ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Vrijdag 22 Januari 1943 99»te Jaargang No. 15145 f waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Qiro no. 137677 - Bireoteur-Administrateur (Advortentiechof) A. J. BE LOOSE, Zierikzee - HoofdrodaoteurM. J. KOSTEN, Ziorikzee K 2620 De alweerslag tusschen den Don en den Kaukasus Hel opperbevel van de Duitsehe weer macht dc-elcle Woensdag mede.- In het Noordwestelijk deel van den Kaukasus hebben Duitsehe, Rumeensche en Slowaaksche troepen plaatselijke aan vallen der bolsjewieken afgeslagen. Be ginnende dooi bemoeilijkte tusschen Kau kasus en Don de gevechtshandelingen aan beide kanten. Een vrij zwakke vijande lijke aanval werd voor een deel in een tegenaanval afgeslagen en een vijandelijk bataljon vernietigd. In den gevechtssecto ren van het Dongebied brachten Duitsehe troepen, met steun van het luchtwapen, vijandelijke aanvallen, in hier en daar zeer harde gevechten, tot staan. Een divisie infanterie vernietigde daarbij 10 tanks De verdedigers van het gebied van Stalingrad weerden, ondanks harde entberingen, alle aanvallen der bolsje wieken af. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer is een ingesloten gevechtsgroep van den te genstander in de pan gehakt. In een aanval werden deel en van een afgesneden groep der bolsjewieken uit hun stellingen geworpen en ontlastingspogingen afge slagen. Sterke vijandelijke aanvallen ten Zuiden van het Ladogameer zijn mis lukt in harde, gevechten, waarbij plaat selijke doorbraken in tegenaanvallen af gegrendeld en opgeruimd werden. In Noord-Afrika 'duren de bewegingte- gevechten aan het front van het Duitsch- ItaHaansche pantserleger voort. Het Duitsch-Italiaansche luchtwapen heef den Britten zware verliezen aan tanks en auto's toegebracht. De aanvallen van Duitsehe en Itaiiaansche gevechtsgroepen in het Tunesische gebied, is met doel- treffenden steun van het luchtwapen voortgezet. Belangrijke stellingen werden genomen en ruim 1000 gevangenen bin nengebracht. In luchtsteunpunten van den vijand ontstonden, na luchtaanvallen, uit gebreide branden. Des nachts werden de haveninstallaties van Bone opnieuw ge bombardeerd. De gisteren voor Bone als beschadigd opgegeven twee koopvaarders, zijn gezonken. Daarmede heeft de vijand door den luchtaanval in den nacht van 18 op 19 Jan., vier koopvaarders verloren met te zamen een inhoud van 20.000 brt. Een Duitsehe duikboot heeft ten Westen van Oran van een krachtig be schermd konvooi een schip van 4000 brt tot zinken gebracht. HEVIGE LUCHTAANVAL OP LONDEN Naar van Duitsehe militaire zijde ver nomen wordt, is Woensdagmiddag een hevigen bliksemaanval ondernomen op 't centrum van Londen door snelle Duit- vv ov £s> Gh'-'cte karakters worden door teêd gestaald, zwakke \yaan er ë-'or tm gronde Feuilleton 37 Het Oorspronkelijke Nederlandscke roman door Henk van. Heeswijk En weer dacht hij aan de woorden van oom Klaas in zijn laatsten brief: Geld is een slechte basis om er het geluk op te bouwen. Ja, oom Klaas, je hebt het goed gezien. Geld is een slechte basis; het geluk is niet gekomen; het bleef weg- Wat kwam, was slechts in schijn geluk- Alleen de liefde is dej eenigste deugdelijke basis voor het ge luk. En echte liefde, zooals die tusschen man en vrouw moet bestaan, was er in hun huwelijk niet, want 'haar hart behoorde aan een ander. Zelfs een ka pitaal aan geld, vermocht daarin geen verandering te brengen- Liefde was niet te koop, zelfs voor geen erfenis. Langzaam sloeg de klok in de hal twaalf slagen. Het was middernacht. Zijn besluit stond vast. Hij ging heen, om plaats te maken voor den ander, die; meer recht op haar had'. Hij ging weer terug naar de autofabrieken in Berlijn, waar hij altijd1 weer kon komen werken, zooals de directeur had gezegd. Daar was hij gelukkig geweest, vóór die on zalige erfenis hem in den schoot was gevallen. Daar zou hij ook nu wel het geluk vinden. Om half één stond hij op. Even dui zelde het in hem en kwam hij tot de sche