ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Zaterdag 23 Januari 1943 99ste Jaargang No. 15146 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137G77 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOSE, Zierikzee - ïïoofdrodaoteurM. 7. KOSTEN, Zierikzee K 2620 Talrijke vijandelijke tanks en schepen vernietigd Het Opperbevel der Duitsche weer macht maakte Donderdag hekend: In het Zuiden van het Oostelijk front hebben de Bolsjewieken hun felle aan vallen voortgezet. Zij werden overal met zware verliezen "teruggeslagen- Zijl ver loren oxp 19 en 20 Januari 52 tanksj, waarvan alleen een pantserdivisie in suc- cenvolle tegenaanvallen er 24 vernielde. Sterke formaties van het Duitsche lucht, wapen en Roemeensche gevechtsvliegers dreven in voortdurende actie troepen concentraties der Bolsjewieken uiteen en 'bestreden de vijandelijke ravitailleering. De Duitsche troepen in het gebied van Stalingrad stelden tegenover de voort durende inspanning van den vijand om: het verdedigingsfront in te drukken ver deren uitersten weerstand en sloegen massaal uitgevoerde aanvallen in verbit terde gevechten af. In den centralen sec tor van het front en ten Zuidoosten) van het Ilmenmeer plaatselijke gevechten, waarbij eigen stoottroepen met sucoes in den strijd werden gebracht. Bij de aanhoudende harde gevechten ten Zuiden van het Ladogameer werden 27 tanks, waarvan 18 door een infanteriedivisie vernield. In den tijd van 11 tot 20 Jan< zijn aan het Oostelijk front 804 bolsje wistische tanks door formaties van het leger vernield, buitgemaakt of buiten ge vecht gesteld. Het Duitsch-Italiaansdhe pantserleger heeft gisteren alle door het achtste Britsche leger met massale in- fanterie- en pantserstrijdkrachten inge- zette aanvallen bloedig afgeslagen. Duit sche duikbommenwerpers grepen met ver nietigend effect in de gevechten in. Drie Britsche jagers werden neergeschoten. In Tunis zijn in de laatste twee dagen gewonnen nieuwe stellingen behouden te gen sterke vijandelijke aanvallen in. Op eenige plaatsen werden zij1 ten aanzien van terrein en streek nog belangrijk ver beterd. Het aantal gevangenen en de buit wordt voortdurend grooter. Het luchtwapen heeft de gevechtshandelingen onder de troepen op' den grond gesteund, en in verscheidene golven een volledig geladen groot convooi aangevallen in de wateren van Algiers. Tot dusverre zijn twee transportschepen met tesamen een inhoud van 18000 brt. in den grond ge boord en negen vrachtschepen zwaar be schadigd. Drie daarvan geraakten in 'brand1. Ten Westen van Algiers heeft een Duitsche duikboot bovendien een schip van 6000 brt. in den grond geboord en een tweede schip, welks ondergang niet kon worden waargenomen, getorpedeerd, Een formatie snelle Duitsche gevechts- j vliegtuigen heeft gisterenmiddag bij' ver rassing Londen in scheervlucht aangeval- I len en bommen van zwaar kaliber ge- worpen op bet stedelijk- en havengebied. De begeleidende jagers schoten in felle gevechten drie Britsche jagers en boven dien tien versperringsballons neer. Te- 1 zelfdertijd bombardeerden andere vlieg- j tuigen verscheidene plaatsen in het Zui- den van het eiland. Des nachts bestreden gevechtsvliegtuigen het Zuidoostelijk ge- bied van Engeland. itallaansch weermachtsberleht OP 4 FEBRUARI WEER BOTER Aanzienlijke successen ter zee In zijn weermachtsbericht No. 971 maakt het Italiaansche Hoofdkwartier het vol gende bekend: In Tripol itanië gaan de strijd krachten van de As voort met de vast gestelde krijgsoperaties uit te voeren Onze formaties vliegtuigen bombardeer den en beschoten herhaalde malen pant serstrijdkrachten van den vijand. Duitsche jachtvliegtuigen schoten drie Spitfires omlaag. Twee andere vijandelijke ma chines werden neergehaald door het luchtdoelgeschut. Jn den sector van Tu nesië werden de veroverde stellingen ge consolideerd. In de gevechten van de laatste drie dagen hebben wij in totad 1500 krijgsgevangenen gemaakt. Boven dien werd een aanzienlijke oorlogsbuit veroverd, waaronder 20 kanonnen en eenige tientallen machinegeweeren. 