ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad én Provincie Dinsdag 12 Januari 1943 99»lo Jaargang No 1 51 36 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 Directeur-Administrateur (Advertontiechef) A. J. DE LOOSE, Sierikzee - HoofdredaotenrM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2670 AFWEERSLAGIN HET OOSTEN I der Engelsehen en Amerikanen in Noord- duurt onverminderd vooit Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend: De afweerslag in het Zuiden van het Oostelijk front gaat met onverminderde hevigheid verder. Alle aanvallen van den vijand werden afgeslagen. Hierbij en bij tegenaanvallen van Duitsche troepen wer den 26 vijandelijke pantserwagens kapot geschoten. Formaties infanterie en pant- .serstrljdkrachten verdreven den vijand in samenwerking met sterke formaties vlieg tuigen uit talrijke plaatsen en vernietig den op een plaats een vijandelijk regi ment. Te Stalingrad plaatselijke be drijvigheid van stoottroepen- Jachtvlieg tuigen schoten, zonder zelf verliezen te lijden, 12 Sovjetvliegtuigen omlaag. In den centralen frontseetor veroverden ge vechtstroepen eener divisie infanterie stormenderhand 75' pantserstellingen en hakten de sterke bezetting daarbij in de pan- De bezetting van Welikije Luki bood ook gisteren heldhaftig verzet aan sterke vijandelijke aanvallen. Nieuwe aan vallen der sovjets ten Z.-O os ten van het Ilmenmeer stortten na een hardnekkigen strijd onder verlies van 17 pantserwa gens ineen. Nachtelijke uitvalspogingen van een ingesloten vijandelijke gevechts groep werd bloedig afgeslagen. Aan het front van de IJszee zette de luchtmacht de verwoesting van belangrijke inrichtin gen aan de spoorlijn naar Moermansk voort.. In luchtgevechten werden 8 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Aan Duitsche zijde werden hierbij geen verliezen ge leden. In Noord-Afrika geen gevechts handelingen van beteekenis, als gevolg van ongunstige weersomstandigheden. De luchtmacht bestookte tentenkampen en gemotoriseerde strijdmiddelen van den vijand. Britsche vliegtuigen vielen in de late avonduren West-Duitsch gebied aan. De bevolking leed verliezen» Hierbij wer den 5 vliegtuigen neergeschoten en over dag aan de kust van het Kanaal nog twee toestellen. 13 tankboeten vernietigd Zooals in eön extra bericht is bekend gemaakt, heeft het optreden van een groep puitsche duikbooten tegen een, van Trinidad naar Gibraltar onder weg zijnd konvooi, een volledig succes opgeleverd. Het zwaar beschermde kon vooi bestond uit groote tankschepen, die brandstof naar Noord-Afrika moesten overbrengen. In hardnekkige gevechten werden 13 tankbooten van tezamen 124.000 brt. tot zinken gebracht en drie andere getorpedeerd. Het konvooi werd volko men uiteengeslagen. Het verlies der la ding, bestaande uit 174000 ton brandstof is een zware slag voor de oorlogvoering Afrika. j Itallaanschweermachtsbericht Weersgesteldheid belemmert den etij d ln zijn wêermachtsib'ericht no. 960 maakt het Italiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: De weersgesteldheid, die, opnieuw verergerd is, heeft de krijgsver richten aan de fronten in Noord-Afrika belemmerd. Onze luchtmacht bombardeer de doeltreffend het vliegveld Maison Blanche, alsmede de havens Bougie en Algiers. In laatstgenoemde haven braken uitgestrekte branden uit. In het gebiedt van Tunis werden