ZÏËRIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Woensdag 10 Februari 1943 99ste Jaargang No. 15161 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Qiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advortentiochaf) A J. DE LOOSE, Zierikzee - HoofdredaoteurM J. KOSTEN, Zierikzee E 2620 TUSSCHEN DON EN DONETZ Itallaanschweermachtsbericht 14 schepen vernield Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: Aan liet Kaukasus-frimt gevechten van plaatselijke beteekenis. Bij de vernietï- gang van den op 5 Februari ten Zuid westen van Novorossisk gelanden vijand werden in totaal 31 tanks stukgeschoten De bloedige verliezen van den vijand zijn hoog. In het mondingsgebied van den Don alsmede in de groote bocht van de D o- 11 etz verliep de dag over het algemeen kalm- Een bolsjewistisch regiment, dat bij hel aanbreken' van den dag de Do nets was overgestoken, werd in een te genaanval vernietigd. De bolsjewisten zetten ook Zondag aan den middenloop van de Donets en ten Westen van den Oskolsector hun woedende aanvallen, waarbij -zij sterke gepantserde strijdkrachten in den strijd wierpen, voort; deze aanvallen werden afgeslagen. Ondanks de slechte weei's- omstandigheden deden sterke formaties gevechtsvliegtuigen doeltreffende aanval len (Djp marcheerende colonnes en op; kwartierruimten voor de vijandelijke troe pen. Slagvliegers grepen met succes in den. strijd op den grond in. Ten Zuiden van het L'adogameer bleven nieuwe vij andelijke aanvallen zonder succes of wer den reeds iu (de kiem gesmoord- Bij een eigen tegenaanval werden voor het front van een regiment 400 gesneuvel de bolsjewisten geteld. In Noor d-A f r i k a wederzijdsch© ac tiviteit van artillerie en verkenningstroe pen. Luchtdoelartillerie op schepen van de Duitsche marine in comvooi varend mei aanvoerschepen naar Tunesische ha vens schoot 7 Biltsche gevechtsvliegtui gen neer. Storingsvliegtuigen wierpen in den afgeloopen nacht enkele bommen neer op West-Duitsch gebied en veroorzaak ten hierdoor schade aan gebouwen. Bij een luchtaanval op de Fransche kust aan den Atlantisehen Oceaan wér den volgens de totdusver ontvangen oe- richten drie vijandelijke bommenwerpers neergeschoten. Een Zuid-Enge'sche haven stad werd overdag kioor snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Zooals in een extra-bericht is bekend gemaakt hebben Duitsche duikbooten en kele dagen geleden in het Noordelijk deel van den Atlantisehen Oceaan een in Oostelijke richting varend konvooi aan gevallen, dat met koers naar de Brit- sche eilanden uit zwaar geladen vracht en tankschepen van meer dan gemiddelde grootte bestond en dat overeenkomstig de waarde der lading bijzonder krachtig beschermd was. De in den strijd geworpen groep1 duik booten boorde van dit konvooi in he vige gevechten, die dagenlang duurden, 14 schepen, waaronder 5 tankschepen, met een gezamenlijken inhoud van 109.000 brt. in den grond. Een ander schip werid getorpedeerd. Feuilleton 5 Luohtaanval op Napels Weermachtbericht no. 689 van Jjet Ita- liaansche hoofdkwartier meldt o.a.: Aan het front van Tunesië zwakke be drijvigheid van verkenningsafdeelingen. Onze bommenwerpers veroorzaakten uit gestrekte branden in de haven van Al giers. Formaties vijandelijke vliegtuigen deden een aanvbl op de omgeving van Cagliari, waarbij onder de burgerbevol king drie personen gedood en vier ge wond werden; er werd lichte materiee'e schade aangericht. Onze j adhtmachines haalden- vier vijandelijke toestellen néér. Gistermiddag hebben viermotorige Ame- rikaansche bommenwerpers talrijke bom men laten vallen ©p Napels, waarbij scha de werd aangericht en slachtoffers wer den gemaakt. Vier aanvallende machines werden brandend neergehaald. HITLER ONTVANGT PARTIJLEIDERS Op uitnoodiging van den Führer heb ben de Reichsleiter en Gauleiter zich In aansluiting aan hun conferentie op 7 Februari naar den Führer in diens hoofd kwartier begeven. In het verloop van de bijeenkomst sprak de Führer voor de bijeengekomen leiders van de partij over den militairen en