ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 9 Februari 1943 99ste Jaargang No. 15160 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 Vliegtuigen van de spil hebben con centraties van gemotoriseerde strijdmid delen en op marsch zijnde ravitaillee- ringscolonnes aangevallen. Schepen op de reede van Tripolls werden gebom bardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben giste ren brisant- en 'brandbommen laten ver ier. in de omgeving van Finale (Paler mo), waardoor brand ontstond in een boschgebied. Zij openden machinegeweer - vuur op twee passaglerstreinen tusschen Licata en Gela en in de omgeving van Casslbile (Syracuse). Er zijn een doode en vijf gewonden. ZESTIEN SCHEPEN i TOT ZINKEN GEBRACHT Gros van Sorjetlegor bij Novorossisk vorniotigd Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: Het gros van den Ln het gebied van Noworossisk gelanden vijand is vernietigd Zwakke overblijfselen zijn op een zeer klein gebied opeengedrongen. In den Westelijken Kaukasus werden nieuwe vij andelijke aanvallen met bloedige verliezen voor den vijand afgeslagen. Daarbij wer den jojp 5 en 6 Februari' 21 pantserwagehs buiten gevecht gesteld. Terwijl in de Donetzbocht ten Oosten van Sjachty slechts plaatselijke gevechten plaats vonden,' duurt de af- w eerslag in het mondingsgebied van den Don, aan de midden-Donetz en ten Wes ten van den Oskolsector met onverrnm- derde hevigheid voort. De bolsjewisten leden bij hun aanvallen, die zij onderna men, zonder rekening te houden met de cffers, zeer zware, bloedige verliezen. In een onoverzichtelijk boschgebied werd een vijandelijk regiment tot den strijd gedwongen en volkomen vernietigd. Aan de andere fronten verliep de dag over het algemeen rustig. Sterke forma ties der luchtmacht bestookten den ge- heelen dag marcheerende colonnes van den vijand. Aan het front in Tunesië levendige bedrijvigheid van wederzijdsche verken ningspatrouilles. Ten Noordoosten van Oran hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen in den afgeloopen nacht een vijan delijk konvooi aangevallen en volgens de tot dusverre ontvangen berichten drie transportschepen met een gezamenlijken .nhoud van 18 .000 ton zwaar beschadigd. Een der schepen geraakte m brand. Bij nachtelijke storingsvluchten boven West-Duitsehland hebben vijandelijke vliegtuigen, door hier en daar bommen te laten vallen, geringe verliezen onder de bevolking veroorzaakt. Drie vijandelij ke vliegtuigen werden neergehaald. Zooals reeds in een extra bericht is gemeld, hebben duikbooten in zware, hardnekkige gevechten, uit konvooien, die naar Engeland voeren en bestemd waren voor het Afrikaansc'he en het Sovjet-Rus sische front, zestien volgeladen trans- pertschepen en tankschepen met eeli ge zamenlijken inhoud van 102 500 tott, als mede 4 zeiltransportschepen tot zinken gebracht Drie andere schepen werden 'door torpedo's beschadigd. Een andere Duitsche duikboot heeft in het Oostelijke deel der Middellandsohe Zee een kruiser van de Dido-klasse in den grond geboord. <N£~ M M M M M M M M W <F> W De mist, wil hij ingelaten worden ft gezelschap, npét [yehuld zijn in een kleed aan scherts en humWr- Feuilleton Duitsche duikbootsuccessen 19 vrachtschepen in den grond gehoerd Het Duitsche hoofdkwartier deelde in een extra-weermachtsbericht Maandag 't volgende mede: Duitsche duikbooten hébben -enkele da- gen geleden in het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan een in Ooste lijke richting varend konvooi aangeval len, dat met koers naar de Britsche eilanden, uit zwaar geladen vrachtschepen en tankschepen van meer dan gemiddel de grootte bestond en dat overeenkom stig de