100 motorvoertuigen werden vernietigd. Tij dens een vijandelijken aanval op de haven van de stad Sous se in Tunesië is een viermotorig toestel door het afweer geschut getroffen. De machine stortte in zee. Italiaansche vliegtuigen met grootten actieradius hebben de haven van O ran aangevallen. Een schip werd brandend achtergelaten en een ander vaartuig werd ernstig beschadigd. Formaties bommenwerpers hebben de haven van Algiers aangevallen en 2 schepen getroffen, waarvan een is ge zonken. Op zee ter hoogte van Algiers hebben gisteren formaties Duitsche vlieg tuigen een vijandelijk convooi aangeval len en een schip van 8000 ton in den grond geboord, terwijl acht schepen met een gezamenlijken inhoud van 49000 ton getroffen werden. Onze torpedovliegtui- gen namen geleidelijk aan de aanvallen op het convooi deel en brachten met torpedo's een schip van 6000 ton tot zinken, terwijl een ander vaartuig van gelijke tonnage ernstig werd beschadigd. In het Westelijke bekken van de Middel- landsehe Zee werden des nachts tal van vijandelijke vaartuigen, die in een com- vo<ol voeren, dat krachtig werd be schermd, herhaalde malen aangevallen door formaties totrpedovliegtuigen. BABIES BEHOUDEN HUN MELKRANTSOEN Zondag gaat de tijdelijke beperking van het melkrantsoen in. Het rantsoen der distributiep eri ode van 4 weken be draagt na de beperking voor de a. kinderen vani 4 >to|t 14 jaar in plaats van viermaal 31/2 liter gestandaardiseer de melk: driemaal 31/2 liter; b. jeugdige personen van 14 tot 21 jaar inplaats van viermaal 13/4 liter tapte melk driemaal l3/4 liter; c. volwassenen in plaats van viermaal 134 liter taptemelk drie maal 13/ j liter taptemelk. Den laatsten tijld Idoen geruchten de ronde, dat in de eerstkomende weken geen boter meer zal worden verkrijgt baar gesteld1. Naar aanleiding hiervan deelt bet Rijksbureau voor de Voedsel^ j voorziening in Oorlogstijd mede, dat deZe geruchten niet juist zijn. [Met ingang van 4 Febr. as. zal een 1 bon worden aangewezen, waarop naar keuze boter of margarine 2aï kunnen worden verkregen. Er zal voldoende bo ter zijn, zoodat men, indien men dit verlangt, op elk van de 4 Februari daar voor aangewezen bonnen boter z'al kun nen betrekken. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom. VLEESCHRANTSOEN WORDT VERLAAGD 2 one por persoon por week Ingaande Zendag 24 Januari worden de rantsoenen voor vleesch en melk ver laagd; voor vleesch van 250 tot 200 gram; voor melk, tijdelijk, zoodanig dat de hoeveelheid, welke tot nu toe voor drie weken beschikbaar was, voor vier weken zal moeten strekken. De geringe hoeveelheid en slechtere kwaliteit van het voedsel voor onzen veestapel hebben, behalve een inkrimping, ook een mindere melkgift ten gevolge ge had. Nu zijn wij langzamerhand aan een evenwichtstoestand gekomen, waarbij de tegenwoordige omvang van onzen veesta pel voor de productie de meest juiste moet worden geacht. Grootere inkrim ping beteekent dus nog minder melk, d.w.Z. behalve minder consumptiemelk, ook minder boter en kaas. Het vleeschrantsoen moet zich in het vervolg aanpassen aan datgene, wat door den jaarlijkschen aangroei beschikbaar komt van onzen veestapel. Dat beteekent, dat het tegenwoordige vleeschrantsoen niet behouden kan blijven. Het vleeschrantsoen zal met ingang van Zondag 24 Januari las. vooreerst ver minderd worden tot 200 gram per per soon per week, been inbegrepen, waar mede de aanpassing echter nog niet be reikt zal zijn. Verdere aanpassing zal dienen te geschieden op het moment, waarop de nu nog aanwezige rundvee stapel, die ongeveer tachtig procent is van den vroegeren, zou moeten