ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad én Provincie Vrijdag 8 Ja 1943 99ste Jaargang No. 15133 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Qiro no. 13TS77 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOZE, Zierikzoe - HoofdredaoteurM. J. HOSTEN, Zierikzee K 2620 ZWARE AFWEERGEVECHTEN AAN DEN DON hij Wlihye Laky en aan het Ilmenmeer Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: In het Don gebied' duurden ook gis teren de zware afweergevechten met on verminderde kracht voort. Aanvallen der bolsjewisten werden, onder verliezen voor den vijand, afgeslagen. Een pantserdivi sie schoot daarbij 31 tanks kapot. In tegenaanvallen vernietigden gemotoriseer de regimenten grenadiers nog 25 bols jewistische tanks, twee batterijen, bene vens 22 pantser-afweerkaronnen. Elders sloegen Duitsche tegenaanvallen 2 vijan delijke ba lat j ons uiteen. Het luchtwapen bestreed het ravitailleeringsverkeer en troepenconcentraties van den vijand. In den centralen sector van het front werd een vijandelijke formatie cavallerie tot den strijd gedwongen en vernietigd. Een vijandelijke aanval op het steunpunt Wilikije Luky -en ten Zuidoosten van het Ilmenmeer, werd afgeslagen. Jachtvliegtuigen en afweergeschut scho ten beven het centrale deel van het Oos telijk front 20 bolsjewistische vliegtuigen neen. Installaties van de Moermansklijn zijn door Duitsche gevechtsvliegtuigen en jachtkruisers, des nachts ook het sta tionsterrein van Kandalaksja aangevallen. In Noord-Afrika zijn slechts gevechts handelingen van geringen omvang voor gekomen. In Tunis wederzijdsche leven dige verkenningsactiviteit. Het. luchtwa pen heeft een vijandelijk luchtsteunpunt stellingen afweergeschut en talrijke for maties aangevallen. In een luchtgevecht werden drie vliegtuigen neergeschoten. Een Duitsche duikboot heeft op de Noor delijke IJszee een ravitailleèringsschïp van 5000 b'rt. tot zinken gebracht DE WINTERSLAG VAN DIT JAAR is een asder toeken das het vorig jaar De militaire medewerker van het D.N.B. vvij-st op de overeenkomst tusschen de vijandelijke berichtgeving van thans en die van den vorigen winter en vervolgt dan o.a.: Het hardnekkige zwijgen van de opperste Duitsche legerleiding spruit vooral voort uit het feit, dat men de tegenpartij geenerlei aanwijzingen wil verschaffen omtrent de standplaats van verschillende Sovjet-eenheden die geïso leerd zijn. 'Dit verklaart ook, waarom men aan Duitsche zijde met officieele tegenspraken achterwege blijft, zelfs in die gevallen, waar de vijand steeds weer over successen spreekt met opgave van plaatsnamen. De winterslag van dit jaar staat in een ander teeken dan die van den winter 1941—-'42, vooral wat betreft de weersge steldheid. Immers, terwijl de vorige win ter in het Oosten reeds intrad in No vember 1941 en er in Januari 1942 reeds een koude tot 50 gr. heerschte, regis treert men in de eerste maand van 1943 over bijna het geheele Oostelijke front Feuilleton Hel 27 Oorspronkelijke Nedorlandzcho roman door Bonk van Beeswijk Het verlangen werd hem echter te machtig en de maand October was bijna verstreken, toen Wim voor de derde maal op z'n fiets stapte en door de Meer reed naar Aerdenhout. Ditmaal wa ren er geen luiken voor de ramen; hij zag een tuinman aan het werk, dus de familie was teruggekeerd. Allicht zou hij thans wat meer over Jo te weten ko men- Zijn hart bonsde in z'n keel. Hier woonde ze dus! Hij zette z'n fiets tegen het hek en liep het pad op naar .de voordeur. Hij kon niet nalaten een blik door de ge opende glasgordijnen in de vertrekken te werpen. Drommels, wat een mooi. huis; en daar woonde zij nu. Geen won- 1 der, dat ze niets meer van zich liet hooren- Ze had het daar natuurlijk best. Plotseling bleef hij stilstaan; z'n mond opende zich en hij wilde roepen, doch bij wist zich te