ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Donderdag 7 Januari 1943 99»te Jaargang No. 15132 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797—1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 Directeur-Administrstettr (Aivertentiechef) A. J. DE LOQZE, Sieriïzee - Hoofdredaoteur11. 1. KOSTEN, Zierikzee K 2620 ZWARE AFWEERSTRIJD IN DON-GEBIED [Steunpunt in den Kaukesus veroverd Het opperbevel der weermacht maakte Dinsdag bekend: In I$et Westen van den Kaukasus is in een verrassenden aanval een vijandelijk steunpunt genomen. Ge vechts vliegers vie ren de haveninstallaties van Gelendsjik aan en drevenIransportcolonnes langs den kustweg uiteen. Vijandelijke aanval len in het gebied van de Terek werden afgeslagen. De zware afweergevechten in het Dongehied duren voort. In den - centralen sector -van het front hebben de Sovjets bij de gevechten om W el i k.ij e L u k i weer 14 danks ver toren. Aanvallen van de vijandelijke infan terie ten Zuidoosten van het Ilmenmeër en uitbraakpogingem van vrij zwakke vij andelijke strijdkrachten, die tijdens de af- gc'oopen gevechten waren ingesloten, stortten ineen. Ook aan de Wol kof en voor Leningrad werden hier en daar vijandelijke aanvallen afgeslagen. Aan 't Kandolaksja-ffont zijn aanvallen van de bolsjewieken onder bloedige verliezen mislukt. Verscheidene vijandelijke ge vechtsgroepen, o.m. een skibataljon, wer den ingesloten en vernietigd. Talrijke waperts werden als buit binnengebracht. In Tunis werden bij stoottroepon- dernemlngen steunpunten van den vijand veroverd en Engelsche gevangenen bin nengebracht. Het luehtwapen zette zijn aanvallen op vijandelijke luchtsteunpun- ten voorten .veroorzaakte daarbij om vangrijke vernielingen. Ter begeleidende bescherming in den strijd gebrachte Duit- sche jagers schoten zonder eigen ver liezen acht vijandelijke vliegtuigen neer. Aanvallen van Britsche vliegtuigen op Westd uitsche gebied veroorzaakten scha de aan gebouwen en verliezen onder de bevolking. Vier meermotorige vliegtuigen werden neergeschoten. Snelle Duitsche gevechtsv i:g u'gen hebben overdag mili taire installaties aan de Zuidoostkust van Enge'and aangevallen. Beveiligingsstrijd krachten der marine en afweergeschut der marine hebben voor de Fransohe en de Nederlandsche kust op 3 enj 4 Januari drie vliegtuigen neergeschoten, Itallaansch weermachtsberlcht Levendige luchtgevechten Het 955ste communiqué van het Ita lia ansche hoofdkwartier luidt: Aan het front in de Syrte werd ook gisteren de bedrijvigheid le land en in de lucht belemmerd door het aanhou dende slechte weer. In de Zuid-Libysche woestijn nam de druk op onze vooruit geschoven posten toe. In Tunis wordt de versterking der onlangs veroverde stellingen voortgezet, Bij de gevechten van 3 Januari hebben 4*5 *?v w vv Het licht schijnt altijd en hét eenige Lvat wij moeten doen, is cp. te passen dat er niets treedt tussehen ons en het licht. Feuilleton 26 Hel wij 300 gevangenen gemaakt, onder wie 6 officieren. In een geslaagden overval heeft een Duitsche stormtroep 2 verster kingen vernield en 2 Britsche officieren en 28 manschappen gevangen genomen. Bij levendige luchtgevechten hebben Duit sche escadrilles 8 vijandelijke vliegtui gen neergeschoten, 4 op den grond staan de vijandelijke toestellen geraakten in brand. In den afgeloopen nacht zijn de ha venwerken en de opslagplaatsen in de haven