waarde der ladingen bijzonder krachtig beschermd was. De in den,strijd geworpen groep duikbooten boorden van dit konvooi in hevige gevechten, die da genlang duurden, 14 schepen ten 5 tank schepen met een gezamenlijken inhoud van 109.000 brt. in den grond. Een»- an der schip werd getorpedeerd-. Ten Noordoosten van de Kleine Antil len is, naar het DN.B. verneemt, een, met een snelheid van 14 knoopen varend schip getorpedeerd en in den grond geboord Het betreft hier het 7957 brt. metende schip „Rexenor'' van de Britsche reeder ij A. Holt Co. te Liverpool, dat met een bijna 9000 t-o-n zware Lading cacaoboonen op weg was van Freetown 'naar, St. Johns. Van voor het Russische front be stemde konvooien heeft men, naar het D N.B. verneemt, in de wateren rondom de Zuidpunt van Groenland, bij Jan Mayen, en in de nabijheid van het Be reneiland, een tankschip van 7000 en een transportschip van 8000 brt., benevens nog een met ruim 12 500 ton benzine geladen tankboot in den grond kunnen boren. Van een door korvetten en vlieg tuigen zwaar beveiligd ravitailleerings- convooi is een tot boven de laadluiken met oorlogsmateriaal en levensmiddelen geladen schip van 7500 brt. in den grond geboord. Op den Atlantischen Oceaan is een, vermoedelijk van een konvooi afge dwaald schip van 5000 brt. het slachtoffer geworden van een Duitsche duikboot. In dezelfde wateren is een volgeladen tank schip van 12000 brt. getroffen, welker lading van 18000 brt. benzine tot ont ploffing kwam. 't allaansch weermachtsbericht Tusschon Libyo en Tunis activiteit der artillerie Het 988ste communiqué van het Ita- liaansehe hoofdkwartier luidt: Levendige bedrijvigheid van artillerie en andere wapens aan de grens tusschen Libye en Tunis. In Tunis actie van ver- keiiningsafdeelingen: Wij hebben eenige tientallen gevangenen gemaakt. Een Ame- rikaansche patrouille, die met auto's tot onze linies doordrong, werd gevangen genomen- 4 door Frank van Falckenoort Op Tammes-State had ze geleefd als kind, als jong meisje en als jonge vrouw. De een of andere rijke boerenzoon uit den omtrek had al eens een oogje op haar geslagen en was al eens een Zon dagmiddag op de koffie met koek geko men, zwaar de pijp dampend, pratende met den boer over de grasprijzen en het vetgehalte der melk, maar aan geen en kele had Heieen nog haar hand en haar leven durven toevertrouwen. Ze wilde nog wachten, zei ze steeds; ze was nog jong genoeg en de ouders waren er in nerlijk blij om, dat ze hun zonnetje nog niet behoefden te missen. Zoo ging het leven z'n gewonen dagelijkschen gang1, totdat.... Ja, wie kan zeggen, vanwaar ze ge komen ware», de eerste wolken aan den helderen hemel? Een groote boerderij geeft zorgen en een goed beleid is de hoofdzaak. Maar de Tammessen waren rijk en de boer derij was van vader .op zoon gegaan, generatie na generatie. Men leefde, wat dat betreft, tamelijk zorgeloos. De boer derij rendeerde immers als geen een in de wijde omgeving? To,en was het gebeurd. Wel had de boer dagen van te voren met gefronste wenkbrauwen door de schuren en stal len gele,open, had gemopperd op de mei den, iets, wat hij haast nooit deed; ja, hij had zelfs gescholden op den meester knecht, tot diens groote verwondering, want het was in z'n heele leven nog niet voorgekomen, dat een Tammes z'n per soneel uitschold. Op een middag was hij naar de stad gegaan. Voor zaken, zooals hij wel meer deed dp laatste weken. Het was ook de laatste reis, die Tam mes naar Groningen maakte, want toen hij 's avonds in het dorp terugkwam, was hij misgestapt. Men had een korte gif gehoord. Inplaats vian naar het perron te gaan, w,as hij .den baan overgesto ken, achter de