ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad en Provincie Dinsdag 9 Maart '43 Telefoon no. 32 Weu^dnünUtrateur (Aavertontieohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Heefdredaotenr k 2620 A. J. DB LOOZE, Zlerlkzee nu_wtT v^„„ M J, BOSTEN, Manhuisetraat, Zierikzee Uitgave N.V. „De Zierikieeeohe NleuwAode" 99ste Jaarg. No. 1518* Oiro no. 137677 SOVJETS BIJ CHARKOF TERUGGEWORPEN Gehatsk zonder attijd ontruimd Het opperbevel der Weermacht deelde Zondag mede Bij het bruggenhoofd van de Koeban en aan het rfont van de Mioes zijn gisteren slechts gevechten van plaatse lijke beteekenis geleverd. Door aanvallen van Duitsche tankeenheden werden con centraties van de bolsjewieken uiteenge dreven, verscheidene honderden gevan genen en een talrijke buit werden binnen gebracht. In het gebied ten Zuiden van Char k-of hebben snelle troepen van het le ger en de Waffen-SS sterken tegenstand van den vijand gebroken cn hem naar het Noorden teruggeworpen. De inge sloten formaties van het derde bolsje wistische tankieger, bestaande uit dee- len van het twaalfde en het vijftiende pantseroorps, een cava'.eriecorps en drie divisies infanterie, werden vernietigd. Het aantal gevangenen en de buit konden eerst voor een deel geteld worden. Tot dusver zijn geteld ruim 225 kanonnen, 61 tanks en ruim 1000 Voertuigen. De bloedige verliezen der bolsjewieken zijn buitengewoon zwaar. In het gebied ten Westen van K-o-ersk en in den geheelen sector van t)rel wis selden krachtige vijandelijke aanvallen af met succesvolle tegenaanvallen. Ofschoon de vijand verscheiden versche -divisies in den strijd wierp, gelukte het hem op geen enkele plaats successen te behalen. Binnen het bestek van systematische eigen bewegingen is de stad Gshatsk na voltrokken ontruiming zonder strijd aan den vijand gelaten. Alle pogingen ven de bolsjewieken de Duitsche losmakingsbe- wegingen tg verstoren bleven vergeefsch In den sector van Staraja Roessa is de vijand ook gisteren steeds weer tegen onze sterke afweerstellingen op gestormd. Hij werd met zware verliezen aan tanks en menschen teruggeslagen. Ten Zuiden van het La do gam eer ge lukte het onzen troepen door een plaat selijken aanval hun stellingen te vef- h.eteren. Daarbij werden, behalve een tal rijke buit, verscheiden honderden gevan genen binnengerbadht. In vele sectoren van het Oostelijke front hebben sterke formaties van het luchtwapen door zware laanvalsslagen op vijandelijke troepenconcentraties, stellin gen en ravitailleeringsvertyindingen de troepen van het leger gesteund. Aan het Zuidelijke front in Tunis hebben Duitsche-Italiaansche troepen plaatselijke aanvallen ondernomen tegen den vijand. Verkenningsstrijdkrachten drongen diep door in het vijandelijke ge- Died. Gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand hebben met zichtbaar sudces tankstrijdkrachten, gemotoxseerde colonnes en een vijandelijk luehtsteunpunt I aangevallen. Door den reeds gisteren ge- melden aanval van het luchtwapen op een vijandelijk konvooi is een nieuw groot vrachtschip beschadigd. Bij den afweer van vijandelijke lucht aanvallen op twee plaatsen aan de At lantische kust van Frankrijk zijn drie viermotorige bommenwerpers en twee jachttoestellen neergeschoten. Italiaanschweermachtsbericht Bedrijvigheid der luchtmacht In zijn 1017e communiqué deelt het Itaiiaansche opperbevel 't volgende