ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 12 Februari 1943 99ste Jaargang No. 15163 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797-1889 Telefoon no. 32, Ctiro no. 137677 - Directenr-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE L002E, Zierikzoe - HoofdredaoteorM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 ZWARE GEVECHTEN IN HET OOSTEN DUREN VOORT Het opperbevel van de weermacht macht maakte Woensdag bekend: De zware afweergevechten in het zui delijke deel van het oostelijke front «duur den ook Dinsdag met onverminderde he vigheid voort. In taaien afweer en bij krachtige tegenaanvallen werden der bolsjewisten opnieuw zware verliezen toegebracht. Bij herlevende gevechtsactiviteit in het westelijke deel van den Kauikasus werden alle vijandelijke aanvallen, die'ten deélle met steun van pantserwagens werden ge daan, afgeslagen. In het gebied van den bovenloop van de Donets en ten westen van den Oskol- sector brachten de Duitsche divisies op vele plaatsen den opmarsch van den vij and niet alleen tot staan, doch zij wier pen de bolsjewisten met zware verliezen naar het Oosten terug. Hierbij werd een vijandelijk regiment cavalerie bijna totaal vernietigd. In ideze gevechten hebben zich de 168ste en de 45ste divisie infanterie bijzonder onderscheiden. In den centralen sector en in het noor delijke ideel van het Oostelijke front ver liep de dag over het algemeen kalm. Aan het front in Noord-Af rik a slechts plaatselijke activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Duikbommenwer pers bestookten doeltreffend vijandelijke batterijen in het Tunesische hoogland. Bij een aanval overdag op de haven van Böne troffen snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen een igroot vrachtschip met zware bommen en vernielden ver scheidene opslagplaatsen. In luchtgevech ten schoten Duitsche jagers 16 vijande lijke vliegtuigen neer. Enkele Britsche bommenwerpers heb ben in den afgeloopen nacht storings- a am vallen gedaan op West-Duitsch ge bied, die in militair opzicht zonder eenige uitwerking bleven. Duitsche gevechtsvlieg tuigen bombardeerden gisteren overdag verscheidene plaatsen in Zuid- en Zuiid- Oost-Engeland. Itallaansch weermaehtsbericht Verkenningsgevechten tueechen Libya en Tunis Weermachtbericht no. 991 van het Ita- liaamsche opperbevel: Bedrijvigheid van verkennimgsaifideeliin- gen aan de - grens tusschen Libye en Tunesië. Concentraties gemotoriseerde strijdmiddelen en troepen werden met goed resultaat door formaties der lucht macht van de As bestookt. In den Tun> sischem sector wederzijdsche activiteit van de artillerie. Een formatie vijandelijke vliegtuigen heeft Kairoean in Tunesië hevig gebombardeerd, waarbij tal van slachtoffers onder de burgerbevolking vielen. Duitsche jagers schoten in lucht- M M M M M M M <V> <A> W t Voor het echte levensinzichtvoor de ware levensrijkdom rrtoet ieder mensch met zijn eigen leven invetten. Feuilleton 6 door Prank ran Falckenoort Den avond van haar sterven had de boerin haar dochter verteld van haar vriendin en gevraagd, «doch vooral naar de Beldam te gaan. Met tranen in de oogen had het meisje haar moeder dit beloofd'. Weinige uren daarna was de ziel aan het lichaam ontvloden. Zoo was ze alleen' overgebleven op de wereld en nu was ze op Weg naar de boerderij, waar ze voorloopig zou blijven, tot er misschien een geschikte betrekking voor haar zou zijn. Je komt maair zoo gauw mogelijk, had de boerin van den „Beffldam" in een hartelijken brief haar aangeraden; je zuJlt hier van harte welkom zijn. Nu, voortoopig zou ze 't aanvaarden, maar ze was niet van plan om lang de gunst van vreemden te genieten; ze zou zoo gauw mogelijk iets zoeken, dat haar beter aanstond. Met een paar woorden had ze ge schreven, dat ze Dinsdags met den mid dagtrein in Lage Weide zou aankomen. En was ze hier. De eerste indruk viel haar al tegen. Niemand om haar af te halen, terwijl de boerin toch