ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V- Woensdag 6 Januari. 1943 99ste-Jaargang No. 15131 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentieclief) A J, '~VLOOZE, Zierikzoo - KocfdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 J. -"M,ü -TSKtgblik van den Rijkscommissaris op het afgeloopen jaar H- Thans staat ruimte tor beschikking en wordt geëxploiteerd, welke niet slechts lijdelijk, maar voor de duurzame vor ming van hot nieuwe Europa voor" een voldoende voeding van zijn bevolking toereikend is. In deze wereld worsteling kunnen wij tot dusverre twee fasen in haar verloop en een derde in haar be gin nagaan, welke met fatale nood zakelijkheid op elkander volgen. De eer ste fase van deze worsteling, aldus de Rijkscommissaris, bracht de militaire con centratie van het Europeesche vasteland cn daarmede de voorwaarde om weer stand te kunnen bieden aan de onont koombare over dit Europa losbrekende aanvallen van het Oosten resp. van het Westen. Met het einde van den Balkan- cc clog was deze eerste fase der wereld - worsteling om een nieuw Europa, name* lijk de voorbereiding der militaire situ atie geëindigd. Teneinde het tegelijk bin nenvallen van de in het Oosten en Wes ten staanden vijand te voorkomen, zette de Führer den aanval op de Sovjets in. Ook deze tweede fase staat voor een succesvol einde, vooral daar het den tegenstanders niet gelukt is de klimatolo gische omstandigheden in het Oosten en in het Westen uit te buiten. Strategisch is de strijd in het Oosten beslist. Met de landing van de. Engelsch-Amerikaansche contingenten- in Noord-Afrika, dus in November j.l. is de derde gevechtsfase begonnen, n.l. de afweer van de pogin gen der Westersehe kapitalistische krach ten om de nieuwe orde van Europa op den grondslag van een volksehe waarde- ordening te verhinderen. Wij houden echter rekening met hel geval, dat de troepen der Vereenigde Staten eenmaal een poging zullen doen een militaire beslissing in deze worste ling tot stand te brengen. In ieder geval blijft in deze derde en wellicht laatste fase dezer wereld worsteling na het suc cesvolle eindigen van de eerste en tweede fase voor de Spilmogendheden de taak cm uit een strategisch gunstige positie aanvallen af te weren, die door hun voornaamste tegenstanders over een af stand van ruim 600 kilometer over een door onze duikbooten onbevaarbaar ge maakte zee naar de kusten van Europa gebracht moeten worden. Hierbij echter staan de Spilmogend heden in Europa meer menschen, meer bewapeningscapaci'eiten en ongeveer de zelfde grondsoffen ter beschikking dan waarover onze tegenstanders in een stra tegisch vooral ongustjger positie beschik ken- Onze tegentanders zullen op den duur noch over de noodige besluitvaar digheid noch over de offervaardigheid beschikken, want als resultaat van deze worsteling en als prijs voor alle op offeringen staan thans voor hen steeds slechts hun verburgerlijkt materialisti- scher geworden wereld en maatschappij. Voor ons en ons vleugels gevend staat echter het geloof aan een nieuwe vorm geving van het Europeesche vasteland. De Rijkscommissaris besloot zijn rede al dus: Thans stooten de dingen hard op el kander in de ruimte, zooals dit bïj een conflict van dezen omvang nu eenmaal onvermijdelijk is. Maar alles wordt ge beurt, wordt gedragen door den zede lijken ernst van de taak en door de on voorwaardelijkheid en grootte van den inzet, geleid door den wil van den -Hij- dfaagt de. zwaarte van het gebeuren in een mate, dat dit ons zelf nauwelijks ooit geheel bewust wordt. Daar tegenover echter heeft nog nooit een man zoo vormend ingegrepen in hei lot van de geheele wereld, nog nooit werd een man door zóó vele millioenen menschen in onvoorwaardelijke overgave met de geheele persoonlijkheid bemind. In dit geloof en met deze wetenschap treden wij het nieuwe jaar cn de laatste gevechtsphase voor een nieuw Europa in. Heil den Führer". Ve Fütiler feliciteert den Rijkscommissaris Hitier \eeft ter gelegenheid van de jaarwisseiin^aan den Rijkscommissaris voor het bezette" Nederiandsche gebied, Rijksminister Dr. Seyss Inquart, het vol gende telegram gezonden: „Hoofdkwartier van den Führer, 31 Dec. 1042. Bij de wisseling van het jaar doe ik u mijn hartelijkste gelukwenschen toeko men. Ik verbind daarmede mijn besten dank voor den waardevollen arbeid, dien u in het afgeloopen jaar in Nederland hebt verricht. w.g. ADOLF HITLER. TUSSCHEN DON EN WOLGA Sovjetbenden vernietigd I Het opperbevel van de Duitsche weer-- j macht deelde Maandag mede: In verschillende sectoren van het front :n het Don-gebied en in hel gebied van Stalingrad, leden de sovjets, bij de voortzetting hunner aanvallen, zware ver liezen. In een haven aan de Zwarte Zee j aan de kust van den Kaukasus werd een koopvaardijschip vaii middelbare grootte door bomtreffers beschadigd. Stoottroe pen ondernamen in den centraien front- sector succesvolle acties. Vijandelijke aan vallen werden afgeslagen. In het achter- waartsche gebied van een leger werden sovjetbenden omsingeld en ruim 1400 ban dieten vernietigd. Voorts werden 65 kaïn pen en een groot aantal barakken ver nietigd, talrijke wapens, alsmede groot? voorraden munitie en ander materiaal buitgemaakt. De taaie plaatselijke gevech ten ten Zuidoosten van het Ilmenmeer duren voort. Voor het Visscherssehier- eiland brachten snelle Duitsche gevechts vliegtuigen een koopvaardijschip van 5000 brt. -tot zinken; een tweede schip werd zwaar beschadigd. I In Zuid-T u n e s i sloegen Duitsche en Itaiiaansche troepen Fransche strijd krachten naar het Westen terug. De luchtmacht viel met krachtige uitwerking het transportverkeer van den vijand op spoorwegen aan. In een vijandelijke lucht basis ontstond brand door bomvoltreffers. Vergezellende jagers schoten vijf, vijan delijke vliegtuigen omlaag. Een Duitsche duikboot boorde ten Noordoosten van Oran een tot een beschermd konvooi be hoor end schip van 5000 brt. in den grond, Na een overdag ondernomen aanval door een Brltsche formatie vliegtuigen op hel I West-Fransehe kustgebied, werden 16 meermotorige vliegtuigen neergeschoten. Aan eigen zijde werden geen verliezen j geleden. In de late avonduren and-er- namen Britsche vliegtuigen een storings- aanval op het Wesl-Duitsche gebied. De bevolking leed verliezen. Twee vliegtui gen werden neergehaald. 'Na succesvolle aanvallen overdag door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op de Engelsehe Zuidkust, bombardeerden Duitsche ge- vechtsviiegtuigen des nachts, in verschil- lende golven aanvallend, de havenstad Huil, waar uitgestrekte branden ontston den. Verliezen der Britseh-Ameri- kaansche koopvaardijvloot In 1942 heeft de Duitsche weermacht van de. Britsch-Amerikaansche koopvaar dijvloot in den grond geboord: door eenheden van de marine: 1283 koopvaar ders met een inhoud van 7.944.000 brt., waarvan 1208 schepen met een inhoud van 7.586.500 brt. door duikbooten. Door formaties van het luchtwapen werden 167 koopvaarders met rond 985.000 brt. den grond geboord. Daarmee hebben de marine en het luchtwapen tezamen in het afgeloopen jaar 8.940.000 brt. vernie tigd. Bovendien werden door Ide marine 149 schepen, door het luchtwapen 301 schepen, beschadigd. Aangenomen kan worden, dat ook een deel van deze sche pen geheel verloren is. ZEEGEVECHT IN DE IJSZEE Op 31 December vielen Duitsche zee- strijdkrachten hij het Bereneiland in de Noordelijke IJszee een uit kruisers en torpedobootjagers bestaande Britsche for matie oorlogsschepen aan, welke een kon vooi beschermde. Tijdens een gevecht van verscheidene uren beschadigden Duitsche kruisers verscheidene vijandelijke kruisers en torpedobootjagers en koopvaarders met geschutvuur. De waarneming van het succes werd door den weerstoestand be moeilijkt. Een in den strijd beschadigde vijandelijke torpedobootjager is door een Duitschen torpedobootjager in den grond geboord. Een Duitsche duikboot torpe deerde vier schepen van het konvooi, maar kon door de gevechtssituatie den ondergang niet meer waarnemen. Een van de Duitsche torpedobootjagers is uit het gevecht niet teruggekeerd. Itallaansch weermacht* bericht Terreinwinst der As is Tunis