ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK Uit Stad en Provincie waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Dinsdag 29 December 1942 99ste Jaargang No. 15126 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J, DE LOOSE, Sieriksee - HoofdredaoteurM. J. KOSTEN, Zierlkzee K 2620 ZWAKKERE AANVALLEN DER SOVJETS Het opperbevel der Duitsche Weer macht deelde Zondag mefle: In het gebied van den Terek waren de Sovjetaanvallen zwakker dan de vootr- gaande dagen. Gereedstaande vijandelijke troepen werden verstrooid, ten deele reeds door artillerievuur. Vijandelijke aanvallen tusschen Welga en Don en in het gebied van Stalingrad werden afgeweerd. In de groote bocht van den Don hebben infanterie en gepantserde afdeelingen, in voortschrijdenden tegen aanval de Bolsjewisten verder naar het Ncorden teruggeworpen en een aantal plaatsen genomen. Een vrij sterke vijan delijke groep, voorzien van pantserwa gens, werd ingesloten. DuitscJhe, Italiaan sche en Rcemeensehe luchtstrijdkrachter grepen op de belangrijkste punten op doeltreffende wijze in de gevechten op den beganen grond in. In den centralen en Noordelijken sector mislukten plaat selijke aanvallen en ondernemingen der Bolsjewisten. Overdag en des nachts werden gereedstaande vijandelijke troe pen en spoorwegdoelen door de Duit sche gevechtsvliegtuigen aangevallen. Bij de voortdurende zware gevechten om het steunpunt Welikije-Loeki leed de vij and gisteren door de hardnekkige Duit sche verdediging ongewoon zware ver liezen. In Lapland werden de spoor wegemplacementen van Kandalakscha in scheerviucht aangevallen, waarbij groo-te verwoestingen werden aangericht. In Tunesië consolideerden Duitsche en Italiaansche troepen de veroverde stel lingen en maakten bij geslaagde stoxm- troepacties gevangenen en buit. Bij lucnt- gevechten aan het Tunesische front en bij zware aanvallen van afdeelingen Duitsche vliegtuigen op vliegvelden in Algerije werden op 26 December 17 vijandelijke vliegtuigen, waaronder een aantal zware bommenwerpers, vernield. Bovendien ver loor de vijand vijf vliegtuigen bij lucht aanvallen op Bizerta en Tunis. Bij een nachtelijken aanval van een afdeeling ge vechtsvliegers op de Algerijnsche kust, kreeg een groot vijandelijk transport schip zware trefefrs.„ Hevige luchtaanvallen Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Maandag bekend: In het gebied van den Terek stortten nieuwe vijandelijke aanvallen Meen. Hier bij en tijdens de ook gisteren succesvolle afweergevechten tusschen Wolga en Don en in de groote bocht van den Don werden 59 Sovjetpantserwagens vernie tigd. Als gevolg van hevige luchtgevech ten, waarbij ook Italiaansche en Roemeen- sebe formaties vliegtuigen waren opge steld, leed de vijand eveneens zware ver liezen. In den centralen frontsector van het Ilmenmeer viel de vijand opnieuw aan. Hij werd ondanks krachtig gébruik van artillerie en pantserwagens in felle gevechten ten deele M tegenaanvallen verdreven. Aan het front van de IJszee Vielen duikbommenwerpers met goede uitwerking de havens van het schiereiland en Moermansk aan. in Lybië versterkte wederzijdsche be- J drijvigheid van verkenners. Plaatselijke aanvallen van den vijand in Tunesië op vooruitgeschoven stellingen werden af geslagen en in tegenaanvallen werd op nieuw terrein gewonnen. Sterke formaties van de luchtmacht hebben den vijand in duik- en scheervluchten gevoelige ver- liezen berokkend. Itallaansch weermachtsberlcht Geslaagde aanval op convooi Het 946e communiqué van het Italiaan sche Hoofdkwartier luidt: In het Zuiden der Lybische woestijn hebben onze vliegtuigen hevige aanvallen gedaan op concentraties van vijandelijke motorvoertuigen. Een