ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Uit Stad én Provincie GELDIGE BONNEN Zaterdag 6 Maart '43 99ste Jaarg. No. 15182 Telafoail Diiectour-Admlnia^teu (Advertentieclief) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 HoofdredaoUur Telefoon no. 32 A. J. DE LOOZE, Zienkzee u j KOSTEN Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode Uanhuisstraat, Zierikzee no. 137677 DUITSCHE TEGENAANVAL MAAKT VORDERINGEN Slavjansk stormenderhand genomen Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag het volgende bekend In het Zuidelijk deel van het Oostelijk front worden de krijgsoperaties door regen en modder sterk belemmerd. De Duitsche tegenaanval maakte ondanks de moeilijke weers- en terreingesteldhedeir nieuwe vorderingen.. Over een fronl- breedte van 250 km staan onze aanvals- clivisies aan de midden- en bovenloop van de Donetz. De stad Slavjansk werd stormenderhand veroverd. Een ver achter het front afgesneden vijande lijke formatie werd tot den strij'cl ge dwongen en uiteengeslagen. Het gros van het derde bolsjewistische pantserleger is in een gebied, ten Zuiden van Charkov, nauw omsingeld en probeert tevergeefs naar alle kanten door te breken. .De hevige afweergevechten in het gebied ten Noordwesten van Koersk duurden ook gisteren voort. Nieuwe in vele golven achter elkaar .uitgevoerde aanvallen der bolsjewisten, in het gebied ten Noord westen vain Orel, wedden met zware ver- Mezen afgeslagen. De aan het Noord Tunesische front nieuw gewonnen stellingen viel de vijand gisteren gedurende den geheelen dag te vergeefs aan. Tijdens de gevechten in de afgeloopen week werden in Noord T unesi2110 gevangenen gemaakt, 68 pantserwagens en verkenningswagens stuk geschoten 'en- 36 stukken geschut vernietigd. Enkele vijandelijke storimgs- vLiegtuigen vlogen overdag boven Noord Duitschland zonder bommen te werpen. In den afgeloopen nacht viel de Britsche luchtmacht West- en Noord Duitsch ge bied aan. Vooral in het gebied van groot- Hamburg en ad de landelijke gemeenten in de omgeving, ontstond door brisant- en brandbommen, vrij groote schade aan gebouwen. De bevolking leed verliezen. Nacht jagers, luchtdoelgeschut van de luchtmacht en luohtdoelartillerie van de marine schoten 14 meer-motorige vlieg tuigen neer. Een ander vijandelijk vlieg tuig werd overdag aan de Noorsche kust neergeschoten. In den nacht van 3 op 4 Maart bestookte de Duaitsche luchtmacht het gebied van groot-Landen met brisant bommen van zwaar kaliber en met dui zenden brandbommen. 13 SCHEPEN VERNIETIGO Een extra-bericht van het Duitsche opperbevel maakte Vrijdag-bekend: Duitsche duikbooten hebben reeds in de eerste idagen van deze maand succes sen behaald. Dertien schepen met een gezamelijken inhoud van 97100 brt. wer den in zware gevechten in den grond geboordtwee andere schepen werden getorpedeerd. Italiaanschweermachtsbericht Artillerie- en verkenningsactie in Tnnesië Het 1014e communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In Tunesië levendige bedrijvigheid van artillerie en verkenningsafdeelingen. Die havens van Bougie en Philippeville zijn door onze vliegtuigen aangevallen. Vijan delijke toestellen hebben bommen laten vallen op Napels, Salerno en San Vita- liano, waar lichte schade ontstond. Er zijn zes dooden en 10 gewonden te be- Feuilleton 21 door Frank van Falckenoort Den Zaterdag daarop zei de boer spot tend tot mijn grootvader„Harm, denk er om, dat je niet vergeet morgenochtend de kerkbel te luiden". En deze antwoord de ernstig: ?,Ik zal er om denken, boer; 't is goed, dat je me er aan herinnerde". Dien avond was de boer naar de her berg geweest en nogal laat thuisgekomen, zoodat hij den volgenden Zondag tegen kerktijd nog op bed lag. En zie, precies om kwart over negen, net als de vcurige week, luidde de bel weer, alsof er niets gebeurd