ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uil Stad en Provincie Maandag 1 Fabruarl 1943 99ile Jaargang No. 15153 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no, 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A J DE LOOSE, Zierikzee - HoofdredaotenrM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 Bonnen betoekesen voedsel mits er geld is 1 Zorgt voor geld 1 Stonnt Winterhulp Giro 6663. NATION A AL-SOCIALISTISCHE HERDENKINGSBIJEENKOMST Aan een van de vele herdenkingsbijeen komsten, die in verschillende plaatsen van oins land werden gehouden ter ge legenheid van het feit dat de Führer van het Duitsche Rijk heden (Zaterdag) tien jaren geleden tot Rijkskanselier werd benoemd, hebben de Rijkscommis saris Rijksminister Dir. Seyss Inquart en Ir. Mussert bijzondere beteekenis ge geven door het uitspreken van een her denkingsrede. Het was de bijeenkomst, die Vrijdag op den vooravond van den 30en Ian. werd gehouden in de groote Dierentuin zaal in den Haag en welke wend bij gewond door tal van vertegenwoordi gers van Staat, Weermacht en Partij', Nederlandsche autoriteiten en vertegen woordigers der Nederlandsche Nationaal- Socialistische formaties. In zijn rede schetste Ir. Mussert hoe de Volkenbond niet bij machte was na den eersten Wereldoorlog ordie te schep pen en het geheel dreigde uit te loopen op een worsteling tusschen kapitalisme en communisme, verder het ontstaan van het Nationaal Socialisme. Hij schilderde de fasen waarin het groote Nationaal Socialistische opbouwwerk ^zich voltrok en legde opnieuw getuigenis af van de solidariteit van de Nederlandsche met de Duitsche Nationaal Socialisten, vooral op dit moment, en vroeg o.m. erkenning van de offers, die Nederland thans, hoe wel voor een deel ni|et vrijwillig, brengt. Ten sloitte dankte hij den Führer voor hetgeen hij reeds thans voor Europa en daarmede voor Nederland heeft gedaan. De Rijkscommissaris zette in zijn rede uiteen hoezeer het lot van Europa steeds verbonden was en ook zal zijn met dat van Duitschland. Hij schilderde hoe het Duitsche volk stap voor stap naar den ondergang werd gedreven en het haast ten prooi was gevallen aan het com munisme ware het niet dat Adolf Hitler den weg naar de wederopstanding had gebaand. Alle offers, die thans gebracht worden moeten getoetst worden aan 'die welke de soldaten aan het Oostfront brengen. Dienovereenkomstig stelde hij eenige algemeene voorwaarden waaraan hier te lande minstens moet worden vol daan, opdat de strijders gindls niet in den rug worden aangevallen. De Natio naal Socialisten zijn bereid dezelfde hardheid te toonen als de strijders aan het Oostfront. Ook hij sprak zijn onwrik baar vertrouwen uit dat de Nationaal Socialisten tot de uiteindelijke zege zul len blijven optrekken achter hem, die het lot van ons allen in de hand heeft genomen, i i Massale Sovjetaanvallen afgeweerd In Stalingrad houden de verdedigers stand Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: In harden vastberaden afweer sloegen de legers aan het Oostfront alle massale aanvallen der bolsjewisten af en brach ten hun voorgenomen bewegingen al Feuilleton 42 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Hoeswijk Beiden zwegen, toen ze dezen brief hadden gelezen. Jo kon haar tranen ni'et bedwingen en ging naar een andere ka mer. Wim begreep, dat zij nu alleen moest zijn en ging heen. Op Oudejaarsdag kwam de kist met het stoffelijk overschot van Kees in Ne derland aan. Dienzelfden dag no-g werd het opnieuw bijgezet in een eenvoudig graf op het kerkhof te Aerdenhout. Hot was een sobere plechtigheid, waarbij al leen Jo, in het zwart gehuld en Wim aanwezig waren. Eenvoudig was het le ven geweest van Kees Blokker, eenvoudig was zijn heengaan uit dit leven. Een zwerver had rust gekregen. Samen gin gen zij naar huis, het huis, dat nu Jo's eigendom was. Het was alweer de wet, die haar aanwees als erfgename. Kees wilde het geluk van zijn vrouw en had haar daarom alles, wat hij van oom Klaas had gekregen, weer gegeven. Het geld van Oom Klaas had Kees