gevechtsvliegtuigen. Precies om half één versohenen, begeleid door ongeveer honderd jachtvliegtuigen, verscheidene, dicht op elkander volgende golven snelle gevechtsvliegtuigen boven de groote bocht van de Theems, die zich, uit het Zuid oosten naderende, wierpen op de wijken ten Oosten en ten Noordoosten van het Greenwich Park. Terwijl de sirenes nog loeiden ontploften reeds de eerste bommen van zwaar kaliber. Vliegende op ongeveer dertig tot vijf tig meter 'hoogte boven de huizen ten Zuidoosten van de groote bocht van de Theems wierpen de vliegers hun hom men op de wijken in de omgeving van Trafalgar Road en op die van de boven TheemsbiOicht in het terrein der Docks. Versperringsballonnen, die eerst werden opgelaten, toen de aanval begon, werden door de Duitsehe vliegtuigen onmiddel lijk met de wapenen aangevallen. Tien ballons werden neergeschoten. Nadat de snelle gevechtsvliegtuigen hun bommen hadden geworpen vlogen zij in Zuidelijke richting en richtten het vuur hunner wapenen op voor den .oorlog belangrijke installaties. Twee gashouders werden beschadigd. Tezelfdertijd bombar deerden snelle gevechtsvliegtuigen ver scheidene plaatsen in Zuid-Engeland en op het eiland Wight, waar gebouwen complexen instortten. Het is vooral opmerkelijk bij dezen bliksemaanval overdag, der Duitsehe ge vechtsvliegtuigen, dat deze volkomen on verwachts kwam en dat 'de Londensche bevolking eerst werd gewaarschuwd toen de eerste bommen waren gevallen. Bij het begin van den aanval was het nog zeer druk op straat. Twee Spitfires wer den neergeschoten en twee zoo ernstig beschadigd, dat zij waarschijnlijk ook wel verloren zijn. De eigen verliezen kunnen in verhouding tot de groote successen vari dezen vermete'jo.i aanval overdag, gering wiorden genoem'd. Van 'de snelle ge vechtsvliegtuigen ging slechts één toe stel verloren. Itallaanschweermachtsbericht I Intensieve gevechten in Tripolitaniè De militaire bedrijvigheid is gisteren intensief voortgezet in Tripolitanië- For maties duikbommenwerpers hebben met zichtbaar resultaat Britsehe kolonnes be~ stookt en haar (ernstige verliezen toege bracht, waardoor haar opmarsch werd vertraagd. Detachementen van onze Zui delijke garnizoenen hebben met succes een gepantserde vijandelijke formatie aan gevallen en vijf vrachtwagens vernield1, terwijl eenige gevangenen werden ge- maakt. In de streek van Tunis zijn de operaties van Itaiiaansche ©n Duitsehe gevechtsgroepen voortgezet met steun van machtige formaties luchtstrijdkrach ten- Stellingen van tactisch belang wer den veroverd en verscheidene honderden gevangenen binnengebracht. Tij'dens lucht gevechten in den loop van den dag wer den vier toestellen vernield door jagers ontdekking, dat hij nog lang niet beter was. Maar dat 'was natuurlijk zwakte. Dat ging vanzelf wel weer over. Lang zaam kleedde hij zich aan, pakte wat kleeren in een koffer en luisterde toen aan de deur van de slaapkamer van zijn vrouw- Ze sliep; de geregelde adem1- haling bewees, dat ze het leed van dezen avond vergeten was- En als de morgen aanbrak, dan zou ook voor Zijn kleine Jo het geluk komen. Hij zou uit haar leven verdwijnen, voorgoed- Het huis, t de erfenis, de auto, alles zou van haar zijn ieun van dien ander. Hij wilde, dat 1 ze gelukkig zou zijn naast den mart, dien ze lief had. Hij kon haar dat geluk niet geven- Hij kon haar geluk beter vol maken door haar alles te geven, wat hij zelf verkregen had door de erfenis. Wanneer hij werkte in de autofabrieken, had hij verder niets meer noodig. j Toen hij klaar was, ging hij naar be neden, stak het licht boven het schrijf- j bureautje aan en schreef een brief. Het schrijven viel hem "zwaar, doch het moest. I Het was de laatste moeilijke stap. Dan was hij klaar. Hij wilde het geluk v,ap zijn kleine vrouwtje en daarvoor was geen offer te groot. j Toen hij er mee gereed was, las hij nog eenmaal den brief over, drukte er ein- de]ijk een kus op en sloot hem toen toe. Daarna pakte hij zijn koffer, trok zijn