ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 Februari 1943 99sle Jaargang No. 15156 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Direotenr-Adminietratenr (Advertentiechef) A J. SS LOOSE, Sierikzeo - HoofdredacteurM, J. KOSTEN, Sierikzee K 2620 AFWEERSIAG IN HET OOSTEN duurt met onverminderde hevigheid voort Het opperbevel der weermacht deelt, mede: 1 In Stalingrad heeft de vijand na zeer krachtige artillerie voorbereidingen met veel sterkere strijdkrachten den aan val op het laatste bolwerk van de ver dedigers, de tracto-enfabrlek, ingezet. Des nachts slaagde hij er in, nadat onze heldhaftig strijdende troepen hun munitie vrijwel hadden verschoten, op verschei dene plaatsen binnen te dringen en den tot op dat oogenblik aaneensluitendeni verdedigingsring van het11de legercorps te verbreken. Van den Kaukiasus tot aan den mid- denloop van den Don en aan het Ladoga- meer leveren onze legers zware afweer- gevec'hten, welker hardheid in sommige sectoren nog is toegenomen. Aan den Zuidelijken vleugel van het Oostelijke front werden vijandelijke pogingen, de marschplannen der Duitsdie en verbon den troepen te storen, verijdeld. Aan het Donetzfront en in het gebied van Woronesj viel de vijand op nieuw aan met sterke, pas aangevoerde strijdkrachten. Pogingen om ons front, in te drukken door het omtrekken der vleu gels en omsingeling, mislukten met zwa re verliezen. De gevechten duren voort. Sterke afdeelingen gevechtsvliegersi, duikbommenwerpers en slagvliegers vie len op de brandpunten van de verbit terde gevechten de vijandelijke troepen- opeenhoopingen, stellingen en colonnes aan. Zij brachten den vijand zeer zware verliezen aan mensehen, voertuigen en wapens toe. In de bergen van Tunis hadden eigen aanvallen, doeltreffend gesteund door stu ka's, volledig succes. Itallaansch waermachlsberlcht Vijandelijke aanvallen in Tunis mislukten Het Italiaansche weermachtberieht van Dinsdag luidt als volgt: De bedrijvigheid van verkenningspa trouilles is intensiever .geworden in het Westen van Tripolis. Onze luchtfor- maties hebben met zichtbaar resultaat concentraties van vijandelijke motorvoer tuigen bestookt. Herhaalde aanvallen van (den vijand, met steun van gepantserde strijdmididfe- len, aan het front van Tunis, zijn mis lukt. Overal werd de aanvaller met ver liezen aan manschappen en materiaal te ruggeslagen. Het aantal krijgslglevangenen dat den vijand tijdens de gevechten der laatste dagen is ontnomen, is gestegen tot 800- Duitsche jagers hebben tijdens luchtgevechten vijf toestellen neergescho ten- De haveninstallaties van Bone zijn De gewoonte cm steeds te critisee- ren, ontrooft ons ueel spontaan genót. doeltreffend aangevallen door Italiaan sche bombardementsvliegtuigen. Op Lampedusa en op de omgeving van Cagliari hebben vijandelijke vlieg tuigen eenige bommen geworpen, die niet-ernstige schade aanrichtten en vijf gewonden in de zone van Cagliari maak ten- Het afweergeschut van Lampedusa trof een toestel, dat brandend neerstort te. Het aantal slachtoffers, idlat tot dus ver is geteld na den aanval van gisteren op Trapani, bedraagt 18 dooden en 64 gewonden. DE GEVECHTEN IN DEN STILLEN OCEAAN Het Amerikaansche Ministerie van Ma rine heeft Dinsdagavond, naar de Britsöhe berichtendienst uit Washington meldt, in een officieel communiqué medegedeeld, dat in het Zuidelijke deel van den Stil len Oceaan de - laatste dagen tussöhen Amerikaansche strijdkrachten' en Japan- sche troepen in het gebied van de Salo monseilanden talrijke zee- en luchtge vechten hebben plaats gevonden. Aan beide zijden zijn verliezen voorgekomen. Het mededeelen van bijzonderheden, aldus het