concentraties troepeu en voertuigen van den vijand, met suc ces aangevallen door Duitsche vliegtui- gen, die talrijke voertuigen in brand J schoten en vernietigden- Twee vijande- lijke machines werden door onze jagers neergeschoten. Een onzer toestellen is van de krijgsverrichtingen van dien dag niet teruggekeerd. HERDENKINGSBIJEENKOMST 1 DER W.A. TE UTRECHT Plsohiigheid in den Stadsschouwburg 1 j ln de stadsschouwburg te Utrecht is s Zondag een plechtige herdenkingsbijeen- Komst genouden, naar aanleiding van 't feit, dat op 7 Jan. 1933 de W.£. voor Mussert, ons naar het Westen richten. Nu is Dult9Chland sterker dan ooit te voren. Twee grooto volksgemeenschap pen staan in Duitsehland en Italië. Nog in 1920, aldus Mussert, heeft de toenmalige Nederlandsche regeering ge weigerd mee to doen aan de vermin king van het Duitscherijk en heeft zij het aanbod tot annexatie van het land Van Kleef afgewezen. Na 1920 is de weg naar beneden be gonnen en is hel Nederlandsche volk naar den afgrond geleid, door liedien die gecommandeerd werden van uit Was hington en Londen en die geen plichten meer kenden ten opzichte van hun volk. Mussert herinnerde voorts aan de presta- ties van de luchtmacht, de koopvaardij, de zeesleepvaart en het reddingswezen. Wij zijn nu een volk zonder macht en zonder bezittingen en de taak, om de herrijzenis te bevechten, is op onze schou ders gelegd- Als noodzakelijkheid voor Nederlands herrijzenis noemde Mussert de nieuwe geest, die ingaat tegen de ver splintering en die de eenheid wil bevor deren en ook de eendracht van ons volk, van alle Germaansche volkeren van het Europeesche continent .tegen alle jagers op bult. Tot de W.A. zeide de Leider dat zij het nieuwe beginsel moeten uitdragen- Mei groote waardeering herinnerde de Leider zijn mannen aan de welwillende toestemming die Himmler aan de Ned. Nat. Socialisten heeft gegeven om hun plicht te doen in de Waffen S-S. Na Mussert's rede reikte de Leider nog en kele strijd- en offerteekens uit. Hierna werd met het zingen van het zesde cou plet van het Wilhelmus gesloten. daar de verduistermgsvoorschriften nu eenmaal streng moeten worden nageleefd. De kapper zal zich. nu eenmaal daarvoor moeten verantwoorden voor den rechter, dat het niet toegelaten ia een zegel, aangebracht, door de bevoegde macht, te verwijderen. In het Z.-Oosten vau deze stad was een hakker bet spreekwoord „zwijgen is goud" vergeten. Hij had zich. n.l» driftig gemaald tegenover een eveneens daar wonende vrouw en haar eenige scheldwoorden toegevoegd, met het ge volg, dat die vrouw zioh hierdoor be- leedigd' gevoelde. Tegen dien bakker werd proces-verbaal opgemaakt, zoodat hij nu weer over voormeld spreekwoord zit te peinzen. Ondanks de vele bekeuringen die wor den gemaakt, terzake, dat wielrijders zonder licht of afgeschermde verlich ting rijden, werd wederom een ingeze tene bekeurd voor een dergelijke over treding. VERSCHILLENDE BERICHTEN Ultra-snelle verfilming Een nieuwe vinding op het gebied van •filmapparaten, zoo meldt het DNB uit Berlijn, maakt het thanS' mogelijk- 80-000 opnamen per seconde te doen, waardoor een kogel uit een geweerloop kan wor den verfilmd; tot dat doel is in dfert loop van het geweer een spleet aange bracht, waardoor de camera in staat is het voorbijvliegende projectiel vast te leggen- De vertooning van deze 80.000 momeriten