ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Maandag 11 Januari 1943 99(ta Jaargang No. 15135 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LQOZE, Zierikzoe - HocfdrodaoteurM, J, HOSTEN, Zierikzee K 2620 SUCCESRIJKE AFWEERSTRIJD in Midden-Eaukasus. hij den Don en hij Stalingrad Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Vrijdag bekend: In het gebied van den Midden-Kauka- sus, van den Den en ten Noord-Westen van Stalingrad hebben de Duitsche troe-. pon ook gisteren een zwacen, maar suc cesrijken afweerstrijd geleverd niet sterke infanterie- en tankstrijdkrachten der bols jewieken. In tegenaanvallen werd de vijand op verscheidene plaatsen terug geworpen en leed zware verliezen. 32 Tanks werden vernietigd. Ten Zuid-Oosten van het I lm en- meer deed de vijand weer te vergeefs aanvallen met steun van talrijke tanks on verloor daarbij 15 tanks. Jagers scho ten in felle luchtgevechten boven het centrale en Noordelijke front, zonder zelf verliezen te lijden, 32 bolsjewistiscne vliegtuigen neer. De bestrijding van het ravitaiileeringsverkeer op het Ladoga- meer werd voortgezet, des nachts werd het stedelijk en havengebied van Moer- mansk aangevallen. In Noord-Afrika plaatselijke gevechts activiteit. De vijand leed bij verrassende aanvallen van snelle Duitsche gevechts vliegtuigen in Li bye gevoelige verlie zen aan vrachtauto's en gereedschappen en verloor drie vliegtuigen tijdens lucht gevechten. In de haven van Bone zijn twee vijandelijke bewakingsvaartuigen be schadigd. Bomtreffers hebben op een vijandelijk luchtsteunpunt in het Zuiden van Tunis 'omvangrijke vernielingen aangericht. Des nachts hebben Duitsche gevechts- viiegers voor Bougie van een konvooi twee koopvaarders in den grond geboord met een gezamenlijken inhoud van 16.000 brt. Vijf koopvaarders werden zwaar be schadigd. Bovendien bracht een Duitsche duikboot ten Oosten van Algiers een vij- andelijken duikboot jager tot zinken. De zelfde duikboot torpedeerde later een groot vrachtschip. In de vroege ochtenduren van Vrijdag hebben Britsche vliegtuigen storingsaan- vallen ondernomen op West-Duitsch ge bied. Er ontstond geringe schade aan gebouwen. Itallaansch weermaehtsbericht Het Italiaansche weerinachtsberieht van Vrijdag luidt als volgt: Matige militaire bedrijvigheid aan de .fronten in de Syrte en Tunis, waar wij plaatselijke a anvallen van vijandelijke de tachementen hebben afgeslagen en eenige krijgsgevangenen hebben gemaakt. Italiaansche luchtformaties hebben op nieuw de haven van Bone aangevallen en in samenwerking met Duitsche escadril les aanvallen gedaan op colonnes gemo toriseerde strijdmiddelen. Ruim 50 hunner werden buiten gevecht gesteld en talrijke andere b eschadigd tijdens herhaalde aan vallen in scheervlucht. Vijf jagers van den vijand werden neergeschoten tijdens I luchtgevechten overdag. Voor de Algèrijnsche kusten hebben I Duitsche vliegtuigen met succes een kon- 1 vooi aangevallen. Twee schepen van duizend ton elk wenden getroffen en in den grond geboord. Vijf andere werdén met stelligheid getroffen. j Amerikaansche viermotorige bommen werpers hebben gisteren talrijke brisant, bommen geworpen op de havenwijk en de centrale wijken van Palermo, waaT- door particuliere woningen instortten- De bevolking leed verliezen, tot dusverre zijn 46 dooden en 262 gewonden geteld. Er werden ook eenige brandbommen ge- worpen op Licata. Gemeld' wordt, dat er lichte schade is aangericht aan eenige gebouwen en dat een persoon werd ge- wond. VERSCHILLENDE BERICHTEN Invoering Arbeidsboek Naar t)Het Volk" verneemt* zijn de voor bereidende maatregelen voor het uitge- ven van de z.g. aibeidsboeken thans zoo ver gevorderd, dat zeer binnenkort met de uitgifte er van een bégin zal worden gemaakt. De eerste groep werkers, die in het bézit van dit arbeidsboek