politieken toe stand. In zijn toespraak, die door groo te vastberadenheid en absoluut vertrou wen in de overwinning gedragen werd, gaf de Führer uiting aan de zekerheid, dat de hardheid van den tijd en die geest, die daardoor in het Duitsche voilk ontstaat, de Duitsche natie een ontzag lijke kracht verleenen en haar onover winnelijk zullen maken. Het bezoek van de Reichsleiter en Gauleiter aan den Führer in zijn hoofd kwartier werd besloten met een enthou siaste erkenning door de partijleiders van de grootheid van de taak, - die aan de natie in haar zwaarsten strijd gesteld is. De conferentie van de Reichsleiter, Gau leiter en Verbandeleiter der N.S.D.A.P., die aan de bijeenkomst bij den Führer voorafging, werd Vrijdag en Zaterdag gehouden. Deze conferentie stond in het teeken van de concentratie van alle krachten der natie voor de totale oorlog voering. De leider der partijkanselarij, Bormann, had de leiding v;an de confe rentie. Het woord werd gevoerd door dr.' Goebbels, staatssecretaris Ganzen- müller, Gauleiter Sauckel, minister Funk, staatssecretaris Backe, generaal von Un- ruh en dr. Ley. door Frank van Falckenoort Enkele Af eken na den dood van boer Tammes werd de groote boerderij met al z'n landerijen publiek verkocht. De ■Tammes-State ging in andere handen over De hofstede, die sinds menschen'heugenis aan de Tammessen had behoord, overge gaan van vader op zoon, van zoon op kleinzoon, totdat de laatste van het eer tijds zoo aanzienlijke en geachte boeren geslacht door groote verliezen gedwon gen zou zijn geweest de traditie te ver breken, als de dood geen einde had gemaakt aan zijn leven, dat, wie weet hoe lang reeds, zoo, donker was geweest door zorgen en moeilijkheden. Had de boer het zien aankomen? Was het daarom, dat hij zijn dochter eertijds had aangespoord te leeren «de handen uit de mouwen t© steken? Was het daar om het geheimzinnige weinig en veel beteekenendie: „Je kunt nooit weten, waar het goed voor is? Deze en nog meer vragen waren het, waarmede de beide achterblijvende vrou wen zich soms het hoofd braken in het kleine arbeidershuisje, schuin tegenover de oude Sammes-Statè, het eenigste wat hun na de betaling van alle schulden was overgebleven. Want toen het be kend werd, dat de hofstede van Tam mes in andere handen overging wegens schuld, was de vriendschap van zoove- Naar de Britsche berichtendienst meldt, is luitenant-generaal Harry Wellons, tijdens een inspectiereis langs de Brit sche legerdepf\ts in Noord-Afrika, bij een vliegongeluk om het leven gekomen. ling opgehouden te bestaain. Dat was iets, wat volgens Groninger traditie niet mocht gebeuren; dat was een misdaad. Een boerderij, die sinds tientallen jaren aan een Tammes had behoord, moest van een Tammes blijven. En dlaar de boer dood was, lieten de gébüren hun ongenoegen op de beide vrouwen los, zoodat ze in enkele maanden tijds dloor allen vergeten waren. Alleen? Neen. On de wereld was er nog één, die het lot van de plotseling arm geworden weduwe Tammes en haar dochter aantrok. Dat bleek eerst recht, toen de weduwe ziek werd en kort daarna haar man in het graf volgde. Zij had de schande en de ellende niet kunnen overleven. Kort voor haar sterven had ze nog een brief gekregen van een vriendin uit haar jeugd, die nu ergens in Zuid-Hol land boerin was. Als ik soms helpen kan, had ze geschreven, moet je het vooral schrijven, hoor. En toen de boerin haar einde voelde naderen, had ze voor haar dochter een brief geschreven naar die jeugdvriendin, waarin zij haar verzocht zich over het lot van haar jstraks alleenstaande doch ter te ontfermen- En nog voor haar dood had ze bericht uit Lage Weijde ontvangen, dat Heieen ©en tweede te huis zou vinden pp den „Beldam". Daar over moest ze zich vooral geen zorg maken- En of ze miet anders kon doen. Neen, dat was niet meer noodig ge weest. Toen de Iwieduwe wist, dat haar dochter een onderdak zou hebben, had ze fjustig het hoofd voor goed neerge legd'. (Wordt vervolgd) SLUITINGSUUR VERVROEGD In Noord- en Zui d-H o 11 a n d Der Höhere SS- und Polizeiführer Nordwest und Generalkommissarfür das Sicherheitswesen deelt mede: Met onmiddellijke inwerkingtre ding wordt voor de provincies N.