ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Dinsdag 2 Maart '43 T«l*faon no. 32 99ste Jaarg. No. 15178 Diractonr-AdminiBtratsur (Advartentioohef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdradaotanr K„2820 A. J. DE LOOSE, Ziorikzoe Uitga70 N.v. 2ierlkze0BOho Nieuwsbode" M BOETEN, Manhniaatraat, fcerlkzee Chro no. 137677 Succesvolle tegenaanval bij Isjoen Zsogsveoht voor de Esgelscfco en Nederlandsche kust Het opperbevel der weermacht -maekte bekend De vijand heeft gisteren tevergeefs ge tracht het Noordelijke front van het Koe- ban-bruggenboofd in te drukken. De Duitsche tegenaanval in het gebied j van Isjoem vordert goed. Kramators- kaja en Losowa'ja werden stormender hand genomen, waarbij de vijand, die wanhopig tegenstand bood, bijzonder zware verliezen aan menschen en mate riaal leed. Resten van de voor de vrucLi- telooze omsingeling in het veld gebrachte en thans, zelf ingesloten vijandelijke le gers zoeken achter het Duitsche front een uitweg en worden geleidelijk ver nietigd. Van 20 tot 26 Februari zijn volgens -de tot dusver ontvangen, nog onvolledige berichten, verscheiden duizenden gevan genen binnengebracht, 464 tanks en ge pantserde verkenningswagens, 603 kanon nen, 189 granaatwerpers en talrijke an dere lichte en zware wapens, benevens 739 auto's vernietigd of buitgemaakt. Op het slagveld werden ruim 14000 dooden geteld. In het gebied ten Zuidwesten van Koers k is de vijand bij de voortzetting van zijn felle aanvallen bloedig afgesla- Ook in den gevecihtssector van Orel be haalden de bolsjewisten bij steeds ver haalde, krachtige tank- en infanterie-aan-- vallen, geen succes. Ten Zuiden van het Ilmenmeer sloegen de Duitsche troepen nieuwe, door tanks en slagvliegers ge steunde aanvallen der bolsjewieken in bloedige gevechten af. De vijand leed ook hier zware verliezen aan menschen en materieel. Het luchtwapen steunde op vele plaat sen van het front de troepen van 't leger door aanvallen op stellingen, mairchee- rende colonnes en troepenkwartieren van den vijand Bij het Visschers-Schiereiland vernietigden gevechtsvliegtuigen een vij andelijke duikboot: een groot vrachtschip werd in de baai van Kola door hom- treffers beschadigd. Een aanval van Duitsche en Italiaansche troepen aan het front in Noor d-T u n i s leverde waardevolle terreinwinst op en bracht den tegenstander, vooral door het goede effect van het luchtwapen, zware verliezen to© aan menschen, wapens en voertuigen. In luchtgevechten en door afweergeschut werden in het gebied van' de MiddeUandsche .Zee 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen overdag van het BritsChe luchtwapen op de kust der bezette Wes telijke gebieden en bij nachtelijke sto- ringsvluchten met afzonderlijke bommen werpers op eenvge Westduitsche plaat sen, verloor de .vijand zes vliegtuigen Een formatie Duitsche motortorpedo- hooten heeft in den nacht van 26 op 27 Februari een krachtig beschermd vijan delijk konvo oi in de onmiddellijke na bijheid van de Engelsche kust aange vallen en 2 schepen en eentankboot van te zamen. 6500 br.t., benevens twee bewakings vaar tuigen in den grond ge boord. In het verloop van het gevecht werd voorts het bewapende Britsdhe ra- vitailleeringsschip T 381 getorpedeerd. Aangezien het schip niet terstond zonk, werd het door de bemanning van een motortorpedoboot geënterd, waarbij 11 gevangenen werden gemaakt. De T 381 werd daarop door een röchtstreeksoh'en torpedo in derf' grond geboord. De for matie Duitsche motor torpedobooten liep zonder schade of verliezen op haar steun punt binnen. In 'de ochtenduren van 28 Februari vielen Britsdhe miotortorpedobooten vopr de Nederlandsche kust een Duitsch kon vooi aan. Hierbij werden 3 vijandelijke motortorpedobooten tot zinken gebracht en de andere booten door artillerievuur van de beschermfngsstrijdkrachten