ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK X X 2sjs se Vrijdag 29 Januari 1943 99jIo Jaargang No. 15151 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Adyertentiechef) A J. DE LOOZE, Zierikzee - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 Uitbreiding winterslag Tusschen Don en Manytej Het opperbevel van de weermacht maakte Woensdag bekend: De groote winterslag aan het Ooste lijk front duurt met onverminderde he vigheid voort en breidt zich tot nieuwe gebieden uit. De nog tot strijden in staat zijnde deelen van het zesde leger klampen zich vast in de puinhoopen van de stad Sta1- 1 i n g r a d. Met gebruikmaking van alle verdedigimgsmogelijkheden tegenover geen rust kennende aanvallen van de Sovjets op den grond en uit de lucht binden zij de strijdkrachten van verscheiden Sov jetvliegers. Een in de stad doorgedrongen vijandelijke krachtgroep werd in verbit terde gevechten verslagen. In het Koebangebied verloopen de eigen operaties volgens de plannen. Vij andelijke aanvallen ten Westen van de Manytsj werden ten deele in een tegen aanval afgeslagen. De vijand bood tegen den aanval van de Duitsche divisies tusschen Ma nytsj en Don versterkten, verbitter den tegenstand. Er werd meer terrein gewonnen. De poging van den tegenstander om den opbouw van het nieuwe afweerfront ten Westen van Wofonesj te verhinde ren en hierin met gebruikmaking van sterke infanterie- en panterstrijdkrachten door te breken, werd bloedig afgewezen. In den slag aan het L ado gam eer werden sterke pantser- en infanterie-aan- vallen, die op èen plaats tienmaal en op een andere plaats achtmaal herhaald werden, door onze troepen onder die zwaarste vijandelijke verliezen afgesla gen. Enkele kleine bressen werden in een onmiddellijk ondernomen tegenaan val gezuiverd. Het kiehtwapen ontlastte de formaties van het leger door talrijke aanvallen op gereedstaande troepen en achter- waartsche verbindingen van den vijand. Jachtformaties schoten in vijf dagen ten Zuiden van het Ladogameer 97 Sovjet-vliegtuigen neer, terwijl slechts één eigen vliegtuig verloren ging. In Noord-Afrika alleen activiteit van verkenningstroepen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen sloegen in Tunis ge motoriseerde afdeelingen van den vijand uiteen en vernietigden of beschadigden op een luchtbasis een vrij groot aantal gereedstaande bommenwerpers. In de wateren van Algiers werd een groot vij andelijk transportschip in brand gewor pen. Bij aanvallen overdag en des nachts in de bezette Westelijke gebieden ver loor de vijand negen vliegtuigen. Afzon derlijke vijandelijke bommenwerpers vlo- In een gezelsdhap wordt vaak over alles gesproken, behalve over datgene waarvan allen het meest vervuld zijn. Feuilleton 41 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Honk van Hees wijk Uw man kwam hier, terwijl hij zeer ernstig ziek was. Hij had een ver waarloosde verkoudheid, die een long ontsteking was geworden, toen hij hier werd gebracht. Ik heb hem een paar nachten verpleegd en in zijn ijl toestand riep hij telkens de naam Jo en sprak verschillende woorden Nederlandsch. Aan gezien ik een Nederlandsche van gehoor-, te ben, belastte ik mij met de verdere verpleging van Uw man. Zijn toestand verergerde en er kwam pleuris bij. Gis teravond, den 21en December, was hij vrij helder en heeft toen met mij ge sproken. Hij vertelde mij toen, dat hij weggegaan was, omdat U, zijn vrouw1 niet van hem, Uw man, maar van een ander hield. En dat die ander meer recht had op U, dan Uw man. Hij heeft alles verteld van het erfenishuwelijk en ik begrijp thans, waarom Uw man ver trokken is. Ik kan, als vrouw begrijpen, dat hij U vrij wilde maken en ik kan dat waardeeren in Uw man, evenzoo als ik het waardeer in 'U, dat U Uw man trouw wilde blijven, ondanks het feit, dat U alleen van Uw vroegeren jeugdvriend hield. Uw man vertelde mij, dat hij met den ochtendtrein uit Amster- gen in den afgeloopen nacht, onder schen ding van Zwitsersch gebied, Z.-Duitsch- land binnen, zonder bommen uit te werpen. Een havenstad aan de Z.O.