ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Dinsdag 26 Januari 1943 99ste Jaargang No. 15148 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentieohef) A J DE LOOZE, Zierikzee - HoofdredaotenrM. J. KOSTEN, Zierikzee E 2620 WINTERSLAG IN HET OOSTEN DUURT VOORT Stelselmatige verkorting van het -Buidfront Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend De winterslag in het Oosten duurt met onverminderde hevigheid voort. Overeen komstig de stelselmatige verkorting van het Zuidelijke front hebben de gevech ten in het Noorden van den Kaukasus zich verplaatst naar het gebied van den Koeban, waar ook gisteren vrij zwakke aanvallen der Sovjets mislukten. In het Westelijke deel van den Kaukasus wierpen Duitsche bergjagers en Roe- meensche troepen, doeltreffend door de luchtmacht gesteund, den doorgedron gen vijand naar zijn punt van uitgang terug. Aan den beneden-Don gelukte het aan snelle Duitsche formaties den ster ken vijand in de flank aan te vallen en hem onder de zwaarste verliezen aan menschen en materiaal naar het Oosten te verdrijven. Bij S t a 1 i n g r a d is, de toestand door het verdere binnendringen van sterke vijandelijke massa's van het Westen uit verscherpt. Desondanks handhaven de ver dedigers steeds nog ongebroken als lich tend voorbeeld van het beste Duitsche soldatendom den steeds nauwer worden den ring om de stad. Zij binden door hun heldhaftig optreden sterke vijandelijke strijdkrachten en stagneeren nu reed^g sinds maanden den vijandelijken aanvoer op een zijner belangrijkste punten. Evenzoo is tusschen Donetz en Don de woedende storm van sterke vijandelijke strijdkrachten gebroken op den dapperen tegenstand eener divisie pantserstrijdkrachten, die in deze gevech ten 16 pantserwagens vernietigde. Ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer werd een vijandelijke afdeeling na dagenlange om singeling in de pan gehakt. In den slag ten Zuiden van het Ladogameer golfden de gevechten heen en weer. Het front hield op alle plaatsen stand tegen den vijandelijken druk. Verseh aangevoerde regimenten wierpen den vijand uit alle stellingen, waar hij den dag te voren in was doorgedrongen. Ten Westen van Tripolis vonden gisteren behalve verkenningsondernemin- gen geen bijzondere gevechtshandelingen plaats In Tunis mislukten vijandelijke aanvallen op de hoogten, die de Duit sche en Italiaansohe ttoepen de laatste dagen hebben genomen. Er werden tal rijke gevangenen gemaakt en oorlogs materiaal buitgemaakt. Na een nachte lijken aanval op het havengebied van Bone ontstonden uitgebreide branden Bij aanvallen overdag en des nacl-its op plaatsen in de bezette Westelijke gebieden en in West-Duitschland, wer den 16 vliegtuigen neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen twierpen overdag bommen van zwaar kaliber op. belangrijke militaire doelen aan de Zuid kust van Engeland en staken door be schieting met boordwapens een ravitail- leeringsbedrijf in brand. Itallaanschweermachtsbericht VERSCHILLENDE BERICHTEN Tripolis ontruimd In zijn communiqué No. 973 deelt het Itajiaansche Hoofdkwartier het volgende mede: De strijd tegen vijandelijke pant sereenheden werd gisteren den geheelen dag ten Zuiden van Tripolis voortgezet. De luchtmacht van de Spil mengde zich voortdurend in den strijd en steunde de operaties te land. In den afgeloopen nacht is, na de hevige gevechten tijdens de voorgaande dagen, Tripolis door de troepen der Spilmogendheden ontruimd, die zich in Westelijke richting terug trekken. In Tunesië hebben de Italiaansehe en Duitsche troepen hun successen van de vorige dagen uitgebreid. Een Ameri- kaanseh vliegtuig werd neergeschoten door het luchtdoelgeschut van een onzer divisies. Op 22 Januari des avonds heb ben formaties bommenwerpers de haven Bone aangevallen, wiaar installaties wer den getroffen en branden en ontplof fingen werden veroorzaakt. Een formatie torpedovliegtuigen