ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Maandag 22 Februari 1943 99»le Jaargang No. 15171 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Direotenr-Adminietratenr (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee - Hoofdredaoteur-: M. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME Bede van dr. Göbbels in' het Barlijnsche Sportpaleis De Minister richtte tot de Volksgenoo- ten, die de vergadering bijwoonden een reeks vragen. Toen mij, zoo zeide hlij, mijn toehoorders op mdjn eischen van 30 Januari spontaan de verzekering gaven van hun instemming, beweerde de Engel- sche pers den volgenden1 dag, dat dat een propagandavertooning was geweest en geenszins in overeenstemming was met de ware stemming van het Duitsche Volk. Voor mij zitten thans in reeksen Duitsche gewonden van het Oostelijke front met afgezette armen en beenen, met stukgeschoten ledematen, oorlogsblin- den, die met hun Roode Kruiszusters zijn gekomen, mannen in den bloei hun ner jaren, die hun kruikken voor zich hebben staan. Tusschen hen tel ik tegen de vijftig dragers van het eikenloof en het ridderkruis. Een schitterende delega tie van ons strijdende front. Achter hen verheft zich een 'blok van wapenarbeiders en -arbeidsters uiit de Berlijnsche pantserfabriekeni Achter hen iveer zitten mannen uit de partij organisa tie, soldaten uit ide strijdende weermacht, artsen, geleerden, kunstenaars, ingenieurs en architecten, onderwijzers, ambtenaren en bedienden, een trotsche vertegenwoor diging van ons geestelijke leven. Rond om in het geheele Sportpaleis zie ik ver deeld duizenden Duitsche vrouwen. De jeugd is^hier vertegenwoordigd en de grijze ouderdom. Geen stand, geen be roep en geen levensjaar is bij de uitnoo- digiragan over het hoofd gezien'. Ik kan dus met het volste recht zeggen wat hier voor mij zit ds een vertegenwoordi gend ideel van het geheele Duitsche volk, aan het front en in het vaderland. Is dat juist? Ja of neen? (donderend' ja- geroep antwoordde de minister). Gij dus, zoo ging dr. Göbbels verder, vertegen woordigt in dit ©ogenblik ide natie. En tot u zou ik tien vragen willen richten, die gij met het Duitsche volk ten aan- hoore van de geheele wereld moet be antwoorden. Tien vragen aan het Duitsche volk De Engelschen beweren, dat het Duit sche volk het geloof in de overwinning heeft verloren. Ik vraag u: gelooft .gij met den Führer en met ons aan de uit eindelijke, totale overwinning van het Duitsche volk? Wederom antwoordde een „ja" van vele duizenden' stemmen. Ik vraag u, zijt gij vastbesloten den Führer in het bevechten van de over winning door dik en dun en met aan vaarding van ook de zwaarste persoon lijke lasten te volgen? Een veelvuldig, vele malen herhaald „ja" was het ant woord van de menigte. Ten tweede: De Engelschen beweren, dat het Duitsche volk iden strijd moe is. Ik vraag u: Zijt gij bereid met den Führer, als phalanx van uw vaderland achter de strijdende weermacht staande, dezen strijd met wilde vastberadenheid en zonder afdwalen voort te zetten door alle lotsbeschikkingen heen tot de over winning in onze handen is? Een storm achtig „ja" van alle aanwezigen was het antwoord. Ten derde: De Engelsehen beweren, dat het Duitsche volk geen lust meer heeft zich te onderwerpen aan den hand over hand toenemenden- oorlogs arbeid, dien de regeering eischt. Ik vraag u: Zijt gaj en is het Duitsche volk vast besloten, wanneer de Führer het be veelt, tien, twaalf