-kust van Engeland en een plaats in het Z.O. van het eiland werden gisteren overdag met bommen van zwaar kaliber aangevallen. De worsteling om Stalingrad Signaal voor do eindoverwinning Millioenen strijders staan aan het front van de Noordelijke IJszee tot aan de Zwarte Zee. Naar verhouding nemen vele Duitsche troepen aan ide heroïeke wor steling om Stalingrad deel ©n toch is hun aantal gering wanneer men dit vergelijkt met de overmacht van den aanvallenden vijand, want nooit in dezen oorlog ston den tegenover één Duitschen soldaat zoo veel vijanden, als hier. De materieele superioriteit van den vij and aan oorlogstuig .is nog enorm'. De verdediging van de zich dagelijks ver kortende Duitsche stellingen heeft zich desondanks tot nu toe gehandhaafd. Op den ijzeren gevechtswil van de verdedi gers van Stalingrad 'loopen nu al sinds weken de beste divisies van den vijand zich te pletter. De bolsjewistische aanvalskracht wordt hier op een wijze verspild, bolsjewisti sche menschien ©n materiaal worden hier op een wijze gebonden, die voor de ove rige deelen van het oostelijke front van beslissende beteekenis is. lederen dag, dien de gevechten daar langer duren, b'e~ teekent een verkorting van de operatie- j mogelijkheden, die de vijand, profitee- rende van den winter en zich geweldig ontplooiend aan andere punten van het oostelijke front, zoekt. Doch het verzet van den Duitscheni soldaat bij Stalingrad wordt niet alleen bepaald door het besef van een ijzeren militaire noodzaak. Hij1 weet man voor man is hiervan doordrongen dat hij hier getuigenis mag afleglglen van den geest van het nat.-socialistische Duitsch- land. De jonge Duitsche manschappen, die voor Stalingrad hun leven geven, hebben de leerschool van het nieuwe Duitschland doorloopen- Zij hebben reeds in hun jeugd ervaren, dat er niets grooters bestaat idan het vaderland, (zij kennen in hun strijd geen compromis, zijl strijden tot het uiterste. Hoe de ongelijke strijd voor Stalingrad ook moge afloopen, hij zal en hiervan is men juist in Duitsche militaire kringen overtuigd het signaal zijn voor de eindoverwinning. Itallaansch weermachtsbericht Aanval in Tunesië afgeslagen Het 977e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: In het Westen van Tripolitanië lichte gevechten tusschen gepantserde groepen. In Tunesië zijn een aanval, die door tanks gesteund werd, en aanvallen van pantserwagens op onze stellingen, ,afge- dam naar Berlijn is vertrokken, omdat hij nog niet geheel hersteld was vair zijn verkoudheid, werd hij opnieuw ziek in den trein. Van huis was hij in den nacht geloop en naar Haarlem, van waar hij met een vrachtauto naar Am sterdam is gereden. Waarschijnlijk heeft hij in die auto opnieuw kou gevat, met het gevolg, dat hij in den trein ziek was. Toen de trein in Berlijn aankwam, was Uw man reeds zoo ziek, dat hij met een auto' vervoerd moest worden naar ons ziekenhuis. Hij heeft intusschen nog kans gezien om al zijn papieren te ver nietigen, omdat hij niet wilde, dat U zijn verblijfplaats te weten zou komen. Zooals gezegd, heeft hij gisteravond het een en ander uit zijn leven verteld. Nu ik dit weet, voel ik mij verplicht U te schrijven. Uw man verbood mij U te waarschuwen, dat hij ernstig ziek was en ik moest mij aan dit verbod houden. Hedenmorgen is Uw1 man, zonder pijn zacht ontslapen. Zijn laatste gedachten waren bij U, die hij heeft liefgehad, zoo- als een man waarschijnlijk maar eens in zijn leven kan liefhebben. Zijn bezittin gen en kleeren zal ik U in een koffer toezenden. Wij zullen hem morgen, 23 December, begraven op de begraafplaats van het ziekenhuis. Wilt U, dat het stof felijk overschot van Uw man naar Neder land komt, dat verzoek ik U daartoe de noodige beschikkingen te treffen. Inmiddels teeken ik, Hoogachtend, Ann ie Volkers". (Slot volgt) slagen. Onze jagers vernielden in een gevecht een 2-motorig Amerikaansch vlieg tuig. Drie inzittenden werden gevangen genomen. Ander© vijandelijke toestellen geraakten in brand op den grond, bij een geslaagden aanval van Duitsche ja gers op een vliegveld. Formaties Italiaan- sche 'bommenwerpers hebben herhaalde lijk installaties te Bone en Algiers ge troffen. Bij een stoutmoedige