het geluk niet gegeven; Jo was vastbesloten; ook haar zou dit geld geen geluk brengen. strijdende ten uitvoer. In Stalingrad zijin tegen het Zuidfront woedende vij andelijke aanvallen gaande, waartegen 'ie verdedigers, in weerwil van de grootste ontberingen en de veelvoudige meerder heid van den vijand, stand blijven houden. De massale vijandelijke doorbraakpogin gen in den Westelijken Kaukasus stort ten voor de Duitsche en Rumeemsche stellingen ineen. In het Koebangebied en in de steppen ten Zuiden van de Ma ny tsj werden vijandelijke pantseraanval- len tot- staan gebracht. In een tegenaan val verstrooiden Duitsche gepantserde afdeelingen een divisie bolsjewistische gardecavallerie en een infanterie forma tie. Aangevoerde reserves wierpen tus schen de Dtonetz en het gebied van den midden Don de bolsjewisten^ daar het Oosten terug. Tegen de Westelijke flank van het gevechtsgebied bij Woronesj, voerde de vijand sterke strijdkrachten aan, die in vastberaden afweer bloedig werden teruiggeslageh. Ten Noordwesten van Woronesj duren de zware, heen en weer golvende, gevechten voort. Ten Zuiden van het Ladogameer viel' de vijand slechts in den sector van één divisie aan'. Na harde gevechten werd hij met zware verliezen.' teruggeslagen. In Af rika zijn vijandelijke sterke strijdkrach ten, die onze stellingen' in het Westen van Tripalitanië aanvielen, terug geslagen. In Tunis alleen1 geveohtsacties van plaatselijke beteekenis. Snelle Duit sche gevechtsvliegtuigen vielen vijande lijke gepantserde wagens en spoorweg- doelen aan. Duitsche en Italiaansche jagers en afweergeschut vernielden 9 vijandelijke vliegtuigen. In aanvulling op net weermaehtsbe- richt van Vrijdag verneemt het D.NJ3. het volgende: Uit de radioberichten van de dappere verdeü'gers van Stalingrad komt evenals voorheen hun ongebroken wil tot verzet tot uiting. Zij strijden thans niet meer in den omtrek van de stad, in de steppe zonder struik of huis, doch zij hebben zich stap voor stap terugge trokken op de' ruïnes in de stad. Ieder stuk geschut, iedere tank en iedere gra naatwerper, die achtergelaten moest wor den, heeft tot de laatste granaat gevuurd. Soldaten van het "zesde leger, die pas enkele dagen geleden uit de hel van dynamiet, staal en bloed zijn terugge keerd, hebben verteld van daden, die pok in de nuchterste taal alleen met het woord heldendom kunnen worden weer gegeven. Op een plaaits is ten Zuid-Westen van de stad Stalingrad overeenkomstig het bevel een steunpunt ontruimd. Alle ge- vechts- en woonkazematten werden ver nield Ofi meldt uit Lissabon, dat uit La Valetta (Malta), wordt bericht, dat het aantal slachtoffers van de Duiitsch-Itali- aansche aanvallen van 11 Juni 1942 tot 24 Jamaxi 1943, 1175 bedraagt. Een vertrouwen, dat men heeft ver form, wordt des te moeilijker herwon nen paprmaffr hot dieper was. Zij wilde er niet vanprofiteered En ze besprak haar plannen met Wim. Een half jaar later werd de villa ge deeltelijk ontruimd. Het was het eigen dom geworden van een stichting, de „Kees Blokker-stichting", een instelling, bestemd om zwakke kinderen uit de ste den weer gezondheid te schenken in de mooie natuur van Aerdenhout. Zooi had Ja het gewild en Wim was het er mee eens geweest. Hij is inmiddels eerste bediende geworden in een groote krui denierszaak in Amsterdam, met het voor uitzicht binnen korten tijd filiaalchef te worden Dan verdient hij genoeg om te trouwen en een vrouw te onderhouden. En hij weet, dat die vrouw over eenigen tijd hem zal wachten. Als het verdriet over Kees wat gestild is. En tot zoolang wachtte hij, uit piëteit tegenover den ■overledene, dien hij heeft leeren hoog aohten. Op het stille kerkhof te Aerdenhout staat een klein monument, geplaatst op het graf van Kees Blokker en heeft als onderschrift: „Alleen de liefde is een hechte basis voor het geluk". Van tijd tot tijd legt een oude tuinman, die bij de „Kees Blokkerstichting" hoort, bloe men jo|pj het graf en verzoirgt verder het graf en soms komt ook een jonge vrouw daar en die zegt dan zacht: „Ik dank