ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie Dinsdag 5 Januari 1943 99ste Jaargang No. 15130 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOSE, Sierikzee - HoofdredacteurM, J. HOSTEN, Zlerikzee K 2620 BIJ DE JAARWISSELING Terugblik van den Rijkscommissaris op het efgeloopen jaar De Rijkscommissaris, Rijksminister Seyss Inquart schrijft: I Met de jaarwisseling 1942'43 zijn wij een nieuw tijdvak, maar tevens een nieuw hoofdstuk van den strijd inge treden. Een blik terug, een vergelijking van den militairen toestand hij de jaar wisseling 1941—'42 met de situatie van I dit oogenblik bewijst voldoende in wel ken omvang het den spilmogendheden mogelijk is geweest in den loop van dit jaar haar fronten en haar militate situ atie zoozeer te versterken, dat zij nauwe lijks meer rechtstreeks kunnen worden aangevallen. De verstijving van de in hel Oosten in opmarsch zijnde Duitsche en verbonden divisies, tijdens winterkoude, zoo,als die sedert 150 jaren niet was voorgekomen, bracht als uitgangstoestand voor het jaar 1942 een positie, die men niet riskanter kon denken. Het winterfront in het Oos-. ten, dat tot op dit oogenblik in volle beweging was geweest, werd zonder mo gelijkheid bot tijd vergende voorzorgen en. ondanks alle moeilijkheden in stand gehouden. Dank zij de tijdens deze win- terveldslagen bewezen dapperheid en taaiheid der Duitsche en verbonden sol daten, konden in den zomer veld tocht van 1942 het geheele Donetz-, Don-, Krim- en Koeban gebied aan de bolsjewieken ontrukt worden, kon de opmarsch tot aan de Wolga worden voortgezet en werden belangrijke deelen van den Kau- kasus bezet. Terwijl in het Westen de situatie in hoofdzaak ongewijzigd is gebleven, voor zoover men niet 'rekent met de voort durende uitbreiding der kustversterking, zijn van het Zuidelijk front buiten Europa in Afrika veranderingen ingetreden. Wij herinneren ons echter, dat ongeveer een jaar geleden de Engelschen ook eens tot aan de Syrte waren gekomen, zonder dat het hun mogelijk was deze terrein winst op den duur te houden! Intus- sc'hen zijn Fransch-Marokko en Algiers onder begunstiging van Fransche gene raals, door troepen uit Engeland en de Ver. Staten bezet. Daar staat tegenover dat thans Tunis, Corsica en het onbezette Zuiden van Frankrijk met Toulon door de troepen van de Spilmogendheden zijn bezet. Met bijzonder veel succes is 'in 1942 de duikbo.otoorlog voortgezet. Wij moeten ons voor oogen houden, dat de Ver. Staten met een ongeveer 4 millioen ten omvattende, voor de vaart in volle zee geschikte koopvaardijvloot dezèn oorlog zijn ingegaan en in den loop van dit jaar ongeveer een even groote tonnage, in hoofdzaak door den duikbootojorlog, hebben verloren. Men moet toegeven dat de bouw van nieuwe koopvaardijtonnage nog opgevoerd kan worden. Ook het aan- S# W SaT W vv vv W W vO vv vO v\) <?v De kunst van converseeren bestaat hier in: zich aanpassen bij den gedachten gang van anderen. Feuilleton Het 25 Oorspronkelijke Nederlandeche roman door Henk van Heeswijk VIII. Kees had z'n wagen wee'1 in elkaar gezet en was vertrokken. Den morgen na zijn terugkeer uit Berlijn was er door beiden met geen woord meer ge sproken. over de scène van den vorigen avond. Alsof er niets gebeurd was waren ze beiden aan het ontbijt gaan zitten en toen waren beiden weer ieder hun weg gegaan. Hij had een overall aange trokken en was aan het werk gegaan met z'n wagentje. Zij was gaan tennissen; het weer was nog tamelijk gunstig en daar van wilde ze profiteeren. Kees had ge zegd: Natuurlijk, en had zich weer ver diept in zijn werk. Des avonds, toen de wagen weer gereed was, had zij ge vraagd, of het hem ernst was om weer eenigen tijd op reis te gaan en op het toestemmend antwoord, was ze naar bo- ven gegaan en was ze een uurtje later teruggekomen met twee koffers met kleeren. Stuur ze terug, als ze vuii zijn en geef dan je adres, dan kan ik schoon wasehgoed terugzenden. Dat was alles, wat ze gezegd had. Den