ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE STRIJDT MEE TEGEN HET BOLSJEWISME Zaterdag 20 Februari 1943 99ste Jaargang No. 15170 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directenr-Admlnletratenr (Advertentiechef) A. 7. DE LOOSE, Zierikzee - HoofdrodaotenrM. J, KOSTEN, Zierikzee K 2620 CHARKOV ONTRUIMD Verbitterde gevechten tnsechen Orel en de Zee van Azov Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Donderdag het volgende bekend: In het West.Kaukasische bergland en in het gebied van Krasnodar bleven de vijandelijke aanvallen overal zonder suc ces. Bij een eigen aanval ten Zuiden van Novorossisk werd de vijand naar die kust teruggeworpen- Tussohen de zee van Azov, en het getyed ten Zuid-Oosten van Orel, duren de verbitterde gevechten voort. De stad Charkov werd door onze troe- j pen, nadat volgens de plannen alle voor den oorlog belangrijke installaties waren vernield, ontruimd. Ten Zuiden van de stad sloegen Duitsche tanks in een tegenaanval een vijandelijk regiment uit een- De luchtmacht viel in het gebied rondom Charkov onophoudelijk vijande lijke stoottroepen en marcheerende ko- lonnes aan. Talrijke aanvallen van den vijand in het gebied ten Noorden van K o e r s k mislukten met zware verlie pen voor den vijand. ïn den afweerslag ten Zuiden van het Ladogameer, dreven onze troepen ide bolsjewisten, die tever geefs trachtten de Duitsche stellingen binnen te dringen, opnieuw terug. De vijand verloor opnieuw 38 pantserwagens en leed zware bloedige verliezen. In Noor d-A f r i k a werd de sedert dagen aan den gang zijnde aanvalsope- ratie met succes voortgezet. Formaties van de luchtmacht mengden zich in de gevechten te land en brachten den vij and gevoelige verliezen aan Zware wa pens en gemotoriseerde voertuigen toe. In de wateren ten wiesten van Algiers bracht een formatie Duitsche gevechts vliegtuigen een transportschip van 8000 brt. tot zinken en beschadigde een ander schip van dezelfde grootte door bom- treffers. In de Aeg'eïsche zee schoteh Duit sche duikbootjagers van drie aanvallende torpedovliegtuigen er twee neer en be schadigden een derde zoo zwaar dat aangenomen kan worden dat het verlo ten is gegaan. Vóór de Noorsche kust boorde een kustbatterij van de Duitsche marine door verscheidene voltreffers een vijandelijke duikboot bij een vergeefschen aanval op een Duitsch konvooi in den grond- Enkele Britsche vliegtuigen wier pen in den afgeloopen nacht bij storings, vluchten boven West-Duitsch gebied luk raak enkele bommen. Een Duitsch ge vechtsvliegtuig viel overdag op verras sende wijze kustplaatsen in Zuid- en' Z.- Oost-Engeland, alsmede patrouillevaartui gen in de kustwateren aan. Itallaansch weermachtsberlcht Nieuwe vijandelijke stellingen bezet Het 999e communiqué van het Italiaan- sche opperbevel luidt: De troepen van de as hebben nieuwe vijandelijke stellingen in Tunesië bezet, waarna zij een vijandelijke tegenaanval. Feuilleton 12 door Frank van Falckenoort Later was het bericht gekomen van het ongeluk van Tam'mes in Groningen en van het faillissement. En toen de dood van de weduwe kort daarop volg de, besloot vrouw van Elk het meisje tot zich te nemen, in stilte hopende, dat het een doel zou mogen hebben/, want ze was niet onbekend gebleven van het gesprek tusschen vader en zoon en ze hoopte vurig, dat een goede boerin haar plaats zou innemen- Ze wist, dat Heieen Tam'mes daartoe alleszins capa bel was. i Intusschen was Dirk gaan zitten, recht tegenover Heieen. Eén oogenblik ont moetten beider oogen elkaar; in de hare lag een blik van dankbaarheid, in de zijne één van begrijpen. Toen de maaltijd afgeloopen was, hielp Heieen een handje met afruimen en af- wasschen, terwijl de mannen onder het genot van een pijp tabak naar den weg liepen om daar een wijle met de knechts van andere boerderijen te praten. Van zelfsprekend kwam het gesprek ook op de nieuwe meid, die zoo damesachtig1 gekleed was en zoo bedeesd keek. Even voor het naar bed gaan ont moette Heieen Dirk alleen in de kamer- Zij wilde hem voorbijgaan, doch hij hield haar