winterjas aan en stapte voorzichtig naar buiten. Het was een flinke wandeling naar de Amsterclamsóhestmat in Haarlem. Daar zou hij wei een auto aantreffen, die hem meenam naar Amsterdam. En van- j daar ging hij dan met den vroegen mor- genlre'm naar Berlijn. I (Wordt v'eruöl'g'd) der Spil, die een vijfde boven Tripolis tijdens een aanval neerschoten- Bij de Al- gerijnsche kust heeft een formatie tor pedovliegtuigen, ondanks hevige reac'lie van het afweergeschut, uit een' Engelsch- Amerikaansch konvooi, een grooten koop vaarder getorpedeerd, die men snel heeft laten zinken. Een actie, die is uitgevoerd door onze jagers en bommenwerpers te gen twee duikbooten, eindigde eveneens met succes. Een der béide eenheden werd verscheidene malen getroffen en moet als gezonken worden beschouwd. Een onZer vliegtuigen is niet van zijn oorlogstaak teruggekeerd. Een torpedoboot, die kon- vooidienst verrichtte op de Middelland»- sche zee, is verloren gegaan door een duikbootaanval. Een- deel der bemanning is gered. De families der vermisten zijn op de hoogte gebracht. Vijandelijke vlieg tuigen hebben vannacht eenige brisant bommen laten vallen in.de omgeving van Noto; één doode en 11 gewonden onder de bevolking. Er wordt geen belangrijke schade gemeld. VERSCHILLENDE BERICHTEN Doodvonnis voltrokken De Höhere SS und' Polizeiführer deelt mede: Het SS und Polizeigerjcht beeft den Neder!andscheb halfjood Benedictus Hijmans uit Den Haag wegéns een ern stige daad van geweld tegenover een lid der Duitsehe politie, ter dood veroordeeld Het vonnis is 19 Jan. 1943 voltrokken. Anonieme brief De Höhere SS- und Polizeiführer deelt mede Het SS- und Polizeigericht heeft een Nederlander wegens een 'delict tegen de verordening - tot bescherming van de orie veroordeeld tot een jaar tuchthuisstraf. De veroordeelde had aan den vader van een Nederlander, die aan het Oos telijk front in den strijd tegen het bols jewisme was gevallen, een anonieme ge luk wensch gezonden. Het gerecht zal voortaan dergelijke in dividuen, die de iheest primaire geboden van menschelij'kheid overtreden, met de strengste straffen ter verantwoording roepen. 2waar gewond door landmijnen Zondagmiddag hebben wederom drie jongens de gevolgen ondervonden van hun verregaande roekeloosheid, toen zij ergens langs de kust onder een prikkel draadversperring doorkropen en verbó den gebied betraden. Het waren de gebroeders K., resp. 17 en 16 jaar oud, en de 16-jarige D., allen afkomstig uit Locrs duinen. Zij trap ten op. landmijnen en werden zwaar ge wond. Eerstgenoemde kreeg wonden aan den rug. Zijn toestand is ernstig. Zijn broertje bekwam wonden over het ge- heele lichaam. De 16-jarige D>. liep won den op aan ©en been. De onvoorzichtige knapen zijn opgenomen in het R.K. Zie. ktnhuis aan het Westeinde te 's-Graven- hage. Meisje uit deu trein gevallen Woensdagochtend is die 14-jarige mej. G- Kraam uit Vlaardingen, die met, den trein van Vlaardingen-Oost op weg 'was naar Rotterdam, waar zij op het gymna sium is, tusschen het station te Vlaafw dingen-Oost en Schiedam, in de bocht uit den trein gevallen. Zij was vrij wiel op slag dood. Ontaarde moeder Het Gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft gisteren de vrouw M. A. Th. uit Brunssum, die door den politierechter te Maastricht wegens mishandeling van haar dochtertje tot 14 dagen gevangenisstraf was veroordeeld, doch tegen dit vonnis in appèl was gekomen, overeenkomstig den jgisch tot twee maanden veroordeeld Voorbijgangers hadden gezien, dat de verdachte, die in het woonwagenkamp woonachtig was, haar achtjarig dochtertje met een knuppel 'had afgeranseld. Later had zij het kind de bovenkleeren uit getrokken en opnieuw1 op beestachtige wijze geslagen. Toen het kind zich had losgerukt en zich onder den wagen tracht te te verschuilen, had de moeder dé kleine geruimen tijd met steenen bekogeld Noodlottig opdringen Maandagavond om kwart over zes heeft het hoogst' onverantwoordelijke ge drang van het publiek bij een