ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Zaterdag 9 Januari 1943 99ite Jaargang No. 15134 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Qlro no. 137677 - Krectonr-Administratenr (Advortantlochef) A. J. BS LOCZE, Zierikzss - HoofdredaotearM, J. KOSTEN, Zlerikzee K 2620 Sovjetaanvallen aan het Oostfront afgeslagen Felle luchtgevechten aan het Centrale en Noordelijke front Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Donderdag mede: De gevechten in het Don- en Kalmuk- k en gebied en in de streek van Stalingrad duren voort. Daarbij hebben Duitsche di visies infanterie en tanks, in samenwer king met sterke formaties van het lucht wapen en Rumeensche gevechtsvliegers, alle aanvallen der bolsjewieken afgesla gen. In tegenaanvallen werden op één plaats 20 vijandelijke tanks vernietigd. Stoottroepen hebben in den centralen sector van het front talrijke vijandelijke gevechtsposities verwoest. Voortgezette aanvallen op Welikije Luky en ten Zuidoosten van het Urnen- meer, werden afgeslagen. Concentraties werden voor een deel reeds door artil lerievuur uiteengeslagen. De vernietiging van een aldaar ingesloten groep vijande lijke strijdkrachten is op handen. In felle luchtgevechten boven den centralen en Noordelijken sector van het front heb ben onze jachtvliegtuigen 44, afweer 12 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. 1 eigen vliegtuig ging verloren. Het ravi- taiileeringsverkeer over het ijs op het Ladogameer is overdag en des nachts door het luchtwapen en artillerie doel treffend bestreden. In Lybië versterkte activiteit van stoot troepen. Snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen hebben gemotoriseerde strijdkrach ten en een Britsch luchtsteunpunt met goed effect aangevallen. In Tunesië zijn aanvallende vijandelijke strijdkrachten in ten tegenaaval op hun uitvalsstellingen teruggeworpen. Het vliegveld van Bone is overdag en des nachts gebombardeerd De vijand verloor 4 vliegtuigen. In het Westen werden twee Britsche vliegtui gen neergeschoten. Gevechtsvliegtuigen hebben voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Oostkust van Engeland aangevallen. Itallaansch weermacht» bericht Tegenaanvallen In Tunie afgeslagen Het Italiaansohe weermachtsbericht van Donderdag luidt: Grooter verkenningsactiviteit in de Syrte. De druk van de overmachtige strijdkrach ten op onze garnizoenen in de Libysche sahara gaat voort. In Tunis hebben vij andelijke tegenaanvallen, uitgevoerd met steun van belangrijke afdeelingen infan terie, geen enkel resultaat behaald. Over al werd de vijand op zijn uitgangsstel lingen teruggedrongen. Escadrilles van ons luchtwapen hebben de Engelsch- Amerikaansche havenbases in Fransch- Noord-Afrika gebombardeerd en in het bijzonder de installaties van- Böne, waar zware branden in de doelen werden ge sticht. Luchtaanvallen deden eenige scha de ontstaan in de centrale wijken van Tunis. Ook te Kairoean werden eenige Arabische huizen vernield. Gemeld wordt, dat er slachtoffers zijn gevallen onder de bevolking. Feuilleton 28 Hei Oorspronkelijke Nederlandeche roman door Henk van Heeswijk Een oogenblik was er een diepe stilte. Beiden waren sprakeloos. De kleur uit Jo's gezicht verdween bij dit weerzien, maar tenslotte bbdwong ze zich en kwam met uitgestoken hand op den jongeman toe: Dag Wim, zei ze rustig en be- heerscht, hoe gaat het? Hij drukte zwijgende haar hand en vroeg: Kan ik je even onder vier oogen spreken Maar natuurlijk, antwoordde ze, ge dwongen lachend, ga maar even mee naav de voorkamer. Als in een droom volgde Wim haar naar de kamer en daar nam hij plaats, tegenover haar in een klein stoeltje. Ze klapte het boek dicht, waarin