heeft ondanks ongunstige weersgesteldheid de baai van Bone aangevallen. Na drie sche pen te hebben waargenomen, werden de ze met torpedo's aangevallen. Twee sd.ie- pen werden met zekerheid in den grond geboord, terwijl het derde schip ernstig werd beschadigd. Een ander koopvaardij schip werd in de haveningang getroffen. Al onze vliegtuigen zijn op hun bases teruggekeerd. Onze duikbooten hebben in de Middellandsdhe Zee twee vijandelijke koopvaardijschepen tot zinken gebracht. Vijandelijke vliegtuigen hebben Ispica in de provincie Cyracuse, Pachino (Cy- racuse) en Noto gebombardeerd. Drie burgers werden gedood en een gewond. Boperit bet gas- en electriciteits- verbruik; bet is uw eigen belas g Projectiel ontploft Onder de gemeente Maasbree vonden zeven inwoners van Sevenum tijdens een wandeling door het veld een projectiel. Zij begingen de onvoorzichtigheid om het projectiel op een betonnen paal te slaan. Terwijl zeven personen de uit werking hiervan gadesloegen, ontplofte het projectiel. De gevolgen waren ont zettend Vier personen zijn later in het ziekenhuis te Venlo overleden, .meldt de Tel. Tweemaal pech Een zwarte handelaar te Hasselt (B.) kreeg enkele gendarmen jop bezoek, die zijn woning doorzochten en inderdaad een en ander vonden. De 15 kg. boter, die de eehtgenoote van de zwarte handelaar snel achter de heg van het tuintje verbor gen had, vonden zij echter niet. Maar toen eenige oogenblikken later de man de geredde boter wilde binnenhalen, bleek dat een ander hem voor was geweest. Slachtoffars van luchtaanvalion In de afgeloopen week zijn van de NederlandsChe burgerbevolking als ge volg van luchtaanvallen van Britsehe vliegtuigen 11 personen om het leven gekomen. Achttien personen werden zwaar en 19 licht gewond. Do onbewaakt© overweg Een vrachtauto; is Zondag op den oin- bewaakten overweg im den Nieuwland- sehen polder door den electrischen trein uit Hoek van Holland totaal vernield. De 36-jarige chauffeur K. en een inzittende, de 25-jarige S. P., beiden uit Den Haag, werden ernstig gewond. De slachtoffers werden naar een ziekenhuis overgebracht, waar K. is overleden. In het Rijksmuseum te Amsterdam is Donderdag een ten toonstelling van schilderijen, teelce- ningen, aquarellen en beeldhouw werken, vervaar digd door leden van de Duitsche weer macht en verzameld onder den titel „Kxnst der Front 1942'.', officieel ge opend door den Rijkscommissaris, rijksminister dr. Spyss Inquart Tijdens den rond gangvan den Rijks commissaris over de tentoonstelling (Polygoon Zejlemaker Pax s) BEKENDMAKING 's-GRAVENHAGE, 23 Jan. Het bureau van den bevelhebber der •weermacht in Ned. deelt mede: Voor een Duitsch krijgsgerecht is een strafproces gevoerd tegen de vervaardigers van tegen de Duit sche bezettende macht gerichte op hitsende geschriften en tegen de genen, die deze geschriften in het groot verspreidden. Zeventien hé- klaagden zijn ter dood veroordeeld' De bevelhebber der weermacht heeft het vonnis bevestigd. Tot vermaning en waarschuwing aan allen, wien het aangaat, worde uit de motiveering het volgende medegedeeld ,,Wij bevinden ons midden in den oorlog. De omstandigheden, die een oorlog onvermijdelijk met zich brengt, leggen een groot deel der Nederlandsche bevolking beperkin gen op. De schuld daarvoor moet gezocht worden bij haar vroegere regeering. De Duitsche troepen en bezet- tingsautoritëiten hebben zich van den aanvang beijverd, een kie- scJhe en correcte houding tegenover de bevolking aan te nemen. Indien nu door bepaalde kringen de tegemoetkomende houding van de bezettende macht en de Duit sche instanties als zwakheid wordt uitgelegd en hun aanleiding geeft, Duitsche voorschriften en bevelen te negeeren, moge het volgende vérklaard worden: Duitsehland bevindt zich thans met zijn vijanden in een strijd om het zijn of niet-Zijn niet alleen van het Duitsche volk, maar ook van Europa en zijn