nachtelijke operatie in het Westen van de Middel- landsche Zee heeft een onzer torpedo vliegtuigen een koopvaardijschip van mid delbare tonnage, dat in konvooi voer, met een torpedo getroffen. Gistermiddag en in den afgeloopen nacht trachtten vij andelijke 4-motorige vliegtuigen een aan val te doen op Messina. Het luchtdoel geschut verhinderde den aanvallers over de stad te vliegen en dwongen hen hun bommen in zee of op plaatsen in de omgeving te laten vallen. De schade is niet ©rnstig. Twee toestellen, door het luchtdoelgeschut getroffen, stortten neer. Het ©ene ten Oosten van San Ranieri, het ander© ten Westen van Pellaro. Van ochtend, even voor het aanbreken van' den dag, vloog een vliegtuig over Na pels. Het liet van zeer groot© bommen ^vallen, die terecht kwamen in de om geving van Torre dbl Greco. Twee boer derijen werden getroffen; er-zijn twee boeren gewond. Een onzer vliegtuigen is niet op haar basis teruggekeerd- REDE VAN TOJO voor don Japanschen Rijksdag De eerst© minister van Japan, Tojo, heeft gisteren in den Japanschen Rijks dag een uitvoerig overzicht gegeven over den militairen en politieken toestand, be nevens over de tenemen maatregelen op het gebied van economie en bestuur, welke ©r toe moeten bijdragen de eind overwinning in 'deze geweldige worste ling te verzekeren. In de bezette gebie den is men thans bezig, Zoo zette hij' uiteen, die strategische posities steeds meer en machtiger op te bouwen. Men kan zeggen dat die posities, z'ooXvel of fensief als defensief, beveiligd zijd. De grondstoffen, die in den loop van de eerste oorlogsjaren in handen van Japan zijn gevallen, hebben het mogelijk ge maakt den oorlog voort te zetten, 'hoe lang hij ook moge duren. Voer den te genstander vormen het verlies van die vitale en voor den oorlog belangrijke grondstoffen een zware slag. Dat is o.ok de reden dat de vij'and thans beslissen de slagen nastreeft, zelfs opi gevaar af strategisch in het nedeel te zijn. Daar- om is het' jaar 1943 straks een jaar dat een pieriode voor.beslissende slagen genoemd kan worden, waardoor een ver der© voorwaardje voor den stelligen vrede in het leven zal v orden geroepen. Door nauwer© sameriwenting met ide bondge- nooten zal Japan 'zijn offensieve opera ties nog versterken, [tot den. tegenstander onbekwaam zal zijü dezen oorlog nog verder voort te zetten. Tojo sprak voorts waardeerende woor den over ide «sivrieiudschapsbetrekkingen tusschen Japan aan de eene zijde en Manidsjoekwo, China en Thailand aan de andere zijde. Ten slotte sprak hiji óver de gebeurtenissen in Europa. Hier hebben Duitschland en Italië en de overige boni- genooten, die in zeer nauwe samenwer king .met Japan overal de geheel© wereld, in verbazing 'brengende gevechtskracht toonen en alle moeilijkheden overwinnen Zij zullen ongetwijfeld hen tot dusverre succesvolle offensieve operaties verder uitbreiden en daarmede hun posities steeds meer versterken. Een ontwikkeling 'zooals thans in N-Afrika, is iniets an ders dan een lentre-act in den loop van de oorlogsgebeurtenissen en kan de alge meen© ontwikkeling van den oorlog niet 'beïnvloeden. Een dergelijke ontwikkeling beteekent veel eer de gelegenheid om de Anglo-Amerikaansche strijdkrachten zware en beslissende slagen toe te bren gen. Duitschers en Italianen' hebben die gelegenheid reeds aangegrepen. De te genstander zal deze slagen in het Oosten en Westen verder ten volle krijgen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Margarine of rundvet Op de bonnen tiboter 07" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke gel dig zijn van Dinsdag 16 tot en met Za terdag 27 Februari a.s. zal naar keuze rundvet of margarine verkrijgbaar zijn. Per twee bonnen zal men 200 gr. rund- vet of 250 gram margarine kunnen be trekken. Men houde er rekening mede dat men de bonnen „07" in ieder geval te voren en wel uiteriijk op Zaterdag as. moet inleveren, hetzij bij den slager, hetzijl bij' den detaillist in margarine en dat men bij' gebreke daarvan zijn rantsoen voor de distribbtieperiode van 16 tot en met 27 Februari jas. zal moeten missen. ClandoBtiene slachters aangehouden De