ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Vrijdag 15 Januari 1943 99»la Jaargang No. 15139 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 33, Giro no. 137677 - Direeteur-Ad.miniatrat.eur (Advertentieclief) A. J. DE LOOZE, Sieriksee - EoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzoe K 2620 TUSSCHEN KAUKASUS EN DON werden Sovjotaanvallen afgeslagen Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: Na de verliezen van de vorige dagen heeft de vijand in het Westen van den Kaukdsus hier en daar, zonder verband', aanvallen uitgevoerd die werden afgesla gen- Tusschen Kaukasus en Don en in het Dongebied mislukten de voortgezette aanvallen van de sovjets met verlies van 26 tanks. In het gebied van Stalingrad) sloegen Duilsche troepen sterke aanvallen van infanterie en tanks in heldhaftige, zware gevechten af. Het luchtwapen greep op de zwaartepunten der gevechts handelingen op den grond in- Plaatse lijke aanvallen ten Zuiden van Woronesj op de stellingen van Duitsche en Hon* gaarsehe troepen stortten ineen. De ge vechten ten Zuidoosten van het Ilmen- meer en ten Zuiden van het Ladogameer duren voort. In Lybië hebben Duitsche ©n Italiaan- sche jagers tegenover twee Duitsche ver liezen 11, afweergeschut 3 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten,. Herhaalde aan vallen van vijandelijke strijdkrachten in Tunis werden afgeslagen. Duitsche en Italiaansche formaties van het luchtwapen hebben ravitailleerings- kolonnes en troepenconcentraties van den vijand uiteengedreven. Op luchtsteunpun- ten werden aanzienlijke verliezen veroor zaakt. Bij aanvallen overdag van Britsche luchtformaties op de bezette Westelijke gebieden, werden 5, in het gebied der Noordzee 2 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten. In de late avonduren deden Britschei vliegtuigen aanvallen op West-Duitsch ge bied. Vooral op de stad Essen. De be volking leed verliezen. Er ontstond hoofd zakelijk schade aan gebouwen. Nachtja gers en afweergeschut van het lucht wapen hebben 5 vliegtuigen doen neer storten. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben overdag installaties aan de Zuid oostkust van Engeland aangevallen. Des nachts vielen zij het stadsgebied en wer ven van Sunderland aan, waar uitge breide branden werden waargenomen. Itallaansch weermachubericht Gevechten in Tunis Aan het front van de Syrte wederom' verkenningsacties. Tijdens de gevechten der laatste dagen in FeZZan, heeft de vijand gevoelige verliezen geleden. Wij hebben 50 gevangenen gemaakt, onder wie twee officieren. In Tunis zijn tij dens gevechten, die op het o ogenblik nog aan den gang zijn, 14 tanks, 2 ge- S3? SB? Bijhuwelijken uit berekening blijken later gewoonlijk groette reken fouten te zijn gemaakt. Feuilleton 32 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk De storm werd steeds heviger en rukte en rammelde aan zijn wagentje. Maar met vaste hand stuurde Kees zijn wagen langs de stille Nederlandsche wegen naar de kust. Het sloeg drie uur, toen hij door Haarlem reed en het was nog geen half vier, toen hij voor zijn villa stopte. Alles was natuurlijk in diepe rust. Hij opende het hek en ontsloot de deur van zijn garage, Toen reed hij zijn wagen binnen. Kees schudde het water van zich af. De regen striemde in zijn gezicht, doch het deerde hem niet. Hij huiverde, toen hij de sleutel in het slot stak en de zware voordeur opende. In de gang trok hij zijn schoenen uit, want hij had natte voeten. Het regenwater was onder de motor, door de pedaalgaten in den wagen gekomen en had hem half doorweekt. Hij maakte z'n koffer open, trok schoione sokken aan en pantoffels. Toen liep hij naar boven. Voor de deur van zijn vrouw's slaap kamer bleef hij even staan en luisterde. Ze sliep. Hij hoorde haar regelmatige ademhaling, Toen dacht hij aan haar woorden op de foto en liep naar binnen. Bijna gelijk werd ze wakker en maakte licht op haar tafeltje, naast het bed. Toen zc hem zag, met een vriendelijke pantserde auto's en talrijke voertuigen •vernield- Een vliegveld in Lyb'ië is ge bombardeerd" en onder mitrailleurvuur ge nomen door een Italiaansche luchtforma- tie, die een brandstoffenopslagplaats :n brand schoot en op den grond vliegtui gen en gemotoriseerde strijdmiddelen ver nielde. Andere eskadrilles onzer lucht macht vielen vooruitgeschoven stellingen van den vijand in de streek van Tunis aan- Vier toestellen werden door jagers van de Spil neergeschoten tijdens lucht, gevechten overdag. Twee onzer machines keerden niet terug. Eenige bommen, uit geworpen op- het stedelijk gebied van Siacca (Agrigento) hebben gistermiddag beperkte schade doen ontstaan. Er vielen 7 dooden en 1 gewonde onder de bur gerbevolking- Door optreden van den vij and hebben we twee torpedobooten ver loren; een groot deel der bemanning is gered. Luchtgevecht hoven Lybië Het 994 com'mtiniqué van het Italiaan-.- sche hoofdkwartier luidt: Gehinderd door zandstormen' was de bedrijvigheid in de lucht in Lybië gis teren aan weerszijden levendig. In her haalde gevechten werden 11 Vliegtuigen neergeschoten door jagers van de Spil en wel vijf door Italiaansche en zes door Duitsche jagers. Ons vierde regi ment jachtvliegtuigen droeg tot dit suc ces bij door twee 4-motorige vliegtuigen te vernielen, waardoor het zijn 500e over winning behaalde^ Voorts werden drie vliegtuigen door de Italiaansche en Duit. sche afweer neergehaald. Vijandelijke luchtbombardementen op bewoonde plaat sen veroorzaakten verliezen onder de bevolking. De schade is niet ernstig. Aan het front in Tunesië mislukten herhaal delijke vijandelijke aanvallen-, ondernomen met steun van gepantserde afdeelingen. Verscheidene tanks wierdien vernield- Es kadrilles van onze luchtmacht hebben in opeenvolgende golven troep enkol onnes en concentraties van motorvoertuigen met succes aangevallen; een tiental van die voertuigen werden in brand geschoten. De havenwijken van Algiers en Bone werden eveneens krachtig gebombar deerd. Een vliegtuig dat in het commu niqué van 12 Januari als vermist was opgegeven, is op zijn basis teruggekeerd. BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE Wanneer en hoe? Wanneer werkt de bewakingsdienst te gen sabotage? Het antwoord ,op deze vraag kan in zekeren zin kort zijn, en luiden: „in normale omstandigheden niet". Wanneer zich geen sabotage-gevat 1 en voordoen of te vreezen zijn in de ge meente, blijft de dienst een orgaan in ruste. Slechts wanneer de omstandig heden zulks noodzakelijk mochten ma- lach o.p zijn gezicht, werd ze gerust. Hij was dus teruggekomen. Langzaam liep hij op haar toe, drukte de uitgestoken hand en zei: Daar ben ik weer Jo, in één stuk van Berlijn naar hier. Gisteravond zag ik eerst je fpto, die je in m'n koffer had gestopt en las ik de woorden, die je er achter op had geschreven. Ik mocht je niet langer laten wachten, Jo. Hadden die woorden een diepere beteekenis.? Hij ging zitten op den rand van haar béd, met -haar hand in de zijne. Jo blikte naar hem op. Maar in zijn beeld weerspiegelde dat van Wim. Ze had hem de laatste dagen niet meer uit haar herinnering kunnen wegbannen. Tel kens zag ze hem, verontwaardigd en boos, weer voor zich. Wie had -recht op haar, Wim of Kees? Wim had de oudste rechten, Zeker,, maar hij had de verloving verbroken zonder een eigenlijke reden. Met Kees was zc Wettig getrouwd en Kees was goed voor haar. Had hij haar niet een onbezorgd leven verschaft en was hij niet altijd vol attenties voor haar ge weest? Was hij nipt terstond uit Berlijn naar haar teruggekomen, omdat zij, in een sentimenteel© bui achter op de foto had geschreven, dat ze iederen dag op hem zou wachten? Maar toen had ze Wim nog niet weergezien. En nu was Wim weer in haar leven teruggekomen. Je weet, Jo, wat ik je den laatsten keer gezegd heb: ik houd van je en ik heb steeds van je gehouden, van den eersten dag af, dat ik je ontmoette, hoorde ze Kees zeggen. ken, komt het personeel van den dienst in