mee: In Tunesië heeft de luchtmacht een intensieve bedrijvigheid ontwikkeld. Onze jagers schoten tijdens hevige luchtgevech ten 12 vijandelijke vliegtuigen omlaag, waarvan er 11 -vernietigd werden door een formatie van -de 16e groep. Negen andere toestellen werden vernietigd door' Duitsche jagers. Duitsche vliegtuig-en heo- ben de haven van Tripolis gebombar deerd en met bommen van zwaar kaliber twee koopvaardijschepen getroffen. In den loop van iden dag is een van onze vliegtuigen verloren gegaan. Het Keizerlijke Japansche hoofdkwar tier maakt de resultaten bekend, die door het Japansche leger en -de vloot zijn behaald bij de Salomonseilanden en bij Nieuw-Guinea van 16 Febr. tot 5 Maart. Er werden 113 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en 11 op den beganen grond vernield. Voorts werden vier duik- booten tot zinken gébracht. De Japan sche strijdmacht leed de volgende ver liezen: Twee torpedojagers en 5 trans portschepen tot 'zinken gebracht; 7 vlieg tuigen keerden niet op hun basis terug. Bij Eksjoe in Zuid-Zweden heeft zich, naar TT meldt, bij oefeningen van die Zweedsche weermacht een -explosie voor gedaan, waardoor zes soldaten gedood en 29 gewond werden. Naar uit Dakar gemeld wordt, is een medewerker van generaal Barreau, ge neraal Triatam, nabij Port Etienne bij' een vliegtuigongeluk om het leven ge komen- Behalve generaal Triaton zijn ook acht personen, die hem vergezelden, om het leven gekomen. DE LUCHTAANVAL OP BRIELLE Voltreffer op een jongensschool Brielle is een klein landelijk stadje met ongeveer 3700 inwoners, dat geen enkele industrie bezit en ook in militair opzicht valkomen zonder eenige beteeke nis is. Het is een typisch klein" Neder- landsch stadjemet smalle straiten en kleine huizen van meestal slechts één verdieping. Historisch is Brielle bekend uit den tachtigjarigen oorlog tegen Spanje. In 1572 werd Brielle door J. P. CO-ppelstock veroverd. Op slechts enkele honderden meters afstand van de mooie Oudromeiniseie kerk bevinden zich drie scholen en wel een vakschool voor meisjes, een jongens school voor voortgezet lager onderwijs en een landbouwschool. Nergens in het stadje was een of ander object van militaire of oorlogseconomische beteekenis. Op 4 Maart des ochtens was het zeer mooi voorjaarsweer. De hemel was onbewolkt Ongeveer om halfelf vloog een formatie vijandelijke vliegtuigen boven het stadje Brielle en wierp bommen neer, niettegen staande er bij het duidelijke ziéht geen twijfel over kon bestaan, dat zich in het stadje geenerlei militaire of oorlogs economische doelen bevonden. De uitwerking was vreeselijk. De jon gensschool voor voortgezet lager onder wijs kreeg een voltreffer. Ook de vak school- voor meisjes wérd getroffen en totaal vernield. De landbouwschool werd beschadigd Voorts werd een groot aantal woningen totaal vernield en een aantal woonhuizen zoo zwaar beschadigd, dat zij onbewoonbaar zijn geworden en ont ruimd moesten worden. In de jongensschool werden bijna alle in de klassen zittende jongens onder de puinhoopen begraven, waardoor hetmee- rendeel om het leven kwam. Verscheidene werden zoo zwaar gewond, dat zij wel aan hun verwondingen zullen bezwijken. Feuilleton 23 door Frank van Falckenoort Den volgenden da-g was ze tegen den tdjid van het brood-eten op dien wal bezig aan het melkbussen boenen, toen Thijs Kuiltje een paar leege