wist, dat ze wildvreemd was in dit «deel va«n het gevechten zestien vijandelijke vliegtuigen neer. Er zijn brisant- en brandbommen ge worpen op eenige landstreken van het kustgebied in Calabrië en aan de Ioni sche Zee, zooals op Noto, Marina en op de stad Trapani. De schade is gering- De verliezen zij«n nog niet vastgesteld. Boven Trapani hebben batterijen van het Italiaansche en het Duitsche luchtdoel geschut vier*- vliegtuigen neergeschoten. Het 992e communiqué v,an het Itaiiaan- sche hoofdkwartier luidtIn Tunesië geen gevechtsgebeurtenissen van 'beteekenis. De Duitsche luchtmacht haalde in luchtge vechten 4 Britsche jachtvliegtuigen om laag. Het aantal slachtoffers veroorzaakt onder de Arabische bevolking van Kai roean door den vijandelijken luchtaanval van 9 Febr. bedraagt ruim 200 dooden en 900 gewonden. Een onzer vliegtuigen is niet op zijn basis teruggekeerd. Emgel- sche vliegtuigen hebben met bommen een van onze duiikbooten in de Midldelland- sche Zee aangevallen, zonder het vaartuig eeniige schade te berokkenen. Een der bommenwerpers, getroffen door het af weergeschut van de duikboot is in zee gestort. ROUWPLECHTiGHEID VOOR GENERAAL SEYFFARDT Met indrukwekkend eerbetoon is Woensdag afscheid genomen van den als gevolg van een revolver aanslag overleden luitenant-gene raal H. A. Seyffardt, den bevelheb ber van het Vrijwilligerslegioen Nederland, dat aan ide fronten in den strijd tegen het bolsjewisme en voor het nieuwe Europa zijn belangrijke taak vervult. Op het historische Binnenhof te 's-Gra- venihage was te negen uur vóór den ingang tot de Ridderzaal ide baar met het stoffelijk omhulsel van den generaal op een katafalk opgesteld, gedekt door de Nederlanidsche vlag en ide attributen van den gestorvene en geflankeerd door twee zullen met eerevlammen. Daarach ter stond op het podium een eerewacht, gevormd /door eenige mannen van het vrijwilligerslegioen met den standaard, en verder van ide S.S., de W.A., ide N.S.B. en «den Jeugdstorm, met hun vaandels. Onderdeelen van wapens der Duitsche weermacht en van de W.A. waren met een mffitair muziekcorps in carrévorm op het Binnenhof geplaatst. Van half tien af schreed een lange stoet van belangstellenden langs ide baar, terwijl' zij op eerbiedige wijze den Ger- maanschen groet brachten. Tegen elf uur verschenen de hoogere autoriteiten en vertegenwoordigers van partij-instanties van N.S-B. en N.S-D.A.P en te elf uur precies kwamen de Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart en de leider van het Nederlanidsche volk, Mussert, op het Binnenhof aan. Militaire eerbewijzen werden gebracht, tamboers sloegen met gedepte trom den presenteermarsch, de muziek speelde een koraal en daarna werd ide treurmuziek land. Ze was nooit Zuidelijker dan Zwolle geweest. Hoe zou de boerin er uitzien? En de boer? Ze trachtte zich vergeefsch een beeld te vormen van de vrouw, die vele jaren geleden, toen ze nog een kind was, enkele dagen op Tammes-State had ver- toefd. Wel wist ze nog, dat het een klein vrouwtje was, maar meer ook niet. Den boer had ze nooit gezien. Toen ze het dorpje door was en het smalle landwegje betrad, veronderstelde ze, dat de „Beldain" nu wel niet zoo heel ver meer zou zijn. Aan een paar kinderen, die op het erf van een andere boerderij speelden, vroeg ze waar de steê van boer Van Elk lag. Voorbij 't Kruis de eerste steê, dat's de „Beldam", was het antwoord. Ze be dankte en ging verder. Enkele minuten later stond! ze voor een groote poort met een breede oprijlaan. Een beklemd gevoel maakte zich van haar meester. Even aarzelde ze, toen ze de groote boerderij zag, die niet voor Tammes-State behoefde onder te doen. Op het erf scharrelde de kippen traag rond en baadden zich genoegelijk in het stoffige zand. Enkele pauwen en kalkoe nen liepen parmantig met hun veder- pracht te pronken en een groote her dershond lag, knipperend tegen het felle zonlicht, voor z'n hok, schijnbaar domme lend. Echter had hij heel goed «de pas aangekomene gezien, die daar een wijle voor de poort stond te kijken. (WMrdt vervolgd) uit Beethovens Eroica ten gehoore ge bracht. Bij deze plechtigheid hebben achter eenvolgens Mussert, de weermachtsbevel hebber generaal Christiansen, de hoogere S.S.