was. Met een vervaarlijk gebrul springt de boer z'n bed uit, schiet haastig in een paar kledingstukken en snelt naar bui ten. Ja, daar hing de bel weer én tjIn- gelde lustig *als altijd. Met groote passen loopt de boer naar de schuur, waar het touw hing en als hij de schuur binnen treedt, is het luiden opgehouden en het touw hangt rustig als voor een week, toen de boer het nog niet had wegge haald. De boer terug naar buiten en daar ziet hij m'n grootvader loopen, met het kerkboek onder den airm, op weg naar dekerk, alsof er niets gebeurd was Weer haalde de boer de ladder en klom naar den koepel, maair hoe hij nu treuren te San Vitaliano. Een toestel werd getroffen en stortte neer bij Latina. In het Zuidelijk deel van den Atlanti- schen Oceaan heeft een van onze duik booten onder bevel van den luitenant ter zee Roberto Rigoli een Brazlliaansch troepenlranspovtsohip van 7000 ton en een Amerikaansch motorschip van 12.000 ton in den grond geboord. Ncderlasdcchc arbeiders in Dnitechlasd vragen ontepanningelec^nnr Nu vele Nederlandsche arbeiders in Duitschland, ver van eigen haard* .werken, moeten zij krachten putten uit de weten schap, dat zij dooi' vele banden gebonden zijn aan het vaderland. Een groot gemis, dat zij voelen, 4s een gebrek aan Neder landsche ontspanningslectuur. Daartoe wordt thans een beroep gedaan op het Nederlandsche volk om boeken ter be schikking te stellen voor de werkers in Duitschland. Zaterdag 6 Maart zal deze actie aanvangen. Jongens en meisjes van den Jeugdstorm komen bij liederen land genoot vrageiï of zij dit. onpolitieke doel willen steunen door enkele ontspannings- boeken af te staan. Laat niemand zich door partijschap beletten onzen arbeiders in Duitschland uren1 van verpoozing te schenken door het lezen van een goed boek. Na de dagtaak heeft ook de Neder landsche arbeider in Duitschland behoefte aan ontspanning. Vooral in die kampen, diie ver vain de groote steden liggen, is behoefte aan lectuur zeer groot. Het va derland kan lin ideze behoefte voorzien door de boekenimzameling van den Jeugd storm voor dit doel gul te steunen. In Zeeland kunnen de boeken worden afgeleverd te Goes, Turfkade 17. RECHTZAKEN Rechtbank te Middelburg Op den iweg van Burghl naar Burgh- sluis werd pp 11 Augustus H. Bakker, die daar fietste, aangereden door een auto, bestuurd door L- P. G. uit Haam stede. Wegens veroorzaken van lichame lijk letsel door schuld werd G- door de rechtbank te Middelburg veroordeeld tot drie weken hechtenis, van welk vonnis hij in hooger beroep kwam'. Eisch bij1 het Hof i100 b. s. 20 d. h. Economische Rechter te Middelburg J. van Vossen, echtgen. van R. J- Gunst, 57 jaar, te St.-Annaland, wegens over treding Boter- en Vet- enJamdistributie- beschikking. Eisch: f50 of 25 dagen hechtenis. Uiitspraak: f50 of 20 dagen hechtenis. C. de Jonge, 41 jaar, Iknonadefabri- kant te Tholen, wegens' overtreding Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet. Verdachte erkende die feiten. Bouillon blokjes en koffiesurrogaat had hij over gehouden uit café. Garen had hij in café al jaren terug gekocht in kleine hoeveel heden van 2 a 3 klosjes vain marskra mers. Zeeppoeder had hij 5000 pakjes tegelijk gekocht en de rest in kleine partijtjes. De Officier van Justitie wees erop dat verdachte aain ide politie heeft verklaard, dat hij zooveel mogelijk kocht voor geld belegging. Hij acht [bewijs geleverd en eischt f 100 of- 50 dagen hechtenis met verbeurd verklaring der goederen. Mr. A. J. vain der Hoeven, Advocaat te Tholen, optredende ais raadsman van verdachte, beroept zich op 't arrest van den Hoogen Raad van* 5 Januari 1942. Dagvaarding zal dus nietig verklaard ook trok en draaide, de bel scheen er in vastgesmeed en hij kreeg haar dan ook niet los. Na lang werken en vele vruch- telooze pogingen gelukte het hem ein- delijk den