den vijandelij- ken weerstand en verplaatsten den aan val tot in het gebied ten Westen van de stad. In den sector van Orel liepen de Sovjets in enkele gebieden steeds op nieuw tevergeefs storm op onze stellin gen. Een sinds dagen in zwaren lafweer- strijd staand legercorps behaalde gisteren een groot afvveersucces. Van negentig aanva.lende vijandelijke pantsers weiden er 66 in den strijd op den grond en acht uit de lucht vernietigd. In den centralen sector voerde de vij and talrijke aanvallen uit om de bewe gingen der Duitsohe troepen te belem meren,. Hij werd overal bloedig terug geslagen. In het kader der sedert dagen aan den gang zijnde, volgens de plannen vastgestelde bekorting van het front, werd de plaats Sytsjefka zonder vij andelijken druk ontruimd. De afweerslag ten Zuiden van het Ilmenmeer duurde ook gisteren onver minderd hevig voort. Ondanks sterke on dersteuning van de artillerie, het gebruik van pantsers en de in dichte golven aanvliegende slag vliegers, liepen de aan vallen van de sovjets met buitengewoon 7.ware verliezen dood in het afweervuur en onder de vernietigende actie van het luchtwapen, Jacht vliegers en luchtdoel- artillerie sdhoten boven dezen frontsec tor zestig Sovjet vliegtuigen omlaag. Aan het fpont in Noord-Tunis von den slechts gevechten van plaatselijke beteekenis plaats. Formaties jachtvliegers behaalden successen in talrijke luchtge vechten. Duitsche jagers schoten daarbij negen Spitfires neer. Bij een aanval van gevechtsvliegtuigen op het havengebied van Tripolis werden twee schepen, in brand geworpen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen be stookten overdag de stad Eiastburme aan Zuidkust van Engeland. ïn den afgetoo pen nacht werd het gebied van Sout hampton met brisant- en brandbommen bestookt. Overdag noiCh 's nachts heeft het vijandelijke luchtwapen aanvallen onder nomen op het Rijksgebied en de bezette Westelijke gebieden. Boven de Noordzee verloor de vijand drie méér-motorige vliegtuigen. Italiaan ach weermachtsbericht Luchtactie ia Noord Afrika Het 1018e communiqué van het Ita- haansehe opperbevel luidt: Plaatselijke acties aan het front m Tunesië. Duitsche jagers schoten 5 Spit fires omlaag. In de Middeliandsche Zee hebben jachtvliegtuigen, die een konvooi begeleidden, een aanval van vijandelijke vliegtuigen afgeslagen, waarbij er vijf werden neergeschoten, die in zee stort ten- Vannacht werd een vijandelijke lucht aanval ondernomen op Palermo. Er werd lichte schade berokkend aan woonhuizen Onder de burgerbevolking vallen drie «dooden en vijf gewonden te betreuren. Brood van tabak Om groote hoeveelheden shagtabak naar Zeeuwsdi-V 1 aanderen te smokkelen zijn Belgische sluikhandelaars, die voor hun eigenlijke werkzaamheden geregeld de grens passeeren, tot een nieuwe ca- Feuilleton mouflage overgegaan- Zij namen groote brooden mee. Daar is niets op tegen, mits hel voedsel voor eigen gebruik is. Maar de douane, die erg nieuwsgierig kan .Zijn, heeft dezer dagen eens het mes in zoo'n brood gezét. Onder een dunne korst kwam tabak, niets dan ta bak te voorschijn, waarmede de truc was doorzien. Het zal nu wel spoedig afgeloopen zijn met het meenemen van groote brooden Na de dagtaak; heeft ook de Ne- derlandsche arbeider in Duitschland behoefte aan ontspanning. Vooral in „Lagers", die ver van de groote steden liggen, is de behoefte aan lectuur zeer groot. Het vaderland kan in deze behoefte voorzien, door de boekeninzamelirtg van den na- tionalen jeugdstorm voor dit doel gul te steunen. 