van Algiers door onze vliegtuigen aangevallen. Een onzer duikbootem is niet op haar basis teruggekeerd'. De bloedverwanten der bemanning zijn op de hoogte ge bracht. Bij een luchtaanval op Lampedusa werd gben ernstige schade aangericht. Verksnningsaotivitoit aan weerskanten Het 956e communiqué van het Italiaan- schê hoofdkwartier luidt: Geen gebeurtenissen van beteekenis in den sector van de Syrte. Aan het front m Tunesië levendige bedrijvigheid van verkenningspatrouilles aan weerskanten. Door Duitsche toestellen werden drie vliegtuigen neergeschoten. In het gevecht van 3 Januari, waarbij, zooals reeds ge meld, gevangenen werden gemaakt, zijn bovendien 9 kanonnen, eenige machinege weren en talrijke infanterie wapens buit gemaakt en 30 voertuigen vernield. Onze bommenwerpers hebben met succes de haven en opslagplaatsen van Algiers, Bougie en Philippeville aangevallen. Ame- rikaansche vliegtuigen hebben een aan val gedaan op Keroean in Tunesië; er Izijn 4 dooden en 6 gewonden onder de burgerbevolking. Tijdens een gevecht bo ven het Westelijk deel der Middelland - sche vZee, werd een watervliegtuig van onzje marine door twee Britsche vlieg tuigen aangevallen. Het slaagde er in béide, na verwoede gevechten, neer te schieten, waarna het getroffen op zijn basis terugkeerde met een gewonde aan boond. Eenlg« wenschen voor 1943 Max Blokzijl verbond aan het nieuwe jaar de hoop op „een machtige verster king van den aanhang der nationaail-so- cialistische beweging, een toenemend be grip van de massa voor het vaderland lievende streven der aanhangers van een nieuwe orde". Wat hij meer wenschte was „een groote opruiming onder de werkelijke anti's, vooral daar, waar ze nog machtsposities bekleeden en daarvan misbruik maken ten koste van de gemeenschap, een doordringen van alle volkskringen van de noodzakelijkheid sociale nooden te lenigen, en een werkelijke volksge meenschap op te bouwen. een opbloei van den Arbeidsdienst, een groei van den Nationalen Jeugdstorm en een krachtig ingrijpen op het gebied van het onderwijs. de bezetting van een zoo groot mogelijk aantal verantwoordelijke posten in den staat, de provincie, de gemeente, de be drijven door menschen, die de eischen Oorspro&kelijke Nederlandsche roman door Henk van Eeeswijk Op één van zin vrije Maandagmiddagen stepte hij, netjes aangekleed, op z'n fiets en peddelde de Meer door naar Haar lem en zoo naar Aerdenhout. Het duurde wei even, voordat hij de laan gevonden had, waar Jo, volgens de gegevens van het Amstelveensehe gemeentehuis moest wonen. Hij kwam tenslotte terecht voor een aardige, kleine villa. Maar de luiken er voor wairen gesloten en niets wees er op, dat hier levende menschel ij ke wezens woonden. Hij zette z'n fiets tegen het bek en liep over het grintpad naar de voordeur. Daar zag hij, voor het raampje een klein, door de zon vergeeld kaartje, waarop te lezen stond: „Voor onbepaalden tijd afwezig", Z'n reis was dus vergeefs geweest. j Toen hij weer terug fietste naar Am stelveen, kwam hij tot de overtuiging, dat z'n meisje want zoo noemde hij de kleine Jo nog steeds in gedachte daar werk had gevonden als typist?, particulier secretaresse of iets dergelijks. Ongetwijfeld had ze het daar goed. Ze wee immer» sender werk geweest, toen ie nog -met elkerr rerlooM weren"5 Wel- i licht had ze daar hij die menschen een goede betrekking -gekregen en was ze nu