ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Woensdag 20 Januari 1943 99sle Jaargang No. 15143 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. BE LOOZE, Sierikzee - HoofdreiaotenrM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 WINTERSLAG WOEDT VOORT Aanvallen op Berlijn en Londen i 1 Het opperbevel der weermacht maakte Maandag bekend: ln het Zuiden van het Oostelijke front duurt de sedert twee maanden aanhou dende, verbitterde winterslag met on verminderde felheid voort. De met nieuw gebruik van strijdkrachten uit- gevoerde aanvallen van den vijand wer den in zware gevechten in hoofdzaak afgeslagen of in beweeglijke oorlogvoe- ring door tegenaanvallen en hardnekkig verdedigde steunpunten opgevangen. De onder uiterst moeilijke omstandig heden strijdende Duitsche troepen in heit gebied van S t a 1 i n g r a d hielden in taaie volharding en verbeten strijdwil stand tegenover sterke aanvallen. Bij plaatselijke geveOhtsactiviteit in den centralen sector van het front en ten j Zuidoosten van het Umenmeer werden acht tanks kapot geschoten. Door geconcentreerde aanvallen van sterke Duitsche lucjrtstrijdkrachten en snelle Italiaansdhé gevechtsvliegtuigen leed de vijand op de zwaartepunten der gevechten in den Zuidelijken en Centralen sector van het Oostelijke front weer zware verliezen aap menscihen, wapens eii voertuigen van allerlei aard. Massale vij andelijke concentraties werden uiteenge dreven en verscheiden troep en onderkoi- j mens vernield. Des nachts bombardeer den gevechtsvliegers de vijandelijke ravi- tailleeringslijnen ten Noordoosten van Moskou. Tien transporttreinen bleven na treffers liggen. Ten Zuiden van fret La- j do gameer duren de zware afweergevedh- ten voort. Sedert 12 Januari 1943 zijn hier 229 bolsjewistische tanks vernietigd of buiten gevecht gesteld. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger in Noor d-A f r i k a weerde ook giste ren in beweeglijke- oorlogvoering sterke vijandelijke infanterie- en tankaanvallen af met. zeer zware verliezen voor den tegenstander. Twintig vijandelijke tanks werden vernield. Formaties van hetlucht- wapen steunden 'de afweergevechten. Des nachts werden ravitailleeringshavens in Cyrenaica gebombardeerd. In Tunis werden hier en daar vij andelijke aanvallen van plaatselijke be- teekenis bloedig afgeslagen. Het ludht- wapen bestreed overdag de haven van Bone en 's nachts een konvooi ten Noor den van Bougie. Zeven groote transport schepen met te zamen een inhoud van 25.000 brt werden hieirbij zwaar bescha digd. Twee daarvan, met een inhoud van rond 10.000 brt. kunnen als ver loren worden beschouwd. Gisteravond heeft het Britsche lucht- wapen bij militair zonder effect zijnde aanvallen op Noord-Duitsch gebied en op de Rijkshoofdstad zware verliezen ge leden. Nacht jagers en afweergeschut scho ten volgens tot dusver ontvangen berich ten 25 vijandelijke vliegtuigen, hoofdza kelijk viermotorige bommenwerpers neer. Bolvendien werden overdag aan de kust van de bezette gebieden vier, in het Noordzeegebied drie Britsche vliegtuigen vernietigd. Gisteravond en hedenochtend hebben sterke strijdkrachten van ons luchtwapen Londen met brisant- en brandbommen aangevallen en vooral in het gebied ten Westen van de groote bocht van de Theems omvangrijke vernielingen en branden veroorzaakt. Zes vliegtuigen keerden niet terug. LUCHTAANVALLEN OP BERLIJN Hooge verliezen aan Britsche vliegtuigen Zondagavond heeft de Britsche lucht macht opnieuw een aanval gedaan op de Duitsche hoofdstad. Het D.N.B. meldt hieromtrent: In den laten avond van den 17den Januari zijn Britsche bommenwer pers het gebied van de Westelijke Oost zee binnengevlogen. Een gering aantal vliegtuigen drong door tot het gebied van Groot-B erlijn, waar de toestellen ech ter op het dichte gordijn van 't afweer- vuur stieten. Door het lukraak laten val len van bommen ontstond vooral in woonwijken schade. Ten gevolge van den krachtigen Duitschen afweer door lucht doelgeschut en nacht jagers verloor de vijand bij deze operaties 24 vliegtuigen. 