zal: I worden gesteld, wordt gevormd door de 1 typografen. Strafzaken uit Mei 1940 opgeschort De procureur-generaal bij het Vredes- gerechtshof te 's-Gravenhage, prof. mr. Van Genechteu, heeft bij de behandeling van een tweetal strafzaken uit de Mei dagen van 1940 medegedeeld, dat in de t toekomst geen gevallen meer zullen wor den berecht inzake buitensporigheden en misdrijven in de oorlogsdagen van 1940 gepleegd. Hij zeide, dat tientallen van j deze gevallen thans Zijn gesuspendeerd, omdat de tijd intusschsn veel van dc bitterheid' heeft weggenomen- Bovendien oordeelde hij, dat de geest van het Ne- derlandsehe volk dusdanig is veranderd, j dat verdere vervolging niet meer nood- zakelijk moet worden geacht. pand hebben voorloopig de verzorging van het kind op zich genomen. Do nieuwe bon voor boter of margarine Van Maandag II toti en met Vrijdag 22 Januari 1943 geven de met „Boter 03" gemerkte bonnen van de bonkaart voor voedingsmiddelen elk recht op het koopen ..van 125 grpm boter of marga rine, naar keuze, voor zoover deze laatste voorradig is. Voorts geven de met „Bo ter 01" gemerkte bonnen van deze kaart elk recht op het koopen van 125 gram boter of margarine naar keuze) in het tijdvak van Maandag 11 Jauari tot en met Donderdag 11 Maart as., dus ge- durende een periode van 60 dagen. De bon Boter 01" komt alleen voor op de bonkaarten, welke aan personen beneden 21 jaar zijn uitgereikt ZIERIKZEE. Tot agent van politie al hier werd aangesteld J- W. Renshof, voor heen maréchaussée te ^s-Gravenhage. Vele inwoners en vreemdelingen be wonderen steeds de op het Havenplein staande waterfontein als deze in wer king is en de daar „rond staande ter versiering aanwezige Mkvorschen water uitspoten. Door personen, die blijkbaar niet veel voor deze verfraaiing der stad gevoelen, werden die kikvorsehen kenne lijk uit louter baldadigheid van hun plaatsen gerukt en één er van vernield. Moge het publiek in deze helpen tot opsporing der dader(s), opdat deze hun gerechtelijke straf niet ontgaan. Te Rotterdam slaagde 7 Januari aan het „Instituut Pont" voor het diploma Machineschrijven B, mej. J. L. Roggen band' te Èrouwershaven, opgeleid door den heer N. H. Sieftrecht te Zierikzee. ELLEMEET. De burgemeester benoem de tot gemeenteb'ode de heer Ding. de Graaf alhier. leider, die verhinderd was aanwezig te zijn, den nieuwen burgemeester toe. Hij zeide, dat deze een zware taak had aanvaard, doch dat deze In het niet zinkt bij hetgeen onze vrijwilligers aan het Oostfront hebben te doorstaan. Hier na overhandigde de Groepsleider namens de groep een foto van den leider van de N.S.B., de heer A. A. Mussert, om deze in zijn werkkamer op te hangen, waar voor dc burgemeester dank zei. Met de mededeeling van den groeps leider, dat in Hotel Bom gelegenheid was den burgemeester geluk te wenschen, werd deze plechtigheid besloten. Voor dat hötel hebben daarna de Jeugdstorm en de W.A. voor den burgemeester ge- defileerd. WANNEER VERDUISTEREN! Heden (Maandag) zon ondrr 1649 Morgen (Zondag; zon op 8 47zon onder 16 50 Taaschen zon ondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 1159; maan onder 24 01 Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Janua i Laatste kwartier Vrydag 29 Januari Nieuwe maan Vrydag 5 Februari TELEGRAMMEN Noodlottige advertentie Dezer dagen verscheen in een plaat selijk blad te Hilversum een kleine ad vertentie, waarin rijwielbinnen- en buiten banden te koop werden aangeboden. Een rechercheur van de oeconomisehe politie vervoegde zich aan het opgegeven adres met- de mededeeling, dat hij wel een j band wijde koopen. De steller dec annonce eischte voor een buitenband niet minder dan..... honderd gulden. De koop werd gesloten, doch onmiddellijk daarop kreeg de man een proces-verbaal wegens prijsopdrijving. Acht banden zijn in be slag