- en politieleider Rauter namens den Reichführer S.S. en de Rijkscommissaris namens den Führer van het Duitsche volk groote kransen bij de baar gelegd, eenige Duitsche vliegtuigen vlogen eereronden boven het Binnenhof. Muceert's rede Nadat Mussert een krans bij de baar had neergelegd, sprak hij een rede uit, waaraan het volgende is ontleend: Mussert herinnerde aan de militaire loopbaan van den gevallene, die na zijn pensionneering ijverde voor het Verbond van Nat. Herstel om de Ned. weermacht uit haar H erval op te heffen. De 41/2 dag oorlog bracht de juist heid van zijn inzicht, nl. dat het Neder landsche Leger tot geen landsbeveiliging kon dienen, omdat het door het heer- schende democratische regiem tot diep in de fundamenten-was ondermijnd. Zijn inzicht was juist gebleken. Maar geen vreugde welde daarom op in zijn hart, evenmin als dat bij ons het geval was, hetgeen het best wordt begrepen door alle hier aanwezige militairen. Dankbaar waren wij, dat het bloedvergieten in een oorlog tusschen onze volkeren tot een minimum was beperkt. Toen kwam de zomer van het jaar 1941. De teerling werd geworpen. De* eindstrijd tusschen nationaal-socialisme en bolsjewisme 'begon. Wij weten nu beter dan toen welk een geweldige militaire macht gereed stond om Europa te over vallen, de Europeesche cultuur te vernie tigen en de Europeesche volkeren in sla vernij te voeren. Generaal Seyffardt gaf gehoor aan hit verzoek van den Rijks commissaris om een Nederlanidisch Legi oen te vormen. Zijn groote vreugde heeft hij beleefd toen hij vernam, dat het Legioen in den barren winter van 1941 en 1942 had stand gehouden op het zoo, ongunstige gedeelte van het Oostfront aan het Etmen- meer. Toen daarna ide Duitsche comman dant tot onze mannen sprak, dat zij met de beste Duitsche troepen konden wedijveren, verklaarde deze: de Neder lander is een slecht kazernesoldaat, maar een goed vechtsoldaat van oudsher. Uit naam van de oud«e strijders der beweging, de verantwoordelijke gezagdra gers der Beweging, zeg ik, aldus Mussert, dat, wij, zooals gij generaal, bereid zijn ons leven te geven voor ons ideaal: 'de herrijzenis van ons vaderland. Wij' willen graag leven om te bouwen, maar ver kiezen «den dood boven schuldig zijn. De oudste spreuk van «de W.A. is: „Alles voor het vaderland". Daaraan blijven wij allen getrouw, met die ons zijt voor gegaan in den dood. Na Mussert trad de weermachtsbevel hebber in Nederland, generaal der vlie gers Fr. Christiansen, voor de baar en legde met de woorden: „Generaal Seyf fardt van ide Duitsche weermacht den laatsten kameraadschappelijken groet", •een krans neer. Daarna nam de höhere S.S. en Polizei- führer, S.S. Gruppenführer Rauter met enkele woorden van den doode afscheid. Rijkscommissaris epro:kt Laatste spreker was de Rijkscommis saris, Rijksminister Seyss-Inquart, die de voqlgende rede 'hield: Generaal Seyffardt stierf omdat hij overeenkomstig zijn offervaardigheid en moedig karakter zijn tegenstander open lijk tegemoet trad. Hij stierf den sol datendood'. D,e hand echter, die het wa pen' op generaal Seyffardt rifehtte, is en blijft snood. Doch aan de baar van een zoo edel man willen wij niet van wraak spreken.. Het was de wensch van den doode, dat een passende vergelding ach terwege blijft. Maar niet aan hen zullen de geschiedenis en het dankbare vader land den krans van' roem der overwin ning en eener waarlijk vaderlandlievende gezindheid verleenen, |die in bekrompen ja, kwaadwillige bezetenheid vasthouden a,an hetgeen zij meenen te zijn, ook wan neer zij zich daarmede schrap zetten tegen den stroom van het volle leven van hun volk en de toekomst van dat volk op het spel