ZÏERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Maandag 8 Februari 1943 99sle Jaargang No. 15159 waarin,.opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiochef) A J. EE LOOZE, Zierikzee - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 LANDINGSPOGINGEN DER SOVJETS MISLUKTEN in de'streek van Novorossisk Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag het volgende be kend: Landingspogingen van vrij sterke bosjewistische strijdkrachten in het ge bied van Novorossisk zijn door terstond ingezette tegenaanvallen van Duitsche en Rutneensche troeper? uiteengeslagen. Ge lande patrouilles zijn ingesloten en gaan hun vernietiging tegemoet. 19 landings- bootep werden in den grond geboord. Sterke vijandelijke aanvallen in het mon- dingsgebied van den Don en aan d!e Koeban werden onder groote verliezen voor de bolsjewisten afgeslagen. In het Zuidelijk deel van het front, ook aan den Don heerscht over het algemeen rust. In den sector aan de midden-Donetz en aan de Oskol duurt de groote afweer- slag met toenemende felheid voort. Ten Zuiden van het Ladogameer zijn weder om sterke met steun van artillerie en tanks uitgevoerde aanvallen ivoor die voor naamste Duitsche gevechtslinies ineenge stort. In Noord-Afrika en Tunis gevechten van plaatselijke beteekenis- De poging van *een formatie Amerikaamsche bommen werpers om overdag onder bescherming van de bewolkingslaag West-Duitsch ge bied aan te vallen is mislukt. De for- matie werd door (de jagers en het af weergeschut uiteengedreven en .overzee teruggedreven. Daarbij verloor de vijand acht 4-motorige vliegtuigen. Door blin delings uitgeworpen bommen in het kust gebied ontstond aanzienlijke schade. In den afgeloopen nacht hebben afzonder lijke vijandelijke bommenwerpers zonde* effect storingsaanvalle11 op West-Duitsch- land ondernomen. Tijdens zware afweergevechten tusscheh Don en Donetz hebben zich de West- faalsche 26e en de Silezische 320e di visie infanterie bijzonder onderscheiden. Itallaansch weermachtsberichi Plaatselijke strijd in Tunis Het 986ste communiqué van 't Itali- aansche hoofdkwartier luidt: In het Westen van Tripolis heeft onze achterhoede met succes tegenstand ge beden aan versterkte verkennmgsbedrij- vigheid van den vijand, die talrijke ajito's verloor. In Tunis plaatselijke botsingen, waarbij eenige lichte pantserwagens door af dee lingen der As-troepen werden buitge maakt. Het aantal gevangenen, gemaakt tijdens de operaties, waarvan het weer- machtsbericht van 2 Februari gewag maakte, bedraagt meer dan 1000. Tijdens gevechten boven Tunis hebben Italiaan- sche en Duitsche jagers 15 vliegtuigen neergeschoten. In de Middellandsche Zee heeft een sterke formatie tweemotorige bommen werpers zonder eenig succes onze kon vooien aangevallen. Een der vijandelijke vliegtuigen werd door het vliegtuig escorte vernield. Gisteravond laat hebben vijandelijke vliegtuigen in opeenvolgende golven Tu rijn en omgeving aangevallen. Talrijke gebouwen werden getroffen. Het aantal slachtoffers staat nog niet vast. Andere vliegtuigen drongen door tot het gebied van Spezia. Zij lieten bommen vallen, die geen ernstige schade veroorzaakten. Ook Trapani was het voorwerp van nach telijke aanvallen. Bij Bonagia is een vij andelijk vliegtuig brandend neergestort. 