je, Kees, voor wat je mij in m'n leven hebt gegeven: geluk en liefde". EINDE. Mr. dr. R. VAN GENECHTEN Commissaris van Zuid-Holland Het Rijkscommissariaat maakt bekend: De Rijkscommissaris voor de bezette Ne derlandsche gebieden heeft dien procu reursgeneraal te 's-Gravenhage, mr. dr- R. van Genachten, onder gelijktijdig eer vol ontslag uit zijn tegenwoordig ambt, benoemd tot commissaris van de pro vincie Zuid-Holland. DU TSCH - NEDERLANDSCHE BETREKKINGEN De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft bij decreet van 27 Januari 1943 een stichting voor het^ onderhouden van de Duitsch-Ned^r- ^landsche betrekkingen opgericht. Bij de taken van deze stichting gaat het om de oprichting van instellingen van algemeen gelang, zooals b.v. moeder- tehuizén en kinder-vaeantiehuizen ed., benevens van wetenschappelijke instellin gen, die dienstig zjjn voor het onderhou den en bevorderen van de Duitseh-Ne- derlandsche overeenstemming. De taken worden de stichting door den Rijkscommissaris naar behoefte van geval tot geval opgegeven. Von Rund&tedt in Nederland De opperbevelhebber West, generaal- veldmaarschialk von Rundstedt, heeft, al dus meldt 't A.N.P., de laatste tagen 'n inspectiereis door Nederland gemaakt. Bij deze gelegenheid woonde de veldmaar schalk oefeningen vanolie wapens der in Nederland staande troepen bij en overtuigde hij .zich van de voortdurende paraatheid en gevechtskracht dfcr voor de kustverdediging bestemde weermaöhts- onderdeelen Voorts inspecteerde gene- raal-veldmaarschalk von Rundstedt op zijn reis nieuwe kustverdedigingswerken. Verschijnen op Gewesttl. Arbeidsbureaus Herhaaldelijk is gebleken, idat bij velen de meening heeft postgevat, dat degenen die een oproepingskaart ontvangen om op het gewestelijke arbeidsbureau te ver schijnen, niet gehouden zijn daaraan te voldoen. Met klem zij' er daarom1 op gewezen, dat aan iedere oproeping, die men van of namens het gewestelijke ar beidsbureau ontvangt, gevolg moet wor den gegeven. Degene, die niet voldoet aan een ontvangen oproeping, stelt zich aan de daaraan verbonden gevolgen bloot In geval van verhindering sture men tijdig bericht aan de op de oproepings- kaart vermelde afdeeling. Een tweede veel voorkomend misver stand bestaat hierin, dat men in de mêe- nirig verkeert, dat de werknemer, die voldoet aan een oproeping van het ge westelijke arbeidsbureau, daardoor aan loonderving is blootgesteld. Zulks is niet het geval- Behoudens bijzondere omstan digheden is de werkgever verplicht het arbeidsverzuim, ontstaan door het gevolg geven aan een oproep om op bet gewes telijke arbeidsbureau te verschijnen, nor maal door te betalen, terwijl hij den werkgever, op vertoon van diens oproe- pingskaart, in staat moet stellen om' op dén daarop aangegeven tijck op hét ge westelijke arbeidsbureau aanwezig te 'zijn. Ziekengelduitkeering Door samenwerking van Het Nederland sche Arbeidsfront met de Vereeniging van Raden van Arbeid en de Federatie van Bedrijfsverenigingen is thans overeen stemming bereikt ten aanzien van die vraag, of in gevallen, waarin een ar beider niet arbeidsongeschikt js wegens ziekte, maar waarin het niettemin we gens besmettingsgevaar of om! andere re den ongewenscht is, (dat hij aan het 'werk gaat, al dan niet ziekengeld moet wor den uitgekeerd. Er is een definitieve regeling getrof fen en bepaald1, (dat het wettelijk vast gestelde ziekengeld 80 pet. van het loon zal worden uitgekeerd bij werk verzuim: 1. indien ide arbeider wegens contact met lijders ia.an besmettelijke ziek te in observatie of quarantaine is opge nomen; 2. indien de arbeider als bacil lendrager 'besmettingsgevaar oplevert; 3. indien de arbeider wegens besmettelijke ziekte in zijn gezin niet mag werken; 4. indien, ter voorkoming van mogelijke ernstige en langdurige ziekte in de toe komst, observatie gewenscht |is; 5. wegens het ondergaan van ieen breukoperatie, in geval de breuk nog geen arbeidsonge schiktheid tengevolge heeft gehad, doch op den iduur wel arbeidsongeschiktheid te verwachten is, en 6- wegens behandeling als t.b.c.