en zoo noodig veer tien en zestien uur per dag te werken en het uiterste te geven voor de over wining? Wederom antwoordde de me nigte met een don/dérend „ja". Ten vierdeDe Engelschen beweren, dat het Duitsche volk zich verzet tegen de totale oorlogsmaatregelen van de re geering. Het wil niet den totalen oorlog, maar de capitulatie. Ik vraag u: Wilt gij den totalen oorlog? Wilt gij hem zoo noodig totaler en radicaler dan wij hem ons thans ook maar kunnen voor stellen? De deelnemers aan de betooging antwoordden met een geestdriftig: „ja" Vertrouwen in de leiding Ten vijfde: De Engelschen beweren.dat het Duitsche volk zijn vertrouwen in den Führer heeft verloren. Ik vraag u: is uw vertrouwen in den Führer thans grooter, gelooviger en onwrikbaarder dan ooit? IiT uw bereidheid hem op all zijn wegen te volgen en alles te doen, wat noodig is om den oorlog tot een, zege vierend einde te brengen volstrekt en on voorwaardelijk? De menigte betuigt haar instemming met stormachtig heiligeroep op den Führer en roept in spreekkoren: „Führer beveel, wij volgen". Ik vraag u ten zesde: Zijt gij bereid van nu" af aan uw geheele kracht te geven en het Oostfront de menschen en wapens ter beschikking te stellen, die het noodig heeft om het bolsjewisme den idoodelijken slag toe te brengen? Wederom weerklonk een. onvoorwaarde lijk „ja" van vele duizenden stemmen. Ik vraag u ten zevende: Legt gij met heiligen eed aan het front, de belofte af, dat het vaderland met sterk moreel ach ter het front staat en het alles zal geven wat het noodig heeft om de over winning te bevechten? Ik vraag u ten achtste: Wilt gij, in het bijzonder ;gij vrouwen zelf. dat ide regee ring er 'zorg voor draagt, dat ook de Duitsche vrouw geheel haar kracht ter beschikking stelt van de 'oorlogvoering en overal, waar dit slechts mogelijk is, inspringt om mannen voor het front vrij te maken en daarmede haar mannen aan het front te helpen? Ik vraag u ten negende: keurt gij het goed, wanneer zoo noodig de meest ra dicale maatregelen genomen worden tegen een kiemen kring menschen, die zich onttrekken, ien oplichters, die midden in den oorlog vrede spelen en den nood van het volk willen uitbuiten voor zelf zuchtige doeleinden? Gaat gij er mede accoord, dat, wie zich aan den oorlog vergrijpt het hoofd verliest? De gewel dige zaal bralc ten antwoord uit in don- der$nden bijval. Ik vraag u ten tiende en ten slotte: wilt gij, dat, zooals het nationaal-socia- listische program het eischt, juist in den oorlog gelijke rechten heenschen, dat het vaderland ide zware lasten van den oor log solidair op zijn schouders neemt en dat zij voor hoog en laag en arm en rijk op gelijke wijze verdeeld' worden? Het antwoord was een heil-geroep, waaraan geen einde kwam. De natie bereid tot alles Ik heb u gevraagd, zoo ging de minis ter voort en gij hebt uw antwoord gé- geven. Door uw mond heeft zich dus het standpunt van het Duitsche volk ge- •J manifesteerd. Gij hebt onzen vijanden toegeroepen, wat zij moeten weten, op- j dat zij zich niet overgeven aan illusies en onjuiste voorstellingen. De machtig ste bondgenoot, idle er ter wereld bestaat het volk zelf, staat achter ons en is vast besloten met den Führer, het koste wat -het koste en' met aanvaarding van ook de zwaarste offers, de overwinning strij- dende te bevechten. Welke macht ter wereld zou ons thans nog kunnen verhinderen alles 'door te zetten en te vervullen, dat wij ons als doel hebben gesteld. 