tramhalte te Rotterdam wederom een ernstig ongeluk teweeg gebracht. De 72-jarige man Ch. A. Jansen, wachtte met nog een groot aantal mensehen op een tram bij een halte aan de Schiekade alhier' Toen de tram naderde, ontstond een zoo danig gedrang, dat de oude man onder den langzaam lijdenden bijwagen werd geduwd. Hij werd op slag gedood. De prijabeheersching in 1942 De activiteit van de prijsbeheersching neemt nog steeds toe. In 1942 werden door de 5 inspecties 93.137 gevallen van pTijsovertreding afgedaan, tegenover slechts 28 357 in 1941, het beginjaar van de prijsbeheersching. Ook in 1942 zelf viel er nog een voortdurende toename te wnstateeren: 56.000 gevallen in de maanden Juli t.m. December stonden te- gevore 37 000 zaken in het eerste halfjaar. Bij de berechting van de 93.137 pro cessen-verbaal is de betaling van f 11 926.521.21 gevorderd. Uit Den Haag is wederom een yroot aantal Nederl vrjj- willige<s vertrokken om te worden opge nomen in de TVaf- fen SS en binnen- kort aan 't Oostelijk front te gaan deel nemen aan den strpd tegen het com munisme Voor hun vertrek toerden ze geïnspecteerd door den leider der Nat. Soc Beweging der Nederlanden, ir. A A Mussert Geheel links de höhere SS und Polizeiführer Iïauter rechts luitenant-generaal Seijffardt Stapf-Borrius Pax s) GERMAANSCHE LANDDIENST Nederlandscihe jongemannen en vrou wen van 20 jaar en ouder, die begrip toonen voor de nieuwe orde en belang stelling aan den dag leggen voor het boerenbedrijf, kunnen ma een opleiding van vijf maanden in Nederland en Duitschland worden geplaatst als leiders, leidsters en huishoudsters in de Neder- landsche kampen van den Germaamschen landdienst in'^het Oosten. Het dienstverband is bepaald op 1 Yg jaar. Het zakgeld tiijdens de opleiding bedraagt ongeveer f 15.per maand. Het salaris in de kampen 'is vastgesteld op f45— tot f60— per maand, met in begrip van kost, inwoning, kleeding en doktersbehandeling. Aanmeldingen kunnen geschieden van heden af, doc'h uiterlijk tot 1 Februari a s. ajm het adres Koningsiaan 9, Utrecht. Bij de aanmelding moet duidelijk wor den vermeld of men in aanmerking wenscht te komen voo-r de functie van leider, leidster of huishoudster. Strijd tegen energieverspilling Electriciteit en gas spelen in het le ven en in den arbeid van 'den mensch een belangrijke rol en het gemak, waarmede men er gebruik van maaktkan in dezen tijd, waarin spaarzaamheid geboden is, als een nadeel wiorden beschouwd. Gas en electriciteit immers vliegen in een handomdraai, waarmede men een kraan openzet of een schakelaar overhaalt, door den meter en 'hier ligt dus een groot gevaar voor een oneconomisch verbruik er van, wat verspilling van energie be- teekent. I l I". I -1 De instelling van een energiewacht in de bedrijven, waarbij een of meer ener giecontroleurs optreden als wakers, ten einde er voor Té zorgen, dat het licht niet onnoodig blijft- branden en de ma chines niet zonder noodzaak blijven inge schakeld, mag daarom zeker niet over bodig worden genoemd. In de huishou ding dient eveneens elke gedachtelooze energieverspilling te worden vermeden. Ook daar zon een energieoontroieur goed werk kunnen doen als er niet de huis vrouw was, die ter wille van haar eigen belangen en die van haar gezin, er zelf van overtuigd behoort te zijn, dat het beter is met minder gas en minder elec triciteit om te springen dan van den toe voer te worden afgesneden. Het ver bruik van kolen, gas en electriciteit speelt in de bedrijven en in de huishou ding een groote rol, zoodat de taak van den „energiecontroleur" om op de klein tjes te letten, waarlijk niet mag worden onderschat. Het is onze taak zuinig om te gaan met alle vormen van energie, ten einde uit elk mud kolen, uit elke kwu. en uit eiken kubieken meter gas het grootste nuttige effect te verkrijgen. Wetst spaarzaam met energie! WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vrijdag) zon onder 17.00 Morgen (Zaterdag) xon op 8.36 zon onder 17 08 