ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Dinsdag 16 Februari 1943 99sle Jaargang No. 15166 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentleohef) A. J. DE LOOZE, Zierikneo - HoofdredaotaurM. J. KOSTEN, Zierikzeo K 2620 AANVALLEN BIJ CHARKOF AFGESLAGEN Hevige strijd aan midden Donetz en Lij Eoerek Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: Plaatselijke aanvallen, die de vijand na hevige vcorbeieiding door artillerie vuur ten Zuiden van Noworossisk en in het gebied van den benedenloop van die Koeban ondernam, bleven zonder succes. Duikbommenwerpers vielen stellingen en troepenconcentraties der bolsjewisten aan de kust ten Zuiden van Noworosisk alsmede transportschepen in het zeege bied voor de stad aan en brachten den vijand zware verliezen aan mensehen en materiaal toe. Twee transportschepen werden tot zinken gebracht. Terwijl aan den benedenloop van den Don en de Donetz geen belangrijke ge vechtshandelingen voorkwamen, nam asn den middenloop van idie Donetz de vijan delijke druk toe. Een in het eigen ach terland oprukkende formatie vijandelijke cavalerie werd tot iden strijd gedwongen. Gemotoriseerde formaties en pantserfor maties van het leger ten de Waffen-SS drongen in weerwil van hevig verzet van sterke vijandelijke gepantserde en irtfanteriestrijdkrachten diep in het door den vijand bezette gebied door, vernie tigden een vijandelijke formatie, waarbij 35 pantserwagens werden stukgeschoten en verbraken de achterwaartsche verbin dingen der bolsjewisten. Ten Oosten en Noordoosten van Char- kof werden in onmiddellijk met veel élan uitgevoerde tegenaanvallen ook gis teren sterke vijandelijke aanvallen afge slagen. Meer dan 4000 gesneuvelde bols jewisten bleven op het gevechtsterrein liggen, 20 vijandelijke pantserwagens lig gen vernietigd voor onze stellingen- De vijand zettè 'zijn aanvallen in het gebied ten'Noorden van Koersk, ondanks hevige sneeuwstormen voort. Hij werd bloedig afgeslagen. Op enkele plaatsen binnengedrongen vijandelijke strijdkrach ten konden vernietigd worden. Aan het front tusschen W o 1 k o f en Ladogameer en voor Leningrad stort, ten nieuwe, met krachtigen steun van pantserwagens ondernomen aanvallen der bolsjewisten deels na hevige gevechten van man tegen man ineen. 49 pantser* wagens werden stukgeschoten. In totaal verloor de vijand in de gevechten van gisteren overdag aan het Oostelijk front 129 pantserwagens. Een uit vooruitgeschoven steunpunten teruggenomen infanteriedivisie is na zwa re gevechten gedurende negen dagen on der de voorbeeldige leiding van haar di visiecommandant, generaalmajoor Postel, door sterke vijandelijk© strijdkrachten heengebroken, heeft deze vernietigd en vervolgens de eigen linies bereikt. In Noord-Afrika slechts gevechtshande lingen van plaatselijke beteekenis. De luchtmacht viel met goed succes doelen in de haven van Benghazi, alsmede de vijandelijke strijdkrachten in het Tune- sisch-Tripolitaansche grensgebied aan. Bij aanvallen overdag en 's nachts van de Britsche luchtmacht op enkele plaat, sen in het kustgebied van de bezette gebieden in het Westen verloor de vij and volgens de tot dusver ontvangen be richten 10 vliegtuigen. I Enkele bommen, die lukraak werden neergeworpen op West-Duitschland ver- I oorzaakten geringe verliezen onder de bevolking. Na een aanval van de luchtmacht over- dag op een kuststad in Zuid-Engieland - j bestookte een formatie Duitsche gevechts- j vliegtuigen in den afgeloopen nacht de oorlogshaven Plymouth met talrijke bri sant. en brandbommen. Treffers op; ae I werkplaatsen en naviaTeei ingsbedrijven veroorzaakten aanzienlijk© verwoestingen. Itallaansch weermachtsbericht Aanvallen in Tunis afgeslagen Het Italiaansdie weermachtsbericht no. 995 luidt als volgt: In den Tunesischen sector werden 2 plaatselijke aanvallen afgeslagen. De lucht macht der As schoot in een luchtgevecht twee vijandelijke vliegtuigen meer. Drie van onze