ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ERFENIS-HUWELIJK waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Maandag 28 December 1942 99sle Jaargang No. 15125 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Directenr-Administrateur (Advertentiechef) A. J, DE LOQZE, Sierikzee - HoofdredaoteurM. 3, KOSTEN, Zierikzee E 2620 Bloedige gevechten bij de Terek, de Don en het llmenmeer Het Opperbevel der Duitsche Weer macht maakte Donderdag bekend: Duitsche troepen hebben ook gisteren in het gebied van de Terek en in de Kalmukkensleppe herhaalde vijandelijke aanvallen afgeslagen en den vijand bij een succesv,allen tegenaanval bloedige verliezen toegebracht. Een in het ach-; Ierland opduikende formatie cavallerie der Sovjets werd aangevallen en in de daarop ontstane achtervolging in de pan gehakt. Tusschen W o 1 g a en Don wer den in een aanval 600 gevangenen ge maakt en 15 pantserwagens vernietigd. Tegenaanvallen van de Sovjets stortten ineen. In het gebied van den Don duurt de afweerslag in wisselvallige gevechten voort. Bij eigen aanvalsondernemingen ir. den centralen frontsector werden talrijke kazematfen en gevechtsstellingen vernie tigd. Plaatselijke aanvallen van den vij and mislukten. Ten Zuidoosten van het llmenmeer hervatte de vijand zijn aanvallen met sterke strijdkrachten. Bij den succesvollen afweer worden 34 Sov jetpantserwagens vernietigd. In Tune- s i leverden eigen aanvallen plaatselijke successen op. Pogingen van den vijand om 'het in de vorige dagen verloren gegane terrein te heroveren werden ver ijdeld. Er werden 200 gevangenen ge maakt. De havenwerken van Benghazi en een vliegveld van den vijand in het kustgebied van Lybië werden in den af- geloopen nacht door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd. Zwakke strijdkrachten van de Britsche luchtmacht vielen over dag eenige plaatsen van dë bezette Wes-, lelijke gebieden aan en wiërpen 'des nachts hier en daar bommen in West Duitsehiand. Bij deze vluchten, alsmede boven Het Kanaal en aan de Nederland- sche kust werden acht vijandelijke vlieg tuigen neergeschoten. WINTER AAN HET OOSTELIJK FRONT De Russische winter trekt over de ein- delooze vlakten en op hetzelfde oogenblvk gaan de bolsjewisten tot den aanval over. In de schaduwen van een sneeuwstonn begint het gevecht en het lijkt wel, alsof de vijand niet alleen zijn ontzaggelijke menschenmassa's en overvloed aan mate riaal, doch ook de hardheid van het klimaat tegen de Duitsche stellingen in den strijd brengt. De storm legt een ondoordringbare!! sneeuwmuur, die slechts enkele meters zicht toestaat, voor de loopgraven. Achter dezen muur loeren de bolsjewisten. Tel kens komen zij uit de witte stormvlagen te voorschijn. Honderden roerlooze, bruine gestalten stapelen zich op om langzaam aan onder een dikken sneeuwlaag te ver dwijnen. Doch de aanval houdt zonder onderbreking aan. Gedeeltelijk zonder mantels, in btuine gewatteerde jassen, laarzen en beenwindsels strompelen de bolsjewisten regelrecht in het moordende vuur van onze machinegeweren Feuilleton 22 Het Oorspronkelijks Noderlandooho roman door Honk van Heoswijk Aan de verhouding tusschen de beide jonggehuwden was weinig veranderd. Voor de wereld waren zij man en vrouw, cloch in werkelijkheid niet meer dan goe de kameraden, die op hartelijke wijze met elkaar omgingen,- Vóór hun huwelijk hadden ze zelf voorwaarden gesteld en Kees had zijn woord als man van eer gegeven, dat hij die voorwaarden zou nakomen. Soms had Kees dit wel eens gevoeld als een ondraaglijke last en meerdere malen was hem wel eens de lust bekropen om zijn jonge vrouw in de armen te sluiten, doch hij had zich steeds weten te bedwingen. Zij was even hartelijk en vriendelijk tegen hem, als hij voor zijn vrouw was, maar voor het overige waren beiden gereserveerd. Tij dens hun huwelijksreis hadden ze zich vaak bij anderen aangesloten en dan vermaakten ze zich het beste. Wanneer ze met z'n tweeën waren, dan was het, alsof er iels beklemmends tusschen hen in stond. Overigens, meende Kees, waren ze gelukkig, voor "zoover een mensch gelukkig kon zijn. Hij overlaadde zijn vrouw met attenties, welke zij altijd bij zonder op prijs stelde, doch* aan hun verhouding tot elkaar veranderde dit niets Dikwijls slagen zij er in om' een steun punt te omsingelen, of een loopgraaf bin nen1 te dringen en dan komen zij in een veelvuldige overmacht opdagen. Doch j overal worden zij weer uit de Duitsche stellingen verdreven, en hun onophoude lijke aanvallen worden afgeslagen. Men