ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HAAR OFFER Woensdag 3 Februari 1943 99*te Jaargang No. 15155 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directenr-Administratenr (Advortsntiochef) A J. SE LOOSE, Sierikzee - Hoofdredaoteurld. J. KOSTEN, Sierikzee K 2620 DE WORSTELING IN STALINGRAD 522.000 kit. vernield in Januari Het opperbevel van de weermacht maakte Maandag bekend: In Stalingrad is de Zuidelijke groep van het zesde leger, onder leiding van gen'eraal-veldmaarschalk Paulus, na meer dan twee maanden heldhaftige ver dediging door de overmacht van den vijand in den strijd overweldigd. De Noordelijke groep, onder leiding van den generaal der infanterie Strekker hand haaft zich nog steeds. Zij weerde sterke vijandelijke aanvallen in tegenactie af Op de overige brandpunten van den groot en af weerslag in het Oosten duren de gevechten met onverminderde hevig heid voort. Pogingen van den vijand, in den Wes telijken Kaukasus door ons afweerfront heen te stooten, mislukten Tussehen den Kaukasus en den Beneden-Don kwam het alleen tot ge vechten tussehen eigen achterhoeden en den zwak volgenden vijand, zonder dit de marsehbewegingen van het gros onzer troepen gestoord werden. Aan het Donetz-front en ten ZW. van Woronesj kwam het tot zware gevechten, die nog voortduren. Aan het Lad o.gameer viel de vij and na zware verliezen van den votrigen dag slechts met vrij zwakke strijdkrach ten aan. Alle aanvallen werden afgesla gen. Door formaties van het leger werden in de periode van 21 tot 31 Januari aan het Oostelijk front 517 pantsers ver nietigd, buit gemaakt of onklaar gescho ten. In Afrika werden hevige aanvallen op de stellingen van het Duitsch-Italiaan- sche Afrika-leger jn West-Tripolis met nieuwe zware verliezen voor den vijand afgeslagen. De gevechten om de in Tunis gedurende de laatste dagen geno men stellingen duren voort. Duitsc-he gevechtsvliegers hebben op nieuw de haven van Bone gebombar deerd. In luchtgevechten en door lucht doelartillerie van het luehtwapen werden in het Middellandsche Zee-gebied 15 Noordamerikaansche en Britsche vliegtui gen neergeschoten. Eén eigen vliegtuig wordt vermist. Duitsche onderzeebooten hebben in Januari 1943 onder buitengewoon moei lijke weersomstandigheden, "welke soms tot een orkaan werden, 63 vijandelijke koopvaardijschepen, v,an te zamen 408.000 b r.t., tot zinken gebracht. Nog 10 andere schepen vjerden getorpedeerd. Hun on dergang kon niet worden waargenomen, maar kan, gezien den zwaren zeegang, als zeker worden beschouwd. M M M M M W W De IJdelheid voelt zich dikwijls-, 0e trots zelden beleedic/d. Feuilleton 1 door Frank van Falckenoort Er was zooeven een reizigster uitge stapt. met een grooten handkoffer bij zich, welke ze met een smak neerzette op het stoffige grint van het kleine stop- ptaatsje. En terwijl de puffende •machine met een zucht de drie kleine wagons weer optrok om bij de eerst volgende halte opnieuw ieen. wijle te wach ten, bekeek de eenigste passagier, die in de Lage Weide het lokaaltje verlaten had', het eenzame perron, waar geen an dere sterveling dan zijzelf en de stations- chef-controleur-wisseliwachter vertoefde, terwijl de laatste, haar nieuwsgierig op nemend, haar kaartje aannam. Is hier niemand om me af te ha len? vroeg ze ten lange leste, nadat ze zich er van overtuigd had, dat er een kilometer in den omtrek niemand was dan de wegrijdende trein en hun tweeën. Nee, juffrouw, antwoordde de spoor- man, terwijl hij deftig de groote pruim uit z'n mond nam en die heel voorzich tig in een koperen tabaksdoos deponeer de hier is de laatste paar uren nie mand geweest. Waar moet u heen? Naar de „Beldam", antwoordde ze. [Men wist daar, dat ik met dezen trein zou aankomen- Ik heb het hun geschre ven; ik verwachtte dat men mij' tenmin ste zou afhalen. Ik ben heelémaal on bekend in deze streek. Hoe zal ik het Het luehtwapen heeft uit vijandelijke konvooien in de Middellandsche Zee 18 koopvaardijschepen