ze hacl zitten lezen en keek hem lachend aan. Wil je thee hebben? vroeg ze vriendelijk. Nou, antwoordde hij, hoewel nog steeds niet geheel van zijn verbazing bekomen, dat sla ik niet af. Jo drukte op een schel en even later kwam het meisje, dat hem had binnen gelaten, naar binnen. Heb je al thee, Alie? vroeg ze aan het jonge ding, dat beleefd stond -te wachten. Vijf toestellen werden in gevechten neergeschoten door Duitsche jagers, een door afweergeschut. In de wateren van Pantelleria hebben twee snelle Italiaan- sche marinevaartuigen op zee een vlieg tuig neergeschoten, terwijl zij tevens den aanval van eenige andere toestellen af sloegen. Een vlooteepheid onder bevel van luitenant-ter-zee Saverio. Marotta heeft een vijandelijke duikboot in het midden dei Middellandsche Zee tot zin ken gebracht. Aanvragen voor speciale punten enz. voor aanstaande echtgenooten Met ingang van 1 Januari 1943 word. aan personen, die in ondertrouw zijn gegaan, op hun verzoek en op vertoon van het door den ambtenaar van den Burgerlijken Stand afgegeven bewijs van ondertouw, een verklaring van onder trouw uitgereikt. De uitreiking geschiedt door den burgemeester of door den daar voor aangewezen ambtenaar van het be volkingsregister. Behalve het bewijs van ondertrouw moeten ook de distributie stamkaarten worden getoond. Aanstaande echtgenooten moeten deze verklaring van ondertrouw overleggen aan de distributiediensten bij het indie nen van aanvragen ter verkrijging van speciale punten en/af vergunningen voor het aanschaffen van diverse artikelen en extra rantsoenen voedings- en genotmid delen. Aan de verklaring van ondertrouw is ook een vergunning gehecht vooir het aanschaffen van gouden ringen. Deze vei- gunning moet bij de aflevering van de ringen aan den winkelier worden afge geven, nadat de achterzijde er van door den ontvanger (aanstaande echtgenoot) is afgeteekend. De restauratie van het Printenhof te Delft is goed gevorderd. De buiten muren van de kapel zijn thans gereed (J. van Rffn Paot s) Vwi s^rttnigé nnJnschen is tiet aardje' nwner een afkeuring dm een l\-ftultvtl ie fvzioj-en. Jawel, mevrouw. Breng ons dan een kopje thee, wil je? Zeker mevrouw. En weg was ze weer. Opnieuw keek Wim verbaasd; ze noem de Jo mevrouw en zoo heette je immers als je getrouwd was. Er kwam een vreemd gevoel over hem; zou hij z'n vroegere meisje voor goed verloren heb- I ben? Hij wilde spreken, doch zij was hem voor. Wacht even, tot de thee er is, dan kunnen we rustig samen praten' zei ze. Even later werd de thee binnenge bracht en toen het meisje de deur ach ter zich gesloten had, sprong hij op, liep naar Jo toe en zei heesch: Ze noemde je mevrouw; je wilt me toch zeker niet wijsmaken, dat je hier eh woont en dat je getrouwd bbnt? Ik wil je niets wijsmaken, Wif, antwoordde ze rustig, maar het is inderdaad zoo: ik ben getrouwd, al meer dan vijf maanden, en ik heet nu mevrouw Blokker. De jongen kromp in elkaar, toen ze dit, zoo kalm vertelde. Dat beteekende immers voor hem, dat z'n kleine Jo voor goed voor hem verloren was Ze was nu de vrouw van een ander en hem had ze vergeten. Daarom was ze natuurlijk zoo plotseling verdwenen. Daar om had ze hem natuurlijk nooit meer geschreven. En dat vertelde ze hem zoo maar, altsof het de gewoonste zaak van de wereld was! (Wordt vervolgd), g,. Uitreiking dlitributlebeeolielden aan geJvaoueerden Zooals bekend, kan men zijn distributie bescheiden in het algemeen slechts afha len bij den distributiedienst der gemeen te, waar men in het bevolkingsregister is Ingeschreven. Tot hen, die in een an dere gemeente hun bescheiden kunnen verkrijgen, behooren, behalve degenen die dit thans reeds kunnen, de