genomen. i Weer een vondeling Te Schiedam is in een portiek van een I pand aan de Fabristraat een kind te NEDERL. LANDSTAND Installatie Horpsvisachersraai Onder voorzitterschap van den heer W. G. Boot, streekleidpr van den Land stand', kwamen Vrijdagavond in ^Concor dia" een twintigtal visschers bijeen, in welke vergadering de dorpsvisschersraad zou worden geïnstalleerd- De voorzitter las allereerst een rede voor van den bur gemeester van Zierikzee, wélke niet aan wezig kon zijn, waarin deze wees op de belangrijke taak, die de visscherij' in den loop der stedelijke geschiedenis had ingenomen. De heer Veldhuis, Inspecteur van den buitendienst, zette uitvoerig de béteekenis en belangrijkheid! van de in stelling van dorpsvisschersraden uiteen, alsmede de samenwerking tusschen boe ren en visschers, om samen te bouwen voor de toekomst, als het eenmaal vrede is. Spreker deelde o.m. mede, dat bin nenkort een besluit zal verschijnen, waar in men erkend beroepsvisscher moet zijn wil men zijn bedrijf kunnen uitoefenen. De feitelijke installatie had' daarna plaats door den heer AaLbregtse, nadat deze te voren met klem op samenwer king had gewezen. Tot leider van den dorpsvisschersraad werd geïnstalleerd C- F. Kouijzer, tot secretaris, S. Schot, le den L. Otte, D. Bleijenberg, Chr. Schot te Zierikzee en A. Grootjans te Brou wershaven. De heer C. F. Kouijzer dankte als lei der voor de installatie en beloofde zij nerzijds actieve medewerking- Dhr, Boot vertelde hierop nog eenige nadere bij zonderheden over de loonregeling in het I landbouwbedrijf, terwijl de heer Veldhuis j de aandacht vestigde op een radiolezing voor den Landstand op 28 Januari a.s. Hierop volgde sluiting. Feuilleton 29 Het Oorspronkelijke Nederlandsche roman door Henk van Heeawijk Jo kreeg medelijden met den jongen Dat moet je niet zoo tragisch opvat ten, Wim, vervolgde ze, nog even kalm Tragisch, stoof hij op. Dat is hee- lemaal niet tragisch, dat is gemeen. Ben je dan vergeten, dat wij verloofd zijn ge weest? Nog steeds bleef ze kalm Neen, sprak ze dat ben ik niet vergeten, want anders had ik je niet in m'n hui? gehaald Ik beschouw je als een goeden ouden vriend, maar dat neemt niet weg, dat het feit er nu eenmaal is: ik ben getrouwd, Het is wat moois, brieschte hij;. Jaren zijn wij, als kinderen vrienden geweest Later, toen we grooter werden, gingen we met elkaar om en hebben we ons samen verloofd. Een verloving is reeds een belofte tot een huwelijk, of weet jij dat soms niet? Jawel, maar je schijnt te vergeten, dat niet ik het was, die onze verloving verbrak. En toen had ilc alle recht, om mijn eigen weg te gaan. En om mij te vergeten. Erg diep zal je liefde voor mij dan ook wel niet ge weest zijn.' Wim, dat weet jij wel beter, zei vondeling gelegd. De personen van het i Installatie] burgemeester ^van!" Haamstede In tegenwoordigheid van vooraanstaan de personen, leden van de N.S.B. en an dere genoodigden, had Donderdagmorgen de installatie plaats van den heer J. P. C. Boot, als burgemeester der gemeente Haamstede. Ook waren tegenwoordig do hoofden van de Ördnungspolizei en Si- cherheitspolizei uit Zierikzee. Nadat de gemeentesecretaris het be noemingsbesluit hed voorgelezen, hield de waarnemend burgemeester, wethouder M. den Boer, een korte installatierede, waarin hij de verwachting uitsprak, dat de nieuwbenoemde een goed burgervader zal zijn, die geen onderscheid zal maken tusschen de burgers, terwijl hij hoopte, dat hij een voorbeeld zal zijn in recht vaardigheid, zelfopoffering, liefde en trouw. Nadat de waarnemend burge meester den nieuwbenoemde den ambts keten had omgehangen, hield deze een uitvoerige rede, waarin hij zeide de ge meente te zullen besturen volgens de 3 bronnen van het Nationaal-Socialisme. In- het kort ging hij de geschiedenis na van het ontstaan van