bedwingen. Hij wilde z'n meisje niet in moeilijkheden brengen- Maar daar zat ze immers, achter in die groote voorkamer, een boek te lezen'. Dat was ze en wat zag ze er prachtig uit in die mooie japon! Even bekroop hem de lust naar het raam te gaan en daar aan te tikken, doch dat hoorde overdag een temperatuur van nul graden tot 1 graad boven het vriespunt. Het weer brengt sneeuw, regen en dooi. De enkele wegen in de eindeloozo vlakten zijn tot ware modderbeken ge worden, die alleen 's nachts met een dun laagje ijs bedekt worden. Daaruit blijkt dat het vraagstuk van den toevoer het meest urgent is. Dat men in dezen win ter de Europeesche legers, vooral wat hun uitrusting betreft, geheel anders aan treft dan in het vorige jaar, blijkt ook daaruit, dat de Duitsche pantserwagens in actie blijven. Alleen al in de periode 20 Nov.31 Dec. werden 5000 vijandelijke pantserwagens vernield. Het is derhalve begrijpelijk, dat men aan Duitsche zijde niet de ongerustheid vertoont welke aan vijandelijke zijde allerwegen merkbaar is BIZERTA, BOLWERK AAN STRAAT TUNIS Eon dor grostoto oorlogohavoso In den strijd om Tunis speelt de oor logshaven Bizerta een zeer belangrijke rol. Deze oorlogshaven immers, die slechts 150 kilometer van Sicilië verwij derd ligt, is èn door haar natuurlijke sterkte èn door de gunstige ligging voor beschikt om het Europeesche bruggehqofd in Noord-Afrika te vormen. Reeds de Romeinen hebben dit ingezien en stad en havens versterkt en vergroot. Zeven kilometer van Kaap Blanc ver wijderd ligt de stad Bizerta, tusschen het gebergte en de Bap, een smallen inham van ongeveer 400 meter breedte, die ver scheidene kilometers diep het land in dringt en zich dan plotseling verwijdt tot een geweldig bekken met een opper vlakte van 130 vierkante kilometer, de zee van Bizerta. Hier kunnen alle oorlogs vloten der geheele w'ereld een anker plaats vinden, zóó groot en ruim is deze geweldige natuurlijke haven. Een mach tige vierhoekige Kasbah, een Arabischie vesting, waarvan de fundamenten nog uit den Romeinschen tijd dateeren, be- heerstiht de ingang naar het kanaal en de haven. Later hebben de Franschen hier verschillende forten gebouwd, waar aan Sidi-Salem, Andalous en fort d'Es- pagne wel de voornaamste zijn. Bij de Kasbah ligt de Arabierenwijk, met smalle bochtige straatjes en overhan gende huizen, welke door bogen, die de nauwe steegjes overspannen, met elkaar verbonden zijn. Sierlijk smeedwerk langs de vensters, rijk versierde deuren, schil derachtige straatjes, gesluierde vrouwen de Orient in al zijn sprookjesachtige pracht. Nuchter steekt hier de Europeesche stad af met de breede straten gekruist door de Avenue de France en de Avenue d'Algier. Het middelpunt ervan vormt de Place d'Europe, waar de kerk en het stadhuis gelegen zijn. Aan de eerste ver breeding van de Bae ligt de handelshaven Iets verder zeewaarts ligt de voorstad Byouville, „juweelen-^tad", een klein pa radijs met exotische tuinen en prachtige villa's. Zuidwestelijk hiervan liggen - de arsenalen van de oorlogshavens. Fort d'Espagne, honger in de bergen gelegen, natuurlijk niet. Wat zouden de bewoners van de villa er wel van zeggen! Maar nu kon hij zich niet langer be dwingen en resuluut stapte hij naar de voordeur en belde aan. Het wachten duurde hem een uur toe, maar eindelijk kwam er 'n aardig meisje naar voren, die "het raampje opende en vroeg, wat mijnheer wenschte. Ik eh.... stotterde hij verlegen, wilde graag Jo, ik bedeel juffrouw Bergs- ma even spreken, als dat kan. Het meisje keek hem' verwonderd aan. Juffrouw Bergsma? vroeg ze. Die woont hier niet. Bent u niet verkeerd'? O, nee, verzekerde hij haastig. Ik weet zeker, dat ik hier moet zijn. Maar hier woont toch geen juf frouw Bergsma, antwoordde het meisje koeltjes. Wim stond even bedremmeld te irr, ken- Zou ze