volgende calegorieën 1. zij, die lhirpiiohl zijn hun woning v*egens redenen van militairen aard of in het belang der burgerbevolking te ver laten, aangezien zij binnen het gebied, waarvan de bevoegde autoriteit de ge- heele of gedeeltelijke ontruiming heeft gelast, woonachtig waren; 2. zij, die uit vrees voor oorlogshande lingen hun woning vrijwillig verlaten hebben 3. zij, die-hun woning hebben moeten verlaten, aangezien deze téngevolge van oorlogsgeweld onbewoonbaar geworden was. i Deze personen dienen hun persoonsbe wijs, tezamen met hun stamkaart en in legvel aan te bieden aan de afdeelitig Bevolking van de gemeente-secretarie, ten einde daarop een desbetreffende aan- teekening te doen stellen. Zoodra zij in de nieuwe gemeente van vestiging aan komen, dienen zij zich, wederom met dc genoemde bescheiden, tot de afdeeling bevolking van d^ie gemeente te wenden VERSCHILLENDE^BEmaÏÏTN Klokgelui zonder klokken In de R.K. Singelkerk te Schiedami, welker klokken op last van de bezetten de overheid zijn gerequiraerd, heeft tij dens de kerkdiensten op Kerstmis en Oudejaar toch klokgelui tijdens den dienst geklonken. Pastoor Meijer hadi namelijk van het gelui der klokken gramofoon- platen doen opnemen, welke door middel van een eenvoudige „pick-up'Mnstaliatie ten gehoore werden gebracht, zoodat ae kerkgangers de vertrouwde klanken ook tijdens de feestdagen hebben kunnen hooren. Vroege kuikens Op de boerderij van gebr. Roos onder Veenendaal kwam dezer dagen een kip met elf jonge kuikentjes het erf op wan delen. Moeder en kinderen waren in uit- kende conditie. Bij onderzoek bleek, dai de kloek gebroed had in den boomgaard, tusschen sneeuw en ijs. Officieel* Landbouwmededeellngen voor do Provlnclo Zeeland Destructie ran ree Wanneer een rund of schaap is ge storven geeft de Destructor daarvoor een bewijs af. Voor runderen worden de be wijzen door het Destructiebedrijf naar Goes gezonden, voor schapen moet de schapenhouder dit zelf doen teneinde af schrijving van zijn leveringsplicht te krij gen. Met ingang van 18 Januari 1943 wordt in deze regeling een wijziging giebbacht, o-m. tengevolge van het feit dat het voor het Destructiebedrijf niet steeds meer mogelijk zal zijn de cadavers op de boerderijen af te halen- Bij aangifte ter secretarie of bij de Keuringsveearit- sen zal dan worde" medegedeeld of het cadaver wordt opgehaald ofwel dat het naar e'en nader aan te wijzen verzamel plaats moet worden gebracht. De destructorbonnen zijn dan geen gel dig afschrijvingsbewijs meer. Door de Keu rings veeartsen of in voorkomende ge vallen door de Gemeente-Secretarieën zullen 'bewijzen worden uitgeschreven, waarvan een exemplaar naar het kan toor var. den Voedselcommissaris te Goes wordt gezonden. Hierop 'heeft afschrij ving op de leveringsplicht plaats over eenkomstig de tot nu toe geldende nor men. Onder alle omstandigheden is het noo- dig, dat bij aangifte van een gestorven rund het registratiemerk wordt vermeld en de soort wordt opgegeven, terwijl om den hals van de doode dieren een label moet worden bevestigd waarop met inkt is geschreven oorno., naam en adres. Indien geen registratiemerk is opge geven zal slechts 30 k.g. op de leverings plicht worden afgeschreven, daar derge lijke dieren als nuchter kalf moeten wor den aangemerkt. Distributie smeermiddelen Vanaf 1 Januari 1943 kan ter verkrij- ging van Smeermiddelen een aanvrage ingediend worden voor: u. Landbouw- en veehouderijbedrijven voor de smering van diverse Landbouw- werktuigen, als ploegen, zaaimaehines, maaimachines, hooibouwmachines, boeren wagens enz. Aanvragen moeten geschie den op een V.A.W.