ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 Februari 1943 99ste Jaargang No. 15157 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directenr-Administratour (Advertentiechef) A. J. DE LQ02E, Ziorikzee - HoofdredaoteurM J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 Bezetters van Stalingrad bezweken voor overmacht Duitschers en Verbondenen i vochten tot den laatsten kogel De strijd om Stalingrad is ten einde Aan den eed op liet vaandel: tot den laatsten ademtocht getrouw, is het zes de leger onder de voorbeeldige leiding van Gen-Veldmaarschalk Paulus, voor de overmacht van den vijand en voor de ongunstige omstandigheden bezweken. Zijn iot wordt gedeeld door een divi sie luchtdoelgeschut van de Duitsdhe luchtmacht, twee Rcemeensche divisies en een Kroatisch regiment, die in trouwe wapenbroederschap met de kameraden van het Duitsche leger tot het uiterste hun plicht hebben gedaan. Nog is het oogenblik niet daar om het verloop van de operaties te schil deren, die tot deze ontwikkeling heb ben geleid. Eén ding echter kan reeds .worden gezegd: Het offer van het leger was niet vergeefsch. Als- bolwerk van, de historische Europeesche bending heeft het zesde leger vele weken lang de bestorming door zes Sovjetlegers weten te weerstaan. Volkomen door den vij and ingesloten, heeft het in de verdere weken van den zwaarsten strijd en de hardste ontberingen sterke strijdkrachten van den vijand vastgehouden. Daarmede heeft het aan de Duitsche leiding den tijd ©n de mogelijkheid tot tegenmaatregelen gegeven, van welker uitvoering het lot van het geheele Oos telijke front afhing. Voor deze taak ge plaatst. heeft het zesde leger tenslotte ook volgehouden, toen de luchtmacht, naarmate de omsingeling voortduurde en de operaties werden voortgezet, ondanks de uiterste krachtsinspanning en de zwaarste verliezen niet in staat was een toereikende verzorging uit de lucht te garandeeren en de mogelijkheid tot ont. zet meer en meer en tenslotte geheel verdween. De overgave, die tweemaal door de tegenstanders werd verlangd, werd op fiere wijze van de hand gewezen. On der de hakenkruisvlag, die op die hoog ste ruïne van Stalingrad ver in den om trek zichtbaar was, voltrok zich de laat ste strijd. Generaals, officieren, onder officieren en manschappen vochten schou der aan schouder tot de laatste patroon. Zij stierven, opdat Duitschland leve. Hun voorbeeld zal, in weerwil van alle on ware Bolsjewistische propaganda, zijn uit werking behouden tot in de verste tijden. De Idivisies van het zesde leger echter zijn reeds bezig opnieuw te verrijzen. DE STRIJD OM STALINGRAD De laatste fasen van den strijd In aanvulling op het bericht uit het Hoofdkwartier van den Führer over het einde van den strijd om Stalingrad ver- M Sj? Menige harde taak luoidt verzacht door de sleur die haar werktuigelijk doet verrichten. Feuilleton 3 door Frank van Falckenoort Intusschen liep het meisje over het stoffige zandpad langs de rails naar dén aangewezen grintweg. Er wlas een ern stige, droeve trék op haar mooie ge laat. Indien ze geen rimpels getrokken had, maar integendeel' een zonnige lach haar gelaatstrekken opvroolijkte, zou mep Helene Tammes voor een knap meisje misschien wel voor een schoonheid heb ben gehoudeb. Inderdaad mocht ze er op bogen een mooi gezicht te hebben, iets wat ze zelf heel goed wist, maar waarop ze op dit oogenblik dm het ge heel niet aan dacht, getuige de bijna smartelijke trek om haar rooden mond. Af voortloopende gingen haar gedachten terug naar een groote boerderij in Gro ningen, de prachtige hofstede, om ring i door uitgestrekte weiden, welike, zoover het oog reikte, bij Tammes-State behoor den, de