vliegtuigen zijn van de in de afgeloopen vier dagen ondernomen ope raties niet teruggekeerd. Britsche vliegtuigen hebben Gotrone (aan de Oostkust van Calabrië Red.) gebombardeerd, waarbij het kindertehuis. „Koningin Margaretha" en talrijke gebou- men werden getroffen. Van de burger bevolking werden drie persomen gedood Gtp.el zóó iii uw1 idealm in, dut hdt leien ze u niet ontnemen kan. Feuilleton en 15 gewond. In Calabrië en op Sici lië werden gisteren personentreinen door ^Vijandelijke vliegtuigen met mitrailleur- vuur beschoten. In totaal werd een per soon gedood en verscheidene gewond;. Een der aanvallende vliegtuigen werd in de buurt yan Pachimo, (Syracuse) neer geschoten. i REDE VAN ROOSEVELT over de plannen der geallieerden Volgens een bericht van den Engel- schen nieuwsdienst uit Washington heeft president Roosevelt Vrijdagavond in een radiorede verklaard, dat de gevolgen eener overwinning in Tunis, invasies zouden zijn op het Europeesche conti nent. „Wij verhelen pns voornemen niet", aldus Roosevelt, ,,tot idergelijke invasies over te gaan". Verder kondigde Roose velt „beslissende acties tegen Japan',' aan, waarbij de geallieerden naar hij meen de, eerder een „rechtstreekschen opmarsch 8 door Frank van Falckenoort Tja, mijn kind, zegt de boerin troos tend, zoo allebei ineens, hé? Ja, ik be grijp het, dat het erg verdrietig voor je is. Ik hield ook veel van je moeder. Ze was in m'n jonge jaren m'n beste vriendin. We hadden nooit geheimen voor elkaar. Kom, Heieen, treur niet, zoo is nu eenmaal het leven. Er is arbeid genoeg hier, dat je zal aflei den- Je zult het wel niet Zoo vinden, als op Tammes-State, want mijn man is soms een beetje eigenaardig. Maar daar moet je je maar niets van aam- trekken, dat is zoo z'n aard. In mij! zul je een tweede moeder vinden, He- leen. Ja, ik weet, dat je moeder je ook altijd zoo noemde. En als je soms verdriet hebt of in moeilijkheden zit, kom dan 's avonds ;bij mij en vertel het me. Dat zal je goed doen. Ga met mij om, zooals je met je moed'er om ging. Dan kunmen we elkaar helpen. Op den duur zal het je wel bevallen op den Beldam; je bent in het boerenleven op gegroeid, dus je handen staam er niet voor verkeerd. Mocht je er geen zin in hebben, vertel het me dan. He'b je plannen, om in de toekomst ander werk te zoeken, laat het me weten en ik zal je zooveel mogelijk helpen. Ik ben maar een eenvoudige boerin en ik héb' geen rijke woordenkeus, maar ik denk wel, dat je begrepen zult hebben, dat ik je hier het leven zoo aangenaam) mogelijk wil maken. Geloof je dat, He- leen? Het jneisje hief het betraande gezicht op en zei slechts: Ik dank u. Maar die drie woorden beteekenden voor de boerin genoeg. Zoo en ga nu maar eens mee, dan zal ik je je kamertje wijzen, dan kun| je je opknappen. Maar waar is je ba gage? Heb je niets bij je? Ja, neen-., éh, ja Bij het station staat m'n koffer, maar hij is zoo Zwaar en ik kon hem loopend niet meenemen. Natuurlijk niet, kind. Dat begrijp ik best. Als het niet j<n den hooitijd was, had de boer je wel met de til bury van 't station gehaald (nu sprak ze een leugen, wat ze zélf wist, want de boer had gezegd, dat die nieuwe meid, zooals hij haar had genoemd, Zelf den weg maar moest vinden). Maar ik zal wel vragen tof Dirk, m'n Zoon, hem vanavond even op de fiets wil halen. Intusschen waren ze de trap opgegaan in een afgesloten hoekje van den hooi zolder waren enkele kamertjes. Van een dezer stond de deur open. Diit is voorloopig je kamertje, kind; je hebt haar natuurlijk alleen voor jezelf. De meiden slapen met z'ri tweeën hier naast; de knechts slapen op den anderen zolder. Zoo, inu laat ik je alleen. Je vindt het wel naar beneden, hè? Over ©en kwartiertje gaan we eten. Je zult ook wel wat lusten na zoo'n reis. (WPrdt vervolgd) door China" zouden ondernemen dan een „langzame strategie van ,op elkaar vol gende eilandveroveringen" zouden na streven. Vervolgens ging de president over