ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE A Ns-W V"," Uit Stad en Provincie J OOSTERLAND'. De Tuinbouwver. ,.Oos- i Ierland en omstreken" vergaderde Dins- dagavond 23 Febfuari in café „De Blau we Keet". Voorzitter dhr. A. Steenpoorte Mz- Secretaris H. J. Hage. Uit het fi nancieel verslag bleek, dat de ink. over 1942 bedroegen f574.35, terwijl er uit. gegeven werd f289.20, alzoo een saldo van f285.13. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental thans gestegen is tot 177- Bruto-opbrengst van de producten over de veiling verzonden f 13445.54. In mindering voor vracht, kisthuur en pro visie f 1234.34, alzoo uitbetaald aan de aanvoerders f 12211.20. De voorz. dankte dhr- Hage voor zijn keurige uiteenzetting. De bestuursleden de heeren H. J. Hage en V. Geluk werden herkozen. Na een pauze werd het woord gegeven aan den heer A. Hoge weg, directeur der Rotter- 'damsche veiling- Nadat genoemde heer het wel en wee van het Veilings wezen had toegelicht en er door hem waarde volle raadgevingen werden verstrekt, waarbij o..m. werd gewezen op het toch vooral goed sorteeren der te verzenden producten ein het groote belang om de veilingskisten goed te behandelen enz., 1 werd hij door den voorzitter hartelijk dank gezegd voor zijn leerzame uiteen- zetting- Hierna sluiting. Vrijdag 26 Febr. '43 Telsfoon no. 32 Sbwtnr-AdnMatntew (Adwrtentiechef) waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Hoofdrodaotonr K 2620 A. J. EB LOOZE, Zienltzoo TTi4u. v.2.„ M, j, KOSTEN, ManlwioBtraat, Zlorikzeo Oiro no. 137677 99ste Jaarg. No. 15175 Uitgave N.V. „De Zierikzeesche Nieuwsbode" Doorbraakpogingen der Sovjets verijdeld Duitschera vallen tusschen Donetz en Dnjepr aan Het oppercommando van de weermacht maakte Woensdag bekend: j In het Koeban-bruggenhoofd werden liemieuwde aanvallen vajyden vijand af geslagen, ten deele reeds bij de opstel- ling der troepen uiteengeslagen. Aan Liet Mioes-front zetten de Sovjets onder con centratie van sterke infanterie- en pant- serstrijdkrachten hun doorbraakpogingen voort zonder resultaat te bereiken. Verder Westelijk werd in verbitterde gevechten, die dagenlang duurden, het j achter het Mioes-front ingesloten „vierde gemotoriseerde gardecorps der bolsjewisten vernietigd. Onder de dooden bevindt zich de commandeerenide generaal van het corps, generaal-majoor Danas- tisjin. Meer dan 1000 gevangenen werden* binnengebracht, 44 tanks en talrijke, tot heden nog niet getelde, wapens, alsmede vele vaartuigen en materiaal buitgemaakt Tusschen Donetz en D n j e p r zet- ten de troepen van het leger en de Waffen SS de aanvalsoperaties tegen d'en bolsjewistischen .omsingelingsvleugel voort en sloten sterke vijandelijke strijdkrach ten in. Pogingen om uit te breken en ontlastingsaanvaHen der Sovjets stortten onder groote verliezen ineen. I In het gebied tën Westen van Char- j kof en Koersk mislukten talrijke vijan delijke aanvallen. Afzonderlijke formatie^ der Sovjets met den staf van een infan- teriedivisie werden vernietigd» De afweerslag ten Zuiden en ten Noorden van Orel, duurt voort. De bolsjewistische aanvalsformaties leden j daarbij zeer zware verliezen. Alleen in den sector ten Noorden van Orel bléven bij de vruchtelooze aanvallen in de laat- 'ste drie dagen meer dan 10.000 dooden, en gisteren 47 verpielde pantsers voor onze stellingen liggen. Zuidoostelijk van het Urnen meer ging de vijand op een breed front met krachtigen steun van