ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Woensdag 27 Januari 1943 99sle Jaargang No. 15149 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Oiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzeo - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 TUSSCHEN DON EN DONETS Woroneüj ontruimd Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Maandag mede: De af weerslag in het Oosten gaat voort. Slechts in deelen van den Zuidelijken sector verzwakte de vijandelijke diruk tijdelijk. In het Westen van den K a u- kasus en in het Koe.ban gebied heeft stroomenden regen de gevechts- activiteit benadeeld. Vrij zwakke aan vallen van de bolsjewisten stortten voor de linies der DuitsChe en Slowaaksche troepen ineen. Tusschen Manytsj en Don bereikten eigen aanvallen tegen den taai strijdenden vijand de gestelde doelen. In het Donetsgebied vielen de sovjets aan den Zuidelijken vleugel slechts met vrij zwakke strijdkrachten aan. De aanval werd afgeslagen, de eigen stellingen ver beterd. Aan den middensector van het front werd 't bruggehoofd W o r o n e s j systematisch en zonder vijandelijken druk ontruimd. In den sector ten Zuiden van deze stad viel de vijand over een breed front aan; hij werd echter bloe dig afgeslagen. Ten Zuiden van het La- do gameer mislukten overdag en des nachts sterke door tanks gesteunde aan vallen van den vijand, deels in harde gevechten op korten afstand. In Stalingrad hechtte het zesde leger in heldhaftigen en opofferenden strijd tegen een superieure overmacht onsterfelijken roem aan de vaandels. For maties van de Rumeensche ?0e divisie infanterie en eerste divisie cavallerie, strijden met haar Duitsche kameraden tot het laatste en hebben in vollen om vang deel aan dezen roem. Uit het Noord Afrikaansche gebied wordt slechts plaat selijke gevedhtsactiviteit gemeld. Eigen achterhoedetroepen hebben de vijande lijke verkenningsaanvallen afgeslagen. Ge vechtsvliegtuigen hebben de haven en vliegvelden van Tobroek gebombardeerd. Itallaansch weermachtsbericht Bedrijvigheid in Tripolis Het 973e communiqué' van het Italiaan- sc-he hoofdkwartier luidt: In het Westen van ^Tripolitanië beperk te bedrijvigheid tusschen vooruitgeseho-* ven af deelingen van iden vijand en onze achterhoede. Onze bewegingen blijven zich op regelmatige wijze ontwikkelen in de richting van een nieuw front. Formaties bommenwerpers hebben de haven en het vliegveld van Tobroek krachtig bestookt en groote branden veroorzaakt. Plaatse lijke gevechten in verscheidene streken van Tunesië eindigden in het voordeel van de Spiïtroepen. Een Spitfire werd door Duitsche jagers neergeschoten. Vij- w W w os> Cs> w Een iéder is een goéd aévoéaat, rriaar een slecht rechter in eigen zaken. Feuilleton 39 Hel Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk „Mijn liefste Jo Als je dezen brief opent,' ben ik reeds ver van je vandaan en op weg naar een nieuwe toekomst. Ik heb gisteravond' het gesprek tusschen jou en je vroegere ver loofde Wim gehoord. Ik was wakker ge worden en hoorde stemmen. Doordat je de deur oepn liet staan, kon ik alles hooren. Ik weet nu, dat je altijd dien ander hebt liefgehad en dat je nog van hem houdt. Dat je desondanks hem wil vergeten en hem verzocht hebt heen te gaan en waar je hem zelfs geen zoen tot afscheid wilde geven, weet ik, dat ik een vrouw heb, die liefde waard is. Je weet, dat ik van je houd en ik weet, dat jij nooit van mij zult kunnen houden, zooals jij van dien ander houdt. Ik wil daarom weggaan en zal dit doen, opdat jij gelukkig kan worden met den vriend uit je jeugd, waarvanje nog altijd houdt. Ik wil en mag jou geluk niet in den weg staan. Ik begrijp na de volle beteekenis van de woorden uit oom Klaas' laatsten brief: Geld is een slechte basis, om er het geluk op te bouwen. Ik weet nu, dat alleen liefde het ware geluk kan geven. Waar wij te zamen niet gelukkig kunnen worden, om dat jouw1 liefde een ander behoort, geef ik je vrijheid weer terug, opdat jij met andelijke vliegtuien lieten eenige bommen vallen aan den bhitenrand van Palermo en op