plaats, waar zij tot nu toe haar leven had doorgebracht. En ze dacht terug aan dien heerlijken tijd, waafr zè geen zorgen had gekend en vroolijk, on bekommerd was opgegroeid als eenigst kind bij een liefhebbendien vader en moeder. Misschien hadiden die ouders haar dochtertje well een beetje te veel neemt het DNB nog de volgende bijzon derheden over de laatste fasen van den strijd: l 1 1 i De heldhaftige strijd van het zesde leger begon op den open steppe zonder boom, zonder struik ,of huis, ten Wes ten van de stad. Toen een geweldige overmacht, bestaande uit verscheidene Bolsjewistische legers de Duitsche, Roe- meensche en Kroatische verdedigers tot het inkorten van hun linies dwong, moes ten zij hun versterkte stellingen verla ten en veelal op open terrein of in de kale steppe in stelling gaan. Allang hadden zij iedere hoop op ver lossing opgegeven. Het Bolsjewistische capitulatieaanbod (van 9 Januari was door generaal-veldmaarschalk Paulus aan alle Duitsche en verbonden troepen medege deeld. „De laatste kogel is voor ons", luidde het antwoord van de soldaten. Sleehls kortegolfberichten verbonden nog de op leven en dood worstelende ver dedigers met de buitenwereld. Toen het gevaar op zijn hoogste gestegen was, seinde het zesde leger: „Hijsch haken kruisvlag op - roemrijke ruïnes der bin nenstad. Voer-onder dit toeken den laat. sten strijd". Den 27en Januari is de geheele stad een krakende vuurstraal. In den ochtend van den 29en Januari valt de vijand opnieuw de Zuidelijke groep aan. Schou der aan schouder staan generaals en grenadiers, Duitsche, Roemeensche en Kroatische pantsertroepen, pioniers, ar tilleristen en kanonniers der luchtdoel- artillerie, schrijvers, chauffeurs en grond personeel in verbitterde gevechten op korten afstand. Tenslotte houden nog slechts enkele artilleristen hun stellingen, met een straal van 300 M. rond het GPoe-gebouw, te- samen 'met hun opperbevelhebber. De weerstandskracht der mannen is teil ein de Op het laatste bevel' van den ge- generaal-veldmaarschalk, volgen snelle ontploffingen, waarna het gebouw met een slag ineenstort. Die mannen in het Noorden der stad weten thans het lot der Zuidelijke troepen. Ook zij houden vol- Hun onbuigzamen wil doet hen nog 1 Februari in een orkaan van granaten stand houden. Hun laatste radiobericht van 2 Februari luidt: ,,In den zwaarsten strijd' hebben wij tot den laatsten man onzen plicht gedaan. Leve de Führer, leve Duitschland 1" TUSSCHEN KAUKASUS EN DON Aanvallen op Novorossisk worden afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag medie: Tusschem Kaukasus en Don bereikten onze legers bij de voorgenomen voort zetting hunner beweging de /bevolen doe len van den dag. Krachtige aanvallen op Novorossisk en storingsaanvallen ver der naar het Oosten, werden afgeslagen. De zware en wisselvallige afweerge- vechten in het gebied tusschen Don en boven Donetz duren voort. Ook giste/ren steunden sterke formaties van de lucht- verwend. Want ook de knechts en de melden, die met ide kleine Leentje dweepten, konden geen kwaad van haar hoor en. Toen kwamen de schooljaren in de stad Groningen, waarvan men op Tam mes-State heel in de verte de torens kon zien Met de stoomtram ging ze dagelijks heen en weer. „Leer maar zoo veel mogelijk, Heieen", had vader dik wijls gezegd. „Je hebt er nu gelegenheid voor en je kunt nooit weten, hoe je nog een keer in je leven er nut van zult hebben. En is het niet noodig, dan hindert het evenwel niet; aangeleerde kennis is nooit weg". Zoo ging het ook later, toen ze de studietijd volbracht had. Ze had nooit zooveel topgehad met leeren, maar om haar vader, die ze lief had, voldeed ze aan zijn wensoh. Op de