aanzienlijk decider voertuigen geraakte in brand en werd vernield- In Tunesië hebben de spiltroe- pen de bezetting der stellingen, welke de vorige dagen waren veroverd, gecon solideerd- Bij geslaagde ondernemingen j hebben wij gevangenen gemaakt en wa penen en munitie buitgemaakt. In een doeltreffende nachtelijke actie werd de haven van Bone door de Italiaansche luchtmacht aangevallen. Duitsche jagers hebben, zonder zelf verliezen te lijden, zeven vijandelijke vliegtuigen neergescho ten en tien op den grond vernield. Voor de kust van Fransch Noord-Afrika is een Engelsch-Amerikaansch convooi door onze törpedovliegtuigen aangevallen. In weer- wil van het hevige vijandelijke afweer- i vuur werd een schip door een vliegtuig j getroffen en tot zinken gebracht. Een tweede vrachtschip werd door een ander vliegtuig zoo hevig getroffen dat het J verloren geacht kan worden. De vijand heeft Tunis en Bizerta gebombardeerd, zonder belangrijke schade aan te richten. Door de afweerbatterijen werden vijf 4- motorige vliegtuigen neergeschoten. Een J torpedobooten heeft in de Middelland- sche Zee een vijandelijke duikboot tot zinken gebracht. Toenemende bedrijvigheid en luchtacties In zijn weermachtsbericht No. 947 maakt het Italiaansdhe Hoofdkwartier het vol gende bekend: Toenemende hevige bedrijvigheid der verkenningsafdeelingen aan het front van de Syrte. In den sector van Tunis wer den eenige vijandelijke aanvallen op onze vooruitgeschoven stellingen afgeslagen. Duitsche jachtvliegtuigen schoten een meermotorig vijandelijk toestel tijdens luchtgevechten omlaag. De vliegvelden van Algerije en de havenwerken van Bone werden doeltreffend door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Tijdens een vijandelijken aanval op de haven van j Sfax werd een machine door het lucht doelgeschut getroffen en stortte bran dend neer. ADMIRAAL DARLAN VERMOORD Naar uit Algiers wordt gemeld is Ad miraal Darlan Donderdagmiddag door re- j voiverschoten vermoord. De dader, een I ongeveer 20-jarige jongeman, is terechtge steld. Naar de Britsche Nieuwsdienst meldt Feuilleton Het 22 Oorspronkelijke Nederlandeche roman door Henk van Heeswijk Zoo was het inderdaad; hij verveelde zich. Dat zei hij op een avond ook tegen 1 zijn vrouw- I Je moet wat bezigheid zoeken, raad- j de ze hem aan, terwijl ze tegenover hem zat in een lage leesstoel- Kan je niet hier of daar een gemakkelijk baantje krijgen, waar je zin in hebt? Dan heb je wat afleiding. j Kees had er over nagedacht en kwam loen tot de conclusie, dat de raad van z'n vrouw zoo gek nog niet was. Hij had de kranten nagezien, doch het aan tal aangeboden betrekkingen was niet groot- Een nachtwaker werd er gevraagd voor een bankgebouw, maar je kon als villa-eigenaar toch niet een baantje van nachtwaker gaan aannemen. Het liefst zou hij ergens aan het werk gaan in een garage als monteur, desnoods als chauffeur op een autobus of iets derge lijks. Maar dat ging ook bezwaarlijk. Hij had er ook wel eens over nage dacht om te gaan studeeren. Hij was goed thuis in de werktuigkunde; ajs hij wilde, kon hij nog best ingenieur wor den. Hij vroeg inlichtingen, doch de lange studietijd schrikte hem af en van stu deeren kwam niet veel- Om toch wat te doen te hebben, haalde hij de motor van zijn wagentje uit elkaar. Er waren een paar onderdeelen, die wat geleden hadden van de Europeesche reis. Hij ging ze zelf halen in Berlijn aan de fabriek en knoopte er een pleziertochtje aan vast. Hij bleef een week in de Duit sche hoofdstad- Toen kwam hij met de onderdeelen weer thuis. En met een mooiere bontmantel voor zijn vrouw- Voor de eerste maal in hun huwelijk waren ze een poosje uit elkaar geweest. Het weerzien