ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Donderdag 21 Januari 1943 99ste Jaargang No. 15144 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Tslofoon no. 32, Giro no. 137677 - Diroctour-Administratour (Advertontiooliof) A. J. DE L002E, Zierikzeo - EoofdrodaoteurM. J. KOSTEN, Sierikzea K 2620 IN DEN KAUKASUS EN AAN DEN DON wisselvalligs gevechten Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Duitsche en Rumeensche troepen héb hen in het Westelijk deel van den Kau- kasus vijandelijke aanvallen afgeslagen. In Noord.Kaukasië en in het Dangebied zijn verdere wisselvallige gevechten aan den gang, in den loop waarvan op 17 en 18 Januari 62 'bolsjewistische tanks werden vernietigd- De troepen in het ge bied van Stalingrad verdedigden zich standvastig in hardnekkige gevechten te gen steeds nieuwe aanvallen van den vijand. Plaatselijke aanvallen der bolsje wisten in den centralen sector van het front en ten Zuidoosten van het Urne n- m e e r bleven zonder resultaat. Ten Zui den van het Ladogameer viel de vijand, met sterken steun der artillerie, steeds weer aan. Hij werd in zware gevechten onder zware bloedige verliezen, afgesla gen- In de beide geveohtssectoren werden 32 tanks vernield. In luchtgevechten, waaraan ook Slowaaksche jagers met succes deelnamen, zijn 16 bolsjewistische vliegtuigen, zonder eigen verliezen, neer geschoten. In Noord-Afrika bood het Duitsch- Italiaansche pantserleger den vijand ook verder hardnekkig tegenstand. Duitsche gevechtsgroepen in Tunis braken in ver scheidene sectoren door de vijandelijke stellingen heen en bestormden door den tegenstander taai verdedigde hoogten. Gevechtsvliegtuigen brachten in den af- geloopen nacht in de wateren van Bo.ne twee transportschepen met te zamen een inhoud van 12-000 brt. tot zinken, be schadigden bovendien twee vrachtschepen van gemiddelde grootte. Tien vijandelijke vliegtuigen werden boven Noord-Afrika ten val gebracht. In het gebied van het Kanaal, in 'de Duitsche Bocht en aan de Noorsche kust verloor het Britsche lucbtwapen 8 vlieg tuigen- Stad en haven van Dover wer den in de Avonduren van den 18 Jan- door een formatie Duitsche gevechtsvlieg tuigen aangevallen met 'brisant- en brand bommen- Alle vliegtuigen keerden terug. Itallaansch weermachtibericht Gevechten in Tripolitanië In Tripolitanië hebben Italiaansche en Duitsche afdeelingen hardnekkig weer stand geboden aan den voortdurenden druk van den vijand en den tegenstan der gevoelige verliezen toegebracht. Bot singen tusscheh patrouilles in Fezzan ver liepen ten onzen gunste. In het Noorden van Tunis hebben Duitsche en Italiaan- X SS SS SS §3 3$ SS De ijverzuchtige Zoekt rrtet ijver wat hij vreest te zullen vinden. sche gevechtsgroepen in geslaagde aan vallen, in den loop waarvan eenige do zijnen gevangenen werden gemaakt, ter reinwinst geboekt. Het luchtwapen heeft in den loop van den dag aanzienlijke activiteit ontplooid. Het steunde doeltref fend de operaties en viel met succes vijandelijke afdeelingen aan. Jagers van het luchtwapen dier Spil schoten 9 vlieg tuigen, onder meer eenige 4-motorige toe stellen, neer. Een andere 4-motorige bom men'werper stortte, getroffen door het afweervuur, ter aarde- Bone is door onze vliegtuigen gebombardeerd. In de Alge. rijnsche wateren is een belangrijk kon vooi do.or Duitsche vliegtuigen aangeval len, die twee schepen van gemiddelde tonnage in den grond b'Qorden en drie andere in bband wierpen. Herhaalde luchtaanvallen op Tripolis veroorzaakten aanzienlijke schade aan woongebouwen en een zeker aantal slachtoffers ondier de Lybische bevolking- Vijandelijke vliegtui. gen hebben Porto Empedocie aangevallen. Militaire doelen werden niet getroffen. Lichte schade aan eenige gebouwen, 2 dooden en 9 gewonden onder idle 'bevol king- Het afweergeschut schoot 4 aan den aanval deelnemende