Porto Empedocle. Uit Palermo J wordt geen schade gemeld, terwijl te Porto Empedocle eenige civiele gebou wen werden getroffen. Hier werden drie der aanvallende vliegtuigen neergesche*- ten- Twee onzer vliegtuigen zijn niet van hun operaties teruggekeerd1. In de Alge- rij nsche wdteren heeft ieen duikboot on der bevel van luitenant Scano eert groot vijandelijk koopvaardijschip', dat in kon vooi voer, met twee torpedo's getrof fen en in den grond geboord. DE GROOTSTE SLAG VAN DEZEN OORLOG De militaire correspondent van het D.N.B. noemt den strijd in het Zuiden van het Oostelijke front tot nu toe' den grootsten slag van dezen oorlog. De krachtsinspanning aan Sow jet-Russische zijde, zoo schrijft hij, overtreft alles, wat deze oorlog tot nu toe te zien heeft gegeven. Het is slechts een daad van wijs beleid, dat de Duitsche leiding te genover het aanstormen van dergelijke massa's menschen en materiaal den reeds den vnrigen winter beproefden elasti- schen, d.i. beweeglijken afweer heeft be volen. Militaire deskundigen beoordeelen den algemeenen toestand volkomen juist, wanneer zij 2eggen, dat do,or een derge lijke wijze van oorlogvoering de massa zich na zekeren tijd moet doodloopen De afweer heeft niet alleen bewezen taai te zijn; hij is ook opgewassen tegen de eischen, die hem moeten worden ge steld De gevechten zijn van een hardheid zonder weerga. Men kan zeggen, dat de geheele veldtocht in het Oosten een hoog tepunt heeft bereikt. De vijand werpt nog steeds massa na massa in den strijd doch terwijl de Sow jets alles op één kaart zetten, staat in de brandpunten van den slag nog slechts een fractie van de kracht van Duitschland en zijn bondge- nooten De militaire instanties geven geen antwoord op de vraag: waarom? Men tast -echter niet mis, indien men aan neemt, dat dit feit wijst op voorberei dingen, die ten doel hebben, pas na het uitgeput raken van de tegenwoordige of fensieve stootkracht der bolsjewisten de reserves in het veld te brengen. De ba lans van de gebeurtenissen zal pas kun nen worden opgemaakt wanneer de laat ste resultaten vam slag en tegenslag te overzien zijn. DE TOTALE OORLOG In een artikel, getiteld „De tijd is thans gekomen'', noodigt de „Völkischer Beobaclhter" de Duilsche burgerbevolking uit haar burgerlijk bestaan bij de wetten yan de -totale oorlogsvoering aan te pas sen en een deel van de lasten, die thans door het front worden gedragen op haar schouders te nemen. Met het oog op de slagen, die nu in het Oosten woeden en op beslissingen als thans op het spel dien ander gelukkig kunt worden. Ik zal alles in orde maken' voor de schei ding; de erfenis, het huis en alles, wat oom Klaas mijxnaliet, zal ik op jou naam laten overschrijven, zoodat je in ieder geval geen zorgen zult hebben. Probeer niet mij terug te vinden, want ik kom toch niet. Ik ga daarheen, waar ik ongetwijfeld mijn geluk zal vinden. Denk niet, dat ik ondankbaar ben, in tegendeel. Ik ben zelfs heel dankbaar, voor wat je mij in die zes maanden ge geven hebt. Dat je mij niet volmaakt ge lukkig kunt maken, weet ik nu. Daarom wil ik niet, dat je jezelf opoffert voor mij. Ons huwelijk was een vergissing en meer een dwaasheid, omdat het een erfenishuwelijk was. Man en vrouw mo gen alleen een huwelijk aangaan, wan neer echte, onbaatzuchtige liefde de basis ervan is. Ons huwelijk was in strijd met alle natuurwetten. Die vermag men niet straffeloos te overtreden. Wij hebben dat gedaan, ik ben degene, die daaraan de meeste schuld heb. Daarom ga ik ver dwijnen uit je leven, uit dank voor wat je mij gegeven hebt. Mijn innigste wenscfh is, dat jullie, jij en Wim, gelukkig zult worden. Denk aan de woorden «uit den brief van oom Kiaas: Heb lief, wees steeds opgewekt, verspreid zon om je heen, maak anderen zooveel mogelijk ge lukkig, dan zul je ongetwijfeld ook zelf eens dat hoogste geluk ontvangen. Dat wil ik ook, ik wil anderen geluk kig maken; jouw en Wim. Weest geluk kig met elkander en denk van tijd tot tijd nog eens terug aan den man, die het gepoogd heeft en het niet vermocht. Je Kees: (Wordt