was hartelijk. Kees had zijn vrouw gemist eTl hij /bemerkte, dat ook zij blij was, dat hij weer teruggeko men was. Voor de eerste maal in hun huwelijk hield hij haar hand wat langer vast en diep blikten ze in elkanders oogen- Toen bloosde ze en wendde haar blik af. Kees overhandigde haar het pak ket en met echt vrouwelijke nieuwsgie righeid maakte Jo het zware pak open. Een kreet van verrassing klonk hem tegen, toen zij den prachtigen b'ont-manf tel zag. Terstond trok ze den mantel aan en bekeek zich van alle kanten in den 'spiegel. Ben je er blij mee? vroeg hij, in stilte den avond zegenende, toen hij een wandeling gemaakt had en getroffen werd door dezen mantel, die in de eta lage van een modemagazijn hing. heeft de raad van het Fransche Rijk Gi- raud eenstemmig als opvolger van DaTlan gekozen. Giraud zal dus de functie van Hoogen Commissaris :n Noord-Afrika be- kieeden. „United Press" niel'it nog dat Zondag in de kathedraal te Algiers de begrafenis plechtigheden voor Darlan zijn gehouden. Behalve mevrouw Darlan en Fransche generaals, \Varon de geallieerde bevelheb bers Eisenhower, Canningham en Clark aanwezig, fn dit bericht wordt met geen woord gewag gemaakt van de. aanwezig heid van vertegenwoordigers der Engel- gelsche militairen. Reeds titans staat ondubbelzinnig vast. dat de dader in contact stond met Engel- sche instanties. De aanslag werd uitge voerd, kort nadat Darlan de bureauloka len van 'thooge commissariaat te Algiers was binnengegaan. De moordenaar, die .in de wachtkamer van Darlan op den admiraal had gewacht, loste op hem drie revolverschoten, die Darlan in het hoofd en in de borst troffen. De moordenaar scheen vastbesloten zich aan een arrestatie tot iederen prijs te onttrekken. Op toesnellende ambtenaren, die trachtten hem te overweldigen, loste hij eveneens schoten, waarbij hij een ambtenaar door een schot in het been verwondde. In Algiers is bekend geworden, dat Darlan, voor hij het t bewustzijn verloor, hetgeen reeds na enkele minuten hei geval was, tegen een ambtenaar, die eerst trachtte hem op een stoel neer te leggen, zeide: ,,Ik kan niet meer gehol pen worden, Engeland heeft zijn doel bereikt". Darlan overfeed op weg naar het zie kenhuis. SLUITING CAFÉ'S OP OUDEJAARSAVOND Dé Commissaris-Generaal voor die Vei ligheid en Höhene SS und Polizeiführer maakt békend: Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oude jaarsavond 1942/43 het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur ider café's ge handhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan het sluitingsuur streng de hand gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt geconsta- teerd', 'dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der ver ordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 no. 3 der verordening no. 138/1940) vaak ernstig te wenschen overlaat. De politie heeft tot taak, op dergelijke over tredingen nadrukkelijk te letten en er voor te zorgen, dat de overtreders ge straft en dé voorts nog véreischte maat regelen tegen de eigenaren van het be trokken bedrijf worden genomen. De Commissaris-Generaal voor de Vei ligheid en Höhere SS und Polizeiführer - W. G. RAUTER, SS Gruppenführer en Luitenant- Generaal1 der Politie. RADIO-PROGRAMMA Woensdag 30 December HILVERSUM I. 415.5 m. 7.15 Een jodel weerklinkt in den mor gen, gr.; 7.30 BNO: Nieuwsberichten; 7.40 Reeds vroeg paraat, gr.