bussen kwam brengen. Heieen had van het begin af een antipathie gehad tegen -dezen grijn- zenden arbeider en hem steeds koel be jegend, t hetgeen juist 'den jongeman prikkelde. Tot nu toe waren alle boere- meisjes, rijk of arm, door zijn charme j bekoord geraakt en al hadden op den Beldam sommige meiden in het diepst van hun hart een hekel aan hem, als Thuis in een van z'n vrooüjke builen was en de kwinkslagen van hem over de deel of door de keuken rolden, dan moes ten ze om hem lachen, of ze wilden of niet. En Thijs was zich van zijn over wicht zeer wel bewust en gaf zich oin het bijzijn,1 der meid-en steeds een air i) De Zuid-Hollandsche wallen zijn overdekte plaatsen aan de sloot; in den regel is er een overdekte doorgang van het achterhuis naar zoo'n wal. Bij bóer- derf jen, die vérder van het water af zijn, ligt zoo'n wal zelfstandig aan een sloot. van: „wel, wat zeggen jullie wel van me, kinderen?" Maar wie -er ook om z'n moppen en grollen lachte, Heieen niet. Dit hadi Thijs al enkele malen gemerkt en hij besloot, om, wanneer de gelegen heid zich voord-eed, haar eens op dé proef te stellen. En op dezen morgen, toen de melkauto was weggereden, had hij daartoe onder vier oogen de gelegen heid. Heieen had hem aan zien komen-, en boende met verdubbelde ijver en "maakte daarbij zooveel lawaai, dat Thijs zijn eigen woorden bijkans niet kon ver staan. T.oen wachtte hij kalm af, met een spotlach op z'n geacht; ze zou wel eens ophouden! Heleen had wel bemerkt, dat ze hem zoo niet wegkreeg, zoodat ze zuchtend besloot maar weer wat rustiger te werken Wel, Leent je, begon hij, heb je gisternacht ook de bei gehoord? Je slaapt er toch vlak onder, niet? Heleen richtte zich op. Ik heb je al vaker gezegd, Thijs, dat ik Heleen heet en geen Leentje; als je 't weer tegen me zegt, antwoord ik niet meer. En wat die bel betreft, je deed beter om -die leugens niet rond te kramen, want je sterkt de menschen hier nog in hun bijgeloof. Leugens? Bijgeloof? Ik heb het toch zelf gezien,'en m'n vader.,.. - Je gélooft zelf niet eens, dat het waar -is, viel het meilsje hem in de rede, (Wcrdt vervolgd) Niettegenstaande met zeer grooten spoed aan fle opruimingswerkzaamheden werd begonnen, is het tot dusver nog niet ge lukt de puinhoopen van de jongensschool geheel te doorzoeken. Er moet dus nog rekening mee gehouden worden, dat nog een groot aantal jongens onder deze puinhoopen bedolven ligt. Het nauwkeu rige aantal vermisten kon tot dusver nog niet opgegeven worden, omdat het grootste deel der scholieren -niet uit Brielle zelf afkomstig is, doch uit vele plaatsjes in de omgeving. Het was een geluk, dat ten tijde van den aanval in de vakschool v-oor meisjes en in de landbouwschool geen les werd gegeven, anders was het aantal slacht offers wel belangrijk grooter geweest. Men mag zich afvragen, op welke wijze de Engelsche radio deze nieuwe schan delijke daad wil- goedpraten. (A.N.P.) TWEE JAAR NED. OMROEP Feestelijke bijeenkomst te Hilversum Op feestelijke wijze heeft de Nederl. Omroep Zondag te Hilversum zijn twee jarig bestaan herdacht, die door een groot aantal autoriteiten werd bijgewoond. Jhr. mr. F. M. S. de Ranitz, loco- secretaris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten hield een toespraak, waarin hij -er nog eens met klem op wees, dat de cultuur ook tijdens den totalen oorlog -een onontbeer lijk