boerderij leerde ze alle voorkomende werkzaamheden. Hoewel ze eerst wel eens tegensputterde, zij, als de eenige dochter van den rijk sten boer uit den wijden omtrek, om dat ze melken moest en kazen en karnen en later, in den zomer, mee moest hel pen hooien. Maar tenslotte had ze, zij het dan ook vaak met tegenzin, het zwaarste werk gedaan, omdat ze wel wist, dat vader's wil onverzettelijk was. Of ze al mopperde, argumenten naar voren Jiaalde, het gaf niets. „Je kunt nooit weten, waar het goed voor is", was z'n geliefkoosde gezegde en daarbij bleef het. (Wc\rdt vervolgd) macht de gevechten van het leger door krachtige aanvallen. Aan het Ladogameer strandden vrij zwakke aanvallen op de Duitsche linies. Een tegenaanval op een door den vijand genomen hoogte is nog gaande. In Noord Afrika aan het front in West Tripoli tanië slechts bedrijvigheid van verkenmingsafdeelingen. In Tunesië wer den hevige vijandelijke aanvallen door Duitsch-Italiaan§phe troepen met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. 18 pantserwagens werden vernield. Britsche vliegtuigen hebben iin den afgeloopen nacht West Duitschland aangevallen. In de woonwijken van enkele plaatsen werd in hoofdzaak brandschade aangericht. De bevolking leed verliezen; drie vliegtui gen werden neergeschoten. Toespraak van rijksminister dr. Göbbels De Duitsche Rijksminister Dr. Göbbels heeft het woord gevoerd op het bedrijfs- appèl van een Berlijnsche wapenfabriek. Dr. Göbbels verklaarde dat dl oorlog van Duitschland een volksoorlog is iin den meest waren zin van het woord. Juist de arbeiders weten dat alle brandende nationale levenskwesties tot oplossing zullen kunnen worden gebracht wanneer Duitschland dezen oorlog gewonnen heeft, echter ook dat aller lot bezegeld zou zijn en de scheppende mensch allés zou verliezen wat het leven waard maakt geleefd te worden, indien Duitschland ,i:n den strijd het onderspit zou delven. Daarom komt het er ook nu juist op aan de geheele kracht van het volk te verza melen. 1 11' [J \l\ I I De Minister maakte voor de eerste maal een aantal maatregelen bekend, waartoe in het kader van de totaliteit van de geheele oorlogvoering is besloten en die reeds de komende dagen in toe passing zullen worden gebracht. Dr. Göbbels verklaarde vervolgens dat die houding der Duitsche arbeiders ide leiding van het Duitsche Volk steeds weer de zekerheid' heeft gegeven idat zij op den rechten weg is. Deze keer zullen wij strijden tot het laatste kwartier en tot den laatsten beslissenden klap. Dit maal zullen wij ,in den heet en wedloop der Volken de zegepalm winnen. Die oor- logsmoraal in het vaderland zal zuiver blijven. Ieder va,n ons zal redelijk, trouw en onwrikbaar zijn plicht doen tot het Bolsjewisme verpletterd ter aarde ligt en de overwinning ons as! Italiaansch weermachtsbericht Voortdurende aanvallen in Tunis Het 984e communiqué van het Italiaain- sche hoofdkwartier luidt j In het Westen van Tripolitanië bedrij- vigheid van verkenuMigspatrouiilles. In Tunesië zette de vijand zijn aanvallen voort met steun van geconcentreerd vuur en aanzienlijke pantserstrijidkrachten. De stellingen werden doeltreffend verdedigd j door de Italiaansche en Duitsche troe- pen, die den vijand) zware verliezen, onder meer 18 pantserwagens, toebrach- 1 ten. In gevechten met Duitsche jagers werden 12 vliegtuigen neergeschoten. Een toestel werd door het afweervuur ver nield; acht vliegtuigen werden op een vliegveld vernietigd. Gisteravond laat vlo gen eenige vijandelijke vliegtuigen over Mentone, gehinderd /door 't nauwkeurige vuur der batterijen; er zijn geen slacht offers; er is geen schade aangericht. De Duitsche pers bevat artikelen ter