ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Vrijdag 5 Maart '43 Diroctonr-Adnjlnlsteatour (AdTsrtentleohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdredacteur W8f0°n n9~ 32M L002E' Zlerik™ Uitgave N.7. „Da Zi.rikaeosche Hieuwebodo" M «STBS, K 2620 ManhuiBBtraat, Ziorikzee 99ste Jaarg. No 1 51 81 Giro no. 137677 Sovjotaanvallen in het Koeban- gebied brachten geen successen Rzjef volgons plannon ontruimd H«t opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Woensdag het volgende bekend De vijand deed opnieuw aanvallen op het bruggehoofd aan de Koeban en op de stellingen aan de Mioes. De aanvallen werden bloedig afgeslagen. De Duitsche tegenaanval m het gebied van Lsjoem heeft over een breed front de midden- loop van den Donetz bereikt. Ook ten Oosten van Slafsjansk en in het gebied ten Noordwesten van Chairkov, zetten onze divisies den wij kenden vijand na, sneden verscheidene vijandelijke afdeeliingen af en hakten ze in de pan. Terwijl ten Zuidwesten van Orel de sterke druk van den vijand op ons front voortduurt, brachten Duitsche divisies infanterie en pantserstrijdkrach ten in het gebied 'ten Noordwesten van Orel een sterken aanval tot staan, ver sloegen- de vijandelijke strijdkrachten, die het voornaamste gevechtsterrein waren binnengedrongen en verdreven den vijand weer, onder vernietiging van 13 zware en de zwaarste pantserwagens. De stad R z j e f werd! volgens de in de plannen voorziene beweging ter verkorting van 't front ontruimd. De achterhoede, die de stad de laatste dagen bezet hield1, maakte zich in den nacht van 2 op 3 Maairt, na het opblazen van de brug over de Wolga, ongemerkt van den' vij- I and los. In de overige sectoren van het centrale en het Noordelijke deel van het j Oostelijke front verliep de dag, afgezien van enkele plaatselijke aanvallen, over j het algemeen kalm. Inrichtingen van de Moermanskspoorweg werden door duik- bommenwerpers vernield. In de maand Febr. hebben de sovjets 886 vliegtuigen vèrlbren. Hiervan werden i er 701 in luchtgevechten en 118 door luchtdoelartillerie van de luchtmacht, als mede 30 door troepen van het leger neer geschoten. De overigen werden op den beganen grond vernield. Aan het front in Noord Tunesië wer den, ondanks krachtig vijandelijk verzet, nieuwe plaatselijke successen bekaaid. De luchtmacht bestookte 'batterijstellingen en gemotoriseerde voertuigen van dein vij and. Gevechtsvliegtuigen vielen de haven van Tripolis aan. Enkele vijandelijke sto ringsvliegtuigen lieten in den afgeloopen nacht bommen vallen op West Duitsche plaatsen. Een Britsch vliegtuig werd neer geschoten; twee andere toestellen werden aan de Kanaalkust vernield. De frontlijn In het Oosten Dë ANP-correspondent te Berlijn meldt Met uitzondering van het gebied teil Noorden en ten Zuiden van Orel, waar de bolsjewisten hun hevige aanvallen voortzetten, is de offensieve kracht der Sovjet-Russische strijdkrachten overal aan het front merkbaar verminderd, zoo ver klaart men te Berlijn. In deskundige militaire kringen meent men thans te kunnen verklaren, dat niet de herhaaldelijk optredende dood, die het m M M M V <7\> W W <?V W W W Door ijver tot slagen, door ijver tot macht, door zwijgen tot peinzen, door oefening tot kracht. Feuilleton so door Frank van Falckenoo:t De predikant klaagde z'n nood en zei: „Hoe weten Se menschen nu Zondag, dat het kerk is?" Toen sprak de boer met de dominee af, dat z'n zoon de gemeente leden zou verwittigen van den diefstal van de klok en dat voorloopig de bel van „Ora et Labora" de klerkklok zou vervangen en voor eventueele herhaling, op de boerderij zou blijven. Zoo besloot men en zoo gebeurde het, dat Zondags mijn grootvader des mor gens en 's middags, tweemaal een kwar tier de bel luidde, zoodat de boeren toch wisten wanneer het kerktijd was, want uurwerken was nog een luxe op de boerderij