volgenden tal konvooivaartuigen kan vermeerderd werden. Zeker is echter, dat het aantal duikbooten stijgt en wel zeer aanzienlijk en onafgebroken. Wanneer wij aan al deze factoren ge- -lijke kansen geven, komen wij tot het eindresultaat, dat wij voor het jaar 1943 toch met de mogelijkheid van een ver mindering der vijandelijke koopvaardij tonnage met nog weer netto 5 millioen ton kunnen rekenen. Deze overweging doet het begrijpelijk voorkomc-n, dat de Engelschen, ^rmar thans ook reeds de verantwoordelijke mannen in de Ver. Staten den duikbootoorlog de gevaar lijkste situatie noemen. De ontwikkeling, die door de deelne ming van Japan in deze wereldworsteling in hel Oosten tot stand werd gebracht, is overweldigend gunstig. Uit Oost-Azië en het Westen van den Stillen Oceaan zijn alle tegenstanders van de $pilmogend-«a heden weggeslagen. Wanneer wij de ontwikkeling van 1942 overzien, mogen wij naast deze mili taire gebeurtenissen den belangrijken vooruitgang op economisch gebied, dus van het b innen laaidsehe front, niet over het hoofd zien, welke ontstaan is, door dat thans de rijke levensmiddelengébie- den van het Oosten, vooral de Oekraïne, in de Europeesche voedingsruimte zijn opgenomen en hun effect beginnen te doen gevoelen. Het dieptepunt van den voedingstoestand van Europa is achter den rug. Overzien wij de gebeurtenissen van 1942 juist, dan kunnen wij zeggen, dat zij de versteviging en uitbreiding, dus de consolidatie van de strategische en economische situatie in het nieuwe Europa evenals in 't Verre Oosten heb ben gebracht. (Slot in het volgend nummer) AFWEERSTRIJD IN DONGEBIED Vergoefsehe Sovjet-aanvallen Het opperbevel van de Weermacht maakte Zondag bekend-: Hi het gebied van den Don -duren de zware afweergevechten voort. De vijand werd over het geheele front teruggesla gen en verloor 38 pantserwagens. Bij deze gevechten heeft de zesde - pantserdivisie zich bijzonder onderscheiden. Hongaar- sche troepen sloegen een door krachtige artillerie ondersteunden aainval der Sov jets af. Bij een eigen succesvolle aaawalis- ondememing ten Westen van K a 1 o e g a werd een vijandelijk bataljon in de pan gehakt, werden 95 gevechtsstellingen en kazematten verwoest *en werden gevan genen gemaakt. Hernieuwde aanvallen van den vijand op 't steunpunt Welikije Loeki mislukten als gevolg van den hardnekki ger tegenstand der bezetting. Onder gebruikmaking van talrijke pant serwagens herhaalden de Sovjets ten Z- westen van het Ilmenineer hun1 vergeef- sche aanvallen. 26 pantserwagens werden kapotgeschoten. In Li bye werden vijandelijke aanval len door artillerievuur verijdeld. In lucht gevechten verloren de Britten zes vlieg tuigen. Eigen aanvaisacties in Tunis leverden morgen v^oeg was hij vertrokken. In zijn eentje had hij zitten ontbijten en op de tafel had hij. een kort briefje achtergelaten, waarin hij haar groette en zeide, dat hij nog wel zou schrijven. Nu zwierf hij met zijn wagentje weer door Duitschland en kruiste het van Noord tot Zuid door, onbewust van het geen er thuis gebeurde. Want in die weken gebeurde het, dat zijn vrouw be zoek kreeg van een ouden kennis, iemand, die ze reeds heelemaal vergeten scheen. In Amstelveen woonde een jongeman, die qens verloofd was geweest met Jo Bergsma. Aanvankelijk had hij zich niet al te veel van de verbreking dezer ver loving aangetrokken. Wat had je aan een meisje, als je toch werkloos was! ün het was ook wel eens aardig, om weer een poosje vrijgezel te zijn. Maar werkloos zijn en geen meisje te hebben, die je op haar kosten van tijd tot tijd eens mee naar een mooie film is niet zoo plezierig. Wim begon in te zien, dat hij eigenlijk onredelijk was ge weest en dat hij in de eerste plaats er voor moest zorgen werk te vinden. Toen hij dan ook actief begon te solli- eiteeren, duurde het niet zoo heel lang, of hij stond weer in een helderwitte jas achter de toonbank, woog pondjes suiker en onsjes 'kaas af en fietste weer vroolijk fluitend met een mand