j kan zich nauwelijks een voorstelling ma ken van den moed en de taaie volharding I van den Duitschen soldaat, die in witte, gewatteerde kleeding, de 'kap diep over de oogen getrokken, de wacht houdt iti de loopgraven. Wanneer de natuur in den zomer nieuwe levenskracht schenkt, des winters bedreigt zij het leven ider strijdenden. Zij Verspert de wegen, langs welke de manschappen in de stellingen geravitail leerd worden, met enorme sneeuwhoopen. tracht hiermede den troepen hun bewe gingsvrijheid te ontnemen, maakt het dek king zoeken in kuilen moeilijk en dekt de gesneuvelden toe met een witte doods- wade. Maar alle moeilijkheden worden overwonnen, ook voor hen, die voor hel: eerst in deze zware gevechten in den sneeuwstorm, kennis maken met den win ter oorlog. (V.P.B.) OPLEIDING TOT PIONIER VOOR HET OOSTLAND Op 8 Juli vertrokken 400 leden van den Nationalèn Jeugdstorm, 250 jongens en 150 meisjes, naar Dantzig, teneinde daar tot pioniers op landbouwgebied te worden opgeleid. Deze Jeugdstormei^, die een langdu rige opleiding zouüen ontvangen bij de boeren _in dp gouw Dantzigï-WeStpreus- sen, zijn thans na een half jaar met verlof in het vaderland teruggekeerd om het Kerstefest eny de jaarswisseling thuis te vieren. De leiden van dezen landdiensf, hop man J. de Rijke, heeft het een en ander over zijn bevindingen in den afgeloopen tijd verteldr' In het stroomgebied van den Weic'h- sel, aldus hopman de Rijke, bevinden zich 11 kampen, 7 jongens- en 4 meisjes kampen, die elk onder een Nederland se-hen kampcommandant of -commandante staan. Een Nederlandsche huishoudster, bijgestaan door een assistente, zorgt voor het onderhoud van de woonsteden en de Hollandsche keuken, die ook daar in eere wordt gehouden. Gezien het zware werk dat de jongens verrichten is dit ook geen overbodige luxe. Er heerscht in de kampen een specifiek Nederland sche sfeer, waardoor de jongens zich in liet vreemde land thuis voelen. De stemming onder de jongelui is beter- dan aanvankelijk werd verwacht. Van heimwee is slechts in enkele gevallen sprake geweest. De boeren zijn- zeer te vreden over hun prestaties, die vooral bij het binnenhalen van den oogst zeer groot waren. Het is voorgekomen, dat izij al om: 6 a 7 uur uit de veeren waren en naar het land trokken, om pas weer tegen 10 uur 's avonds terug te keeren. De Jeugdstormers, die thans in Dant- Zij vertolkte haar blijdschap of dank baarheid hoogstens in een warme hand* druk, waarin zij al de spontaniëteit, die in haar was, tot uitdrukking bracht. Ver der kwam het nooit. Een enkele maal had Kees, tijdens de reis, wel. eens aan 'haar gevraagd, of ze gelukkig was, een vraag, die-dan in ernst gesteld werd. Dan had Ze hem lachend aangezien en geantwoord: Waar om zou ik het niet zijn? Ik heb altijd verlangd te kunnen reizen en nu wordt dit verlangen bevredigd. Wal zou; ik nog meer wenschen? Ja, wat nog meer? Kees had dan ver der gezwegen. Hij wilde niets forceeren; hij had zijn woord gegeven en wilde het onder geen voorwaarde breken. Toch voelde hij iets als een teleurstelling, toen ze in hun woning teruggekeerd waren. Er was iets onbevredigends in zijn leven. Maar wat? Hij kon het niet precies de- finieeren. In die eerste dagen na de terugkeer in Nederland, moest Kees dikwijls aan den 'brief van oom Klaas denken. -- Geld is een slechte basis, om het le vensgeluk er op te bouwen. Zoo stond het er in. En het was waarheid. Hoe langer hoe meer begon Kees dit te be seffen. Nu was hij halsoverkop getrouwd met 'n vrouw, die hij vóór zijn huwelijk nauwelijks gekend had. Trouwen deed je in den regel, als je elkaar liefhad. •Maar was er Wij hem of bij- zijn vrouw sprake van liefde? Ruim drie maanden waren zij thans getrouwd, maar zij wa ren niet meer dan goede vrienden- Ze ker, hij had een zorgeloos bestaan en van de rente van het geld konden ze zig hun opleiding hebben ontvangen, zul- /en gedurende twee jaar op deze wijze bij de boeren blijven 'werken, terwijl zij gezamenlijk in cle kampen wonen. Na verloop van dezen tijd moet een examen worden afgelegd, waarna zij op model boerderijen geheel intern bij de boeren zullen komen, om de knepen van het vak geheel onder de knie te krijgen, j Hier blijven zij eveneens twee jaar. waarna opnieuw een examen wordt af gelegd. Vervolgens moet door de jongens 1 de weerpliciit worden vervuld, waarmede de opleiding wordt voltooid. Dan kan het ideaal, clat zij zich gesteld hebben, in vervulling gaan. Er moet echter nog aan één voorwaarde worden voldaan, ill. gehuwd zijn. