ERFENIS-HUWELIJK ff S BW B Hj'\k ff luchtdoelgeschut. Vier Vjjandelljke vlieg- mislukte sovjetaanvallen verlies aan tankschepen Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertestleclief) A. J. DE LOOZE, Zieriküee - HoofdredaotenrM. J. KOSTEN, Zlcdkzee K 2610 Donderdag 14 Januari 1943 99.te Jaargang No. 15138 m|1| autft,s In Noord.Afrlk, WB. 1 ren overdag en des nachts aanvallen van de Duitsche en Italiaansche .luchtmacht WÊJf ill I I ""V IP* ff"® I C gericht op vijandelijke vliegvelden met ff B EL— J f fl BK M In La sterke bezetting en stellingen van net BM B USUI E m B B ua JmBB BB BHI 4|# B B Baa tuigen werden neergeschoten. In den vroegen ochtend van hqden ondernamen W B to aal M b a i a BBk. Britsehe vliegtuigen wederom systeem- KJl 5 n B^ 9 K Enfc M B looze aanva'ten op West-Duitsch gebied. -F B V*- I I lila tel. B B B B Baa De verliezen aan menschenlevens en de fl fl W W J ^^^ff ^^ff L_ schade zijn gering. Aau de Kanaalkust verloor de vijand gisteren 2 vliegtuigen. waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van '1797 1889 'tallaaniehweermachtsberlcht Horigs luchtactie boren Syria Het Italiaansche weermachtsbericht van Dinsdag luidt als volgt; Boven de Syrte is de activiteit in de lucht bijzonder hevig geweest. Bij stout moedige en herhaalde acties, welker doel treffendheid men lveeft kunnen waarne men, hebben Italiaansche formaties ge vechtsvliegtuigen en Duitsche formaties bommenwerpers, vooruitgeschoven vlieg velden en concentraties van gemechani seerde strijdmiddelen en troepen aange vallen, Achttien vliegtuigen werden tij dens luchtgevechten neergeschoten, zeven door Italiaansche jagers, elf door Duit sche toestellen. Een auSler toestel werd door .luchtafweergeschut vernield, vier machines verbrandden öjp- den grond. Vier onzer jagers zijn niet teruggekeerd. In Fezzan zijn numeriek sterkere strijd krachten der tegenpartij gedwongen te rug te trekken. De voorgenomen hergroe peering van onze garnizoenen in het Zui delijk gebied van Libye wordt voortge zet. In Tunis stieten door tanks gesteun de aanvallen van den vijand op de ver dediging onzer vooruitgeschoven posten. Plaatselijke gevechten zijn aan den gang. Het Duitsche luchtwapen heeft een Algerijnsch vliegveld gebombardeerd. Tal rijke op den grond staande vliegtuigen werden zwaar beschadigd en een munitie- opslagplaats werd getroffen. Bovendien kreeg een koopvaarder 'in de haven van Bougie bomtreffers. In den loop van le vendige luchtgevechten werden vijf vijan delijke vliegtuigen neergeschoten. Gistermiddagheeft de vijand een aan* val ondernomen op Napels en omgeving. De schade is onbelangrijk. Bij het instor ten van eenige woonhuizen leed. de be volking eenige verliezen. Tot dusver wer den 23 do,oden en 65 gewonden geteld. Van de acht meermotorige vliegtuigen die aan ae actie deelnamen, werden er vier vernield, één door den luchtafweer en drie door terstond opgestegen jagers. Van de vliegtuigen stortten twee in de provincie Salerno neer. In de nabijheid van de plaatsjes Acerno, Calvanico en San Cipriano en één bij Lioni in de provincie Avellino. Het viprde toestel viel ■tusschen de eilanden Iskia én Procida in zee. Eenige inzittenden kwamen om het leven, andere werden gevangen genomen. TUSSCHEN KAUKASUS EN DON en aan hot Iimonmeer Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag mede: Tusschen Kaukasus en Don, in het ge bied van Stalingrad en in het Dongebied, heeft de vijand wederom met gebruik van sterke strijdkrachten, op de tot dui ver bestaande zwaartepunten aangeval len. Hij. werd in verbitterde gevechten, deels in tegenaanvallen, afgeslagen en verloor 63 tanks; 45 alleen bij Stalin grad- De zware verliezen van den vij- ;ind zijn in overeenstemming met het massale gebruik van infanterie. In te genaanvallen is een divisie infanterie in gesloten en vernietigd'. Ruim 1000 ge vangenen werden binnengebracht. Een Duitsch tankcorps heeft sedert 6 Dec. 1942 in de groote bocht van den Don 511 tanks vernield- Bij plaatselijke aanvalsacties in den eentralen sector van het front zijn ster ke stoottroepen de vijandelijke stellin gen binnengedrongen, hebben die over een breedte van een K-M. opgerold or gevangenen en buit gemaakt. Ten Zuid oosten van het Ilmenmeer heeft de vij and met sterke infanterie- en tankstrijd- krachten zijn vergeefsche aanvallen voort, gezet. 24 tanks werden bij deze felle gevechten vernietigd. Het transportver- keer op de Moermansklijn is ook gisteren door luchtaanvallen zwaar getroffen. In Lybië heeft het Duitsche en Italiaan sche luchtwapen in herhaalde acties Brit. sche vliegtuigen en concentraties troepen en vrachtauto's met bijzonder succes be streden. Jagers en afweergeschut schoten 17 vijandelijke vliegtuigen neer. In Tunis zijn plaatselijke gevechten met vijande lijke strijdkrachten, die de stellingen on zer gevechtsvoorposten aanvielen, aan den gang. In de haven van Bougie is .een koopvaarder van 5000 brt. beschadigd. Artillerie-stellingen en concentraties vrachtauto's in Noord-Tunis zijn het doel wit geweest van andere luchtaanvallen- Vijf vijandelijke vliegtuigen werden neer. geschoten. Laat in den avond heeft de vijand lukraak storingsaanvallen gedaan op West-Duitsch gebied. De ontstane ver liezen en schade zijn gering- - De vijand verloor twee vliegtuigen. In een extra-weermachtsbericht deelde het Duitsche opperbevel mede: In onophoudelijke aanvallen op de laat ste resten van de zwaar beschadigde;, maar nog drijvende schepen van het tankkonvooi, waarvan reeds 18 schepen De zelfzuchtige bewijst slechts diensten aan hen van wie hij wederdiensten kan verwachten Feuilleton 31 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeswijk IX. Op een stormachtige» avond in het b'egin van November reed' Kees Blokker in zijn wagentje Berlijn binnen- Hij had een tocht van méér dan vijfhonderd kilo meter achter den rug en hij was ver moeid. Het eerste het beste hotel, dat hij zag, moest hem 's nachts maar onder dak verschaffen- Rust en sl&ap had hij noodig. Hij bracht z'n wagen naar een gaiage eft ging met z'n koffers naar een hotel, dicht bij de Potsdammerplatz, een hotel, waar hij al eens eerder was geweest. Op zijn kamer gekomen, pakte hij een der koffers uit. Z'n voorraad schoon waschgoed slinkte aanmerkelijk en het beste was, om maar eens een koffer met vuil goed naar Aerdenhout te zenden. Toen hij z'n pyama uitpakte, -viel er een foto uit. Het was het portret van zijn vrouw, zooals hij haar nog niet had' gezien. Geboeid ging hij op den rand van zijn bed' zitten en bekeek de foto lang en aandachtig. De foto was op de tennisbaan gemaakt en ongetwijfeld! wist ze zelf niet, dat ze gekiekt was- Ze stond1 klaarblijkelijk in een druk gesprek met een paar dames; de tennisracket nog in de Üand. Uit haar gezicht straal de levenslust en vreugde. Zoo was z'n kleine Jo- Leuk van haar, dat ze een foto had gestopt in z'n koffer- HIJ draaide het kiekje om en zag, dat ze op d«n achterkant van <1jb kaart wat geschreven had. mot een inhoud van 124.000 brt. vernie tigd waren, hebben de Duitsche duikboo- ten nog twee tankschepen, met een in houd van 17.000 brt. in den grond ge boord en nogmaals het derde getorpe deerd, welks ondergang door de zeer sterke afweer niet kon worden waarge. nornei Andere duikbooten hebben In het Noor den en Zuiden van den Atlantische.^ Oce aan voor het grootste deel uit konvooien. 14 schepen in den grond geboord met een gezaménlijken inhoud van 72000 brt. Hiermede heeft de vijandelijke transport- vloot in totaal 16 schepen met een inhoud van 84.000 brt. verloren. in den Westelijken Kaukasus Het opperbevel van. de Duitsche weer macht deelde Woensdag het volgende mede: In den Westelijken Kaukasus heeft de vijand zijn plaatselijke aanvallen, die hij sedert geruimen tijd had gestaakt, hervat. Herhaalde pogingen om in de Duitsche en Rumeensché stellingen bin nen, te dringen, mislukten door het af- weervuur, met zware verliezen. Aan' het front in het gebergte werden door storm troepen talrijke vijandelijke ste.lingen 'ver nietigd. Aan de rest van het Zuidelijk front duren de gevechten voort. 