ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Dinsdag 19 Januari 1943 99jle Jaargang No. 15142 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 33, Qiro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOSE, Siorikzee - HoofdredacteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 ZWARE AFWEERSTRIJD BIJ STALINGRAD Aanval in Noord-Afrika afgeslagen Het opperbevel van de weermacht maakte Zondag bekend: In het Zuiden van het Oostelijk front hebben de Duitsche troepen ook giste ren sterke aanvallen van den vijand, ten ''eele in een beweeglijk uitgevocrden af weer, afgeslagen en den vijand in de felle bij strenge vorst uitgevoerde gevedaten, zware verliezen toegebracht. Op 15 en 16 Januari werden zestig Sovjet-pant serwagens kapot geschoten. Sterke for maties van de luchtmacht schermden de verdedigingsfronten af en ondersteunden eigen tegenaanvallen. In het gebied van Stalingrad bleven onze troepen in zwaren afweerstrijd staan tegen hernieuwde mas sale aanvallen van den vijand, die we derom mislukten, dank zij den vastbera den geest van verzet der dappere ver dedigers. In den centralen sector van het front succesvolle bedrijvigheid van verkenners en stoottroepen. De bezetting van de cita del van Welekije Loeki heeft zich vol gens bevel al vechtende een weg ge baand naar de voor het ontzet aanvallen de gevechtsgroep. In felle gevechten ver-, loor de vijand bij tegenaanvallen 47 pant sergevechtswagens. Gevechtsviiegers bombardeerden over dag en des nac'hts tusschen de boven- Wolga en de Lowat het aanv.oerverkeer van de Sovjets. Jachtvliegers, luchtdoel- artillerie van de luchtmacht en van het leger schoten 41 vijandelijke vliegtuigen omlaag. Afzonderlijke uanvallen ten Zuidoosten van het I lm en me er werden afgesla gen. Bij de herhaling zijner aanvallen ten - Zuiden van het Ladoga-meer leed de vijand hooge bloedige verliezen. 26 pant- serwagens werden* vernietigd. De zware afweergevechten van het Duitsc'h-Italiaansche pantserleger in Noord-Afrika duurden ;ook gisteren voort De vijand, die over een breed front met sterke strijdkrachten pantserwagens en infanterie aanstormen, werd onder zeer zware bloedige verliezen afgeslagen- Duit sche duikbommenwerpers en slag vlieg tuigen grepen in de gevechten in, ver nietigden o.a. tien pantserwagens en be schadigden een nog grooter aantal an dere pantserwagens. De luchtaanvallen op de haven van Bone werden voortgezet. Hier werden zware verwoestingen teweeggebracht. In luchtgevechten werden in het gebied van de Middellandsche Zee drie Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vlogen in de avonduren het gebied van het Duitsehie rijk binnen. Behalve lukrake storingsaan- vallen op eenige plaatsenliet de vijand Wees zuinig met gas en elecfcriciteit uw spijzen in hooikist dus bereid Feuilleton Het 34 Oorspronkelijke Nederlandschs roman door Eenk van Heeswijk Toen de dokter weg was en beloofd] had een drankje te sturen, ging ze bij hem naast, het bed zitten. Het b'eteekent niets, vrouwtje, zei hij geruststellend', over een week of zoo b'en ik weer heelemaal de oude- Ieder tnensch heeft wel ©ens wat. In ieder geval blijf je in bed, tot je heelemaal weer opgeknapt bent, be sloot ze. Kees knapte spoedig weer op. De koorts week langzaam en dank Zij de goede ver zorging van zijn vrouw, voelde hij zich al spoedig weer heel wat beter. Maar hij moest voorloopig nog in bed blijven. Op een avond1, in het begin van De cember, had Jo ©en poosje aan zijn bed gezeten. Het was omstreeks half negen en Kees was in slaap gevallen. Zacht was ze de slaapkamer uitgeloopen en had de deur open laten staan, voor het geval hij wakker werd1 en haar hulp noodig had- Het meisje had haar vrijen avond en was niet thuis. Nu zat ze beneden in 'de voorkamer, bïj het licht van een schemerlamp te lezen. Maar haar gedachten waren niet bij haar boek. Als ze alleen was, moest ze steeds aan Wim denken. Telkens was ze opnieuw in tweestrijd: Wim of Kees? ook brisant- en