de N.S.B. in Nederland, waarbij hij er den nadruk op legde, dat ons land groot belang had en heeft bij een welvarend Duitsehland. Hij be sprak de verschillende bronnen van be staan in de gemeente Haamstede, die al len groot belang hebben bij export naar Duitsehland en niet bij het vernietigen van menschelijk voedsel, zooals dat in het verleden veel voorgekomen is. Hij deed een beroep op de medewerking van de gemeente-ambtenaren en de burgerij, terwijl hij van rijn kant toezegde allen zooveel mogelijk van dienst te zullen zijn. De burgemeester van Qoes, de heer •Lenshoek, «prak hierop namens den Prov. ze zacht, onaangenaam getroffen door dit verwijt Je weet zei fwel, dat ik oprecht en veel van je gehouden heb En of je nu al getrouwd bent met een ander, toch houd je nog van mij Joi sprong overeind; het bloed stroom de naar haar gezicht en haar kalmte ver dween als bij tooverslag: Dat is een leugenriep ze uit. Dat is niet waar? Ik heb nooit meer aan je gedacht sinds ik trouwde, tot vanmorgen. Juist, omdat je me niet meer zag, vervolgde de jongeman onbarmhartig, meende je, dat je me vergeten was. Maar nu je me weer voor je ziet, zul je nooit kunnen zeggen, dat je niets meer voor me voelt, dat je niet meer van me houdt. We zijn samen opgegroeid, we hebben samen gespeeld en toen we ouder werden, hebben we elkaar leeren lief hebben. Onze liefde kan nu niet dood zijn, al ben je dan ook getrouwd met een ander. Of wil je me soms nog vertellen, dat je van je wettigen man houdt? Verslagen ging ze weer in haar stoel zitten; op deze vraog kon ze geen ant woord geven. Wim zag, dat hij de rechte snaai- getroffen had, en vervolgde: Je zegt zelf, dat je al ruim vijf maanden ge trouwd bent. En het is ternauwernood een half jaar geleden, dat ik op den on- zaligen avond onze verloving verbrak. Binnen een maand ben je dus getrouwd. Je kunt mij niet wijsmaken, dat je hals over kop verliefd bent geworden op den man, die nu je echtgenoot is, of Je hebt me bedrogen reeds toen we nóg verloofd waren (Wordi vervolgd). H. BIERMAN t Te Hengelo Gis in -den ouderdonl van 72 jaa- overleden de heer H- Bier man, die zich tijdens rijn verblijf in Zeeland op verschillend gebied zeer ver dienstelijk heeft gemaakt. De overledene, die op 20 April 1873 te Dokkum werd' geboren, werd opge leid voor officier. Hij kwam als tweede luitenant in October 1893 bij de infan terie, waarbij hij in 1897 eerste luitenant, in 1910 kapitein, in 1920 majoor en in 1925 luitenant-kolionel werd!. Op 19 Maart van 1 aatstgenoemd jaar kwam hij als garnizoenscommandant teMiddelburg om vijf jaar later haar de reserve over te gaan als commandant van het ver band Zeeland van den BVL. Toen hij in 1934 geheel uit den militairen dienst ontslagen werd, eindigde zijn comman dantschap, dóch wérd hij voorzitter van genoemd verband van den BVL. Als voorzitter van de technische com missie van den Provincialen Brandweer- bond', heeft hij aan de vérbetering van de brandweren van verschillende Zeeuw- sche gemeenten een grooten stoot gege ven- In 1941 bij rijn afscheid, werd de heer Bierman benoemd' tot eere-comman- dant van de Middelburgsche brandweer. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Heerlen (toez.) ds. J. J. P. Valeton te Zierikzee. LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Voorjaarshengstenkeuringen (met premiekeuringén), uitgaande van de ver „Het Ned. Trekpaard" zullen in Zeeland plaats hebben: te Goes op 15, te MidJ delburg op 16, te Tholen op 28, te Zierikzee op 29 Januari, te Oostburg op 2, te Axel op 3 en te Hulst op .4 en 5 Februari. BECHT55AKEN Ter dood veroordeeld Het Duitsche Hooggerechtshof heeft den 19-jarigen J. H. H. Kievit ter dood ver oordeeld wegens moord, gepaard gaande aan sabotage. Genoemde jongeman had in den avond van Vrijdag 27 Novembér j.l. een bezoek