28 pant serwagens werden kapot geschoten. Na krachtige artillerievoorbereid'ng gingen de bolsjewisten in den sector van Hon- gaarsche troepen tot den aanval over. In verbitterde gevechten'werden zij afge weerd met medewerking van Duitsche troepen, Duitsche en snelle Hon'gaarsche gevechtsvliegtuigen opereerden dag en nacht op vernietigende wijze tegen ge reed staande vijandelijke strijdkrachten en op marsch zijnde troepen. Bij de voortzetting van eigen aanvalsoperaties ril den eentralen sector vielen vele hon derden gevangenen en een aantal pant serwagens en kanonnen in onze han den. Het steunpunt Welikije Luki b'leef zich met heldhaftige dapperheid verdedigen, terwijl de eigen aanval tot ontzetting van het steunpunt, vorderde In het gebied van het Ilmenmeer en het Ladogameer viel de vijand hevig aan. Alle aanvallen strandden met zware ver- i liezen op den hardnekkigen tegenstand der Duitsche troepen. De bolsjewieken verloren in deze gevechten 52 tanks. Bij de hevige luchtgevechten van deze dagen schoten Duitsche jagers 52 vliegtuigen neer, waarvan 36 in den Noordelijken sec tor; een eigen vliegtuig wordt vermist. In Tunesië verloor de vijand bij de nog voortdurende plaatselijke gevech ten, tot dusver 14 pantserwagens, 2 ge pantserde verkenningswagens en een iWanneer je in den vreemde mij ziet en je verlangt mar me, kom dan terug. Ik zal iederen dag op je wachten. Dat was alles: drie regels achter op een foto. Maar ze hielden veel in. Ze wachtte dieren dag op hem. Als hij naar haar verlangde, moest hij maar te rugkomen. Hij dacht nog terug aan zijh vertrek uit Aerdenhout, nu al weer drie weken geleden. De bontmantel, de zoenen en de scène. De voorwaarden, die ze voor hun huwelijk waren aangegaan. Wat be- teekenden aiu deze simpele woorden ach ter op de foto? Waren ze een b'ekente- nis? Een biecht? Ik zal ièderen dag op je wachten. Lang dacht Kees dien avond in zijn hotel na over deze woorden en toen hij, vermoeid van de lange reis, eindelijk in bed stapte, was hij tot de conclusie gekomen, dat hij haar niet langer meer mocht laten wachten.-Met die gedachte viel hij in een diepe slaap. Den volgenden dag reed hij naar Hol land. Hoe dichter hij bij de grens kwam}, hoe slechter het weer werd'. Er raasde een zware Noordwester storm en op de open wegen had zijn lichte wagentje het, schuin tegen den storm in, slecht te verduren- Een neerhangende tak van een boom had een gat in het zijruitje ge slagen en de wind en de regen kwa men er vrij door binnen. Kees had zich in zijn regenjas gewikkeld en krampach tig klemde hij het stuur tusschen zijn handen- Hij drukte het gaspedaal haast door de vloer van het wagentje heen,, doch de storm belette hem snel vooruit te komen. Het was reeds 'avond, toen hij Oldenzaal bereikte. Wanneer hij door reed', zou hij midden in den nacht in Aerdenhout aankomen, maar dat hinder de niet; hij verlangde naar huis, naar zijn vrouw, die op hem wachtte. (Wcrrft vervolgd) funest 7oor de geallieerden in Noord-Afrika Men hecht te Berlijn aan de vernieling van dertien tankschepen met 174.000 ton benzine en olie voor Noord-Afrika aan boord zeer groote beteekenis. Tot nu toe, zoo verklaart men, heeft men de vijandelijke tankvaart nimmer een zoo zwaren slag ineens toe kunnen bren gen, omdat eonvooien, alleen of bijna alleen uit tankschepen bestaande, slechts sporadisch voorkwamen. In het algemeen werden tankschepen in' kleinen getale in groote handelsoonvooien „meegesmok keld". Het ontstaan van een strijdtooneel in Noord-Afrika, dat zeer groote' behoefte heeft aan olie en benzine, maakt het ech ter voor de geallieerden noodzakelijk dat veel grooter hoeveelheden olie en benzine dan tot nu toe ineens over den Oceaan worden gebracht. De vernieling van een dergelijk tank oon vooi berekent voor de geallieerde scheepvaart een zeer zware