ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie Zaterdag 16 Januari 1943 99ste Jaargang No. 15140 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advortentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzee - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierlkzee K 2620 VERBITTERDE GEVECHTEN IN DEN KAUKASUS j Oplevende luchtactie h-ven Lyoië Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Vrijdag mede: De zware afweergevechten in het Zui den van het Oostelijk front duren met onverminderde hevigheid voort. In het gebied van Stalingrad hebben de Duit sche troepen zich in verbitterde gevech ten verdedigd tegen voortdurend: zware aanvallen van den vijand. 75 tanks der bolsjewisten werden vernietigd, waarvan alleen bij Stalingrad 35. Ook bij1 Welikije Luki zijn vijandelijke aanvallen mislukt. Ten Zuidoosten van het Ilmenmeer en ten Zuiden van het Ladogameer zijn de sovjets in harde gevechten afgeslagen. Een Duitsch legercorps heeft de laatste 14 dagen 141 vijandelijke tanks vernie tigd. Het luchtwapen heeft overdag en des nachts de formaties van het leger gesteund. De vijand verloor 67 vliegtui gen, tegenover 4 verloren eigen toestel len. Bij oplevende luchtactie in Lybië hebben Duitsche jagers in felle lucht gevechten 28 toestellen neergeschoten. Sterke vijandelijke aanvallen in Zuid- Tunis werden onder zware verliezen voor den tegenstander afgeslagen. Bij een luchtaanval verloor de vijand 2 vlieg tuigen. Twee Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in de haven van Bone een tor_ pedo'bootjager beschadigd. Na een bom aanval op een vijandelijk luchtsteunpbnt werden uitgebreide branden geconsta teerd. Itallaansch weermachtsberlcht Toenemende strijd boven Lybië Het 965e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Boven Lybië is de bedrijvigheid van den vijand gisteren aanzienlijk toegeno men- Sterke formaties werden opgevan gen door eskadrilles Duitsche jagers, die in herhaalde hevige gevechten 28 vlieg tuigen en talrijke zware bommenwerpers neerschoten- In FeZZan hebben onze Sa- harische afdeelingen succesvolle gevech ten geleverd tegen gemechaniseerde troe pen van den vijand- Krachtige plaatse lijke aanvallen werden opnieuw afgesla gen in den zuidelijken sector van het front in Tunis, waar de aanvallende troe pen verliezen lede11- Vijandelijke vliegtui gen hebben Sfax gebombardeerd en ge ringe schade veroorzaakt. Twee vlieg tuigen werden vernield en wel één door luchtdoelgeschut en één door jagers. Een der bestuurders werd gevangen genomen- Bij een actie tegen schepen, hebben Duit sche vliegtuigen 2 vaartuigen, w.o. een oorlogsschip getroffen en beschadigd1- Van de operaties der laatste dagen zijn twee onzer vliegtuigen niet op hun basis teruggekeerd. ZWARE VERLIEZEN DER BRITSCHE MARINE Bede van Alexander De eerste lord van de Britsche admi raliteit, Alexander, heeft in een rede te Londen verklaard, dat de verliezen der Britsche marine dezen oorlog een aan zienlijke vloot vormen. Alexander zeide vervolgens, dat G.rpot-BrLttannië in dezen oorlog minstens 100.000 scheepsbouw- arbeiders te weinig heeft. Na de zware Britsche verliezen aan vliegtuigmoederschepen to hebben toege geven, verzette hij zich tegen de critiek als zou Groot-Brittannië niet voldoende snelle koopvaardijschepen