In zijn weermachtbericht no. 958 maakt het Itaiiaansche hoofdkwartier het vol gende bekend: Vijandelijke pemtsentrijdkrachten wer den in het gebied der Syrte herhaaldelijk door hel doeltreffende vuur der artillerie bestookt. Pogingen van den vijand om door te dringen tot het gebied van Fes- san mislukten als gevolg van den hard nekkiger! tegenstand van onze dappere garnizoenen, die steun ondervonden van de formaties der Itaiiaansche luchtmacht. In den sector van Tunis wonnen de troepen van.de As opnieuw terrein, na dat hevige gevechten geleverd waren, fn welker verloop twee pantserwagens en een tiental. Amerikaaïsche valschermja gers gevangen werden genomen- De dag werd gekenmerkt dooiv een hevige acti viteit der luchtmacht! In luchtgevechten werden 22 vijandelijke'Vliegtuigen neer gehaald- Aanvallen door Engelsch-Ame rikaansche vliegtqigen óp plaatsen in Tu nis veroorzaakten, eenige schade. In een iiospitaal le Gabes werden zeven' patiën ten gedood en twintig gewond- Het -954e communiqué, van het Itaiiaansche Hoofdkwartier van Maandag luidt: In het gebied van .de'Syrte werd de gevechtsactie door. slechte weersomstan digheden belemmerd- Een vooruitgescho ven vliegveld werd. bij een geslaagden nachtelijken aanval door een onzer for maties niet. bommen, gestookt. In Tu nesië consolideerden itaiiaansche en Duit sche afdeelingen de resultaten der laat ste dagen en bezetten nieuwe stellingen- De vijand verloor 5 vliegtuigen in lucht gevechten- Nog 5 andere vliegtuigen wer den door de luchtafweer neergeschoten. Een onzer jachttoestellen is van zijn op treden tegen den vijand niet op zijn basis teruggekeerd. Ronwpleohtigheid voor Gino Amfcrosetti Dinsdag 5 Januari is om 10 uur 15 het stoffelijk overschot van den bij een tragisch ongeluk om het leven gekomen leider van den Consulairen dienst, comm. Gino Ambrosetti, met een rouwstoet van de vroegere Itaiiaansche legatie, Den Haag, Zeestraat 65, naar de St. Jacobüs- kerk in de Parkstraat, Den Haag, over gebracht. Om 11 uur is in ;die kerk de 'plechtige röuwmis opgedragen, tot bij woning waarvan de Itaiiaansche kolonie, vrienden en bekenden van den overle dene had uitgenoodigd- Am dienstdag, den 5. Januar 1943, wird mm 1*0 Uhr 15 der durch einen iragi- schen Unglücksfall ums Leben gekom- mene Leiter des K.K. italienischen Kon- sulardienstes Comm- Gino Ambrosetti in Trauergeleit von der fvüheren K-K. ita lienischen Gesandtschaft, Den Haag, Zee straat 65, nach der St. Jacobuskirche Den Haag, Parkstraat, tiberführt. Dort findet urn 11 Uhr die feie Niche Toten- •messe statt, zu der die italienische Ko lonie, Freunde en Bèkannte des Ver- storbenen hiermit freundlichst eingeladen sind- Martedi mattina 5 cor;.. alle oro 10.15 avranno ïuogo ie esequie del compiento comm- Gino Ambrosetti, regio gerente degli affari consolari dTtalia. Le esequio muoveranno della sede della r- gerenza (Zeestraat n. 65) per fa chio- sa di san Giacomo in Rarkstr., dove sara celebrata alle oro 11 una messa fumébre, alle quale la collettivita ita-' liana, gli amici o conoseenti sono in- vltati. DAGORDER VAN HITLER tot do weermacht De Führer heeft bij de wisseling des jaars een dagorder gericht tot-de solda ten van de Duitsche weermacht, waarin hij ter inleiding zegt: Toen ik den vorigen Nieuwjaarsoproep tot u richtte, was in het Oosten aan ons front een winter aan gebroken, die op een natuurramp geleek. Wat gij, soldaten aan het Oostelijk front, toen hebt moeten beleven, weet gij zelf. In doorwaakte nachten vol -bezorgdheid waren mijn gedachten bij' u. Dat het gelukt is de ions toegedachte Napoleon tische ineenstorting te vermijden, was evenzeer aan uw dapperheid iels aan uw militair kunnen, uw. trouw en stand- vastigheid te danken. Gij, mijn strijders j het Oostelijke front, hebt in dien winter Duitschlaud en bovendien geheel Europa gered en met u de soldaten van onze 1 bondgenooten, die zijde aan zijde met ons vochten. Voortgaande overziet de Führer in zijn dagorder de militaire gebeurtenissen van het afgeloopen jaar aan alle fronten, in het Westen en Zuiden van Europa, wijst