pantsers en artil lerie tot een nieuwen aanval over. In deze gevechten, die nog niet geëindigd zijn, werden 37 pantsers' stukgeschoten, waarvan alleen 32 door een gemotori seerde infanteriedivisie. Ook ten Zuiden van het Ladoga- meer zette de vijand na een krachtige artillerie voorbereiding en met gebruikma king van talrijke slagvliegers zijn aan vallen voort. Hij werd ook gisteren weer onder zeer zware bloedige verliezen af geslagen. Formaties van het luchtwapen grepen in inauwe samenwerking met de troepen van het leger in de aanvals- en afweer- gevechten in. Troepenconcentraties en colonnes der Sovjets, alsmede het rav.i- tailleeringsverkeer iin het achterwaart- vijandelijke gebied werden zwaar ge troffen. Installaties van den Moermansk- sp oor weg en veel' rollend materieel aan de Kanidalaksja-baai werden door duikbommenwerpers vernield. Duitsche jagers schoten gisteren in tallooze lucht- j gevechten bij een verlies van slechts zes j eigen vliegtuigen, in totaal 99- Sovjet- vliegtuigen neer. Luchtdoelgeschut van het luchtwapen bracht verder 19 toestel len ten val. Van het Tunesische front werd giste ren slechts plaatselijke gevechtsactie ge meld. Duitsche vliegerformaties joegen door duik- en scheeraanvallen vijandelijke ravitailleeringscolonnes uiteen. Zooals in een extra-bericht is gemeld, stieten formaties Duitsche onderzeeboo- ten in den Atlantischen Oceaan op een sterk beveiligd konvooi. In zeer hairde gevechten brachten zij zeventien schepen van te zamen 104.000 brt. tot zinken en torpedeerden zij' nog idirie schepen. PROCLAMATIE VAN DEN FÜHRER bij da herdenking der stichting der party Bij de Woensdag te München gehou den herdenking van de stichting der Partij heeft Staatssecretaris Esser een proclamatie van deh Fiihrer voorgelezen, waarin onder meer het volgende wordt „Ik heb partijgenoot Esser verzocht in mijn naam tot U te zoggen' wat ik, door de omstandigheden genoopt, ten tweedie malen zolf niet kan uitspreken. Na een korte herinnering aan het jaar 1920, toen Adolf Hitler als eenzame onbekende zijn strijd begon, zeilde de Führer: Welk een verschil met den strijd' van thans, want hoe groot de coalitie onzèr vijanden moge zijn, als macht is zij1 kleiner dan de kracht van het bondgenootschap der vol keren die tegen de Bolsjewistische en plutocratische vernietiging ten- strijde trekken. Altijd is de Partij bezield ge weest door het orfwrikbaTe besluit onder geen omstandigheden te capituileeren en in geen geval' den strijd op te geven, alvorens de samenzwering onzer tegen standers in het binnenland vernietigd zou zijn. Dit fanatisme hebt gij van mij ge leerd. Aanvaardt de verzekering dat het zelfde fanatisme mij thans bezielt, dat het mij nooit zal verlaten zoolang ik leef. Ook het geloof hebt gij van mij ontvangen. Weest er van verzekerd, dat ook dit geloof sterker in mij is dan ooit te voren. Wij zullen de macht der Joodsche wereldcoalitie breken en vernietigen en de menschheid, idie strijdt voor haar vrij heid, haar leven en. het dagelijksch brood Feuilleton 16 Ook had Thijs een groote hekel aan den jongen boer. Voor een groot deel had hij dit, omdat zijn vader Lirk ook niet mocht lijden, maar daar was nog een reden voor en die wist niemand eigenlijk Daftr Thijs tamelijk knap was, had hij nogal eens geluk zooals men dat noemde bij de boerenmeiden, hetzij van den Beldam, dan wel van de ande-e hofsteden en menig avondje was Thijs al eens uit geweest met de een of