ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Geeft gehoor aan de stem van uw geweten I Donderdag 25 Februari 1943 99ste Jaargang No. 15174 g waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 Directenr-Adminlstratenr (Adfsrtentiechéf) A. J. SE LQOZE, Zierikzee - HoofdredaotenrM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 Doel der wlnterslag In het Oosten niet bereikt Se strijd verplaatst ziek naar het Centrum en het Noorden Het opperbevel van de weermacht, maakte Dinsdag bekend: In den grooten wintèrslag in het Zui- delijk deel van het Oostelijk front zijn de verstrekkende bedoelingen van den vijand mislukt. Daar het hem niet gelukte, het aan den Oostelijken rand van het indu striegebied van de Donetz hechte front der Duitsche trioepen te doorbreken, be proefde hij het naar het Noordwesten afzwenkend, in den rug aan te vallen. De op deze wijze achter ons front bij de Mioes gekomen Savjetdivisies zijn intus- schen vernietigd of uiteengeslagen. Even zoo verging het drie Sovjet-formaties, die nog verder afbuigend uit de streek ten Zuiden van Charkof naar de Dnjepr werden gezonden. Het lot, dat zij den Duitschen legers moesten berei den, achterhaalde henzelf. Van hun ver bindingen afgesneden en door onze divi sies van alle kanten aangevallen, vielen zij ten prooi aan ontbinding of vernie tiging. Reserves, die hen nagezonden wa ren, werden door het luchtwapen ontdekt en in hun dich top eengedrongen colonnes door voortdurende luchtaanvallen vernie tigend getroffen. Daar het weer, reeds afwisselend tus schen sneeuwstorm en dooitveer, groote operaties in afzienbaren tijd zal uitslui ten, verplaatst de vijand zijn pogingen steeds meer naar het gebied ten Noorden van Charkof, alsmede naar het centrum en het Noordelijk deel van het Oostelijke front. Gisteren viel de vijand op ver scheiden punten het Koeban-brug- genhoof d met vrij sterke strijdkrach ten aan. Alle aanvallen werden in zware gevechten onder groote verliezen afge slagen. In het Donetzgebied herhaalden de Sovjets met verscheiden divisies de po ging door te breken. Zij werden in zware en wisselvallige gevechten opnieuw terug geslagen. In het gebied tusschen Donétz en Dnjepr vielen pantser- en infanteriefor.- maties van het leger en van de Waffen SS, op uitstekende wijze door Stuka's, gevechts- en slagvliegers gesteund, den vijand ook nu weer concentrisch aan tn vernietigden sterke Sovjet-geveohts-' groepen. In het gebied, ten Westen van Charkof tn Koersk, alsmede ten Zuiden van Orel worden de verbitterde gevechten voortgezet. Ten Noordoosten en ten Noorden van Orel viel de vijand met krachtjgen steun van tanks, artillerie en slagvliegers, over een breed front aan. De aanvallen mis lukten door den taaien tegenstand van Duitsche infanterie en gemotoriseerde di visies. 55 Sovjet-tanks bleven vernietigd vpor 4>nze stellingen liggen. Aan het Wolkoffront mislukte een vij andelijke aanval tegen een bruggenhoofd- stelling. Ten Zuiden van het Lad o gameer leefde de strijd weer op. De sovjets vielen in een sector met massale strijd krachten aan, doch werden onder het verlies van 27 pantsers op bloedige wijze In Noord-Afrika poogde de vijand, de in de voorafgegane dagen veroverde domi- neerende stellingen met nieuwe aange voerde formaties terug te winnen. Hij werd met groote verliezen afgesla gen. Talrijke tanks werden vernietigd. De buit en het aantal gevangenen vermeer derden opnieuw aanzienlijk. Duitsche luchtstrijdkrachten brachten vernietigende slagen toe aan een vijan delijk raviitailleeringspunt in het gebergte van Algiers, alsmede aan batterijstellin gen ten Westen van Tunis. Militaire in stallaties van de haven van Tripolis wer den des nachts ojp! doeltreffende wijze met bommen bestreden. Wereld aardolleproductie