op de unieke prestaties van de Duitsche marine in den strijd ter zee, op de verrichtingen van het luchtwapen en zegt dan: Gij soldaten van het leger echter en van de Waffen SS, die recht streeks onder mij persoonlijk geplaatst zijt, blijft de ruggegraat van heel de ge weldige worsteling. Uw dapperheid, uw trouw en uw standvastigheid 'vormen de grondslagen voor de definitieve overwin ning. Wanneer wij, zoo gaat de Führer dan verder, aan het begin van liet nieuwe jaar het vaste besluit nemen om onder geen omstandigheden voor onze vijanden te wijken, maar hen zoo lang te bestrij den tot de definitieve overwinning be vochten is, dan gebeurt dat in de eerste plaats indachtig aan onze kameraden, l die tot dusverre hun leven hebben moe- j ten geven voor deze overwinning, maar ook met het oog op het Duitsche volk, f zijn heden en zijn toekomst. Het vader land is zijn soldaten niet onwaardig. Alle pogingen van den tegenstanders heb ben het. Duitsche volk niet tot ontbinding gebracht, maar integendeel geleid tot de haat, die noodlg is om zoo'n strijd met kans op succes te kunnen voeren. De Nieuwjaars receptie b\j den Rijkscomm issaris, rijksminister dr. Seyss Inquart. Gene ralkom misna Ilavptdienstleiier Schmidt brengt den Nieuwjaars- geluku-ensch van de N.S.D A.P. over (Polygoon Zejjle* maker Pax s Ter kennisneming voor Buitechere De commissaris-generaal voor de, open bare veiligheid en hoogere SS, en politje leider maakt békend: Ingevolge de verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederiand- sche gebied betreffende de registratie der Duitschers zijn alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht zich bij het voor hun woonplaats bevoegde regis- stratiebureau aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijks- duitschers tengevolge van onbekendheid met deze verordening in het bijzonder bij verhuizing binnen Nederland en naar het buitenland de bepalingen dezer verorde ning niet naleven. Ik roep derhalve alle tot aanmelding gehouden personen, on der verwijzing naar de bij de verordening bedreigde straffen, op, zich bij'het bureau van den politie-offic'ièr bij den gevol machtigde van den Rijkscommissaris voor de provincie hunner woonplaats bij ves tiging uit het buitenland, bij verhuizing binnen Nederland en bij vertrek naar hel buitenland schriftelijk of mondeling aan te melden. Deze verplichting geldt ook voor per sonen, die tot het Duitsche volk be- hooren, maar in het onzekere zijn be treffende hun nationaliteit of. als staten- ioos worden, aangemerkt. De verplichting tol aanmelding geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, -yiotó-r Sudetenduitschers en voor Volks- duitschers uit de Oostgebieden. De verplichting tot aanmelding bestaat ook voor het geval, dat personen ter ver vulling van hun dienstplicht voor de weermacht worden opgeroepen. Bij minderjarigen is de wettelijke ver tegenwoordiger, eveneens wanneer hij zelf geen Duitscher is,' voor deTiakoming van deze verplichting tot aanmelding verantwoordelijk. Aanmelding kan mede geschieden bij de hulpregistratiebUreaux bij de „Ortsgrup- pen 'tier N, S. D. A. P." get. RAUTER, SS-Gruppenführer und General- leutnant der Poli zei. VERSCHILLENDE BERICHTEN Wrak van een schip gevonden Door duikers van van der Taks ber- glngsmij. is op de Ooster Schelde, onge veer op de kruising van het Engelsch en het Brabantsch vaarwater, het wrak gevonden van het motorschip „Veran dering uit Bruinisse. Hierdoor komt een der vele mysteries van de zee tot op lossing, want dit vaartuig, dat op een stormachtigen avond in de tweede helft van October met suikerbieten van het Goessche Sas was vertrokken, bestemd voor Dinteloord, was daar nimmer ge- WANNEEE VERDUISTEREN Heften (Woensdag) zon onder 16 42 Morgen (Donderdag! zon op 8 49zon ouder 1643 Tusschen zononclorgang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 9.19; maan onder 18.18 Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januari. Laatate kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari arriveerd en het is vergaan zonder een onkel spoor