gelegenheid van den 70en verjaardag van den Rijksprotector, minister v. Neu- rath. De bladen wijzen er op, dat von Neurath de eerste minister van buiten- landsche zaken van het nationaal-socia- listische Duitsèhland was en als zooda nig een belangrijk aandeel heeft gehad in groote gebeurtenissen op het gebied van de buitenlandsche politiek. Uit welingelichte bron verneemt men dat de besprekingen met Turkije, die reeds eenige weken aan den gang wa ren en die geëindigd zijn met het be zoek van Churchill, niet geheel volgens den wensch der Angelsaksers zijn verloo- pen en dat men dientengevolge binnen kort militaire concentraties in Syrië moet verwachten, waarmede de Angelsaksers beoogen tegenover het dralen van Tur kije militairen druk te stellen. De kroonprinses van Italië, Maria José, heeft het leven geschonken aan een doch ter. Het prinsesje heeft den naam Bea trice gekregen. Luchtstrijd bij Isabella-eilanden Het Japansche Hoofdkwartier deelde Donderdag mede: De luchtmacht ider Ja pansche Marine heeft op1 1 Februari ten Zuiden van de Isabellaeilanden, grenzen de aan de Salomonseilanden, vijandelijke vlootstrijdkrachten aangevallen. Voorts le verde de luchtmacht der Marine boven Nieuw Gorgië een gevecht tegen sterke vijandelijke luchtstrijdkrachten- De resul taten zijn: Een kruiser in enkele minuten tot zinken gebracht, een kruiser z'waar beschadigd, 33 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten, waaronder 4 van 't groot ste type. Voorts deelt het hoofdkwartier mede dat Japansche duikbooten op ?.3 en 31 Januari vijandelijke militaire in stallaties op de Phoenix- en Kanton-eilan den ten Oosten van de Gilberteilanden hebben aangevallen en zwaar beschadigd. Op den lOen verjaardag van de overname der macht door Adolf Bitier bezochten de Rijkscommissaris, rijksminister dr. Seyss In quart en Bauptdiemtleiter Schmidt verschillende hospitalen in Nederland (SS Bildberichter Fritz-Stapf Pax e) Verspilling van energie moet worden vermeden Het gaat ,er thans om het verbruik van kolen, gas en electriciteit te ver minderen zonder afbreuk te doen aan de arbeidsprestaties in de fabrieken en op de kantoren, doch ook zonder af breuk aan de prestaties in de huishou ding- Zooals het de plicht is van eiken werkman en eiken employé van hoog tot laag om zich in het .bedrijf waar hij werkt voor -deze beztoinigingsactie in te zetten, zoo dient ook elk gezin het zijne -er toe bij te dragen, dat in ieders eigen belang de toegewezen rantsoenen voor de huishouding niet worden mis bruikt. [Men vermijde verspilling van ener gie. Wie dit niet begrijpt, zal te laat tot -de ontdekking komen, dat hem de toevoer van gas en electriciteit wordt afgesneden. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom WANNEER VERDUISTEREN Heden (Vrjjdag) zon onder 17.32 Morgen (Zaterdag) zon op 8.16 zon onder 17 33 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 9.07; maan onder 1946 Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februari. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari Nieuwe maan Zaterdag 6 Maart Alle schouwburgen en bioscopen gesloten 'S-GRAVENHAGF, 3 Februari. De Rijks commissaris voor het bezette Nederland- sche gebied heeft, iui overleg met den weermachtsbevelhebber, paar aanleiding van de ver ordening van 'den Duitschen Minister voor Volksvoorlichting en Pro paganda, ook voor het bezette Nederland- sche gebied voor den tijd tot en met 6 Februari de sluiting gelast van alle schouwburgen, bioscopen, variété's en der gelijke plaatsen van vermaak en elke openbare vertooning van artistiek of amusèmentskarakter voor dien tijd ver boden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Gemachtigde