slag, die zich ongetwijfeld op verschillend terrein zal doen gevoelen, zoo' verklaart men. In de scheepvaart, doordat tankschepen schaarsch en slechts moeilijk te vervan gen zijn in verband met den langen duur van het bouwen. Doch meer nog zal de terugslag zich naar men aanneemt doen gevoelen op het front in. Noord-Afrika, waar strijd, laat staan een offensief, on mogelijk is zonder voldoende hoeveelhe den vloeibare brandstof. Hoe het verlies van dertien tanksche pen uit een oonvooi van zegtien zich in de practijk op dit front zal doen ge voelen, kan thans onmogelijk worden ge zegd, maar dat het bemerkbaar zal zijn acht men wel zeker. In ieder geval doet zich thans voor de Amerikanen en Engel- schen het nadeel gevoelen van het feit, dat zij er niet tezamen met het Engel- sche achtste leger in geslaagd zijn de troepen van de As in één slag van het Afrikaansche strijdtooneel te verwijderen en de verbinding tusschen Egypte en Fransch Noord-Afrika te bewerkstelligen daar ze in dat geval hun vloeibare brand stoffen van de naburige olievelden van Mesopotamië zou kunnen betrekken. Tusschen Groot-Brjttannië en China is een verdrag onderteekend over de af schaffing van de exterritoriale rechten. Nadere b'izonderheden over den inhoud' van het verdrag zijn niet bekend ge maakt. Ook tusschen China en de Ver. Staten is 'n verdrag onderteekend, waar bij alle exterriorialB rechten der Ver. Staten in China wonden opgeheven- Bckinnlmachung Mastera a der Qebarttjafcrgingo 1901, 1909 ncd 1903. Alle raënnlichen Reichsdeutschen der Geburtsjahrgënge 1901, 1902 und 1903, auch diejenigen, die bereits vor Oder wëhrend des Krieges gedient haben oder dureh Wehrersatzdienststeüen der Hei mat erfesst, ge muster t. unabkömmlich, be- reitgestellt oder zurückgestellt worden sind habben sich zur Musterung wie- folgt zu melden: a) Aujp den Provinzen Sudholla nd. und See land in Den Haag, Schule Frederikstraat 28. Am 25. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr die Buchstuben A—J. Am 26. 1. 1943 Vorm. 8 30 Uhr die Buchstaben K—-R. Am 27. 1. 1943 Vorm. 8.30 Uhr dib Buchstaben S—Z- Die Meldepflichtigen haben Wehrpass und sonstige Ausweispapiere zowei drei Passbilder 37X72 mm in bürgerlicher Klei. dung, ohne Kopfbedeckung, Brillenlrager das Brillenrezept, tnifzubringeo. Inhaber eines Wehrpasses haben diesen, sofern sie ihn nicht bei sich führend', umgelhend anzufordern und zur Musterung mitzu- bringen Juden haben nicht zu erscheien. Den Meldepflichtigen wird das Fahr- geldl 3. Klasse gegen Vorzeigen der Fahr- karte bei der Meldung zurückerstattet. Sie erhalten ferner bei einer Abwesen- heit vom Wohnort von mehr a3js 8 Stuin- den eln Zehrgeld. Den Haag, den 12. Januar 1943. Der Reichskommissar fiir die besetzten Niederiandischen Gebiete Der Generalkommissar für das Sicherheitswesen gez. RAUTER, SS-Gruppenführer und' Generalleutnant der Polizei. bewaiciSGSD^^^ tegen sabotage Voor wie? Voor den bewakingsdienst tegen sabo tage, die weldra in alle Nederlandsche gemeenten georganiseerd zal worden, ko men in de eerste plaats in aanmerking zij, die zich uit vrijen wil voor dit doel opgeven. Men verwacht, dat het er velen zullen zijn, zoodat zij de groote meerderheid zu.len vermen en verplichte indeeling slechts een betrekkelijke uit zondering zal zijn. De vrijwi.lige aanmelding moet geschie den met gebruikmaking van een formu lier, dat van gemeentewege gratis ter beschikking wordt gesteld en verkrijgbaar is op het politiebureau of de gemeente secretarie. De beoordeeling der gegadig den geschiedt door het hoofd der plaat selijke politie. Een geneeskundig onderzoek kan ach terwege blijven en ook behoeven geen bepaalde leeftijdsgrenzen te worden in aöht genomen. Zeer belangrijk is de be paling, dat de bewakingsdiensten ook kunnen worden uitgeoefend bij wijze van nevenfunctie en dat geen personen tot het verrichten van deze diensten mogen worden aangewezen, die ten gevolge daarvan (b'.v. door den duur der wacht diensten) in