24 door Frank van Falckonoort Ik niet? Hoe kom je er bij? Hij keek haar verbaasd aan. Omdat jij niet zoo dom bent ails de meeste menschen hier in den polder; Toen je het hier op de boerderij ver telde, kon ik aan je gezicht zien, dat je het zelf niet geloofde. Mij kun je daarmede echter evenmin bedriegen. Nou, antwoordde Thijs, eenigszins beduusd, je zult zien, dat ik gelijk heb; vandaag of morgen gebeurt er een on geluk hier op de. steê, hetzij met den boer of z'n zoon, of met de boerin of het vee. Maar, eh, daar kwam ik eigen lijk niet voor. Ik wou vragen, of je eens met mij uitging naar Achterkerk, daar is Zondagavond dansen, en Dank je wel, Thijs, ten eerste kan ik niet dansen en ten tweede houd ik niei van dergelijke amusementen. Zoo? antwoordde Thijs, ontnuchterd, nou, dan moet je het zelf maar weten. En gekrenkt als hij was, voegde hij er aan tóe: „Menige boerenmeid zou een sprong in de lucht maken, als ze met mij uitkon, weet je dat wel? Je verbeeldt je nog al wat, scham perde Heieen. Z1ERIKZEE. Ondanks het feit, dat het noig maar enkele weken geleden W;as, dat „Vreugde en Arbeid" een cabaret avond hier ter plaatse organiseerde, was Maandagavond de Concertzaal ter ge legenheid van de opvoering van de caba retrevue „Dat had U niet verwacht!" zoo viQl, dat velen teleurgesteld moesten worden. Wel een bewijs, dat dergelijke avonden trekken! Ook dezen avond hebben de aanwezi gen kunnen genieten van een op hoog peil staand oabaretpnogramma, dat in vlot tempo werd afgewerkt en een in alle opzichten verdiend succes oogstte. Het was eens een ander programma dan anders, daar tooneêlspel, zang. dans.en muziek de. overhand hadden. Reeds de origineele voorstelling der artisten deed het beste verwachten en in die ver wachting is men geen enkele maal te leurgesteld. Tilly van Vliet toonde zich in verschillende korte schetsen een uit-' sytekende actrice en ook haar zang viel te loven. Ook Trudi Marian bleek over een fraaie stem te beschikken. Haar Zarah Leander-imitaties waren af. Als derde dame trad Lolita de danseres pp, die vooral in de Zigeuner- en Poppendans goede danskunst te zien gaf. De heeren b'leken alle veelzijdige artisten. Ham Verne toonde zicJh in de komische stukjes op zijn best. Vooral zijn duet met Nel van j Dijk „Als je niet kunt lachen", was kostelijk. Ook als zanger wlas hij even wel uitstekend, wat in het slotnummer bleek. Nol van Dijk trad ook in de too- needsdhetsen met succës op en wist met enkele liedjes zijn gehoor aangenaam be- f zig te houden. De goochelaar Emil Mo- retti had maar een bescheiden aandeel in het programma, doch zijn vingervlug heid was verbazingwekkend. Jan van Laar, de leider van het prima orkestje, toonde zich behalve als pianist, ook als accordeonist van een goede zijde. De aanwezigen hebben den geheel en avond genoten en beloonden de artisten dan ook telkens met hartelijk applaus. Onge twijfeld zal men hen bij een volgende gelegenheid gaarne terugzien. j In.den nacht van 28 op 29 Maart begint de Zomertijd. Zaterdag 6 Maart hield de Qoöpe- ratieve Boerenleenbank te dezer stede haar jaarvergadering. Uit id© Cijfers der rekening over 1942 bleek dat in 1de Spaarbank aan spaargelden was ingelegd - f 65467.42 en terugbetaald f 77010,09. Aan voorschotten was uitgegeven f 4100 en afgelost f11305. In Joopende rekening was ontvangen f359712.26 en uitbetaald i Verbeelden? Niks verbeelden? Het is een feit. Hierzoo, wat zeg jij er van, Lien? Lien, een van de meiden van de boer derij, keek lachend naar het tweetal op den wal en bleef een ©ogenblik staap. Ik zeg ja, antwoordde Lien schalksch, waarover had je het? Mooi, dan kunnen we naar het gemeentehuis gaan, lachte Thijs, want ik vroeg, of je met me wou trouwen. Och, gekke vent, lachte Lien, die evenals de meeste dienstbaren, idén lachenden Thijs graag mocht. Dé komst van de boerin maakte echter onver wacht een einde aan dit gesprek. 