-patiënt, terwijl de arbeider niet arbeidsongeschikt is en ook geen be smettingsgevaar oplevert (bij voorbeeld behandeling na sanatorium-verpleging). VERSCHILLENDE BERICHTEN Iu rijdenden trein gestapt Bij de spoorweghalte Driehuis—Wes; terveld) wilde de 47-jarige mevrouw P-, die op weg Iwas naar haar woonplaats Beverwijk, nog in den trein stappen, toen deze reeds in beweging was. Daarbij" viel zij tusschen het perron en de rails, met het gevolg, tdat zij door den trein werd overreden en jop slag gedood. Me vrouw P- Was (moeder van 3 kinderen. Onder het mottoj „Haalt meer uit de mosselen hield het Voorlich tingsbureau van den Voedingsraad in de toonzaal van het gasbedrijf te Rot terdam een demon stratie van het be- reideti van mosselen voor smakelijke gerechten. (C Kramer Pax s) Metalen keukengerei en serviesgoed De geldigheidsduur van de bonnen voor keukengerei en serviesgoed!, Reserve 3-77, 3-78, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten voor Voedingsmidde len, 13e periode K 310 en K 410 (dus de b'onkaarten voor kinderen tot en met 13 jaar) is verlengd1 tot en met 28 Fe bruari 1943. Men kan dus tot en met bovengenoemden datum op deze bonnen, bij gelijktijdige afgifte (van één der pun ten 01 tot en met 04 van de EV-kaart .voor serviesgoed, naar keuze metalen keu kengerei of serviesgoed poepen. Generator-anthraciet en baggersturf voor Februari 1913 Van 1 tot en met 28 Februari 1943 geeft elk der miet de woorden „Gene- rator-anthraciet veertiende periode" ge snerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (maximum 75 k.gj anthraciet- nootjes IV of V. In hetzelfde tijdvak geeft elk der met de wporden „Gene rator-turf veertiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 50 stuks baggerturf. i Bonaanwijzing smeermiddelen Van 1 Februari l1943 af^ geven de met Periode C" gemerkte bonnen voorsmeer- Imiddelen recht op het koopen van het op den bon aangegeven aantal eenheden smeerolie. Vaste brandstoffen voor kookdoeleinden Van 1 Februari [tot en met 30 April 1943 geeft de met „06 KF" gemerkte' bon der DZ-kaart voor vaste brandstof fen voor kookdoeleinden recht op het koopen van ééneenheid vaste brand stoffen, met uitzondering van anthraciet ZIERIKZEE. Donderdagavond! heette in de Concertzaal, ide voorzitter van het Nutsdepartement, mr. W. Nieuwenhuijsen, de leden welkom bij de „Film over de Staatsmijnen", waarbij de heer G- de Clercq, stooktechnisch adviseur te Am sterdam, een explicatie gaf, na te voren een algemeene uiteenzetting te hebben gegeven over de mijnbouw in Zuid-Lim burg. Ons mijndistrict telt 13 mijnen, w-o. 4 staatsmijnen, welke per jaar 14 tot 15 ^millioen k.g. steenkool leverei genoeg voor de productie van een jaar voor het heele land. Maar.... alle soor ten kolen leveren «de mijnen helaas niet, terwijl het kolenprobleem wel iets inge wikkelder is dan men over het algemeen denkt. Wel steimt het tot gerustheid dat het thans levend geslacht zich niet on gerust over den kolenrijkdom van Lim burg behoeft te maken. Hoewel reeds in de middeleeuwen kolen uit den grond! werden gehaald, dateert idec eigenlijke Wijnbouw uit het begin dezer eeuw- Pas na den wereldoorlog 19141918 ging de exploitatie der kolenmijnen met groote schreden vooruit. Bij duidelijke filmbeel den vertelde de beer de Clercq op pret tige wijze over het delven van „het zwarte goud", vroeger en nu, hoe de afdaling en stijging gaat van de mijn werkers, hoe het grondwater wordt weg gevoerd en de kolenwagens gevuld, ver voerd en opgeheschen worden. Het was heel leerzaam en zeer interessant wat de film bood en de heer de Clercq aan de Nutsleden en genoodigden vertelfd/e. De voorzitter sprak aan het einde daarvoor zijn dank uit. BURGH. De officieel© installatie van den burgemeester van Burgh. dhr. J. P. 