vervofgd) staan, ivervaltn het recht op -een zoo vreedzaam -mogelijk leven, dat het bin nenland opchel front voor had Het blad wijst ei verder op, dat in Engeland 'vrouwen de mannen ean het stuur van alle ahto's hebben vervangen en op de scheepswerven helpen bij klin ken en lasschen. Ook in de Vereenigde Staten en de Sowjet-Unie wordt de „zweep van den totalen oorlog" gezwaaid Tegen de vereenigde krachtsinspanning der vijanden de illusie van ongestoorde vreedzaamheid bewaren zou daarom zelf moord beteekenen. Veel begrippen van hardheid van den strijd zullen in de toe komst niet meer het privilege der solda ten blijven. De oorlog wordt totaal en betreft ons allen, aldus de Völkischer Beobadhter". I I 1 I VERSCHILLENDE BERICHTEN Vee vergiftiging Bij den landbouwer J B. Bienke in de buurtschap Hertme, gemeente Botrne, heeft onder een veestapel van 20 koeien een ernstige vergiftiging plaats gehad, waarvan reeds 6 koeien en 1 fokstier bezweken zijn, welke een waarde ver tegenwoordigen van f 15 000. De vergiftiging blijkt j zich te hebben voorgedaan, doordat de dieren zijn ge voederd met kuijvoer, het' z.g. persvoer, dat inplaats met geslipt krijt, was ver- jnengd met loodarsenaat, dat doorgaans vvioirdt gebruikt voor de besproeiing van boomgaarden. De geheele veestapel van 20 koeien is door dit zeer zwaire vergif aangepast. 10 1.11 !!H Onvoorzichtige schooljongens Zaterdagmorgen speelden school jongens op de speelplaats van de Jongensschool te Beek met een door een van hen ge vonden projectiel. Op een gegeven oogen- blik werd het projectiel op de steeneni gego-oid en ontplofte daar tot aller ont zetting met een harden slag.- Tal van schooljongens vielen gewond neer. Het bleek, dat in totaal 20 jongens gewond waren. Twee van de slachtoffers waren er het ergst aan toe. Moord uit vrees In den avond van Dinsdag 12 Januari j.l. vond de politie te Nijmegen het stof- eflijk overschot van den 46-jarigen goud smid S. en diens eohtgenoote in hun woning aan het Wintersoord. Omtrent de motieven va:n dezen moord tastte men in het duister. Door een uitgebreid re chercheonderzoek kwam men op het spoor van de 33-jarige vrouw A. M. M. te Maastricht. Aanvankelijk ontkende zij hardnekkig, maar de bewijslast werd zoo zwaar, dat zij na eenige dagen tot een gedeeltelijke, latertot een volledige, be kentenis kwam. Het motief van de daad is gelegen in de vrees van de verdachte, dat de slachtoffers, met wie zij overi gens vriendschappelijke betrekkingen had, wisten dat zij een vuurwapen had en zij vreesde dat zij daaraan bekendheid zouden geven. Huizen geplunderd van evaeué's Twee in de gem- Velsen wonende per sonen zijn door de politie te IJmuidr den gearresteerd, aangezien £ij zich had den schuldig gemaakt aan plundering- Zij' hadden uit leegstaande woningen van geëvaeueerden goederen ontvreemd. De arrestanten zijd ter Meschikking van den bevoegden Duitschen rechter gesteld. Arbeiders door trein gegrepen Zondagmorgen stapten aan het station Poortershaven tusschen Maassluis en Hoek van Holland een aantal werklieden uit den trein. Eenige van hen deden dit aan den verkeerden kant ten kwamen dus op de spoorbaan- Op dat oogenblik naderde een trein uit |de richting Hoek van Hol land, die op ide aiheiders inreed*. Eenige mannen wisten nog op Zij te springen, doch drie werden |door dien trein ge grepen. Een hunner, een 43-jarige Schie dammer was op slag dood, de twee anderen waren zwaar gewond. Remtrancltheater afgebrand In den nacht van Maandag op' Dins dag is het RemWrandt-theater aan' het Rembrandtplein te Amsterdam door 'brand totaal verwoest. Om pl.m. 3 uur werd het alarm „groote brand" gegeven en een uur later stonden er van het bioscooptheater nog slechts enkele scha mele resten. Om half zes kon het sein „brand meester" worden gegeven, doch de nablussching duurde hog uren. Het is komen vast |te staan dat de brandj, die door een nachtwaker werd ontdekt, is ontstaan boven op een der balcons aan de achterzijde yan het gebouw- Langs het dak heeft het vuur zich toen voort geplant naar de voorzijde. Het merk