duurt 44 minuten- het eerst in het openbaar optrad. Om PörtoföïlillQ rodt jachtopsionsr hot loVÖH drie uur precies begon de herdenkings- bijéénkomst. Onder de eeregasten bevon den zich.vele hooge Duitsche autoritei ten, alsmede vrijwel alle voornaamste Nat. Soc. functionarissen, terwijl in de zaal ook aanwezig waren familieleden van gevallenen aan de fronten, gewonden en met verlof zijnde frontstrijders. Ban leider J. J. van dier Hout sprak het ope ningswoord uit. Vervolgens gaf commandant Zonder- van een overzicht van de opkomst en de opbouw van de oude W.A. en van de gebeurtenissen die zich rondom het her nieuwde bestaan van de W.A. hebben af gespeeld. Hij herdacht de vele moeiten en offers die daarbij gevraagd werden. Hij geloofde dat de leden voor de vol gende tien jaar met dezelfde trouw en bereidheid het vaderland zouden dienen. Na deze rede hield de plaatvervangend leider van Geelkerken een toespraak Voordat de Leider sprak, zong men staande „het Oostlandlied". Mussert noemde deze bijeenkomst de herdenking van de marsch door Utrecht, gehouden op 7 Januari 1933. Hij ken- schetste als historisch feit het ontluiken van den nieuwen geest. De Leider be toogde, dat de geschiedenis van ons volk nu reeds 700 jaar oud is en vervuld met de strijd tegen twee erfvijanden, n.l. Frankrijk in zijn opdringen naar het Noorden en 'Engeland, dat een rol wilde spelen op het vasteland van Europa. Door de voortdurende onderlinge strijd in Midden-Europa moesten wij, aldus Feuilleton 29 Het Oorspronkelijks Nederlandscke roman door Henk van Heeswijk ik heb ]e nooit bedrogen, riep ze verontwaardigd uit, en ik heb mijn man niet eerder ontmoet dan na het verbreken van onze verloving. Dan kan je hem nooit zoo lief hebben, zooals wij elkander hebben lief gehad. Langzaam herwon ze weer haar zelf vertrouwen en ze antwoordde: Juist, zooals je zegt: hebben liefgehad. Maar die liefde is in mij gestorven. In ieder geval is mijn liefde voor jou dood. En nu ben ik de wettige echtgenoote var» een anderen man, van iemand, die jij niet kent, iemand, die een gentleman is. Maar je houd niet van hem, ze; hij halsstarrig. Dat spreekt uit al je' woorden. Als ik niet van hem hield, zei ze kleintjes, zou ik niet zijn vrouw zijn. In ieder geval is dat mijn zaak en niet de jouwe- Wat kwam je hier eigenlijk doen? Wat ik hier doen kwam? Dat .s nog al duidelijk, zou ik meenen. Ik wilde me weer verzoenen met m'n vroegere verloofde en daarom zocht ik haar op. Doch het blijkt, dat zij inmiddels ge trouwd is en alles vergeten is, wat ach ter haar lag, al het geluk, dat ze eens had met een eenvoudigen kruideniers bediende. Je man heeft zeker een be tere verdienste a)s ik heb, hé? Ze wilde wat zeggen, doch hij viel haar in de rede en vervolgde: Ik b'egin het nu te begrijpen. Je man is welgesteld, bewijze deze woning en den prachtigen tuin, die er bij hoort. Hij had dus geld en kon je een rustig, onbezorgd leven waarborgen. Met een kruideniersbediende zou het leven een aaneenschakeling van zorgen en narig heid zijn. Boven echte liefde heb je dus geld» gekozen- De liefde doet er niet toe. Mogelijk komt die, als een bijwagen, er nog eens achteraan. Een huwelijk uit berekening dus. Jo sprong op en werd kwaad: Ik ver bied je nog langer zoo te spreken. Ik heb je binnengelatenomdat je een oud vriend van me waart. Wil je dat blij ven, dan