communiqué, zou het succes van toe komstige operaties in dit gebied in ge vaar brengen. Het communiqué haalt ver der het Japansdhe bericht aan, volgens hetwelk twee Amerikaansdhe slagschepen en drie kruisers in de gevechten bij het eiland Rennel tot zinken zijn gebracht en een slagschip en een kruiser bescha- I digd zijn, terwijl de Japanners slechts tien vliegtuigen verloren. De woordvoer der van het Amerikaansche MMisterie van Marine heeft, naar de Britsche be richtendienst verder meldt, Dinsdagavond verklaard, dat het Japansdhe bericht om trent de verliezen der Vereenigde Staten sterk overdreven zijn. Feuilleton VERSCHILLENDE BERICHTEN lukraak Toij een juwelier Een brutale inbraak is in den nacht van Zondag op Maandag gepleegd bij den juwelier F. K. in den Bosch, van wien een groot aantal gouden sieraden en briljanten tot een waarde van f60.000 is gestolen. De inbraak werd Maandag morgen ontdekt, toen een dienstmeisje de rolluiken wilde openen en zag, dat de winkel overhoop .was gehaald. De dader de politie vermoedt, dat slechts één persoon aan het werk is geweest heeft den onderkant van de deur, welke niet door de stalen luiken werd be schermd, weggebroken. Het zilver is in het geheel niet aangeraakt, doch het goud is volledig verdwenen. De pop wilde rooken Controleerende ambtenaren hielden te Weert een dame aan, die onder haar bagage een fraaie groote pop meevoer de- Toen zij |de pop eens nader onder zochten, bleek zij gevuld te zijh met 8 k.g. Belgische shag. 2 - door Frank van Falckenoort Gaat er geen autobus naar toe0« 't Lijkt me nogal een aardig eind weg. Ze zuchtte- 't Lokte haar niet erg aan, om met deze hitte de lange wandeling te beginnen. Een autobus De spoorman krabde zich achter het oor. „Nee, dat 's te zeggen, niet hier vandaan. Dan had u beter in Achterkerk kunnen uitstappen- De bus van Groenendaal komt door Ach terkerk heen en gaat naar Lage Weide. Maar dan had u op 'toogenblik toch nog een paar ,uur moeten wachten, want de laatste bus vertrekt om vijf uur uit de stad- Nu, dan zal er wel niets anders op zitten, dan dat ik te voet ga- Maar als ze nu straks met het rijtuig komen en ik ben onderweg? Wat dan? Dat zal wel niet, denk ik, was het antwoord, want ze Zijn in het drukst van den hooitijd ©n dan kunnen de boe ren geen paard missen, 't Is nu nog droog, zonnig weer, maar het kan eiken dag veranderen; 'tis te broeierig de laatste dagen en droog hooi 'binnen is heel wat waard. Maar als ze komen, zal ik de koffer meegeven, dan rijdt men u wel achterop. Toen ging ze |dan maar het Zandpad Jangs den spooibaajn op, zooalB de halte chef in zijn goedhartigheid had toege staan. Hij keek haar (na, zoo ver hij kon. Dan ging hij met den koffer naar den ouden goederenwagen, die, 'zondier onder stel, langs de lijn geplaatst was en dienst deed als bagagebergplaats en fietsen stalling. 1 Het was een stevige, jongeman, nog niet lang* in dienst bij de Spoorwegen, maar toch al enkele jaren, als chef op deze halte, waar dagelijks vele treinen voorbijsnelden, terwijl er enkele lo kaaltjes per dag stopten, hoofdzakelijk voor het personeel! van een nabijgelegen groote drukkerij, en eens in de week, Woensdags, voor de enkele boeren, die naar de markt im het naburige stadje Ach'terkerk gingen. Vreemdelingen kwa men hier zelden, ook in den zomer niet, en daarom was hij meer verwonderd dan nieuwsgierig, een zoo bekoorlijke jongedame hier aan te treffen. Hij schud de het hoofd, toen hij er over nadacht. Afhalen? Nou, de boer van den „Bel dam" was me nogal' een mooie daarvoor. Verleden winter hadi hij geen eens zijn eigen vrouw van den trein gehaald, ter wijl' de sneeuiw