met de familie mee naar een of ander vacantieverblijf. Hij besloot er nog wel- eens heen te gaan. Een paar weken later fietste hij op nieuw naai- het vilatje in Aerdenhout. maar nog steeds waren de luiken ge sloten en was het kaartje voor het raam nog zichtbaar. Opnieuw probeerde Wira zijn vroegere verloofde uit zijn leven te bannen, doch het ging hem slecht af. Ze was hem vast vergeten, anders had ze hem wel eens geschreven, al was het maar een kaartje. Misschien wilde ze wel niets meer van hem weten. Hij was het toch immers, die z'n verloving had verbro ken- Nu kreeg hij' spijt van z'n ondoor- dachten stap. De zomer verdween en de herfst kwam met mooie dagen er voor in de plaats- Wim deed automatisch zijn werk, doch moest steeds aan zijn meisje denken- Toch ging hij niet voor een derde maal naar Aerdenhout- Wanneer het verlangen daartoe opkwam, dwong hij zichzelf niet meer aan haar te denken, doch innerlijk leed hij- Zijn drukke werkkring was een welkome afleiding; alleen de Zondagen en de vrije Maandagmiddagen waren leeg en vreugdeloos. Hij ging niet meer uit, maar spaarde al z'n geld, dat hij over hield! op, tot groote verwondering van van vader en moeder van Laar, die zoo iets van hun zoon nooit gewend, weren geweest. (Wortfl vennlgd). tam dezen tijd begrijpen en verder af wachten als een nieuw verlies van natio nalen opbloei zien, de uitschakeling van hen, die voor gevend nationaal-socialist te zijn alleen maar aan eigen voordeel gedacht en daarvan- het bewijs geleverd hebben. en vopral; het opwekken van on2e weerbare mannen en dappere vrouwen on onder hen vooral de leden der:N.S.B. om zich ook buiten onze staatsgrenzen in te zetten overal waar hun moed als soldaat, hun pionierstalent als voortrek ker, hun toewijding als vrouwelijke help ster noodig geacht wordt". Ook al werd dan in deze woorden nog niet een programma voor dit jaar opge steld, dan wijzen zij de richting, waarin het geloof in het nieuwe Europa degenen dringt, die de verantwoordelijkheid voor de plaats daarin van het Nederlandsche volk tegenover den Ftihrer èn tegenover het eigen volk hebben, aanvaard. VERSCHILLENDE BERECHTEN Mandarijnen voor kinderén Op de aan kinderen, geboren tussehen 30 November en 28 December 1938 uit gereikte bonkaarten voor de 13e periode 1942 en de le periode 1943 komen noch de bonnen Reserve 3—73 voor (recht gevende op appels), noch de bonnen Reserve 4—03 (-echt gevende op man darijnen), noch de bonnen Reserve 4—04 recht gevende op mandarijnen eb/of si naasappelen). Deze kinderen zouden dus geen appelen, mandarijnen of sinaasappe len kunnen verkrijgen. Voor hen worden daarom thans 1200 gram mandarijnen ter beschikking gesteld op bon Reserve 3— 02 van de bonkaart voor de le peroide 1943. Deze bon dient men daartoe bij den plaatselijken distributiedienst in te leveren, onder overlegging van de stam kaart van het kisdi De distributiedienst plakt den 'bon op een verklaring, waar op vermeld staat: „Geldig voor 1200 gr. mandarijnen.'' - Met nadruk wordt er op gewezen, dat uitsluitend kinderen, geboren tussehen 30 November en 28 December 1938 voor zulk een verklaring in aanmerking komen. 