zetten, doch aan den- gene, die zich op het oogenbl'ik van de beslissing met overwinning van zichzelf in dienst heeft gesteld van de groote ta,ak. Generaal Seyffardt heeft de nauwe krilngen en de bekrompen gezindheid van deze kringen overwonnen op het oogen- blilk, toen het lot ons allen plaatste voor de beslissing over .zijn of niet zijn en daarmede over onze eigen waarde of waardeloosheid'. Hij' besliste niet voor dat gene dat voorbij was, maar voor ide toe komst van zijn volk en van onze Euro peesche en Germaansche gemeenschap. Hij gaf zichzelf en viel als een echte Neder- landsche patriot. Zoo is generaal Seyf fardt thans opgegaan in de gelederen van die mannen, die in dezen wereidbeslissen- den strijd voor ons allen den weg naar de toekomst bereiden en ons voor aTtijd a'ls een voprbeeld zullen voorgaan. De Führer heeft aan de eerste com pagnie van het Nederlandsche Legioen den naam „Generaal Seyffardt" ver leend, ter verplichting van de mannen van het Nederlanidsche Legioen en ter eere van den soldaat generaal Seyf fardt, die wegens zijn anti-bolsjewistische Germaansche overtuiging door moorde naarshand is gevallen. Met «dezen krans groet de Führer generaal Seyffardt. Hij blijft als kameraad voor altijd met ons vereenigd. Deze toespraken werden gevolgd door het spelen van het Deutschlandlied, het Horst-WesselLied en het Wilhelmus. Langs het Binnenhof, den Vijverberg en het Korte Voorhout schreed de stoet naar het Haagsche Bosch, bij welks in gang tijdens het spelen van „Ik had een kameraad" en met dri£ salvo's de baar werd overgenomen in de auto, die het stoffelijk overschot naar Westerveld bracht. SEYFFARDT'S LEVENSLOOP Hendrik Alexander Seyffardt werd op 1 November 1872 te Breda geboren als zoon van den lateren minister van oor log in het ministerie-Van Tienhoven. A- L. W. Seyffardt. Hij kwam in 1888 als cadet der artillerie aan de Koninklijke Militaire Academie te Breda. In Juli 1892 werd hij benoemd tot tweedte-luitenant der vestingartillerie. In dezen rang was hij instructeur aan' de Artillerieschiet- school. In November 1898 werd «hij be noemd tot eersfce-luitenant. Van 1900 tot 1905 was Seyffardt leeraar in de artille riewetenschappen aan ide K.M.A., waar na hij als leerling werd gedetacheerd aan de Hoogere Krijgsschool, welke hij in 1908 verliet. Van 1908 tot 1928 diende hij afwisselend' bij de veldartillerie en bij den generahen staf. In April' 1911 volgde zijn benoeming tot kapitein en op 1 November 1920, toen hij was gedetacheerd bij de Fran- sche artillerie, werd hij majoor, waarna hij te Metz een hoogeren tactisch-artil- leristischen cursus volgde. Met ingang van 2 Mei 1924 werd' hij luitenantkolb- nel, als hoedanig hij1 het bevel over het tweede regiment veldartillerie aanvaard de. Anderhalf jaar later, in October 1925, kreeg overste Seyffardt het commando over de eerste artUleriebrigadie, in welke functie hij in April 1926 tot kolonel werd bevorderd. De benoeming tot generaal-majoor, commandant der eerste divisie, volgde op 2 Mei 1928 en met ingang van 1 Mei 1929 werd generaal-majoor Seyf fardt chef van den generailen staf, waar bij! hij op 2 Mei 1930 den rang van luite nant-generaal' bereikte. Op 1 Mei 1934 werd hem op verzoek eervol ontslag uit den' dienst verleend' onder dank voor de uitnemende diensten 'door hem ge durende tal van jaren in verschillende gewichtige betrekkingen aan den lande bewezen. In de eerste jaren na zijn pensionnee ring trad hij in tal van plaatsen op in de vergaderingen van het Verbond voor Nationaal Herstel om de vergaande be zuinigingen op de weermacht te gispen. In Juli 1941 belastte hij' zich op ver zoek van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied met de vor ming van een Legioen van Nederlandsche vrijwilligers voor den strijd tegen het bolsjewisme. Op 1 Februari 1943 benoem de Mussert hem tot zijn gemachtigde voor de aangelegenheden betreffende het Nederlandsche Plechtige beëediging van de