ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE V. Maandag 4 Januari 1943 99>to Jaargang No. 15129 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant van 1797 1889 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A J. DE LOOSE, Zierikzse - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 DE POLITIEKE TOEKOMST Bij het begin van het nieuwe jaar is men meer dan ooit geneigd zich af te vragen wat de toekomst zal brengen en voor zoover het daarbij om de poli tieke toekomst gaat, trekken twee be langwekkende artikelen, welke dezer dagen in de Duitscihe pers zijn versche nen, In het bijzonder de aandacht. Zoo betoogde Max Clauss in de „Deut sche Allg. Ztg", dat de Scandinaviërsi en Zwitsers in hun politieke denkeiv nog al te vaak bij hti Weciusche Congres zijn blijven staan, al hadden de veran derende verhoudingen hun toch moeten duidelijk maken, dat een nieuwe tijd aan het aanbreken is. De politiek van af wachten vindt men namelijk niet alleen in Frankrijk of bij een deel der eertijds leidende burgerlijke kringen in de be zette landen, zooals België, Neder land en Noorwegen, of in Bohemen, en Moravië, maar ook in de weinige nog overgebleven neutrale staten v an Europa. Daarbij blijkt volgens Max Clauss, dat het begrip voor de noodzaak van een aaneensluiting van alle con.inentale volken van Europa tegen de gevaren der anar chie het minst is ontwikkeld in de lan den, die in het tijdperk tusschen de twee wereldoorlogen het minst door de bolsjewistische vloedgolf zijn beroerd ot op zijn minst het communisme niet ern stig hebben opgevat. Scandinavië, de Lage landen in het Westen en Zwitser land hadden hun traditioneele democra- tie op sociaal-democratische compromis formules gericht en juist hier wordt tegen beter weten in het langst de hoop bewaard, dat alles op den een of ande ren dag weer in een labiel evenwicht kan terugkeeren. Er is daar vrijwel niemand, die de bols- jewiseering van Europa wil, maar het bolsjewistische gevaar na een eventueele geallieerde overwinning beschouwt men slechts als een „boeman". Ook wil men de werkelijke zwakheid van Engeland in zijn partnerschap met het Amerikaan- sche neo-imperiaiisme niet zien. In a\ deze kleine staten van het continent, die in de gi l en tusschen de groote staten "hun neutraliteit handhaafden, had zich zóó lang het geloof aan het Engedsche evenwicht der krachten vastgezet, dat de oogen der menschen blind werden .voor de realiteit Europa. Hoewel restauratie het wachtwoord is gebleven van de uitgeweken regeeringen, weten Churchill en Roosevelt, volgens Clauss, even precies als Chamberlain dat te München wist, dat er geen sprake meer kan zijn van een herstel van de in Versailles geschapen staten, grenzen en verhoudingen. Juist dat bondgenoot schap met Moskou maakt het Engelsche oorlogsdoel van herstel der tegen de As- mogendheden gerichte verhoudingen in midden'- en Oost-Europa volkomen illu soir. In West-Europa zouden eventueele nieuwe regeeringen te Parijs, Brussel en Den Haag slechts een waarborg zijn, dat het bolsjewisme er op den kortsten ter mijn weer volksfront-verhoudingen zou vinden en ook In het Westen het vóór 1940 begonnen verval snel zou voltooien. Ook hebben de Engelschen en Amerika nen niet meer de macht om bv. aan Nederland zijn koloniën in Oost-Indië als sociale bestaansbasis terug te geven. Het optreden der Amerikanen in Fransch-Af- rika laat volgens Clauss trouwens geen twijfel-, dat koloniën, handel en scheep vaart, volgens Roosevelts wil, nooit meer ter vrije beschikking van