en van horloges wisten wij toen nog minder. Dat ging zoo goed tot de JFransc.ie overheersching voorbij was en men dacht er over om weer een klok te plaatsen in den toren van Lange Weide. In dien tijd stierf de oude boer en met den jongen van Elk kwamen er andere wetten op de stee. Hij had al meer dan eens spotlachend toegekeken, als mijn grootvader aan het lange touw trok en de verzekering gegeven, dat, als hij eenmaal boer was, die poppenkast afgeloopen zou zijn. En werkelijk, wat de knechts en ook de dominé gevreesd had, gebeurde. Den eerstvolgenden Zondag verbood de boer zonder meer het luiden van de bel, on danks de protesten van mijn grootvader, die toen nog al een potje kon breken. terrein voor pantserwagens moeilijk be- j gaanbaar maakt, de voornaamste oorzaak hiervan is, doch veeleer het uitgeput ra- ken der bolsjewistische reserves. Terwijl in het Noorden de Sovjet-Rus- 1 sdsohe aanvallen verflauwd zijn, is, naar men hier verklaart, het initiatief in het Zuiden meer in Duitsche handen over- i gegaan, hetgeen tot uiting komt in dq tegenaanvallen, die de Duitsche troepen ondernemen. Het front verloopt thans, naar mili taire kringen in de Duitsche hoofdstad veiklaren, als volgt: Van Taganrog langs de rivier de Mioes, in Noordelijke richting tot Worosjilofgrad, van daar tot enkele kilometers bewesten Charkof en Koersk, vervolgens naar Orel, Rzjef om van daar af te buigen naar het Ilmenmeer, van waar het in Noordelijke richting naar het Ladogameer verloopt^. Italiaansch weermachtsbericht Bone on Tripolis gebombardeerd Het 1012e communiqué van het Itali- aansche hoofdkwartier luidt: Levendige actie en toenemende bedrij vigheid van verkemningsafdeeliingen en van de artillerie aan het front in Tunesië. De luchtmacht van de As schoot in lucht gevechten drie vijandelijke vliegtuigen neer. Onze bommenwerpers deden een aanval op. de haven van Bone, waar groote branden werden verwekt. Andere Italiaansche ien Duitsche toestellen bom bardeerden doeltreffend Tripolis. Talrijke bommen werden geworpen door vijande lijke vliegtuigen op Bizerta en Tunis. Er werd gevoelige schade aangericht in de woonwijken en onder de burgerbevol king vallen plm. 1,00 dooden en 200 ge wonden te betreuren. 'EnjgellschAmeri- kaansche vliegtuigen bombardeerden Avola op Syracuse, alsmede Pozzalo en het eiland Lampedusa. Een meer moto- rige bommenwerper werd door het af- weervuur getroffen en viel in zee ter hoogte van Pazzallo. ^Activiteit der luchtmacht nam tce Het 1013e communiqué' van het Italiaan sche opperbevel luidt: In Tunesië was de luchtmacht aan weerskanten zeer actief. Twee patrouil les Italiaansche jagers deden een stout- moedigen aanval op twee sterke vijan delijke formaties en schoten drie Cur- tiss-machines neer. Een vierde toestel dat beschadigd werd, daalde binnen onze li nies. Elf andere toestellen werden door Duitsche jagers vernield en een door bat terijen luchtdoelgeschut. Van 26 Februari 'tot 3 Maart hebben de troepen van de as in totaal 2110 krijgsgevangenen ge maakt en 1$ tanks, 50 pantserwagens en 32 kanonen vernietigd of buit ge maakt. Gistermiddag hebben 4-motorige vijandelijke machines bommen laten val len op Messina; eenige personen werden gewond. Boven Pazzallo hebben Britsche jagers een ontmoeting gehad met Duit sche jachtvliegtuigen- Twee Spitfires wer den neergeschoten; ide bestuurder werd gevangen genomen. DUITSCHE LUCHTAANVAL OP LONDEN Woensdagnacht vlogen, ondanks goed Vliegweer, slechts zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht naar West- Duiitschland en het kustgebied. Op eenige Zoo zaten de boeren en dorpelingen, weer zonder klok. Toen staken de rijkste landbouwers de hoofden bij elkaar en men besloot gezamenlijk een nieuwe klok voor den kerktoren te koopen. Ze wilden niet af hankelijk zijn van dien „Belboer", zooials ze van Elk toen begonnen