klepel los te krijgen en deze nam 'hij mee. Ook het touw sneed hij weer af. Toen mijn grootvader 's mid- dags uit de kerk kwam, kon hij meteen vertrekken, zei de boer. Hij was ont slagen. Sindsdien heeft geen van ons geslacht meer bij een Van Elk gewerkt. In die week arriveerde de nieuwe klok en den Zondag daarop werd hij feestelijk geluid tot groote vreugde van alle boe ren en tot groote ergernis van den Belboer. Een poosje daarna trouwde de Belboer en een paar dagen na het huwelijk klonk op een naqht de bel. Een paar boeren knechts, die den volgenden dag met pak en zak zijn vertrokken, verklaarden, dat ze wakker waren geworden van het lui den der bel en dat ze een afschuwelijke gedaante op den koepel hadden gezien, die met een zeis de bel bewoog. Twee dagen daarna brak de boer z'n nek, toen hij op den korenzolder strui kelde over het klokketouw. Hij had name lijk niet alles afgesneden en een gedeelte hing nog aan de bel en dat reikte tot den zoldervloer. De jongere broer van den boer kwam nu op de steê. Sindsdien heeft de bel verscheidene malen geluid, altijd, naar men zegt, door denzelfde gedaante mét de zeis, en altijd gebeuren er een of twee dagen na het luiden ongelukken op den Beldam. (Wdrrft vervolgd) moeten worden. Van hamsteren is ook geen sprake. Te dezen aanzien zal ont slag van rechtsvervolging moeten volgen. Van opzettelijke overtreding van art. 9 van de Prijsopdrijvings- en Hamsterwet is dan ook geen sprake. Pleiter vraagt nietigverklaring der dag vaarding, subsidair ontslag van rechts vervolging, meer subsidair vrijspraak. Uitspraak: Voor wat de bouillonblok jes en koffiesurrogaat betreft feiten niet bewezen; shampoo en garen wel be wezen; f40 of 20 dagen hechtenis met verbeurd verklaring zeep en garen en mei teruggave van bouillonblokjes en koffie. Moord op dria Trouwen De rechtbank te Rotterdam heeft von nis gewezen in de zaak tegen den 31-j. 1 os-werkman J. Bemond en den 49-j- stoker, J. M. Woltering,* die er van worden verdacht deel. te hebben geno men aan den moord op drie joodsche vrouwen, gepleegd in den. avond van 12 Augustus 1942 in het Sterrebosch te Schiedam aan iden oever van de Maas. Beiden zijn tot levenslange gevangenis straf veroordeeld. De 52-jarige los-werkman Korporaal werd wegens heling veroordeeld tot zes maanden. Het hem ten laste gelegde mededaderschap acht de rechtbank niet bewezen. i ZIERIKZEE. Op [Maandag 8 Maart as. zal de heer A. J. Hordijk zijn 25-jarig politiejubi'Leum vieren. De heer Hordijk werd geboren te Strijen (Z--H.) op 15 Sept. 1893. Zijn benoeming tot agent van politie te Zierikzee volgdie op 8 Maart 1918. In deze gemeente bleef hij 51/2 jaar, waarna zijn benoeming tot agent van politie 2e klasse te Laren volgde. Nederl. Volkseenheid tegen Bolsjewisme In hotel. „De Korenbeurs" sprak Don derdagavond voor een goed bezette Zaal de heer J. H. L. de Bruin, ïia ingeleid te zijn door den heer H. Stouten, nadat op diens verzoek een tweetal strijdlie deren waren gezongen. D.e heer de Bruin begon met te herinneren aan de bewo gen periode waarin wij leven, nadat ons volk een eeuw lang geen oorlog had gekend, waardoor een mentaliteit van verburgerlijking ontstond en men de oogen sloot voor - de spanningen die in Europa dreigden. Den vorigen wereld oorlog waren we er doorheen'gelaveerd, maar dat. ging thans niet" meer. Het gaat nu niet om „proi dit of anti dat", maar om Nederland-, ook om ons eigen volk en vaderland. Spr. kan de menta liteit van een groot deel van ons volk niet begrijpen, dat zich verheugt wanneer de Duitsche legers in Rusland worden teruggeslagen en denkt wanneer de bols jewisten Duitschland zouden bezetten, ze halt zullen houden aan onzle Oostgrens en Nederland overlaten aan den Engel- schen bondgenoot. Het is misdadig zoo te denken, want het zou de ondergang van oins land beteekenen. Hoe