soms een andere naam op gegeven hebben? overlegde hij' bij zich zelf. Maar hij was hier nu eenmaal en hij moest haar spreken. Ik bedoel die dame, verduidelijkte hij', die daar eh... in de voorkamer zit te lézen- Wilt u Zeggen, dat Wim van Laar uit Amstelveen er is? Ze kent me wel. Het meisje was besluiteloos, maar ten slotte haalde ze de schouders op en zei: Wacht u dan maar even binnen. Ze opende de voordeur en liet Wim in de heldere gang- Toen liep ze naar ach teren. Wim hoorde de stem van het meisje en even later werd) de deur ge opend en stond hii recht tegenover zijn vroegere verloofde. (Wordt vervolgd) beheerscht met zijn kanonnen stad en haven. In 1919 begon Frankrijk met de mo derniseering van dit belangrijke bolwerk. Het kanaal werd uitgediept en voor de grootste schepen bevaarbaar gemaakt. Talrijke vestingwerken werden gebouwd. Thans is de haven het machtige bolwerk in het Middellandsche Zeegebied, de sterkste haven van de spil in Noord- Afrika. (V.P.B.) Het persoonsbewijs In het maatschappelijk verkeer 4è, D«n Iaatsten tijd is eenig misverstand gerezen omtrent het gebruik dat van het persoonsbewijs kan of mag worden ge maakt. Aan een desbetreffende uiteenzet ting van den heer J. L. Lentz, hoofd van de rijksinspectie der bevolkingsre gisters is het volgende ontleend: Het persoonbewijs is indertijd inge voerd met een tweeledig doel. Ten eerste moest het dienen als middel tot identifi catie tegenover poiitie-ambtenaren, enz.; ten tweede kon het dienst doen als identificatiemiddel in het maatschappe lijk verkeer. Een belangrijk gebruik van het per soonsbewijs wordt- thans gemaakt bij d? evacuatie. De geëvacueerde kan zich er mee als zoodanig legitimeeren op distri- kantoren, uitbetaiingsbureaux en bijvoor beeld' tegenover leveranciers. Het aantal gevallen waarin van het persoonsbewijs een nuttig gebruik kan worden gemaakt is legio. Zoo verlangt men tegenwoordig inzage ervan voor het verleenen van toegang tot rijksbureaux, bij sollicitaties, bij het afhalen van aan- geteekende stukken en het innen van chèques op postkantoren, het uitbetalen van gelden door bankinstellingen, enz. Voorts kan het in c'afé's en bioscopen ter inzage worden gevraagd voor het nagaan van de afstamming of den leef tijd van bezoekers. Het spreekt vanzelf, dat dergelijke verzoeken, zich tot het noodzakelijke moeten beperken. Het gaat natuurlijk niet aan iedereen zondqr aan leiding zijn persoonsbewijs te vragen. Een nuttig gebruik van het persoons bewijs kunnen particulieren verder maken voor het geval personen voor een of ander doel toegang vragen tot hun wo ning. Zóó most U de hooiklst gebruiken De hooikist is een uitstekend middel om te besparen op' het brandstoff©nverr bruik, op stroom of gas, maar men moet dan met kennis van zaken met dit nuttig huishoudelijke voorwerp omgaan. In de eerste plaats dient men een pan met een goed sluitend deksel te gebruiken en ervoor te zorgen, dat Zij in de kist of mand past. Blijft er eenige ruimte overdan vullen men deze op met prop pen papier of houtwol'. De pan moet voor tenminste driekwart gedeelte ge vuld1 zijn, daar de inhoud anders teveel afkoelt. Voorts neme men minder vocht dan voor een gewone bereiding nood ig is. De spijzen dienen één Zesde van den normalen kooktijd te worden vóórge- kookt en driemaal den gewonen kooktijd in de hooikist te worden gehouden. Gerechten met een langen kooktijd1 kun nen het beste na twee of drie uur nog eens worden doorgekookt om ze daarna weer in de hooikist te plaatsen. Zóó voorkomt u overschrijding van uw electriciteits- of gasrantsoen- Goen winterjas Vergunningen voor den aankoop van een winterjas of -mantel worden slechts gegeven aan personen, wier inkomen be neden een bepaalde grens ligt en die tevens kunnen verklaren, geen regenjas of jekker te bezitten. Den distributiediensten