1 De dagen, die hierop volgden, waren voor Heieen min of meer onaangenaam, want Thijs maakte het haar geregeld lastig met zijn attenties en complimentjes en maakte telkens toespelingen op een eventueelen -uitgaansavond. Doch Heieen antwoordde stéeds kalm maar beslist, dat er niets van kon komen en daar de jongen hoe langer hoe meer aanhield, haalde Heleen tenslotte enkel m,aar de schouders op en antwoordde 'niet meer. Ze vermeed hem zooveel mogelijk en als ze hem zag aankomen ging ze vlug aan anderen bant uit, zoodat ze zijn gezel schap telkens ontliep. Thijs merkte dit allemaal maar al te goed en inplaats van z'n pogingen op te geven, werd hij steeds overmoediger en doortastender. (Wcutt vervolgd) f 346763.25. Volgens de Balans per 31 December 1942 bedroegen de spaargel den bij de Spaarbank f138050 41 en was aan voorschotten uitstaande f 32080- In loopende rekening was aan de leden uit geleend f 21875-50 en ontv. f 64629. Het reservefonds bedraagt f 14451.02. De heer W- ten Haaf Jacz. werd ge kozen als bestuurslid, de heeren Joh. v- d. Wekken Az. en W. Cashoek als leden van den Raad van Toezicht, ter wijl de heeren A- M. den Boer en M. J. van Mourik als plaatsvervangende be stuursleden wenden gekozen. OOSTERLANDi- Toen Maandagavond omstreeks half zes de landbouwer L. J. alhier met een met paarden bespannen wagen over den Hooge Maireweg reed, schrokken de paanden bij het uitwijken voor een anderen w^gen, waarna zij op hol sloegen. Gelukkig kon de voerman nog bijtijds van den wagen springen, zoodat hij er met eenige blessures en den schrik afkwam- De hollende paar den geraakten met wégen en al in de sloot. BRUINISSE. In de Vrijdqg gehouden jaarvergadering van de afd. Bruinisse van het Groene Kruis waren' 67 leden aan wezig. De voorzitter dokter Bruinzeel sprak een ikort openingswoord, waarna Ds. Marsman voorging in igebed. Uit het jaarverslag van den secretaris, den 'heer Vijverberg, bleek, dat dokter' Bruinzeel, die verleden jaar gekozen was in de vacature dokter de Koek, in de bestuursvergadering den voor zittershamer van den heer Koeltmans had overgenomen. Aanschaffing van. 'nieuw materiaal' was door de tijdsomstandig heden zeer moeilijk. Aan pl gezinnen werd materiaal jn bruikleen gegeven* Door zuster van den Berge werden 3638 'bezoeken afgelegd en bovendien 122 bezoeken speciaal' voor de T.B.C.-bestrijding. Aan de beurt van.1 aftreding zijn de heeren S. Hage en dokter Bruinzeel. Een .voorstel om deze heeren bij acclamatie te herkiezen ondervindt verzet, terwijl de heer Hage meent zijn bestuursfunctie te moeten neerleggen. Dokter Bruinzeel wordt bij de eerste vrije stemming direct herkozen met 54 stemmenin de vacature Hage verkrijgt dokter van Dop, na een tweede stemming, 27 stemmen; A. van den Berge Jz. 19 stemmen, burgemeester v. d. Berg 11 en meerderepersonen meerdere stemmen. Zoowel dokter van Diop ate de heer van den Berge, tusschen wie een her stemming. zou moeteh plaats hebben, ver klaren evenwel niet in het bestuur zit- ting te willen nemen. Daarop verkrijgt burgemeester van dén Berg 45 stemmen- De v oorzitter zégt met spijt te hebbén vernomen, dat burgemeester Hage, die van de oprichting van het Groene Kruis zitting in het bestuur heeft gehad, heeft gemeend zijn functie ter beschikking te moeten stellen. Voor het vele dat hij in filet belang van de vereeniging met lust, liefde en opgewektheid altijd heeft gedaan, zegt hij hem hartelijk dank. Odu-burgemeester Hage laat bij zijn afscheidswoord verschillende zijner me dewerkers de revue passeeren- Aan allen brengt hij zijn dank. Het bestuur wenscht hij nog vele goede jaren, de vereeniging eveneens nog een langdurig en zegenrijk bestaan- Uit het jaarverslag van den pen ningmeester bleek dat aan contributie was ontvangen f 1163-95. Het subsidie van de gemeente bedraagt f 500- Het salaris 'van zuster van den Berge bedraagt als wijk verpleegster f 750, als t.b.c.