actie. De leden van den dienst staan onder bevel van het hoofd der plaatselijke politie. Een belangrijk punt voor hen, die zich voor dezen dienst opgeven, is, dat een bewaker nooit alleen'op post'komt te staan. Ook hier wordt het principe „één man 'is geen man" gehuldigd en wordt dientengevolge de bewaking van elk object toevertrouwd aan een groep van ten minste drie personen, ten einde een waarborg te hebben, dat de wacht op doeltreffende wijze kan plaats hebben en de bewakers in de gelegenheid zijn in geval van sabotage desnoods telefo nisch de hulp van de politie in te roepen. Het bij den bewakingsdienst ingedeelde personeel ontvangt een vergoeding van f 0.50 voor elk uur, dat het in werke- lijken dienst is geweest. Gedeelten van een uur, langer dan een half uur, wor den voor vol gerekend, gedeelten, die korter zijn, worden niet meegerekend. Wordt de dienst vervuld met onderbre king van wachturen welke in een wacht lokaal worden doorgebracht, dan wor den deze uren voor de berekening der vergoeding meegeteld. Uit het bovenstaande blijkt wel, dat er naar gestreefd is de voorwaarden te scheppen om een goede uitvoering van den bewakingsdienst tè garandeeren pp een manier, die op zoo redelijk moge lijke wijze rekening houdt met de belan gen en de veiligheid der bewakers, een omstandigheid, die er zeker toe kan bij dragen de animo voor vrijwillige melding te verhioogen. Een grooit aantal vrijwil ligers maakt de kansen op verplichte aanwijzing zoo gering mogelijk, j „Meldt u vrijwillig bij den bewakings- dienst tegen sabotage". U doet daarmede een goede daad in het belang van uw I mede-gemeenteleden en.... van uzelf. DE EVACUATIE EN VERPLICHTEN ARBEID Op een gemeenschappelijke vormings bijeenkomst van de NSB en de NSDAPi welke Zondag te 's-Hertogenbosch is ge houden, heeft de leider van het Arb'eits- bereich der NSDAP in Nederland, Haupt- dienstleiter Schmidt, aldus de Deutsche Zeitung, verschillende actueele problemen besproken en een beroep gedaan op me dewerking en begrip. Wat de evacuatiemaatregelen betreft, welke in het belang van liet Nederland sche volk werden genomen, deed spreker een beroep op- de kwartiergevers en -ne mers, tot wederzijdsch begrip, waarbij hij een socialistische houding eisdhte, die allen het gemakkelijkst over de moeilijk heden heen zou kunnen helpen. Hoezeer ook de Nederlandsche en Duitsche auto riteiten zich inspannen om de hardheid, van deze maatregelen te verz'achteni, moest anderzijds deze militaire taak toch worden uitgevoerd. Betreffende de inzet van Nederland sche arbeiders in Duitschland, wees spr. er .op, dat de gerechtigheid verlangde, dat ook de beter gesitueerde lagen hun aandeel leverden. Mjem zou daarom vol gens leeftijd en geboortejaar te werk i moeten gaan om allen, wier arbleids-1 kracht niet doelmatig werd gebruikt, tot werknemen in Duitschland te brengen. Hoewel Hauptdienstleiter Schmidt de b'oeren, arbeiders, handswerklieden, amb tenaren en alle lagen, die hun krachten, in Nederland volledig aanwendden, de hun toekomende erkenning niet onthield, zoo liet hij toch tevens aan de vasty beslotenheid van de Duitsche autorite.- ten alle overbodige krachten daar in te zetten, waar 'ze ook zouden worden, gebruikt, geen twijfel bestaan- ,,Wie niet werkt moet het leeren. Wij kunnen ons de luxe niet pe'rmitteeren, dat er nog steeds jonge menschen eten zonder te werken; daarom zullen wij hen in den loop van het jaar 1943 doelmatig aan het werk zetten". VERSCHILLENDE BERICHTEN OHlcleele Landbouwmededeelingen voor de Provincie Zeeland Arbeidaloonon in den landbouw In de regeling van Iconen en arbeids voorwaarden voor de akkerbouw-, tuin bouw- en veehouderij-bedrijven in Zee land zijn, ingaande 14 Dec. 1942 eenige wijzigingen gebracht, waarvan de voor naamste hieronder volgen: De arbeidstijden bedragen per week ten hoogste: a. voor knechts, die met de verzorging van vee en paarden zijn belast van Maart t/m. Nov. 70 uur, van Dec. t/m. Febr. 65 uur; b. voor de andere arbeiders van Maart t/m. Nov. 58 uur, van Dec. t/m. Febr. 48 uur. De loonen zijn thans als volgt vast gesteld: a. Voor een volwassen knecht, die min stens een uur vroeger aanvangt dan de arbeiders: f22.per week; b. Voor een volwassen kneciht, die min der dan een uur vroeger aanvangt dan de arbeiders: f21.