20 schepen getorpedeerd Een extra weermachtsbericht van Zon dag meldt: 1 Duitsche duikbooten hebben in zwaie hardnekkige gevechten uit convooien, die naar Engeland voeren en bestemd waren voor het Afrikaansche en het Sovjet- Russische front, zestien volgeladen trans portschepen en tankschepen met een ge- zamenlijken inhoud van 102500 ton, als mede vier zeiltranspcrtschepen tot zin ken gebracht. Drie andere schepen wer den door torpedo's beschadigd. Een an dere Duitsche duikboot heeft in het Oostelijke deel der Middellandsche Zee een kruiser van de Didoklasse in den grond geboord derhalve een zeer belangrijke en uiterst verantwoordelijke taak. Aan den eersten dag van Februari 1943, mag, blijkens met bovenstaande, bijzon dere historische beteekenis worden ge hecht voor de beweging, maar ook voor het Nederlandsche volk. Op den eersten Februari 1943 toch werd een tijdperk ingeluid, waarin ons volk weer zelf zal zijn ingeschakeld in het staatsbestuur, zij het dan ook, dat idie oorlogstoestand er to'e dwingt, dat deze inschakeling noig slechts gedeeltelijk kan geschieden. Ge zien het feit dat het Nederlandsche volk gedurende ruim 21/2' jaar geen deel had aan het landsbestuur, moet het eiken Waren vaderlander in zijn nationaal zelf respect deugd doen, idat ons volk thans weer zelf bij' het staatsbestuur is be trokken. UITSTEL VAN OPKOMST VOOR DEN ARBEIDSDIENST Blijkens een omzendbrief van den se cretaris-generaal van het departement van opvoeding, wetenschap en kuituurbescher ming kunnen de in 1923 geboren man nelijke leerlingen van scholen voor voor bereidend thooger en middelbaar onder wijs, die arbeidsdienstplichtig zijn inge volge artikel 4 van het Arbeidsdienst- plichtbesluit, teneinde hun studie onon derbroken te kunnen volbrengen, een verzoek om uitstel van opkomst voor het vervullen van arbeidsdienstplicht in dienen- Dit zou dan ten spoedigste moe ten geschieden. DE N.S.B. INGESCHAKELD IN DE STAATSLEIDING Aan het hoofdartikel van „Volk en Va derland" ontleenen wij: Ten behoeve van de uitoefening van zijn besturende taak in den Staat, heeft de leider de secretarie van staat der nationaal-socialistische beweging der Ne derlanden gesticht. De secretarie zal het centrum zijn waarbinnen de werkzaam heden van de door den leider benoemde gemachtigden voor staatsaangelegenheden en voor aangelegenheden betreffende de volksgemeenschap tezamen komen, en dat, omgekeerd, zorg draagt voor de coördinatie en concentratie van deze werkzaamheden. Voorts zal de secretarie zich bezig houden met die aangelegen heden', die voortvloeien uit de verhouding tusschen beweging en staat. Door middel van de gemachtigden ver krijgt de leider het voortdurende contact met de onderscheiden departementen van algemeen bestuur, met de Duitsche dienst- instanties en met de organen der volks gemeenschap. Op de gemachtigden rust Mr. H Jieydon, de nieuwbenoemde secre taria géneraal van htt Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Warburg Pax s) VERSCHILLENDE BERICHTEN De hooikist in de huishouding Bij gebruik van de hooikist voor het bereiden van spijzen, moot men met over leg te werk gaan. Zoo moeten de pannen van buiten goed schoon zijn en bij 'het inzetten in de kist of de mand, die als hooikist dienst doet, mag niet worden gemorst. De kist, mand of kranten welke immers eveneens een goede hooi kist kunnen vormen doe men gedu rende de bereiding vooral niet open. Wanneer er in een kist verschillende pannen gaan, plaatse men op iedere pap afzonderlijk een stevig kussentje. Zoo doende behoeft er geen warmte verloren te gaan. Na het gebruik behoort de hooikist open te blijven „om te luchten". Wie zich aan deze richtlijnen houdt, behoeft niet bang te zijn voor over schrijding van het gas- en electriciteits- rantsoen. 27 Fransche communistische kamerleden die in Noord-Af rika in hechtenis werden gehouden zijn op bevel van generaal Gi- raud vrijgelaten-. In totaal zijn reeds 900 politieke gevangenen iin vrijheid gesteld. 5500 bevinden zich nog in hechtenis. 8,670,000 Vrouwen zijn tnans in Engeland voor den militairen dienst of voor belang rijke oorlogsdiensten opgeroepen, aldus heeft minister Bevi/n in het Lagerhuis verklaard. Hieronder bevinden zich 3!