-bézoekster f 332.50. Aan pensioenpremie, die als voorwaarde voor het behoud der sub sidie door ide overheid was gesteld, moet verder een miet .onbelangrijk bedrag wor den opgebracht van pl.rn, f 600 per jaar. Het batig saldo bedraagt f 1927.24. De heer Vijverberg leest een verslag voor van devergadering van de Prov- afdeeling, waarbij ook Bruinisse verte genwoordigd was. De voorlezing van den staat van het materiaal geeft [den heer Hoek de ge. legenheid critiek op het materiaal uit te oefenen, wat door dokter van Dop even eens wordt gedaan. Beiden noemen het materiaal onvoldoende. Dit wordt door het bestuur niet ontkend, maar de heer Vijverberg wijst er op dat het vroeger het gebrek aan geld en thans de tijds omstandigheden zijn, dat geen materiaal kan worden aangeschaft. Dokter van Dop meent dat het bestuur na de ontvangst van het geld teveel kostbare tijd voor de aanschaffing heeft laten verloren gaan. Verleden jaar waren nog verschillende artikelen verkrijgbaar. De heeren Hage, Koe!mans én Vijverberg wijzen op1 de lij densgeschiedenis met ide financiën, die het bestuur ,van het Groene Kruis in al de jaren van zijn bestaan heeft meege maakt. Ook nu behoort de wijkverpleeg ster nog tot de laagst gesalarieerde van het eiland, wellicht vain het geheele land. -Verschillende goed bedoelde pogingen om contributie verhooging te verkrijgen stuit ten af OP den onwil van de leden. De heer Hoek blijft bij zijn meening, dat het bestuur ide zaak anders had moeten aanpakken. De heer Anth. Jumelet Sz. stelt voor een rentel'ooz» leening uit te schrijven; de heer A. van den Berge Mz- verhoogt 'zijn contributie. Dit is het sein voor verschillende leden om het zelfde te doen, zoodat het resultaat van deze vergadering, waarin de debatten dikwijls vurig en onverkwikkelijk waren, toch nog alleszins bevredigend kan wor- den genoemd. De heer Koelmans sloot met dankzegging. I ST..MAART-ENSDIJK. Burgerlijke Stand over Februari. Geboren: Nellie Janny, d. j van D. Quaak en A. J. Geluk; Grietje Hendrika, d. van P. Noordijke en J. J. j Hage- Gehuwd: I. M. Kleppe, 23 j. j.m„ j en J. GeldhlOjf, (22 j. jjdi. Gevestigd: I. M. Kleppe uit Sehérpe- nisse; W. Lagendijk ,uit Herwen en Aerdit; B. M. de Viet uit Norg; J. Priem uit Ber gen op Zoom- Vertrokken J- «1- Priem naar Scherpenisse; P. A. Bakker naar Kamperland; J. M. de Viet naar Rot-, terdam- STAVENISSE. Wegens ongesteldheid van ds. Damsté is de biddag in de Ned. Herv- Kerk uitgesteld tot 18 Maart a.s. Op denzelfden idatum z'al er ook biddag in de Oud-Ger- Kerk gehouden worden. Aan den heer de Jong is ontslag verleend in zijn functie als havenmees ter. Door den burgemeester is in de daardoor ontstane vacature voorzien door de benoeming van dhr. M. Hout Cz. POORTVLIET. Benoemd tot /dijkgraaf van het waterschap Poortvliet, de heer E- C. W. A. Geuze alhier. MIDDELBURG. Te Wageningen over leed in den ouderdom van 75' jaar, de heer P. Dumon Tak, oud-burgemeester van deze stad van 23 Januari 1915 2 Januari 1933- PÖsf-fËLÉGR A AF -TELEFOON Telefonische aflevering van telegrammen Daar het telegraaf verkeer zeer is toe genomen zullen vertragingen kunnen op treden. Het dringend makén van een tele gram is daarom aan te bevelen in ge vallen met bijzonderen spoed. Verder is het voor hen, die over een telefoonaan sluiting beschikken, aan te bevelen tele fonische aflevering te bevorderen, de doelmatigste en snelste wijze van bezor ging voor publiek en dienst. Het telegram kan desgewensdht in de eerstvolgende „post"-bes.teliing worden opgenomen. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Woensdag) zon onder 18.34 Morgen (Donderdag) zon op 7.06; zon onder 18 86 Tunsohen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 9.43maan onder 0 42 Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April TELEGRAMMEN TERREURAANVAL OP DE STAD NEURENBERG. In aanvulling op het Weermachtsbe richt verneemt het DNB: De Britsche luchtmacht heeft in den nacht van 8 op 9 Maart een nieuwen terreur aanval on dernomen op id© stad Neurenberg. Drie ziekenhuizen en twiee tehuizen voor ouden ouden van dagen werden zwaar getrof fen- Britsche bommen kwamen onder an dere terecht op ©en schouwburg, het Germaansche museum en de Nothalle. Dit laatste is een der mooiste gebouwen van de oude stad Neurenberg uit de 15e eeuw en iedier, die een bezoek aan Neu renberg heeft gebracht, welbekend. Ook het Germaansche museum met zijn in de wereld unieke verzameling van do cumenten dor Germaansche geschiedenis is eiken bezoeker békend. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom ADVIEZEN^^, VAN DEN 7 VOEDINGSRAAD W KRUIDKOEKJES Om kruidkoekjes zoowel in den oven als in de koekepan te bakken, neme men 125 gr. regeeringsmeel of ge mengd meel of gortebloem, 60 gr- sui ker, liefst bruine basterd suiker of 30 gr- suiker en i/2 pakje zoetstof, 20 gr. boter, 3/4 d.,L. water of taptemelk, 10 gr. [bakpoeder, 4 theelepels koekkruiden of kaneeteurrogaat, iets zout. Het meel, de suiker, het zout, het bak poeder en ide kruiden droog dooreenmen gen- De boter in het water smelten en aan het meel toevoegen. Het deeg vlug met de hand dooreenkneden tot een sa menhangende bal. De deegmassa zoo dun mogelijk uitrollen ,op ©en met bloem be stoven tafel of aanrecht. De lap deeg met een mes in ruiten verdeelen van 4 c-M. lengte. De koekjes op een vetge maakt bakblik leggen en in een warme oven licht bruin bakken. Of een groot© koekepan öf eemige deksels van biscuit- blikken dun met boter besmaren. De deeglap er op uitspreiden en er met een mes voorzichtig ruiten op teekenen, zóó, dat de deeglap niet doorgesneden wordt. De pan of het deksel op een asbest plaatje of treefjé plaatsen en gedurende één minuut flink verwarmen. Daarna het vuur temperen (gas op klein draaien en desnoods een asbest plaatje gebruiken, de eleetrisehe plaat op 1 schakelen). Het deeg 20 min. zachtjes laten bakken. De pan of het blik zoo nu en dan verschui ven opdat alle koekjes evenveel warmte krijgen- Het deeg omkeeren, in 10 min. bruin laten bakken en volgens de met het mes aangegeven lijnen in stukjes breken. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar Van 8—14 Maart 1918. Dén Sen Maart werd de heer C. W. Snijder ge ïnstalleerd als burgemeester van Oud- Vos mee r. Benoemd tot directeur van het post en telegraafkantoor te St.-Maartens- d ij k de heer J. Braam. Keuringen vo?r de Waffen SS en het Legioen Het SS-Ersatzkommando Niederlande deelt mede:' Nederlanders van Arisch bloed, in dm leeftijd van 17—45 jaar (ook gehuwden), die lichamelijk Zoowel als geestelijk goéd ontwikkeld zijn en zich geheel kunnen geven aan de- eisChën, die de opleiding hun stelt, kunnen zich bij de genoemde adressen vervoegen, teneinde gekeurd te worden. Thans bestaat ook de mogelijkheid tot opleiding en dienstver vulling in Neder land, in een speciaal wachtbataljon. Ge zinsleden dezer vrijwilligers hebben gé'- lijke voorrechten als diegenen, die die nen in de Waffen-SS of het Legioen: Kostwinnersvergoeding, kostelóoze zie kenverpleging, extra levensmiddelen enz. Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Ger maansche SS in Ned- willen toetreden. 19.3.43 9 Rotterdam, Deutsches Haus, Westzeedijk. 1,9.3.43 15 Den Bosch, Hotel Noord-Bra- 'j bant, Markt 45. 20.3.43 9 Roermond, NSDAP, Swalmer- straat 61. 20.3.43 15 Arnhem, Weverstraat 16b. 21.3.43 9 .Hengelo, Deutsches Haus. 21.3.43 15 Zwolle, Hotel Peters, Markt. 122.3.43 9 'Groningen, Conoerthuis, Poelestr. 22.3.43 15 Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 123.3.43 9 Amsterdam, School Iepen weg 13 24.3.43 10 Utrecht, Wehrmachtheim, Ma- riaplein. 25.3.43 10 Amersfoort, Dienstgebouw, Leusderweg. 26.3.43 10 Den Haag, Café „Den Hout", Bezuidenhoutscheweg. Nederlandsche vrijwilligere in de Sovjet-Unie. {SS P.K. Wig forst O H P t)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1