brandbommen vallen op het gebied van Groot-Berlijn. De bevol king leed verliezen. In woonwijken en aan openbare gebouwen, waaronder zie kenhui zen ontstond voor 'het meerendeel brandschade. Twee vliegtuigen werden neergeschoten. Bij de gevechten tusschen Kaukasus en Don heeft de 16e divisie gemotori seerde infanterie zich bijzonder onder scheiden. j Itallaansch weermachtsbericht Vlootactie in haren van Algiers I11 zijn weermachtsbericht no. 967 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: In den nacht van 11 op 12 Januari hebben aanvalsstrij dkrachten van de Ita liaansche koninklijke marine zich een toe gang geforceerd tot de haven van Algiers en een aanval gedaan op talrijke sche pen. Tot dusver heeft men de torpe- deéring kunnen vaststellen van een krui ser en van drie groot© koopvaardijsche pen. Twee daarvan zijn met zekerheid gezonken. Het derde is aan den grond gelcopen en de kruiser heeft schade ge- kregengen. Het is gebleken, dat ondanks de felle reactie van den vijand bijna alle aanvallende strijdkrachten behouden zijn gebleven, i Aan het front van de Syrte intensieve beschieting door de artillerie. De vijand hernieuwde zijn aanvallen van den vori- gen 'dag niet. In Tunis heeft een onver wachte actie van onze vooruitgeschoven elementen op een vijandelijk fort succes j opgeleverd. Tijdens een vijandelijke actie i in den Zuidelijken sector, die zonder succes verloopen is en waarvan melding is gemaakt 111 het weermachtsbericht van 15 Januari jj., heeft de vijand 120 doo- 1 den op het slagveld achtergelaten. Onze formaties vliegtuigen hebben met bevre- I digend resultaat steunpunten in Algiers en installaties op Malta gebombardeerd. 1 Drie vijandelijke vliegtuigen werden ver- nietigd in een luchtgevecht met Duit j sc'he jagers. Vijandelijke machines beschoten giste- ren met haar machinegeweren Pachiime j (Syracuse), waarbij lichte schade aan hui zen werd berokkend. Van de bevolking werd een persoon gewond. Bovendien werden opnieuw eenige bommen gewior- pen op Lampedusa, doch zonder gevolg. Het luchtdoelgeschut van heit eiland schoot een toestel neer. Van de overdag uitgevoerde ondernemingen is een onzer vliegtuigen niet op, 'zijn basis terugge keerd. Gevechten in Tripolitanië Het 968e communique van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In het Oosten van Tripolitanië werden hevige gevechten geleverd', waarbij onze sterke achterhoede-detachementen den strijd' aanbonden met aanzienlijke vijande lijke afdeelingen. 20 vijandelijke tanks werden buiten gevecht gesteld, in Tunis zijn plaatselijke vijandelijke aanvallen af~ Haar hart zei, dat het Wim móest Zijn, maar haar gezond' verstand weerlegde dit en besliste ten gunste van Kees. Hij was tenslotte haar man. Dat nam niet weg, dat steeds maar weer Wim's ver wijtenden blik voor haar geest zweefde. Droomerig tuurde ze naar buiten; de luiken waren nog niet dicht en zoo kon ze so,p de laan zien, die voor het huis liep. Een fiets kwam aan ©n stopte voor het hek. Zeker de post, dacht ze, of de krant. Maar het avondblad lag reeds op tafel en de post kwam zelden of nooit aan. Ze ptond' op, om te kijken wie er het pad' kwam oploopen en tot haaf schrik ontdekte ze, dat het Wim1 van Laar was. Vlug liep ze naar de voordeur om te voorkomen, dat hij zou bellen en Kees daardoor wakker zou worden. Daar was ik weer eens, begroette hij op zijn eigen, nonchalante manier. Ze loosde hem de voorkamer binnen, maar liet de deur open staan. En toen spraken ze met elkander. Waar bet van gekomen was, wist Kees zich later niet meer te herinneren, maar opeens was hij weer wakker geworden, klaar wakker. Hij keek rond, maar Jo was er niet. Van beneden uit klonken stemmen. Aanvankelijk schonk hij er geen aandacht aan, maar toen hij bemerkte, dat het zijn vrouw was en de ander een man, luisterde hij onwillekeurig. De man sprak luid en bleek boos te zijn. Toen) hoorde hij teijn vrouw spreken. Door de geopende deuren klonken de woorden in het stille huis duidelijk en klaar: geslagen. Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben herhaaldelijk Algerijnsehe havens aangevallen- Twee koopvaarders van middelbare tonnage werden getroffen en moeten verloren ge acht worden. Duitsche jagers hebben 2 vliegtuigen neef geschoten. Oók de basis La Valetta is met zichtbaar resultaat door onze vliegtuigen aangevallen. (Wt-rdt vervoïg'd) Het Eikenloof voor den besten U-boot commandant in het strijdgebied van de Middellandsche Zee- De Führer onder scheidde Kapitanleutnant Friedrich Gug- genberger als 171sten .sold'aat der Duit sche; Weermacht met het Eikenloof bij het Ridderruis van het IJzeren Kruis. 'Kapitanleutnant Gfuggenberger is afkom stig uit München. Zijn vader viel als Kapitanleutnant in den vorigen oorlog- Zijn naam werd voor de eerste maal in de geheele wereld bekend, toen hij met zijn duikboot het Britsche vliegtuig- moederschip „Ark Royal" van 22600 ton ondanks hevigen vijandelijken afweer tot zinken bracht. Ook hiema behaalde hij in de Middellandsche Zee belangrijke suc cessen, o.a. torpedeerde hij een vij'ande- lijken kruiser en een torpedojager en be schadigde door artillerievuur de electri- sche centrale te Jaffa. (P-K. Schwarz-Sche-F-P's). Vertrek Neder!, vrijwilligers Zaterdagmorgen om half elf hebben de Höhere SS- en Piotlizeiführer Rauter, Mus- sert en de commandant van 'het Ned. Vrij willigerslegioen, generaal Seyffardt, ia de groote zaal van den Dierentuin wederom afscheid genomen van eenige honderden Nederiandsche vrijwilligers, die in de Waffen-SS worden opgenomen en bin nenkort aan het Oostfront zullen gaap deelnemen aan den strijd-tegen het com munisme. Als eerste sprak generaal Seyffardt 'hen toe. Deze sprak de hoop uit, dat zij aan het front de edele mannelijke deug den van kameraadschap, dapperheid en bereidheid tot inzet van het leven zou den tonnen te bezitten en de wilskracht, die noodig om zich aan de strenge disci pline van het Germaansdhe leger vrijwil lig te onderwerpen. Nadat Mussert dank had gebracht aan Adolf Hitler en den SS-leider, die ons volk niet als vijand wenschen te be handelen, maar ons in de gelegenheid stellen den gemeenschappelijken vijand te bestrijden, wees hij er op, dat hij gaarne gezien zou hebben, dat heel het Nederiandsche volk aan den strijd had deelgenomen. Omdat dit niet kan, staan hier thans deze vrijwilligers. Nadat 'hij den mannen verzocht had de beste Nederiandsche tradities hoog *te houden in hun dienst onder de vanen van f\dolf Hitier, droeg hij hen over aan de zorgen der Waffen SS, De Höhere SS- und Polizeiführer Rau ter sprak de hoop uit, dat de mannen zich het heldhaftig verleden hunner voor vaderen waardig zouden betoonen, zoo wel als het gedrag dier velen, die thans reeds een sterke divisie der Waffen-SS vormen. Hijschetste vervólgens den eeuwenouden cultuurstrijd der Nordisctoe volken, en hetgeen 'er van de Germaau- sche stammen en hun landen zou over blijven, wanneer het Sovj el-Russischebar barendom West-Europa zou kunnen ©ver- stroomen. Europa, aldus spreker, zou in vlammen opgaan. Nadat hij het lot had gedankt voor den Leider, dien het Germanje heeft geschonken, werd de plechtigheid be sloten met een „Sieg Heil" op den Führer en het spelen der volksliederen. Arbeidsdienst en scholieren Naar óns van fde zijde van den Ned. Arbeidsdienst wordt medegedeeld, moe ten de leerlingen van een instelling voor voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs, die thans in de hoogste klasse zitten, van plan zijn aan een der uni versiteiten te gaan studeeren en zich naar aanleiding daarvan hebben opgege ven voor het vervullen van hun arbeids dienstplicht, indien zij niet slagen voor hun eindexamen, dit uiterlijk 10 Juni '43, dus na de keuring, door middel van een eenvoudige kennisgeving opgeven bij het aanmeldingsbureau van den NAD. Zij worden dan weer van de lijst afgevoerd tot het volgende jaar. De categorie jongelieden, die vanwege hun leeftijd worden opgeroepen, en