van den Arbeid De met de waarneming der zaken van het departement van Sociale Zaken be laste secretaris-generaal Verw-ey, heeft in overeenstemming met de verordening van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden, de heer C. van Rijst, met ingang van 1 Februari 1943 tot gemachtigde van den Arbeid 'benoemd. Twee zusters verdronken Woensdagavond zijn twee zusjes van 15 en 18 jaar onder ter Apel (Gr.), in het Hoofddiep geraakt en verdronken. Beide lijken zijn Donderdagmorgen opge haald. Zomerhuisjes als woning Gezien de groote vraag van personen uit het evacuatiegebied naar woningen op de Veluwe werden ook halfsteens zomerhuisjes, die eigenlijk alleen voor bewoning in den zomer geschikt zijn, nu voor bewoning het heele jaar door gebruikt. De huurprijzen van dezie zo merhuisjes zijn hoog, gebaseerd als ze zijn op het vacantieseizoen. Het prijzen- bureau voor onroerende zaken te Apel doorn heeft ingegrepen bij vier verhuur ders van gemeubileerde zomerhuisjes te Epe- In één geval is de huur van f 150 per maand en gedurende den zomer van f300 per maand teruggebracht tot f43 per maand het heele jaar door. Nieuwe zeepbonnen Tot en met 28 Februari 1948 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelhe den zeep. De met „Algemeen 490" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „R Eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leefttijd van acht jaar uitgereikte 'kaar ten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 241/s of 28 gram luchtgevulde eenheidstoiletzeep 40 of 57 o/„; hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoilet zeep 14, 15 of 21 o/ohetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile waseh. De met „Algemeen 491" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „R Waschpoeder" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoeder (oude of nieuwe samenstelling) hetzij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. De met „R Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten geven recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling). De geldigheidsduur van de voor een heidszeep aangewezen bonnen „Algemeen 474" en „Q-Eenheidszeep" en van de voor waschpoeder aangewezen bonnen „Algemeen 475" en „Q Waschpoeder" is verlengd tot en met 28 Februari 1943. FINANTIEEL NIEUWS De R.V.S, ia 1942 De R.V.S. heeft in haar Nederlandschi en Belgisch bedrijf in 1942 aan nieuwe verzekeringen geboekt ruim f106 millioen (1941 ruim f 64 millioen), waarvan ka pitaal en renteverzekeringen f 78 millioen en volksverzekeringen f 28 millioen. De vervallen verzekeringen beliepen f 17 mil lioen tegen bijna f 19 millioen in 1941. De vooruitgang bedroeg dientengevolge f89 millioen (1941 f 45 millioen). Op Ultimo December 1942 was het totale verzekerde bedrag gestegen tot ruim f587 millioeh (1941 f 498 millioen), waarvan kapitaal- en renteverzekeringen f 423 millioen en volksverzekeringen f 164 millioen. Aan premie werd ontvangen f14.1 mil lioen (v.j. 12.3 millioen) en aan koop sommen f39 millioen (v.j. fl millioen). Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de germaansche- SS in Nederland willen toetreden: 6-2.'43 Groningen, 9 lu., Concerth., Poe lestraat; 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur. Huize Schaaf, Breedstraat; 7.2.'43 Amster dam, 9 uur, school Iepenweg 13; 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl., Wehrmachts- heim; 9-2.'43 Amersfoort 10 uur, dienst gebouw Leusderweg; 10.2.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout. Bezuidenhoutsche- weg. -i 3jj onze vrijwil ligere. Gemotoriseerde treepen. SSP K. Bnumann Atl-H P s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1