/o millioen getrouwde vrouwen of weduwen met kinderen beneden, de veertien jaar. De Fransche bladen maken melding van een nieuw Britsch luchtbombardement op de burgerbevolking van Noord Frankrijk. Zij berichten dat Britsche bommenwer pers Woensdagmiddag een reeds eerder geteisterde stad hebben aangevallen en van zeer groote hoogte bommen hebben laten vallen, die geen militaire doelen; tróffen. In één week heeft men tot dus verre 21 dooden en 26 gewonden geteld. Tot de slachtoffers behaoren: vrouwen, kinderen, oudenvan dagen en uit Duitschland teruggekeerde krijgsgevan genen. 4-3-21-0-0 Het "bolsjewisme vormt een bedreiging voor geheel Europa. Daarom is zijn be strijding ook een gemeenschappelijke Europees-die plicht. Dient uw land en uzelve en blijft niet langer afzijdig. Stort op giro 432100. Vei- zorgingsfonds van het Vrijwilligerslegioen Nederland. Een vierling Te Zwolle is een vierling geboren, 3 'meisjes en 1 jongen. De vader is de heei' H- G. Kiffers,bode op het ge meentehuis. De moede1" en de vierling maken het goed. Zij worden verpleegd in het R.K. Ziekenhuis. De geboorte van een vierling is een groote zeldzaamheid en komt slechts eenmaal op de half millioen geboorten voor. YERKOOPINGEN HAAMSTEDE, 5 Febr. Ten overstaan van NotarisP. .Hearing te Zierikzee, werd in het openbaar verkocht het huis met schuur, erf en tuin, te Haamslede aan de Ooststraat, no. 58a, groot 03.85 A. Kooper werd de heer T. M. Straaijer te Dreischor. KERKNIEUWS EMERITAAT. Ds. J. W. Boogaard, Ned. Herv. predikant te Hurwenen (Gelderl.), vroeger te Bui'gh van 19201931, heeft emeritaat aangevraagd. LANDBOUW EN ViSSCHERIJ „Sikkels blinken" De eerste regel van het bekende vers van Staring werd tot titel gekozen van de „Marofilm'', die ook te Zierikzee Vrij dagmiddag in ide Concertzaal voor een flink aantal belangstellenden werd ver toond1, nadat de heer C. J. Mi. Klomp© te Dreischor, voorzitter van de studie groep Schouwen-Diuiveland de aanwezi gen had welkom geheeten. De heeren Mol en Telders vorgden daarop voor de vertooning en explicatie. De film in extenso te bespreken laat de ons be perkt- toegemeten ruimte niet toe, maar geconstateerd! kan worden, dat dleze rol prent haar voorlichtende taak uitnemend vervult en de brochure ovier deze graan- film den belangstellenden waardevolle lectuur verschaft voor zijn tegenwoordig of toekomstig bedrijf. 1 Het sterk uitloopen van pootaardappelen Van verschillende zijden bereikten ons berichten over de nu reeds sterke spruit- vorming bij ingekuilde po.o.taardappelen. Met name is dit het geval bij het vrpieg- gerooide pootgoed en vooral bij vroege rassen. Hoewel vroeggerooid pootgoed gewoonlijk sneller uitloopt dan op nor male datum gerooide aardappelen, zal deze abnormaal sterke spxuitvorming ze ker bevorderd zijn door den zachten herfst, tengevolge waarvan de aardap pelen te warm bewaard zijn geweest. Behalve teruggang in kwaliteit kan veel spruitv tl'rjs pok het optreden van onder zeeërs (vorming van jonge knollen, vóór dat zich nog loof heeft ontwikkeld) in de hand werken. Het komt daarom den Plantenziekten- kundigen Dienst gewenscht voor om op deze sterke spruitvoxming de aandacht te vestigen. Getracht moet worden de kie ming zooveel mogelijk tegen te gaan. Dit kan voor aardappelen, die aan den kuil bewaard worden, het best geschieden door omzetten. Hoewel thans de aard appelen zich onder het winterdek bevin den en omzetten met het oog op de wisselende weersgesteldheid bezwaren met zich brengt, zal men toch goed doen zich op de hoogte te stellen van de mate van uitloopen, door een gedeelte van den kuil open te maken. Indien daarbij blijkt, dat de aardappelen nu reeds in belangrijke mate gesproten zijn, dan zal pm grooter onheil te voorkomen, spoedig omzetten noodzakelijk zijn. Ver der houde men