hebben ge bouwd. Hij schetste daarbij de mogelijk heden, welke zich voordoen bij het bou wen van schepen, met een grootere snel heid. Sprekende over den duikbootoor'.og con stateerde Alexander dat Groot-Brittannië in de afgeloopen drie tot vier maanden zeer zware aanvallen door duikbootten meest doorstaan. Voorts hield Alexander zic'h bezig met de Britsche luchtmacht, in het bijzonder met de luchtmacht der marine, die, naar hij zeide, met oude en 'langzame vliegtuigen werkt. Deze vliegtuigtypes, zoo zeide Alexander, dient men door betere types te vervangen. Het depart, van financiën naar Deventer De generale thesaurie van het depar tement van financiën', werkt, voor zoo veel de afdeelingen begrootingszaken, geldwezen en rijksbetaüngsdienst betreft van Woensdag 13 Januari 1943 af zeer beperkt in verband met verhuizing. De afdeelingen begrootingszaken en geldwezen zijn van 14 t/m. 18 Januari 1943 gesloten. Te beginnen met 19 Januari 1943 is het adres voor correspondentie waar van de behandeling tot een van die af deelingen behoort: departement van fi nanciën te Deventer. De afdeeling rijksbetalimgsdienst is ge sloten van 22 t/m. 25 Januari 1943. Te beginnen met Dinsdag 26 Januari 1943 is deze afdeeling eveneens te Deventer gevestigd. Omtrent de afdeeling algemeene zaken zal een nader bericht volgen. De cor respondentie voor die afdeeling bestemd, kan Vicorloopig gericht blijven aan: het departement van financiën te 's-Graven- hage. BESPAART OP UW RANTSOEN MET EEN HOOIKIST Het eten goed warm houden en toch weinig gas gebruiken, is een heele puzzle Vooral in den winter heeft men graag een goeden warmen maaltijd. Ons gas- rantsoen zou dit eigenlijk niet toelaten wanneer er niet nog zo.oiets als een hooikist bestond, die een praetisehe op lossing voorhet kookprobleem vormt. Ten eerste hebt u alleen maar brandstof noodig 'om het eten 1/6 yan den nor malen kooktijd voor te koken en het daarna tenminste twee- a driemaal den kooktijd in de hooikist te laten. Wan neer u geen hooikist hebt," is een pak kranten ook voldoende. Let er dan edhter op, dat de kranteri' alles goed afsluiten vooral bij de tegenwoordige kleine kranten verlieze men dit niet uithet oog en een voldoende dikke laag vormen, zoodat zoo weinigmogelijk warmte verloren gaat. De hooikist is bijzonder geschikt voor peulvruchten, gort e.d. meelprodueten, mits in water gekookt. Elke huisvrouw die het koken in de 'hooikist toepast, zal heel goed kunnen bemerken, dat zij1 gas bespaart. Dat is heus'oh noodig, want er moet heel zuinig met onze kolen worden om gesprongen. De gasbedrijven krijgen er niet te veel van. Wanneer de gasfabriek geen gas meer heeft, bent u hiervan de dupe. Houdt u daarom aan het parool om met weinig gas veel te doen. MEDEDEELING Aan de familieleden van de vrijwillig gers in de Waffen-SS en het Legioen. Het SS-Ersatzkommand'o deelt ons mede: De leider van het Ned- Arbeids* front heeft het volgende bepaald: Alie vrijwilligers in de Waffen-SS ie# het Legioen hebben, evenals hun fami lieleden, vrij toegang bij alle uitvoerim-. gen van Vreugde en Arbeid. Voor het afhaler, van toegangsbewijzen kan men zich wenden tot de plaatselijke kanto ren van het NAF, afd. Vreugde en Arbeid Men dient papieren mede te brengen, waaruit blijkt, dat men