willen brengen aan zijn overbuurman C. J. A. van der Reep, aan de Noorder-. Tuindorplaan te Haarlem-O verveen, met de bedoeling hem te vragen, waarom hij lid van -de NSB was geworden. Hij trof echter van der Reep dien hij' nauwelijks kende niet thuis, doch ge raakte in gesprek met diens 30-jarige vrouw, die in het vertrouwen, dat een goede bekende van haar man aan de deur had geklopt, had opengedaan. Er ontstond een korte woordenwisseling, waarna Kievit de vrouw (moeder van twee kinderen en in verwachting van haar derde) op den grond wierp en haar met talrijke messteken van het leven be roofde. Generaal Franco heeft last gegeven het gebouw van de Cortes te Madrid te doen herbouwen. Dit werk is opgedragen aan den bekenden architect Pedro Muguruza, die de autoritaire Idèe een zichtbare uitdrukking wil geven. De hitte in Argentinië houdt aan. In Cordoba steeg de temperatuur tot 40 graden, in Mendoza tot 42 en in San Luis tot 45 graden; in Santa Fé rijn tengevolge van zelfontbranding 31 wa gens stroo in vlammen opgegaan. BRITSCH VERKEERSVLIEGTUIG VERONGELUKT. Zaterdagmorgen is in de nabijheid van i een Lissabonsche haven een Engelsch ver keersvliegtuig dat een proefvlucht maak- j .te, brandend neergestort en in de Taag verdwenen- Het was een 4-motorige vlieg- j boot van de British Airways. Het toestel was met 13 leden der bemanning en 8 Poftugeesche employé's van de Brit sche maatschappij opgestegen voor een proefvlucht. Van de inzittenden werd slechts een Portugees, die zware verwon dingen had opgeloopen, gered. De 'ove rigen kwamen om het leven. CHINA IN OORLOG MET ENGELAND j EN DE VER. STATEN, j De radiozender Tokio meldt, dat de t Chineesehe Nationale regeering den oor- log heeft verklaard aan de Ver. Staten en Engeland. li Loop der bevolking over de maand Dec van de gemeente Zierikzee Ingekomen: 3 Dec- Cornelia M. Fondse van Nieuwerkerk; 9- Arend Eikema van Huizen; 11. Cornelia J. Lokker van Kat wijk; 4. Jenneke G. van Bruchem van Noordgouwe; 12. Pieternella van der Kreeke van Noordgouwe; 14. Anton M. van Dienst en gezin van Noordwelle; 14. Jacobus van Berge Henegouwen van Leiden; 14. Johannes Hanse en vrouw van Kerkwerve; 17. Johan K. A. Mo- lema en gezin van St.-Jansteen; 16. Janna Pannekoek van Delft; 18. Jacomina Wes terman van Rotterdam; 18- Bartholomewa Schillemans van Beverwijk; 19. Pieter nella C- J. Buijze van Sassenheim; 19. Margaretha C. van der Poel, geb. de Guchteneire van Nieuwerkerk; 24. Johan- nis F. Fondse van Kerkwerve; 22. Ca- tharina J. Fonteime van Noordgouwe; 31. Allardus Argelo en gezin van Dordrecht; 29-"Hendrik van Steenbergen van Neeie; 31. Johanna M. van der Weele vaa Noordgouwe; 30. Cornélis Kant van Leer dam. Vertrokken: 3 Dec. Cornells Goedege- buure en vrouw naar Nieuwerkerk; 8. Maaike Torenbeek naar Apeldoorn; 10. Elisabeth Barth, geb. Hagesteijn naar Maasdam; 11. Geertruida Zijta, geboren Schoonen naar Burgh; 28. Maria A. Rem- pe naar Nijmegen; 29. Marinus Kleppe naar Noordgouwe- DAMMEN le klas. D. Kardol—H- Fllkweert 0—2 M. C. DeurlooA. J. Flikweert 1—1 H. v. Doom—P. Flikweert 0—2; A. J. Flikweert—H. Flikweert 2—0. 2e klas. H. Berrevoets—M. J. Zanden 0—2; C. Berrevoets—J. Braai 20; C. W. Berrevoets—S. Zoeter 0—2; M. J. Zandee—A. Flikweert 2—0; S. Zoeter— C. W. Berrevoets 0—2; A. Flikweert—H Berrevoets 11 KeuringTvoor Waffen S3 en Legioen Het SS-Ersatzkomraando deelt ons rad de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal waehtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen rich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetredes. 12 Jan. '43, 10 uur: Des Haag, cafê Den Hout, Bezuidenhoutacheweg. -J'"' i,:-- - JEfff de vrijwilligers. Onder dékking van een pantserwagen gaan de mannen voorwaarts. (SS PK. Büschei O-H-P 8.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1