-formulier en kunnen Islechts eens per jaar voor de totale jaarbehoefte aan smeermiddelen worden ingediend. b. Landbouw- en veehouderijbedrijven alleen ten behoeve van motorische drijf kracht als landbouwtractoren en station- naire motoren, voor zoover daarvoor mo torbrandstoffen worden toegewezen- c. Tuinbouwbedrijven voor alle op het bedrijf te gebruiken werktuigen. d. Degenen, die landbouwwerkzaamhe- den ir. loondienst verrichten (ioonmaaien, loondorschen, leonfreezen enz.) voor alle daarvoor in. gebruik zijnde werktuigen. e Eigenaren van particuliere bema lingen ten behoeve van de daarvoor be stemde installaties. Voor de categorieën b tf/tn- e moeten aanvragen geschieden op een V.A.-for mulier, terwijl de aanvragen hoogstens eens per drie maanden mogen worden ingediend, indien aanvulling van de voor raadnoodig is. Bedoelde V.A.W.- en V A.E.-for muiier en zijn verkrijgbaar bij" de Plaatselijke Ver tegenwoordigers en moeten na volledige invulling wederom bij hen worden inge leverd. Slechts de akkeib'ouwbedrijven meteen bedrijfsgrootte van 5 H-A. en meer en de veehouderijbedrijven vanaf 10 H.A., alsmede de gemengde bedrijven met een daarmede correspondeerende grootte ko men voor een toewijzing smeermiddelen in aanmerking. DE WND. PROV. VOEDSELCOM MISSARIS VOOR ZEELAND. ONDERWIJS Zevende en achtste leerjaar Op de deze)* dagen te Utrecht ge houden jaarvergadering der Unie van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland, heeft de heer P. v. Nes Czn., hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspectie, over: „De beteekenis van het zevende en aohtste leerjaar voor onze volksontwikkeling'' gesproken. Ref. behandelde de historie van deze leerjaren en waarschuwde voor het koesteren van overdreven verwachtin gen al is de 'beteekenis voor onze volks ontwikkeling zeer groot. Ref. zette voorts uiteen, wat de oorzaken zijn dat hel u.l-o. niet de plaats zal kunnen en moe ten innemen, die men aan de te stichten scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs heeft toegedacht. De klacht van overlading van'het onderwijs is niet on redelijk en voor deze fout, aldus spr., moeten wij ons wachten. RECHTZAKEN Schilde rij enz wendol De Haagsche rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den 42-jarigen kunstschilder J. C. K. B., die in Augustus van het vorige jaar de opbTengst van schilderijen, die hij in consignatie had, had verduisterd. B. zou voor een Haag- scihen koopman een aantal schilderijen waaronder zich een Rembrandt, een Dürer, een Pieter de Hoogh en een Ver meer zouden bevinden, verkoopen voor f 250.000. De kooper wijde echter slechts f87.000 voor de schilderijen betalen, waar mee de kunstschilder acooord ging en een bedrag van ruim f 11.000 als voor schot aanvaardde. De Haagsche koopman ontving hiervan slechts f3000, terwijl B. het overige geld te eigen bate besteedde. De rechtbank heeft den kunstschilder thans veroordeeld tot een gevangenisstraf van 6 maanden, met aftrek van preventief met het bevel tot voorloopige opschorting van de tenuitvoerlegging voor wat be treft 4 maanden om den verdachte in de gelegenheid te stellen een gratieverzoek in te dienen. Kapelaan veroordeeld Voor den Vrederechter te Arnhem stond terecht de 32-jarige kapelaan F. H. P. v. d. K. uit Zwolle, wien ten laste was gelegd: het houden van openbare geldinzamelingen zonder toestemming van den procureur-generaal en het stichten van een fonds voor bijzondere nooden, dat zijn werkzaamheden begon na de opheffing van de R.K. Werkliedenver- teniging. Verdachte was in October en November 1941 als parochie-geeetelljke te Renkum werkzaam en heeft in dien tijd verschil lende malen openbare inzamelingen ge houden ten behoeve van noodlijdende katholieken die