vol bood schappen door de Amsterdamsche straten Toen hij den eersten Zaterdag met een behoorlijk loon thuiskwam, schoof vader van Laar twee rijksdaalders terug met de woorden: „Wie flinkt werkt en goed nieuwe terreinwinst op. Dag en nacht hebben Duitsche duikbommenwerpers de vernielingen der havenwerken van Böne voortgezet. In de haven werd een koop vaardijschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Voorts werden spoorwegwèrken en een vliegtuigsteunpunt in het grens gebied van Tunis en Algiers doel treffend gebombardeerd. In luchtgevech ten verloren de Britten 15 vliegtuigen. Aan onze zijde werdén geen verliezen geleden. Een Duitsche duikboot heeft een Ame- rikaansch munitieschip van 8000 brt., dat deel uitmaakte van een konvooi, dat Oran binnenliep, in den grond geboord. De overdag uitgevoerde aanvallen door snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen op 't Engelsche kustgebied werden ook giste ren met succes voortgezet. NIE UWJA ARSBOODSCHAP VAN DEN FÜHRER Uit het Hoofdkwartier van den Führer wordt gemeld: Bij ie jaarwisseling heeft de Führer een Nieuwjaarsoproep gericht tot het Duitsche Volk, waarin hij onder meer zegt: „Voor de vierde maal dwingt mij hei' lot een Nieuwjaarsopifoep tot het Duit sche Volk te richten, in deze vier jaren is het echter ook het Duitsche Volk duidelijk geworden, dat het in dezen strijd gaat om te zijn of niet te .zijn. Verder verklaarde de Führer o weber meer dat het Nationaal Socialistische Duitschland noch overwonnen zal wor den, noch ooit van zins is te capitu- leeren, maar dat het integendeel vast besloten is, vervuld door den geest van den grootsten tijd der Duitsche historie, dezen strijd slechts te eindigen met een duidelijke overwinning. De veiligste waar borgen voor deze bezinning en de kracht van den daarvoor neodigen wil' wordt geboden door de Nationaal Socialistische Partij met hare organisaties en' vooral door het door de partij opgevoede Vol'k. Ten slotte verklaarde de Führer: „Een maal zal in dezen strijd een mogendheid als eerste vallen. Dat dit niet Duitschland is, dat weten wij. Zoo zal dan eindelijk die lange vrede komen, waarnaar wij vurig verlangen ten behoeve van den grooten opbouw van onze Volksgemeen schap en daarmede als eeni'ge waardigen dank voor onze doode helden". NIEUWJAARSTOESPRAAK VAN Ir. MUSSERT De Leider der N.S.B., Ir. Mussert, heeft op Nieuwjaarsdag een toespraak tot het Nederlandsche Volk gehouden, waarin hij onder andere zeide:. „In ons Volksleven zal ook 1942 met een zwarte kool zijn a an ge teekend. Indië werd bezet als ge volg van onwettige oorlogsverklaring,aan Japan door de emigranten, wier namem wij niet eens meer kennen noch ons her inneren willen. De bombardementen door Engelschen en Amerikanen brachten dood en verderf in honderden gezinnen, die met den oorlog iniets van doen hadden. De verarming schrijdt verder, ook in ons land, dat ingeschakeld is in de oorlogs productie. Zoo ging het jaar 1.942 aan ons voorbij met veel somberte, doch niet zender licht, want op 10 December mocht ik van den Führer vernemen, dat hij Ons Volk niet als vijandig zal behan delen, dat hij de hooge waarde van Ons Volk erkenfen dat er niet met ons ge handeld zal worden als eens geschiedde: Bij ons, over ons, zonder ons en dat een Nederlandsche stem gehoord zal wor den bij de uitbakening van de toekomst van Europa. Van hoe groote waarde deze toezegging is, zal later blijken. Een jaar boordevol onzekerheid gaan wij tegemoet, omdat ons vaderland een deel van Euro pa is, is een welvarend Nederland in een verwoest Europa onbestaanbaar en is er voor ons maar één weg: Die van de solidariteit der Europeesche volkeren. Onwrikbaar verbonden gevoel ik mij j aan den Führer, als Uermaansche Führer die met den Duce van Italië en met de andere verbonden Europeesche naties Europa voor den ondergang behoedt. God heeft hem nog bijtijds gezonden om de zen ondergang te verhoeden. Aan de overwinning van Europa moet Nederland