op de voorbereidingen der geallieerden in Tunis en gaf |hij als zijn meening te kennen, dat daar ©en der grootste veld slagen van dezen oorlog zal ontbranden. Het voornaamste doel der geallieerden in dien slag is, den vijand „in zea te gooien". Roosevelt maakte vervólgens gewag van de overneming van het op perbevel over alle strijdkrachten in N. Afrika door generaal Eisenhouwer, met vvien hij in Casablanca vele uren tezamen heeft doorgebracht. De president vermeldde voorts, dat de Amerikaansche soldaten in Tunis wel is waar goed zijn opgeleid en uitgerust, doch dat zij thans voor het eerst In een werkelijke strijd „met gevaarlijke te genstanders" terechtkwamen. De slag .'n Tunis zal den geallieerden nog Zware Óffers kosten. Met dit feit dient de Ame rika ansche bevolking moedig rekening te houden. Over de conferentie in Casablanca sprak de president maar kort. Hij verklaarde, dat de daar gesmeede plannen zich niet beperken tot een porlogstooneel, tot een centinent of oceaan. Het jaar 1943 zal nog veel nieuws brengen, niet alleen in Europa, doch ook op den Stillen Oceaan. In het verdere verloog van zijin rede zwaaide Roosevelt grooten lof toe aan de Sovjets. De vriendschap met de Sov jet-Unie, zoo 'Zeide (hij, is nauw en na den oorlog is (het absoluut noodzakelijk, dat zij in stand blijft. Tenslotte verze kerde >de president, [dat de strijd zal worden voortgezet tot aan de „onvoor waardelijke capitulatie^ MUSSÊRT SPRAK OP DEN DAM TE AMSTERDAM Nederlandsche Volkseenheid tegen het bolsjewisme Zaterdagmiddag heeft op den Dam te Amsterdam een bijeenkomst plaats gehad, waarop Mussert het woord heeft gevoerd. Het geheel© Damplein bood een kleurig beeld, waar met tromgeroffel en trom petgeschal of onder het zingen van lie deren allerlei formaties kwamen aan- marcheeren. Gewonden of herstellenden van het vrij willigerslegioen hadden zitplaatsen ge kregen. De ordepolitie en bereden agen ten zorgden voor de afzetting. Voordat de belonging aanving, h,ad de burgemees ter zich van de genomen ordemaatregelen op de hoogte gesteld. Onder de autoriteiten, die de bijeen komst bijwoonden, bevonden zich de Be- auftragte van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, dr. Schroder, de be velhebber der olrdepolitie, majoor Wie- preoht en vertegenwoordigers van weer macht, partij en politie. In afwachting v,an de komst van den Leider werden met begeleiding, eenige liederen gezongen. Even later klonk luid houzee-geroep en reden eenige open autos uit de Pa leisstraat den D,am op. Mussert stond in een der auto's. Met 'n daverend houzee- gernep werd de^ Leider begroet toen hij het podium besWg. Zijn rede duurde een klein half uur en de belangrijkste passages werden met applaus onder streept. Een langdurige ovatie volgde na de toespraak. Hierna heeft Mussert nog met de ge wonden gesproken en belangstellend naar hun toestand geïnformeerd. DE W.A. HERDACHT KOOT Redevoeringen van Mussert en Van Geelkerken In een besloten vergadering in het Concertgebouw te Amsterdam, heeft de W A. Zaterdagavond Koot iop plechtige wijze herdacht. Bijna 3000 leden der WA.., waaronder groepen uit alle deelen van het land, waren in de hoofdstad bijeengekomen. Nadat de Leider onder enthousiast „hciuzee''-geroep was binnengereden, sprak banleider J. J. van der Hout een kort openingswoord. De plaatsvervangend Leider der N.S.B., C. van Geelker ken, hield daarna een rede. Hij wees er op, dat thans weer een vloedgolf van moord en terreur door cms volk gaat, zooals de N.S.B. er reeds verscheidene heeft meegemaakt, zonder van haar plaats te wijken. Hij keerde zich met scherpe woorden tegen paniekzaaiers bui ten, doch ook binnen de beweging. Zwak kelingen zijn thans meer dan ooit een belemmering op den zwaren weg tot red ding van dit volk uit nood. Koot herdacht Vervolgens zangen de aanwezigen ge zamenlijk hel Oostlandlied, waarna de Leider, stormachtig toegejuicht, het po dium betrad en de W.A.