de com munisten over de Nederlanders denken, bleek uit een door den spr- voorgelezen illegaal verspreid pamflet. Als de bols jewisten komen zal ons land het kind van de rekening worden. In 1937 heeft de NSB reeds het alternatief gesteld: Mussert of Moskou! Het gaat om de bot sing tusschen twee wereldbeschouwingen. Wanneer men denkt aan het behoud van Europa, denkt men tevens aan het behoud van ons land. De NSB, die volgens spr. voldoende sterk is, heeft tot taak ons volk te dwingen den weg te gaan, dien het niet zien wil» De breede massa kan zich niet leiden; het instinct van een volk roept iom leiding. Mussert is de leider van ons volk, al verzet Zich! 90 pet. daartegen. Hij is de redder van ons vaderland. Sprekende over een eventueele inva sie, vroeg spr. of men wel weet wat dat voor ons land beteekenen zou. Wan neer de Engelschen zouden komen, dan wordt ons land eenpuinhoop; komen de bolsjewieken dan is het met ons land afgeloopen. De NSB zal dan, te zamen mqt de bezettende macht, vech ten als solldaat. Doch de NSB maakt zich daarover geen zorgen. Hitier zal Europa redden: dat is het geloof van den natio- naal-socialist. De houding van ons volk op heden belichtend, besprak de heer de Bruin hoe Mussert na den oorlog tot Hjtler zal moeten kunnen gaan, tieneinde voor ons land aanspraak te kunnen ma ken op gelijkberechtigheid. Dan zal hi) moeten kunnen zeggen, dat het zijn aan deel heeft geleverd aan de overwinning. Er moeten dan ook nu meer vrijwilli gers komen, omdat men dan blijkt te begrijpen waarom het gaat. Want het huis „Euröpa" brandt en de kamer „Ne derland" loopt gevaar. Hierna behandelde spr- den tegenstand die de NSB ondervindt. Als er moei lijkheden komen krijgt zij de schuld. Niets kan er feitelijk gebeuren of de NSB heet het gedaan te hebben. De geeste lijkheid laat zich in deze niet onbetuigd.; het kerkelijk leven is verburgerlijkt, de dynamiek is er uit, wat de schuld is Na den jongsten terreuraanval op Berlijn. Rijksminis ter dr.'Goebbels be zichtigt de vernielde kerk van St. Hedwig (telefoto Hoffmann Stapf Pax s) van de kerk zelf, want de geestelijkheid is verpolitiekt. Spr. wees hierbij op het verschil van mentaliteit bij de Belgische en, Nederlandsche geestelijkheid. Intusschen gaat .de strijd Van die NSB voort tegen kapitalisme e'n bolsjewisme; het kapitalisme als de macht der divi denden, Engeland en Amerika als ex ponent van het private kapitaal en Sov jet-Rusland van het Staatskapitalisme. Op de NSB rust de plicht en de verantwoor delijkheid ons volk te redden van zich- zelf, opdat het weer als voordien wordt een volk, dat met eere genoemd zal den- Voor Europa en Nederland staat Hit- Ier garant. Waarom laat men toch de 1 NSB alleen strijden in den dynamischen strijd, vroeg spr. tenslotte, waar het gaat 1 om ons land? Wij moeten gaan door donkere diepten, wij moeten ons inzet- 1 ten ter verdediging van recht en eer van "Nederland. Onder applaus eindigde spr. zijn betoog; DREISCHOR. Burg. Stand over Fqbr. Levenloos aangegeven: 16. Een d. van C. J. Goedegebure >emi J. v. d. Haven. 1 Ingekomen10. Margaretha "J. Male- paard van Brouwershaven; 11. Dingena E. van IJsseldijk van Stavenisse. OOSTERLAND'. Burger!. Stand over Februari Geboren: 3, Janna' Wilhelmina, j d. van G. van der Have en C. J- VérhToek; 1 3, Leendert, z. van L. M. Koopman en C. Goudzwaard; 6, Cornells, z- van H. Qlree en J. van der Have; 10,. Maatje j Jaöoba, d. van A. de Jong en K. Bj' 1 Berman;-. 16, Wilhelmina, id. van W. L. Bol'le en J. van der Have. Gehuwd: 5, Jan van der Werf, 19 j. en W. 