recherche te Hoorn heeft, in samen werking met de economische politie, de hand gelegd/ op .drie personen, die be kend hebben vier varkens en twee scha pen frauduleus te hebben geslacht. Het zijn een 32-jarige en een 18-jarige man, beiden uit Hoorn en een 32-jariige Utrech tenaar. Het slachten is op zeer ondeskun dige wijze geschied in een schuurtje achter een volikslogement. Een der ver dachten had in hooge mate schurft, een tweede leed aan een besmettelijke ziekte. In de montage- werkplaatsen van denN -Oostpoldete Vollenhove heerscht thans groote be drijvigheid b{j het monteer en der zaai- ploeg- en bind- machines, welke binnenkort den ouden Zuiderzee bodem zullen be werken. Groot is het aantal bind- machines, die het gouden graan ma chinaal tot schoven zullen verzamelen. (V.NP. Zefjle- maker Pax s) Het getal Nederlandsche gemeenten Op 1 Jan. 1943 bedroeg het aantal Ned. gemeenten 1015, hetgeen sedert 1 Jan. 1942 een vermindering van 19 ge meenten beteekent. Voor Overijssel was de teruggang van 53 naar 52; voor N. Brabant van 151 naar 143; voor Utrecht van 70 naar 67; voor Limburg van 118 naar 111. Het gemeententab bleef in 't afgeloopen jaar ongewijzigd in ide provincies Gro ningen (57), Friesland (42), Drenthe (34), Gelderland (112), Noord-Holland (123), Z.- Hoilland (173) en Zeeland (101). In 1942 is boven het getal gemeenten in gesteld het openbaar lichaam de Noord oost-polder. Smokkellist Dezer dagen, meenden enkele handige smokkelaars een' prachtige vondst ge daan te hebben'. In de grensstreek van Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen ziet men dagelijks groote partijen boomen vervoe ren', die de klompenfabrieken van de noodige grondstoffen voorzien-. Er wer den enkele boomen handig uitgehold. Een flinke plak hout sloot als „deksel" het- -heele gevalletje af. In de enorme „ko kers", die .de aldus bewerkte boomen vormden, werden flinke hoeveelheden tarwe gestopt. Hoe de ambtenaren van den C.C.D'. de list ontdekten, vertelt het verhaal niet, maar een feit is het, dat zij op zekeren dag er achter kwamen, dat één boom 113 kg en twee andere boomen ongeveer 100 kg tarwe bevat ten. En- de boomen, èn de tarwe èn de voerman zijn naar Hulst gebracht. Prof. dr. T. Goedewaagen tot gewoon hoogleeraar benoemd Hel. Rijkscommissariaat maakt beleend De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied1 heeft prof. idr. TA Goedewaagen op zijn verzoek eervol o'n^ slag verleend uit zijn functies van secr£ taris-generaail' van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en van President der Nederlandsche Cultuurka mer, onder dankbetuiging voor ide be wezen diensten. De f secretaris-generaal van het departement voor opvoeding, wetenschap .en cultuurbescherming heeft prof. idïr. T. Goedewagen tot gewoon hoogileeraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht benoemd. De Rijkscommissaris van het bezette Nederlandsche gebied heeft in zijn plaats de hoofdafdaelingsleider van den Nederl. Landstand, mr. H. Reydon te Den Haag, benoemd tot secretaris-generaail van het departement voor Volksvoorlichting en Kunsten en tot president van de Neder landsche Cultuurkamer. BOEKEN EN BROCHURES „IK WAS ER ZELF BIJ", door Max Blokzijl. Nenasu", Utrecht. Bovenstaand boek bevat tal van per. soonlijke herinneringen en beleefde erva ringen uit Duitschland's moeilijkste ja ren, samengesteld door den heer Blok zijl, toen deze als b'uitenlandsch corres pondent te Beriijn verbonden was aan een d©r grootste Nederlandsche dagbla den- Dit boek is ontstaan op het verlan gen van tallooze luisteraars, welke de serie radiopraatjes voor de microfoon nog eens wilden nalezen. Aan die radiopraat jes zijn een aantal uittreksels uit vroeger journalistiek werk voorafgegaan- Niet al leen het Duitschland ;van 1933 tot heden, (maar ook dat van 1900 tot 1914, van 1917 tot 1933 heeft de schrijver mede beleefd, beschreven en met eigen oogen gevolgd1- Het Derde Rijk is niet bij toe val ontstaan. Het groeide op natuurlijke wijze als revolutionair verzet tegen de dolkstoot van 1918, tegen de communis ten van 1919 ©n vooral tegen het Vern drag van Versailles. t De