inderdaad recht heeft op gratis toegangsbewijzen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Prijsregeling voor tabakssurrogaten De eerste stap is thans gedaan om tot een regeling van de prijzen van ta baksurrogaten te komen. Om een inzicht te krijgen in de fabricage van de vele soorten bladermengsels, papier enz., die als tabakvervangend product worden aan geboden, is den fabrikant van tabakssue- rogaten de plicht tot het geven van in lichtingen en het inzenden van monsters opgelegd, vastgelegd in een voorschrift van den gemachtigde voor de prijzen in de Staatscourant van 12 dezer. Door het ijs gezakt en verdronken Te Dokkum zijn de 17-jarige A. Zijl stra en de 16-jarige P. wan der Ploeg1, die zidh op de vaart langs het Wester- bolwerk waagden, door het ijs gezakt en verdronken. raking met een riem van de snel rond draaiende as. De jongen werd eenige malen rondgeslingerd, kreeg een zware hersenschudding en overleed zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. Inbraak in boterfabriek Enkele tienduizenden rantsoenen boter maakten dieven buit in het kantoor van de N.V. Veluwsche Melkproductenfabriek te Nuns peet. Zij zijn blijkbaar op een dak geklommen, vernielden een ruit en drongen zoo het kantoor binnen- Alles werd overhoop gehaald tot.... men den sleutel van de brandkast vond. Tijdens hun arbeid zijn de dieven ech ter vermoedelijk gestoord; een bedrag aan geld bleef ten minste onaangeroerd, terwijl een zak met blikjes geconden seerde melk do.or de politie werd aange troffen. Echtpaar gedood In den morgen van Dinsdag 12 Januari, omstreeks 11 uur, werden in perceel Wintersoord 14, te Nijmegen, aange troffen de lijken van de twee bewoners, den 46-jarigen goudsmid .H. A. Strijbos en diens 41-jarige echtgenoole. Zij ble ken door verschillende revolverschoten te-zijn gedood. Het misdrijf is vermoede lijk omstreeks 19 uir ^an den daaraan voorafgaanden dag gepleegd. Sinaasappelen ef mandarijnen Bon reserve 4—03, waarop men 350 gram mandarijnen of sinaasappelen kan verkrijgen, geeft met ingang van heden desgewenscht recht op sinaasappelen. Men niciet genoegen nemen met hetgeen de handelaar voorradig heeft, daar het niet mogelijk is, de bevoorrading zóó te doen geschieden, dat aan een ieder mandarij nen of sinaasappelen naar keuze kan worden geleverd. i i i „De zwarte kip" Te Amsterdam arresteerde men een 33- jarigen artist en een 55-jarigen ex-tram conducteur. De heeren kwamen als volgt aan den kost: De tramconducteur ver kocht, doorgaans aan welgestelde lieden, een kip tegen „zwarten prijs" en werd dan gearresteerd door den artist, die zich voor politieman uitgaf. De politie man bleek steeds bereid tot een minne lijke schikking met de koopers, die grif bedfagen tussdhen f500 en f1000 be taalden. Noodlottig ongeluk Toen de 15-jarige B. L. te Brucht, gem. Hardenberg (O.)', werkzaam was bij een door electrisdhen stroom voort bewogen hakselmachine, kwam hij jn aan- ZIERIKZEE. Geslaagd' voor het Prac- tijbdiploma Boekhouden van die Neder!. Associatie voor Praktijkexamens, dhr. H. E. S. Sinck alhier, opgeleid idoor mej. M1- J. A. Fermin. OUD-VOSSEMEER. Burg. Stand lover December. Geboren: Marina Cornelia, d. v. A. C. Lindhoud >en J. J. Duine Dymphna Adriana, d. v. A. P. Bo.ogaart en C. Jogchems. Overleden: Maria Chris tina Nelisse. 