gedaald 6.7 °/o minder in 1042 Voor de eerste maal sedert tientallen jaren vertoonde de wereldproductie van aardolie in 1942 een daling ten opzichte van het voorafgaande jaar. Deze daling bedraagt naar schatting circa 20 mill. ton,z) |00dat de productie in 1942 circa 287 millioen ton was, d-w.z. 6.7 pet. minder dan in 1941. De helft der daling komt voor reke ning der Ver. Staten. Dit land, dat ruim 60 pet. der wereldproductie voortbrengt, heeft in het afgeloopen jaar als gevolg van transportmoeilijkheden 5 pet. min der dan in 1941 geproduceerd. Reeds in het voorjaar van 1942 ontstonden door de zware verliezen aan tankschepen ern stige stagnaties in het vervoer, die nog vergroot werden door de requireering Feuilleton 15 door Frank van Falckenoort Twee waren er echter op den Bel dam, die met de moderniseering van het bedrijf niet veel ophadden en tot erger nis van Dirk (dit aan iedereen, die het maar wilde hooren, vertelde. De eene was een oude (arbeider, Vermeulen ge naamd, één die (de sporen van jaren- langen arbeid droeg, idie reeds twee ge neraties op de boerderij had meegemaakt- Vermeulen was een man van den ouden stempel, van hetzelfde slag als de boer zelf en deze fuchtte maar al te graag z'n hart bij den ouden man als er weer een paar heftige woorden waren voor gevallen tusschen vader en zoon. De ander was Thijs, de zoon van ar beider Vermeulen. Deze was de echo van zijn vader en hield er geen eigen meening op na. Als vader zou beweren, dat wit zwart was, zou de zoon het zonder blikken en blozen beamen. De jongen zag in zijn vader de verpersoon lijking van alles, wat op land- en tuin bouwgebied, bouwerij en veeteelt aan kennis noodig was en concludeerde daar uit, dat hij van de paar andere dingen, die daarbij niet hoorden, ,ook wel wit zou weten. De jongen had absoluut geen karakter; de verkeerde opvoeding was daarvan oorzaak. Thijs had z'n moeder vroeg verloren en de opvoedingwas van eon derde deel der beschikbare tank- vloot voor de landing in Fransch N. Afrika. Ook in (Mexico en de Zuid-Ame- rikaansche staten is de productie niet verder gestegen. Zoowel in Europa als in Oost-Azië hebben directe oorlogshandelingen een ongunstigen invloed op de productie ge- hadr In Europa door de gevechten in den Kaukasus én de verbreking der ver bindingen tusschen de Kaukasische olie velden en de verbruikscentra, in Zuid- Oost-Azië door den oorlog tusschen Ja pan en de geallieerden. Vooral in Birma en Ned.-Indië heeft de aardoliewinning door vernieling der installaties een ern- stigen terugslag ondervonden. Ook in Irak eii Iran daalde de productie als gevolg van de verwarde politieke situatie en andere factoren vrij aanzienlijk, zoodat voor geheel Azië niet een daling van 6 a 7 milioen tob rekening moet worden grootendeels van den vader gekomen En die opvoeding, hoe goed misschien bedoeld, had een soort machine gekweekt, die op commando, in beweging werd ge zet en door een knop om te draaien, weer werd stilgezet. Doch er was één ding, dat had Thijs Vermeulen mee, dat was zijn voorko men. Hij was beslist, uit vrouwelijk oog punt bekeken, knap te* noemen; hij had regelmatige trekken, een dubbele rij glinsterende witte tanden en als hij lachte kwamen er twee kuiltjes in zijn wangen, hetgeen hem bijzonder aantrekkelijk maakte voor het zwakke geslacht. Als jongen van achttien jaar was hij tot dit besef gekomen en nadien had geen lid van de vrouwelijke sexe hem meer ge zien zonder de kuiltjes in z'n wangen, hetgeen hem den bijnaam bezorgd had van „Thijs Kuiltje", iets, waarop hij niet weinig trots was. Ondanks dit aangename uiterlijk, was zijn innerlijk afstootend, bepaald onaangenaam, hoewel hij dat zoor veel mogelijk verbloemde. Toch had hij meer ondeugden dan deug den. Bepaald lui was hij niet te