- Holland en Zuid-Holland het slui tingsuur voor café's en restaurants e d. van 23 uur op 21 uur en het tijdstip, waarna men zich niet op straat mag bevinden, van 24 urn- op 22 uur gesteld. Verdergaande plaatselijke bepalingen, die reeds genomen zijn, worden hierdoor niet aangetast. w.g. RAUTER, Der Höhere SS- und Polizei führer Nordwest und General- kommissar für das Sicher heitswesen. Den Haag, den 8e Februari 1943. NAUWERE AANEENSLUITING BEPLEIT op vormingsdag der N.S.D.A.P. en N.S.B, t) Leiden De vormingsbijeenkomst, die de ambts dragers van NSDAP en NSB in de provin cie Zuid-Holland Zondag te Leiden bij eenbracht, stond in het teeken der onver brekelijke kameraadschap, die, gesmeed in de inlerneeringskampem, door weer standen iniet kan worden losgemaakt, doch nog slechts verstevigd. Dat geen offers te groot zijn om de nationaal-soa'alistische gedachte ter over winning te voeren, demonstreerde de plaatsvervangende leider der N.S.B.Van Geelkerken aan den offerdood van den commandant van het Nederlandsche Vrij willigerslegioen, luitenant-generaal Seyf- fardt, die tot zijn laatste 'ademtocht als soldaat leefde én viel, in zijn laatste cogenblikken slechts het welzijn v5n zijn volk voor oogen had, daar hij de laffe daad van den sluipmoordenaar niet do,or het bloed van zijn landslieden vergolden wilde hebben. Dat evenwel de sfeer, waaruit derge lijke laffe daden kunnen ontstaan, moet worden gezuiverd, stelde Van Geelkerken als onvoorwaardelijken eisch, hetgeen al len nat ionaal-socialisten uit het hart ge grepen was, naar de stormachtige bijval bewees Deze taal van den ouden volge ling van Mussert, waaruit hardheid en strijdvaardigheid spraken, gaf op dit uur aan de bijeenkomst van Duitsche en Ne derlandsche nationaal-socialisten den bij- zonderen stempel en mag door het Neder landsche volk niet worden misverstaan. - Rode van den h^uptdienstleiter Hauptdienstleiter Schmidt schetste op sarcastische wijze de gemoedsgesteldheid, van de Nederlandsche kringen, welker oogen thans door de geweldige botsing in het Oosten voor het bolsjewistisch gevaar opengaan. Bij het uitbreken van den oorlog in het Oosten heeft men in de kringen van onze tegenstanders ge sproken van de ,arme communisten", die door de legers van Hitier werden over vallen en onderdrukt. Thans verliezen deze lieden hun evenwicht, daar hun rekening niet opgaat, dat het bolsjewisme cLcpr Hitier werd verzwakt om den weg voor Engeland en Amerika en daarmee voor de „oude democratie" vrij t© maken- Tegenover deze ruggegraatlopsheid ontstaan uit gebrek aan inzicht, stelde spreker de doelbewustheid van het na- tionaal-socialisme, dat sedert twintig jaar en .langer met het communisme heeft geworsteld en nooit deze barbaren heeft onderschat. Voor de nationaal-socialisten luidde de vraag sedert het begin van den strijd: „Zij of wij?" Zoo zijn wij ook het jaar 1943 ingetre den in het besef: „dit jaar zal moeilijk voor ons zijn, het zal echter ook de krachtigen vrij en strijdvaardig maken".' Stalingrad heeft de krachtigen voor ons doen verrijzen, zooals ge neraals en grenadiers zich aaneen sluiten, vechten en sterven, zppals in de burgerlijke wereld de op- gestapelde roofbuit verschrompelt. Overgebleven is de groote gemeen schap der kameraadschap, die ook vna den dood blijft bestaan. De totale oorlog Wat zou er thans al niet gebeurd zijn, zoo riep spr. den benauwden lieden hier in Nederland toe, als de Führer geen kans had gezien zestien millioen Duitsdhe com munisten weer terug te brengen tot het vaderland en hun de eer der nationalè vrijheid te hergeven. In algeheel© dui delijkheid zette Hauptdenstlei'er Schmidt de consequenties uiteen die uit deze si tuatie ook voor Nederland voortvloeien. Ais wij, pp den tienden verjaardag der nationaal-socialistische revolu tie, zoo zei hij nadrukkelijk, tot den totalen oorlog zijn overgegaan, dan spreekt hel vanzelf, dat deze