bommenwerpers neer. Feuilleton Het 36 Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heetwijk Goed, klonk eindelijk de mannen stem moedeloos; ik zal gaan, omdat je het wilt en omdat ik je te goed ken- Want ik weet nu, dat je besluit vasti staat en dat je bij den man wilt bliji ven, die je echtgenoot is, ondanks, dat je alleen van mij houdt. Geef me nog éénmaal een zoen, Jo, dan zal ik gaan en nooit meer terugkomen. Neen, Wim, zelfs dat moet ik je weigeren. Begrijp je dan niet, dat ik zelfs dat niet mag doen? Ik moet eerlijk en oprecht blijven tegenover mijn man- Het is maar goed1, dat hij slaapt en niet weet, waf hier voorvalt. Ga nu, Wim, het ga je goed1 in je leven. Kees hoorde de man vertrekken. Hij hoorde ook nog, hoe zijn vrouw Zacht de ideur achter hem sloot, dat ze toien weer naar ide voorkamer ging en hij hoorde haar huilen, lang en hartstoch- iijk. Ze offerde haai* liefde voorden ander op voor den man, die, zooals zij! zeide, recht op haar had. Het duurde geruimen tijd, toen was het stil beneden. Kees bleef luisteren, maar hoorde niets meer, totdat hij zijn vrouw boven hoorde komen. Hij hield zich weer slapende. Zacht kwam Ze zijn kamer binnen, keek naar hem en drukte toen een kus zacht op zijn voorhoofdi Een traan viel van haar gezicht op Een door de bolsjewisten vernield slot {SS P.K. W. Zwagers, Vvyw. Leg. Ned. O B P s) AFWEERSLAG AAN HET OOSTFRONT duurt reeds twee maanden BERLIJN, 18 Jan. (A.N.P.) Hiet geheele front in het Oosten is op het o,ogenblik in een grooten af weerslag gewikkeld. Voor een deel, bijvoorbeeld in het Zuiden', is deze slag uitgegroeid tot een zooge naamde beweeglijke af weer manoeuvre. Reeds twee maanden achtereen staan Duitsche en de met de Duitschers ver bonden Hongaarsehe, Italiaansche en Roe- meensohe troepen hier bloot, aan de on ophoudelijke massale aanvallen der b,oJs- zijn wang; Zij merkte het niet, bleef nog even staan en ging toen naar haar eigen kamer. Hij hoorde, hoe ze in haar béd stapte en toen was alles stil in huis. Lang 'bleef Kees wakker liggen en dacht na over hetgeen beneden in 'de huiskamer was voorgevallen-. Zij was düs, voor ze hem leerde kennen, verloofd geweest met een ander, die ze Wim had genoemd. En (nog hield ze. van, de zen man, 'maar ze wilde haar eigen man, met wien ze getrouwd1 was, trouw blij- j ven, ondanks haar liefde voor den an der. Nu begreep Kees, dat hij zijn vrouw nooit had bezeten, dat ze het eigendom' was van den ander, waarmee ze ver loofd was geweest en dat hij zijn vrouw ook nooit zou krijgen. In wezen zou ze lief voor hem zijn, zeker, want, ze had het zelf gezegd: hij had rechten I op haar. Maar de oudste rechten hadi j de ander waarmede ze van jongs af aan was opgegroeid-. De wettelijke rech ten op haar bezat Kees, doch de oudstei, natuurlijke rechten waren van een an der, van dien Wim- En de natuurrecht ten waren de sterkste. Daar vermocht zelfs geen wet Iets aan te doen. Hij wilde zijn vrouw niet langer aan zich 'bindenVrijwillig had Ze den an der verzocht te vertrekken en niet meer terug te komen. Ze wilde haar woord!, -dat ze gedaan had, gestand houden. Ma^r dat woord gaf Kees haar terug. Hij zou haar weer vrij maken, opdat ze met den ander, wien ze lief had, kon trouwen- Hun huwelijk was immers meer een grap, dan ernst geweest. Was het niet een erfenishuwelijk? Was het niet om het geld1 van oom Klaas te doen ge weest? (Wcrdt vervolgd) jewisten. De strijd speelt zich nu in hoofdzaak af® tussohen de steunpunten, eilanden en egelstellingen der Duitsche troepen, die van hieruit herhaaldelijk te genaanvallen ondernemen en de vijande lijke colonnes overvallen. Dikwijls lig gen deze steunpunten ver vóór het eigen lijke front. t Dit is bijvoorbeeld het geval met Sta lingrad, waar de Duitsche troepen zich naar alle zijden tegen de stormloo- pende bolsjewisten ^noeten verdedigen. De stad staat bovendien bloot aan vijan delijk artillerievuur en aam luchtaanval len. Daar Stalingrad één groote ruïne is en de dekkingsmogelijkheden voor de be zettingstroepen zeer gering zijn, hebben de Duitsche troepen het. hier zeer hard te verantwoorden. Bovendien wordt van Duitsche zijde verklaard, dat de ravitail- leeringsmogelijkheden niet gunstiger zijn geworden, mede -door de hevige koude. De eenige frontsector, waar een betrek kelijke rust heerscht, ligt benoorden Wo- ronesj; waar de Russen slechts plaatse lijke aanvallen ondernemen. Men wijst er te Berlijn op, dat de afweerslag thans reeds twee maanden duurt. Vergelijkt men de bolsjewistische verliezen en de geringe terreinwinst met deze tijdspanne, dan komt men tot een voor de roode troepen zeer ongunstige slotsom. Meer en meer blijkt, dat de Duitsche troepen in dezen winter beter op de bolsjewistische tegen operaties zijn voorbereid dan den vorigen winter. Bekantmachung Munsterung der Gebnrtsiahrgange 1901, 1902 und 1903 Alle mannlichen Reichsdeutsohien der Geburlsjahrgange 1901, 1902 und 1903 auch diejenigen, die -bereits vor oder wahrend- des Krieges gediept haben oder durch Wehrersatzdienststellen der Heimat erfasst, gemustert. unabkömmlieh, bereit- gestellt oder zurückgestellt werden sind "haben sich zur Musterung wie folgt zu melden: a) Aus den Provinzen Südholïand und See land in Den Haag, Schule, Frede- rikstraat 28- Am 25. 1. 1943 Vorml. 8.30 Uhr die Buchstaben A—J. Am 26. 1. 1943 Vorm. 8 30 Uhr die Buchstaben K—R. Am 27- 1. 1943 Vorm'. 8.30 Uhr die Buchstaben SZ. Die Meldepfliehtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere sowie drei Passbilder 37X52 mm in bügerlicher Klei- dung, ohne Kopfbedeckung, Brillentrager -das Brillenrezept, mitzübringen. Inhaber eines Wehrpasses haben -diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führein, umgehend anzufordern und Zur Musterung mitzü bringen. Juden haben tnucht zu ersdheinen. Den Meldepfliehtigen wind -das Fahr- geld 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahr- karte b'ei der Meldung zurückerstattiet. Sie erhalten f erner b'ei einer Abwesen- heit vom Wohnort vom mehr ajlfc 8 Stunu den ein Zehrgeld. Den Haag den 12. Januar 1943. Der Reichskommissar für die besetzfen Niederlandischen Geblete Der Generalkommissar fiir das Sicherheitswesen gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und Gemeralleutnant der Polizei. VERSCHILLENDE BERICHTEN Smokkelaar doodgebleven Naar wij! vernemen, werd aan de grens bij Eede door de kommiezen een smok kelaar gesignaleerd, die trachtte een zak smokkelwaar over de grens te dragen. Toen de man zich ontdekt zag is hij vermoedelijk door den schrik zóó be vangen, dat hij in elkaar zakte. »Toen de kommiezen bij hem kwamen, bleek hij te zijn overleden. (P.Z.C.) Sprekende hond gestorven De „sprekende hond" Bob, van de zang en spraaklerar.es mej. Jeanne Baci'.eck te Amsterdam, die van Zijn eigenares had geleerd' zekere woorden na te bootsen, is dezer dagen gestorven. Mej. B. is van plan, schrijft het H-dbll., het dier te laten opzetten en met het gepraepareerdé strottenhoofd aan een museum of een phonetisch studie-centrum te schenken. Poging tot vluchten mislukt Een door de politie aangehouden juf frouw heeft op de Maasbrug te Maas tricht getracht door 'n koenen sprong in het Maaswater haar vrijheid te her krijgen. De jongedame, de 24-jarige H. en een zekere D. W., beiden uit Haar lem, waren te Sittard aangehouden, ver- daciht van diefstal. Zij werden over ge bracht naar Maastricht, om daar voor den officier van Justitie te worden geleid. Op de Maasbrug bukte het meisje zich om haar schoen vast te maken. Zij snelde vervolgens naar de brugleuning, om ge kleed en wel van de brug in de vrij onstuimige Maas te springen, die zeker tien meter beneden het