ver jaagd. Het konvooi is voltallig en zonder schade zijn bestemmingshaven binnenge- lionpen. Duikbooten hebben op den Atlantische^ Oceaan en op de MiddeUandsche Zee drie schepen van 'te zamen 19.000 b.r.t. en een torpedobootjager tot zinken ge bracht. Een vijfde schip werd getorpe deerd. TAAK DER DUITSCHE VROUW Vervanging van twee millioen mannen Op grond van de totale mobilisatie in Duitschland, onder het motto „De thuis blijvende vrouw zorgt voor den man aan het front", zullen vier millioen vrouwen twee millioen mannen vervangen. Duitschland is pas thans tot mobili satie zijner vrouwelijke arbeidskrachten, overgegaan, lang nadat in Engeland een desbetreffende wet is uitgevaardigd en kort voordat in de Vereen igde Staten soortgelijke maatregelen zullen worden genomen. Voorloopig heeft men een beroep ge daan op de vrouwen tot 45 jaar, of schoon men de overtuiging beeft, dat ook oudere vrouwen haar arbeidskracht ter beschikking van de frontsoldaten zul len stellen. Honderdduizenden jonge vrou welijke arbeidskrachten uit de bezette gebieden in het Oosten zijn als huis personeel beschikbaar, Zoodat juist de oudere huisvrouwen, [die verstandig en betrouwbaar zijn, vrij kunnen komen voor werkzaamheden, die [men aan buitenland- sche arbeiders nog niet wil toevertrou wen- Juist de vrouwen van middelbaren leeftijd wil men in de bedrijven in sleu* telposities en op vertrouwensposten pl'aat. sen, zoodat zij als het ware het skelet I vormen, terwijl jde buitemlandscbe arbei ders de taak der spieren vervullen. Vrouwen met bedrijfservaring en be grip voor den omvang met minderen zulr len vooral vrij komen bij' de sluiting van luxe-zaken- Tot het einde van den oor log zullen er in Duitschland vrijwel geen bloemen meer te verkrijgen zijn en om sigaretten te koopen, zal men enkele huizen verder moeten loopen dan tot dusver. De nachtlokalieh worden gesloten, op een aantal na, dat men voor de met verlof zijnde militairen open wil'houden- Italiaansch weermachtsberieht Bommen op Syracuse Het 1009de communiqué van bet Ita- liaansc'he hoofdkwartier luidt: Aan het front in Tunis hebben infan terie en pantserstrijdkrachten van dè As geslaagde aanvalsóperaties ondernomen. Op marsch zijnde vijandelijke colonnes en concentraties van motorvoertuigen worden door de luchtmacht gebombar- deerd In luchtgevechten werden 6 vlieg tuigen door Duitsche jagers neergescho ten; het afweergeschut haalde 10 toestel len neer. Twee onzer jagers werden door afweergeschut neergeschoten, i Vijandelijke vliegtuigen hebben bommen laten vallen ,op Syracuse; er zijn 30 dood en en 71 gewonden onder de be door Frank van Falckenoort Met de andere huisgenooten kwam ze allengs meer en meer op goeden voet, Eén was er/ waartoe ze zich bizonder voelde aangetrokken en waarmede ze in tiemer werd dan met de andere dienst boden. Het meisje was een wees, evenals zij zelf, Geertje Trader, een Noord-Hol- laiiïdsehe arbeidersdochter. Onwillekeurig voelden beiden zich tot elkander getrok ken, daar beider leed overeen kwam en des avonds, na den daigtaak, 'liepen beiden arm in arm op den Polderweg heen en weer, of begaven ze zich naar het plein in het dorp, waar meer meiden en knechts tot donker bij elkaar kwamen. Op een avond, in het laatst van Octo ber, waren de beide wLendninmen als ge woonlijk weer eens naar den „ouden beuk", zooals dat in den volksmond heette, getogen om een praatje te maken Er waren verscheidene knechts en meiden jongen en ouden, aanwezig en inplaats van de gewone opgewektheid heerschte er plots een stilzwijgen, toen de beide meisjes zich bij het clubje voegden. Geertje en Heieen merkten dadelijk, dat er wat bizoitders aan de hand was en ze zouden geen echte vrouwen Zijn geweest ais ze niet geworden. Wat ,is er aan de hand, Teun? vroeg Geertje aan een ouden paarden knecht, die veelal het woord voerde. Ja, zei de oude, ik weet het niet, ik heb het niet gehoord, maar men zegt, dat de bel vannacht aan het luiden is geweest. Onzin, zei Geertje; ik heb niets gehoord en ik geloof van geen van onze jongens, anders hadden ze het wel ge zegd. En 'tis juist Thijs Kuiltje, die het verteld heeft, mengde een jongere dag- looner zich in het gesprek. Hij en z'n vader hebben vannacht om drie uur dui delijk het geluid gehoord van de bel en de oude Vermeulen is er voor uit z'n bed gekomen ien verklaart zelfs, dat hij ook de bel heeft zien bewegen. 