'Wij leggen voor het front de gelofte af en wij leggen voor den Führer 'de gelofte af, dat wij het vaderland tot een blok van willen aan een willen smeden, waarop 'de Führer en zijn strijdende soldaten onvoorwaarde lijk en blindelings kunnen vertrouwen. Met vurig hart en koel hoofd willen wij de oplossing van de groote proble men van deze phase van den oorlog ter hand nemen. Wij hetreden daarmede den weg naar de 'definitieve overwinning. Zij ligt gefundeerd, tin het geloof aan den Führer. De Führer verwacht van ons een prestatie, die alles, wat tot dusver be staan heeft, in den schaduw stelt. Wij willen zijn eisch niiiet afwijzen. De natie is tot alles bereid. De Führer heeft be volen, wij zullen hem volgent Wanneer wij ooit trouw en onverbrekelijk aan de overwinning geloofd hebben, dan op dit oogenblik van nationale 'bezinning en innerlijke oprichting. Wij zien haar in tastbare nabijheid voor ons liggen, wij moeten sLechts toegrijpen. Wij moeten slechts de besl uit vaardigh eid toonen om al het andere ondergeschikt te maken aan het dienen van de overwinning. Dat is het gebod van het oogenblik, en daar om luidt het parool: thans volk, sta op, en storm, breek los. j Sovjetaanvallen aan hel Donetzfront afgeslagen Dooiweer ia den Eoeban-ssctor Het opperbevel der weermacht deelde Vrijdag mede: In den westelijken Kaukasus en aan den benedenloop van de Koeban waren de gevechtshandelingen bij invallenden dooi, sléchts van plaatselijke beteekenis. Daarbij maakte een eigen aanval ten Zuiden van Noworosslsk verderen voort gang. Aan het Doaietz-front en in het gebied van Gharkof viel de vijand weer met sterke strijdkrachten aan. Hij werd- in deels Zware gevechten afgeslagen. Duizenden flinke Nederlanders strijden reeds In het Oosten fyMeldt u aan bfj de Waffen-SS, het legioen of htt wachtbataljon in Nederland Dr. Goebbels spreekt tot het Duitsche volk tijdens de groote bijeenkomst in het Sportpaleis te Berlijn op Don derdag 18 lebruaii Telefoto Hoffmann Stapf Pax s) Talrijke vijandelijke acties ten Zuidoos ten van Orel mislukten. De tegenstan der werd in een tegenaanval terugge worpen; hierbij 'werden verscheiden pant sers vernie'igd- luchtwa^en viel pant serconcentraties, artilleriestellingen en marcheerende colonnes van den vijand aan en bracht den formaties van het leger hierdoor merkbare verlichting- Bij de voortzetting der krachtige aan vallen ten Zuidoosten van het I lm en- meer leed 'de vijand opnieuw zeer Zwa re verliezen aain mensdien en materiaal. Ondanks zeer krachtige ondersteuning van pantsers en slagvliegers werd de tegen stander voor de Duitsche hoofdgevechts- liniés overal teruggeslagen. Ook de voortgezette pogingen der bolsjewisten om door ons front ten Zui den van het Ladogameer en voor Lenin grad te stooten, stortten bloedig ineen. In een tegenaanval werd daarbij een vij andelijke strijdgroep ingesloten en ver nietigd. De Spaainsche vrijwiilM'gersdivisie had een succesvol aandeel in den afweer der Sovjet-aanvallen. Een nachtelijke aanval van gevechts vliegtuigen op stad en haven.' van Mo er in a nsk had goede uitwerking. In Tunis gaan de gevechtshandelingen verder met succes voort. In het zeegebied van Algiers behaalden Duitsch-Italiaansche 'luchtstrijdkrachten bij het 'bestoken van een zwaar beveiligd vijandelijk ravitailleeritngskonvaoa nieuwe successen. Een lichte kruiser en drie groote transportschepen kregen torpedo treffers. Met de vernietiging