zul je anders moeten optreden, want ik verlang dergelijke insinuates niet aan te hooien. Dan heb' ik maar liever, dat je verdwijnt en nopit meer terugkomt. Per slot van rekening be hoef ik aan jou geen verantwoording af te leggen van mijn daden en als ik wilde trouwen, dan was dat enkel en alleen mijn zaak en die van mijn toe- komstjgen man- Je bent welkom in mijn huis, je moogt zooveel komen als je wilt en ik wil 'je graag eens aan mijn man voorstellen, doch vergeet niet dat alles, wat er eens tusschen ons bestond; voorgoed uit is. We kunnen nog vrien den blijven, goede vrienden zelfs ro/BS (W^rdt vervolgd De jachtopziener Van der Kolk te Haaksbergen bemerkte, dat drie woonwagenbewoners bezig waren hout te hakken in een bosch, waarover hij het toezicht heeft. Op zijn verzoek om hun identiteitsbewijzen te mogen zien, gaf een der mannen te kennen, dat hij dit niet bij zich had. Daarop gelastte de jacht opziener den man mee te gaan. Doc'i nu viel een dei1 beide 'andere houtdie ven den jachtopziener aan. Om zich te verdedigen greep Van der Kolk zijn ge weer en sloeg den aanrander met den kolf bp den arm. Op hetzelfde oogenblik ging echter het dubbelloops jacht ge weer af en twee schoten, knalden, terwijl de loop juist op het hart van den jacht opziener was gericht; hij kreeg echter geen letsel. De hagel was wel door een zware leeren jekker en een colbertjas gegaan, doch blijven steken in de porte feuille. Deze was aan flarden geschoten evenals wat papiergeld en legitimatiebe wijzen, welke er ziéh in bevonden. Te dure dakhazea. De politie te Sneek heeft, in samen werking met de C.C.D., een 44-jarige pluimveekoopman aangehouden, wegens prijsopdrijving met konijnen. Bij nader onderzoek van de geslachte dieren kwam aan het licht, dat drie ervan geen ko nijnen maar katten waren, waarvan de koppen en pooten wijselijk waren ver wijderd. Zoowel de echte als de „sur rogaat-konijnen 4werden in beslag geno men en ter beschikking van de Prijsbe- heersching gesteld. Nationaal Zangfeest De Stichting Nationaal Zangfeest deelt ons mede, dat in 1943 het Nat. Zangfeest gehouden zal worden op Zondag 5 Sep tember op een nog nader vast te stellen plaats en uur. Koren die aan het Zangfeest wenschen cleel te nemen, kunnen zich nu reeds op geven aan het secretariaat van de Stich ting Nat. Zangfeest, Tasmanstraat 85 Den Haag. Hit bet politierapport van Zierikzee Een hier wonende dameskapper werd bekeurd terzake dat hij zijn kappers-salon onvoldoende had verduisterd. Het gevolg was, dat door de sterke macht een in dat pand aanwezig verzekeringskastje werd verzegeld, daar hij buiten zijn be keuring voor 3 dagen van electrisch licht moest worden verstoken. Boven die kap- perssajon woont echter een 71-jarige vrouw, zoodat ook deze door de over treding van haar huisbaas van licht werd verstoken. Dit wekte medelijden op bij dien huis baas, zoodat hij het aangebrachte zegel van het verzekeringskastje nam en een andere stop er in stak, zoodat het licht weer voor die vrouw in haar woning scheen. Van een dienaar der wet vielen echter diens argus-oogen op voormeld verzekeringskastje, met het gevolg dat dat hij de door dien kapper begane over treding constateerde. Hoe die kapper ook zijn medelijden aan dezen dienaar der wet kenbaar maakte, deze was niet te vermurwen, BURGH. Burgerlijke Stand over Dec. Geboren: 