levensbestanddeel van het volk blijft. De omroep heeft aldus tot taak mede te werken aan het natuurlijke Germaan- sche en Eur-opeesche besef. Er moet be langstelling worden gewekt voor de ge schiedenis en de veelzijdige cultuuruiting- gen van Europa te meer, omdat -ons volk daarvan was vervreemd. Daarbij mag onze taak in Oost-Europa niet worim vergeten. Ook de radio moet voortdurend leeren dat de strijd tegen het bolsjewisme een strijd iom leven en dood is, gemeen schap of chaos. j Ook de uitingen van ons eigen volk moeten daarbij medewerken tot het'groo- te doel. Nu wordt er wel eens gezegd, j dat er zooveel in het lichtere genre is, J dat geen aanspraak kan- maken op cul- tuur. Men vergeet dan, dat de radio niet voor enkelen, maar voor allen is be stemd en dat er ten allen tijd ook be hoefte zal blijven bestaan aan opwekken de ontspanning. Deomroep Js do,erge- drongen, waar nooit rèchtstreeksche in- vloed van buitenaf was: in het gezin ook in verband daarmede moet hij zich van zijn dienende functie bewust blijven. De eigen wijze van uiting te bestudeeren blijft ook thans één van de belangrijkste opgaven van' den -omroep. Er is reeds veel bereikt daarmede wenschte jhr. De Ranitz den directeur-generaal geluk, onder* verzekering, dat ook in het ka- mende jaar het departement de taak van den omroep ten volle zal steunen. Hierna gaf dr. ing. W. A. Herweijer, directeur-generaal van den Nederland- schen Omroep een uitvoerig jaarover- zicht. De gezondmaking vai^ de Nederlandsche volkseenheid eenerzijds en het plaatsen van deze eenheid als organisch onder deel in het Europeesche geheel ander zijds, zijn de noemers, waarop het radio programma ook in het komende jaar nog in grooter mate zal blijven toegespitst. Daarbij zal de omroep met inzet van alle krachten moeten wijzen op -den plicht van het Nederlandsche volk zich mede in te spannen tot het behoud van de geza menlijke Europeesche cultuur en de Euro peesche welvaart tegen de bedreigingen van de steppe en van overzee, wier over winning het einde van. onze gemeen schappelijke-kuituur zoiu beteekenen. Meer nog dan vroeger, zoo eindigde de sprzal juist in deze dagen van ons ge- eisc'ht worden, dat wij toonen wat wij kunnen, opdat het beste wat het Neder landsche volk te bieden heeft, voor de Jnekorrist van eigen volk en van Europa door ons wordt weergegeven /ERSCHILLENDTTER'CHfEN Vleescbgebruik in restaurants De onlangs ingestelde verlaging van het vle-eschrantsoen is voor de overheid aanleiding geweest om ook in restaurants en an-dere inrichtingen, waar spijzen wor den verstrekt, het aantal te vragen bon nen voor gerechten, waarin vleesch of vleeschwaren zijn verwerkt, te doen ver minderen. In verband hiermede is thans bepaald, dat met ingang van Maandag 8 Maart op de menu- -en dagkaarten geen gerech ten meer mogen worden aangeboden, waarvoor bonnen worden gevraagd dan ter waarde van ten hoogste een half rantsoen vleesch. Passagier van twee jaar Personeel van de Gooische Tramweg- Maatschappij ontdekte -dezer dagen in de tram naar Laren een jongmensch, twee turven hoog en hetzelfde aantal jaren oud. Een avontuurlijke tramrit had hij geprefereerd boven de sleur van allen dag- Men onthaalde den jongen reiziger op brood met kaas en transporteerde hem daarna huiswaarts. De overblijfselen der school in Brielle, welke op 4 Maart j.l bg goed zicht het doel van een