staande. die gesteund werd door pantserstrijd krachten, afsloegen. In het Tunesische luchtruim werden vier vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten, drie door het af weergeschut en het vierde door jagers. Ten Noorden van Algiers vielen Duitsche Vliegtuigen een geëscorteerd konvooi aan, waarbij zij een schip van 8000 brt. in den grond boorden en een ander schip van gelijke tonnage beschadigden. Ame rikaansdie bommenwerpers lieten brisant- jten brandbommen vallen op Caglioni, Quar to Santelena en Gonnosfanadiga, waarbij zware schade werd berokkend aan hui zen en slachtoffers werden gemaakt on der de bevolking- Tot dusver telde men 100 dooden en 205 gewonden. Door onze jagers aangevallen zijn drie vijandelijke vliegtuigen .neergestort en wel een in. de omgeving van Sanassi, een in de om geving van iMaramines en een ten Wes ten van het [eiland San Pietro. li? vlie geniers, die met valschermen uit hun machines waren gesprongen, zijn gevan gen genomen. Ter hoogte van Catania is een vliegtuig van het type Spitfire door een van onze bommenwerpers ge- troffén en in zee gestort. DE STRIJD TEGEN HET BOLSJEWISME Bede van dr. Göbbels in het Eerlijnsche Sportpaleis Donderdag heeft de Duitsche Rijks- miinisitér van Propaganda, Dir. Joseph Göbbels, .in het Sportpalast te Berlijn een groote rede gehouden over de crisis in het Oosten en den totalen oorlog. De Minister zeide dat nauwelijks drie weken geleden, toen hij het laatst tot het Duitsche volk sprak, de crisis, waar in het Oostelijke front zich op het oogen blik bevindt, haar hoogtepunt had beredkt Het [groote heldenoffer, dat onze slodaten in Stalingrad] hebben gebracht, ds voor het jgeheele Oostelijke front van beslis sende beteekenis [geweest. Het offer is niet tevergeefs gebracht. Waarom? Dat zal de toekomst wijzen. Wij doorstaan thans in het Oosten een zwaren militairen druk. De stormloop -der steppe tégen ons eerbiedwaardig continent is dezen winter losgebroken met een ge weld, dat alle mensehelijke en histori sche voorstellingen in de schaduw stelt. De Duitsche weermacht vormt daartegen met haar bondgenooten de eenige wal, die in aanmerking komt. Toen de Führer op 22 Juni 1941 de Duitsche Weermacht in het Oosten tot den aanval liet over gaan, waren wij ons allen bewust dat daar mede de beslissende strijd van deze gi gantische wereldworsteling aanbrak. Het is begrijpelijk dat wij bij de grootscheep- sche camouflage en blufmanoeuvres van het Bolsjewistische regime het oorlogs potentieel der Sovjetunie niet goed ge schat hebben. Hier rijst een bedreiging van het Duitsche Rijk en vap het Euro- peesche vasteland, die alle gevaren, welke het Avondland tevoren heeft door gemaakt, ver in de schaduw stelt. Neemft u (me niet kwalijk, juffrouw Tam'mes, maar als ik iu soms met het een pf ander Jtan helpen... ik bedoel met het pog pp uw leven hier, dan izult u in jnij steeds een vriend vinden.., en een beschermer, jals u mij zulks toe staat. i Het meisje was getroffen door den warmen klank in zijn stem'. Ze keek hem in het vriendelijke gezicht. Hij stak z'n hand uit. Ziet u, ik wilde, dat wij 'goede vrienden zullen worden. i Spontaan drukte zij de toegestoken hand- Ik [dank u hartelijk, antwoord de ze zacht. Toen draaide ze zich om en ging inaar 'boven, nauwelijks haar tra nen kunnende bedwingen- En op: het kleine kamertje wierp ze Zich op het bed en snikte het uit. Na eenigen tijd kalmeerde ze weer en begon ze den koffer uit te pakken. Daar na ontkleedde ze Jzich ©n legde zich ter ruste- De zon Zonk weg,, ver achter de uitgestrekte weidevelden en een laatste glans verlichtte nog even het kleine ka mertje, waar Heieen Tammes met bran dende oogen lag te turen. n Den volgenden morgen wierd ze wak ker van het blaffen van den hond. Ze luisterde een oogenblik: ja, beneden was men al aan het werk. Vlug stond ze op, kleedde en waschte zich en stond enkele minuten later reeds kant en klaar bij' ide boerin in de keuken, die haar met een lachend gezicht begroette: Zoo, uitgeslapen? Goeden morgen. Meldt u aan btf de Waff'en-SS, het