een voet hoog stond en het vroor, dat 't kraakte. Laat staan, dat hij nu z'n wagen uit d£ schuur haalt voor een gast. Maar enfin, zoo dacht hij verder, ze zal 't wel vinden. Het klein ste kind in den omtrek zal haar ver teilen, waar de „Beldiam" is en het is immers een mooie wandeling. Tegenwoor dig zien de menschen er zoo gauw tegenop om een uurtje te loopen. (W^dt vervolgd) BEKENDMAKING Zaterdag, 30 Januari jj„ des avonds, is te Haarlem een onder officier der JDUitsche weermacht ruggelings neergeschoten. Het ter stond door de Deutsche Sicher- heitspolizei ingestelde onderzoek heeft niet kunnen leiden tot op sporing van den dader, die echter waar het resultaat van het onder zoek op. wijst f- in joodsch-oom- munistische kringen moet worden gezocht. In overeenstemming met den Wehrmachtsbefehlshaber Nie- derlande, General der Flieger F. Christiansen, zijn heden voor den eenen verraderlijk vermoorden Duit- sohen soldaat als vergeldingsmaat regel de onderstaande tien, uit joodsch-communjstische kringen af komstige gijzelaars uit Haarlem en omgeving terechtgesteld. Bovendien is een vrij groot aantal communis tische agitatoren uit deze streek naar een concentratiekamp gezon den. De namen dér terechtgestelden luiden als volgt: 1. Drilsma, Herbert O., geb. 2 8.05 te Amsterdam, woonachtig ta Haarlem. 2 F r a n k, ♦Fhilipp, geb. 9.810 te Hilversum, woonachtig te Haar lem. 3 Chap on, Barend, geb. 4,8.84 te Amsterdam, woonachtig te Haar lem. 4. Zwanenbeek, Iwan, geb. 19.11.02 te Delft, woonachtig te Haarlem. 5. Reuman, Karei F., geb. 1.3.16 te Schoten, woonachtig te Haarlem. 6.-, de la Rie, Wijnand, geb. 30.9.99 te Leiden, woonachtig te Haarlem. 7. Lebbe, Johannes Th., igeb. 1612.78 te Den Helder, woonachtig te Haarlem. 8. Warmenhoven, Simian, geb 21.9.04 te Velsen, woonachtig te Velsen. j 9. W e ij, Piéter, geb. 22.11 03 te Velsen, woonachtig te Velsen. 10 Strengholt, Roelof, geb. 5.11.06 te Amsterdam, woonachtig te Velsen. Den Haag, den 2 Febr. 1943. Der höhere SS- und PofliZeï- führer Noirdwest und Gene- ralkomtnissar für das Sicher- heitswesen, (get.) RAUTER. SS- Gruppenführer und Ge- neral-Leutnant der Poilizei. De dader van den laffen te Haarlem heeft zich niet aange meld', wat tot gevolg heeft gehad, dat een tiental gijzelaars voor deze snoode daad moest boeten- Herhaal delijk heeft men van overheidszijde gewaarschuwd dat men dergelijke daden met groote gestrengheid zal straffen en de slag in veelvoud zal teruggeven- Men weet dat de bezettende macht geen aanvallen in den rug kan en zal dulden, maar toch zijn' er nog steeds onverant woordelijke personen, die het zulks doen en daarmee het leven van velen hunner landgènooten im ge vaar brengen. Laat men nu eens voor goed' gewaarschuwd zijn. Bij onze vrijwil- Ondtr moeiltfke omttandig heden wordt een rivier uvergettoken. Atlantic Holland Pax s) HET EINDE VAN DEN STRIJD IN STALINGRAD Het Opperbevel van de Duitsche Weer- wacht maakte Donderdagmorgen in een extra-bericht békend: De strijd om Stanlingrad is ten einde. Aan den eed op het vaandel: tot dén laatsten ademtocht getrouw, is het zes de leger onder de voorbeeldige leiding van Gen-Veldmaarschalk Paulus, voor de overmacht van den vijand en voor de ongunstige omstandigheden bezweken- Zijn lot wordt gedeeld idioor een divi sie luchtdoelgeschut van ide Duitsche luchtmacht, twee Roemeensche divisies en een Kroatisch regiment, die in trouwe wapenbroederschap met de kameraden van het Duitsche leger tot het uiterste hun picht hebben De zwendel in surrogaten Zooals bekend is, heeft 'die dienst van den gemachtigde voor de prijzen een onderzoek ingesteld naar de samenstel ling van