'J. IJzelenberg, 18 j. Overleden: 26; Jannetje van der Have, 27 j., echtgen. van W. L' Bolle. Ingekomen: 16, A. Heule en gezin van Bruipisse. Vertrokken: 19, A- van der Maas en echtgenoote naar Arnhem. POORTVLIET. De leden der Ger. Kerk alhier zullen as. Zondag hun kerkdienst houden in de Chr. School. In beide dien sten zal 'ds. Vreugdenhil te Oud-Vosse- meer voorgaan. De jeugdstorm klopt ook bij U aan, om [de boekenactie voor onze Nederlandsche arbeiders in Duitsch land te steunen. Dit heeft met po litiek niets te maken. Laat u niet door partijschap beletten, uw volks- •genooten in Duitschland uren van verpoozing te schenken door het lezen van een goed boek. 1 Maart t/m 20 Maart 3II r«erv« (voor 350 gram sinaas appelen in stadsgebied) 1 Jan. t/m. 30 April N Textisl (scheerzeep voor mannen eu jorgeus van 15 jaar en onder). 21 Februari t/.m 3 April 2 09 reserve (voor twee eieren) 3 10 reierra (voor een ei) 1 Maart t/m 31 Maart 514 Algemeen S-Eenheideseep (▼oor eenheidsseep) 515 Algemeen S-Wasohpoeder (voor watohpoeder) 8 Toiletzeep (voor toiletzeep onde samenstelling) 3 Maart t/m 20 Maart 2-12, 3-12, 4-12 reeerre (roer 1 kg appelen in stadsgebied) DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zj'n na Zaterdag 6 Maart niet meer geldig: 10 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, tabak. Baa Artikel t 7 Maart t/m. 13 Maart li A brood 4 rants, brood of gob li B brood V, 11 beschuit i rants, beschuit brood of gabak 11 A vleseek V, rants ylsesoh of rlcéichwarea 11 B vlccsoh «rils. ricasoh of rUesehwarsB li A ft*?d»pptilcn 2 kg aardappelen j li R aardappelen 1 kg aardappelen 11 A tabak I rants, tabak U A sigaretten 1 rants, sigaretten WANNEEE 7EEDUISTEKEN Heden (Zaterdag) zon onder 18 27 Morgen (Zondag) zon op 7.15 zon onder 18 29 Maandag zon op 713, onder 18 25 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 7.59maan onder 19 54 Maandag maan op 8 25, onder 2'.13 Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag 29 Maart Nieuwe maan Zondag 4 April 21 Febr. t/m. 503 algem.«n 504 alg.meon 505 algem«.a 510 algom.on 514 algemreo 512 alg.meoo 500 t/m 502 algomeen 506 t/m 509 atgeaa.D 09,10,11 laptem. 09,10.11 melk 4-11 re.arro 4 10 ren.r.e 3 09, 4-09 reBerre 09 Verin.p. 10, 11 V.r.nap. 20 Maart 1 kg suiker 1 rents, jam 1 rents, gort 1 rents. havermout 250 gr. peuWruobten 100 gr. rermioelii enz. 100 grens kees 1 rents, bloem, brood of gebek 1 »/4 liter taptemelk 1*/a liter melk 5V4 liter melk 500 grens rijst 150 gram óeoeo met suiker 100 gram chocolade 100 gram suikerwerk 21 Febr. t/m. 20 Maart 513 alg.maaa 250 gr. koffiesurrogaat I 28 Febr. t/m. 23 Maart 05 rants, maigarina I 09 l/, raati. botor of margariao 11 Jan. t/m. 11 Maart 01 V, roots, botor ol margarine I Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 28 Febr. Rbbby, z, van A. W. Biesen on J. Mi. de Koning!;, 2 Maart. Theunis Comelis, z. van K. J. Schipper en C Berrevoets; 2. Jannetje, d. van A t van der Wekken en M- N. de Jonge; j 4. Lidy, d. van L. Berman en D*. van IJsstldijk- j Gehuwd: 5. P. J. van der Moere, 29 j. j.m., en J. G. van clen Hoek, 21 j. j.d. j Overleden: 28 Febr. H. M. Tuajtel, 90 j., wed. van C. de Mooij; 27. P. Vlanni, 60 j., ongehuwd; 3 Maart. C. A. Gra- velijn, 75 j., wed. van B. Heuseveldt; 4. P. Verbast, 78 jaar, wedn. van J. van Dalsen; 4. P. Kooijma|n, 56 j., echtg. van J. Tissing. Loop der bevolking gemeente Zierikzee over de maand Februari Ingekomen: 5. Pieter Weijling van Hoorn; 5. Helena M. C. Visser van Bloe- mendaal; 8. Elizabeth Bakker van Rot terdam; 6. Maria K. Snijders van Dor drecht; 13. Leendert S. Snoep* van St- An®aland; 11- Ghristoffel D. Bruggeman van Clirnge; 16- J. Ringelberg en gezin van Wieringen; 1& Cornelia J. van den Bout van Voorburg; 20. Jan W. Rens- hof van 's-Gravenhage; 22. Josephus W. H- Paddenburg van Venlo; 5. Pieter J. J. W. Dogger van Poortugaal; 26. Adriana, C. D. de Jonge van Noordgouwe; 1 (Maart Willem Hart van Serooskerke; 2. Cor nells L. Huizer van Bruinisse; 3. Chris tina A. Lieven$e van Dreischqr,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1