't Zal den wind zijn geweest, opper de Geertje, maar ze wist vooruit, dat dit niet waar was, want er. was al in dagen geen wind geweest. Allemaal goed en wel, zei Teun. maar de klepel is er al jaren uit en het geluid is gehoerd. Harm de smid zei, dat hij ook meende iets gehoord te heb ben. Wanneer heeft hij voor 't laatst geluid Dat is al zes j,aar geleden, toen op dien Zondagavond, dat wij hier stonden. Den volgenden morgen brak de boerin haar been en 's middags verdronken er vier kalveren in de ringvaart. (Wwrdt veivolffd) volking; aan civiele gebouwen is ern stige schade aangericht. Respectievelijk in de omgeving van Cagliari, Trapani en Syracuse zijn twee bommenwerpers en een Spitfire door Italiaansche en Duitsche jagers vernietigd. Voor de kust van Sar dinië werd de uit negen koppen be staande bemanning van een Amerikaan- sc'hen bommenwerper in volle zee gered en gevangen genomen. Sinaasappelen voor kinderen Van Maandag 1 tot en met Zaterdag 20 Maart 1943 komen kinderen van 4 tot en met 13 jaar, die woonachtig zijn in stadgebied, in aanmerking voor 350 gram sinaasappelen. In verband hiermede, geeft de bon „Reserve 3-11" met rooden opdruk van de stadkaart, recht op het koopen van 350. gram sinaasappelen in stadgebied. Het zal niet steeds mogelijk zijn de sinaasappelen onmiddellijk te betrekken in verband met de bevoorrading van den handel. Het ligt in de bedoeling over eenigen tijd ©en bon van de „landkaart" aan te wijzen, welke in landgebied recht zal geven op het koopen van sinaasappe len voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar. Boekeninzameling door de jeugdstorm De persafdeeling van d^ jeugdstorm' deelt mede, dat de jeugdstorm een boe- keninzameling gaat organiseeren, welke ten doel heeft te voorzien in het gebrek aan lectuur waarmede de arbeiders - in Duitschland te kampen hebben. De jeugd storm doet ©en beroep1 op het Nederl'- volk, deze inzameling, die 1 Maart is ingezet, te ondersteunen- WANNEER VERDUISTEREN Heden (Dinsdag) zon onder 18 19 Morgen (Woensdag) zon op 7.25; zon onder 18 21 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 5.40; maan onder 14 39 Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. Laatste kwartier Maandag z9 Maart Controleert uw g^s- en electriciteitc- verbruik geregeld fgl Uit den Haag is*wederom een aantal boeren naar het Oostfront vertrokken, J om zich daar in te zetten voor den landbouw. Bfj het vertrek geeft een moeder haar zoon nog een verrassing mede. Polygoon Meffer Pax t) Overtreders Effecten verordening gearresteerd -Officieel wordt bekend gemaakt: De commissaris-generaal voor financien en economie heeft besloten een vrij groot aantal Nederlanders door de Sicherheits- polizei te laten arresteeren, teneinde hen naar een werkkamp in het Oosten over ie brengen. De arrestanten hebben de ver ordening overtreden van de secretarissen- generaal aan de ministeries voor finan cien en justitie over den handel in ef fecten. Deze ♦verordening behelst, dat de koop en verkoop van effecten slechts mag ge schieden via ©en bij de Vereeniging voor den Effectenhandel aangesloten lid. Her haalde malen is het voorgekomen, dat de aldus verhandelde effecten wederrech telijk naar het buitenland zijd gebracht, zoodat een deel van de