ter reur aanval was. SS Bildber. Fritz- Stapf Pax s In het kader van -de frontcorrectie, die in den Centralen sector van het Ooste lijke front de laatste dagen op eenige plaatsen is uitgevoerd; (hebben de Duit. sche troepen, naar het DNB verneemt, het ten Zuiden van Szjef gelegen Sytsjef- ka ontruimd. Ook hier was -de ontrui ming sedert- geruimem tijd, voorbereid en werd (het, zonder moeilijkheden, volgens de plannen ondernomen. Daar de wet vein handelen aan het geheele Oostelijke front in D-uitsche handen ligt, treden de Bolsjewieken, onwetend, welke plannen de Duitséhers koesteren, slechts voorzich tig tastend op. Vrij sterke formaties Duitsche gevechts vliegtuigen hebben, door goed weer be gunstigd, Zondagnacht een havenstad aan de Zuidkust van Engeland doeltreffend met |tyommen aangevallen. Dé Britsfche luchtstrijdkrachten beperkten zich* tot-sto- ringsvluchten in het gebied van de Duit. sche Bocht, zonder bommen te laten vallen. WANNEEB VERDUISTEREN"? Heden (Dinsdag) zon onder I8~32 Morgen (Woensdag) zon op 7.08 zon onder 18 34 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 9.15maan onder 23.86 Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag v9 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April ZIERIKZEE- In de Vrijzinnige Gods dienstoefening van Zondagmorgen wer den voor die Diaconie giften gecollecteerd van f 50, f 25 en f 10. Die(n) mildne g-evers(géèfsters) harte lijk dank. In een der pakhuizen aan de overzijde van de Nieuwe Haven al hier, staat een nieuwe uienafstaartmachi. ne opgesteld, die, de naam zegt het al, de staarten van de veel gevraagde veld- vruchtén moet afsnijden, wat tot nu toe steeds met die hand geschiedde. De ma chine, „Decaudatos", is het eigendom van de firma C. Minnaar te Oversdhie, waar voor de heer Koeman vertegenwoordiger is, en voldoet, voor zoover men bij een korte proefneming kon waarnemen, voor 90 pet. aan de voor dat werk te stellen eischen. Echter niet iedere ui verschijnt staartloos op het raster, voor zé in dé zakken terecht komt. In iedere geval be- teekent deze wijze van behandeling een groote arbeidsbesparing in het najaar, waarom het in hoofdzaak gaat, al kun nen nog wel verbeteringen worden aan gebracht. DUIVENDIJKE. Burgerlijke Stand over Februari. Géboren: 20. Jannetje Corne lia, d. v;an B. J. Bij de Vaate en E. J. Fasol; 20. Machelina Lijntje, d. van M. C- van Oeveren en L. den Bleijker. Over leden: 10. Jan Leendert Kloet, 58 jaar, eéhtg- van Neeltje Wilhelmina Kesteloo (overleden te Noordgouw-e). Vertrokken: 5. Jan L. van Oost naar Dordrecht; 12. Willem van- der Weel naar Brouwershaven; 12- Anna Kristelijn naar Middelburg; 23. Dina J. van de Panne naar Elk-erzee- NOORDWELLE, Na een trouwen dienst van ongeveer 28 jaar heeft onze dorpsgenoot, de heer L Zon- ruiter gemeend ontslag te moeten ne men als agent van de RTM. Steeds op zijn post zijnde, een ieder aan zich ver plichtend door zijn bereidheid tot helpen, mag hij met voldoening op deze lange periode terugzien. Wij wenséhen hem nog vele jaren van rust in goede gezondheid toe. Dhr. H. .v. d. Maas Cz. is aange steld als zijn opvolger. NOORDGOUWE. Het muziekgezelschap ,.Con Amore" gaf in de afgeloopen week haar j aarlijksche uitvoering, welke, zulks in afwijking van de gewoonte, ditmaal in de zaal van Cannoo werd gehouden. Het programma, bevattende een 5-tal mu