van een der koopvaarders kan rekening worden ge houden. In 'de late avonduren van gisteren viél. een formatie vijandelijke gevechtsvliegers Noordwest-Duitschiand aan en wierp bri sant- en brandbommen op het gebied van Wilhelmshafen. De bevolking, voio -al in de omliggende plaatsen, leed verliezen. Negen der aanvallende bommenwerpers werden neergeschoten. Itallaansch weermachtsberlcht Gafsa bezet Het 1000e comhiuniquë van het Ita- liaansche opperbevel luidt: Aan den gang zijnde plaatselijke ac ties in den oentralen sector van het Tu nesische front hebben een verdere gun stige ontwikkeling en leidden tot de be zetting van Gafsa dat 15 Februari be reikt werd en van Sbeitla. De Duitsch- Italiaansche luchtmacht droeg daar op doeltreffende wijze toe bij door gecon centreerde troepen en gemotoriseerd^ strijdkrachten te bombardeeren en te be schieten. Tijdens deze gevechten maak te men- in totaal 2876 gevangenen, 169 pantserwagens werden buit gemaakt of vernietigd, voorts 95 tanks, 36 kanonnen, 66 stukken artillerie van verschillend ka liber, 6 {vliegtuigen en een groot aantal vrachtauto's. Een door den vijand onder nomen aanval" in den Noordelijken sec tor werd afgeslagen. De havens Tripolis en Bengasi werden gebombardeerd. In de straat van Sicilië schoot een Duit, sche jager een meer-motorig Britsch vliegtuig neer. In den nacht van 17 op 18 Februari heeft een formatie Italiaan- sche torpedovliegtuigen, ondanks slechte weersomstandigheden, een vijandelijk ge ëscorteerd konvooi aangevallen, ter hoog te van de Algerijnsdhe kust. Vier sche pen, w'.oi. een van 10.000 brt., werden ge troffen.' Twee ervan werden achtereen volgens tot zinken gebracht. SABOTEURSTERECHTGESTELD Officieel wordt medegedeeld: Het door het Deutsche Obergericht od 20 Januari 1943 wegens sabotage gevelde doodvonnis tegen de Nederlanders Coir- nelis van den Berg uit Bussum en Hen drik Adriaan Johannes Breeman uit Naar- den.is, nadat het verzoek om gratie wias verworpen, voltrokken. Van den Berg en Breeman, reeds ge durende veie jaren communisten, hadden een illegaal communistisch tijdschrift ge drukt en verspreid om op deze wijze de openbare orde en de veiligheid van het openbare leven in de bezette Nederland- sche gebieden in gevaar te brengen. DE OPLETTENDE HUISVROUW In vele gezinnen worden weinig ge bruikte nevenvertrekken totaal verduis- By verstandig gebruik kan men met WEINIG gas VEEL doen terd en wiordt de lamp van een verduis teringskapje voorzien, zoodat er slechts een spleet licht door de onderste opening valt Op zichzelf moge het gemakkelijk zijn, het is niet bevorderlijk voor een spaarzaam gebruik van electrischen stroom, Zoo'n duurzame verduistering maakt het noodzakelijk dat als men over dag in zoo'n vertrek moet zijn, telkens de lamp wordt aangedraaid en omdat de kleine lichtschijn nauwelijks wordt be merkt, laat men toch licht vaak pee abuis branden. Dergelijke verduisteringen moeten door rolgordijnen of afneembare luiken worden vervangen. Voor. de op lettende huisvrouw zijn er nog velerlei mogelijkheden om er in haar eigen rijk voor te zorgen, dat de kostbare stroom niet wordt verkwist. Weest zuinig met overleg! Het is uw eigen belang. Brandstoffen en petrolenm voor kookdoeleinden Zij, die voor ide bereiding vatn hun warme maaltijden uitsluitend zijn aange wezen op vaste brandstoffen of petro leum, dienen ter verkrijging van nieuwe brandstoffen- of petroleumkaarten voor kookdoeleinden een