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 9.30maan op 19 27 Laatste kwartier Vrjjdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste .kwartier Vrjjdag 12 Februari, Volle maan Zaterdag 20 Februari. Engelsche vliegtuigen hebben, naar Ofi meldt, een stad in West-Frankrijk ge bombardeerd. Er werd aanzienlijke ma- terieele schade aangericht. Twee kerken en enkele scholen zijn bijna geheel ver. nield. Véle arbeidersgezinnen zijn dakloos De bommen hebben onder de burgebe volking slachtoffers gemaakt. Nadere voorschriften voor advertenties De secretaris-generaal van volksvoor lichting en kunsten heeft bepaald, dat advertenties in nieuwsbladen en tijd schriften, waarin gebruikte roerende goe deren te koop worden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goede ren te koop worden gevraagd, moeten een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat stroom. Nederlandsohe arbeiders in Bnitscbland De leider van het Ned. Arbeidsfront heeft de navolgende bepalingen vastge steld ten aanzi'en van de rechten en plichten van in Duitschland te werk ge stelde Nederlandsche arbeiders, die al daar bijdragen aan het Deutsche Arbeits- front (D.A.F) betalen. Van het Ned. Arbeidsfront wordt tijdens hun verblijf in Duitschland, indien zij hun lidmaat schapsboekje van het Ned. Arbeidsfront hebben ingeleverd, bij het plaatselijke kante or vrijstelling van bijdragenbetalng verleend door het Ned. Arbeidsfront, Rechten, verbonden aan het lidmaatschap van het N.A.F., worden gehandhaafd. De contributieweken v$n het Deutsche Ar- beitsfront worden derhalve bij de toe kenning van rechten in aanmerking geno men. De nieuwe regeling komt hierop neer, dat alle Nederlandsche arbeiders, die in Duitschland uiteraard hun bijdrage voor het Deutsche Arbeitsfront betalen, daar door van 1 Januari 1943 af aanspraak kunnen verwerven op de rechten, welke het lidmaatschap van het Ned. Arbeids front geeft. Die arbeiders moeten zich dan bij terugkeer in Nederland bij het plaatselijk kantoor van het NA.F. mel den, onder overlegging van hun contri- butiekaart van het D.A.F. en een geldig ontslagbewijs. Ook ongeorganiseerde ar beiders zijn dus voortaan niet meer op Maatschappelijk hu'pbe oon aangewezen. D^e rechten beginnen te gelden van het oogenblik van eerste contributiebe taling aan het D.A.F. in Duitschland af. Zij behelzen: ondersteuning in geval van nood, t.b.c.-ondersteuning, overlijdensuit- keering en ouderdoms- en inval iditeits- ondersteuningen. Voor de eerste maal werd Donderdag te Soest een premiekeuring van Shetland- ponny's g'houden. De beste dieren uit verschillende provincies waren hier aan- oevoerd. De bekroonde exemplaren op gesteld na afloop van de keuring. (J, AStevens Pax s) Uit Stad en Provincie i OUD-VOSSEMEER. Benoemd1 tot kerk voogd der Ned. Herv. kerk de heer D. Istha Sr. 1 THOLEN. Doordat het watergemaal te Tholen wordt omgebouwd in een elec- trisch gemaal, staat de bemaling van de polders onder deze gemeente reeds ge- ruimen tijd stil. Dientengevolge is er een ware watersnood ontstaan, zoodat ver schillende perceelen geheel blank staan. Ook rondom de stad is het één water poel, zoodat de villa's in de buitenwijken geheel in het water liggen- In de meeste staan de kelders geheel vol, terwijl het water onder de vloeren zeer hoog staat. Nu hebben de ingelanden van het wa terschap te Poortvliet, toestemming ge geven tot het doorsteken van een weg b'ij het Rooland, hierdoor kan nu het water loozen in de weihoek te Port- vliet, waar het verder zal worden weg- gemaleir. Tot op lieden is het peil ech ter nog maar eenige ce»imeters gezakt. Men vreest intusschen voor schade aan 1 de gewassen. 1 STAVENISSE. De burgemeester be noemde tot onderwijzer in vasten dienst aan de Openb. Lagere School alhier, dhr. A. Goedhals te Rotterdam. j De heer Jurry, tijdelijk onderwijzer aan de Openbare Lagere School alhier, is benoemd tot leerkracht in vasten dienst aan de O.L.S. te Melissant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1