legioen of het wachtbataljon in Nederland Te Lunteren heeft de begrafenis plaats gehad van het stof felijk overschot van mevr.W A.Reydon- Haak Steenharf, echtgenoote validen secretaris-generaal van het Departe ment van Volks voorlichting en Kunsten, die door sluipmoord is ge vallen. De stoet op weg naar de be graafplaats (Polygoon Van Bilsen Pax sj (Wvirdl vervolgd). Eet gavaar uit het Oesten Ik wend mij allereerst tot de openbare meen in g der wereld ©it proclameer ten overstaan van haar, drie stellingen van onzen strijd' tegen het Bolsjewisti sche gevaar in het Oosten. De eerste luidt: Zou de Duitsche Weermacht niet iin staat zijn het gevaar uit het Opsten te vernietigen, dan zou daardoor het Duitsche Rijk en kort daarna geheel Europa aan het Bolsjewisme ten. prooi vallen. De tweede 'luidt: De Duitsche Weermacht en het Duitsche; Volk -alleen bezitten met hun bondgenooten ide kracht Europa fundamenteel1 uit ideze bedreiging te redden. De idende luidt In uitstel is •gevaar gelegen. Er moet snel en grondig worden gehandeld, anidérs is het te laat. Die Euiropeesche mogendheden staan.hier voor hiet vraagstuk, dat over hup leven beslist. 2000 jaren opbouw van de menschheid van het Avondland is in gevaar. Wat zouden Engeland en Ame rika willen doen als in het ergste geval het Europeesche Continent een prooi van het Bolsjewisme werd? Het Bolsjewisme heeft reeds in den vorm van de Commu nistische partijen zijn vreemdelingenlegi oen op den grond van alle Democrati sche landen istaan. Geen der staten kan beweren, dat hij voor een bolsjewiiseering van binnen uit immuun is. Duitschland denkt aan geen compromis De wereld heeft geen keuze tusschen een in zijn oude versnippering terugvallende en een onder leiding der Spil nieuw geórdend Europa, maar slechts tusschen een onder militaire be scherming der Spil staand en een Bolsje wistisch Europa! Ik weet dat de Engel- sohe pe:rs morgen zal beweren, dat ik met het ,o.og op den druk dien wij aan 't Oostelijk front doorstaan ide eerste voel hor ens« voor den vredle hebben uitgesto ken. Daarvan kan in het geheel geen sprake zijn. In Duitsch land denkt nie mand aan een laf compromis. Het geheele Volk denkt slechts aan den harden oorlog. Maar als verantwoordelijk spreker van het leidende land van id.it continent, maak ik voor mij1 aanspraak iop het souvereine recht een gevaar, gevaar te noemen, alls j het niiet alleen ons eigen land, maar ook j ons geheele werelddeel bedreigt. De oor- log tegen Duitschland en Europa is op zijn hoogtepunt. Het Duitsche Volk ver vult met zijn bondgenooten in den vol- sten zin van het woord ee'n Europee sehe zending, wanneer het met de wapenen optreedt tegen deze recht- streëksche en allerernstigste levende bedreiging. Deze strijd' kan en mag slechts met een overwinning eindigen. De bedreiging van bet bolsjewisme De worsteling om Stalingrad lis in haar tragische verwikkeling juist een symbool van dezen heldihaftlgen tegenstand tegen het oproer der steppe geworden, Wij willen de feiten, al zijn zij nog zoo hard en wreed, moedig onder oogen zien. Het Duitsche Volk staat daardoor voor het ernstige feit van dezen oorlog, name lijk het toonen van een vastbeslotenheid om alles te geven, teneinde alles wat het bezit te houden en alles wat het voor het verdere leven noodig heeft, te verkrijgen. De geestelijke bedreiging, dïe het Bolsjewisme vormt, is békend. Dat wordt ook in het neutrale buitenland niet bestreden, maar buiten die geeste lijke bedreiging vormt het Bolsjewisme voor ons ien Europa thans een onmiddel lijke, militaire bedreiging. De totale oor log is dus het gebod van het oogenblik. Het gevaar, waarvoor wij staah is reus achtig. Reusachtig moet derhalve ook de krachtsinspanning zijn, waarmede wij het gevaar tegemoet treden. Thans is het oogenblik gekomen om de glacéhand schoenen uit te trekken en de vuist te bandaigeerên. Het gaat niet langer aan het rijke oorlogspotentieel, niet alleen van ons ©iigfen land, maar ook van het door ons bezette of gecontroleerde aan zienlijke deel van Europa slechts vluchtig