aanvraagformulier In te vullen bij de plaatselijke distributie- diensten, in het tijdvak van 22 tot en met 27 Februari 1943. De kaarten zullen worden gebruikt gedurende het seizoen vanl 1 iMei 1943 tot en met 30 April 1944. Eieren voor kinderen Van Zondag 21 Februari tot en met Zaterdag 3 April as. zullen voor per sonen van 14 tot en met 20 jaar twee eieren verkrijgbaar zijln op bon „Reserve 2-09", voor kinderen van 4 tot en met 13 jaar wordt in hetzelfde "tijdvak één ei beschikbaar gesteld op bon „Reserve 8-10". De bonnen dienen bij den detail list te worden ingeleverd op Maandag 22, tot en met Zaterdag 27 Februari 1943, desgewenscht tegen ontvangstbewijs waarna -de detaillist de eieren in den loop van bovengenoemd tijdvak zal af leveren. RECHTZAKEN Drio vrouwen vermoord Levenslange gevangenisstraf heeft het OJM. bij de rechtbank te Rotterdam ge- eischt tegen twee der verdachten, n.l. Bemond ©n Woldring, van den moord' in 'den laten avond van 12 Augustus van 'het vorige jaar te Schiedam gepleegd Zooals men zich zal herinneren zijn op dien avond tijdens de duisternis drie vrouwen nabij den Maaskant in het Ster- rebosch te Schiedam neergeslagen en in de rivier geworpen. Vijf verdachten heb ben dit misdrijf op hun geweten, n.l. de 31-jarige los werkman J- Bemond, de 49-jarige stoker J. M. Woldring, de 39- jarige groentehandelaar P- Hartland uit Rotterdam, de 53-jarige transportarbeider Korporaal en de 25-jarige dienstbode M. Liglhart, de verloofde van Bemond, bei den uit Schiedam. De slachtoffers waren een 80-j- Jood- sche vrouw en haar 56 en 52 jaar oude dochters, die in de Claes de Vrieselaan te Rotterdam woonden. Tegen de twee bovengenoemde ver dachten zal de rechtbank 4 Maart a.s. uitspraak doen. Smokkelaars in aandeelen De economische rechter te Maastricht behandelde voor de eerste maal een over treding van de Nederlaindsche Deviezen- verordening. Ettelijke verdachten hadden zich te verantwoorden wegens het smok kelen van 370 aandeelen, hoofdzakelijk Koninklijke Olie ©n HVA, naar België. De verdachten zijn voor het meeren- deel notabelen van Maastricht, die zich door de omstandigheden hebben laten verleiden om een, het risico van de zaak in aanmerking genomen, geringe extra verdienste te maken op een wijze, die de Nederlar.dsche volksgemeenschap aan zienlijk nadeel heeft berokkend. Met straffen tot twee maanden gev. str. en f20.000 boete heeft de economi sche rechter een eind gemaakt aan de activiteit van deze Maastrichtenaren. WANNEER VERDUISTEREN f Heden (Maandag) ion onder 18 04 Morgen (Dinsdag) zon op 7.42 zon onder 18.06 Tusschen zonondergangen zonsopgang moet worden verduiaterd. Maan onder 9 09; maan op 21.47 Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Volle maan Maandag 22 Maart. LANDBOUW EN VISSCHERU Vereeniging tot verbetering van het geitenras in Zeeland Woensdagmiddag hield bovengenoemde vereeniging te Middelburg haar alge meen© vergadering, die druk bezocht was en geleid werd door den heer Rot tier, daar de voorzitter, Mr. P. Dieleman, verhinderd was. De heer Rottier deelde mee, dat de melkopbrengst achteruit ge- loopen was, omdat niet genoeg kracht voer gegeven kon worden. Voorts memo reerde hij de verdiensten van den secr.