worden aangetast ten gevolge van handhaving van het verlaagde rantsoen. Mocht deze omstandigheid zich voordoen, dan is ver laging van het vleeschrantsoen het eenige middel om het veel belangrijker vet- en melkrantsoen voor jnog verdere verlaging te behoeden. Germaansche Landdienst In het Oosten van Europa wacht een grootsche taak, want daar wordt de toekomst van ons land veilig gesteld. Jongens uit alle Ger. maansche landen, uit Noorwegen, Denemarken, Duitschland, Vlaande ren en Nederland dienen daar als de pioniers van weleer hun vader land. Eenige honderden Ned. jongens staan reeds in den Germaanschen landdienst. Geen mooiere en meer verantwoordelijke taak dan dezen jongens leiding te geven. De gele genheid) hiertoe is thans voor lede ren jongen Nederlander van 20 jaar en ouder opengesteld. Vereischten hiervoor zijn begrip voor de nieu we orde en belangstelling voor het boerenbedrijf. Na een opleiding van vijf maan den, welke gedeeltelijk in Neder land' en gedeeltelijk in Duitschland plaats vindt, volgt plaatsing in een der Nederlandsche landidienstkam- pen. Aanmelding dient te geschie den voor 1 Februari aan het adres Koningslaan 9, Utrecht. Jeugd' van Nederland, in Oost- land ligt onze toekomst. Ons va derland heeft je hoodig. Meld je aan voor den Germaanschen land dienst. VERSCHILLENDE BERICHTEN 4-3-2-1-0-0 Wij van het Legioen Nedleriahd weten wat het zeggen wil, vechten desnoods tot den laatsten taan. Tachtig jaren woed de de oorlog in de lage landen aan lie zee, tachtig jaren streden onze voorva deren voor hun vryheid. De gedachte aan dien tijd vervult iederen waren Neder lander met trots. Thans zijn aan het Oostfront weert onze beste Zonen aangetreden om' te strijden voor de vrijheid van Europa eh de toekomst van ons land en volk. Het minste wat gij1 kunt doen is storten op' 432100 verzorgingsfonds van het vrijwilligerslegioen Nederland. Brandstoffen voor kookdoeleinden voor pensions Houders van pensions met minder daft tien gasten die uitsluitend voor kook doeleinden op vaste brandstoffen zijn aangewezen, kunnen hun aanvragen om kookkolen voor de 'derde, tevens laatste periode van het stookseizoen 1942-'43, (t.w. voor het tijdvak Van 1 Februari tot en met 30 April 1943) tot en met 6 Februari a.s. bij de distributiediensteiï indienen. Bedoeld zijn pensions, waar ten be hoeve van het inwonend gezin van den pensionhouder een kookkaart DZ of EA is verstrekt. De exploitanten dienen zich ter verkrijging van de hiervoor uit te reiken brandstoffenbonnen tot de distri- bbtiediensten te wenden. De afgifte der bonnen geschiedt na onderteekening van een verklaring, welke de distribiutiedien- sten ter beschikking stellen. Gestikt Het tweejarig kind van de fam. B. te Veenend aal heeft het deksel van een rioolputje weten te lichten en is daarbij voorover in de put gevallen. Toen het kind gevonden werd, waren de le vensgeesten reeds geweken. Twos vrouwen doodgeslagen Donderdagavond heeft de 16-jarige P. K. te Wiolvega (Fr.) met een stuk ijzer twee vrouwen neergeslagen, met het „gevolg dat ze beiden overleden. Er bestond tusschen den dader en de zoon van een der dames een geschil, hetgeen K. wilde bespreken. Hij trof echter de zoion niet thuis. Het is toen tusschen hem en de moeder tot een woordenwis seling gekomen, welke zoo hoog liep, dat de -jongen de vrouw met een stuk ijzer zoo hard op het hoofd sloeg, dat zij dood neerviel. De andere vrouw, die getuige was van het misdrijf, wilde naar buiten gaan teneinde de politie te waar schuwen. Ook zij werd door den jongen met het stuk ijzer neergeslagen en is aan de bekomen verwondingen overle den, De jongen is door de maréchaussée aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. I Aflevering van margarine en rundvet Van Zaterdag 23 Januari tot en met Woensdag 3 Februari 1943, zal op de bij den detaillist