schrijver bezag en beschreef wat Duitschland voor 30 Jan. 1933 doorleef de, met helderen blik en vaardige pen, nuchter en klaar «ontledend wat hij zelf zag groeien en ontstaan in de bittere jaren na 1918, toen bet Duitsche volk de volle zwaarte kreeg te dragen van het verdrag van Versailles. Dat het niet zoo zou blijven, heeft menig onbevoor oordeeld buitenstaander toen reeds voor speld', maar dat het zoo samengebundeld zou worden als thans, had men niet kunnen bevroeden- Dat heeft Duitschland aan Hitier te danken, die eerst met een kleine groep, later met steeds meer aan hangers, het volk samensmeedde en een macht verwierf, die voor hem nog nie mand in dat Jand had bézeten- WANNEER VERDUISTEREN Heden (Vrjjdag) zon onder 17.19 Morgen (Zaterdag) zon op 8 27 zon onder 17 20 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 2.23maan onder 12 23 Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari Volle maan Zaterdag 20 Februari Laatste kwartier Zaterdag z7 Februari Met klem dringt ide schrijver .op sa menwerking met het Duitsche rijk, ons groote achterland1, aan. Het achterland van gisteren en morgen, dat anders is geworden dan vóór 1933 (toen Hitier o*. 30 Januari de macht overnam) hebben gekend'. Duitschland, daarop wijst de schrijver nadrukkelijk, dankt zijn succes sen aan den motor, de belangrijkste uit vinding van dezen tijd, waardoor het Duitsche volk modern, nuchter en zake lijk is geworden. In de 48 gebundelde radiopraatjes over het Derde Rijk, met vele fraaie foto's verlucht, krijgt de le zer een overzicht en een indruk wat er sedert 1933 in Duitschland is gebeurd op politiek, doch vooral ook op maat schappelijk gebied, geschreven door iemand, die ©r zelf bij was en scherp; van nabij kon waarnemen hoe het Duitsch land van heden groeide tot wat het thans is. (Hfdr Wie geregeld gas- en electriciteit- verbrnik controleert, kan tijdig zelf ingrijpen. Woekert met uw gas- en electrlciteitsranttoen I Wanneer er iin elke huishouding op Kwordt toegezien, dat het licht niet on- noodig brandt, het radiotoestel niet on- ïioodig blijft ingeschakeld, het daglicht zooveel mogelijk wordt gebruikt, de fluit ketel niet onnoodig lang de bur©n hin dert als het water aan de kook is, kortom wanneer met overleg te werk wordt gegaan bij het gebruik van gas en electriciteit, kan het niet anders of het resultaat ervan zal zijn een nuttiger gebruik van het toegewezen rantsoen. Het is nu eenmaal zoo, dat met de rantsoe nen moet worden gewoekerd. Bezuinig.ng is moodig. Het is ieders eigen belang, want hoe minder verbruik van energie in den vorm van kolen, gas en electriciteit, des te langer komen wij biet onze rantsoenen toe. Weest dus spaarzaam- Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 31 Januari: Dr. van der Graaf en Dr. van Hoorn. Eenringen voor de Waffen SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede; vrijwilligers voor de waffen-ss en het legioen kunnen zich op onderstaande data; bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel vtoor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens ideze keuringen kunnen zich ook 'diegenen melden, 'die tot de germaan- sche-ss in Nederland willen toetreden. ïl.2.'43 Rotterdam, 9 (uur, Deutsches Haus Westzeedijk; 2.2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schijstraat 66; 2-2.'43 Den Bosch, 15 uur; Hotel Noord-Brabant, Markt 45; 3.2.'43 Roermond1, 9 uur, N.S.D.A.P., Swalmer- straat 61; 3.2.'43 Venlo, 15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat; 4.2.'43 Arnhem, 9 uur, Weverstraat 16b; 4.2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus; 5.2.'43 Zwolle, 9 uur, Hotel Peters, Markt; 5 2.'43 Assen, 15 uur, Dienstgebouw', Vaartzuidzijde; 6.2.'4S Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poe lestraat; 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat; 7.2.M3 Amster dam, 9 uur, school Iepenweg 13; 8.2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl., Wehrmachts- heim; 9.2.'48 Amersfoort 10 uur, dienst, gebouw Leusderweg; 102.'43 Den Haag, 9 uur, café den Hout. Bezuidenhoutsche- weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1