- penmilngm., den heer Versluys, die onlangs dertig jaren de vereeniging diende. De heer Versluys las een uitgebreid jaarverslag voor. Over 1942 zei hij, kan men, ondanks alles, toch tevreden zijn. De medewerking van de leden kon beter zijn. Dit kwam o.nn tot udting bij de 65 keuringen, welke gehouden werden en die slechts door 32 procent van de leden werden benut. Verzorging van de bok ken 1 aat hier en daar ook te wenschen over; toezicht van het plaatselijk bestuur is steeds gewenscht. De vereeniging be schikt thans over 119 bokken. Dankbaar herinnerde spr. aan den van hoogerhand ontvangen steun. Melkcontroleurs zijn er nog te weinig. De financieel© basis Van de vereeniging is goed. Het nadeelig saldo is weggewerkt. Het aantal afdee- liingen steeg van 67 tftt 72; het aantal leden vanN 4954 tot 5072 en het aantal geiten van 7640 tot 9091. De ontvangsten bedroegen f 4842 en de uitgaven f 4733. Voor 1943 sluit de begrootmg met een eindcijfer van f5104. Van het fokstation waren de inkomsten en uitgaven resp. f4073 en f4031. Het bestuursvoorstel om den prijs der aan te' koopen bakjes voor 1943 te hand haven werd aanvaard. Een voorstel van den kring Walcheren om de contributie van 45 .op 50 cent per jaar te brengen, werd met groote meerderheid aanvaard. (Z.) HAAMSTEDE. De Veilingsver. Z.H.E. te Rotterdam, heeft an vasten 'dienst aange steld dhr. W. v. Sluijs alhier, voor het uitgeven van emballage en het bijhouden van "de centrale sorteering van fruit. OUD-VOSSEMEER. Burgerlu Stand over Jan. Geboren: Dymphna Adriana, d. van A. P. Boogaart en C. Jogchems; Arend Willem, z. van J. Aarnoudse en R. C' Deurloo; Veronica, d. van J. Havermans en B. KiippelDavid Mathijs, z. van J. M- Ista en M. d. Engelsman; Johan nes Leunus Adrianus, z. van J. A. Hees termans en E. K. M. Miholits. Gehuwd: A. Meijll, 46 j. en M. Verschuur, 36 j* Overleden: Marinus van Gorsel, 94 j., wedn. v. L. Goedegebuure; Dirk Berkeij, 66 j.; Jacomina van Dijke, 81 j., wed. van A. Poulusse. Loop der bevolking. Vertrokken: C. v. d. Klooster naar St.-AnnalandJ. v- d. Velde naar Poortvliet; J. v. d. Houten naar Breda; A. M. Weijler naar Sint Maartensdijk. Ingekomen: W. v. d. Dries van Tholen; M. Verhees van Bergen op £oomC. M. Roggeband van Tholen; J. v. d. Velde van Poortvlief; M- van Lu ijk van Voorburg. POORTVLIET. Bij het gehouden exa men voor leeares-coupeuse te Breda slaagden de dames Jo Heijboer, N. Mul- lié, Cath. -Uijl en S. Murre alhier. THOLEN. Burg. Stand. Geboren; Wil- helmma Adriana, d. v. L. Meerman en H. J. Steenpoorte. Overleden: Fr. W. Koppenhol, 81 j., wedn. v. J. M. Hermus; M. Verkamman, 80 j., man v. M. J. Donken; M. P. Vroegop, 69 j., wed. v. L. Soetens; L. v. Dijke, 67 j., wedn. van W. v. d. Sande. Naar ons is medegedeeld, is het groote heerenhuis, bewoond door den eigenaar, de hèer N. v. d..Maas, behou dens boogere goedkeuring, onderhands verkocht aan den Rijks-distributiedienst, zoodat te zijner tijd het kantoor van dezen dienst, tot groot gemak van de burgerij, in een gebouw kan worden ondergebracht. Het was Donderdagavond druk in de zaal van mej. Hoek, toen de voor zitter van het ThooJsche zangkoor een inleidend woord sprak voor de to houden zangavond van het koor en het kinder koor Benige zangnummers werden ondei' leiding van den directeur, dhr. Schutte, ten gehoore gebracht. Na de pauze volgde een leuke operette: „Sneeuwkoningin", die door de kinderen werkelijk mooi werd vertolkt en zeer in den smaak viel bij het talrijke publiek. Het was een mooie avond, dank zij de medewerking van hen, die zorgden voor de muzikale bege leiding, décors en belichting.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1