9 JanuariDag van het paard Van de 365 dagen in het jaar hebben er vele nog geen bestemming gekregen. Dat is echter niet de reden, dat er thans naast. Moederdag, Vaderdag en andere Dagen ook een Dag van het Paard is ingesteld; Dé oorzaak moet gezocht wor den in een streven bij: bepaalde kringen om meer belangstelling te wekken voor het. paard, den trouwen makker van den mensch, die vooral in de huidige tijds omstandigheden zijn onmisbaarheid weer eens toont. Deze zelfde tijdsomstandig heden geven aan den anderen kant echter ook aanleiding tot een onoordeelkundige behandeling, doordat personen met de leiding en de verzorging van paarden worden belast, die dat niet gewend zijn. En dat maakt dok weer de instelling van dezen dag ,in dezen tijd zoo bijzonder actueel. Urnenveld ontdekt In het gebied van de Westerwoldsche A in den Zuidoosthoek van de provincie Groningen is bij het plaatsje Wedder- bergen bij Wedde op een perceel hooge Eschgronden een groot urnenveld ont dekt. Tijdens werkzaamheden in verband met herontginning vond men eenige urnen, die gebroken uit den grond te voorschijn kwamen. Onder leiding van dr. van Giffen te Groningen, werden toen de opgravin gen voortgezet. Tot nu toe zijn reeds meer dan veertig urnen van verschillende grootte gevonden, waarvan sommige nog in zeer goeden staat waren. De dag vas den postzegel „Dag van den Postzegel", welke op 10 Januari 1943 gehouden zal worden, staat bij de Duitsche postzegelverzame laars in de eerste plaats in het teeken van de zorg voor de leden der weer macht, die postzegels verzamelen. In dezen geest is ook de eerste groote tentoonstelling van de Vereeniging van Duitsche Postzegelverzamelaars, een af- deeling van de N.S. Gemeinsschaft Kraft dureh Freude vastgesteld op 10 Januari. Deze tentoonstelling, zal gehouden wor den in het gebouw van liet Duitsche Arbeidsfront te Den Haag, Suriname- straat 13. De Nederlandsche verzamelaars worden voor deze tentoonstelling uitge- noodigd. Alleenwonende man- vermoord In deal loop van Zondag is ten huize van een alleenwonenden man te Lun- teren een vreeselijke ontdekking ge daan. In dit huis, bewoond door den 85-jarigen A. V., aan den Barneveld- scheweg, trof men bij de trap het lijk aan van V. Zijn schedel was ingeslagen terwijl zijn beenen waren gebonden. Naar de oplossing van dezen moord wordt door de gemeentepolitie en marechaussee een ijverig onderzoek ingesteld. Kinderen verwaarloosd De gemeente-politic te Nijver dal heeft ingegrepen in een geval van ern stige verwaarloozing van kinderen ineen- woonlagen, staande in het kamp in de buurtschap Haarie bij Nijverdal. De po litie trof in den slechten en tochtigen wagen in een. hoek, op eenige lompen en .yttU liggende, drie kinderen aan, twee van Styj-jear »n tto' v*r In de yoote hruikc.entra heefi overheid enorme voorraden aa pelen laten opzie die de aardapp voorziening «/er I volkiny in de w f termaanden zekeren Hoe het h' in een der g*tcel dige pakhuizen uit ziet (HchimmelperV Pa, Deze kinderen hadden niets andei's aan den een hemdje, als tenminste deze vod den nog hemdjes genoemd mochten wor den. Verdpr waren de kinderen totaal vervuild. Op advies van den Voogdijraad te Almelo werden de kinderen naar het R.K. Ziekenhuis aldaar vervoerd. ZIER1KZEE. In de Staatscourant is op genomen een besluit van de secretaris sen-generaal van financiën en binnenl. zaken, waarbij wordt vastgesteld de uit> keering uit het gemeentefonds aan de gemeenten over het uitkeeringsjaar 1941 (tijdvak 1 Mei 1941 t/m- 31 December 1941). Een bij de beschikking behoorende staat bevat de bedragen die aan de ge meenten zullen