-mannen toe sprak. Mussert's rede „Wij hebben allen slechts één doel" zoo zeide hij, „dat is de bevrijding van ons vaderland. De W.A. is de kern van de beweging, en daarom is de W A. slecht in tel bij allen, die het met ons volk en vaderland niet goed voor hebebn. Er botsen thans twee werelden op el kaar, zooals wij altijd hebben voorspeld: het gaat tusschen nationaal-socialisme of bolsjewisme, een derde mogelijkheid is er 'niet. Wie zal het winnen? Wij geloo- ven onwrikbaar, dat het goede zal win nen, dus het nationaal-socialisme van de daad". Dankbaar maakte de Leider gewag van de prestaties en offers der W.A., die na haar zwaren strijd voor de beweging in de jaren vóór 1940, vervolgens het leeu wendeel leverde van de troepen aan het Oostfront^ in de SS, het N.S.K.K., het legioen, de hulppolitie, het is vrijwel alles W A. Wanneer dan ook de moor denaars denken deze mannen te kunnen imponeeren, zullen zij lang moeten wach ten. De W.A. staat pal en volbrengt haar taak ons volk te beschermen en naar de herrijzenis te leiden. Tegen de joodsCh- communistische samenzwering zlulen wij saamhoorigheid bewerken. Aan het einde van zijn rede werd den Leider, wiens woorden herhaa'delijk door luid applaus waren onderbroken, een ovatie gebracht en spontaan zongen de aanwezigen hem het lied der zwarte soldaten toe. gsg?'-1 -1 f 'fi 1 VERSCHILLENDE BER'CHTEK Uit den trein gevallen Donderdagavond is de 36-jarige M-, wonende te Utrecht, nabij Nieuwer- sluis uit een rijdenden trein gevallen, doordat de deur, waar hij tegen aan leunde, openschoot. Inzittenden trokken onmiddellijk aan de noodrem. Toen de trein stilstond ©n men ging zoeken, vond men den man ernstig gewond langs de spoorlijn. Met 'denzelfden trein is hij' naar Utrecht overgebracht, waar hij in een ziekenhuis is opgenomen. I Dader roofmoord aangehouden De dader en vijf 'helers van den roof moord in de Oranjeboomstraat te Rot terdam, waarbij Donderdagavond de 44- jarige mevr. van Dijk door revolverschor ten werd gedood en haar 17-jarige doch ter werd gewond, zijn aangehouden. De dader, de 27-jarige O. uit Rotterdam), heeft een volledige bekentenis afgelegd. BURGH. In Hotel de Koster hield de Ver. van oud-leerl. „Pomona" Zaterdag middag een goedbezochte jaarvergade ring. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter, de heer H. P. Verton, de gunstige uitslag voor de bedrijven in het afgeloopen jaar. Hij bracht dank aan het bestuur en het hoofd van de Tuinbouw school, vooir de medewerking, die weer verleend is Uit het jaarverslag bleek, dat he£ aantal leden en donateurs resp. vermeerderde met4 en 15, waardoor dit steeg tot 30 leden en 37 donateurs. Er werden 3 excursies gemaakt en 1 snoeidemonstratie gehouden. Als bestuursleden werden herkozen de heeren W. E. Quaak en W. Capelle. Hierna werd door enkele proefnemers verslag uitgebracht omtrent de in 't afge- loopen jaar genomen proeven. Vervol gens werden de proeven besproken die in dit jaar genomen zullen worden. Er 1 zal een vergelijkingsproef met 7 ver schillende kleurstoffen worden genomen in samenwerking met het Rijkstuinboüw- ccnsulentschap, onder leiding van den 1 assistent A. v. d. Weel. Verder zal een schurftbestrijdingsproef genomen, wor den, om de methode, Quanjer te verge- lijken ,met de gewone methode, terwijl j ook een schurftbestrijdingsproef zal geno men wiorden, waarbij verschillende pre- 1 paraten met elkaag vergeleken zullen worden. Tenslotte zal een sprintbestrij- t dingsproef genomen worden, waaibij ook j verschalende middelen vergeleken zuTe.i worden. Hierna hield het hoofd der Tuin bouwschool een inleiding over: „Nieuwe i inzichten in Kalibemesting", waafvoor hij den dank der vergadering oogstte WANNEER VERDUISTEREN Heden (Dinsdag) zon onder 17.53 Morgen (Woensdag) zon op 7.55; zon onder 17 55 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maau onder 6.21; maan op 1516 Volle maan Zaterdag 20 Februa i Laatste