maatregelen ook hier in Nederland stuk voor stuk moeten worden uit gevoerd. Iedere plaats, die in Duitschland vrij komt, doordat de man, die haar bezet hield, het geweer ter hand neemt, moet ook uit de gelederen der andere ger- manen worden aangevuld. Wij maken ons geen illusies en wij zullen steeds de gevolgtrekkingen uit de noodzaak ma ken. Zoo 2ullen wij machines en ka nonnen bouwen, evenals wij het Duitsche Het eerste gezin heeft een woning betrokken in de nieuwe huizen te Rotterdam. (Polygoon Hof Pax s) volk in een tijd, dat in de germaansche landen en in de gebeele wereld de markt met levensmiddelen werd overstroomd, i hebben toegeroepen: „Gij kunt kiezen, boter of kanonnen". Destijds reeds heb- j ben wij^cle kanonnen gekozen en eens j zal de dag komen, wiaarop onze maat- regelen ook door onze tegenstanders als juist worden erkend. Omtrent den moord op luitenant- generaal Seyffardt wees Haupt dienstleiter Schmidt op h©t feit, dat wij geruiénen tijd geleden hebben verklaard, dat. het beter was de actieve officieren in Duitsche krijgs gevangenschap over te brengen. De wetten van den oorlog Bij deze gelegenheid gaf Hauptdienst leiter Schmidt een nadere verklaring van zijn recente aankondiging, dat de zoontjes der plutocraten in dit land ook eens zouden moeten werken. Hij zei: „thans zou men bemerken, dat wij in den tota len oorlog aan de driehonderdduizend Nederlandsche arbeiders in Duitschland en aan jle hier werkende Nederlanders verschuldigd zijn, dat ook zij eens aan de beurt komen, die tot dusver nog nooit iets hebben gedaan. De fundamen- leele wet „wie niet werkt, zal ook niet eten", is de harde consequentie, die wij zullen trekken. Zoo zal ieder zich moe ten schikken naar de wetten van den oorlog. „Hoe dankbaar mogen wij het lot zijn, dat de Almachtige ons den Führer heeft gegeven, die voor ons uit marcheert en ons als stralend voorbeeld steeds voor oogen staat, die het lot van het Duitsche volk en van Europa in handen houdt. Hoe dankbaar kunnen wij, Nederland sche en Duitsche nationaal-socialisten, zijn, dat ook een v«houding van het groot ste vertrouwen tusschen den Führer en Mussert bestaat. Ook Van Geelkerken sprak De plaatsvervangende leider der N.S.B. Van Geelkerken, stelde aan alle Neder landsche mannen en vrouwen, die trouw hebben gezworen aan de nieuwe we reldbeschouwing, den eisch een voorbeeld van nationaal-socialistische houding o©k in het dagelijksche leven te zijn. Een on wrikbaar geloof en vast vertrouwen moet den nationaal-socialist kenmerken, want in dezen geweldigen strijd komt het er slechts op aan wie tot op het laatste oogenblik zijn zenuwen meester blijft. Het gaat er niet om het apparaat van den £taat in banden te krijgen,maa-^ veeleer daarom, dat de Staat het volk dient. In moeilijke tijden moet slechts over één vraag beslist worden: staat ge of valt ge? Als voorbeeld stelde Van Geel kerken luitenant-generaal Seyffardt door laffe moordenaarshand geval len hij aarzelde geen oogenblik, toen hij in het late avonduur arg listig naar de voordeur werd ge lokt, op de vraag van zijn moor denaar: „bent u luitenant-generaal Seyffardt?" met een onverschrok ken „ja" te antwoorden. Zijn soldateske houding komt tot uiting m de woorden die hij kort voor 'zijn dood sprak: „Dus zal ik toch ials soldaat ster ven". De edele gezindheid, die dezen waarachtigen man bezielde, kwam tot uiting in het verzoek, terwille van zijn dood geen bloed te vergieten. Dat Seyffardt tot zijn. laatsten dSg met zijn jongens aan het front bleef verbon den, is hel schoonste getuigenis voor zijn soldateske opvatting en houding. Als thans zekere maatregelen worden geno men, beoogen die niet den offerdood van Seyffardt te doen boeten, doch aan •een zeker deel van het Nederlandschle volk gelegenheid to geven zich door zware offers vrij te maken van den geest, waarmee zij zich door de geweten- loioze propaganda van vijandelijke zijde hebben laten besmetten. Als in deze da gen de W A. als hulppolitie werd opge roepen, moge men ook daaruit begrij pen; dat de weg der-. Nederlandsche nati onaal-socialisten recht en onverbiddelijk is. Met zwakke hand kan men geen volk van den ondergang redden. Hot gaat niet meer om het leven van een enkeling- het gaat erom, dat het volk op den goeden weg wordt gebracht. Het economisch bureau Berlijn heeft alle bars en nachtlokalen gesloten, daar zij niet voor iden oorlog van belang zijh. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Woensdag) zon onder 17 41 Morgen (Donderdag) zon op 8.06 zon onder 17 43- Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 0.45; maan op 1114 Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februa i. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart De Indische geïnterneerden De gemachtigde van den Leider voor Indië deelt mede: Aan familieleden ©n kennissen van In dische geïnterneerden NSB-ers wordt me degedeeld, dat er aanwijzingen zijn, dat dezen niet of niet allen naar Britsch- Indië geëvacueerd zijn. Van vier hunner althans is in den laatsten tijd langs verschillende wegen hier bekend gewor den, dat zij zich nog op Java in vrij heid en in welstand bevinden- In overeenstemming daarmede is, dat verschillende aan geïnterneerden geschre ven en inaar Rambarh (Britsch-Indië) ge adresseerde brieven door de afzenders als onbestelbaar zijn terug ontvangen. Ook zijn ons geen gevallen bekend geworden, dat door familieleden hier te lande antwoord op hun naar Ramgarh geschreven brieven ontvangen is. VERSCHILLENDE BERICHTEN Uitstel van opkomet voor don arbeidsdienst De in 1925 geboren mannelijke leer lingen van scholen voor voorbereidend hooger en middelbaar onderwijs, die de arbeidsdienstplichtig zijn ingevolge art. 4 van het arbeidsdienstplichtbesluit kun nen, teneinde hun studie ononderbroken te kunnen volbrengen, een verzoek om uitstel van opkomst voor het vervullen van arbeidsdienstplicht indienen. Dit zou dan ten spoedigste moeten geschieden. Dubbel gedupeerd De familie M. van D, te Goes kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat er allerlei zaken als ondergoed, weckfles- schen geld e.d. spoorloos verdwenen. De politie stelde een onderzoek in en ont dekte, dat de 17-jarige dienstbode, M. jM. de W. ,uit Souburg, de schuldige was. Het gestolene bleek ondergebracht te zijn bij een familielid, idat echter niet met de herkomst van een en ander bekend was. Het meisje iwerd in hechtenis ge nomen en naar Middelburg overgebracht. Bij. het onderzoek joleek verder, dat het gestolen geld afkomstig was van een voorraad vhn eenige honderden guldens aan zilvergeld en daar dit ingeleverd: had moeten worden, werd het nu in beslag genomen, zoodat de familie van De daarmede voor de tweede maal ge dupeerd werd. (PZC) LANDBOUW EN VISSCHERIJ Bijdragen aan den Landstand Krachtens een dezer dagen verschenen uitvoeringsbesluit zullen alle tot den Ne derlandsehen landstand behoorende na tuurlijke en rechtspersonen, die bedrijf s- hoofd zijn met betrekking tot het ge bruik van cultuurgrond of vischwater, over 1942 .een bijdrage verschuldigd zijn aan den landstand len wel f JL per H.A. voor cultuurgronden, waarop akkerbouw gewassen, boomgaarden, kunstweiden, braakland, blijvend grasland en uiter waarden, f10 per H.A. voor warmoezier- gewassen, vroege aardappelen en klein fruit in den vollen grond en f20 pej' H-A. voor pit- en steenvruchten in den vollen grond, warmoezerijgewassen en fruit onder glas, bloembollen en boom- kweekerijgewassen. Voor gedeelten van een H A. is een evenredige bijdrage ver schuldigd. Voor vischwater is f5 per bedrijfehoofd verschuldigd. Is het be- drijfshoofd pachter, dan draagt de ver pachter 1/4 deel der bijdrage. De slaat en ander publiekrechtelijke lichamen of instellingen zijn vrijgesteld. 2HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ^ Trekking van 9 Februari. f 10008842, 11387, 14198. f 400: 2971 9336, 20376. f200: 3439. 3721, 10731, 14200, 15203, 16407. f100: 1929, 2064. 3149, 3600, 5451, 6596, 8901, 13304, 14158, 14515, 16927. 17186. 17340, 18132. 19292, 21896.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1