worden uitgekeerd. De Commissaris der provincie Zee land. heeft het gewenscht geacht de com missie van overleg, bedoeld in het regle ment betreffende d©n rechtstoestand van de ambtenaren in dienst der provincie Zeeland te herzien. Volgens een thans afgekondigd besluit wordt een commissie van overleg inge steld', waarvan het aantal leden, ten ge tale van tenminste vier, door den Com missaris der provincie wordt bepaald- De leden en plaatsvervangende leden worden door den Commissaris der pro vincie, gehoord de algemeene landelijke organisaties, uit de ambtenaren aange wezen. Tot dijkgraaf van den Jongepolder is benoemd de heer C- A, Struijk te N i e u we r kerk. RENESSE. Tot onderwijzer aan de O.L. School is aangesteld dhr. K. A. Stoel te Serooskerke (S.) DREISCHOR. De Vereeniging „Thalia" alhier, gaf op de bovenzaal van de Keijzer een zeer goed geslaagde uitvoe ring. Opgevoerd werd het vroolijk spel van vacantiegeneugten, in drie bedrijven van Henk Bakker; 'n Wespennest", welk spel uitmuntend werd weergegeven. De geheel gevulde zaal leefde in gepaste vroolijkheid met de spelers mede. „Tha lia" mag op een geslaagden avond te rugzien. OUWERKERK- Onder hartelijke dank zegging aan den milden gever (geefster wordt medegedeeld, dat in de Oude- j a ars avonddienst om. een gift van f 10 voor de Diaconie werd gecollecteerd. NIEUWERKERK. Burgerl- Stand over December. Geboren: 9, Nicolaas Jacab, z. van D> C. Bolijn en F- A- Kuijper. Gehuwd: 30, J. J. Capelle, 24 j., jm' (van Oosterland) en J. T- Gast, 19 j., jd* Overleden: 13, Johannis Aalbregtse, 79 j., wedn. van A. P. Stoutjesdijk- Op 1 Jan. 1942 telde deze gemeente 1942 inw. t.w. 999 m» en. 943 vr. Gedurende dit jaar vermeerderde do bevolking door vestiging met 31 m. en 50 vr. en door gebooTte met 12 -m- en 11 vr. Een totale vermeerdering van 43 m. en 62 vr.Het inwonertal verminderde in 1942 door vertrek met 22 m. en 42 vr.f door overlijden met 12 m. en 12 vr. Totale vermindering: 34 m. en 64 vr- In 1942 vermeerderde de bevolking met 9 m. en 8 vr. off 17 personen, zoodat het inwonertal op 31 Dec. 1942, 1959' bedroeg, n.l. 1008 m. en 951 vr- Er wer den 14 huwelijken gesloten. BRUINISSE. Maandagmiddag vierde de Kleuterschool in een paar lokalen der O.L-S. haar Kerstfeest, ditmaal alleen voor oudeTS en leden. In zijn openingswoord betreurde de heer van de Velde, dat ds. Marsman wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. 'Mej. Bal vertelde het Kerstverhaal en mej. van Vessem de Kerstvertelling, waar tussehen verschillende liederen wer den gezongen en de kinderen royaal werden getracteerd. Aan 't einde bracht de heer van de Velde dank aan allen, die hadden meege werkt dit kerstfeest wederom schitterend te doen slagen, in 't bijzonder de fam. Bal en de gezamelijke bakkers van Brui- nisse, leden der Vereeniging. Buitendien waren nog vele giften, ook in natura ontvangen. De collecte bracht ruim f 25 op ST.