brugdek stroomt. Het meisje bleek een goede zwemster te zijn, want niettegenstaande de haar hin derende kleedlng en het koude water, zwom zij, met den stroom mede, naar de volgende Maasbrug. Daar moest zij haar merkwaardige ontvluchtingspoging! opgeven, daar de politiemannen dreig den kraohtige middelen te. zullen gebrui De jongeliedendie in de kampen van denNederlai<d-<chn Arbeidsdin*t zijn gearriveerd, ont vangen grondig on derricht in vele diensten *n plic t n var den arbeidsman 1Polygoon Zeijlp- muker Pax s) ken als zij niet onmiddellijk uit water kwam. Natuurmonumenten on de staat Op de begrooting van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kuituur- beschermingvoor het jaar 1942 is voor de eerste maal een post uitgetrokken ten behoeve van de natuurbescherming. De kosten van aankoop van natuurmonumen ten door den staat zelf kunnen hieruit bestreden worden, terwijl ook de moge lijkheid van subsidies in de aankoopsom open staat. De secretaris-generaal wijst in een circulaire aan het bestuur van de Vereeniging tot behoed van Natuur monumenten en aan de besturen van de provinciale vereenigingen op dit terrein op1 de nauwe samenwerking van particu lier initiatief en overheid1, die uit dezen begroQtingspost kan voortvloeien. HET RUIMEN VAN SLEEUW De bevelhebber van de weermacht en de Rijkscommissaris verwachten, dat de bevoegde instanties de noodige voor zorgsmaatregelen zullen nemen voor de sneeuwbestrij ding. Om redenen van voedselvoorziening en verkeer en om strategische gronden moe ten de verkeerswegen steeds berijdbaar worden gehouden. Onder alle omstan digheden moet er zorg voor worden ge dragen, dat de misstanden van den vori gen winter zich niet herhalen. In de eerste plaats worden de hoofd bewoners en gebruikers van bebouwde erven er op opmerkzaam gemaakt, dat sneeuw en ijs op de voetpaden voor de huizen moeten worden verwijderd en dat bij gladheid moet gestrooid worden. De sneeuw moet van het voetpad ver wijderd worden en zoo ,op dien uitersten rand van het voetpad gebracht worden, dat het rijverkeer geen hinder kan on dervinden. Nadere voorschriften voor advertenties De secretaris-generaal van volksvoor lichting en kunsten heeft bepaald, dat advertenties in nieuwsbladen en tijd schriften, waarin gebruikte roerende goe deren te koop worden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goede ren te koop worden gevraagd, moeten een opgave bevatten yan den naam en het adres van den aianvrager. Houdt uw gasverbruik in toom en spaart eiken dag wat Btroom. NAAM EN PRIJS De kleine advertentie, waarin het pu bliek rechtstreeks te koop biedt of vraagt, is wel een der belangwekkendste kran tenrubrieken. Daarin toch spiegelen zich de tijdsomstandigheden. Het is wonder lijk dat in dezen tijd van sohaarschte de menschen zoovele goederen over hebben. Wij wagen ons niet op te sommen wat er zoo te koop wordt aangeboden. Wan neer wij ons tot de dageiijksohe goederen beperken, valt het op, dat waar vroeger tweedehandsche goederen altijd werden aangeboden onder het noemen van een prijs, deze thans vaak niet werdt vermeld. Dat gebruikt minder waard was dan nieuw, gold vroeger als vanzelfsprekend. Thans mag men billijkheidshalve vragen, dat gebruikt niet meer mag gelden dan nieuw. Velen azen echter op hoogere prijzen. Dat is onmaatschappelijk en het is niet zoo voordeelig als het lijkt. Het voorweripi is weg en het geld is spoe dig verdwenen. Daarom is in het belang van den verbruiker, waartoe ook de particulier verkooper van gebruikte goe deren behoort, bepaald, dat naam en adres van den aanbieder, zoomede de prijs der aangeboden goederen, moeten worden vermeld. RECHTZAKEN Onderwijzer mishandeld Een lompenkoopnran uit Wijk bij Duur. stede had zich vorige week met zijn 12-jarig zoontje voor de rechtbank te Utrecht te verantwoorden terzake van