cultuur. Duitsehland! wil dezen strijd onder alle omstan digheden tot een zegevierend ein de brengen. Degenen, die in strijd met de Duitsche bevelen en voorschriften anti-Duitsc'he geschriften vervaardi gen en verspreiden, moeten ver wachten, dat zij volgens de gelden de oorlogswetten behandeld en dienovereenkomstig met zware en de zwaarste straffen gestraft wor den". Officieels Landbouwmededeellngen voor de Provincie Zeeland RECHTZAKEN Politierechter to Middelburg I M. den B., 40 j., steenfabrieksarbeider te Lisse, wegens diefstal van een rijwiel, toebehoorende aan W. A. Ligtendag, ge- pleegd te St.-Philipsland op tl Mei _1942. £isch en uitspraak: 6 maan den gevangenisstraf. M. M. B., 35 j., los werkman te Tho len, wegens beleediging van Jan van der Hoeven qp 8 Juni 1942 te ThoienJ Eisc'h en uitspraak: f25 of 15 d. h. A. van B., 29 j., A. J., 24 j., P. A. J#, 51 A. J., 18 j., landarbeiders te O u d-VOissemeer, wegens diefstal van eenige palen, gepleegd te Oud-Vossemeer in Januari 1942. Eisch en uitspfaakvoor ieder der verdachten f 15 of 10 d. h. J. M. de G., 24 j., landarbeider te St.- Philipsland, wegens diefstal van een aantal palen, gepleegd op 17 Juni te St.-Philipsland. Eisch en uitspraak: f10 of 5 dagen hechtenis. Herinneringen aan de Meidagen Het Vredesgerechtshiof heeft ores, eerste- luitenant J. Z< die zich te verantwoorden heeft gehad wegens een voor de betrok kenen beleedigende wijze van overbren ging in de Meidagen van '40 van vier burgers uit den omtrek van Klaaswaal, van wie bekend was, dat zij tot de N.S.B. behoorden, tot één dag gevange nisstraf veroordeeld. De eisch was drie weken gevangenisstraf. Overeenkomstig den eisch van den procureur-generaal werd tot zes maan den gevangenisstraf, met ontslag uit den militairen dienst en ontzetting uit de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, veroordeeld res. kapitein Ch. van W., die terecht heeft gestaan wegens bedreiging met openlijk geweld te Wa teringen op 11 Mei 1940 gepleegd. Zijn vrouw doodgeslagen De rechtbank te 's-Hertogenbosch heeft een strafzaak behandeld tegen een 38- jarigen bakker uit Deurne, die er van verdacht wordt op 19 Apiril, toen hij dronken thuis kwam en deswege ruzie kreeg, met zijn vrouw, haar met een stoel te hebben geslagen met het gevolg, dat de vrouw kort daarop is overleden. Tegen den bakker werd 10 jaar gevan genisstraf geëischt. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE. Tot ouderling is ge kozen dhr. Joh. Hanse, die deze benoe ming heeft aangenomen. ST.-PHILIPSLAND. Ger. Gem. Donder dag 28 Jan. ,a.s., ds. van den Berg van Krabbendijke. ZIERIKZEE. Op 31 Dec. 1941 bestond de bevolking der gemeente uit 3411 m. en 3585 vr. <of 6996 inwoners, Dit aantal Vervoer tarwemeel Het blijkt noodig te zijn, dat er "tog 1 eens nadrukkelijk op gewezen wordt, dat zij, die uit hoofde van zelfverzorging, te lerspremie of rapen over tarwe beschik ken aan de volgend© bepalingen zijn ge houden: a. Voor het vervoer van de tarwe naar den molen ©n van het meel terug van den molen naar huis of naar den bakker tnoeten de betrokkenen zich bij den Plaat selijken Vertegenwoordiger van een ver- voerbewijs (X-Y-biljet) voorzien. b1. Voor het vervoer van het meel van hun woning naar den bakker moeten ze bij het halen van het X-Y-biljet tevens de noodige Ylbiljetten in ontvangst ne men. c- Telkens wanneer Ier meel naar den bakker wordt gebracht moet dit gedekt zijn door een Yl-geleidebiljet, dat vóór den aanvang van het veevoer volledig op de keerzijde moet worden ingevuld. Vooral aan de onder c gestelde be paling wordt in de practijk slecht de hand gehouden. Komt daarin geen ver betering dan zal de CCD daarop zeker nog nauwkeuriger controle gaan uitoefe nen ©n bestaat er bovendien een groote kans, dat de faciliteit van de Yl-biljet- ten heelemaal van de baan gaat, met het gevolg, dat al het meel ineens recht streeks van den molenaar naar