-PHILIPSLAND. De op oudejaars avond in de Ned. Herv. Kerk gehouden collecte, ten bate van em. pred. weduwen en wezen, heeft f40.60 opgebracht. Dien- zelfden avond werden onder dank twee biljetten van 26 gulden gecollecteerd, WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Donderdag) zon onder 16 48j Morgen (Vrijdag) zon op 849; aob onder 1645 Tussehen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 1003; maan onder 19.37 Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Janua i Laatste kwartier Vrydag Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari SCHERPENISSE. Tot ambtenaar b'J den distributiedienst te Tholen is aang«- -4É steid de heer M. C. Boller alhier. POORTVLIET. Bij de verhuring van zitplaatsen, welke j.l. Zaterdag in de Ned. Herv. kerk plaats had, werden twea zitplaatsen verhuurd, één voor f225 ei i de andere voor f220, daarbij komen f6 zitplaatsgela per jaar. Vier zitplaatsen brachten de som op van f630-—. Als orgeltrapper is benoemd dhr. C. A. Goudzwaard met een salaris van ~4 f20 per jaar. POORTVLIET. In den ouderdom van 74 jaren is te Maartensdijk (U.) plotse ling overleden, ds. N. C. Bakker, em. - predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Bak ker werd geboren 17 October 1868, stu deerde te Utrecht en arbeidde te Wijn gaarden, Wateringen, Poortvl iet, ïJs- selmuiden, Kesteren, Zuilichem, Schoon» rewoerd, Aalburg. Benschop, Oudemirdum Opheusden en Maartensdijk. Per 1 Sep tember j.l. ging hij met emeritaat. SINT-MAARTENSDIJK. Gedurende de maand December 1942 is in de haven alhier aan scheepsruimte gearriveerd 6100 i ton- Aan havengeld werd f 610 ontvangen Bij enkele landbouwers in de om geving alhier, is ónder hun veestapel mond- en klauwzeer geconstateerd. THOLEN. Burg. Stand. Geboren: Din- gena Johanna, d. v. P. Ottevanger en p. Deurloo. Overleden: Geertruida Johanna 10 j., d. v. A. de Kool en G. v. Nugteren; Bastiaantje, 6 mnd., d. v. J. M. C. Elen- baas en C. M. Schot; Maatje Maria, 3 j„ d, v. Ph. Steeketee en J. A. v. Zweden De diphterie neemt in deze gemeente neg steeds toe. Reeds zijn een zevental jonge kinderen overleden. Mornen eel ko men er reeds gevallen voor, dat ook ouderen door deze gevaarlijke ziekte - zijn aangetast. THOLEN. Gekozen tot ouderling bij de Ned. Herv. gemeente alhier, in de vacature A. v. Luyk, D. v. d. Velde Cz. Herkozen tot ouderling S. de Korte Az. en tct diaken J. Franke. Op het laatst van het jaar was de sterfte onder het vee onder deze ge meente vrij groot, vooral van paarden en nuchtere kalveren. Ook neemt het mond- en klauwzeer steeds meer toe. doch tot heden niet met doodelijken af loop. STAVENISSE. Dinsdagmiddag j.l. wer den op de begraafplaats de stoffelijke overschotten ter aarde besteld van de drie jongelieden, die op Oudejaarsdag op zoo tragische wijze om het leven zijn gekomen. - Honderden dorpsgenooten waren tel kenmale oc den doodenakker aanwezig, om daarmede getuigenis van medeleven af te leggen met de zoo zwaar be proefde familie's. Als eerste spreker werd aan elke groeve het woord gevoerd door onzen burgemeester, die de deel neming van de gansche burgerij verto.kte en de familie's kracht en sterkte toebad om de^e dagen van beproeving door te komen. Voorts werd o.m. het woord gevoerd door Ds. Damsté, Ned. Herv. predikant en de bede ouderlingen der Oud-Geref. Kerk. Naast woorden van troost tot de verslagen fam.l es. weraen ernstige woorden tot de omstanders ge richt, die gewezen werden op de broos heid en vergankelijkheid van dit aard- sche leven. Diep onder den indruk verliet de tal rijke schare den doodenakker. 500FDPBUZSN STAATSLOTEN Trekking van 6 Januari. f 26.000: 18289. f1600: 10456. - f 1000: 4467, 4824. f400 9261 17471, 19688, 19860. f200: ?1539. f 100 1988, 6847. #2T» 108W, 11081. 14881, 19S7». 1841».

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1