gemachtigden van den Leider Maandag zijn de gemachtigden van den Leider voor staatsaangelegenheden, de gemachtigde in bijzonderen dienst, die gemachtigden voor aangelegenheden van de volksgemeenschap, alsmede de ge machtigden voor het bibliotheekwezen en het museumwezen, in het Willem de Zwijgerhuis te 's-Gravenhage plechtig be- eedigd. Nadat de gemachtigden en het hoofd van den secretarie van staat zich in de vergaderzaal hadden opgesteld en de Leider, vergezeld van den secretaris-ge neraal der NSB, ir. C. J.. Huijgen en van iden chef van het kabinet jhr. D«. de Blocq van Scheltinga, de zaal was binnengetreden, las het hoofd van de secretarie van staat, idr. J. H. Carp, het eedsformulier voor. Hierna legden de ge machtigden den «eed of die belofte af, j waarop de Leider hun instructie voorlas. De Leider ving zijn toespraak tot de gemachtigden aan met een herdenking van generaal Seyffardt, «die als slacht offer van zijn plicht is gevallen. i Vervolgens zeide de Leider o.m., dat wij in deze moeilijke tijden het groote j boven het kleine moeten stellen. Het winnen van dezen oorlog «door het nat.- socialisme gaat voor alles, want als de oorlog verloren zou worden, zooals onze WANNEER VERDUISTEREN Heden (Vrjjdag) son onder 17.45 Morgen (Zaterdag) zon op 8 02 zon onder 17 47 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisjterd. Maan onder 2.57; maan op 1214 Volle maan Zaterdag 20 Februai. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Eerste kwartier Zaterdag 13 Maart, tegenstanders hopen en verwachten, is er slechts één resultaat mogelijk, nl. idat Europa bolsjewistisch wordt. Wij nationaal-socialisten staan in dezen strijd pan den goeden kant. Er is geen nieuw Europa mogelijk dan een van samenwerking van volken- Daar bij moeten de volken loeren»-hun eigen belangen ondergeschikt te maken aan de belangen van het groote geheel, het nieuwe Europa. De Leider herinnerde hierbij aan den heldenstrijd om Stalin grad'. Daarna sprak de Leider tot elk der gemachtigden persoonlijk over hun ar beidsterrein en hun opdracht. Absoluut betrouwbaar John Buil uen vreest u niets myne heeren, met dit machtige wapen houd ik in het ernstigste geval de bolsjewisten zonder meer van uai grenzen verwijderd Laat de pandekeels geen kleppermarsch maken Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizen en daarop mochten de pandeksels rustig een kleppermarscheke maken. Dat was niet erg. Vuur was er genoeg im het fornuis en heet was het ook. Daarom alleen al was het noodig, dat onze grootmoeders veel meer water gebruikten bij het koken van aardappelen en groenten dan beslist noodig is. Wanneer groenten met weinig water worden opgezet blijven juist de voedings stoffen bewaard, welke anders met het water in den gootsteen zouden verdwij nen. En dat mag in dezen tijid, waarin de voeding zoo'n belangrijke rol speelt, niet gebeuren. Kookt dus vooral niet op „de manier van grootmoeder". Het is heusch niet noodig en bovendien hebt u dan veel minder gas noodig. Kookt met weinig water en u zult bemerken dat u met weinig gas veel kunt doen. Sinaasappelen voor kinderen Van Donderdag 11 Febr. tot en met Zaterdag 6 Maart as. zullen voor kinde ren beneden iden leeftijd van ongeveer 4 jaar wederom sinaansappeleu beschik baar worden gesteld, en wel «ditmaal 500 gram. De kinderen «dienen hiertoe din het bezit te zijn van een textlelkaart DE of DF. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 11 Februari, f 1000: 12912, 21736- f400: 2401, 5292, 8835, 15075, 15197, 20691- 1 200: 2322, 3346, 12956, 13543- f100. 2569, 2962, 3663, 4765, 5877, 6403, 8271, 9207, 9494, 10149, 13086, 15974, 16224, 16418, .17069, 21049. Zondagartsendionist Zierikzee Zondag 14 Februari: Dr. van der Graaf en Dr. Mulder. Bij onze vrijwil- Onder alle om standigheden weten de mannen raad. Et ii oude ge bruikte boot wordt gereed gemaakt. (SB P.K. Thiele Atl 11 P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1