van te zamen 114.000 b r.t. en twee torpedoboot jagers tot zin ken gebracht. Daarenboven werden 37 koopvaardijschepen van te zamen 200.000 b.r.t., een kruiser, twee torpedoboot- jagers en twee bewakingsvaartuigen be schadigd. Onder de allerzwaarste gevechtsoim- slandigheden werden dus in de maand Januari minstens 522.000 b.r.t. aan vijan delijke ko op v a a r dij tonnage vernietigd. MUSSOLINI OVER LIBYE Toespraak tot fascistische militie Ter gelegenheid van den twintigsten verjaardag der oprichting van de fas cistische militie heeft de Duce in een plaats in Midden-Italië formaties van de militie geïnspecteerd De Duce hield daar bij een toespraak, waarin 'hij herinnerde aan de offers, die in deze twintig jaar door de militie gebracht zijn uit liefde voor Italië en uit toewijding voor het fascisme Nooit meer dan in dezen oorlog is de waarheid gebleken van het begin sel, aldus Mussolini, dat de beslissende slag wordt toegebracht door hem, die een kwartier langer weet vol te houden dan de vijand en dat de laatste slag de overwinning oplevert. Pas na 32 maanden van strijd tegen ons heeft de vijand een succes weten te behalen. Het Italiaansche volk heeft met manlijke rust het bericht vernomen van de vijandelijke bezetting van Libye. Immers, een onwrikbare over tuiging is in ons hart gegrift: daar waar wij waren, daar waar onze dooden op ons wachten, daar waar wij de krachtige en onverwoestbare kenteekenen van onze beschaving hebben achtergelaten. Daar zullen wij terugkeeren. Onveranderlijk als de wet der zwaar tekracht van de materie, is de wet der politieke zwaartekracht van de volken. Vijftig millioen Italianen hebben naar Afrika gestreefd en zullen naar Afrika blijven streven, omdat zij even goed en wellicht nog meer dan andere volken een heilig reciht bezitten om te leven. Zwarthemden: op dezen twintigsten ver jaardag antwoorden wij te zamen met onze kameraden van de As en van 'het drielandenpact op het dwaze, misdadige en propagandistische dilemma van Casa blanca, dat wij nooit zullen toegeven, zoolang wij in staat zijn een wapen in de hand te houden. Ge zult voortgaan op te trekken in het eerste gelid en zult altijd én overal een voorbeeld zijn. Ik weet, dat ge op geen ander voorrecht aanspraak maakt. Minstens dertig Britsche en Amferikaan- sche vliegtuigen zijn neergeschoten door Japansch luchtafweer tijdens pogingen om aanvallen te richten op Birma vanaf In dische en Chineesche bases, zoo wordt te Rangoon van betrouwbare zijde ver nomen. v 1 nu vinden? Hopeloos keek ze om zich heen. Nu, meesmuilde de man, 'tis hier geen stad; verdwalen (zulft u allicht niet. fs.... is u (soms familie van den boer? Neen,in 't geheel miet. 'Mijn moeder was in haar jeugd vriendin met zijn vrouw- Ik kom daar nu op de boerderij wonen. Alleen? vroeg hij weer, maar toen hij de gefronste wenkbrauwen van het meisje zag, bedacht hij zich en voegde er aan toe: U moet het me maar niet kwalijk nemen, dat ik wat nieuwsgie rig ben, maar (dat komt. omdat wij niet eiken dag zulke reizigsters jn 't dorp. krijgen zooals u. (Maar komaan, ik Zal u den weg wijzen. De koffer moet u dan morgen maar latem hallen. Kijk, als u hier het pad langs gaat bet mag eigenlijk wel niet, want (het is een diensfc- pad, maar daar er voorloopig toch geen trein langs komt, wil ik voor u wel een uitzondering maken dan komt u bij gindsche steê op den grintweg. Dien volgt u dan tot de school; dat is een grooit niéuw gebouw aan uw rechterhand. U 'zult het vanZelf wel zien. Dan gaat u rechtsaf het dorp jn; dat is de Lag© Weide- Dan gaat ,u als maar rechtdoor, de brug over, den polder in. Bij een tweesprong neemt u den weg aan uw rechterhand en dan is het de eerste boerderij aan uw rechterhand. U zult het zelf wiel Zien; het staat met groote letters op het [hek. 