77 j\, vr. v. Jv. d. Reest. Loop der bevolking. Ingekomen: D. J. v. d. Dussen van St.-Philipsland; M. Ver schuur van Noordgouwe; J. C. v. Dijke en gezin van Poortvliet; I. A. de Rouw van Goes; W. A. Gakeer van Duivendijke; C. Uijl van Rotterdam; M. Vos ®van Blio.emendaal. Vertrokken; J. v- d. Vlies naar Rijswijk (N.B.)K. L. v. Nieuwenhuijzen naar Poortvliet. POORTVLIET. Burg. Stand lover Dec. 1942. Geboren: 4. Jac'ob, z. v. J. Beve lander en L.a. Dekker. Gehuwd: 17. David Joppe, 23 j. j.m. van Scherpenisse en Maatje Helena Bage, 20 j. j.d. 17. Mat- thijs Johannes Geuze, 29 j. j.m. en Cor nelia Maatje Niemlantsverdriet, 21 j. j.d.; 31. Rokus Cornelis Rijnberg, 32 j. j.m. van St.-Annaland en Hendrina Anna Boer, 26 j. j.d. Overleden: Levenloos aange geven kind van J. M. Pleune en W.a Blaas. Ingekomen: Dingena E. van IJsseldijk van Dordrecht; Hendrina A. Boer van St.-Annaland; Bastiaantje J. Boender van Rotterdam; Thona L. van Nieuwenhuijzen van Oud-Vossemeer. Vertrokken: Joh.s H. van Dijke en gezin naar Oud-Vossemeer. Maatje H. Hage naar Scherpenisse. De b'evolking /dozer gemleente be' stond op 31 December 1941 uit 866 ni en 832 vr., totaal 1698. Zij vermeer derde door geboorte met 16 m1., en 15 vr. of 31 personen ©n door vestiging! Smet 40 rti- on 33 vr. of 73 porsone'nj in totaal met 104 personen. Zij vermin derde door sterfte mlet 5 m'. en 9 vr. of 14 en door vertrek met 23 m. op 23 vr. of 46, in totaal met 60 personen:! Alzoo een vermeerdering van 28 m'. en 16 vr. of 44 personen. De bevolking bestond op 31 Dec. 1942. uit 894 mil en 848 vr., totaal 1742 personen. Er werden 17 huwelijken vbltrokkeh. Vorige week Zondag werd door kerk en diaconie voor ieder een gift van f 10 gecollecteerd1. i ST.jMAARTENSDIJK. Op l Jan. 1942 bestond de bevolking dezer gemeente uit 2779 inwoners, m.l. 1401 m. en 1378 vr. Door geboorte vermeerderde het aantal met 25 m. en 25 vr. en door vestiging •met 21 m- en 2§ vr., totaal dus met 46 m- en 50 vr. of 96 inwoners. Doop overlijden verminderde het aantal met 18 m'. en 10 vr. en door vertrek met 32 m- en 31 vr., totaal dus met 50 mt en 41 vr. of 91 inwoners. Het aantal inwoners vermeerderde dus met 5 e'n bedroeg op 31 December 1942 2784. n.l'. 1397 m. en 1387 vr. „Do hooikist maakt uw spüzon gaar, mot minder gas en electriciteit ie nw maaltijd klaar" KEBKNIEUWS SCHERPENISSE. Ger. Gem. Dinsdag 19 Januari, 7 uur, ds, Honkoopi De voor een lange bezichtiging «rein in Duitxchland ver- toevende Bulgaar- sche minister van oorlog, luite nant-gen Michojf, werd bij deze ge legenheid ook door den Ftthrer in zijn hoofdkwartier ont vangen De Führer begroet zijn gast Op den achtergrond genera'i l - veldmaar schalk Keitel. (Hoffmann-Stap f Pax s) RECHTZAKEN Najionaal-aoc. burgers geboeid Het vredegerechtshof te Den Haag be handelde nogmaals een tweetal zaken uit de Meidagen van 1940. Vier burgers uit de omgeving van Klaaswaal, die tot de N.S.B. behoorden, waren op 10 Mei gevangen gezet en moesten op 13 Mei naar >s-Gravendeei wioirden overgebracht. Hiervoor was de reserve-eerste-luitenant J. Z. verantwoordelijk. De menscfaen wa ren aan handen en voeten met touwen aan elkander gebonden en tenslotte ge blinddoekt. In dezen toestand werden zij op een platten vrachtauto vervoerd. Dén