Europa zullen komen. Een restauratie als na den Napoleonti- schen tijd is niet meer mogelijk, omdat Europa met inbegrip van Engeland niet meer alleen is. Tegenover de overwinning der As-mogendhieden staat volgens den schrijver alléén een situatie, waarin er naast de Vereenigde Sowj et-Republiek en 'van Europa nog slechts een reeks Amen- kaansche bruggenhoofden aan den At- lantischen Oceaan en de Middellandsche Zee zaï bestaan. HET POLITIEKE SPEL OM AFRIKA Giraud's plannen Girauds verkiezing tot opvolger van Darlan is tot stand gekomen op grond van een verordening, welke1 Darlan op 2 December had uitgevaardigd, r Bij die verordening werd bepaald, dal generaal Nogues, resident-generaal en opperbe velhebber in Fransch-Marokko, Darlan zou vervangen, mocht hij tijdelijk niet in staat zijn, zijn functie waar te nemén. Bij voortdurende verhindering moest de Con- seil Imperial een opvolger kiezen gelijk dan ook is geschied. Giraud heeft, naar de Frankf. Ztg. meedeelt, na zijn benoeming verklaard, dat hij geen politicus wilde zijn, doch slechts soldaat. Het moet op dit1 stuk bij een voornemen zijn gebleven. De onmid dellijk gestelde vraag of <jté nieiiwe functie het Giraud mogelijk zou maken het feitelijke opperbevel over,dé Fransche strijdkrachten aan zich te hcpden schijnt beantwoord, nu bekend is goiv orden, dat generaal Juin tot opperbevelhebber dier strijdkrachten is benoemd. Fransche strijd krachten zijn in Tunesië op den rechter vleugel, den Zuidelijken, jji het vuur gebracht, waar, gelijk in dd andere sec toren, geen ingrijpende wgzigingen zijn ingetreden, nu de troept? van de spil zich van stevige stellingef| hebben ver zekerd en de operaties van de geallieer de strijdkrachten aanvalsacties op kleine schaal en verkenningen zh'n. Bij gebieke van een moderne uitrusting kan bij de operaties op grooter schaal van Fran sche hulp voorloopig slechts een be scheiden gebruik worde^ gemaakt. Giraud heeft gezegd, (lat het mogelijk was in Noord-Afrika. eeh Fransch leger van 300.000 man op të stellen, waarbij uiteraard in de eerste plaats aan in- heemsche troepen moet worden gedacht. De wapenleveranties, die hij op zijn vroegst in Januari uit de Vereenigde Staten verwacht, dienen echter allereerst voor de reeds in het veld gebrachte troepen. Uit de aanwezigheid van de generaals Bethouart en Dpbreuil te Was. hington, zulks in opdraéht van Giraud, die beiden door Roosevelt zijn ontvan gen, mag worden opgemaakt, dat de Amerikaansche leveranties voor het op te stellen Fransche leger zelfs op papier nog in staat van voorbereiding verkejeren 31 koopvaardijschepen In den grond geboord Het opperbevel van de Duitsche Weer macht maakte het volgende bekend: Duit sche vlootstrijdkrachten, die aan de op pervlakte opereerden, hebben in maan denlange gevechten op alle zeeën 31 vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 187000 brt. in den grond geboord. Deze successen wer den tot dusverre niet gepubliceerd. Het Nieuwe Europa bij led bcgu» van 1943 UITREIKING GROENTEN- EN AARDAPPELKAARTEN Op nader te bepalen tijdstippen van 3 t.m. 23 Januari 1943 zullen de plaatse lijke distributiediensten bonkaarten „voe dingsmiddelen 2e periode 1943", nieuwe aardappelkaarten en klantenkaarten voor groenten uitreiken. Er wordt onderscheid gemaakt tusschen stads- en landkaarten. Zij, die geboren zijn tusschen 27 De cember 1921 en 25 Januari 1922, tusschen 27 December 1928 en 25,Januari 1929 of tusschen 27 December 1938 en 25 Januari 1939, moeten hun inlegvellen ruilen, al vorens hun