ingeleverde bionnen „Boter 04" per bon 125 gram margarine worden ingeleverd. Zooals bekend, geven deze bonnen uitsluitend recht op het koopen van margarine. Zij, die niet in de gelegenheid zijn ge weest de genoemde bonnen bij den han delaar in te leveren, zooals schippers', woonwagenbewoners, patiënten in zie kenhuizen e d. kunnen met ingang van 23 Februari a s. zonder vóór-inlevering margarine op deze bonnen koppen Voorts kan men den bon „Boter 04" ook in hotels e.d. gebruiken. Degenen, die in het tijdvak van Woens dag 30 December tot en met Zaterdag 2 Januari jl„ bovengenoemden bon bij den slager hebben ingeleverd, ontvangen per bon 100 gram rundvet. Met handgranaten en machinepistolen tegen bunkers. {8.8. P.K. Klerk, VrQw. Leg. Ned. O R P a) Uit het politierapport van Zierikzee Werden vorige week veie len te Zierikzee tot opheldering ge bracht, thans mocht een succes worden geboekt in het achterhalen van ont vreemde rijwielen. Zoo werd vorige week Vrijdagavond van een inwoner eveneens een rijwiel ontvreemd. Dit werd den dader noodLottig. Den daaropvolgenden dag, des avonds te pll.m. 20 uur, kreeg men dusdanige aanwijzingen, dat de banden van laatst genoemd. rijwiel aan een persoon te Scha- rendijke waren verkocht. Het politie apparaat werd den geheelen nacht ijl werking gesteld. De telefoons rinkelden over een gedeelte van het eiland, waar welwillend een telefoon juffrouw haar medewerking aan verleende. Dit had tot resultaat, dat des. Zondags te Haamstede de banden in beslag konden worden genomen. Dit gaf weer aanwij zingen, dat dienzelfden dag des voor- middags bij een inwoner dezer gemeente huiszoeking werd verricht. Verborgen in een kelder onder een bedstede, werden een hoeveelheid rijwielonderdeeleri, zooals banden enz., gevonden1. Op den zolder werd aangetroffen een potje lak met kwast, alsmede nog verschillende kleine rijwielonderdeelen. Gezien deze vondst- werd-c overgegaan tot arrestatie van den bewoner. Hoewel hij ontkende zich aan diefstal yan rijwie len te hebben sdhuldig gemaakt, mocht hem dit niet baten en werd hij in arrest Ëen publicatie in de Zierikzeesche Nieuwsbode, verrichtte goed werk. Vele personen spoedden zich naar het bureau om eventueel wat van hun vermiste kar retjes te herkennen. Verschillende eige naren herkenden wat van hun vermist rijwiel. Deze herkende voorwerpen wer den den dader voorgelegd. Alhoewel hij eerst nog hardnekkig bleef ontkennen, moest hij tenslotte daarvoor bezwijken. Vervolgens kon men overgaan tot ar restatie van een bij hem inwonenden zwager. Ook deze scheen zich op het zwijntjes jagen te hebben toegelegd, want hij scheen met zijn eerstgenoemden zwa ger na vooraf beraamd plan des avonds op rijwieldiefstal uit te gaan. Deze laat ste voelde zich op het bureau niet erg thuis, zoodat hij het maar beter achtte te bekennen medeplichtig te zijn geweest bij het wegnemen van 3 rijwielen. Na deze bekentenis bekende de eerst gear resteerde 5 rijwielen te hebben weg genomen, terwijl voo:r een 6e rijwiel vol doende aanwijzingen zijn, dat hij ook hiervoor zijn gerechte straf niet zal ont loop en. Zoo werd dooir de bekentenis van beide verdachten in de „Verreput" alhier, des nachts een van banden ontdaan transport- rijwiel en geheel vernield, daaruit ge dregd. Op het eind van den Langen Blokweg werd eveneens een rijwiel in de sloot aan den haak geslagen. Een ander ontvreemd rijwiel werd te Haamstede inbeslagge- nomen. Hierop was echter een stuur aan gebracht van een ander gestolen rijwiel. Zoo verkocht de eerst gearresteerde de banden van "de gestolen rijwielen tegen hooge prijzen. Een rijwiel had hij verkocht voor f90 dat eveneens inbeslag werd genomen en in het bezit werd gesteld van den recht- matigen eigenaar. Zoo werden 2 eige naars verblijd met de teruggave van hun teredht gekomen rijwiel, waarvan één van buiten de