en oppervlakkig te gebruiken. Het moet geheel uitgeput worden- Europa's toekomst hangt van onzen strijd in het Oosten af. Het Duitsche Volk stelt zijn kostbaarste nationale bloed voor dezen strijd beschikbaar. Het overige deel van Europa behoort althans zijn arbeid beschikbaar te stellen. Verdeeling der offers Toen ik in mijn rede van 30 Januari j.l. op deze plaats den totalen oorlog proclameerde, bruiste uit de massa om mij heen een orkaan van bijval tege moet. Ik kan constateeren dat de leiding bij haar 'maatregelen het volkomen eens is met het geheele Dujtsche Volk in het binnenland en aan het front. Wij willen liever te veel dan te weinig kracht voor het behalen van de overwinning inspan nen. Met nadruk verklaarde de minister dat de ,o f f e r s rechtvaardig verdeeld moeten worden. Het land moet in zijn geheel oordeelen en intact blijven. Niets mag zijn beeld van oorogvoerend land vertroebelen. Wij willen liever een paar jaren verstelde kleeren dragen, dan dat wij een toestand oproepen, waarin ons volk een paar eeuwen in lompen zou moeten loopen. De minister legde er den nadruk op, dat de regeering anderzijds alles doet ,om in dezen moeilijken tijd de noodige ontspanningsmogelijkheden voor het werkende volk te behouden. Het vraagstuk, waarom het gaat, is het vrij maken van soldaten voor het front en van arbeiders ©n arbeidsters voor de wapenindustrie en aan deze beide doelen moeten alle andere behoeften onderge schikt worden gemaakt. Honderdduizen den zijn reeds gekomen, honderdduizen den zullen nog komen. Men behoeft in Londen en Washington geen twijfel te hebben over de ontvangst, welke deDuit_ sche WeermaCht een invasiepoging, waar die ook in Europa zal worden onderno men, zal bereiden. Ik ontken niet, dat ook met het oog op de uitvoering van de zoo juist geschapen maatregelen, ons nog weken vol zorgen te wachten staan. Maar daardoor krijgen wij' thans defi nitief lucht. Het Italiaansche volk zal met ons, onder de leiding van zijn groo- ten Duce, zonder afdwalen, den weg naar ,de overwinning voortzetten. De vij and zal ook in de as. Zomer weer onze oude offensieve kracht leeren kennen. Het Duitsche volk is vastbesloten den Führer daarvoor met inspanning van al zijn energieën, de noodige mogelijkheden te verschaffen- (Wordt vervolgd). Duitsch hospitaalschip getorpedeerd Britsche duikbooten hebben, naar het DNB verneemt, op 3 Dec. van het vorig jaar in de Middellamdsche Zee het Duit sche hospita absehip „Graz" in den grond geboord. Het schip [had [op 3 Dedem'ber een Italiaansche haven verlaten om ge wonden uit Bizerta te halen. De Afri ka ansche kust kwam' lopi 6 December des •morgens in zicht. De ,,Graz" voer met alle lichten aan. Ook de roode kruis teekens waren op de voorgeschreven wijze verlicht. Om 6.15 volgde een onb ploffing onder water, waardoor het schip spoedig onderging. Door Ital. patrouille vaartuigen werden 17 Duitsche roode kruis-soldaten en 11 man der Grieksche bemanning gered. 13 roode kruis-soldaten, een officier van gezondheid der Ital. marine en 39 Grieksche zeelieden wer den vermist. Beperkt het gas- en electriciteite- verbruik, hot is uw eigen belang VERSCHILLENDE BERICHTEN De nieuwe bonnen Gedurende de idistr.ibutieper.iOde van 21 Februari ,t/mi 20 Maart as. wordt weder om 250 gram peulvruchten beschikbaar gesteld en wel op bon „Algemeen 511". Gedurende idit tijdvak kan men verder 250 gram havermout e.d. verkrijgen op bon „Algemeen 510" en1 250 gram gort e.d. op bon „Algemeen 505". Voorts ,is de gelidiiighedidisdluur van bon „Algemeen 488", aangewezen voor 125 gram gemengd meel', verlengd tot en 20 Maart as- De bon „Algemeen 513" aangewezen voor 250 gram koffiesurrogaat heeft dit maal een geldigheiidsdiiur van vier weken1, dus van 21 Februari t/m 20 Maart a.s- Maïzena (maïszetmeel) is in den ver volge niet meer op de rijstbonnen, doch evenals vroeger uitsluitend op den voor vermicelli aangewezen bon te verkrijgen. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Zaterdag) zon onder 18.01 Mojgen (Zondag) zon op 7.46 zon onder 18.02 Maandag zon op 7 44, onder 1804 Tussohen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 8.26; maan op 19 39 Maandag maan onder 8.46, op 20.40 Volle maan Zaterdag 20 Februari. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 20 Februari niet meer geldig: 08 brood, beschuit, vleescb, aardappelen, tabak. 05, 06, 07 melk, taptemelk, 480 t/m 482, 484,' 486 t/m 489, 492 t/m 49,5 algemeeD, 05 t/m 08 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zondag 28 Februari: 474 algemeen eenheidszeep 475 waschpoeder, Q-eenheids- zeep, waschpoeder, toiletzeep. Evacuatie vrijwel geëindigd In de idagelijksche persconferentie te 's-Gravenhage is medegedeeld, dat de evacuatie in bepaalde gedeelten dies lands feitelijk is stopgezet, daar is bereikt het geen noodig was. Wat nog onderhanden .is, zal worden afgebroken; er zijn geen nieuwe projecten meer voor afbraak, al zou ,Ln enkele gevallen zich de nood zakelijkheid van nog eenige afbraak kun nen voordoen. Logiesgeleganheid vrijwel beperkt Met dngairg vain 18 Februari is het verboden gedurende langer dan tien nach ten ,iin één kalendermaand en gedurende meer dan aeht nachten achtereen in een tijdvak van twee opeenvolgende kalen* dermaanden verblijf te genieten in hotels, logementen of herbergen. Op overtreding van idiit verbod staat een straf van maxi mum f4600. BEDENKT UI De zege der bolsjewistische stompzin nige, ziel'looze massa, zou de wereldheer schappij der ontaarden beteekenen met als gevQlgraissenchaos, voilksdood en de diepste ellende. Natuur- en kuituurkracht, de wetten des levens verzetten zich daartegen. Wanneer gij dit beseft dan strijd ge mee en stort op gironummer 432100, Verzorgilngsfonds van het Vrijwilligers legioen Nederland. Uit het politierapport van Zierikzee Kippen en konijnen vormen tegenwoor dig een begeerenswaardig bezit. In tweeërlei opzicht: hij die ze houdt en hij die ze wil hebben. Zoo werden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag t© Haamstede 11 kippen en 6 konijnen ge stolen bij een frujtkweeker aldaar. Aan gifte van dezen diefstal bij de mare- chaussée volgde, terwijl de politie te Zierikzee ter oore kwam dat aldaar doode kippen te koop werden aange boden, n.l. in ©en café, waar 6 kippen aan stamgasten en de rest aan parti culieren werden verkocht. De dader werd Maandag aangehouden in een tuinhuisje aan de N.Z. van de Óude Haven, waar hij zich had verborgen. Daar de politie aan den opgegeven naam van den dader twijfelde, stelde ze zich in verbinding met de politie te Eist. Uit de daarvan daan ontvangen mededeelingen bleek dat de man voortvluchtig was en uit het politiebureau te Eist was ontsnapt. Voorts bleek dat de bewuste man zoowat heel zijn leven met de justitie in aanraking was geweest. Bij zijn verhoor gaf hij toe de kippen en konijnen te Haamstede te hebben gestolen met medewerking van Piet", de groote onbekende (voorloopig). Uit het verder verhoor bleek, dat hij zich aan diverse rijwieldiefstallen, jassen, beenkappen, schoenen, dekens, bruine boo- nen, rijwielbanden, zoowel te Haamstede als te Zierikzee had schuldig gemaakt. Een heele waschlijst! Naderhand bleek dat hij bij zijn ontvluchting uit Eist was géholpen door twee personen, hetgeen de wet niet toelaat en deze lieden dus me deplichtig zijn geworden. Nog dient ver meld, dat de dader van de vele diefstal len zich onder valsehen naam had op gehouden, wat tot gevolg had dat de persoon, wiens naam hij misbruikte, ook werd gearresteerd. En hiermede bleek de politie ook geen slechte vangst te heb ben gedaan, want het was de eerste assistent van den hoofdverdachte, die medegeholpen had aan de ontsnapping uit de cel te Eist. Te Bemmel (Gelid.) werd de alhier ontvreemde deken in be slag genomen, te Steenbergen een rij wielband, te Bergen op Zooih de bruine boonen en te Halsteren twee jassen plus een paar schoenen. De bovengenoemde caféhouder kreeg wegens beleediging tot driemaal toe - van een ambtenaar in functie ook een procesverbaal- Voorts behandelde de politie een ge-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1