deelachtig zijn, terwille van zijn toekomst, zooals Finland en zooals Hongarije dit reeds zijn. Dit is de eenige mogelijkheid om te komen tot een herrijzenis van Ons Vaderland. Het is daarom mijn plicht dezen koers met vaste hand te zeilen, zooals dit reeds door mij gedaan is sedert 1935, toen ik voor de eerste maal sprak over de Europeesche solidariteit. Tenslotte zeide Mussert: „Staande op den drempel van het nieuwe jaar wensch ik U, Mijne volksgenooten, sterkte in het dragen van Uwe moeilijkheden en dank ik iedereen, die in 1942 arbeidde en 1 offerde voor Ons Volk en ik spreek de hoop uit, dat het jaar 1943 het begin van de herrijzenis van Ons Volk zal brengen. Veel heil en zegen in het nieuwe jaar! f HAAMSTEDE. De installatie van den nieuwen burgemeester, dhrI J. P. C. Boot, zal plaats vinden op Donderdag 7 Jan. a.s., des' voormiddags 10 uur, in het ge meentehuis te Haamstede. Door middel van luidsprekers bij het gemeentehuis op gesteld, zal het mogelijk zijn de geheele plechtigheid te kunnen volgen, terwijl door de plaatselijke radiodistributie de installatie zal worden uitgezonden. Afdeelingen van de W.A. en Jeugd storm zullen voor den nieuwen burge meester defileeren. Na afloop der in stallatie is er voor belangstellenden ge legenheid den burgemeester geluk te wenschen in Hotel Bom. STAVENISSE. Oudejaarsdag heeft in onze gemeente in de nabijheid van den Provincialen steiger een zeer ernstig on geval plaats gehad, dat aan drie jónge menschen het leven heeft gekost, Ondanks herhaalde, ernstige waarschu wingen in de pers om zich vooral niet bezig te houden met aangespoelde of andere, vaak onschuldig uitziende pro jectielen of iets dergelijks, waren de jongens toch zoo onvoorzichtig om aan één aan den binnenkant van den zeedijk gedeponeerd projectiel teprutsen. Plot seling klonk een hevige knal en een vreeseilijk drama had zich voltrokken. Gedeeltelijk ontvleesd en ontzaglijk ver minkt lagen de drie ontzielde lichamen aan de helling van den dijk tot zeer groote ontsteltenis van de vele passa giers, die in de onmiddellijke nabijheid' van de ontploffing op de aankomst van de Zierikzeesche boot Stonden te wach ten. Eén der wachtende reizigers werd nog door een scherf in de borst gewond. Na medisch onderzoek bleek deze ver wonding gelukkig niet van, ernstigen aard te zijn. De deelneming met de wel zoo zwaar beproefde famüie's is algemeen. Dat toch de rijpere jeugd de zoo noodige leering uit dit tragisch ongeval moge trekken n.l'.„Handen af van zoo vaak onschuldig uitziende projectielen". Eén ondoordachte of roekelooze handeling kan de vreese- lijkste gevolgen hebben en gelijk m het geval is, tal van menschep in rouw en groote droefenis storten. De namen der slachtoffers zijn: Mars. Smits Joli.z., 19 jaar; Danker v. Ouden aarde, 18 jaar en Henk Zachatriasse, 15 j. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Din.-dag) zon onder 16 41 Morgen (Woensdag) zon op 8 50zon onder 16 42 Tus8clien zonoiidergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 822; maan onder 17 04 (Nieuwe Maas) Eerste kwartier Woensdag 18 Januari Volle maan Donderdag 21 Janua i Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Nieuwe maan Vrijdag 5 Februari SPORT Op den 31 Dec. en 1 Jan. 1942—1943 gehouden Nat. Konijnen-Tentoonstelling te St.-P h i 1 ips 1 an d, onder keurmeester A. Graumans uit Soest, behaalde J. H. Bakker te Zierikzee 4 eerste, 1 derde 3 vierde, een vijfde en een 6de prijs en nog vele ©ereprijzen. ""TELEGRAMMEN ERNSTIGE TREINBOTSING. In den nacht van( 3 (op| 4 Januari is in de vroege ochtenduren tusschen Han nover en Wunstorf een sneltrein op oen andere sneltrein gereden, die voor een signaal had gestopt. Door de botsing werden wagons van beide sneltreinen versplinterd, resp. zwaar beschadigd. Voorloopig zijn er 20 dooden en 20 zwaargewonden te betreuren. De gewon den werden naar het rèservelazaret te Hannover en naar een ziekenhuis te Hannover vervoerd. GEWELDIGE HITTE IN ZUID-AMERIKA Geheel Zuid-Amerika wordt op het oogenblik door een hittegolf geteisterd. In de Noordelijke provinciën van Bra zilië heeft de thermometer een record hoogte van 44 graden bereikt. Ook uit het Zuidelijke deel van Brazilië komen als gevolg van de aanhoudende droogte be richten over schade aan den oogst, die op sommige plaatsen voor 50 pet. is verloren gegaan. De verwachting is, dat de ongewone warmte nog zal aanhouden. Radioprogramma Woensdag 6 Januari HILVERSUM I. 415.5 m. 7.15 Het Méistersextet, gr.