gemeente lustig kon huis waarts peddelen. Andere eigenaars zagen tot hun teleurstelling slechts hun rijwiel onderdeelen of hun vernield rijwiel. Tegen de gearresteerde dader werden totaal 14 processen-verbaal opgemaaat terzake rijwieldiefstal, waarvan hij er 5 bekende, 4 pro cessen verbaal wegens overtreding der Distributiewet, daar hij formulieren had ingevuld voor het ver krijgen van rijwielbanden, terwijl hij niet in het bezit was van een rijwiel, 4 pnocessenverbaal wegens overtreiding van het Prijsbeheerschingsbesluit en 1 voor veranderingen aan te brengen in zijn persoonsbewijs. Tegen zijn zwager werden 3 ptrocessen- 'verbaal opgemaakt terzake rijwieldiefstal. De daders zullen naar Middelburg wor den overgebracht, om daar na te denken over hun bedreven wandaden. Naar uit Tokio verluidt is .de gezond heidstoestand van den Japanschen Mi nister-President Tojo beter geworden. Tojo bevindt zich aan de beterende hand en zal binnen een week geheel hersteld zijn. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Zaterdag) zon onder 17.08 Morgen (Zondag) zon op 8 35 zon onder 17 10 Maandag zon op 8 34, onder 1712 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maau onder 9.56maan op 20 32 Maandag maan onder 10.20, op 21.38 Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari. Volle maan Zaterdag 20 Februari. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 23 Januari niet meer geldig: 04 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, taptemelk, tabak. 460 t/m 472 algemeen. 4-01, 3-01, 4-02, 3-02 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Zondag 31 Januari 453 algemeen (waschpoeder), P-eenheidszeep, waschpoeder, toiletzeep. t/m Zaterdag 6 Februari 4-03 res. (350 gr. mandarijnen) MEDEDEELING Aan de familieleden van de vrijwilli gers in de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommando deelt ons mede: De leider van het Ned. Arbeids front heeft het volgende bepaald: Alle vrijwilligers in de Waffen-SS en het Legioen hébben, evenals hun fami lieleden, vrij toegang bij alle uitvoerin gen van Vreugde en Arbeid. Voor het afhalen van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatselijke kanto ren van het NAF, afd'. Vreugde en Arbeid Men dient papieren mede te brengen, waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. Nadere voorschriften voor advertenties De secretaris-generaal van volksvoor lichting en kunsten heeft bepaald, dat advertenties in nieuwsbladen en tijd schriften, waarin gebruikte roerende goe deren te koop worden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goede ren te koop worden gevraagd, moeten een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 24 Januari: Dr. van der Graaf en Dr. van Leeuwen RECHTZAKEN Economische Rechter te Middelburg N. Potappel, 31 jaar, en D. P. Moer land, 24 jaar, landarbeiders te Sta ve il is se, wegens het feit d'at zij op 23 September te Stavenisse tezamen en in vereeniging een hoeveelheid ongeplukte of afgevallen appels en peren, toebehoo- rende aan Joh. Neele, hebben weggeno men uit een boomgaard'. (Strooperij van boomvruchten). Eisch: ieder f35 W. s. 20 d. h. Uitspraak: ieder f30 b'. s. 15 d. h. L. van der Werf, 32 jaar, landarbeider en M- L. Goedegebuur, 33 jaar, grond werker te Scherp en isse, ieder we gens het feit dat rij' opt 1 Juni te Scher- penisse 25 k.g. aardappelen hebben ver voerd'- (Overtreding Aardappelbesluit). Eisch: ieder f 25 b. s. 10 d. h. Uitspraak idem. LANDBOUW EN V1SSCHER1J Melkcontrole en ziektenbestrijding De directie van den Landbouw heeft besloten thans over te gaan tot de ver plichting voor den rundveehouder zich in te schakelen bij1 de veeziektenbestrij- ding en bij de productiecontróle. Op die wijze kan ook Zelfs in oorlogstijd onze melkveestapel nog worden vervolmaakt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1