bonkaarten in ontvangst te nemen. De diensten zullen uitreiken: aan hou ders van een inlegvel K 1 of L ,1 een bonkaart K 112, 2 aardappelkaarten N 112 en een klantenkaart voor groenten N 412; aan houders van een inlegvel K" 2 of L 2 ieen bonkaart K 212, 3 aard appelkaarten'N 112 en een klantenkaart voor groenten N 412; an houders van een inlegvel K 3 of L 3 een bonkaart K 312, 2 aardappelkaarten N 112; aan houders van een inlegvel K 4 of L 4 een bonkaart K 412, een aardappelkaan N 112 ert een klantenkaart voor groen ten N 412; houders san L-inlegvellen ontvangen bovendien ..een bijslagkaart voor aardappelen N 212 Evenals bij de vorige uitreiking ont-* vangen zij, die een machtiging hebben voor opslag van winteraardappelen en van wie de bonnen K of L 112, 212, 312 of 412 van het inlegvel zijn afgekruist, geen aardappelkaarten. Zij, clie in het bezit zijn van een L-inlegvel, ontvangen wel een bijslagkaart N 212 voor aard appelen. Voorts worden aan hen, die in het bezit zijn van een „be vijs van berech- tiging", bijslagkaarten voor langdurigen arbeid uitgereikt. - VERSCHILLENDE BERICHTEN Geld op stamkaarten geleend Ook te Weesp heeft zich een geval voorgedaan van het beleenen van stam kaarten. Een gehuwde vrouw, moeder van een groot gezin, leende, geld van eenig'e personen, aan wie zij haar stamkaarten ais onderpand aanbood. Bij een schoenmaker had de vrouw succes, want deze leende haar herhaal delijk bedragen, waarvoor zij dan stam kaarten in onderpand gaf. Toen vorige week de nieuwe bonkaarten gehaald moesten worden, traditie de vrouw van den schoenmaker op deze stamkaarten de nieuwe te halen en toen kwam op het distributiekantoor het een en ander aan het licht. De politie heeft, zoowel de vrouw als den geldschieter aangehouden cn ingesloten. Hetzelfde geschiedde met een groentenhandelaar, die eveneens aan de vrouw geld had geleend en daarvoor stamkaarten als onderpand had gekregen. Koster-kruidenier Een kostertje, ergens op het gemoedeL lijke Brabantsche platteland, had maar een schraal inkomen. Dies hield hij er een winkeltje in kruidenierswaren bij. Niets op tegpn. Maar do vette prijzen, welke de sluikhandelaren betalen en het sap pige winstje, dat er met „zwart" te ver dienen valt, hadden op liet kostertje gewerkt En al spoedig was hij er in geslaagd een partijtje clandestiene waar op den kop te tikken. Nu bewaren, het wordt vanzelf duurder! En de koster lachte in zijn vuisje. Maar.... als de con troleurs kwamen? Dan de boel maar goed verstoppen. Het kostertje peinsde en peinsde en toen, ja, doen had hij het gevonden. En de werkster, die dezer dagen bezig was de kerk schoon te ma ken vond in de kerkmeubelen eenige handig aangebrachte geheime bergplaat sen, waar het kostertje zijn clandestiene goederen had verborgen. (Polygoon Meyer, fox s op een vrouw Burgers leverden op het bureau Lin- naeusstraat te Amsterd am een 34-j. reclameschilder, die even tevoren aan de Weesperzijde een moordaanslag had ge pleegd, aan de politie over. Deze man was vroeger winkelbediende geweest in een ijzerwarenzaak, waarvan de eigenaar met zijn vrouw stil was gaan leven in zijn woning aan de Wees perzijde. Hij' onderhield nog relaties met het echtpaar. Woensdag vervoegde hij zich aan de woning op een oogenblik, waarop de vrouw alleen thuis was. Hij vorderde toen een b'edrag van tweedui zend gulden van haar ter betaling van eenige diensten, die hij zou verleenen- Zij weigerde hem het geld, waarop een twist ontstond. De twist liep zoo hoog, dat de schilder tenslotte de vrouw bij