te noemen. Na eenigen tijd was het geld bij elkaar en werd de klok besteld, maar intussc.ien werd al die weken de bel op Ora et La bora niet meer geluid. Tot plots en een Zondagmorgen onverwachts op den vast- gestelden tijd de bel luidde over den Molenpolder. Verrast keken de boeren op: ja, duidelijk zagen ze de bel gaan Ook de boer, die toen •juist op z'n Zondags een kijkje nam in het klaverland, bemerkte het to,t z'n groote woede en zoo vlug als z'n beenen hem droegen, liep hij naar de steê terug, maar hij was er toch niet voordat de bel uitge luid was. Met haastige passen liep hij naar het touw; het hing bewegingloos en er was geen mensch bij. Toen liep hij naar den korenzolder, waar m'n groot vader z'n kamertje had, doch deze was al lang op weg naar de kerk. De andere knechts en meiden,die er natuurlijk meer van wisten, zwegén, of deden alsof ze van den prins geen kwaad wisten, hetgeen de woede van den beer nog erger maakte. Hij haalde toen een ladder vo.or den dag en klom naar den koepel, haalde de bel uit den haak, sneed het touw er af en nam alles mee. Niemand zag, waar hij de bel verstopte. Toen grootvader 'smiddags uit de kerk kwam, stond hij stijf van schrik, toen hij den leegen koepel ontwaardde, maar hij zei niets tegen den boer en de boer zei niets tegen hem. (Wordt vervolgd) pliaatsen werden iuklraak brisant- en brandbommen gewprperi Br wordt geen melding gemaakt van schade aan militaire doelen of aan inrichtingen, die .voor de oorlogvoering van belang zijn. Daarente gen werden erverscheidene vijandelijk© vliegtuigen door nachtjagers, en afweer geschut neergehaald. Aan de kust van Het Kanaal vonden Woensdag geen noemenswaardige ge vechtshandelingen van den vijand uit de lucht plaats. De Duitsche luchtmacht deelde Woensdagnacht harde slagen uit aan militaire doelen .van Groot-Londen. I Sterke formaties gevechtsvliegtuigen wier pen, vliegend in verscheidene golven, tal rijke brisantbommen van zwaar- en het zwaarste kaliber, alsmede duizenden brandbommen omlaag, diie vernietigende verwoestingen aanrichtten. Andere ge vechtsvliegtuigen waren 'boven de Zuid kust van Groot-Erittannië in actie. Alle hierbij gebruikte Vliegtuigen keerden op huh bases terug. De heer OJ. Nieuwenhuie te Qoes oon 8trueerde een tot in de kleinste onderdeelen nngebooUt model van een stoomlocomotief op een schaal' van 1 i 25, over welken arbeid hjj zeven jaar he^ft gedaan Met ie hoogdrukketel van 5 7 atm kan deze Locomotief een snelheid van 10 k.m. per uur bereiken en een lost van 60 kg. voortbewegen. De heer Nieuwenhuie met zijn werkstuk, dat hff demonstreert op een speciaal tot dat doel door hem in zijn tuin gebouwden spoorweg. van Rhfjn Pax KOERSSTOP AANDEELEN Op last van den wnd. secretaris-gene raal van het departement van Financiën mogen de koersen van aandeelen tot nader order de noteeringen van 2 Maart 1943 niet overschrijden. 1. De handel an gewone en preferente aandeelen, certificaten van aandeelen, depotfractiebewijzen en participatiebewij- zen tot hoogere koersen en prijzen dan bij de laatste noteering of verhandeling tot stand! kwamen (koersen van 2 Maart 1943 of voorafgaande dagen) is den leden van de vereeniging voor den Effectenhan del verboden. In gevallen, waarin op den dag van de laatste verhandeling meer koerden tot stand kwamen, geldt als de koers van dien dag 'de hoogste koers van deh be- treffenden dag, afgerond naar boven op een vol procent. 