zijn normen be kend' gemaakt, waaraan diegenen moe ten voldoen, die nog voldoende punten voor een winterjas op hun textielkaart hebben. Ook bestaan er bepalingen om in bepaalde gevallen iemand, die niet over voldoende punten op zijn kaart be schikt, extra punten en een speciale ver gunning voor dit doel te geven. Oudste inwoonster van Nederland Dinsdag j.l. vierde mevrouw M. van Bergen—Berendsen te Beuningen iu het Land van Maas en Waal, de oudste inwoonster van ons land, haar 104eni verjaardag. Der traditie getrouw werd deze verjaardag ook nu weer op den feestdag van Driekoningen gevierd. Naar uit Tsjoengking gemekt wordt, acht men in politieke kringen aldaar den eigen toestand „moeilijk". Men wijst in dit verband evenwel op een komende reis van Tsjiang Kai-sjek naar de Sov jetunie waarheen hij zioh zal begeven in gezelschap van zijn minister van buitenl. zaken, teneinde daar een ontmoeting te hebben met Stalin. Canada is tijdens de Kerstdagen en de jaarswisseling door een vreeselijken sneeuwstorm geteisterd, zooals sinds men- schenheugenis niet is voorgekomen. In het gebied' van Toronto en Montreal woedde de storm het hevigst. De gevol gen waren hier dan ook ontzettend. Tot- nutoe zijn nog vrij groote steden en dorpen aan de St-Laurensrivier volko men van de buitenwereld afgesneden, daar alle verkeerswegen onbegaanbaar en de telefoonleidingen kapot zijn. Schroot uit Engeland De me caniciens uan een verzamelplaat» voor schroot in Neder land demonteeren een door Duitsche jagers neergescho ten Brits-he Vickers Wellington-bom menwerper, (P.K. Niemeyer-St. Ps) De definitieve uitkeeringeii uit het ge meentefonds over het uitkeerimgsjaar '41 zijn thans vastgesteld!. Voor Zeeland be dragen de uitkeeringen voor de voor naamste gemeenten: Vlissingen f84.230- Middelburg f70.730; Terneuzen f36,768; Goes f31.830; Hontenisse f 17.738; Zie rikzee f 16.874; Oost- en West-Sou burg f 16-676; Axel f12.377; Vogelwaarde f 11.814; Kruiningen f 11.366 en Ierseke f 11.239 De garantie-uitkeering' bedraagt voor de voornaamste gemeenten: Vlissingen f43.522; Middelburg f35.436; Terneuzen f12.279; Goes f9686; Oost- en West-Sou burg f 5349; Ierseke f 4901Z i e r i k z e e f4426; Axel f3666; San van Gent f2738 en Hulst f2497- BROUWERSHAVEN. Burgerlijke Stand' over December. Gehuwd:. 18. Paulus Pim- melaar, 31 j., en Martina Adriana de Moor, 28 j. Overleden: 15. Abraham v. Luijk, 79 j., echtg. van Tannetje Meerse. BRUINISSE. Burgerlijke Stand) over December. Geboren: 11. Cornells Pieter, z. van I. Radewall (en J. C. v. <d. Berge; 22- Adriaantje, d. van M. Okkerse en P. J. Roukema; 28. Bartel', z. van C. de Ruiter en K- de Jonge; 30. Johan-. nes, z. van Jac. de Waal en P. K. de Waal. Gehuwd: Johannes van Oeveren, 28 j. j.m. (van Westmaas) en Comelis; Bal, 24 j. j.d'. Overleden: 4. Johannes Reirihoud, 82 j-, wecin. van Johanna Cor- nelisse; 5. Mattheus Capelle, 75 j., on gehuwd. ST. - PHIL1PSLAND. De Konijnenhou- dersvereeniging „Sport Veredel t", hiejd in haar eerste jaar van op richting op oud- en nieuwjaarsdag een tentoonstelling in het gebouw van dhr. W- RijstenblI. De burgemeester opende deze tentoonstelling. Hij sprak de hoop uit dat de vereeniging in groei en bloei moge toenemen. Spr. bejammerde het dat dezen Zomer zooveel konijnen ge storven zijn. Daarop verklaarde de bur gemeester de tentoonstelling voor ge opend. Dhr. C. Mi. Verwijs, secretaris der vereeniging, dankte den burgemees ter voor zijn gesproken woorden en bood hem het eere-voorzitterschap aan, dat hij in dank aanvaardde. Dhr. C. M Verwijs behaalde op deze tentoonstelling met het mooiste fokpaar H KL VI- R., R. en V,. met 13 en 6 fpredicaat nummeijs 2 eerste prijzen- Eveneens verwierf C. M. Ver klasse 2 eerste prijzen. Gezien de verschillende prachtdieren, in totaal 181 stuks, welke