de keel greep. Hij kon haar echter niet goed aan, want de 53-jarige bleek ster ker dan hij had verwacht. Tenslotte liep hij naar de keuken, haalde een scherp broodmes en diende er de vrouw vijf steken in, de borst mee toe. De vrouw zag daarna kans het huis uit te vluchten. De man werd kort daarop door bur gers gegrepen en aan de politie over gegeven. Batterijen voor zaklantaarns Dezer dagen maakten wij melding van een regeling, waarbij voor bepaalde groe pen van gebruikers, die zelfstandig een beroep uitoefenen, waarbij een zaklan taarn noodzakelijk wordt geacht, de ge legenheid bestaat zich bij een winkelier te doen inschrijven, teneinde periodiek batterijen te kunnen koopen. De termijn, binnen welke deze inschrijving moet ge schieden, eindigde aanvankelijk op 1 Jan. 1943, maar is thans met een week ver lengd, zoodat men nog tot 7 Januari ajs. van de geboden gelegenheid gebruik kan maken. De datum, vóór welken de kleinhandelaren de door hen ontvangen inschrijvingsformulieren moeten inzenden aan het Bureau voor de Metalen-Ver werkende Industrfe, is vastgesteld op 12 Januari as. Gmeratoraathrasiet en baggerturf Gedurende -Je periode van 1 Januari tot en met^ët' Januari 1943 geven elk* der met de -woorden „Generator-anthra- ciet dertiende periode" gemerkte bonnen recht op het koopen van 1 hectoliter (maximum 75 kg.) anthracietnootjes IV of V, terwijl gedurende hetzelfde tijdvak, elk der met de woorden „Generator-turf dertiende periode" gemerkte bonnen recht geven op het koopen van 50 stuks bag- gert'urf. Aanwijzing bon voor genoratorblokjeo Gedurende de pei'iode van 1 Januari tol en met 31 Maart 1943 zijn voor het verkrijgen van generatorhout aangewe zen de mei „periode C" gemerkte bon nen. Deze bonnen geven recht op het koopen van 50 k.g. generatorblokjes. Distributie van Zeep Tot en met 31 Januari 1943 geven de volgende bonnen recht op het koopen van de daarachter vermelde hoeveelheid zeep. De met „Algemeen 474" gemerkte bon van de bonkaart voor voedingsmiddelen en de met „Q Eenheidszeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaarten geven recht: hetzij op het koopen van een stukje van 241/2 of 28 gram luchlgevulde een heidstoiletzeep 40 of 57 0/0 hetzij op het koopen van een stukje van 70 of 75 gram eenheidstoiletzeep 14, 15 of 21 o/o hetzij op het doen wasschen van vijf kilogram droge vuile wasch. De met „Algemeen 475" gemerkte bon en de met „Q Waschpoeder" gemerkte bon van de aan' kinderen beneden den leeftijd van acht jaar uitgereikte kaar ten geven recht hetzij op het koopen van 250 gram waschpoeder of zeeppoe der (oude of nieuwe samenstelling), het zij op het doen wasschen van negen kilogram droge vuile wasch. met „Q Toiletzeep" gemerkte bon van de aan kinderen beneden den leef tijd van twee jaar uitgereikte kaarten geven-recht op het koopen van één stuk van 50 of voor zoover voorradig 75 gram toiletzeep (oude samenstelling) De geldigheidsduur der bonnen „P-Een- heidszeep", „P-Wasehpoeder", „P-Toilet zeep" en van de voor waschpoeder aan gewezen bon „Algemeen 453" is verlengd tot <en met 31 Januari 1943. Voorts wordt bekend gemaakt, dat ge durende het tijdvak van 1 Januari tot en met 30 April 1943 de met „N" ge- merkte bon van de texielkaart DA, welke is uitgereikt aan mannelijke personen van 15 jaar en ouder, recht geeft op het koopen van 45 gram scheerzeep met eetb vetzuurgehalte van 75 a 80 0/0. Voor zoover de winkelier nog verpak kingen van 50 gram in voorraad heeft, mag hij deze op genoemden bon ver- koopen. Ook kan men op dezen bon een