gearresteerde personen zich bovendien nog heeft schul dig gemaakt aan een overtreding tegen de deviezen ver ordening. VERSCHILLENDE BERICHTEN Engelsche bommen ep ons land Zondag vielen Engelsche vliegtuigen in de late middaguren een stad in het Oos ten des lands aan- Door het stelselloos afwerpen van 'bommen op woonwijken ontstond groote schade aan gebouwen- De Ned. burgerbevolking had 14 dooden, 9 zwaar- en 12 licht gewonden te be treuren- Met inbegrip van deze slacht offers bedragen de totale verliezen voor de Ned. burgerbevolking door Engelsche luchtaanvallen in de maand Februari 69 dooden, 55 zwaar - en 12 licht gewonden. Politie-autoriteiten Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft den secreta ris-generaal aan het ministerie van jus titie, prof. mr. SChrieke, belast met de waarneming der ziaken van directeur- generaal voor de politie. Met de waar neming der zaken van gewestelijkpo litic-president hééft de Rijkscommissaris voorts belast: te Amsterdam den procu reur-generaal mr. vFeitsm!a, te 's-Herto— genbosdh, den procureur-generaal mr. van Leeuwen, te Rotterdam den hoofdcom missaris van politie Boelstra, te Arnhem den hoofdcommissaris van politie Walra ven en te Groningen den majoor der marechaussee de Boer. Voorts heeft de Rijksdommissaris voor het bezette Neder landsche gebied met de waarneming der zaken van pnlitiepresident belast: te "s-Gravenhage den hoofdcommissaris van politie mr. Hamer, te Utrecht den hoofd-1 Commissaris van politie en te Haarlem' den hoofdcommissaris van politie Btenk. Pastorie als museum Wijlen ds- ,H. J. de Groot heeft bij zijn leven 'rijn pastorie te Voorst met vele oudheden gevuld. Zijn dochter ex ploiteert deze pastorie nu als museum. Jongetje gedood Een 5-j. 'zoontje van de familie Bl'aauw uit A 1 p h e n a/d- R ij n speelde met een gevonden scherpe patroon- Deze kwam tot ontploffing met alls gevolg, dat de jongen in de liesstreek ernstig werd ge wond- Op een rijwiel werd hij naar den te Boskoop gevestigdén arts C. H. Him vervoerd, waar hij in diens spreekkamer overleed. (ANP) In den Finschen Rijksdag; heeft Maan- j dagmiddag de herkozen president Risto Ryti zijn ambt .aanvaard. Koning Victor Emmanuel heeft op 27 Febr. den Duitschen minister van buiten- Iandsche Zaken von Ribbentrop ontvan gen De Führér heeft Umberto, kroonprins van Italië, het grootkruis in goud van den Duitschen adelaar verleend. Maandag 'heeft graaf Ciano. op plechtige wijze zijn geloofsbrieven van nieuwen Italiaanschen ambassadeur op het Vati- caan overhandigd. In de troonzaal las graaf Ciano zijn geloofsbrieven voor'en begroette den Paus met een korte toe spraak. De opperbevelhebber van Zuid-Grieken land heeft ieen verordening uitgevaardigd, Waarbij de civiele mobilisatie van alle Grieken van 16 tot 45 jaar, die in de dpor die Duitschers bezette gebieden van Griekenland wonen, gelast wordt. De Britsch-Indische regeering heeft, naar de Britsche berichtendienst meldt, een communiqué uitgegeven, volgens het welk Gandhi's algemeene toestand een verbetering te zien geeft. Hij is levendig en opgewekt. Dr. P. ,C. Boutens is Donderdag j.l. opgenomen in het gemeenteziekenhuis te 's-Gravenhage. De bekende dichter, die de vorige week 73 jaar is geworden, is ernstig ziek. Het Vad. meldt, dat de toestand zorgwekkend is, hoewel er géén onmiddellijk levensgevaar bestaat. In Mexico is Maandag, naar de Brit sdhe berichtendienst meldt, de algemeene dienstplicht van kracht geworden. Tot dusverre bestond bet Mexicaansche le ger alleen uit vrijwilligers. BURGH. In botel De Koster hield Vrij dagmiddag de iMelkcommissie voor Wes telijk Schouwen baar jaarvergadering. Na een kort openingswoord van den voorz., waarin deze memoreerde dat de comm. haar taak ,in 1942 op normale wijze had kunnen vervullen, volgden notulen en re kening. Deze laatste