andere landelijke schoone. Tot voor een paar jaar was Thijs heer en meester geweest in het dorp, wat de keuze betrof, maar nu was er een mededinger gekomen in de gestalte van Dirk van Elk, want ook de jonge Belboer was, knap, als alle Belboeren. Dirk was ook eens gaan „vrijen", zoo als dat in die Zuid-Hollandsdhe boeren dorpen gewoonte was, om zoodoende eens naar een vrouw uit te zien, die ge schikt zou zijn om als Belboerin zijn gade te worden. Dat beteekende concurrentie voor Thijs, want al was hij een knappe jongen, hij was tenslotte maar een gewone boe- zal in idezen strijd, de eindzege bevechten. Zooals in den tijd van de worsteling om de macht, elke aanslag van onze tegenstanders ien elk schijnbare successen, mij slechts verbetener maakten in mijn vastbeslotenheid geen stap af te wijken van den weg, die vroeg of laat tot het doel moest leiden, zoo ben ik thans ver vuild van denzelfden wil om de taak, mij door het lot opgelegd, tot de laat ste consequentie te volbrengen.* Wanneer ik deze boodschap tot U richt, dan doe ik dat, evenals vorig jaar, uit groote dankbaarheid', dat ik in U, mannen en vrouwen partijgenooten, de eerste dra gers heb gevonden, niet alleen van de Nationaal Socialistische levenshouding, die juist in tijden van de zwaarste be proeving, zoo reusachtig sterk is geble ken. De opportunisten van ons burger lijk leven hebben deze karakterdeugdeai even slecht begrepen als de door het Jodendom opgehitste massa's van onze oude partijen. Speciaal in deze maanden en misschien in de komende jaren, heeft de Partij haar twee groote historische taken te volbrengen, het Duitsche Volk onvermoeid wakker te houden, het den omvang der gevaren' duidelijk voor oogen te stelden, het heilige geloof aan de overwinning dier gevaren te versterken, zwakke na turen kra«ht in te geven en saboteurs onverbiddellijk te vernietigen. Deze strijd", zal dan ook niet, zooais men bedoelt, eindige» met de vernietiging der ArisCxie menschheid, maar met de uitroeiing van het Jodendom in Europa. Bovendien zal de igedachtenwereid van onze beweging, zelfs voor onze vijanden, dank zij' dezen strijd, gemeengoed van alle volken' wor den. Het Duitsche Volk zal thans eerst goed al zijn krachten oproepen en in- door Frank ran Falokenoort renarbeider en Dirk was de toekomstige boer van den Beldam en menige jonge- dochter sloeg hem met vurige blikken gade, al gold de betoovering meer de boerderij dan den boerenzoon. Toch sloeg menig hartje nog wel wat sneller, als Dirk door het dorp kwam, om wat te buurten, want Dirk was ook knap. Toit nu toe was Thijs onbetwist de knapste geweest van de huwbare man nen in den omtrékthans kwam Dirk er bij en dat was al een reden te meer om den nijd in Thijs aan te wakkeren. Dirk had echter tot nu toe nog geen keuze kunnen maken uit de talrijke boe rendochters. 't Was alsof hij bij intuïtie voelde, dat het meer om den „dam" dan om den „man" te doen was en hij wilde een vrouw hebben, die hèm trouwde, maar niet de boerderij, die kreeg ze dan vanzelf wel. Doch het scheen, dat ze de boerderij wilden trouwen en hem ja, het moest wel op den koop toe namen. Zoodoende had Dirk geen ergen hoogen dunk van de zwakke sexe, totdat Heieen Tammes- haiar intrede deed op de steê. Hij had nog weinig begrip gehad van liefde, misschien ook, omdat hij nooit zooiets 'had bemerkt tusschen z'n vader en moeder, doch de verschijning der Groningsohe wees was voor hem een bliksemslag geweest. Een