58 Een 'bezoek, aan ureenid&n. is vaak noo' dig om in een gezin vrede te süöhten. Feuilleton 35 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk Spreek niet zoo hard, Wim, want hij slaapt op het oogenblik en hij heeft slaap noodig. Ik heb je den vorigen keer al gezegd', dat je hier steeds welkom bent, maar dan als vriend, desnoods als oud jeugdvriend en verder niet. Je hebt zelf onze verloving verbroken en het recht hernomen vrij te zijn. Dat houdt ook in, dat ik mijn vrijheid herkreeg. Nu ben ik getrouwd met een man, die ik hoog acht en die mijn genegenheid waard is. Ik wil hem niet bedriegen, onder geen voorwaarde, want hij is goed voor me. Maar je hebt mij nog nooit gezegd, dat je hem lief hebt, sprak de mahnen- stem. Liefde, antwoordde zijn vrouw. Wat is liefde. Ik heb van jou gehouden en ik houd nu van mijn man, misschien op epn andere manier, dan ik van jou gehouden heb.... Dat is een leugen, weerlegde de mannenstem, je houd niet van je man, je houd alleen van mij. Onze liefde is van kind af aan gegroeid en zoo diep in ons beiden geworteld, dat ze niet uit te roeien is. En al ben je nu de vrouw van een ander, je zult nooit kunnen ontkennen, dat je alleen van mij houdt en van niemand1 anders. Kees luisterde met spanning, een ant woord kwam er niet. Wanneer hij zijn Vier werden er reeds aan de kust- van de bezette gebieden neergeschoten. De overige 20 neergeschoten toestellen be stonden bijna uitsluitend uit viermoto rige bommenwerpers. De vijandelijke vliegtuigen vlogen van het Noorden uit, over Mecklenburg DuitsChland binnen en tegen acht uur poogden de Britsche toestellen door te dringen tot de stad Berlijn. De luchtaf weer legde een versperringsgordel, waar door de vijand werd' gedwongen van het Zuiden en het Oosten uit zijn pogingen te herhalen. Ook deze bleven echter zon der succes. Slechts enkelen bommenwer pers gelukte het hun bommen te wer pen op Berlijn, dat voor een groot deel door sterke nevels aan het oog onttrok ken was. Om deze tijd begon ook de catastrophe voor de Britsche bommen werpers. Reeds in den aanvang waren en kele toestellen met hun bommen neerge schoten. Op den terugweg is slechts een gering aantal toestellen erin geslaagd over zee te ontkomen. vrouw op dit moment had kunnen zien, had hij, evenals de andere man, ontdekt, dat ze innerlijk een zwaren strijd wterde. Waarom antwoord je nu niet? vroeg de mannenstem, beneden in de kamer en boven in het bed vroeg een andere man nenstem, heel zacht: „waarom antwoord je niet?" De strijd in de vrouw duurde kort. Ze vergat alles om zich heen, ze vergat, dat ze een vrouw was, die haar woord gegeven had aan den man, waarmee ze getrouwd was en het was de beeltenis van Wim, die zegevierend uit dezen strijd kwam. Desondanks bleef ze zichzelf, want het was een nederlaag en een over winning tegelijk, toen ze zacht, maar toch verstaanbaar voor Kees, antwoordde „Je hebt gelijk,, Wim, ik houd nog steeds van jou. In deze maanden, dat ik getrouwd ben, heb ik getracht jou uit m'n leven te bannen, maar ik heb het niet kunnen doen. Het is zoo: onze liefde is van. jongs af aan gegroeid en is on uitroeibaar. Ik houd van jou, zooals een vrouw slechts eens in haar leven een man kan liefhebben. Maar toch moet ik je uit m'n leven wegbannen en je moet gaan en niet meer terugkomen. Ik ben ge trouwd en mijn man wil ik niet bedrie gen. Daarvoor is hij steecjs te goed voor mij geweest. Hij heeft recht op mij en nu hij ziek is, des te meer. Ik houd ook van hem, doCh op de manier, zoo als een zuster haar broer lief heeft Ik moet naast hem door het leven gaan, want dat is mijn plicht en ik