nomen. In het bijzijn van z'n vader of den ouden boer werkte hij als een paard, doich alleen aan den arbeid zijnde kon hij soms minuten achtereen in de lucht turen, als zag hij daar de wonderlijkste beelden voortrekken. Bovendien was hij laf en leugenachtig en menige knecht had al eens een standje moeten aanvaardden, voor iets, waaraan zij pairt noch deel hadden, maar waarvan Thijs Kuiltje meer wist. (Wiïrdt vervolgd) den gehouden. De jaarproductie van Azië bedroeg in 1942 circa 16 millioen ton. De daling der aardolieproductie staat in schrille tegenstelling tot de ontwikke ling tijdens den vorigen wereldoorlog- Van 1914 tot 1918 vertoonde de produc tie een gestadige stijging. In 1939, 1940 en 1941 wérd de stijging daarentegen steeds geringer en tenslotte in 1942, vooral door de oorlogsdeelname van Ja pan e;n de Vér- Staten, voor de eerste maal sedert -^1867 in een daling over te gaan- (VPB) RECHTZAKEN De aardappelen, die maandenlang in ge kuild zfjn geweest, worden te voorschijn gehaaldom, na gezeefd en uitgezocht te zyn, hun weg tiaar den verbruiker te vinden. (J. A. Stevens Pax e) VERSCHILLENDE BERICHTEN Uit rijdenden trein gestapt? Dioor een lijinwachter is langs de spoor lijn Hilversum—Baarin nabij Anna's hoeve een vrouw gevonden, die bewusteloos was en Blaar later t bleek, een schedel- basisfractuur had ópgelo.open. Zij had een spoorkaartje derde klasse Amersfoort —Hilversum bij zich, waardoor kon wor den vastgesteld, dat zij met den trein, die om 22.30 uur uit Baarn vertrok, is meegekomen- DiezJe trein heeft ter hoogte van Anna's Hoeve langzaam gereden voor een onveilig sein, zoodat aangenomen moet worden, dat de vrouw bij die ge legenheid den trein heeft verlaten. Uit de mijn gered De 46-j. pomp'machinist H. Kousen te Heerlen, die sinds Maandag 15 Februari in een 130 meter diepi gelegen verbin- dingsschacht van de mijn „Laura" te Eij gelshoven (L.) van de buitenwe reld was afgesloten, is Woensdagmor gen pl.m. 7 uur uit zijnweinig ben', denswaardige positie gered- De man heeft de moeilijkheden in zijn onvrijwillig ver blijf goed doorstaan. Boeren vertrokken naar het Oosten Onder toezicht van een transportleider der Nederlandsche O,o^t-Compagnie/ is een nieuw transport van ongeveer veertig boeren naar Rowmoi vertrokken. Naar men weet zullen de boeren aldaar op een school der N.O.C. een korten cursus volgen en vervolgens als assistent van een Stutzpunktführer, bij gebleken ge schiktheid na eenigen tijd als Stutzpunkt führer op giroote bedrijven van 10.000 ha. en meer worden te werk gesteld. Bij het transport boeren bevinden zich buiten eenige verlofgangers, die den nieuw vertrekkenden direct moesten ver tellen van him ondervindingen, ook tuin ders. Domei meldt, dat bij een aanval van Amerikaansche bommenwerpers, 15 Febr. op Ambon ondernomen, meer dan 10 Australische en Nederlandsche .krijgsge vangenen zijn omgekomen en ruim 100 gewond, Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft volgens den EngelsChen nieuws dienst bekend gemaakt, dat de duikboot „Argonaut", de grootste duikboot der Amerikaansche marine., over tijd is en verloren moet worden geacht. De opperbevelhebber van het Italiaan- sche luchtwapen aan het Oostelijke front, brigade-generaal Enrico Pezzi, is vaneen vlucht aan het Oostelijke front niet te ruggekeerd Hij heeft zich voor bedreig de kameraden opgeofferd. Met weinige anderen, onder wie een bekende Italiaan- sche arts aan boord, was generaal Pèzzi opgestegen om hulp te brengen aan een door den vijand ingesloten weerstands- nest. De wereldzijde-oogst in 1942 bedraagt volgens een Italiaansche raming 343 mil lioen k.g. cocons en 41* mill. k.g. grêge of in totaal 51 mill- k.g. minder dan in 1941- Vooral in Japan is de productie verminderd. De vulkaan Colima, ten