regelmatig controle, ter wijl in het voorjaar, zooidra het weer hiertoe geschikt is, het winterdek moei worden verwijderd. Het beste zal het zijn dal men, zoodra de omstandigheden dit toelaten, de inge kuilde pootaardappelen zoo vroeg moge lijk uit den kuil haalt en deze, hetzij in poterbakjes c&erbrengt of in een dun nen laag in getemperd licht op een vorst- vrije plaats uitspreidt. Door de inwer king van het licht wordt n.l. de kieming geremd. Behalve de vroeggerooid© pootaardap- Jen oontroleere men ook de laatgerooide en de ingekuilde consumptieaardappelen op de ontwikkeling van spruiten. De winterbospuifog van vruchtboomen Evenals verleden jaar, zal er im 1943 geen vruchtboomcarbolineum verkrijgbaar zijn. Voor de bestrijding van parsieten, 1 welke op de boomen overwinteren, zoo als bladluizen, wintervlinders e.a. zullen de fruittelers daarom de z.g. boomkleur-; stoffen moeten gebruiken. Verleden jaar is ©r met verschillende middelen, welke thans verkrijgbaar zijn, reeds gespoten. Van de ervaringen, welke toen zijn opgedaan, is bij de bereiding in dit jaar gebruik gemaakt. De samen stelling van de middelen, welke verle den jaar niet hebben voldaan, is zoo danig gewijzigd, dat er dit jaar wel gunstige resultaten van verwacht kun nen worden. In 1942 was door den langen en stren gen winter een late bespuiting moge lijk. Na een zachten winter Zal men met een late bespuiting voorzichtig moe ten zijn. Over het algemeen zal er niet meer met kleurstoffen gespoten mogen worden als er ©en ontwikkeling van de knoppen" zichtbaar is. i WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Maandag) zon onder 17 37 Morgen (Dinsdag) zon op 8.10 zon onder 17 39 TusBchen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 10.26maan onder 23 34 Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februari. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart ELLEMEET. Bevorderd tot opperwacht meester, de heer Jac- Kristelijn te Nieu- wer-Amstel, vroeger alhier. v POORTVLIET. Donderdagavond hield de vereeniging „Ons Belang" alhier in het hotel W. J. Gunter haar algemeene jaarvergadering. Voorzitter C. N. Krijger. Aanwezig waren 72 leden. Uit het jaar- 1 verslag van den boekhouder M;. A. Jan- sens blijkt dat de ontv- f2343.16 en de 1 uitgaven f4479.72 bedroegen; goed* slot f2868.90. Ledental op 31 Dec. 324. In j totaal aan brandstoffen aangevoerd 571 duizend k.g. De heeren P. J. van Houdt, P. Vroegop en ,C. v. d. Vate werden herkozen. Tot plaatsvervangende feestuurs- leden werden o.a. benoemd B. dien Bo.er en K. Schijf en tot lid der commissie j tot nazien der rekening over 1943 Adr. j Burgh. Vervolgens werden 33 leden ge- .royeerd wegens aansluiting bij ©en an- J dere kolenhandelaar. Na rondvraag slui ting. ;i THOLEN. Burgerlijke Stand1. Geboren: j Gerarda Pieternella, d. van J. v. Driel 1 en G- L. Baaij. Overleden: Adriaan Pie- j j ter, 8 j., z. van C. M). Kegge en A'. P. Schipper. Bij de (op 15 Januari j.l. gehouden zitting van. het Kantongerecht te Tho- len, werden bij verstek veroordeeld: J. K- K. te Goes, overtreding rijtijdenbe sluit, f5 b. s. 5 d. h.; J. L. te Th'o- 1 e n, overtreding art. 314 W. v. S., f 6 b. bi. 3 |d'. ihj.; F. S. te St.-Annaland, Plantenziektenk. wet f 35 s. 15 d. h. en f35 b. p. 15 d. fy; L. J. G. te Str Ann a land1 id., f40 b. s. 20 d. h.; id. f40 s. ,15 d. hi.; id. f40 b. s. 20i d. h. De visseherij-uitkomsten zijn de laat ste weken, wat zijn oorzaak ook vindt in het barre weer, ver van goed te noemen. De aanvoer van bliek en sar- dijn was ver beneden normaal. Mosse len konden door den minderen aanvoer ook betrekkelijk weinig worden verzon den- Het werk in de loodsen ligt stil, daar geen kolen meer in voorraad zijn of dat zij geen visch toegewezen kre gen. De verzending van oesters was normaal. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 30 Jan* Theresia Maria Lu cia, d. van F. M. Rombouts en J. W'. Verkaarl; 1 Febr. Anthomie, z. van A. R. van de Woestijn© ©n 'D. de Kam; 3. Bernardus Hermanus Andreas, z. van N. van der Wolf en H- A. Pitt; 4. Maria', d. van A. Ofte en P. C van Bemden. Radioprogramma ■Dinsdag 9 Februari HILVERSUM I. 415-5 m. 7.15 Volksliederen, 7.30 BNO: Nieuws berichten; 8.05 Duitsche taalcursus; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.50 Symphonisch Ochtendconcert; 930—9.37 Spiegel van dag;10.30 Voor de vrouw; 10.45 Orgel spel; 4; 1.15 Joan Lancé en zijn orkest; 12.05 Dick Willebrandts; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 15 Arnhemsche Orkest vereniging; 16.45 BNO: Nieuwsberichten 18 Het Zepparoni-kwartet18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 De Schaats; van 19-15 alleen voor de radiocentrales; 19.15 Zang en piano; 19.50 Duitsche taalcur sus; 20.15 Wat de pot schaft; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22-50—24 Lichte Sym- phonische klanken, gram- HILVERSUM II. 301.5 m. 7.157.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och tendgymnastiek; 7.50 Politiek week- praatje, opn.; 8.30 BNO: Nieuwsberich ten; 9.15 Voor de huisvrouw; 10 Godsd. uitzending; 11 Vrouwenmozaiek; 11.20 kinderkoor; 12.30 Wat doet de directie van den landbouw? 12.45 BNO: Nieuwsbe richten; 13.05 Otto Hendriks en zijn orkest; 14 Godsdienstige uitzending; 15.30 Zonnestralen in ziekenzalen; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Voor de jeugd; 17.45 Spiegél van den dag en BNO: Binnen- landsch overzicht; 18.15 Neerlands stem van het Oostfront; 19 BNO: „Holland and the economie reorganisation"; Voor de radio-centrales: Horacio Pettorossi en zijn orkest; Van 19.15 alleen voor de radio-centrales; 19.45 BNO: Nieuwsberich ten; 20.15, Vertrouwde wijzen in bonte rij, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Actueele beschouwing; 22.20—24.00 Z;ie Hilversum I. SPORT N.V^B. - Onderafdieeling Zeeland. 7 Februari. Ie klasse C. Schouwen 1—Zierikzee II afgelast. Zon- nemaire I—Renesse I, laatstgenoemde niet opgekomen. 2e klasse C. Schouwen II—Ouwerkerk I 1—6 Noordgouwe II—Burgh II afgekeurd Frankrijk telt het grootste aantal lij ders aan tuberculose, van alle landen van Europa. Het aantal tuberculoselijders bedroeg in 1939 ruim drie millioen- Dit cijfer is in de laatste jaren nog geste gen- Parijs geldt ten aanzien der t.b.c. als de ongezondste stad in Europa-: een tuberculoselijder op elke tien inwoners. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 1—7 Februari 1893. Aan den Oud-Kempenshofstedepolder onder Sta ve n i ss e had een oeverafschuiving plaats van pl.m. 5000 M2. Te Nieuwerkerk herdacht de heer J. L. van Oost zijn 40-jarig ju bileum als schoolhoofd. De gemeenteraad te Nisse benoem de tot onderwijzer jnej. A. C. Deurloo te St-Philipsland1. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde voor het theoretisch artsexamen (le en 2e gedeelte) de heer H. X der Weduwen te Dreischor. Dc heer B- den Boer, deurwaar der bij de arrondissementsrechtbank te Zierikzee werd benoemd tot deur waarder bij het kantongerecht te Oud- Beijerland1. Da hooikist bewaart da warmte, maakt er een nuttig gebruik van Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede; vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst le nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tof de germaansche- SS en Nederland willen toetreden: 9.2.'43 Amersfoort 10 uur, dienst gebouw Leusderweg; 10-2.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout. Bezuidenhoutsche- weg. Bij onze vrijwilligers. Trouwe kamer&don (Atlantic Holland Pax f)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1