'tls een half uurtje loopen, laten we zeggen: drie kwartier op uw gemak en 'tis lekker wieer. Wan neer u den straatweg om moest, had u zeker een ,uur werk. (Wtyxlb ueruotgd) OOK MUSSERT SPRAK ia den Haagcchen Dierentuin op 30 Januari Op de herdenkingsbijeenkomst in den Dierentuin heeft ook Mussert het woord gevoerd, waarover we reeds een ANP- berieht publiceerden, maar uit welke rede hier nog eenige belangwekkende passages volgen: Mussert herinnerde eraan hoe onze Ne derlandsche voorouders 350 jaar gele den met kleine zeilschepen hun weg naar Indië zochten- Welke moeilijkheden moes ten overwonnen worden. Maar tenslotte kwam de vaderlandsche kust in zicht en daarmede dé groote voldoening: het is volbracht. Ditzelfde karakter vertoont de strijd van het nationaal-socialisme- Een grootsch werk is begonnen uit innerlijken drang. Er was een stem in ons binnenste, een stem van boven de menschen, die zeide: gij moet dat doea- Hoe lang de weg, hoe sterk -de helling, hoe diep de af grond en hoe hoog de top is hebbenl we nooit geweten* |Maar wij weten wel hoe ver we zijn, omdat het onze roe ping is. Wij weten nu in 1943 precies wat het verleden beteekend heeft. Het is een consequentie van 1789, dat het commu nisme de macht «in Rusland kreeg- Dat is het eerste 'en belangrijkste van den oorlog van 1914—1918, het jaar 1917 toen de macht in handen kwam van het com munisme in Rusland. Als punt twee weten we dat de an- •gelsakseni, dé 'jotdien ©n 'de kapitalis ten zich vereenigden in den Volkenbond om daar een tweede machtscentrum te vormen- Midden-Europa leek gedoemd te zijn tot machteloosheid. Indien er niet een derde macht opgestaan was juist waar men dacht dat geen kracht meer aanwezig was, Zou het communisme dén eindstrijd tegen het kapitalisme gewon- nen hebben. 1 Adolf Hitler en zijn oude getrouwe bruinhemden, zoo vervolgd© Mussert, had den den moed all'es te trotseeren en hadden 't geloof om tegen alles in door te gaan om het bolsjewisme te vernie tigen in het hart van Europa. Dat is de eerste en de grootste daad geweest. Toen kwam het tweede bedrijf, van 1933 tot 1939, idé voorbereiding en ge- reedmaking tot afweer van wat komen moest: de stormloop: der reactie en de stormloop van het communisme. Adolf Hitler speelde het klaar alle Duitschers te vereenigen. Wij Nederlanders moeten begripi heb ben voor all'es wat het Duitsche volk doorgemaakt heeft sedert 1914. V,an iden kant der Duitschers verwachtte spreker dat zij de enorme offers Zullen zien. die het Nederlandsche volk in kiezen tijd brengt. Mussert herinnerde tenslotte aan zijn ontmoetingen mét den Führer, die sproken heeft over de groote en go, eigenschappen van ons volk en gezegd heeft: „ik wil aan het Nederlandsche volk niets ontnemen". Inschakeling van de N.S.B. In het openbaar bestuur In het Verordeningenblad is thans op' genomen een decreet van den Rijkscom- missaris voor het bezette Ned. gebied houdende inschakeling van het staats- -! politiek secretariaat der Nationaal Soci- j alistiscdie Beweging der Nederlanden in het openbaar bestuur. Het decreet luidt als volgt: Het is in overeenstemming met de taak, mij door den Führer opgedragen, 't Ne derlandsche volk te betrekken bij de verantwoordelijke medebeslissing inzake het bestuur van dit land. Drager van den politieken wil van 'het Nederlandsche volk is de Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden. Ik heb derhalve geliast dat ter waarborging van de harmonie tussehen 'het bestuur en de taak van de Nationaal Socialistische Beweging der Ne derlanden alle aan mij ondergeschikte Duitsche instanties bij de uitvoering van belangrijke bestuursmaatregelen, maar vooral in alle personeelsaangelegenheden overleg dienen te plegen met den leider der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden. In overeenstemming met mijn bevelen zal deze harmonie worden gehandhaafd door mijn commissarissen-generaal binnen het kader hunner bevoegdheid door mid del van het staatspolitiek secretariaat der Nationaal Socialistische Beweging der Nederlanden voorstellen en ontwerpen indienen. In aangelegenheden, waarin onder de gegeven omstandigheden noodzakelijker wijze in de eerste plaats rekening moet worden gehouden met het standpunt der bezettende macht, behoud ik mij de eind beslissing vOiOr. De wrakstukken van ieén verbrande Amerik a ansche marinetr ansp ortmachine, die op een vlucht van Pearl Harbour naar San Francisco, sedert tien dagen werd vermist, zijn volgens den Britschen berichtendienst, in de nabijheid vanükia, in CalifoTnië, gevonden. Alle 19 inzit tenden van het vliegtuig kwamen om het leven, o.m. de bevelhebber van de Amerikaansche duikboot vloot op dien Stil len Oceaan, schout bij nacht Robert English. 