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Gesprek met Peter; 8.50 Uit de wereld van het ballet, gr.; 9.30 Spiegel van den dag; 9.37 Uit de wereld van het ballet, gr.; 10 Orkest Jack der Kinderen; 10 30 Galama Dammen, reportage; 10.45 Gino Bordin, gr,; 11 Orkest Jack der Kinderen; 11.30 Altviool en. klavecimbel12 Almanak; 12.05 Klaas van Beeck en zijn orkest; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 13 BNO: Actueele beschouwing; 13,10 Amhemsche orkestvereeniging, opn.; 14 Omroepor kest; 15 Engeland en Egypte, lezing; 15.15 Melodie en rythme; 16 45 BNO: Nieuws berichten17 Altviool en piano; 17.30 „De gestolen parels''; 1745 Orkest Ma- lando en Klaver Drie, gr.; 18.30 BNO: Nieuwsberichten; 18.40 Orkest Gerard van Krevelen en soliste; 19 Wat niet in de Of ik er blij mee ben? Wat een vraag! Welke vrouw zou niet 'blij zijn met zoo'n prachtigen mantel'. Kees liep naai' haar toe, legde z'n handen op de schouders van zijn vrouw, die nog steeds verrukt was over het ge schenk en vroeg zacht, haar aankijkende in de spiegel: En wat krijgt Kees nu van z'n vrouwtje als belooning voor dit cadeautje? Ze draaide zich naar hem om en keek hem eenigszins verlegen aan. Je bent een lieve man, zei ze zacht. Omdat ik die mantel gegeven heb? - Neen, even goed. En wat krijg ik dan in ruil voor die mantel? hield hij aan- Er kwam een spotlach om haar mondt. Héb je die bontjas dan gekocht voor mij! om er wat voor terug te krijgen? Dit antwoord deed Kees teleurstellen. Zijn handen vielen van haar af en zijn gezicht betrok- Dat verteederde haar en ze legde, hoewel schuchter, haar armen om zijn hals en drukte Zacht een kus op zijn mond. Is het zoo goed, Kees? vroeg ze zacht. Kees zei niets, doch hij drukte zijn vrouw tegen zich aan: en overlaadde haar met kussen. „Begrijp je dan niet, Jo, dat ik stapelgek op je geworden ben? Dat ik pas jot die ontdekking gekomen ben in die dagen, dat ik op reis was? Jo, we zijn nu al meer dan vijf maanden getrouwd, hou je niet een beetje van me? (Wordt vervolgd). krant staat; Van 19.15 alleen voor de. radio-centrales, die over een lijnverbin ding met de studio beschikken; 19.15 Symphonische^ „dans"-muziek, gr.; 19.50 Pianovoordracht, gr.; 20.10 Require», Verdl (opn.); 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Uit Cuba en Argentinië, gr.; 22.20 Opera fragmenten, gr.: 23—24 Het nieuwe jaar tegemoet, gr. 'HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15 Zie Hilversum T. 7.40 Ochlendgym- uastiek; 7 50 Sportnieuws; 8 De platte landsvrouw; 8.15 Lichte Gram.; 8.30 BNO: Nieuwsberichten; 8.40 Pianosoii, gr.; 9 Af wisseling van orkest- en solistenplaatjes; 9.15 Voor de huisvrouw; 9 30 Afwisseling van orkest- en solistenplaatjes; 10 Gods dienstige uitzending; 10.40 Zang met pi- j anobegeleiding; 11 Zang; 1120 Omroep- meisjeskoor, opn.; 11.30 Gerard Lebon en zijn orkest; 12 15 Carlos Gardel en Imperio Argentina, gr.; 12.30 Wat bracht de Nederlandsche Omroep voor onze boe ren, tuinders en visschers in de eerste helft van 1942? 12 45 BNO: Nieuwsbe richten; 13 Programma-overzicht; 13 05 Orkest Joan Lancé en gram.; 14 Gods dienstige uitzending; 14.30 Amhemsche orkestvereeniging en solist, opn.; 15.20 Pianovoordracht, gram.; 15.30 Voor de vrouw; 15 45 Rotterdamsch Pianokwartet; 16 45 BNO: Nieuwsberichten; 17 Voor de jeugd; 17.30 Herinneringen, gr.; 17.45 Spiegel van den dag en BNO: Actueele beschouwing; 18 Koorzang, gr.; 18.15 Pension 't Stekeltje; 18 30 Omroep-Ope- rette-orkest en solisten; Van 19.15 alleen voor de radio-centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 1915 Gerard van Krevelen, zijn orkest en soliste; 19.45 BNO: Nieuwsberichten; 19.55 Halfweg, gevarieerd programma; 2145 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Actueele beschouwing; 2210 Avondwijding; 22.20 —24 Zie Hilversum I. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Dinsdag) zon onder 16.34 Morgen (Woensdag, zon c-p 8.51zon onder 16 35 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan op 2349; maan onder 12.86 (Laatste Kwartier om 19.37) Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januari. Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. ZIERIKZEE Voor het examen Surnu merair bij de Registratie en Domeinen slaagde dezer dagen te Den Haag de heer A. v. d. Weele, aldaar, vroeger te Zierikzee. N1EUWERKERK Het Bestuur van de Ooöp. Boerenleenbank alhier heeft be noemd tót plaatsvervangend kassier de heer Abr. Boogert. ST.-PHILIPSLAND. De Zendingscollecte gehouden in de Ned. Herv. Kerk, heeft opgebracht in totaal f 119 56. SCHERPENISSE. Tot kerkvoogd der Ned. Herv- Kerk werden herkozen 'de heeren J. H. Hage en P. v. d. Slikke- TELEGRAMMEN ERNSTIGE TREINBOTSING Naar de Britsche berichtendienst meldt is Zondagavond te Almonte in Ontario (Canada) een militairen trein op een personentrein gereden, waarbij 32 men- schen om het leven zijn gekomen en meer dan 100 zijn gewond. ONDERHOUD EDEN—DE GAULLE. Naar de Britsche berichtendienst meldt, heeft de Engelsche Minister van Buiten- landsche Zaken, Eden, een onderhoud met de Gaulle gehad. j In de buurtschap Oud-Kamer ik bff Woerden heeft zich het biologisch uiterst merkwaardige geval voorgedaandxi 1 reeds begin December lammeren toerden geborenterwffl dit normaal eerst geschiedt in Maart, De lammeren dartelen thans i levenslustig en gezond in de wintersche j weide- (Schimmelpeningh Stuvel Pax ej I «■»—-? -'i1. imJJ.'.".'." I RADIONIEUWS Woensdag 30 December Ernstige muziek, j De altzangeres Ans Stroink, begeleid door Pierre Palla aan den vleugel, zingt 17 uur over Hilverum I liederen van Ludwig von Beethoven, Catharina van Rennes e.a. 5 Godsdienstige uitzendingen. Hilversum II, 10. uur: morgen wijding. 14 uur: bijbellezing: 22.10 uur, avonB- wifding. Voor de jeugd. Hilversum II, 17.15 uur: ,,Er dreunen trommels door het land". Reportageflit- sen van het werk van den Jeugdstorm in het afgeloopen jaar. Voor de vrouw. 15.30 uur „Huiselijke gezelligheid voor komt uithuizigheid"; een praatje door J. B- J. Spaan. (Hilv. II). Agrarische uitzendingen. Hilversum II, 12.30 uur: Flitsen u:t de agrarische uitzendingen van het af geloopen jaar. Gesproken woord. Hilversum I, 19 uur: In de serie „Wat niet in de krant staat" béspreekt Frans Meeuwsen de overgang „Van het oude naar het nieuwe". „Een hoolkist maakt uw spijzen gaar Met minder gas en electrlciteit Is uw maaltijd klaari" Keuring veer Waffes SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederiand t© vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon- De opleiding vindt in Nederiand plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederiand zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS ©n het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4 Jan. '43, 9 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westxeedljk. 15 uut: Tilburg, Lange Schijstraat 06. 1 By 0112e vrijwil ligers. Mitrailleur post in den Kau- kasus 1 (SS P.K. AUtadt O-H. P, s) 5 Jan. '43, 9 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; J5 uur: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6 Jan. '43, 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b; 15 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7 Jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Friesland kazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuworden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. '43, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 10. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '48, 10 uur: Amersfoort, Dienst- gebouw, Leusderweg. 12 Jen- '41, 10 uur: Den Htag, café Den Hout, Bezutdenhoutaoheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3