verdachte was beleediging tenlaste gelegd. Twee van deze vier nationaal-socialis- ten verklaarden als getuigen, dat behalve de'individueel© binding op den vracht wagen een binding met een touw om hun lichamen tezamen was geschied. Verdachte had de order tot binding en boeiing gegeven, omdat hij meende, dat deze maatregel noodzakelijk was om ont vluchting te voorkomen. De procureur-generaal, prof. dr. R. van GeneChten noemde het een afschrikwek kend geval. Tientallen minder 'ernstige gevallen zijn geseponeerd omdat de tijd veel scherpte heeft weggenomen. Hier mede rekening 'houdend, wilde spreker niet de volle zwaarte van het feit op dezen verdachte doen neerkomen en hij eiscJhle daarom slechts drie weken gevan genisstraf. Uitspraak 21 Januari. Tegen den mnur geplaatst De tweede zaak gold eenige nationaal- socialisten, die op 11 Mei 1940 op de binnenplaats van een gebouw te Wate ringen en met de handen opihoiag tegen een muur waren .geplaatst, waarbij een vuurpeloton de geweren in den aanslag ,hield. Het was de 35-jarige reservekapitein Cn. van W., die zich hiervoor had te verantwoorden en wien „bedreiging met openlijk geweld met vereenigde krach ten" ten laste was gelegd. Verdachte zeide geenszins de bedoeling te hebben gehad, de tegen den muur ge plaatsten arrestanten te doen neerschie ten, doch hen slechts met het oog op de fouilleering daar te hebben laten neer zetten. De procureur-generaal zag in de door verdachte gelaste maatregelen een ern stige bedreiging. Spr. wilde rekening hou den mét de sinds Mei 1940 gewijzigde om standigheden en hij beperkte zijn eisch daarom tot zes maanden gevangenisstraf, evenwel met de bepaling dat verdachte uit den militairen dienst zou worden ontslagen, zoomede dat verd. zou worden ontzet uit de bevoegdheid bij de ge wapende macht te dienen. Uitspraak 21 Januari. POST-TELEGRAAF-TELEFOON Afgifte van briefpoctzendingon aan bagagebnreauz van de Ned. Spoorwegen Met ingang van 15 Februari a.s. is wegens de bestaande vervoersmoeilijk- heden de gelegenheid .tot afgifte van stukken aan bagagebureaux vam de sta tions der Nederlandsche Spoorwegen op geheven- Verzending van z.g. persp'akjes als ba- gagebdreaubrieven, welke rechtstreeks aan de treinen in ontvangst worden ge nomen, blijft evenwel mogelijk. FINANTIEEL NIEUWS Insulaire Hypotheekbank De Insulaire Hypotheekbank deelt mede dat op 31 Deo. 1942 f7.257.843 (f7.933.819) uitstond; ingekochte onderpanden be droegen f 1.254.515 (f 1.336.515), totaal f8.512.358 (f9.290.334). Aan pandbrieven was f8.449.000 (f8.821 003) in omloop na de aflosbaar gestelde stukken. De cijfers tusschen haakjes hebben betrekking op den stand op 30 Juni 1942. R. Koole Zoon'B Bank n.v. Onze stadgenoot,, de heer E. J. Lunenberg, reeds vanaf 1904 werkzaam' bij' R- Koole Zoon's Bank n.v., laat stelijk als directeur, heeft met ingang van 1 Januari 1943 zijn functie neerge legd1. De heer Lunenbérg, die algemeene bekendheid geniet ©n op wien men steeds staat kon maken, was reeds meer dan twee jaren ziek. Op zijn aanvrage werd1 hem door den Raad van Commissarissen van genoemde instelling op de meest eervolle wijze ontslag verleend'. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Zaterdag) zon onder 16 56 Morgen (Zondag) zon op 8 43 zon onder 16 58 Maandag zon op 8 42onder 17 00 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 5.07maan op 1415 Maandag maan onder 6 05, op 14.53 Volle toaan Donderdag 21 Januad. Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag i 6 Januari niet meer -geldig: Alle bonnen 03, behalve de bun boter 03. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd, t/m Zondag 31 Januari: 446 algemeen (boter). Uit het politierapport van Zierikzee Deze week is het mogen gelukken, in samenwerking met de C.C.D.. Zierik zee en omgeving te verlossen van één dief en vele zwarte handelaren. In de maanden November. December en Januari j.l. werden herhaaldelijk granen en peul vruchten uit schuren ontvreemd en wel ten nadeele van de volgende landbouwers le. S. J. b. d. V., 5 nl. tarwe en 5 hl. gerst; 2e. C. en M. F. 210 kg. tarwe; 3e. A. M. d. B. 100 kg. tarwe; 4e. M. S. 124 kg. gerst; 5e. J. de B. 30 kg. gerst; 6e. J. S. 135 kg. tarwe; 7e. M. v. d. H. 25 kg. tarwe; 8e. G. v. d, W. 67 kg. tarwe en 9e. Joh. de B. 25 kg. bruine bonnen. Maandag kreeg men dusdanige aan wijzingen in handen, dat na een vooraf beraamd diepgaand onderzoek kon wor den overgegaan tot arrestatie van den dader. Na eerst hardnekkig vorenstaande ontvreemdingen te hebben ontkend, ver lichtte hij zijn hart en bekende tenslotte alle diefstallen te hebben gepleegd. Voorts bekende hij die tarwe aan ver schillende personen te hebben verkocht a f75 per hl. Tevens kwam bij het verder onderzoek vast te staan, dat verdachte veel aan zwarten handel deed. Zoo kocht hij van zijn broer gerst, tarwe en bruine boonen tegen schan delijke prijzen, die het daglicht niet moch ten zien. De van zijn broer gekochte bruine boor nen verkocht hij aan ©en winkelier a f70 per hl. Die winkelier verkocht op zijn beurt„,die peulvruchten weer voor f70 per hl. en kreeg naj 5 hl. boonen te hebben verkocht en afgeleverd boven dien prijs nog 10 hl. kolen toe. De schoon vader van dien broer werd eveneens bekeurd, daar hij die boonen aan zijn schoonzoon had verkocht voor f 60.— per hl. Van verschillende andere landbouwers kocht de dader eveneens granen en peul vruchten tegen woekerprijzen. Zoo werden bij zijn broer tengevolge daarvan 7 hl. tarwe en 11 hl. gerst in- beslag genomen. Bij een andere landbou wer werden 10 hl. bruine boonen, die zorgvuldig onder pakken stroo verstopt waren, blijkbaar met de bedoeling om deze ook tegen woekerprijzen te ver- koopen inbeslag genomen. Ook werd een bouwmaterialenhande- laar bekeurd, daar hij 1 hl. tarwe had gekocht voor f85.—. Een sleeper werd bekeurd, dat hij 11 hl. bruine boonen had gekocht f 60 per hl. en verkocht voor f65.— per hl. Al die landbouwers en andere bij de zen zwarten handel betrokken personen zijn eveneens bekeurdr Bij verdachte werd een bedrag van f 630 inbeslag genomen dat afkomstig was van den diefstal en van den zwarten handel. De dader, waardoor de sneeuwbal aan het rollen ging ©n nog steeds verder rolt, werd Vrijdag j.l. ter voorgeleiding voor den Officier van Jutitie te Middel burg geleid. Vel© personen, die bij de affaire zijn 'betrokken en de arrestatie van den dader hoorden, ging een schrik door het lijf toen zij de vele personen: voor verhoor de trappen van het bureau 1 van politie zagen opgaan. Een sid'de-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1