1 De Führer heeft het Eikenloof behoo- rende bij het Ridderkruis van het IJze ren Kruis verleend aan luitenant-géne raal Carl Rodenburg, commandant van een divisie infanterie. Teekening Sturtzkopf Pnx VERSCHILLENDE BERCHTFN Wat da bezitters van een „bewijs van bereohtiging" tevens ontvangen Zij, die op grond van de verordening Nr. 122/42 van den Rijkscommissaris in het bezit Zijn gesteld van een z.g. „be wijs van berechtiging", zullen in den vervolge bij de vierwekel'ijksche uitrei king van bonkaarten voor voedingsmid delen op vertoon van het genoemde bewijs tevens een toeslagkaart voor langdurigen arbeid en rantsoenb'onnen voor tabak of versnaperingen ontvangen. Huizen van evacué's geplunderd De politie te Vel sen heeft 2 jeug dige te Haarlem wonende personen aan gehouden, die in het bezit van een hoe veelheid tinnen voorwierpen waren, welke aan de Zuidzijde te IJmuidien bleken te zijn ontvreemd. Het onderzoek wees uit, dat de arrestanten nog meer diefstallen hadden gepleegd, o.m. hadden zij voor. werpen uit woningen van geëvacueer- den ontvreemd. De daders, waarvan de een 16 en de ander 18 jaar is, hebbed een volledige bekentenis afgelegd- Zij zullen wegens plundering terechtstaan. ONDERWIJS Bedrijfsbezichtigisg De Hoofdafdieeling Beroepsvorming en Bedrijfsleiding van Het Nederl. Arbeids front organiseert voor leerlingen van het 7e en 8e leerjaar bedrijfsbezichtigingen, opdat 'deze leerlingen ©enig inzicht krij gen in het bedrijfsleven en gemakkel'ij ker tot een beroepskeuze kunnen komen Na een thans ten voilé geslaagdè proef- neming-'wil Het Ned'. Arbeidsfront tot een landelijke organisatie van dezen ar beid overgaan- Dit streven ondervindt de volle medewerking van het Departe ment van Opvoeding, Wetenschap' en Kui tuurbescherming. Daardoor is aan de hiervoor in aanmerking komende licha men door den Secretaris-Generaal van dit Departement verzocht den schoolhoof den op te idragen, indien hun een uit. noodiging van Het Ned. Arbeidsfront be reikt, hun medewerking te verleenen- FINANTIEEL NIEUWS N.V. Insulairs Hypotheekbank De Allg. Waarborg-mij. (Hypotheek bank voor Nederland) biedt den aandeel houders der Insulaire Hypotheekbank te Amsterdam aan hun aandeelen met 10 pet. storting over te in^men tegen f 220 per stuk, alsmede de onverplichte stor tingen a pari. De aandeelhouders zullen worden bevrijd van het obligo. Evenals bij de andere hypotheekban ken kromp het bedrijf van de Insulaire de laatste jaren in; zoo stond' einde 1942 voor f9.4 millioen' aan pandbrieven en f8,8 millioen aan hypotheken uit. De ingekochte onderpanden beliepen f 1.4 millioen. De winst was de laatste jaren (gestegen door inkoog van pandbrieven beneden pari en, door verkoop van in gekochte onderpand erf. De eerste winst- factor is nu vervallendoor stijging van de pandbrieven boven pari en de tweede kan niet onbeperkt blijven gelden. Na zes dividend! ooze jaren was over 1941 een dividend van f8 uitgekeerd dank zij genoemde twee factoren. Onlangs werd voor de aandeelen met 10 pet. storting f75 geboden. Bank voor Schouwen en Duiveland n.v Naar wij vernemen zal' aan de alge meen© vergadering van aandeelhouders van bovengenoemde bankinstelling wor den voorgesteld het dividend over 1942 te bepalen op' 4 pet. KERKNIEUWS De Geref. Kerken in Nederland Aan het zooeven uitgekomen Jaarboek van de Ger. Kerken in Nederland ont- leenen we, dat het zielental dezer ker ken over 1942 imet ruim elf duizend is gestegen en thans 684.505 bedraagt. De Ger. kerken tellen 804 plaatselijke ker ken met totaal 874 dienstdoende pre dikanten- Het aantal emeritus-predikan ten bedraagt 157 ten het aantal vaca tures 78. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Woensdag) zon onder 17 28 Morgen (Donderdag) zon op 8 19 zon onder 17 30 Tussehen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 7.51maan onder 17 05 Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februari. Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari RADIO-PROGRAMMA Donderdag 4 Felruari HILVERSUM I. 415.5 m. 7.15 Koorzang, gr.; 7.30 BNO: Nieuws berichten; 7.40 Vroolijke melodieën, gr.; 8 30 BNO: Nieuwsberichten; 9.30 Spie gel van den dag, opn.; 10 Orkest Carlo Carcassolia; 10.30 Volksvoorspellingen; 10.45 Carlo Carcassola; 12.05 Dick Wille- brandts; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 13 Om en om-programma; 15 45 Kwairtetcon- cert, gr.; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Theo Uden Masman en zijn dans- orkest; 17 30 Van heinde en verre klinkt het, nieuws; 18 30 BNO: Nieuwsberich ten'; 19 Brandende kwesties; 19.15 Alleen voor de Radiocentrales; 19.15 Pfitzner en Reger; 19 30 Het Omrcep-Symphonie- orkest; 20 56 Requiem van W. A. Mo zart, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 20—24 Soiree musieale, gr. HILVERSUM II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I. 7.40 Ochtend gymnastiek; 7.50 BNO: Gesproken binnen- landsch overzicht; 8 Wel traditie, geen verstarring; 8 30 BNO: Nieuwsberichten; 9 Gram.; 9.15* Voor de huisvrouw; 10 Godsdienstige uitzending; 11 Voor de vrouw; 1130 Jack der Kinderen en zijn orkest; 12 30 Zelf tuinieren; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 13.05 Concertgebouwor kest, opn.; 14 Godsdienstige uitzending; 14.30 Salonorkest; 16 Kinderkoor; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Voor de jeugd; 17.15 Departementen houden spreekuur; 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Pers-- overzicht; 1815 Hier W.A.; 18.30 Omróep- Symphcnie orkest; Van 1915 Alleen voor de ^adic-Centrales; 1915 BNO: Nieuws berichten; 20.15 De Melodisten, opn.;21.15 Orgelconcert; 21.45 BNO: Nieuwsberich ten; 22 BNO: Actueel© beschouwing;2210 A vond wijding; 22 20—24 Zie Iilversum I. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM, 2 Februari. Aanv. 1565 stuks vee, w-o. 16 paarden, 612 runde ren, 232 nuchtere kalveren, 25 graskal veren, 29 biggen en 552 bokken en gei ten- Prijzen per stuk: melkkoeien f1000, 860-685; kalfkoeien f 990-855-675; vare koeien f 700-600-500; vaarzen -f650-5!0 425 pinken f 500-400-300. Aanvoer melkkoeien als vorige week, handel stil, hoogere prijzen; vare koeien, aanvoer iets groo- ter, handel vlot. stijgende prijzen; vaar zen en pinken aanvoer gewoon, handel willig, omhoog gaande prijzen. Volgens een bericht uit Lima (Peru) is een reusachtige meteoor in de hoofd straat van de Peruaansche stad Car- huamayo gevallen, waarbij verscheidene huizen werden vernield. Bij onzo vrijwilligers. Trouwe kameraden (SS P K. Walbich Atl-H P s) Keuringen voor do Waffon SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringen kunnen ziüh ook diegenen melden, die tot de germaansühe- SS in Ned. willen toetreden4 2 '43 Arnhem 9 uur, Weverstraat 16b1; 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus; 5.2.'4S Zwolle, 9 uur, Hotel Peters, Markt; 5 2.'43 Assen, 15 uur, Dienstgebouw, Vaartzuidzijde; 6.2.'43 Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poe lestraat; 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf,'Breedstraat; 7 2.'43 Amster dam, 9 uur, school Iepenweg 13; 8.2.'43 Utrecht, lb uur, Mariapl., Wehrmaehts- heim; 9.2.'48 Amersfoort 10 uur, dienst gebouw Leusderweg; 102.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout. Bezuidenhoutsche- weg. _j_j vj

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1