surrogaten. Aan de vervaardi gers werden verschillende vragen ge steld. De ingekomen antwoorden hebben wel een schril licht geworpen op den zwendel, die door sommigen werd be dreven. Zoo luidde het antwoord op die vraag, .waaruit jusblokjes waren samengesteld, vrijwel stereotiepwater, zout, crocus- meel en „aroma"..... |Werdi de samen stelling van dit aroma opgevraagd, dan kreeg de dienst ten antwoord, dat dit door de firma die en die was gele verd, die het weer van een ander hadi betrokken. Eindelijk gekomen bij de bron, bleek de grondstof voor dit „geurige" product dan te bestaan uit gemalen hei de en kersepitten. In den surrogatenhandel zijn millioe- nen verdiend ten koste van het publiek. [Men kan echter wel zeggen d'at de pret ér af is. Verschillende firma's zetten de vervaardiging stop. Jacht op persoonsbewijzen Te Tilburg is een 21-jarig meisje aan gehouden door twee mannen, die zei den rechercheurs van politie te Zijn. Zij vroegen het meisje naar haar persoons bewijs, dat zij' ter inzage gaf, waarna' de heeren haar zeiden, dat zij het den volgenden dag op het politiebureau kon terughalen. Hier is gebleken, dat het meisje het slachtoffer is geworden van oplichters, die er blijkbaar op uit zijh persoonsbewijzen te bemachtigen. Burgemeesters ontslagen Bij besluiten van (den commissaris-ge neraal voor bestuur en justitie van 20 Januari 1943 Zijn ^middellijk ingaand ontslagen mr. J. P. Drost als burge meester te Borculo en H. M. Martens als burgemeester van Ermelo. Mr. Drost is tot burgemeester van Breskens ge weest. Boter o! margarine op bon 06 Van Donderdag ,4 tot en met Maandag 15 Februari 1943 is de met „Boter 06" gemerkte bon van de bonkaart voor voe dingsmiddelen aangewezen voor het koop en van boter. Per tweetal bonnen kan men 250 gram boter verkrijgen. Zij, die de voorkeur geven aan1 margarine, kunnen op dezen bon desgewenscht per tweetal bonnen 250 gram margarine koopen, wanneer de handelaar deze in voorraad heeft. RECHTZAKEN Kapitein vrijgesproken Op 15 Mei 1940 was aan het Zijpe een persoon door Nederlandsche militai ren neergeschoten, in de veronderstelling, dat men hier [t,e doen had met een po ging van den vijand om het Zijpe over te steken. Later bleek d'at de man een drenkeling geweest was van het daar vergane Ned. oorlogsschip „Hydra". Het militair gerechtshof heeft onlangs de zaak behandeld tegen den bevelvoeren den kapitein J. R. D., die last gegeven had den man neer te schieten. Onder verwijzing naar de toestanden in de Meidagen van 1940 en de onbekendheid! biet het vergaan van dé „Hydra" voor de militairen, die den dijk tegen een eventueele landingspoging moesten be- schermén, had de procureur-generaal vrij- spraak geëischt. Thans is de kapitein! conform dezen eisch vrijgesproken. Ambtenaar knoeide J. v. W-, die bij het distributiebureau van de stad Den Haag werkzaam is geweest als leider van de afdeeling vpor de toewijzing van rijwielen, is door het Duitsche „Landesgericht" wegens over treding van de wetten der Oorlogseco- nomie en ernstige passieve omkooperij veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf en een boete van f1000. Van W. had zijn functie misbruikt om j een aan tol medebeklaagden, die krachtens I hetzelfde vonnis tot aanzienlijke gavan- genisstraffen veroordeeld zijn, hun niet toekomende hoeveelheden rijwielbanden j te verschaffen tegen geldelijke en andere voordeelen. Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de whffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de germaansche- SS in Ned. willen toetreden: 5.2.'43 Zwolle 9 uur, Hotel Peters, Markt5 2.'43 Assen, 15 uur, Dienstgebouw, Vaartzuidzijde; 6.2.'43 Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poe lestraat; 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat; 7 2.'43 Amster dam, 9 uur, school Iepenweg 13; 8 2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl,, Wehrmachts- heim; 9.2.'43 Amersfoort 10 uur, dienst gebouw Leusderweg; 10.2.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout. Bezuidenhoutsche- weg. Straf beschikkingen De secretaris-generaal van het depar tement van Justitie heeft bepaald, dat de plaatselijke hoofden van politie in gemeenten van minder dan tienduizend inwoners bij strafbesdhikking enkel geld boeten van ten hoogste vijftig gulden, hechtenis van ten hoogste vijf dagen of verbeurdverklaring van voorwerpen kun nen opleggen. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Geen nieuwe giro-rekeningen meer De secretaris-generaal van het depar tement van Binnenlandsche Zaken heeft bepaald, dat wegens de heerschend'e bui tengewone omstandigheden het openen van nieuwe postrekeningen in het be lang van den postchèque- en girodienst tijdelijk wordt geschorst. Verrekening van te veel betaalde luisterbijdrage Wie over 1942 te veel aam Luister- bijdrage heeft betaald mag 'dit zelf ver rekenen met de bijdrage over 1943, tot- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Donderdag) zon onder 17 30 Morgen (Vrijdag) zon op 8.18 zon onder 17 32 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 8.32maan onder 18 24 Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februa-i. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari dat de oude luistervergunning moet wor den ingewisseld1. Is over 1942 meer betaald dan tot aan de maand' van inwisseling in 1943 verschuldigd1 is, dan dient op de adres- zijde van de in te leveren luisterver- gimnmg duidelijk een verzoek om terug betaling van het gebleven verschil te worden gesteld. Wie reeds om terugbetaling verzocht heeft krijgt nader bericht. gEKKNIBPWS Jubileum ds. H. van Kist Op 15 Febr. as. hoopt ds. H. v. Eist, Ned- Herv. predikant te Oud-Vossemeer, zijn 40-jarig ambtsjubileum te herdenken. Hij diende achtereenvolgens Reeuwijk, Vinkeveen, Genemuiden en IJzendoorn. De jubilaris is ilid van den Ger. Bond van Ned'. Herv. predikanten en mede oprichter van -den Ger. Zendingsbond. De jubilaris geniet een uitstekende ge zondheid en bezoekt dagelijks te voet zeer trouw zijn zieke gemeenteleden, tot zelfs een uur in den omtrek. Een bekend woord van hem is wel, door hem bij zijn intrede reeds uitge sproken: „De weg van de gemeente loopt door de pastorie". TELEGRAMMEN DRIE DAGEN SLUITING VAN VERSCHILLENDE OPENBARE VERMAKELIJKHEDEN. De Duitsche Minister van Volksvoor lichting en Propaganda heeft, na het be kend worden van het communiqué van het Opperbevel der Duitsche Weermacht over het einde van den heidenstrijd van het zesde leger aan de Wolga, de sluiting gelast van' alle schouwburgen, bioscopen, variété's en dergelijke plaatsen van ver maak voor den tijd van Donderdag 4 Februari tot en met Zaterdag 6 Februari. Evenzoo wordt elke openbare veirtooning met artistiek of amusementskarakter voor dien tijd verboden. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft in overleg met den Weermachtsbevelhebber naar aanleiding van de verordening van den Duitscben Minister voor Volksvoorlichting en Propaganda, ook voor het bezette Nederlandsche gebied voor den tijd tot en met Zaterdag 6 Februari de sluiting gelast van alle schouwburgen, bioscopen, variété's en dergelijke plaatsen van ver maak en elke openbare vertooning van artistiek of amusementsik a rak ter voor dien tijd verboden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1