onbestemd ge voel was er in hem geboren en hij kon het nog niet definieeren. (Wordt vervol(fd) spannen in een omvang als in de geschie denis ider menschheid nog nooit voor een oorlog gezien is. Wij zullen ook geen seconde aarzelen, om de landen, 5Ue voor het uitbreken van dezen oorlog, verant woordelijk zijn te betrekken bij de presta ties In dezen historlschan strijd. Wij zullen het als een natuurlijke zaak beschouwen geen vreemde levens te ont zien in een tijd die van onze eigen levens zoo zware offers vraagt. Wij zul len in onwrikbaar geloof, wij zullen in onwrikbare trouw, gemeenschappelijkmet onze bondgenooten een mobilisatie van geestelijke en stoffelijke waarden van Europa ten uitvoer leggen, zooais ons werelddeel in zijn geschiedenis van dui zenden jaren nog niet heeft gezien. Deze mobilisatie is ook noodig om geheel Europa het eigen Volksche leven te ver zekeren, dat grondslag is geweest, niet alleen van onzegroote gemeenschappe lijke cultuur, maar Uok van het stoffelijke bestaan van dit werelddeel. U Partijge nooten, groet ik als altijd met een over vol hart. Mijn gedachten zijn *in deze uren bijU, zooals zij' steeds geweest zijn. De plicht echter dwingt mij in doze maanden, weken en dagen onvermoeid te denken, te werken en het komende keerpunt voor te bereiden voor hen, die als strijders van Ons Volk met onze bondgenooten het lot der wereld vor men, waar onze broeders en kameraden bij de Duitsche soldaten vooral aan het strijdfront in het Oosten, want daar wordt beslist over de toekomst van Duitseh- land en geheel Europa. Het resultaat mcjet en zal onze overwinning zijn. Italiaansch weermachtsbericht Tegenaanvallen in Tunesië In zijn weermachtsbericht no. 1004 maakt het Italiaaiische opperbevel het volgende bekend: Ih Tunesië werden vijandelijke tegen aanvallen op onze stellingen, die door troepen van de spit bezet zijn, verijdeld. In luchtgevechten werden vijf vijande lijke vliegtuigen neergeschoten iin Tune sië en boven de Straat van Sicilië. Tij dens ide gevechten der laatste vier dagen werden er 845 gevangenen gemaakt, voorts werden 66 tanks, 74 pantserwa gens, '58 kanonnen vernietigd en talrijke voertuigen buitgemaakt. De vijand verloor twee bombardementsvliegtuigen tijdens een aanval op een van onze konvooien in de Middellanidsehe Zee en twee tor- pedovliegtuigen boven bet eiland Müos (Cycladen.) Gisteravond hebben vijandelijke vlieg tuigen een aanval gedaan op stad en om trek van Palermo, waarbij beperkte schade werd aangericht. Onder ide burger bevolking vallen zes dooden en zes ge wonden te betreuren. De houding van de bevolking was voorbeeldig. Twee aan vallers werd^k door het luchtdoelgeschut vuur getroffen.* Een derde werd getrof fen door onze nachtjagers. De drie vlieg tuigen stortten neer en kwamen terecht resp. ten Oosten van Monte Pellegrino, ten Westen van Terrasini en in zee nabij Valdesi'. Drie andere machines werden vernietigd door het afweervuur, en wel twee boven Pantellaria, die aan de kust in zee stortten en een te Catanzaro Ma rina, die terecht kwam op ongeveer 15 kilometer van het strand. opgehitst en dat door het verdrag van Versailles jarenlang onderdrukt is. Wat er na den oorlog ook gebeuren moge en welke onaangenaamheden de bezet tende macht ook met zich heeft medege bracht, dit alles verbleekt tot niets ver geleken met den strijd van Duitschland tegen het bolsjewisme. De paus heeft hierover jarenlang verschillende uitspra ken