zieknummers, benevens het blijcpel Han den ,cimhoog" werd verdienstelijk afge werkt. Con Amore" beschikt over goede spelers voor tooneel, hetgeen ook thans weer is gebleken. De wijze waarop de medewerkenden zich van hun taak heb ben gekweten, verdient alle lof en heeft er veel toe bijgedragen dat beidie avon den zeer goed geslaagd mogen heeten. Het publiek, hetwelk de zaal telkens ge heel vulde, heeft van de op peil staande uitvoering wel genoten. Als gevolg van de groote belangstelling zal de uitvoe ring op 13 Maart nog eens worden her haald* ST.-PHIL1PSLAND, Burgerlijke Stand over Februari. Geboren: WiUemina Janna, d- van Laurens Quist en- D-ina Cornelia Reijngoudt; Cornelia Johanna, d. van Ja cob Moerland en Johahna Jacoba Wes- dorp; Abramina Hebrina Adriana, d. van Johan Francois de Later en Margrieta Neeltje van Noort. Gehuwd: Jan v. Dijke, 25 j., en Henidrika Faasse, 22 j. Over leden: Cent Faasse, 2 w-, z. van Cent Faasse -en Adriaantje Jannetje van der Reest. Ingekomen: Jacob van Dam van Al- blasserdam; Leendert Verstrat© van D-in- teloord; Jan Cornelis Vroegop van Steen bergen; Cornelia M. I. Overbeeke van Steenbergen; Dina L. Vroegop van Steen bergen. Laurens Vroegop van idem. Vertrokken: Martinus Ligtendag en ge zin naar St.-Annaland; C. J. Ruijs naar Haamstede; Johannis C. Mol naar Se- rooskerke; Jan A. Verstrate naar Bergen op Zoom- In de plaats van- den gemeenteveld wachter J- Labruyère is tot kademees- ter benoemd -dhr. M. A. Geense alhier. De collecte gehouden in de Ned. Herv- Kerk alhier voor de inwendige Zending heeft f51.50 opgebracht. THOLEN. Burgerlijke Stand. Geboren. (Marinus Gerard, z. van J. L. Minheere en M. L. Dijke. Overleden: Jan Bout, 51 jaar, z. van H. Bout en K. Schot. De vischvangsten waren, ondanks bet-er weer,, niet bijzonder groot. Alleen bliek en een weinig haring kon worden aangevoerd. De verzending van mosse len gaat sterk achteruit, terwijl ook -ie kwaliteit minder wordt. De verzending van oesters was zeer gering. In de plaats van den heer Punt, chef veld wachter, is nu tijdelijk tot ha venmeester benoemd de héér L. Bal, welke vorig jaar als zoodanig met pen sioen ging. KERKNIEUWS ZIERIKZEE. Ger. Kerk. Woensdag 10 Maart (biddag) 10 en 3 u. ds. Leen©. HAAMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Woens dag 10 Maart, 10 u., ds. -den Holland-er. Ger. Kerk. Woensdag 10 Maart, 10 en 2.30 ure, ds. Voorneveld. NIEUWERKERK. Woensdag 10 Maart. Ger. Kerk. 10 u., -ds. Venema; 2.30 u. leesdienst. OOSTERLAND. Ger. Kerk. 10 u., ds. Venema; 2.30 leesdienst Ger. Gem. 10, (2.30 en 6 ure, leesdienst Oud'-Ger. Kerk. 10, 2.30 en 6 u., lees dienst. ST-PHILIPSLAND'. Ne-d. H-erv. Kerk. Woensdag 10 Maart (biddag), 10 ure, ds. Holst; 2-30 ure ds. v. Griethuijzen van St.-Annaland, I.-! ll!£i Ger. Gem. 10, 2.30 en 6.30 ure, ds. Rijksen- Oud-Ger. Kerk. 9.30,, 2.30 en 6 ure, leesdienst. POORTVLIET. Ned. Herv. kerk. Woens dag 10 Maart biddag voor hèt gewas en de nood der tijden. 10 en 2.30 u., dis.' W. Vroegindewei. Ger. Kerk. 10 u., ds. L. Quiteren van Bergen op Zoom; 2.30 u., -ds. Zweerts,. Ger. Gem. 10, 2,30 en 6,30 uur, ds. C. Steenblok. SINT-MAARTENSDIJK. Woensdag 10 Maart, 7.30 ure, in „Rehoboth" ds. de Kluis te Rotterdam- Ger. Gem. 10, 2.30 en 6 ure, leesdienst "Wie net zijn «troom niet zuinig ie, zit weldra in de duisternis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1