zal goed voor hem zijn, want ook dat is mijn plicht. Vergeet, dat wij elkander lief. hebben, Wim, en ga nu, want je weet, dat mijn hart breekt. (Wwdt vervolgd), De aangerichte schade is in verhouding tot de zware nederlaag der vijandelijke formaties, die tien Lancaster-toestellen, vier Stirlings, vier Halifax-vliegtuigen, een Manchester en nog een toestel van een onb'ekend type, .verloren, gering. RICHTLIJNEN ARBEIDSFRONT D.AF. en N.A.F. bijeen Vrijwel alle functionarissen van het Duitsche en Nederlandsche Arbeidsfront zijn Zondag in een gecombineerde verga dering in den schouwburg te Utrecht bij eengekomen, ter bespreking wat hun in de naaste toekomst t© doen staat. De heer H.. J. Woudenberg, lei der van het NAF, was de eerste spreker op de middagvergadering. Spreker noem de den socialen voorman den pijler van het NAF. Daarom zijn zij' in feite de belangrijkste functionarissen van het Ar beidsfront. En hij ging verder uitvoerig in op de nieuwe gedachten die in en door het NAF levend zijn geworden.) De Nederlandsche arbeider moet thans zichzelf terugvinden. Hij mag zich miet langer aan het 'burgerlijke gedoe, dat hem in vroeger tijd' was opgedrongen, vergapen, terwijl het leidersbeginsel ook op sociaal terrein doorgevoerd moet wor den. Het gaat nu om1 den Nederlander,, zijn -kinderen en de plaats van ons land in het nieuwe Europa- Daarom mag ook een arbeider, die naar Duitschlanid gaat. er geen schade van ondervinden, dat hij een anderen post inneemt. De neiuwe or- dening kan van bovenaf geleid worden, doch zij moet in de huizen der werkers ontstaan. Met een uiteenzetting over dé nieuwe sociale politiek, die sinds 30 Jan. 1933 in Duitschland is gevolgd, ving de plaats vervangende Obmann van het DAF, de heer Kretchmar, zijn rede aan. De arbeid werd vroeger beschouwd als een vloek, aldus spr., thans als een eer, waarop iedereen recht heeft. Het socia lisme beduidt in Duitschland: sociale ge-, rechtigheid. Evenals hier dé sociale voor man had' vroeger de Duitsche Obmann in zijn bedrijf vele moeilijkheden te over winnen./' Wat betreft den arbeider, die in Duitschland' gaat werken, bietoogde spr., dat het niet meer mag voorkomen, dat diens vrouw hier aangewezen is op een aalmoes van Maatschappelijk Hulpbetoon of een andere dergelijke instelling. Zij 'heeft recht op loon. Het NAF heeft daar om stappen ondernomen en met toestem ming van den Rijkscommissaris zijn maat regelen getroffen, die dergelijke wantoe standen kunnen voorkomen. Mobilisatie van den arbeid Sauckeis taak De reis van Sauckel, den algemeenen gevolmachtigde voor de mobilisatie van arbeidskrachten, door een deel van d'e bezette gebieden heeft wel allereerst ten doel gehad de aldaar nog bestaande mo gelijkheden voor mobilisatie van arbei ders ten behoeve van Duitschland te onderzoeken en voorts de gedachte po pulair te maken zich voor Duitschland, of, Zooals Sauckel zich'' uitdrukt, voor Europa in te spannen. De noodzakelijk heid, de arbeiders uit de bezette gebieden nog meer dan tot nu toe in de productie van het gropt-Duitsche rijk in te scha kelen, bestaat uiteraard in zoover als men de behoefte aan arbeidskrachten niet meer door mobilisatie van de Duitsche arbeiders kan verkrijgen, hoewel deze binnenlandsche mobilisatie in de naaste toekomst nog geïntensifieerd zal' worden. Een plan om te trachten arbeidskrachten uit neutrale landen voor Duitschland te verkrijgen, schijnt echter ondanks bewe ringen in het buitenland niet te bestaan. Voor de mobilisatie van arbeidskrachten zijn de bezette gebieden in het Oosten zeer belangrijkVan de circa zes millioen in Duitschland werkzame buitenlandsche arbeider^, hebben deze gebieden tof eind 1942 ongeveer 1/3 dus ongeveer twee millioen werkkrachten afgestaan, vooreen groot deel bestaande uit vrouwen en dezen weer voor een belangrijk deel af komstig