Westen van Mexico-city, is tot uitbarsting gekomen. De uitbarsting moet volgens berichten uit Mexico vergezeld zijn gegaan van een vrij heftige aardbeving. Over de ge volgen is nog niets bekend. De 4300 meter hooge Colima heeft in 1869 door een uitbarsting een ramp veroorzaakt. Rechtbank te Middelburg Zitting van Vrijdag 19 Februari. C. J. K., 28 jaar, bouwkundig admini strateur, wonende te Rotterdam, had zich te verantwoorden wegens brand stichting te Haamstede, op 18 Sep. 1942. Eisch: 3 (maanden gev.str., ipet aftrek voorarrest. A- M. van D., 21 jaar, werkman te T h o 1 e n, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Middelburg, had zich te verantwoorden wegens diefstal van 4 rijwiel buiten- en 2 -binnenbanden, toe- behoorende aan M- C. Deurloo. Eisch: 4 maanden gev.str. P. P., 26 jaar, melkknecht te Tho len, had zich te verantwoorden wegens diefstal van 3 konijnen, onderscheiden lijk toebéhoorende aan K- C. Deurloo en Joh- Quist. Eisch: 2 maanden gev.str. A. A. B., 21 jaar, vischkoopman te Thol.en, had zich te verantwoorden wegens diefstal en heling van 4 pakjes cigaretten, toebehoorende aan P. Quist en een 4-tal rijwielbanden, die, gelijk hij wist, door diefstal waren verkregen, uit winstbejag heeft verkocht. Eisch: 5 maanden gev.str. „Open tafelmet vleeech en vet Een landbouwer uit Heelen in de ge meente Raalte verstrekt maaltijden aan armlastige landloopers en andere men- sc'hen met een smalle, zeer smalle beurs. Terwille van deze „open tafel" slachtte hij clandestien een rund. Hoewel de ad vocaat-generaal bij 'het Hof te Arnhem deze vrijgevigheid zeer sympathiek vond, kon hij toch niet anders dan tot veroor deeling tot de minimumstraf van zes maanden ooncludeeren. Een bakker in bet nauw Een Arnhemsche bakker, die die leveran tie heeft voior het brood in het huis van bewaring, kon niet uitkomen met zijn toewijzingen. Blijkbaar laat de eetlust in de gevangenis niets te wensc'hen over. De bakker kocht daarom rogge uit den smokkelhandel. Het smokkeicomplot kwam echter aan het licht en thans vertoeft de bakker zelf in het huis van bewaring waar hij brood uit eigen bakkerij eet. Hij mag er nog een 'maand van profi teered de straf die de economische rech ter hem oplegde. Uit de Nieuwsbode van vóór vijfentwintig jaar V an 15—21 Februari 1918. Te Se- rooskerke overleed de heer H. Goe- mans, «die meer dan 51 jaar de betrek king van wethouder vervulde. Benoemd tot .onderwijzeres aan de bizondere school te Kruiningen, mej. M. M;- Bonne te Poortvliet. De heer J- van Os te Zierikzee napi wegens ongesteldheid ontslag als lid van den raad. Benoemd tot onderwijzeres aan school A te Zierikzee, mej. A. F. Breetvelt te Lage Zwaluwe. De heer J- Padmos te Diuiven- dijke werd gekozen tot hoofdingeland van het waterschap. Schouwen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Eocordmaand voor de Rijkspostspaarbank- In Januari 1943 werden 22 000 nieuwe Rijkspostsp^aarb&nkboekjes uitgegeven, het grootste aantal dat in de 62 jaar van haar bestaan is voorgekomen. Het oude record van 21.400 nieuwe inleggers stond op naam van Januari 1919. Uit Washington verneemt Slefanl, d,at zich aan boord van een groot militair transportvliegtuig, -hetwelk in het Zui delijk deel van den Atlantischen Oceaan is verongelukt, 25 Amerikaansche en 13 Engelsche vliegerofficieren bevonden, op weg naar Noord-Afrika. Onder de 13 gewonden, die na het ongeluk met de Yankee Clipper op de Taag bij Lissabon, in het ziekenhuis zijn opgenomen, bevindt zich ook de Ameri kaansche ambassadeur in Turkije, Philipps WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Donderdag) son onder 18 10 Morgen (Vrijdag) son op 7 36 son onder 18.11 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 0.11maan onder 10.26 Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. ZIERIKZEE- Voor de uitvoering van de tooneelvereeniging „A d v e h d o" be stond Dinsdagavond, in de Concertzaal groote belangstelling. De zaal was uit. verkocht! Voor dat het gordijn vaneen- schoof, sprak de voorzitter, de heer La- brand, een woord ter verwelkoming en ter inleiding van het stuk, dat nu eens geen blijspel was, maar een „experi ment", zoowel voor het auditorium als voor de dilettanten. Maar het experi ment slaagde en wel heel goed, al leek in 't begin, dat het tooneelspel, want dat was het feitelijk, dreigde te verzanden. Maar dat was maar even en toen.... ging het gesmeerd, al kon critiek geleverd worden op sommige gedeelten. Doch cri tiek is gemakkelijk, maar de kunst, al schljft men ze met geen hoofdletter, moeilijk! Het cliché: „de rollen waren in de goede handen", paste bij deze uit voering- Met zorg had de regisseur de spelers uitgekozen voor hun rollen, die ze naar de mate hunner tooneelga- ven uitstekend vertolkten, zoodat het publiek, dat zichtbaar genoot, het spel met aandacht volgde- De inhoud? De befaamde of de beruchte al naar men wil - driehoekfiguur beheerschte dit ex periment; gegeven: twee mannen, plus één vrouw, waaromheen de rest zich groepeert èn mede er toe bijdraagt het psychologisch kluwen te ontwarren, dat de auteur zich tot doel had gesteld. Onverdeeld bleef de aandacht tot het laatste moment, dank zij vooral ook de uitblinkers- en hoofdrolvertolkers van dit aardige, geslaagde experiment, dat „Clair voyance" tot titel droeg. Spelleiding, grimage en aankleeding waren goed- Speciaal het tooneel was heel goed verzorgd. Een aardig orkest, onder leiding van dhr. Joh. v. Beveren, zorgde voor leuke entre acte muziek. Na afloop dankte de voorzitter het publiek voor de welwillende aandacht het stuk geschonken, den regisseur voor zijn moeite en zorgen, waarop als blijk van waardeering aan mevr. Constandse bloemen werden aangeboden- Ook de da- mes-tooneelisten kregen bloemen. De voorzitter moest tevens aankondigen dat de uitvoering van Donderdag uitgesteld moest worden tot Dinsdag 2 Maart a.s. Naar ons ter oore kwam, zal ,,Advendo" dat zich tot een goede tooneelclub ont wikkelt, in dit seizoen nog een tweede uitvoering geven, wellicht eind April. OUD-VOSSEMEER. Een dezer dagen slaagde te Utrecht voor het voorberei dend kerkelijk examen Theologie, onze dorpsgenoot, dhr.- J. J. Stoutjesdijk. SCHERPENISSE. De C.J.V. „De Jonge Samuël" heeft van den Kerkeraad der Ger- Gem. de mededeeling ontvangen, dat zij met ingang van 15 Maart niet meer mag vergaderen in de consistorie der Ger. Kerk. Zij zullen dus moeten uitzien naar een andere vergaderplaats. ST.-ANNALAND. Burg. Stand over Jan. Geboren: 26. Jannetje Adriana, d. v. J. W. Keur en J. Moerland. Overleden: 2. Neeltje Elisabeth, 4 mnd., d. v. J. C. Elenbaas en E. Leune; 4. Johanna Nichoff, 87 j., wed. van J. L. Poelman; 5. Janna Francina, 6 j., d. v. S. J. Everaersi en J. A. van der Male; 21. Cornelia Adriana Bierens, 54 j., ec'htg. van G. Boogert; 24. Lucretia Dina, 35 j., d. v. W. Heijboer en wijlen J. P. Soeters. Ingekomen: Hendrina A. Boer, 26 j., van Poortvliet; Cornelia van der Kloos ter, 60 j., van Oud-Vossemeer; Elena Hanssens, 21 j., van Amsterdam; Abraham van den Boogaart, 21 j., van Scherpenisse. Vertrokken: Pieter Theunisse, 23 j., naar Dordrecht; Willem'Moerland, 15 j., naar Scherpenisse. Meldt u aan bf} de Wa ff en-S S, *het legioen of het wachtbataljon in Nederland De Jeugdstorm tegen het bolsjewis me. Het gewest. Ne- dersti'ht van den Nation ale n Jeugd storm hield te Bnarn een groote openbare propaganda bijeen komst. waar opper- banheer C. Quispel een redevoering hield. (Polygoon foto dienst NSB Ilase- winkel Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1