— per week; j Aan den eersten- of opperknecht wordt op akkerbouwbedrijven van meer dan 35 ha., 50 cent per week betaald boven het knechtsloon, j c. Voor volwassen arbeiders 36 cent per uur. Bij Hooi- en oogst werk en bij dorsdhJ1 met eigen garnituur in eigen onderne ming van Mrt/Nov. wordt 4 cent per uur extra betaald. Bij kunstmcststro.ohh werdt 5 c'ent per 100 kg. extra betaald, j Voor oven-uren op werkdagen tus schen 4 en 22 uur wordt 5 cent extra betaald. Voor nachtarbeid (tusschen 22 en 4 uur) en niet-gebruikelijken arbeid op Zon- en feestdagen wordt 10 cent per uur extra betaald. j Voor thuis-wdóJtl en op Zon- en feest dagen wordt f 1.50 betaald. Voor een trije wOning met bijbehoorenden tuin mag f 1.50 per week worden afgetrokken. Voor zaaiklaar opgeleverd aardappel land mag het loon per week met 5 cent per are worden verminderd. ZelfVerzorglng melk De melkveehouders worden er op at- tent gemaakt, dat volgens de nieuwe I distributievoorschriften voor eigen ge- j bruik niet meer dan 1/2 liter melk per dag en per persoon mag worden ge bruikt, ongeacht de leeftijd. De vaste arbeiders en hun gezinnen die als zelfverzorger bekend staan, vallen eveneens onder deze bepaling, zoodat de melkveehouders aan deze personen even eens slechts liter per dag en per persoon mogen verstrekken. Hierop zal controle worden uitgeoefend. Zunstmestdistributie Evenals het vorig jaar worden de reeds uitgegeven kunstmesttoewijzingen ook dit jaar weer herzien aan de hand van het teeltplan voor 1943. Kwam het vorig jaar niet iedereen voor herziening in aanmerking, thans is dit wel het geval, ja is men zelfs verplicht. een teeltplan 1943 in te dienen. De voor het indienen gestelde eind datum is 1 Maart 1943, doch het wordt ten sterkste aanbevolen te zorgen, dat het teeltplan reeds op Februari is inge diend, daar men geen kans ziet om iedereen tijdig in het bezit van de bon nen te stellen, indien het grootste ge deelte van de aanvragen niet reeds op 1 Februari a.s. binnen is. DE WND. PROV. VOEDSELCOM- I- MISSARIS VOOR ZEELAND. (Wfrdt vervoUjd) Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van sociale zaken is een technische herziening tof stand gebracht van de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 In beide wetten is als nieuwe bepaling opgenomen, dat voor de premiebereke- niing dagen waarop niet gearbeid is, maar waarover de werkman vain zijn werkgever lo,on heeft ontvangen, als ar- beidsdagen wio,rdein beschouwd. Artikel 41 der Ongevallenwet 1922 is geschrapt, j Voorts hebben enkele verschuivingen van bevoegdheden naar den secretaris-gene raal, de raden van arbeid en de rijks verzekeringsbank plaats gevonden. Tevens zijn de op beide wetten betrek king hebbende loonadministratiebesluiten bij deze wetsherziening aangepast, Kolendampvergiftiging Ten huize van den heer Mourik te Enk huizen heeft 'zich een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan, waar bij de 58-jarige heer A- L. D. Damfenj uit Heemstede om het leven gekomen. De heer Damen was, met twee cob lega's, den. geheeten dag b'ezig gjeweastj, de boeken van het plaatselijk NAF-kan- toor te controleeren. Daar de afvoer van de gaskachel, welke in het vertrek brandde, niet goed functionneerde, zijn de controleurs 's middags onwel gewor den. Voor den heer Damen mocht me- i dische hulp niet meer baten. Gemeenten met eigen politie-ambtenaren aangewezen In de Staatscourant van 13 dezer is opgenomen een beschikking van de se- cretarissen-generaal van justitie en bln- nenlaodsche zaken, waarbij de gemeenten worden aangewezen, waar de politie- dienst door eigen ambtenaren der ge- meente wordt waargenomen, j Zeeland: Goes, Middelburg, Terneu- zen, Vlissingen, Zierikzee. I Doodvonnis voltrokken De Nederlander Bob Hellenberg, uit Amsterdam, is bij vonnis van het Deut sche Obergericht van 6 November 1942 wegens moord en verboden bezit van wapens ter dood veroordeeld. Hellen berg heeft in strijd met alle oproepen tot inlevering van wapens een pistool met scherpe munitie en een cylinder- revolver in zijn bezit gehad ©n een 71- jarigen man doodgeschoten. Het vonnis is na bestudeering der kwestie van gra- tieverleening voltrokken. ZIERIKZEE. Geslaagd voor het Prak- tijkdiploma Boekhouden van de Nederl. Associatie v. Praktijkexamens: mej. G. bij de Vaate en de heeren J. W. van den Berge, W. C. Goedegebuure en J. H. van den Ouden, opgeleid door mej. M. J. A. Fermin, alhier. ELKERZEE. Burgerlijke Stand over De cember. Geboren: 30. Maria Adriana, d. van P. C. de Wit en J. A. Fobteie. ZONNEMAIRE. Loop der bevolking. De bevolking bestond op 1 Januari 1942 uit 425 m. en 392 vr. Zij vermeerderde door geboorte met 3 m'. eni 9 vr. en door j vestiging met 15 m. en 31 vr. Zij ver- j minderde door overlijden met 3 m. en 5 vr. en door vertrek mletj 9 m. en 21 vr. I De bevolking bestond alzoo op 31 Dec. 1942 uit 431 m. en 406 vr. De bevolking vermeerderde^ met 20 personen. In het jaar 1942 werden 7 huwelijken gesloten ST-PHILIPSLAND. Burg. Stand over 1 December. Geboren: 7. Jacob, z. van M. Klippel' en jM'. M. Moerland; 23. Neeltje Elisabeth, d. van A. A. Fontijne en S|. C. Quaak. Gehuwd: 4. Hubertus Deurloo, 24 j. j.m., (van Tholen) en Josina Ma ria van Dijke, 21 j. j.dl.; 11. Johannes Verwijs, 23 j. j.m'., ien Maria Cornelia Kempeneers, 21 j- j.d. Overleden: 7. Jo- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vrijdag) zon onder 16 55 Morgen (Zaterdag) zon op 8 44 zon onder 16 56 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 4.04; maan op 13.41 Volle maan Donderdag 21 Januari. Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Een hooikist in gebruik; bespaart gas en electriciteit- hanna Kornelia van Dalen, 84 j\, wed. van Pieter van Dijke; 11- Johannes Reijn- goudt, 43 j., echtg. van Jozina Noort., hoek; 13- Suzanna Romeijn, 92 j., wed. van Marinus Heijboer; 18. Jacob Meijer, 51 j., echtg. van Adriana van Donge;. 26. Neeltje Elisabeth Fontijne, 2 d., d. van Adriaan Anthonie Fontijne en Sara Catharina Quaak. Ingekomen: 2- Johannes Verwijs van Steenbergen; 2. Pieter- L. van Dijke van Wemeldinge. Vertrokken: 12. Louisa Jo sina Quist met kind naar Halsteren; 11. Doortje J. v. d. Dussen naar Oud-Vos- senieer; 28. Floor A. C. v. Twist naar St.-Maartensdijk. ST.-PHILIPSLAND. Op 1 Januari 1942 bedroeg het aantal inwoners dezer ge meente 2141, n.l. 1105 mannen en 1036 vrouwen. Geboren werden 15 mannen en 17 vj^ouwen, terwijl zich 39 mannen en 36 vrouwen vestigden. De vermeerdering bedroeg dus 107 inwoners. Er overleden 11 mannen en 5 vrouwen, terwijl 38 mannen en 39 vrouwen vertrokken. De vermindering bedroeg dus 93 inwoners. Het .inwonertal vermeerderde dus met 5 mannen en 9 vrouwen en bedroeg op 31 December 2155, n.l. 1110 mannen en 1045 vrouwen. Het "aantal huwelijken be droeg 25. Op de tentoonstelling van konijnen door de vereeniging „Sport Veredelt" be haalde de heer C. M. Verwijs met haas- kl. Vlaanische Reus de volgende prijzen: kooi 26 voedster jong, le z.g. tevens kampioen der tentoonstelling; kooi 6, ram, jong, le z.g. mooiste haaskl. ram1 werd samen met kooi 26 mooiste fok- paar der tentoonstelling; kooi 106, mooiste haaskl. ram, jeugdklas; kooi 116 mooist® De stormers en stormaters, die hun Kerstverlof in eigen land hebben doorge bracht, zfjn Maan dag weer vertrokken om hun plicht te vervullen in den Germaanschen Landdienst. Voor hun vertrek werden zy op den Dam te Amsterdam toege sproken en geïn specteerd door den Bannfilhrer Toss van de Befehlsstelle der Hitier Jugend en den stafleider van den J eugdstorm opperbanheer <7. Quispel. (V N.P. De Haan Pax s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1