2. de verhandeling en noteering van ter beurze, officieel genoteerde gewone en preferente aandeelen en certificaten van aandeelen geschiedt tot nader order j als volgt: a. noteeringen in zeven tijdvakken zullen ;in deze fondsen niet plaats vinden. b. in alle gewone en preferente aan deelen en certificaten van aandeelen zal slechts één noteering worden toegelaten boek van koophandel volgens welke de termijn voor het bewairen van boeken, bescheiden en balansen van bedrijven wordt teruggebracht van dertig op tien jaren. Ruim 300.000 luisteraars Het aantal aansluitingen op de Rijks- radiodistributie is in het vorige jaar be langrijk gestegen, nJ. van 256.050 .in December 1941 tot 306.924 in December 1942. De stijging is in hoofdzaak het gevolg van heraansluitingen. Slachtend gezin Als verdacht van clandestiene slach tingen is te Boxtel een heel gezin in arrest gesteld, n.l. vader, moeder en drie volwassen kinderen. Tijdens een huiszoe king in de woning van de arrestanten kon men nog twee schapen alsmede 400 kg graan in beslag nemen. ^BROUWERSHAVEN." Loop" der bevol king- Vertrokken: 10. Margaretha Johan na Malepaard naar Dreischor; 22- A. No- teboom en gezin naar Hontenisse. BRUINISSE. De vorige week werden van hier verzonden ongeveer 800 tonnen mossels. Via Tholen, Yerseke, Arnemul- den en Philippine werden ongeveer 5300 tonnen naar Holland en Duitschland ver voerd. Prijzen voor den kweeker f2,75 tot f 3 per ton. Aangeveard wenden onge veer 40 vaten zeebliek. Burgerl. Stand over Febr. Geboren: 1, Pieternella Hendrika, d. van A. van Zuidiland 'en M. P. Vleugel; 22, Jansje Jacoba,. d. van C. M. de Jonge en G' Stavast (van' Rotterdam). Gehuwd: 19, Pieter Anthonie van Driel, 29 j., jm- en Josephina de Block, 23 j., jd. Over leden: 21, Neeltje Stein, 69 j., echt gen- 'van Cornelis Bal; 22, Johannes de Waal, 81 j., wedn. van Dongena Olree. A.NW.B. Op 10, 11 en 12 Maart zal' de Nederlanid- sche Toerdstehbond (ANWB) voor leden en andere belangstellenden een Bonds- avond orgamdseeren te St.-Maartensdijk in Hotel van Iwaarden, te Poortvliet in Café „De Gouden Leeuw", en te Sta- vendsse in Hötel Potappel. Het hoofddoel van dezen avomd zal zijn, de bezoekers nader bekend te maken met het werk, dat de Bond op ver schillend toeristisch gebied verricht, doch het programma os zóó samengesteld, dat tegelijkertijd een prettige ontspanning wordt geboden. Vooral een mooie geluids film zal zeker de aandacht weten te boeien. KERKNIBUW8 Ghr. Geref. Kerk. Door de clasds Den Haag is voor heel de Ghr. Geref. kerk in Nederland, ter gelegenheid van den biddag voor het •gewas, op Woensdag 10 Maart as-, een boete- en bededag uitgeschreven wegens den ernst der tijden. POST-TELEGR A AF-TELEFOON Inwisseling luistervergunning Deze maand is weer een groep letters aangewezen voor verplichte inwisseling van 4 it/jm- 10 Maart der oude luisterver gunning. Zij, wier geslachtsnaam begint 'met A, B, C of D en die verzuimd heb ben in Januari of Februari aan hun ver plichting tot inwisseling te voldoen kun nen strafmaatregelen voorkomen door alsnog op deze dagen in Maart zich aan een postinrichting (geen agentschap) te vervoegen. Uit de Nieuwsbode VERSCHILLENDE BERICHTEN Engeleche luchtaanvallen op Nederland Woensdag werden bij uit militair oog punt doellooze terreuraanvallen van Brit sche vliegers op spoortreinen, schepen en auto's, vijf Nederlamdsche burgers ge dood, vijf zwaar en zes licht gewond. Weor vitamine C op. de scholen Naar wij vernemen ligt het in het voornemen ook dit jaar over te gaan tot het verstrekken van vitamine-c tabletten aan leerlingen van scholen voor voorbe reidend, gewoon eri buitengewoon lager onderwijs. Evenals het vorige jaar zal de verstrekking geschieden door tusschen- komst van de burgemeesters en de hoof den van scholen, zonder dat daarvoor aan de ouders of de gemeente kosten in rekening worden gebracht. Het be schikbaar stellen van tabletten zal ge schieden van 22 Maart tot 12 Juni. Wijziging Wetboek van Koophandel De secretaris-generaal van het depar tement van Justitie heeft een wijziging aangebracht ón artikel 6 van het wet van vóór vijftig jaar I V a n 1—7 M a a r t 1893. De heer J. J. v. Kerkwijk herdacht het' feit dat hij 30 jaar Kamerlid was. De rijksveldwachter J- Kunst te S t.