den bak ker zal moeten gebracht, of dat de be trokkenen al hun 'brood zelf moeten bak ken- Hoewel de regeling van de Yl-bil- jetten geen eenvoudige regeling kan wor den genoemd, is ze toch uitvoerbaar en iss het dan ook zaak dat aan de des betreffende bepalingen als bovenomschre ven de hand wordt gehouden. Verhuur van gronden aan particulieren Bij1 het verhuren van gronden aan par ticulieren, die daarop; land en/of tuin bouwproducten telen voor ihiun gezin, kan men de volgende groepen, onderscheiden: a. Land- of tuinbouwers die het land verhuren aan in hun bedrijf in vasten loondiest werkende personen. b- Verhuurders die in 1942 geen land verhuurden aan particulieren, doch die dit in 1943 wel doen of zullen doen. Op Tjrond' van de bodemproductie-wet wijzen wij op de volgende bepalingen. Voor het verhuren van land' aan par ticulieren is de toestemming noodig van den Prov. Voedselcommissaris. Een uit zondering is gemaakt voor de onder a genoemde personen, deze behoeven geen toestemming te vragen. De onder b genoemde personen be hoeven dit jaar geen toestemming te vragen indien zij' er maar voor zorgen, dat al de huurders van hun gronden zich als volkstuinder hebben laten inschrijven* Zij zijn daarvoor mede aansprakelijk ©n kunnen bij verzuim moeilijkheden onder vinden- Indien zij een grootere opper* vlakte verhuren dan in 1942 dan moetej/ zij voor deze grootere oppervlakte toe stemming vragen. De onder c genoemde personen zijh verplicht zoo spoedig mogelijk toestem^ ming te vragen om land! aan particulie ren te mogen verhuren. Dit geldt dus voor elke oppervlakte, hoe klein deze ook is. Al het z.g.n aardappelland dat wordt verhuurd aan personen die niet in het land- of tuinbouwbedrijf van de. verhuurder werken, valt dus onder deze regeling. Zij', die er aan twijfelen of zij alS verhuurder van grond aan particulieren zijh ingeschreven en hen die toestemming willen vragen om land' te verhuren ot een grootere oppervlakte willen verhu ren dan in 1942, kunnen zich wenden tot de afdeeling Volkstuinen van het Kantoor van den Provincialen Voedsel commissaris voor Zeeland te Goes. Op verzoek zal een vragenlijst ter invulling worden toegezonden. Telen voor gezinsverbrnik van groenten, aardappelen enz. Om een stukje grond met aardappe len, groenten en fruit bestemd voor eigen gebruik te mogen betelen, moet men deze grond als Volkstuin hebben laten inschrijven. Men behoeft niet in een stad te wonen om als volkstuinder te worden aangemerkt. Alle personen dus die geen land- of tuinbouwbedrijf hebben en dus uitslui tend telen voor eigen gebruik moeten hun grond als volkstuin laten inschrijven, ongeacht waar zij wonen, in de stad of op het platteland'. Deze inschrijvihgsplicht geldt niet voor de tuin die met het woonhuis van den teler een aaneengesloten geheel vormt. Onder een volkstuin wordt alleen ver staan de grond die los van de woning is gelegen. Ook het z.gm. aardappelland dat de plattelandbewoner bij den boer huurt wordt als volkstuin aangemerkt. Een uitzondering wordt gemaakt voor het aardappelland, dat de arbeiders hu ren van den boer bij wien zij in vasten of geregelden loondienst werken. Dit aardappelland is géén volkstuin. In 1942 hebben de meeste personen, die daarvoor in aanmerking kwamen, hun grond1 als volkstuin laten inschrijven. Aan hen zal voor 1943 weer toestemming worden verleend om dezelfde oppervlakte grond als volkstuin te mogen gebruiken. Binnen enkele dagen zal aan de reeds als volkstuinder ingeschreven personen een kaart worden toegezonden, waarop zij de in dit jaar door hen te betelen grond als volkstuin moeten opgeven- Na terugontvangst der ingevulde kaart wordt een nieuwe inschrijfbewijs per post toe gezonden daar die van 1942 zijn vervallen Zij1, die zich nog niet als volkstuinder hebben laten inschrijven of die voor het eerst in 1943 een stukje grond als volks tuin willen bénutten, ontvangen na