waardige is dat ide filmcabine geheel ge spaard is gebleven. De toestellen zijn onbeschadigd, evenals de film „De Gou den Stad". Van de belendende perceelen is nog de bovenverdieping van het ach terhuis van café „Trip" in vlammen opi- gegaan- Café „Kroon" kreeg lichte scha de aan het achtergebouw door het in storten van den brandenden zijgevel van het theater. De brandweer heeft mét 21 stralen gewerkt. In West-Frankrijk reed een vrachtauto tegen de inrijpoort van een landgoed^ waarna een regen van gouden munten uit de 18e eeuw begon te vallen, die daar waren verborgen geweest. Besprekingen lustchen Roosevelt en Churchill to Casablanca Naar Reuter uit Casablanca (Afrika) meldt, is het volgende communiqué ge publiceerd Sedert 14 Januari j.l. hebben in de nabijheid van Casablanca besprekingen plaats gevonden tusschen den President der Vereenigde Staten en den Minister- President van Engeland. Churchill ejn Roosevelt ontvingen den diplomatieken vertegenwoordiger der Vereenigde Staten Murphy, in het Geallieerde Hoofdkwar tier in Fransch Noord-Afrika. V-oortp werd o.a. generaal Eisenhouwer door Roosevelt en Churchill ontvangen. De ge combineerde generale staven hebben tien dagen vergaderd. Alle vraagstukken be treffende den oorlog werden behandeld. De besprekingen hadden betrekking op het eene ooriogstooneel na het andere in de geheele wereld en aan de hand van feiten werden alle hulpmiddelen be studeerd, die toegepast kunnen worden voor het intensievere verdere verloop van den oorlog ter zee, in de lucht en te land. Een zoo uitgebreide besprekingen tus schen de chefs ider béide geallieerde lan den had te yorien in dit kader niet plaats gevonden. Volledige overeenstemming werd- tusschen de leiders der beide lan den en hun generale staven bereikt ten aanzien van de oorlogsplannen en ope raties die in 1943 in den strijd tegen Duitschland, Italië en Japan ten uitvoer gelegd1 moeten worden om zooveel mo gelijk voordeelen te (trekken uit de gun stige wendingen in de gebeurtenissen, zooals die zich eind van het vorige jaar voordeden. Stalin was vriendelijk uitgenoodigd voor de ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill. In dat geval zouden de bespre kingen gevoerd zijn pp een plaats, zeer veel verder naar het Oosten. Stalin was echter niet in staat op dat oogenblik Rusland te verlaten, aangezien hij' als opperbevelhebber het groote offensief zelf leidt. Churchill en Roosevelt waren zich volkomen bewust van de enorme moeilijkheden van dezen oorlog en kwa men overeen dat hun eerste doel is doel treffende ondersteuning van Rusland aan zijin geheele landsfront en de verminde ring van den jdruk die op1 het Russische leger ligt, door den vijand op de meest geschikte plaatsen in even heftige ge vechten te wikkelen. Stalin is volledig ingelicht ,over de militaire voorstellen. De ontmoeting tusschen Roosevelt en Churchill liet een gunstige gelegenheid cm generaal Giraud uit te nondigen tot besprekingen met de chefs der gecombi neerde generale staven en om een ont moeting tusschen hem en generaal de Gaulle tot stand te brengen. Tusschen beide generaals zijn besprekingen gevoerd In een gemeenschappelijke verklaring der generaals Giraud en de (jaulle wondt onder meer gezegd dat zij tot volledige overeenstemming zijn gekomen ten aan zien van "hun doel-: de bevrijding van Frankrijk. Dit doel moet bereikt worden doior eendracht met hun bondgenooten in den strijd. De politie heeft heeft de laatste da gen te Marseille een groote razzia on dernomen, die voornamelijk plaats had in de oude havenwijk. Deze razzia was npodig geworden omdat zich in deze stadsdeelen talrijke misdadigers en staats- vijandige elementen, onder wie vele Jo den, bevonden. Niet minder dan 40000 personen werden door de politiemaat regelen getroffen en overgebracht naar het militaire kamp van Fréjus. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Woensdag) zon onder 17.15 Morgen (Donderdag) zon op 830; zon onder 17 17 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 11.28; maan op 000 Laatste kwartier Vrjjdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februari. Onlangs is tusschen Duitschland en Turkije een handelsovereenkomst tot stand gekomen, waarbij Duitschland aan Tur kije een millioenencrediet voor de le vering van wapenen en industriemachines heeft toegestaan en Turkije als tegen prestatie een niet nader genoemd per centage van de Turksche chroomerts pro ductie ter beschikking van Duitschland stelt. Reuter heeft volgens de Duitsche bla den dezer dagen het volgende bericht gepubliceerd: Volgens officieel© bereke- gen wordt per maand gemiddeld een mil- lioen ton Brftsche, NAmerikaansche en andere geallieerde scheepsruim to in den grond? geboord. Beperkt het gaz- en electriciteits- verbruik; het is uw eigenbelang. Provinciale Zeeuwsche Commissie voor beplantingen Een juiste beplanting van wegen, dij ken en boerenerven is van groot belang te achten voor de bevordering van het natuurschoon, voor landbouw en verkeer. In de laatste jaren schijnt echter de nei ging tot planten af te nemen. Met het oog hierop is heden door den wnd Commissaris der provincie een Commissie geïnstalleerd onder voorzitterschap van den fungeerend bestuursraad Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot, welke tot taak krijgt het uitbrengen van advies over alle beplantingsontwerpen en verdere aan gelegenheden, de beplantingen betref fende, welke aan haar oordeel worden enderworpen. De Commissie is veelzijdig samengesteld. Deskundigen op verschil lend gebied hebben zitting genomen naast vertegenwoordigers van verschillende streken der provincie. Gemeenten, polder en waterschappen zoowel als particulie ren, ieder kan zich tot de Commissie wenden om advies. Het secretariaat is gevestigd te Middelburg, Seissingel 4 (Provinciale Griffie). Benoemd1 tot wnd. griffier van het kantongerecht voor de eens per maand te houden zittingen 'de heer E. D. v. d. Velde, cand. notaris alhier. BURGH. De Coöp. Landbbuwver. „C. et C." hield1 Maandagmiddag in hotel de Koster haar jaarvergadering. In zijn ope ningswoord gaf de voorzitter, de heer W- G. Boot Jz., een overzicht over het afgeloopen jaar en besloot met de beste wenschen voor 1943. Uit het jaarver slag bleek dat het aantal leden per 1 Jan- 1943 gestegen was tot 47. Subsidie's werden verleend aan het musschengilde, de veekeuring en aan de proeftuin. De rekening wees in ontv. en uitg. f902.57 en f 498.45 aan, batig sald'o f 404.12. De contributie werd', evenals vorig jaar, vastgesteld op f0.50 voor leden tot 3 Keuringen voor de Waffen SS en het Legioen Het ss-ersatzkommando deelt mede: vrijwilligers vooir de waffen-ss en het legio,en kunnen zich op onderstaande data bij de genoemde adressen vervoegen, ten einde gekeurd te worden. Tevens wordt er de aandacht op ge vestigd en wel voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten' Neder land te vervullen, dat thans de mogelijk heid bestaat om dienst te nemen in een speciaal wnichtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, terwijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven Tijdens deze keuringen kunnen zich ook diegenen meiden, die tot de germaan- sche-ss in Nederland willen toetreden. Bij onze vrijwil ligers. Tijdens een marschoefening. (&S PKi Wagner- Atl-H P Si 1.2.»43 Rotterdam, 9 uur, Deutsches Haus Westzeedijk2 2.'43 Tilburg, 9 uur, Lange Schijstraat 66; 2 2.'43 Den Bosch, 15 uur, Hötel Noord-Brabant, Markt 45; 3.2.'43 Roermond, 9 uur, NS.D.A.P., Swalmer straat 61; 3 2.'43 Venio„15 uur, Deutsches Haus, hoek Willemstraat; 4 2.'43 Arnhem, 9 uur, Weverstraat 16b; 4 2.'43 Hengelo, 15 uur, Deutsches Haus; 5 2.'43 Zwolle^- 9 uur, Hotel Peters, Markt; 5 2.'43 Assen, 15 uur, Dienstgebouw1, Vaartzuidzijde; 6.2.'43 Groningen, 9 uur, Concerthuis, Poe lestraat; 6.2.'43 Leeuwarden, 14 uur, Huize Schaaf, Breedstraat; 7 2.'43 Amster dam, 9 uur, school Iepenweg 13; 8 2.'43 Utrecht, 10 uur, Mariapl., Wehrmach'ts- heim; 9.2.'43 Amersfoort 10 uur, dienst gebouw Leusderweg; 102.'43 Den Haag, 9 uur, café iden Hout. Bezuidenhoutsche- weg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1