gedaan (hierna volgen aanhaiiafgen uit de verschillende encyclieken). In het bijzonder wordt gewezen op de offers van de Vlaamsche strijders aan het Ooste lijke front. Hun verdiensten zijn zoodanig, dat de Vlamingen onvoorwaardelijk moe ten opkomen voor het lot der achterge laten betrekkingen". Verder is een aanwijzing van den aarts bisschop ontvangen, volgens welke poli tieke vlaggen voor zoover zij door een priester zijn gewijd, iai de kerken wor den toegelaten. In verschillende Belgische stedeq en dorpen zijn daarop de plaatse lijke vlaggen van de Vlaamsche natiomaal- socialisten door de kerk gewijd en in de kerk medegebracht. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vrydag) ton onder 18 11 Morgen (Zaterdag) ion op 7 34 ion onder 18.13 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 1.25; maan onder 1058 Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. m y. r fr Bezoldiging der politie Nieuws bepalingen in het kader der reorganisatie Op. 1 [Maart 1943 treedt de verorde ning organisatie politie no. 147-42 in wer king, die voorziet in een reorganisatie van het Nederlandsche politiewezen. In verband met deze hervorming van de politie-organisatie is thans door een op hetzelfde tijdstip van kracht wordende verordening van den Rijkscommissaris no. 18-1943 ook een nieuwe regeling voor de bezoldiging van de geheele Nederl- politie opgesteld. De verordening is in het laatste nummer van het verordenin genblad gepubliceerd. De nieuwe regelingen beóogen in de eerste plaats de groote verschillen in het bezoldigingsapparaat voor de Nederland sche politie en de hierdoor ontstane ver schillen bij de betaling der politie-amb- tenaren in de afzonderlijke politie-afdee- lingen en in de afzonderlijke gemeenten ten uit den weg te ruimen. Daarenboven zullen de meest verschillende in die af- geloopen jaren opgedoken problemen op het gebied der bezoldiging en de alls rechtvaardig erkende klachten en bezwa ren, rekening houdende met die positie, de beteekenis en de taak der politie, worden opgelost. De uniformiteit in de bezoldiging moet er eveneens toe bijdra gen den gemeenschapsgeest, het saam- hoorigheidsgevoel der Nederlandsche po litie, alsmede het bewustzijn van haar verantwoordelijkheid voor de op de schouders der politie rustende taak te versterken en te consolideeren. OOK GAS IS KOSTBAAR Weest er zuinig mee Gas is kostbaar en mag slechts zoo. spaarzaam mogelijk verbruikt worden. Evenals bij het electriciteitsveTbuik heeft de huisvrouw hier eenverantwoordelijke taak. Wanneer men nagaat, hoevele ge zinnen dagelijks op gas koken, kan men zich gemakkelijk voorstellen, dat door weloverlëgde handgrepen bij het gebruik van de gastoesteüen en handig huishou den een beduidende hoeveelheid gas be spaard kan worden voor andere gewich tige doeleinden. Trouwens, wie zijn rant soen overschrijdt, krijgt boete of wordt van den toevoer afgesneden. Het is dus ieders belang zoo zuinig mogelijk met het gas om te gaan- Bij het koken met gas is het voor allies noodzakelijk, dat het gasstel schoon is. Wie toéh zou er in een vuile pan koken? Iedere nette huisvrouw zou een dergelijken eisch ver ontwaardigd van ide hand wijzen. Welnu, het gasstel mag dezelfde oplettendheid en zorg verwachten' als het overige keu kengerei. Duittche politie en Frangche gendarmerie zorgen gezamenlijk voor de handhaving der orde in Maneille. (PK. Kreutzrr Atl-H P i) By verstandig gebruik kan men met WEINIS gas