waren inge zonden, behaalden vele inzenders dezer gemeente en van buiten mooie prijzen- THOLEN. Het afgeloopen jaar is voor de meeste Thoolsche visschers rijk gezegend geweest. Ofschoon de botvangsten niet hoog waren, waren de verdiensten door de goede prijzen best. De vangsten van bliek en sardijn waren zeer rijk te noe men. Ook de kreeftenvangst was, tenge volge der hooge prijzen, goed loonend. De verzending van mosselen was veel lager dan vorig jaar, doch de kwaliteit best. De verzending van oesters was, mede doordat er de voirige jaren veel waren doodgevroren, niet hoog. Ook hier speelden de prijzen een groote rol. Goed geld werd verdiend door de bevolking in de verschillende loodsen met het inmaken van mosselen, sardijn en bliek. Over het algemeen was 1943 voor de vissc'herij best, terwijl ook de loonen der arbeiders vrij goed waren. STAVENISSE. Burgerlijke Stand over December. Geboren: Maatje Johanna, d. van H- Hout en C. Dorst. Overleden Corn.a Wesdorp, 29 j., echtg.e van J. M- Weechers; Danker v. Oudenaarde, 18 j.; Marinus Smits, 19 j.; Hendrik Willem Zachariasse, 15 j. Ingekomen: N. L. Gaakeer-Nelisse van Dordrecht. POST-TELEGR A AF -TELEFOON Ontheffing luisterbijdrage Eigenaars van een radio-ontvangtoestel, die ontheffing van de luisterbijdrage 1943 willen aanvragen, moeten in de maand, waarin de luistervargunningeti van hun naamletter worden omgewisseld, aan het postkantoor een aanvraagformulier E af halen en dat inzenden bij het gemeente bestuur van hun woonplaats. In afwach ting van de beslissing moeten de voor 1942 uitgereikte vrijstellingsvergunningen niet worden omgewisseld. Aangeslotenen op Rijksradiocentralen ontvangen de aan- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vrydag) zon onder 16 45 Morgen (Zaterdag) zon op 8 48; zon onder 16 46 Tusschen zonondergatig en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 1040; maan onder 2057 Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Janua i Laatste kwartier Vrijdag '29 Januari Nieuwe maan Vrjjdag 5'Februari vraagformulieren thuis. Nadere inlichtin gen verstrekken de postkantoren en de kantoren der Radiocentral en, By zondore postzegel van tien cent Van 15 Januari tot en met 15 Maart as. zal kien bijzondere postzegel in de frankeer waarde van 10 cent worden uit gegeven, zonder toeslag en naast de ge wone postzegels. Aanleiding daartoe is de overeenkomst betreffende de Euro- peeseh PTT-vereeniging op 19 October 1942 te Weenen gesloten. Deze postze gel draagt het eenigszins vergroote beeld van den 2^2-cents postzegel, uitgifte 1928 type posthoorn, ontwerper S. M. de Roos. De zegel is geel en is voorzien van een opdruk in goud, luidende „Europeesche PTT-vereeniging, 19 October 1942, 10 et." De verdere gegevens zijn: beeldgrootte 21 x 28.5 im.m.; uitvoering in rotogravure: vellen van 100 stuks; geldig voor fran keering, ook in het verkeer met het buitenland tot en met 31 December 1943. De exemplaren, die op 16 Maart 1943 niet zijn verkocht, zullen worden ver nietigd'. Zcndagartseniisnst* Zierikzoe Zondag 10 Januari: Dr. v. d. Graaf en Dr. v. ""Hoorn. De hooikist bewaart de warmte; maakt er een nuttig gebruik van Reuring voor Waffen SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun- nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op. gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en bet Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaanscbe-SS in Nederland wil len toetreden- 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan- '48, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg IS. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12 Jan. '43, 10 uur: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. By onze vrywillioers In looppas voor- wxarts v Orbit Holland Fax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1