uit de Oekraine en Wit-Roethenië Hoewel men in DuitsChland aanvanke lijk sceptisch stondl tegenover de moge lijke verrichtingen van deze menschen, is in de practijk toch gebleken, dat de prestaties aanzienlijk beter en grooter zijn dan algemeen werd aangenomen, zulks echter mede als een resultaat van de goede leiiding door geschoolde Duit sche arbeiders. De nieuwe Duitsche aT- beidsmethoden en de technische bijzon derheden hebben de arbeiders uit het Oosten in betrekkelijk korten tijd geleerd. De hittegolf in Argentinië houdt onver minderd aan. Te Buenos Aires wees de thermometer Maandag 40 graden Celsius. Het was de heetste dag sedert zeven jaren. Uit Cairo wordt gemeld, dat de Egyp tische Minister-President Nahasj Pasja ziek is. De koning heeft zich Maandag van zijn toestand op de hoogte laten brengen. Zondagmorgen vroeg is het, op de 1500 meter hooge Mottarone Vetta gelegen hotel nabij Stresa volkomen afgebrand. Reeds heeft men zes verkoolde lijken ge vonden. Men vreest, dat er onder de puinhoopen nog meer lijken liggen. De oorzaak van den brand staat nog niet vast. Er waren honderd gasten in het hdtel. In de kampen"van den Ned Arbeids dienstzijn denieuwe licht}?}ff en gearri veerd voor het ver vullen van hun ar beidsdienstplicht. De eerste maaltijd in de eetzaal. (J. van Rhjjn Pax s) HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ 19 Januari, f 1000 2776 f 400 3015 4801 6120 20449 1200 1894 2402 5758 7532 f100 1357 2782 9163 11155 11437 11707 15177 17119 18953 19286 20975 20990 21535. VERSCHILLENDE BERICHTEN Het SS ErsatzkcmmancLo verplaatst Met ingang van 15 Januari is het SS- Ersatzkommando van de Stadhouderslaan 132 naar de Korte Vijverberg 5 ver-» plaatst. Belanghebbenden worden ver zocht hiervan goede nota te nemen- Besmettelijke ziekten In de week vanl 3 tof en m'ef 9 Jan- kwamen er, in ons land' 11242 gevallen, van besmettelijke ziekten voor, waarvan 863 diphterie. Zeelan^ had 21 gevallen van diphterie, n.l. 5 in Krabbendijke en Oud-Vosste- meer, 3 in Terneuzen, 2 in Grijpskerke en Ierseke en 1 in Hulst, Koudekerke, St.-Laurens en Nieuwvliet. Verder was >er 1 geval van roodvonk in St.-Annaland en Westkapelle en 1 ge val van febris typhoïdea in Terneuzen. Geldigheidsduur kaarsenbonnen verlengd De geldigheidsduur van de met „22 Verlichting" en ,,34 Verlichting" gemerkte bonnen der petroleumkaarten, respectie velijk S 108 len S £08, welke vant 3 Jan. 1943 af recht geven op het koopen van één rantsoen kaarsen, is voor onbepaal- den tijd verlengd. Kaarsen voor stal- en voertuigenverlichting in Februari en Maart De distributiediensten zullen van 25 Januari tot en met 6 Februari 1943 op nader te bepalen tijdstippen aan verbrui kers van kaarsen, die reeds voor Decem ber 1942 en Januari 1943 rantsoenbonnen vo.or kaarsen ten behoeve van stal- of voortuigenverlichting hebben ontvangen, de rantsoenbonnen voor de derde periode (dus vanf 1 Februari tot en met 31 Maart 1943) uitreiken. Deze personen behoeven geen' nieuwe aanvragen in te dienen. Verbruikers van kaarsen voor staïver- lichting en verlichting van voertuigen, die voor het eerst een aanvrage tot dit doel wenschen in te dienen, kunnen deze aanvrage voor de periode van 1 Febr. tot en met 31 Maart 1943 in hetzelfde bovengenoemde tijdvak bij' de distributie diensten indienen op formulier MD 833- 02 (oud MD 10) voor stalverlichting, en formulier MD 3333-03 (oud1 MDi 11) voor voertuigverlichting. De distribdtiediensten zullen bij het in dienen van laatstbedoelde aanvragen aan de verbruikers van kaarsen voor meer gemeld' doel de helft van de in het tijd vak vai^ 1 .Februari tot' en met 31 Maart 1943 toe te kennen rantsoenbonnen uit reiken. Het restant wordt later uitge reikt, nadat de aanvragen aan een con trole zijn onderworpen. Verbruikers van kaarsen voor verlichting van voertuigen zullen