'C. Boot, zal plaats vinden op Woensdag 3 Febïuari, des middags om half vier op het gemeentehuis. Na afloop1 is in hotel De Koster gelegenheid voor ieder een den burgemeester persoonlijk geluk te wenschen. Dexinstallatie op het ge meentehuis is, voor zoover er ruimte is, voor iedereen toegankelijk. De WA en de Jeugdstorm verleenen hoogstwaar schijnlijk hun medewerking. v DREISCHOR. Onze vroegere dorpsge noot de heer J. W. Klippel, is benoemd tot hoofd der O. L. Schooi te Piershil. BRUINISSE. Donderdagmiddag heeft de heer A. Heule, benoemd hoofd der openb. lagere school te Sirjansland, officieel af scheid igenamen van leerlingen, personeel en oudercommissie der Q.L. Schoof. Als eerste spreker roemde de heer, van Weelé, h.d-s., de aangename samenr werking die er steeds tusschen het per soneel der school en den heer Heule WANNEER VERDUISTEREN Heden (Maandag) zon onder 17.24 Morgen (Dinsdag) zon op 8 22 zon onder 17 26 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 5.59maan onder 14.40 Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februad Laatste kwartier Zaterdag 27 Februari was geweest. De heer Heule heeft 13 jaar lang zijn beste krachten in het be lang der school gegeven en tot aller tevredenheid zijn taak als opvoeder der jeugd volbracht. Zeven jaar lang had hij als chef den heer Heule leeren ken nen als iemand die zijn taak nauwgezet en met ijver volbracht. Als blijk van waardeering bood hij namens personeel en oudercommissie een ets van den St. Lievens Monstertoren aan. Ook de heer L. Bal Pz-, als voorzitter der Qudércommisie vertolkte iden dank der ouders voor hetgeen de heer Heule in het belang van onderwijs en leerlingen had gedaan. Wethouder van Vessem sprak namens het gemeentebestuur eveneens woorden van waardeering over de kwaliteiten van den scheidenden onderwijzer. Als jong onderwijzer hier benoemd, heeft de heer Heule zich ontwikkeld als een prima kracht, die men noode ziet vertrekken. Ook de heer Felius als secretaris der oudercommissie en den heer Rrepel1, die veel met den heer Heule hadden samen gewerkt, prezen den geest die steeds onderling had geheerscht. De heer Heule dankte voor de aange name woorden die aan zijn adres waren gericht. Ook hij zal steeds de aangename tijd, die hij* op Bruinisse doorbracht, ge denken aan de vriendschapsbanden daar onderling gelegd. Het hem aangeboden blijk van waar deering zal daarvan steeds blijven ge tuigen. Hij dankte het gemeentebestuur dat hem indertijd zijn vertrouwen had geschonken en roemde eveneens de sa menwerking die er steeds onderling ge heerscht had. Hij hoopte dat het in de toekomst het Openbaar onderwijs in het algemeen en de Openbare School te Bruinisse iin het bijzonder bij voortduur wel zou mogen gaan. Bij de Donderdagavond gehouden herstemming voor een notabele in de Nedenl. Herv. Kerk alhier tusschen de heer en Jacob Goudzwaard en Jan C. Kesteloo, werden uitgebracht 43 stemmen. Hiervan verkreeg de heer Goudzwaard 23 eni de heer Kesteloo 20 stemmen, zoodat eerstgenoemde werd gekozen. THOLEN. Donderdag had op het speel terrein de keuring van dekhengsten plaats Goedgekeurd werden: Mayeur van Bosch- Keuringen voor do Waffen SS on het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede; vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringeu kunnen zich ook diegenen melden, die tot de germaan- sche-ss in Nederland willen toetreden. 2,2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Sc'hij- straat 66; 2 2.'43 Den Bosch, 15 uur, Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 3.2.'43 Roermond, 9 uur, N.S.D.A.P., Swalmer- straat 61; 3.2.'43 Venlo, 15 uur, Deutsche^. Haus, hoek Willemstraat; 4.2.'43 Arnhem, 9 uur, Weverstraat 16b; 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus; 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, Hotel Peters, Markt; 5 2.'43 Assen, 15 uur, Dienstgebouw, Vaartzuidzijde; 6.2.'43 Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poe- lestraat; 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat; 7,2.'43 Amster dam, 9 uur, school Iepenwèg 13; 8 2.'43 Utrecht, Ï0 uur, Mariapl., Wehrmachts- heim; 9.2.'4S Amersfoort 10 uur, dienst, gebouw LeusdeTweg; 102.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout. Bezuidenhoutsche- weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1