de onmogelijkheid komen te verkeeren hun dagelijksch beroep naar behooren te vervullen. Evenmin komen vrouwen in aanmerking. Het ideaal zou vanzelfsprekend zijn, dat het personeel in alle gemeenten des lands geheel uit vrijwilligers zou zijn samengesteld. Geheel en al mogelijk zal dit wel niet blijken, maar het zal zeker in het belang zijn van een goeden gang van zaken, indien het aantal vrijwilligers groot wordt. Met klem wordt daarom een beroep gedaan op allen, die daarvoor in aanmerking komen, om hun volle me dewerking te verleenen óij het tot stand komen van een vlot werkenden bewa kingsdienst als afweermiddel tegen on heilen, die eventueel zouden kunnen voortvfoe'en uit sabotagedaden van men seden zonder verantwoordelijkheidsge voel, wier bedrijf in vele gevallen in den letterlijken zin van het woord slechts „kwajongenswerk" bleek. „Meldt u vrijwillig bij den bewakings dienst tegen sabotage". U doet daarmee in het belang van het algemeen een goed werk. Ken hooikist in gebruik; bespaart gas en electriciteit WANNEKE VERDUISTEREN Heden (Donderdag) son onder 16.53 Morgen (Vijjdag) zon op 8 44; zon onder 16 55 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 3.00; maan op 13 U Volle maan Donderdag 21 Janna i. Laatste kwartier Vrjjdag 29 Januari Nieuwe maan Vrjjdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Oberleutnant z. 8 W. ker.rde van een succes- vallen tocht naar vffandeltf'c gnbied met zfjn duikboot behouden terug op het steun punt aan den Atlantischen Oceaan. (P K. S(ephan- We Po P. Margarine op de boterbon Op de bonnen „boter 04" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, we'.ke gel dig zullen worden verklaard van 23 Jan. tot en met Woensdag 3 Februari a.s. zal men uitsluitend margarine kunnen krijgen. Boter zal men op deze bonnen dus niet kunnen koop en. Wel zullen uiteraard zij, die van 30 December tot en met 3 Januari j.l. een of meer bon nen „04" bij hun slager hebben ingele-< verd ter verkrijging van rundvet, te zij ner tijd rundvet ontvangen. Ter verkrijging van margarine op d« bonnen „04" dient men deze uiterlijk op Zaterdag 16 Januari a.s. bij den win kelier in televeren, desgewenscht tegen ontyangstbewijs. De winkelier wordt aan de hand van het door hem ontvangen aantal bonnen bevoorraad, zoodat hij met ingang van 23 Januari in staat is, margarine aan de klanten, die bonnen „04" Wij hem hebben ingeleverd, af te leveren. Aflevering vóór 23 Januari 's verboden. Vreugde en Arbeid Door de Ho of daf deeling Vreugde en Arbeid van Het Ned. Arbeidsfront wor den/regelmatig „bedrijfsuitstapjes naar Hilversum georganiseerd ter bijwoning van de uitzending van „Bonte Zaterdag middagen door den Omroep". Op deze wijze worden velen in de gelegenheid gesteld ook in het winter seizoen met Vreugde en Arbeid op reis te gaan. Meerdere gegevens omtrent deze uit stapjes worden gaarne verstrekt door de Afdeeling „Reuzen en Vacantie" van de Hoofd af deeling Vreugde en Arbeid. Kent gij uw eiland Op de prijsvraag der vereeniging „Stad en Lande" zijn eenige antwoorden bin nen gekomen, die getuigen van speurzin en enthousiasme voor al het mooie en merkwaardige, ddt op deze wijze ont dekt werd. Er moeten echter nog veel meer inzendingen komen! De prijsvraag luidt: Welke gebouwen in Zieriksee dragen jaartallen van vóór 1800? straat, buis nummer, jaartal; vermelden, of het jaar tal op een steen, op een gootlijst of in anders is weergegeven). Voorbeelden: 1- Oude Haven A 328, 1658 gevelsteen 2- Kleine Kerk, 1651, ankers. Als prijzen worden 3 fraaie boekwer ken uitgeloofd. Inzendingen met vermelding van naam, leeftijd, geslacht en adres vóór 24 Jan. 1943 bij hel secretariaat, Poststr. C 93. l)oor d- vereniging Het Nederlandsche Trekpaa d" is te Assen een goed g-sloag p hengsten- keurmy gebonden. De perste premie van alle aangevoer de dieren u-erd ge wonnen door den fraaien hengst ,Printe>rps d'Kulplanchë'. (V N P Van Builen Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1