echter ook indien 'zij voor het eerst een aanvrage indienen het ge heel© aantal bonnen, geldig van 1 Fe bruari 1943 tot en mlet 31 'Maart 1943, ineens ontvangen. De bovengenoemde rantsoenbonnen waarop vermeld) staat „één rantsoen kaar- Ticee Duitsche U-bouten, teruggekeerd van een succesvollen tocht naar vtfandelfffc gebied, zetten koers naar het vaderland, (P.K. Schlemmer-DV-R-P sj WANNEER VERDUISTEREN Heden (Woensdag) ton onder 17.03 Morgen (Donderdag) zon op 8 39 zon onder 17 04 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 8.24maan op 17 29 Volle maan Donderdag 21 Janua i. Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari. sen", zijn voor .onbép aalden tijd geldig en geven elk recht op het koopen van één pak kaarsen (300 gram). Voor verlichting van auto's, carriers bakfietsen en gewone fietsen worden geen kaatsen verstrekt. Met U Wie ter hulp Zonder U: Winterised Giro 6563 BURGH. Voor 'tNutsdépartement hield Vrijdagavond in'hotel de Koster de heer J. M. T. Hefting een lezing over: „Hoe ontstond Schouwen-Duive.and?" Bij een serie kaarten en platen liet spreker zien, hoe in den loop der eeuwen ons eiland geworden is zooals het thans bestaat, hetgeen door de talrijke aanwezigen met aandacht werd gevolgd. Daar dhr. Hef ting hetzelfde onderwerp eenigen tijd geleden in Zierikzee behandelde en daar over een uitvoerig verslag verscheen, mo gen wij ons ontslagen achten van het weergeven van deze lezing. Aan het slot dankte de wnd. voorzitter de spreker voor zijn interessante inleiding. RENESSE. De Tuinbouwvereeniging N. W. Schouwen hield Zaterdagmiddag in café Telle haar jaarvergadering, welke zeer goed bezocht was. In zijn openings woord ga fde voorzitter, de heer D. J. Braai, een korte tergublik over het af gele open jaar, dat voor de fruitkwee- kers goed was. Verder sprak hij de hoop uit, dat er spoedig betere tijden mogen aanbreken. Na voorlezing der notulen en het jaarverslag volgde rekening en ver antwoording, waaruit bleek, dat er een goéd slot was van f88.54. In verband met dit goede slot werd besloten om dit jaar voorloopig geen contributie te hef fen. Door de aanwezigen werden verschil lende hoeveelheden winter- en zomer- sproeistoffen besteld. De voorzitter werd bij acclamatie als bestuurslid herkozen. De vergoeding voor den secr.-penningm. werd op hetzelfde bedrag van het vorig jaar vastgesteld. Hierna hield het hoofd van de Tuinbouwschool een korte cause rie over: „De nieuwere sproeistoffen"^ naar aanleiding waarvan enkele vragen gesteld werden. Na rondvraag volgde sluiting. Wees zuinig met gas en eiectriciteit uw spijzen in hooikist dus bereid Nadere voorschriften voor advertenties De sec'retaris-generaal van volksvoor lichting en kunsten heeft bepaald, dat advertenties in nieuwsbladen en tijd schriften, waarin gébruikte roerende goe deren te koop worden aangeboden, een opgave moeten bevatten van den naam en het adres van den aanbieder en van den prijs der aangeboden goederen. Advertenties, waarin gebruikte goede ren te koop worden gevraagd, moeten een opgave bevatten van den naam en het adres van den aanvrager. De Primaat van België en Aartsbis schop van Mechelen, kardinaal van Roey, heeft Zondag in alle Belgische R.K. ker. ken een oproep laten voorlezen, waarin hij de terreurdaden, die dien laatstenj tijd zijn toegenomen, veroordeelt en een beroep doet op het gezond verstand der bevolking. Bij decreet van den chef der regee- ring Laval, is de gemeenteraad vanLyon van zijn functie ontheven. Onder voor zitterschap van Pétain is de wekelijksche ministerraad gehouden. Officieel wordt verklaard, dat min-presldent Laval rap port heeft uitgebracht over zijn bespre kingen mét de Duitsche autoriteiten te Parijs, waarbij kwesties van militairen en economischer, aard zijn behandeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1