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Een vroolijke mor gengroet, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberich ten; 8.40 Wij brengen U heden; 8.50 Mar- ~schen en walsen van groote componisten, gr.; Van 9.30—9.37 Spiegel van den dag, opn-;- 10 Barnabas von Geczy, en zijn orkest, gr.; 10.30 Arsenaal der apothe kers; 10.45 Wim Ripken en zijn orkest; 11.30 Viool en piano; 12 Almanak; 12.05 Dick Wiliebrandts en zijn dansorkest; 12,45 BNO: Nieuwsberichten; 13 BNO: Actueele beschouwing; 13.10 „Ars Nova et Antiqua", opn.; 14 Bertus van Dinte- ren en zijn orkest en gr.m.; 15 Drie koningen; 15,15 Halfweg, gevarieerd pro gramma; 16.45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Pianovoordracht; 17.30 De Dictatrice van Hollywood, luisterspel; 17.45 Amusements orkest; 18,30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 19 Wat niet in de krant staat. Van 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 19.15 Noord- en Zuid-Europa ont moeten elkaar, gr.; 20.25 Kwintetconcert,' gr.; 21 Minder bekende werken van W. A. Mozart, gr. en opn.; 21.45 BNO: Bij verstandig gebruik kan men met weinig gas veel doen verdicht, moet ook een paar centen in zijn portemonnaie hebben". Dien avond had hij zijn vroegere verloofde willen opzoeken, maar hij wachtte nog een week. Dan zou hij een tientje hebben en dan konden ze samen gezellig een dag uit gaan. Toen deze week om was en Wim, netjes opgeknapt Zondagsmorgens naar het adres van Jo Bergsma ging, was hij niet weinig verwonderd te hooren, dat zijn meisje al zes weken geleden plot seling met al haqr bezittingen was ver trokken. Waarheen, ja, dat wist men niet. Wim stond een beetje raar te kijken, toen hij dat hoorde, maar in het begin trok hij er zich niet veel van aan. Geen handvol, maar een land vol, was z'n devies en in Amstelveen waren er nog meisjes genoeg. De kleine Jo kon hij echter niet ver geten. Telkens betrapte hij er zichzelf op, dat hij aan haar dacht. Wel pro beerde hij elke gedachte aan haar te ver dringen, maar steeds opnieuw dook haar beeld weer in zijn gedachten op. Het werd een obsessie. Na enkele weken kon hij het niet langer uithouden, want hij was tot de slotsom gekomen, dat hij nog4 echt van de kleine Jo hield. Maar hoe'kwam hij haar adres te weten? Hij informeerde op het gemeentehuis van Amstelveen. Het duurde een paar dagen, maar toen kreeg hij te hooren, dat Jo Bergsma vertrokken was naar Aerdenhout Dat gaf tenminste eenig hou vast. (Wordt vervolgd) Keuring voor Waffen SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen» SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal waclitbataljon- De opleiding vindt in Nederland plaats, 'ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen- melden, die tot de Gerrnaansche-SS in Nederland wil len toetreden. I 6 Jan. '43, 9 uur: Arnhem, Wever- straat 16b; 15 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7 Jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Friesland kazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan. '43, 9 uur: Groningen, Concert huis, Poeiestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jam '43, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst. gebouw, Leusderweg. 1 12 Jau. '43, 10 uur: Den Haag, café j Den Hout, Bezuidenhoutsehewsg. B{j onze vrjjwitli yers Belangstellend kijken de wannen naar de prestaties van hun kameraden (Orbis H P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1