mishandeling van een onderwijzer. De officier van justitie gaf toe dat de onderwijzer tactischer had kunnen op treden tegenover den jongen. Wat niet WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Donderdag) zon ond^r 17 04 Morgen (V rijdagj zon op 8 38 zon onder 7 06 TuHschen zonondergaug en zonsopgang moet worden verduisterd Maan onder 8.59; maan op 8 23 Laatste kwartier Vrijdag J9 Januari Nieuwe maan v rycLg 5 Feb-usri Eerste kwartier Vrijdag 12 Februari Volle maan Zaterdag 2<> Februa i wegneemt, dat verdachte en zijn zoontje zich ia an ernstige mishandeling hebben schuldig gemaakt. De eisch luidde tegen den vader f 25 boete of 25 dagen en tegen Kees f 5 of één week tuchtschool. Over twee weken zal de rechtbank von nis wijzen. Eantongerechtszitting te Th-len Sedert het eiland Tholen justiabel is is gevoegd bij het kanton Ziemzee en voor diverse zaken van hieruit de moei lijke reis naar Schouwen's hoofdplaats moest worden gemaakt, is een door de burgemeesters van dit eiland gevoerde actie bij de secretaris. Generaal van Ju stitie om te trachten, dat de Kanton rechter te Zierikzee ook te Tholen zit ting zou houden met succes bekroond. Eenmaal per maand op den derden Vrij dag houdt Z.E.A. ten raadhuize zitting voor de justiabel en in dit eiland. En zoo was Vrijdag 15 Jan. j.l. de eerste zitting, die weder te dezer plaatse gehouden werd, na een onderbroken periode van een viertal jaren. De moeilijke reisgelegenheid werd met terdaad gedemonstreerd door de vertra ging met één uur, die de Kantonrech ter ondervonden had en de zitting mits dien eerst te 11 uur kon aanvangen. Voor de openbare zitting had zich al lereerst te verantwoorden J. H. te S t.- M a ar tens dijk, die op verboden grond geloop en had. Eisch en uitspraak f3 of 2 d. Tegen M. M. O. te Tholen, die zich aldaar, in strijd met de Vestigingswet, gevestigd had, werd f5 of 2 d. gevor derd, waaromtrent de Kantonrechter over veertien dagen schriftelijk vonnis zal wijzen. J. A. A. te Poortvliet werd wegens het loopen van zijn paard over een an ders land veroordeeld dod f 10 of 5 d. C. H. H. te St.-Maartensdijk werd, overeenkomstig de eisch, beboet met f350 of 3 maanden h„ wegens het men- igen van melk met 20 pet. water. J. J. S. te Poortvliet werd we gens het rijden zonder ge1 dig rijbewijs 4 maal gepleegd, veroordeeid tot boe'en van resp. f2, f 15, f15 en f 20 of 1, 5, 10 en 20 d. h. Twee Japansohe schepen met Neder- landsche krijgsgevangenen aan boord wer den, volgens een bericht in de Tokio Asahi Shimbun" op 15 Jan- ten Westen van 't eiland Tavey door drie vijandelijke bommenwerpers aangeva'len. Een schip werd zwaar beschadigd; ongeveer 500 Nederlanders woird^n vermist. 1 i i Alle speelhuizen Nice en Cannes zijh door de politie gesloten. Het casino te Monte Carlo is nu nog de eenige ge legenheid' aan de Riviera waar Roulette en baccarat kan worden gespeeld. Het Roode Kruis te Genève heeft zijh twintig millioensten brief verzonden. De correspondentie bestaat voor het grootste deel uit mededeelingen van en naar krijgs gevangenen. Het aantal binnengekomen poststukken tot genoemden datum be draagt ongeveer 19 mill'. In de eerste 40 maanden van den oorlog is aan porti 39 millioen francs uitgegeven, tegenover slechts acht millioen francs in de jaren van 1914—1918. Het aantal dooden tengevolge van den luchtaanval [n den nacht van Zater dag op Zondag te Berlijn ondernomen, is naar het DNB meldt, gestegen tot 82. Tot deze slachtoffers behooren vijftig krijgsgevangenen. Het Amerikaansche departement van butenlandschen zaken heeft volgens een bericht van den Britschen berichtendienst uit Washington bekend gemaald, dat de zender van Martinique „de eenige spreek buis van Vichy op het westelijk half rond", zijn uitzendingen heeft gestaakt. (DNB),

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1