VEEL deenl De itrfldert van een egeUtelling aan het Ootteltfk front voorden door middel van verzorging/bommen met behulp van para- chutet van nieuwen aanvoer voorzien. (P. K. Siedel-PBZ R P DE KERK TEGEN HET BOLSJEWISME Opwekking van aartsbisschop van Mechelen De kardinaal-aartsbisschop van Meche len heeft in een' richtsnoer aan de geeste lijken der Roomsch-Kathoiieke Kerk in België voor de predikaties op Zondag den 21sten Februari 1943 o.a. het vol gende gezegd: „De menschen moetenden haat laten varen en wel in het bijzonder den haat tegen het volk, waartegen vreemde naties ons steeds weer hebben VERSCHILLENDE BERICHTES De eindstreep Natuurlijk hebt u in den loop van de achter ons liggende maanden reeds een of meër Winterhulploten gekocht. Dat waren loten van de loterij 1942, die wel dra tot het verleden zal behooren. Voor de vijftig cent, die een Winterhuipiot kost, hebt u dan kans op1 een directen trekprijs, tot een bedrag van f 5000, maar ook kunt u, mits u het premielot be waart, nog mededingen naar een van de 71 premies tot f 10.000. Nog zijn er talrijke hooge geldprijzen te winnen, maar het aantal loten in sterk geslon ken- Er moeten thans nog ongeveer 1 millioen loten worden verkocht en dan bêhoort de zoo geslaagde Winterhulp- loterij 1942 weer tot het verleden- Helpt om binnen zoo kort mogelijken tijd de eindstreep onder deze loterij te zetten, want dan kan de opbrengst ervan weer worden gebruikt om onze minder be deelde landgenooten t© helpen. Naar wij vernemen is de boerenlei der, hoofd van den Nederlandschen Land stand, een dezer dagen, vergezeld van eenige tientallen Nederlandsche boeren naar de Oekraïne vertrokken. ZIERIKZEE, 25 Februari 1943. Voor de heden, gehouden verkiezing van een hoofd ingeland voor den ongebouwden eigen dom ter vervulling van de vacature -ont staan door het overlijden van deh heer W. de Vrieze, werden 89 stemmen uitgebracht, waarvan 'twee van- onwaarde zijn verklaard. Van 'de geldige stemmen verkregen de heeren J. der Weduwen 78, C. J. van der Bijl 4, S. J. bij de Vaate 2 en R. J-' van der Wekken, Gr. van' Sluis en M- van den Hoek Jzil, ieder één stem. Te Middelburg slaagde vorige week voor het diploma Kraamverpleegster Zr. E. Klok. Dinsdagavond 23 Februari hield de Landbouwver. „D.E.S." in het Dorpshuis haar jaarvergadering. Voorzitter dhr. C. Zeijler. Uit het jaarverslag van den secre- taris-penningm., dhr. M. Otte, bleek dat de vereeniging per 31 Dec- 1942 161 leden telde, met een gezamenlijk grondgebruik van 1250 H.A. De omzet der geleverde goederen beliep 340783 k.g. meststoffen, 3366 k.g. voederstoffen, 13925 k.g. zaai granen en zaad. 1597 colli's diverse goe deren, alles tot een gezamenlijke waarde in geld van f32108.56. Al deze goederen zijn geleverd door de Coöp. Aankoop- vereeniging te Zierikzee- Aan musschen werden ingeleverd uit Oosterland 2440 en Sirjansland 444, samen 2884 stuks. Voor een kraai wordt 25 ct. betaald. De voorzitter dankte den sec.-penningm. dhr. Otte voor zijn keurig en accuraat beheer. Bij de bestuursverkiezing, die hierop volgde, werden de aftredende be stuursleden de heeren J.*v. d. Berge, H. J. van de Zande en M. Otte herkozen. Na rondvraag werd de verg. gesloten. BRUINISSE. De vorige week werden van hier verzonden door hier wonende handelaars, ongeveer 600 ton mosse'en naar Holland. Naar Tholen, Ierseke, Phi- lippine en Arnemuiden werden ongeveer

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1