stilstaande tram om, juist, toen de sneltram voor Groningen aan kwam. De machinist, die den schok ge voeld had, remde uit alle macht, zoodat de tram, hoewel ze een flinke vaart had, cp betrekkelijk korten afstand van hot ongeval tot stilstand kwam. Toen men ging kijken, voind men het vreeselijk ver minkte lijk van boer Tammes, liggende tusschen de rails, bijna onherkenbaar. Was hel een ongeluk? Of had de man de hand aan zichzelf geslagen? Men durfde het niet openlijk te zeggen. Wat dreef den boer juist den tegenoverge stelde richting van het station, waardoor hij z'n ongeluk tegemoet was gegaan? Andei's ging hij altijd eerst het perron op en maakte een praatje met deze of gene, wachtte tot de sneltrein was gepasseerd en stak daarna de lijn over om naar de boerderij te gaan. Men maakte allerlei gissingen, vooral toen Ia- ter bleek, dat de boer gevaarlijk ge speculeerd had en de eertijldJs zoo rijke en bloeiende Tammes-State bezwaard was met schulden, overbelast met hy potheken. (Wcrdt vervolgd) AANSLAG OP GENERAAL SEYFFARDT 1 die aan zijn verwondingen Zaterdag is everleden Op den leider van het Vrijwilligersle gioen Nederland, de voormalige dhef van den Nederlandsohen generalen staf, luit- generaal H. A. Seyffardt, is op 5 Febr. 1943 vroeg in den avond voor de deur van zijn woning een revolveraanslag ge pleegd. Luitenant-generaal Seyffardt is op 6 Februari aan zijn zware verwon dingen bezweken. Luit.-generaal Seyf fardt heeft in de beslissende Junidagen van 1941, toen Duitschland aantrad te gen het bolsjewisme, den oproep tot vorming van een Nederlandsch Legioen uitgevaardigd. Onvermoeid heeft de ge neraal sedert deze dagen voor het legioen in het Oosten vrijwilligers geworven. Met dezen man is èen van de weinige ver vooruitziende generaals van het oude Nederiandsche leger heengegaan. Van alle kanten heeft generaal Seyffardt als com mandant van het legioen, dat zich ih het Oosten1 meermalen schitterend heeft ge dragen en dat in het weermachtsbericht met roem werd vermeld, sympathie en achting verworven, i Luit.-generaal H. A- Seyffardt werd op 1 November 1872 te Breda geboren. In 1892 benoemd töt tweede luitenant der vesting artillerie, diende hij daarna achtereenvolgens als instructeur aan de arti'llerieschool en als leeraar in de ar tilleriewetenschap aan de K.M.A. In 1928 benoemd lot generaalmajoor, commandant der eerste divisie, trad hij een jaar later op als chef van den gen©ral!en staf, werd in 1930 luitenant-generaal en in 1934 ge- pensionneer d. In de jaren 1934 en 1935 trad hij op voor het Verbond voor Natio naal Herstel. In Juli 1941 nam "hij op verzoek van den rijkscommissaris de taak o.p zich tot het vormen van een Neder landsch Vrijwilligerslegioen voor den strijd tegen het bolsjewisme. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gered deer haar costuum Een Waléhersche vrouw, die tijdelijk in Purmerend vertoeft en die haar ge westelijke klieederdracht trouw gebleven is, .ging des avonds, gewapend met een zaklantaarn, een brief naar de bus bren gen. Ondanks de brandende lantaarn is zij op den terugweg in een sluiskolk gevallen. Op den gil, welke zij sla,akte. kwamen spoedig eenige sluiskneChts toe- j geschoten. Het was niet moeilijk te ont- j dekken waar de vrouw lag, omdat zij j haar brandende lantaarn stevig omkneld hield en daar Zij wias blijven drijven, konden de mannen haar in letterlijken zin gemakkelijk aan den haak slaan en naar den ljant halen. Dat de vrouw zoo lang was blijven drijven, had zij te dan ken aan de vele rokken welke zij als rechtgeaarde Zeeuwsche diroeg. Besmettelijke ziekten l In de week van 24 "t.m. 30 Jan. 1943 i kwamen er in