wees aan in ontv. f 61-72 en uitg. f 44.54, goed slot f 17.18. Na controle door de financieele Commis sie werd deze goedgekeurd- Als bestuurs leden werden herkozen de heeren J. Da lebout te Burgh en A- Moermond te Noord welle- Besloten werd geen pogingen in het werk te stellen om een melkers cursus te organiseeren, omdat men geen voldoende deelname verwacht. Aan de rundveekeuringen te Burgh en Noordwelle werd weer f 2-50 subsidie verleend; Hierna suiting. ZONNEMAIRE. Burg. Stand over Febr. Geb.: 14. Martinus Cornells, z. v. I. L. van Ast en P. H. Verhage. OOSTERLAND Donderdagavond en Za terdagavond hielden de Chr. Jongel.-Ver. „Jonathan", in samenwerking met de Knapenvereeniging„David'', in het Jeugd- gebouw alhier hun Jaarvergadering. Was het Donderdagavond Dr. Weeda, d e het openingswoord sprak, Zaterdagavond was dhr. P. den Boer van Sirjansland hiertoe uitgenoodigd. Na deze opening werd door dhr. den. Boer een Bijbelinleiding gehou den, waarna de jaarverslagen der Jpnge- lings- en Knapenvereeniging werden voor gelezen, resp. bij monde van de vrien den Tromper en Meerman. Bij agenda punt 4 werden onze Chr. feestdagen met muziek en declamatie vertolkt, waarbij vriend M. van Dijke zich op bijzondere Wijze onderscheidde. Nadat nog een gym- nastieknummertje de lachlust der aan wezigen opwekte, werd gepauzeerd. Na deze pauze werden wij vergast op een verslag, dat eenigszins in den vorm van een revue was samengesteld en dat aan schouwelijk weergaf het 15-jarig bestaan der jongelingsvereeniging, dat aan deze feestavonden een bijzonder karakter gaf. In een achttal taf reel en kon men zien, hoe primitief men zich in de eerste tijden behelpen moest, toen onze ge meente nog geen Jeugdgebouw rijk was, wanneer er b v. in de consistorie of zelfs in het Gasthuis vergaderd, moest worden. In het laatste geval was men genood zaakt het kleine orgeltje in de bedstede te plaatsen wegens de weinige ruimte, die men ter beschikking had. Verder was er nog een reisherinnering, die mede de lachlust opwerkte, terwijl de laatste scène een meer •propagandistisch karakter droeg en ten doel had, de jongelingen, die nog geen lid zijn te bewegen zich als lid te lafen inschrijven. Tusschen de ver schillende scènes werden wij vergast op voordrachten, waarbij ook dè knapen zich goed van hun taak kweten. Ook de to.oneeldeeors waien mooi uitgevallen. De heer den Boer sloot de vergadering met dankgebed. Het waren voor onze vereeniginglen goede avonden en gezien de korte stu dietijd, werd er goed werk geleverd. Een woord van dank aan den ijverigen voorzitter van „Jonathan", vriend C. v. d. Berge, die de stuwende kracht van alles .was, is 'hier zeker op zijn plaats. ST.-ANNALAND. Algemeene vergade ring van de afdeeling St.-Annaland van „Het Groene Kruis'\ onder voorzit terschap van den heer C. M. P. W. Hanssens. Na een welkomstwoord van den voor zitter, worden de rekeningen over 1942 van de afdeeling en van de T.B.C..bestrij ding nagezien, goedgekeurd en vastge steld. De eerste gaf aan: ontvangsten f1523.17; uitgaven f2139.52; nadeelig sal do. f 616.35. De tweedeontvangsten f3683 22; uitgaven f6951.11; nadeelig sal do, f 3267 89. De gezamenlijke tekorten be dragen dus f 3884.24. Om de loopende uitgaven te bekostigen stelde het W.A. bestuur over 1942 reeds f5200 beschik baar en schonk voor 1943 bovendien nog f 500, zoodat van dit bestuur totaal f 1815 werd ontvangen, waarvooir den aanwezi gen voorzitter van het W.A. bestuur door Op uitnoodiginq van den Nederl. Omroep stond een groep mannen der Techn Noodhulp uit het district Utrecht dezer dagen aangetreden in de studio te Hilversum voer de eerste op namen op gramo- foonplaten der T N -liederen Een overzicht tijdens het zingen van „De T. N. is opgericht Schipper-Prop afd. T.N* Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1