achtèr te laten. Alleen onder Stavenisse was destijds een klein beetje wrakhout aangespoeld. De lijken van de opvarenden, den schipper I. de Jonge en zijn 3-jarig zoontje Gabriel, zijn nog niol gevonden. Mogelijk dat deze zich nog aan boord bevinden. Het schip zal dezer dagen worden gelicht. Britscho luchtaanvallen In December heeft de Nederlandsche burgerbevolking door Britsche luchtaan vallen op woonwijken de volgende ver liezen geleden: 130 doode", 26 zwaar go- wonden, 144 lichtgewonden en 103 ver misten, waaronder veel vrouwen en kin deren- Behalve talrijke woonhuizen wer den verscheidene openbare gebouwen, kerken en een ziekenhuis zwaar bescha digd. Uit Stad era Provincie KERKWERVE. Burgerlijke Stand over December. Gehuwd: 9. Johannes Hanse. 27 j. en Maartje de Ruijter, 28 j. Overleden: 28, Kor nel is van der Wek ken, 76 j., echtgenoot van K- J. de Oude, eerder weduwnaar van J. Janse- ELLEMEET- Loop der bevolking over 1942- Op 1 Jan. 1942 bedroeg het aantal inwoners van deze gemeente 539; te we ten 287 m- en 252 vr. Dit aantal ver meerderde door vestiging met 19 m. en 19 vr. en door geboorten mét 4 m. en 4 vr.- Het verminderde door vertrek met 24 m- en 21 vr. en door overlijden met 2 m. en 4 (vr. De bevolking verminder de dus met 3 m- en 2 vr., totaal 5 personen en zij bestond op 31 December 1942 uit 534- personen, te weten 284 ui en 250 vr. Er werden 4 huwelijken ge sloten - Burgerlijke Stand over December. Geboren:, 3- Marinus. z. van Willem Cor nells Jonker en Jakoba Slaager; 20- Kri- na Pietemella, d. van Johannes van dei- Panne en Cornelia Geleijnse; 24- Urba- nus Hendrikus Marinus, z- van Hendri- kus Jaq Bodb'ijl en Pieternella Cornelia Neele. Officleele Landbouwmededeelingen voor de Provincie Zeeland Benzinotoewijziag Voor de maand Januari komt geen benzine beschikbaar voor de bewerking van den akker, evenmin voor het scheu ren van weiland of voor het dorschen Ditzelfde geldt ook voor de l'oondor- schers, die tot dusverre nog met eenige benzine geholpen zijn. De toewijzing start- benzine wordt eveneens verminderd, zoo dat het alleen niet de allergrootste zui nigheid mogelijk zal zijn, het bedrijf gaande te'houden. Met de grootste spoed dienen derhalve de handventilatoren op de omgebouwde tractoren te worden aan gebracht, waarvoor de generatorhouders zich tot de ombouwers gelieven te wen den. Smeermiddelen Met ingang van 1 Januari 1943 zijn de tot dusver gebruikte V.A.L, formu lieren voor het aanvragen van smeer middelen vervallen. Binnenkort worden nieuwe aanvraagformulieren beschikbaar gesteld, terwijl dan ook een nieuwe rege ling in werking treedt. Huieslachting Door de daartoe bevoegde instanties is besloten om de huisslaehtperiode voor varkens te verlengen tot en met 31 Maart 1948. Dat wil dus zeggen, dat ook lil de maanden Februari en Maart 1943 nog geslacht zal mogen worden, hetgeen vooral van belang is voor varkenshouders die nog één of meer iichte huissiachr- varkens hebben en over voldoende ruw- voeder beschikken om die varkens zoo lang aan te houden. Controle rundvee Er wordt nogmaals de aandacht op gevestigd dat het tot nader order niet meer mogelijk is mest of opzetcontrac- ten voor runderen af te sluiten. Er wor den geen contracten meer beschikbaar gesteld, behoudens voor meststiertjes of osjes-aanhouders, die op verzoek "een toewijzing ontvangen. Msststlsrsn on ossen Veehouders, die één of meer stiertjes of osjes, geboren na 1 December 1942. voor de mesterij willen aanhouden die nen een aanvrage te richten tot hef Districtskantoor en wel binnen 5 dagen na de geboorte van het dier. Indien aan het verzoek niet kan worden vol daan behoort het 'rundje direct aan het Bedrijfschap te*'worden afgeleverd. De osjes moeten gecontracteerd wor den cn do stiertjes bovendien geschetst, waarvoor een bedrag van 75 cent ver schuldigd is. Voor het contract dient 25 cent te worden betaald. Het nuchter levend gewicht (dus circa 40 kg) komt in mindering op den aan slag 1943. DE WND. PROV. VOEDSELCOM- MISSARIS VOOR ZEIL A ND.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1