niet bij het Nederlandsdh Arbeidsfront waren aangesloten. Verder heeft de kapelaan een fonds voor bijzon dere nooden opgericht. Het waren voor namelijk leden van de voormalige R.K. .Werklied envereeniging, die iedere week 25 cent contributie betaalden aan dit fonds. De kapelaan beheerde de gelden en deed uitkeeringen. De kapelaan werd veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf met de moti veer ing, dat verdachte, hoewel bedienaar der woords, zich met staatszaken heeft bemoeid en wel zoodanig, dat het in wezen ophitsing van het volk beteekent. Daarmede heeft hij de heiligheid van zijn ambt besmeurd. Deze strenge straf, zoo voegde de vrederechter hieraan nog toe, is tevens bedoeld als waarschuwing aan andere geestelijken en predikanten. Gevonden voorwerpen Zakmes; Regenkapje; HotidenriemHand schoenen; Truitje; Portemonnaie's met inhoud; Kindermuts; Vulpenhouder; Arm band; Touw; Ceintuur; Handbeschermer; Riem; Band van een mantel; 1 paar beenpij penOverall. ZIERIKZEE. Vele inwoners schijnen het Sneeuwruimingsbesluit nog niet voldoen de te kennen. Er wordt nogmaals op gewezen, dat de bewoner of hoofdge bruiker van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of gronderf, het gedeelte van het openbaar voetpad, de sneeuw moet wegruimen. Tevens zijn zij verplicht dat weggedeelte bij gladheid met strcefmakende stoffen te bestrooien. De meeste inwoners wachten echter steeds daarmede, tot zij door de politie worden gewaarschuwd. Dit is de politie niet verplicht, doch kan direct proces verbaal opmaken wanneer hierin nalatig wordt gebleven. Men zij dus gewaar schuwd. DREISCHOR- Het aantal inwoners dezer gemeente bedroeg op 1 Jan. 1942, 1054, n.I. 547 m. en 507 vr. Door geboorte en vestiging vermeerderde dit aantal met resp. 19 en 49, maar verminderde door overlijden èn vertrek met resp- 12 en 65, zoodat het totaal inwonertal op 1 Jan- 1943 1045 bedroeg, t.w. 539 m. en 506 vr. Er hadden 7 huwelijken en 1 echtscheiding plaats. Burgerlijke Stand over December. Geboren: 22. Adriaan Pieter, z. van Bar tel Fonteine en Adriaantje Stoutjesdijk. Overleden: 12- Jacoba van der Linde, wed. van Leendert Dooge, 68 jaar; 13. Adriana Snijder, echtg.e van Jacob1 Kie vit, 30 jaar (overl- te Dirksland). Ingekomen: 19 Dec.- Jacoba van 't Noordendë van Rotterdam; 29Lena v. Meurs van Rotterdam- SCHERPENISSE. Burgerlijk» Stand'over December. Geboren: Christina Pieternella, d. van I. J. v. d. Werf-Bolier. Overle den: J. Vos, 78 j., ongehuwd. Ingekomen: M. H. Hage uit Poortvliet. Vertrokken: C. P. Klaasse naar Amers foort. Op 31 December 194L telde deze gemeente 647 m- en 660 vr., totaal 1807 personen. Gedurende 1942 werden 23 kin deren geboren, terwijl 28 personen zich hier vestigden- In datzelfde jaar overle den 12 personen en vertrokken er 32- Op 31 December 1942 telde de gemeente 1314 inwoners, t.w. 644 mi. en 670 vr. THOLEN. Over 'tuitkeeringsjaar 1941 wordt aan deze gemeente f 6317.07 uit- keering verstrekt uit het gemeentefonds- Do hooikict bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. SEROOSKERKE. Gewijzigde predikbeur ten wegens ongesteldheid van ds. Veen. Zondag as. 's nam. 2.30 uur, candidaat v. d. Flier. KERKWERVE. 2.30 uur, ds. van Griet- huijsen. Keuring voor Watten SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bïj de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat,, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon- D* opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr* machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst, gebouw, Leusderweg. 12 Jan. '43, 10 uur: Den Haag, café! Den Hout, Bezuidenhouteeheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1