11- Cornelia, d'. van Nelis Sla ger en Maria Verboom- Ingekomen: 11 Dec. Geertruid'a Schoo- nen, echtg.e van Willem Jan Zijta, van Zierikzee; 29. Hermanus Slaager en ge zin van Noondweliie- Vertrokken: 14. Jan netje Jonker naar Noord'well©- De bevolking bestond ojp 1 Jan. 1942 uit 338 m- en 328 vr. Zij vermeerderde door geboorte met 8 m'. en 6 vr. en door vestiging met 29 m. en 36 vr. Zij verminderde door overlijden met 5 vr. en door vertrek mét 18 m. en 19 vr. De bevolking bestond alzoo op 31^Dec- '42 uit 357 m- en 346 vr. of totaal 703 personen- De bevolking vermeerderde met 37 personen. In het jaar 1942 werden) 9 huwelijken gesloten- RENESSE. Loop der bevolking over 1942. Op 1 Januari 1942 bestond de be volking dezer gemeente uit 361 mannen een 350 vrouwen. Samen 711 inwoners. Er vestigden zich 27 m. en 39 vr., terwijl werden geboren 9 m. en 10 vr., alzoo een gezamenlijke vermeerdering van 85 personen. Er vertrokken 13 m. en 28 vr., terwijl 3 m. en 5 vr. overleden, alzoo een ge zamenlijke vermindering van 49 personen Op 31 December 1942 bestond de bevol king dezer gemeente uit 381 m. en 366 vr., samen 747 inwoners. Het aantal hu welijken bedroeg 6. RENESSE. Burgerlijke Standi over Dec. Overleden: 29- Marinus Steur, 76 jaar, wedn. van M. A. J. Pieterse- NOORDWELLE. Op 1 Jan. 1942 telde deze gemeente 471 inwoners, n.l. 247 .m- en 224 vr. Geboren werjdon 6 m. en 4 vr., terwijl zich 25 m. en 22 vr. in de gemeente vestigden- De vermeerde ring bedroeg dus 31 m- en 26 vr. of 57 personen. Er overleden 1 m. en 1 vr., terwijl 31 m. en 31 vr. de gemeente verlieten. De vermindering- bedroeg dus 32 m- en 32 vr. of 64 perspnen. Op 31 December bestond) de bevolking dus uit 464 personen, n.l. 246 m. en 218 vr;, hetgeen een vermindering met 7 perso nen beteekent. SEROOSKERKE. Op 1 Januari '42 telde deze gemeente 235 inwoners, nJ. 122 men 113 vr. Door gbb'oorte vermeer^ de dit aantal met 2 m- en 2 vr. eni door vestiging met 7 mi- en 9 vr., to taal 20 personen. Door overlijden ver minderde het aantal msdt 3 pt- en 2 vr. en door vertrek met 7 m* en 6 vr., totaal 18 personen. De bevolking be droeg op 31 December dus 237 perso nen, n.l. 121 m. en 116 vr., hetgeen een vermeerdering met 2 personen beteekenl ZONNEMAIRE. Burgerlijke Stand over December. Overleden: 18. Pieter Male- paard, 69 j-, (overl. te Noordgouwe), echt genoot van M. J. Kloet; 20. Cornelia Doogc. 80 j., wed. van Jan Pelle. NOORDGOUWE. Burg. Stand over Dec. Geboren: 2. Maatje Johanna, d. v. Jan van de Stolpe en Lena Klompe (van Ouwerkerk); 3. Wilhelmina Paulina, d. van Marinus Leendert Berrevoets en Wil helmina Paulina van de Sande (van Zie rikzee); 18. Maria, d. v. Bartel Kloet en Jaeoba Wilhelmina de Ruijter (van rikzee). Gehuwd: Marinus Kleppe, 22 j., (van Zierikzee) en Mijntje Johanna van Leeuwen, 21 j. Overleden: 10. Margrieta WANNEER VERDUISTEREN! Hedsn (Dinsdag) zon onder 16 50 Morgen (Woensdag) zon op 8 46zon onder 16 52 Tusschen sonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 0.41; maan op 12 43 (eerate kwartier) Volle maan Donderdag 21 Janua i. Laatste kwartier Vrjjdag '29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari Eerste kwartier Vrjjdag 12 Februari. Pieternejla van de Polder, 75 wed. van Willem Anker (van Zierikzee); 16. Jacob Schikker, 79 j., ongehuwd; 18. Pieter Malepaard, 69 j.t echtg. van Marina Janna KLoet (van Zonnemaire). Loop der bevolking over December. Ingekomen: 29. Marinus Kleppe van Zie rikzee. Vertrokken: 3. Jenneke G. van Bruchem naar Zierikzee; 7. Maatje Ver schuur naar Oud-Vossemeer11 Pieter- nella van der Kreeke; 21. Catharina J Fonteine naar Zierikzee; 30. Johanna M. van der Weele naar Zierikzee. Op 1 Januari 1942 telde deze ge meente 867 inwoners, t.w. 445 m. en 422 vr. Gedurende dit jaar vermeerderde de bevolking door vestiging met 14 m. en en 28 vr. en door geboorte met 14 m. en 8 vr. Een totale vermeerdering van 28 m. en 36 vr. Het inwonertal vermin derde in. 1942 door vertrek met 16 m. en 37 vr., door overlijden met 5 m. en 6 vr. Totale vermindering 21 m. en 43 vr. In 1942 vermeerderde, noch vermin derde de bevolking, zoodat het inwoner tal op 31 Dec. 1942, 867 bedroeg, n.l- 452 m. ,en 415 vr. Er werden 6 huwe lijken gesloten. OUWERKERK- Burgerlijke Stand over December. Geboren: 23. Leendert, z. van Adr. de Later en A. H. Lukus. Overle den: 30- Neeltje Maria, 1 j., d. van W. A. Vijveiberg en A. M;. van Oeveren. - Loop der bevolking over 1942- Op 1 Jan. 1942 telde deze gemeente 641 inwoners, t.w. 319 m. en 322 vr. Gedu rende dit jaar vermeerderde de bevolking door vestiging met 12 m- en 20 vr., ©ti door geboorte miet 3 m'. en 6 vr. Een totale verineerding van 15 m. en 26 vr. Het inwonertal verminderde door vertrek met 16 m- en 14 vr., door overl. met 4 vr. Totale vermindering 16 m. en 18 vr. In 1942 vermeerderde de bevolking tnet 8 vr. en verminderde met 1 m.; zoodat het inwonertal op 31 Dec. 1942 bedroeg: 318 m- en 330 vr., totaal 648 personen- De bevolking ging dus 7 per» sonen vooruit. Er werden 4 huwelijken gesloten. OOSTERLAND. Burg. Stand over de maand December. Geboren: 19. Pieter, z. v. Adolf A. Roks en Janna Bal; 20. Klazina, d. v. Willem Goudzwaard en Neeltje Kloote. Ingekomen: 9. Pauweiina C. Kik van Bruinisse. Op 1 Jan. 1942 bestond deze ge meente uit 1915 inwoners, n.l. 1003 ra. en 912 vr. In den loop van 1942 werden geboren 12 m. en 10 vr. en vestigden zich 17 m. en 32 vr. Totale vermeerdering van 29 m. en 42 vr., of 71 personen. Vermindering vond plaats door over lijden van 14 m. en 7 vr., door vertrek van 37 m. en 49 vr. Een vermindering van 51 m. en 56 vr., totaal 107 personen. De bevolking op 1 Jan. 1948 bedroeg 981 m. en 898 vr. Totaal 1879 inwoners. Er werden 18 huwelijken gesloten. BRUINISSE. Het is aan de drijvende bok „Kolossus" van v- d. Taks Bergings* Mpij., gelukt het motorschip „Verande ring" van Bruinisse, dat op de Ooster- Schelde was vergaan en waarvan het wrak 14 dagen geleden was gevonden, boven te brengen, waarna het naar de Vluchthaven te Bruinisse is ges'eept. Het scheepje heeft uiterlijk weinig geleden. Alleen de stuurhut is verdwenen, doch verder is weinig kapot. Van de beman ning, schipper 1/ de Jonge en zijn 31-j. zoon Gabriel, ontbreekt nog steeds elk spoor. Op de Industrièmotorenfabriek te Al- phen aan den Rijn zal de motor wor-^ den gereviseerd, terwijl verder de noo- dige reparaties zullen worden gedaan, om het schip weer bevaarbaar te maken- ST--MAARTENSDIJK. Donderdagavond. as., 7 uur, ds. De Bres. In ,,Rehoboth" Woensdag 18 Jan. 7.30 uur, ds. Gall te Weesp. Bj) de vrijwilligera. De bewegingen van den vfjand worden nauwkeurig waar- 'genomen '6 ISS P.JT Frltnef, O-B-P

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1