- Philipsland werd tot brig.-titulair benoemd. Benoemd tot ontvanger der registra- tie te Woerden de heer J. A. P. Leven kamp te Tholen. r. van Meerendonk te Zier ik zee werd eervol ontslag verleend als stads omroeper. i De raad der gemeente Zierikzee be sloot aan het stoomtramcomité voor den tijd van 20 jaar een jaarlijks subsidie van f300 te verleenen- De Engelsche Nieuwsdienst meldt uit Washington: President Roosevelt is van zijn ziekte hersteld. Woensdag heeft hij zijn ambtsbezigheden hervat. I Naar de Engelsche nieuwsdienst uit Washington meldt, worden in de V.S- met ingang van 1 April vieesch, kaas, boter, spijsolie en vet gerantsoeneerd. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vrjjdag) ion onder 18 25 Morgen (Zaterdag) zon op 7.18 zon onder 18 27 Tusaohen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 7.32maan onder 18 55 Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag *9 Maart Radioprogramma Zaterdag 6 Maart HILVERSUM I. 415.5 m. 7.15 Marschen; 7.30 BNO: Nieuwsbe richten; 7.40 Gram.; 8.05 Duitsche taal cursus; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Wij brengen U heden; 9.30—9.37 Spiegel van den dag; 10.30 Brieven van Neder landers uit Duitschland; 10.45 Gerand Lebon en zijn orkest; 12.05 Frans Wou ters en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuws berichten; 13 De Melodisten; 13.45 De wekelijiksche wandeling; 14.30 Europee- sohe tijdschriftenschouw; 15 Gerard van Krevelen; 15.30 Gevarieerd programma; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Cabaret- programma; 17.30 Strijd om den schat; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Ra- dio-raadselrubriek19.00 BNO: Politiek weekoverzicht; Van 19.15 alleen voor de radio-centrales; 20.15 Viool met piano begeleiding; 21.45 BN(fNieuwsberichten; 22—24 Gram. HILVERSUM II. 301.5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Brandende kwesties 8.05 Barnabas von Geczy; 8-30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Gram.; 9 Gram.; 9.15 Voor de. vrouw; 10 Godsdienstige uitzending; 11 Voor de jeugd; 12.30 Vis- scherijkwartier12.45 BNO: Nieuwsberich ten; 13 Programma-overzicht14 Gods dienstige uitzending; 14.30 Boyd Bachman en zijn orkest; 15 Concertgebouworkest; 16.15 Jeugd draagt -voor; 16-45 BNO: Nieuwsberichten 'en Spiegel van den dag; 1.7 BNO: Uitzending voor Nederiandsche zeelieden; 18 Als ik 'tvoor 't zeggen had; 18.10 Landmams Lust; 18.30 Nederiandsche volksklanken; Van' 19.15 alleen voor de radio-centrales; 19.15 Wij maken Ugoede vrienden met19".45 BNO Nieuws berichten; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Actueele beschouwing; 22.10 Avondwijdmg22.20—24 Zie Hilversum I- LANDBOUW EN VISSCHERIJ VLAS Door het ontstaan van ongewenschte toestanden heeft de overheid voor eiken handelaar een maximum voorraad, we ke hij mag hebben, vastgesteld. Daarentegen zullen handelaren, die te traag mochten koopen en binnen zekeren tijd hun quo tum niet hebben opgenomen, worden ge straft met vervallenverklaring van het nog ongebruikte deel daarvan- Bovendien worden de voorraden thans scherp ge keurd op merk- De Engelsche Nieuwsdienst meldt: Mi nister-President Chuhchill, 'die hersteld is van zijn ziekte, heeft Woensdag in een vergadering van den Britschen kabinets raad het voorzitterschap gevoerd. In een kolenmijn van de onderneming Béthune te Annequin (Fr.) heeft een ont ploffing 'plaats gehad. Dertien mijnwer- kers kwamen om het leven. Voorts wer den tien werklieden ernstig en drie lichtgewond. De pompmacMnist W. J, Kouten uit HeerUn, die tengevolge van een instorting in een schacht van de mjja „Laura" bijna tien dagen van de buitenwereld was afgesloten en daarna uit zffn netevge positie kon worden bevrfjd, wordt thuis door efjn vrouw liefderffk verpbegd {C,N,Fr W.P. Zefflemaker- Neubauer-Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1