pot of een tube scheercreme koopen, voor zoover deze nog voorradig zijn. WANNEER VERDUISTEREN Heden (Maandag) zon onder 16.40 Morgen (Dinsdag) zon op 8.50; zon onder 16 41 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 715maan onder 15.59 Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januad. Laatste kwartier Vrijdag 29 Januari Zooals bekend, is hei koopen van een- heidszeep, waschpoeder, toiletzeep en scheerzeep op de bonnen „Algemeen 412 „Algemeen 431", „Algemeen 452", „N- Eenheidszeep", „O-Éenheidszeep", „Alge meen 413", „Algemeen 432", „N Wasch poeder", „O Waschpoeder", „N Toilet zeep", „O Toiletzeep" en M.-Textiel (scheerzeep) niet meer geoorloofd. De winkeliers zijn verplicht op de bij hen ingeleverde bonnen „Algemeen 335", „Al gemeen 370", „L Zeep", „M Eenheids- zeep", „Algemeen 336", „Algemeen 371", „M Waschpoeder", „L Toiletzeep" en ,,M Toiletzeep" zoo spoedig mogelijk zeep, waschpoeder en toiletzeep af te leveren. II 'l—.l —-..l, POST-TELEGRAAF-TELEFOON Nieuwe wijze van inwisseling der luistervergunningen Om het publiek ter wille te zijn en een vlottere controle mogelijk te ma ken, heeft de PTT besloten de omwis seling der Luistervergunningen over 10 maanden van het jaar te verdeelen: in Januari 1943 de letters A en B, in Fe bruari C en D, in Maart E, F en. G, in April H, I en J, in Mei K, in Juni L en M, in Juli N, O, P, Q en R, in September S, in October T, U en V, in November W, X, Y en Z. De verdere verdeeling dezer letters ovér bepaalde dagen zal in het begin van elke maand per advertentie worden békend gemaakt. Het gevolg van deze verschuiving der inwisseling is, dat zij, die later dan in Januari hun nieuwe luistervergunning moeten halen op de oude vergunning moeten voortgaan met het plakken van zegels, tot de maand, waarin zij aan de beurt zijn, en wel pp de achterzijde, van de luistervergunning in de rubriek „belangrijke mededeelingen" en zoo noo- dig op de adreszijde in het gedeelte van het vak boven den regel „zich bevin dende enz." Om misverstand te voorkomen wordt erop gewezen, dat thans alle houders van een luistervergunning deze op een postinrichting (geen postagentschap) moe ten inwisselen, dus ook zij, die vorig jaar door middel van de giro hebben betaald'. Aangeslotenen op een rijksradiocentrale vallen buiten deze regeling. Eggrig?1* BBOHTZAKZar Het lek in de deviezengrens Het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft arrest gewezen in de zaak tegen een inwoner van Baarle-Hertog, die on- langs terecht heeft gestaan wegens over. treding der deviezenverordening. De man had uit zijn woonplaats Baarle-Hertog :de Belgische enclave in Nederlandsen „Een hooikist maakt nw spijzen gaar Met minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaart" Keuring voor Waffen SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd1 en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden- 6 Jan. '43, 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b; 15 uur: Hengelo, Deutsches Haus. i 7 Jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Friesland kazerne, Vaart Zuidzijde. •I 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. '43, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10 Jan. '43, IQ uur: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst- gebouw, Leusderweg. j 12 Jan. '43, 10 uur: Den Haag, café j Den Hout, Bezuidenhoutsehawag. B(j' onze vrijwilli gers. Tijdens een ruatjyauzreen siga rot smaakt, altfjd. (Orhis H,P s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1943 | | pagina 1