dus niet op grond) van het feit, dat zij a.s, student zijn, moeten, indien zij niet voor hun eindexamen slagen, een officieel ver zoekschrift indienen, waarin uitstel van In het kamp Wate loo" van den Ned Arbeidsdienst nabij Amersfoort, zijn, even ils in alle andere kampen, de jongelieden aange komen, om hun ar- beidsdimstplicht te vervullen Nadat de nieuw- aangekornenèn zijn ingeschreven en bij den dokter voor de keuring zijn geweest gaan ze bij den fourier hun uni form halen. [Polygoon Zejlemaker Pax s) de vervulling van dek afb'eidsdienstplicht wordt aangevraagd. Tevens wordt er nog eens aan her.. innerd', dat zij, die dit jaar eindexamen doen en aan een universiteit willen gaan studeeren, zich vóór 1 iMei a.s. móeten opgeven bij den NAD. DE HOOIKIST IS EEN UITKOMST De hooikist is een welkome verschij ning in de huishouding, want de huis vrouw kan met behulp daarvan er be langrijk toe medewerken om in haar eigen belang bet gas- en electriciteitsver- bruik zoo laag mogelijk te houden. De toegewezen rantsoenen mogen niet wor den Overschreden en zonder de hooikist zou de naleving van dien etsoh heel wat meer moeilijkheden opleveren. Men bedenke evenwel, dat de hooikist niet gebruikt mag worden voor gerechten, waarin veels vitamine C voorkomt zo,o- als aardappelen en groenten daar deze schade ondervinden van een lang durige verwarming. Deze gerechten wor den trouwens met weinig water opge zet, vlug aan de kook gebracht en ge kookt totdat zij gaar zijn. De kooktijd van aardappelen en de meeste groenten is niet langer dan 25 30 minuten en dus zal het gebruik van de hooikist hier niet veel besparing geven, vooral niet wanneer men zoodra de gerechten koken - de gasvlam laag draait of den electrischen stroom uitschakelt. Ook dit is een middel om niet onnoodig gas en elektriciteit te verbruiken. Daar ook melk door langdurige ver hitting iin waarde achter uitgaat, moet men evenmin melkgerechten in de hooi kist bereiden. Men kan echter zeer goed grutterswaren als gortmout, vermicelli, enz. eerst in de hooikist gaar maken in water en er dan op het bord kokende melk over' gieten. Zoo bespaart u op uw gas en elektrici teitsverbruik, 1 1 VERSCHILLENDE BERICHTEN Clandestiene brandstoffenhandel Te 's-Gravenhage is een groote clan destiene handel in brandstoffen ontdekt bij de Coöp. Aardappelen- ep Brandstof- fenvereeniging „Eigen Hulp". Tegen den directeur, den Bi-jarigen J. E. P. en tegen 300 afnemers is procesverbaal op gemaakt. Het onderzoek heeft uitgewe zen, dat sinds Juli 1942 circa 19.000 HL anthraciet. cokes en andere brandstoffen clandestien zijn geleverd. Eolenschuit geplunderd S Onder de gemeente Woudrichem heeft een zeer brutale -kotendiefstal plaatsge had, waardoor niet minder dan 20.000 kg. kolen in handen ider dieven zijn ge vallen. De schipper van een kolenschuit, die tijdelijk ligplaats had gekozen onder Woudrichem werd dooir eenige persop nen aangevallen en gekneveld opgesloten in de kajuit. Daarna laadden de dieven een groot deel der lading over in hun eigen schuit. Ongeveer 20.000 kg. kolen wórden vermist. Vermoedelijk heeft de bende een schuilplaats gezocht in den Biesbosoh. De rivierpolitie speurt thans naar de daders. Koiendiefstallen zijn trou wens in de heele Waalstreek schering en inslag. De schepen, die tijdelijk in een der havens ligplaats kiezen, worden vaak met een bezoek vereerd en van een deel huimer lading ontlast. De nabij heid van den Biesbosch waar de dieven in de ontelbare inhammen veilige schuil plaatsen bieden, bemoeilijkt het werk der •Rivierpolitie ten zeerste. Brandkast verdwenen Een bewoonster van het Koningsplein te Den Haag, die naar de vroegmis was gegaan en haar huis dus van zeven tot acht alleen had' moeten laten, schrok niet weinig, toen zij bij' haar terugkomst ontdekte, dat de voordeur met een breek ijzer was geforceerd'. De geheele brandkast was spoorloos verdwenen met een inhoud ter waarde van f 22.000, namelijk f 12 500 aan contan ten,'' voorts waardepapieren en verschil lende sieraden en juweelen. Ook hebben de inbrekers levensmidde len en zeep meegenomen. De daders moe ten met een wagen zijn gekomen om de brandkast te vervoeren. Aan het Oostelijke front is de Italiaan sche generaal-majoor Tamassi gesneu veld'. Hij was 53 jaar oud en heeft deelgenomen aan den Italiaansch-Turk- schen oorlog, aan den eersten Werelds oorlog en den oorlog in Abessinië. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Dinsdag) zon onder 17 01 Morgen (Woensdag) zon op 8 40; zon onder 17 03 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 7.41; maan op 16 25 Volle maan Donderdag 21 Janua i Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrgdag 12 Februari. Bonnen der letenemiddolkarto zijn nog geldig Door het in gebruik nemen van de nieuwe Reise- und) Gaststattemaricen, wel ke Duitsche reizigers kunnen gebruiken ter verkrijging van levensmiddelen in hotels e.d., heeft hier en daar de mee ning postgevat, dat thans de bonnen der Le'bensmittelkarte hun geldigheid ver loren hebben. Deze opvatting is ten eenen male onjuist. Belanghebbenden worden er daarom óp gewezen, dat zij verplicht zijn zoowel de nieuwe Reise- und Gaststattem arken als de bonnen der Lebensmittélkarte aan te nemen. De nieuwe bonnen voor petroleum en kaarsen Van 17 Januari tot en met 27 Februari 1943 geeft elk der met ,,28 Verlichting'* der bonkaarten S 208 en elk der met ,.08 Verlichting", „09 Verlichting" en ,,10 Verlichting" der bonkaarten S 108 ge merkte bonnen recht op het koopen van 2 liter petroleum. In hetzelfde tijdvak geeft ielk der met „04" genummerde bonnen der bonkaart „EA" voor kook- doeleinden recht op het koopen van 1 liter petroleum- Op deze bonnen zal dus niet meer zooals voorheen 2 liter, doch slechts één liter mogen worden afge- le^ord. De hoeveelheid af te leveren op. Verlichtingsbonnen, blijft 2 liter per bon. jjn hetzelfde tijdvak geeft elk der bon- ,,21 Verlichting" van de bonkaart S 108 en „33 Verlichting" van de bón- kaart S 208, recht op het koopen van' 1 rantsoen (300 gram) kaarsen. Uitreiking van voorrangskaarten door den Nederlandscheïi yolksdienst. Naar wij van de zijde van den Ned. Volksdiens t vernemen is thans een aan vang gemaakt met de uitreiking van voorrangskaarten aan vrouwen, die in verwachting zijn of pas een baby ge kregen hebben. Alleen vrouwen, vanaf 3 maanden vóór tot en mlet 2 maanden na de bevalling komen voorloopig alleen voor voorrangskaarten in aanmerking. Zij moeten bij de aanvrage aan het plaat., selijk buurtschapshoofd' een dokters-attest en een pasfoto overleggen. Eventueele kosten VJÏj onvermogen voor een pasfoto kunnen vergoed'worden. De NVD-voor- rangskaarten zijn geldig in alle postkan toren en andere gebouwen der PTT, lo kalen van den Distributiedienst en voorts in vrijwel alle openbare gemeentegebou wen en bij veie winkeliers, waarvan een lijst bij het buurtschapshoofd ter. inzage zal komen te liggen. Overal waar de voorrangskaarten gel dig zijn, zullen kaarten aangebracht wor den, die vermelden, dat houdsters van NVD-voorrangskaarten voorrang hebben. Door de bijzondere tijdsomstandigheden hebben de houdsters van voorrangskaar ten geen recht op voorrang bij het ver voer per trein, tram of bus, doch is het personeel geïnstrueerd' om houdsters van voorrangskaarten zooveel mogelijk ter wille te zijn. Om de waarde van de voorrangskaar ten tot haar volle recht te laten komen, zullen alle andere verzoeken, dan de hierboven aan gegeven vrouwen, beslist afgewezen worden- Als tot de- uitreiking van NVD-voorrangskaarten aan b.v. in validen en ouden van ouden overgegaan zal worden, zal dit in de pers bekendi gemaakt worden. KERKNIEUWS Geref. Kerk. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid, ds. J. M. Mulder te Giessendam, voordien te Haamstede. Ned. Herv. Kerk. ST.-MAARTENSDIJK. Donderdag 21 Jan» 7 uur, ds. de Bres. Woensdag 7 uur, ds, v. d. Akker te Almkerk.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1