toe zending van f 0.25 aan postzegels voor elke volkstuin die zij willen laten in schrijven, het benoodigde formulier(en) per post toegezonden. Alle correspondentie betreffende boven genoemde aangelegenheid moet worden gericht aan de Afdeeling Volkstuinen van het Kantoor van iden Provincialen Voed selcommissaris voor Zeeland, Landbouw- huis, Goes. Bomen voor veevoeder De veehouders worden erop attent ge maakt dat de voedeib'onnen voor de pe riode van 21 Februari—20 Maart 1943 vóór of op 26 Januari bij den Plaatse lijken Vertegenwoordiger moeten zijn af gehaald- Het is zaak dat inlevering bij den gebruikelijke» handelaar geschiedt vóór of op 28 Jan- a.s., aangezien anders geen yoeder btetrokken kan worden. Levering van slachtschapen Een aantal schapenhouders heeft nog niet aan de verplichte schapenlevering voldaan. Zij zullen er rekening mede moeten houden dat het te weinig ge leverde aantal oiude schapen uiterlijk in de eerste helft van Februari 1943 aan het Bedrijfschap moet worden afgeleverd, aangezien anders tot vordering zal wor den overgegaan. Ook aan den aanslag voor jonge schapen (dus geboren in 1942) moet in Februari 1943 voor tenminste 75 pet. vol daan Zijh, om vordering te voorkomen. Voor deze jonge schapen worden nog tot 1 Februari a.s. contracten beschik baar gesteld op de Districtskantoren. De levering moet dan plaats hebben najaar 1943. Schapenhouders, merkt uw schapen al vorens ze af ,te leveren. Blikmerken die met de hand aangebracht kunnen worden, zijn verkrijgbaar op de Districtskantoren a 10 cent per stuk. U voorkomt hier mede dat u piet uw eigen schaap uit betaald krijgt omdat het nummer van het merk op den bon wordt vermeld. Destructie van Vee Nogmaals wordt den veehouders aan geraden bïj aangifte van gestorven vee, het org. no., naam, woonplaats en soort dier zoo juist mogelijk op te geveu Deze gegevens moeten ook voorkomen op het labeltje dat aan den hals vap het gestorven dier moet worden beves tigd. Bij gemerkt© runderen ook het re gistratienummer vermelden! DE WND. PROV. VOEDSELCOM MISSARIS VOOR ZEELAND. vermeerderde, door geboorte met 61 m. en 79 vr. of 140 en door vestiging met 133 m. en 192 vr. of 325 personen. De totale vermeerdering bedroeg alzoo 194 m. en 271 vr. of 465 personen. In 1942 overleden 44 m. en 44 vr. of 88 en vertrokken 106 m. en 158 vr. of 264 personen- De totale vermindering bedroeg 150 m. en 202 vr., is 352 personen In 1942 vermeerderde het inwonertal dus met 44 m. en 69 vr., in totaal 113 per sonen, zoodat op 31 Deo. 1942 de bevol king 7109 inwoners telde, t.w. 3455 m. en 3654 vr. Er werden 51 huwelijken gesloten. HAAMSTEDE. Op de Konijhententoon- stelling „Ro-be-Ro" op 9 en 10 Januari te Rotterdam gehouden, behaalde dhr. M- C. Zijta alhier met Gele VlaamSch© Reus (ram) een le pr. De heer M. A Quist met Konijngrijze Fransche Hangoor (ram) eveneens een le prijs. Een mooie prestatie gezien het feit dat er in totaal 1260 'dieren ingezonden waren. POORTVLIET. Opnieuw worden hier pogingen aangewend1 tot het oprichten WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Dinsdag) son onder 17.13 Morgen (Woensdag) zon op 8.31 zon onder 17 15 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet gorden verduisterd. Maan onder 11.05; maan op 23 56 Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februari. van een kleuterschool', waarvoor de volle medewerking van de inwoners wordt gevraagd. Niet alleen ouders zou den van een dergelijke school profijt hebben, doch het geldt voor het kind in het algemeen- Wanneer straks offers worden gevraagd voor de tot stand ko- ming dezer school, laat men dan ook daadwerkelijk Zijn steun verleenen. Twee opgeschoten jongens uit Tho- len zagen kaïns uit den winkel van mej. W- Readers een flesch wijn te ontvreem. den- Het feit werd evenwel door een voorbijganger opgemerkt, die de winke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1