kwartier Zaterdag tl Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart. Wie met zijn stroom niet zuirig is, ait weldra in de duisternis. Tot adviseerend lid werd benoemd de assistent bij den voorlichtingsdienst, de heer A. v. d. Weel. Na rondvraag volgde sluiting. OOSTERLAND. Burgerlijke Stand' over Januari. Geboren: 9. Cornelia Fransina, d. van C. de Bruine en M. Dooge; 18. Tannetje Jannetje, d. van C. Steenpoorte en C. Lems. Overleden: 23. J. M. Schoof, 67 j., wed. van H. P. Hendrikse. Leven loos aangegeven: 4. Een kind van G. Verhoek en J. de Bruine. Ingekomen: 4. Jan Kort van Heinenoord1 Vertrokken: 4. Jacob J. Capelle naar Nieuwerkerk (Z.); 9. Cornelia J. Schot naar Rotterdam; 9- Wed. S. Appallius en dochter naar Kruiningen; 22. C. v. d. Weele naar Brouwershaven. SIRJAN.LAND Vrijda_a o.id werd hier in het café van dhr. Laban de jaarlijksche ledenvergadering gehouden van de Ko- lenvereeniging „Eigen Hulp". Aanwezig of vertegenwoordigd wa.en 19 leden van de ongeveer 70 Uit de rekening en ver antwoording door den pe. n ngmeester bleek ontvangen te zijn met nsegrip van aanwezig kargeld een totaal ad f 1780.45 De uitgaven bedroegen f 1667,99. Op 1 Jan. 1.1. was Cr dus in kas f 122.46. Verkocht werden slechts 871 hl. kolen, wat een aanmerkelijk verschil oplevert met de vooroorlogsche ja;en. Het be stuurslid A. J. Koetse werd herkozen. Voor het aftredende lid der commissie van toezicht, H. van Zuidland, we.d nu gekozen'dhr. D. J. Fluijt. Daarna volgde sluiting. ST-MAARTENSDIJK. Woensdag 17 Fe bruari a.s, des avonds 7.30 uur in ge bouw „Rehoboth", ds. Dönszelman uit Amersfoort. Vorige Zondag werd ten bate van de Diaconie der Ned. Herv. Kerk, met dank aan. de milde gever (geefster) een bijzondere gift ontvangen van f 20. Onze vroegere dorpsgenoot, dhr. C. G- A. Noom, thans Rijksklerk te Hille- gom, slaagde dezer dagen voor schrij ver le klas. THOLEN Vorige week is de nieuwe elek trische bemaling van het waterschap al hier in werking gesteld. In ongelooflijk korten tijd zijn er massa's water weg- gemalen, zoodat er verschillende lande rijen en weiden, welke den geheelen winter blank stonden, nu zijn droogge malen. Met de visohvangsten wil het de laatste weken niet erg vlotten. De aan voer van sardijn en bliek was weer gering, ook de verzending van mosselen neemt af. De kwalitieit der mosselen gaat sterk achteruit. Ook de verzending van oesters was vorige week niet groot. KERKNIEUWS SCHERPENISSE. Ger. Gem. Woensdag 17 Februari, 7 uur, ds. W. G. Lamain van Rotterdam, Zuid. Uit da Niouwsboda van vóór vijfentwintig jaar Van 8—14 Februari 1918. Tot brieven- en telegrambesteller werd be noemd 'de heer iM- v. d. Linde te Drei- schor. Benoemd tot gemeenteveldwachter te Kapelle a.d. IJssel, de heer T. P. Stoel te Zier ik zee. De heer W. v. d. Berge J-Wz. te Bruiniss e werd benoemd tot kom mies te water, standplaats Hansweert. Benoemd tot dijkgraaf van den Wes- terenban, de heer J. den Boer te Haam stede. Thans herdenken wij, aldus Van Geel- 1 kerken, den wachtmeester der W.A., 1 Koot, die voor ons is geworden tot het symbOiOl van den nation,aal- socialist, die zijn plicht deed uit volle overtuiging, symbool tevens van de offervaardigheid, welke de W.A. ken merkt. Deze herdenking is ons een ver maning om met ernst onzen plicht te doen en trouw te zijn, nu meer dan ooit, ongeacht de omstandigheden. Wij allen zijn, gedreven door innerlijken drang, uit de onbekende massa van ons volk naar voren getreden als voorvechters der nati- onaal-socialistische gedachte. Mannen uit ons midden, die vallen, roepen ons tot des te trouwer plichtsbetrachting om hun taak vioioct te zetten en te voltooienf Motor-ordotmans in sneeuwstorm. Bij dag en vacht zijn zp met hun machines ondenveg over met. sneeuw en ijs bedekte stra'en en wegen in voort- dut enden strijd, teqen het natuur geweld van het Oosten [PK. Hermann HH-St. P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1