ons land 1254 gevallen van besmettelijke ziekten voor, waarvan 882 diphterie en 336 roodvonk. Zeeland had 31 gevallen van diphterie, n.L 6 in Hulst, Yerseke en Middelburg, 3 in T hol en, 2 in Grijpskerke en Krab- bendijke en 1 in Biggekerke, Goes, Haamstede, Hontenisse, O u d-V o s s e- m e e r en Terneuzen. Middelburg had •2 en Kópelle, Souburg en Westkqpelle 1 geval van roodvonk. werd het slachtoffer, de 40-jarige vrouw T. R„ Donderdagavond omstreeks zes uur door haar bovenbuurman, die wel eens ooodschappen voor haar deed, dood aan getroffen, De man waarschuwde de po litie, die vaststelde, dat de vrouw ver moedelijk met een mes om het leven is gebracht. Statiegeld voor mes en vork Het komt den laatsten "tijd steeds meer voor dat in hotels, restaurants en an dere gelegenheden allerlei gebruiksvoor werpen worden meegenomen, zooals vor ken, lepels, messen, koppen, schotels, gor dijnkoorden, lakens, handdoeken, tafel kleedjes enz. Dit geschiedt zoowel in de zoogenaamde betere zaken als in de volksgelegenheden. Daar deze artikelen moeilijk verkrijgbaar zijn kunnen de di recties de verliezen niet aanvullen. Zoo komt het, dat de ondernemers in moei lijkheden komen met de service, die zij aan hun klanten zouden willen geven. Dit heeft in verschillende zaken al tot den maatregel geleid, dat men voor het gebruik van vork, mes of lepel statie geld moet betalen- Aanvankelijk vroeg men in een aantal zaken voor elk stuk eetgerei een borg som van vijftig cent. Dit bleek echter niet voldoende te zijn, men had er dien prijs vaak graag voor over om een der gelijk voorwerp in bezit te krijgen. Da gelijks werden nog vele lepels, messen en vorken vermist en men is er toen toe moete" overgaan de borgsom te ver- hoogen tot fl per stuk. Dit verschijnsel is ernstiger in de groo te steden dan op het platteland en het ergste in de zoogenaamde cafétaria's en stationsrestaurants, waar dagelijks hon derden menschen in en uit loopen om snel iets te gebruiken en waar het toe zicht op de klanten uiteraard moeilij ker is dan in andere zaken- Shag en waterlinie Vier Rotterdamsche shagsmokkelaars, die door eenige ambtenaren werden ach- ^rvolgd, dachten ©en veilige schuilplaats te vinden in de grienden langs het Hol- landsch Diep bij Willemstad. Zij dach ten niet aan het eb- en vloed-verschijn sel- Maar de ambtenaren dachten daar wel, staakten de achtervolging ©n ble ven rustig zitten wachten ,op het was sende water. Eindelijk konden de smok- i keiaars het niet meer houden. Het wa- I ter dwong hen tot onvoorwaardelijke ca- pitulatie. i De mandarijnen- en sinaasappelentoon nog veertien dagen geldig De geldigheidsduur van bon „Reserve 4- 03", recht gevende opi 350 gram man- j dcrijnen of sinaasappelen, en van bon „Reserve 404", recht gevende op 850 gram mandarijnen of sinaasappelen, is verlengd tot en met Zaterdag 20 Fe bruari 1943. Vrouw vermoord In een pand aan de Adrianastraat te Rotterdam is vermoedelijk Woensdag avond een moord gepleegd, waartoe waarschijnlijk roof de drijfveer is ge weest. In de slaapkamer voor haar bed KERKNIEUWS Ds. F, de Gidts Maandag 15 Februari as. viert cis. F. de Gidts, em- pred. te Zeist, zijn 40-j. ambtsjubileum. Hij diende achtereenvolg gens de gemeenten van Goedereede, Oud-Vossemeer en Asperen. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 8 Februari, f 5000 20822 f 1500 18356 f 1000 5524 f400 3630 8079 13477 f200 2081 3227 4166 5927 6668 17327 18283 f 100 3360 3798 5200 6507 9097 9435 10384 11307 12213 15151 20353. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Wat ie zeebliek? De afd. Visch van het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad schrijft ons: Wat is zeebliek eigenlijk? Sommigen vereenzelvigen haar kortweg met sar- dijn of sprot. Dat is onjuist. Zeebliek in jonge haring. Zij is wat den vorm betreft veel slanker dan de sprot Het buikje van de zeebliek is nagenoeg glad; dat van de sprot söherp. Wie even den. vinger erlangs strijkt, merkt het verschil direct. Sprot is over het alge meen vet en zeebliek mager. Soms wil zeebliek weieens vrij yet zijn, maar ook dan is zij aanmerkelijk magerder dan sprot. Vandaar dat, wanneer men kiezen kan, men beter doet sprot te nemen Dit jaar zal er weinig keus zijn. Het vorige seizoen gaf groote sprotvangsten, maar naar het zich laat aanzien, wordt het seizoen 1942—'43 lang zoo ruim niet. Er wordt echter wel veel zeebliek gevan gen en, bij gebrek aan sprot, is het zeker raadzaam, dit vischje te eten, want zee bliek bevat vele belangrijke eiwitrijke voedzame bestanddeelen. Zoowel in het zuur, als in het zout smaken zij best. Officieel is te Rome bekend gemaakt, dat Graaf Galliazzo Ciano is benoemd tot Italiaansoh Ambassadeur bij den Hei ligen Stoel. Bij een der laatste vijandelijke vlieg- aanvallen op Palermo is de, uit het mid den van de 12e eeuw' stammende Ma- gionebasiliek door bom treffers volkomen verwoest. De basiliek behoorde tot de belangrijkste monumenten op het gebied der architectuur op Sicilië. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Dinsdag) zon onder 17 39 Morgen (Woensdag) zon op 8.08; zon onder 17 41 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 10.49maan onder 24.00 Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari Volle maan Zaterdag 20 Februari. LaAtste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Door het Noord-Hollandsche Tooneél onder leiding van Jan C. de Vos, is op Zondag j l. te Utrecht de première gegeven van het door het Departement van Volks voorlichting en Kunsten bekroonde oor spronkelijke Nederiandsche tooneelstuk Dorp in Onrust" van Kees Spierings. Een scène uit het derde en laatste bedrfjf met v.ln.r.t J. van Erp {de pastoor) Ton van Otterloo {Govert) en Sheila Olarfs (Anna). {Stevens Pax s) Da hooikist "bewaart de warmte, maakt er een nuttig gekruik van KENT GIJ UW EILAND? Op de jaartallenprijsvraag der vereeni- ging „Stad en Lande" zijn 16 antwoor den binnengekomen- Voor .een eerste keer een- aardig resultaat. Saterdag zijn in de RHBS de prijzen uitgereikt als volgt: 1. J. F. den Dekker; 2. H. Ribbens; 3- B. C. Wisse; 4. J. C. A. Ribbensi- Voor belangstellenden volgen hier de opgespoorde jaartallen: Wijk A 328 (1658) 335 (1656), 339 (1617); B 86 (1780), 88 (1780), 94 (1749), 154/55 (1770), 338 (1761), 351 (1759), 372 (1779), 363 (1775), 383/84 (1749); C 70 achter (1596), 94 (1663) 105 (1768); D ,370 (1747), 372 (1764), *80 (1641), 389 (1661), AIO (1639), 468 (1782), 472 (1759), 490 (1764), 498 O.H. (1588), 498 N-H. (1636); verder St-Lievenstoren binnen (1454), Stadhuis (1554), Noordha venpoort (1559), Zuidhavenpoort (1779), Kleine Kerk (1651), Luthersche kerk (1755) molen „De Haas" (1727) en pakhuis Kar. steil (1743), bruggetje Grachtweg (1643). Vele jaartallen zijn overgeschilderd. Het is voor de eigenaars der gebouwen toch een kleine moeite deze aardige her inneringen ie verzorgen. De Engelsche berichtendienst meldt, dat Churchill weer in Engeland terug gekeerd is. Vorige week had hii een bezoek aan Tripolis gébracht. Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen mélden, die tot de germaansche- SS en Nederland willen toetreden: 10j2.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwil ligere. Een mi trailleurpost in sneeuw en ijs. {Orbis B P. s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1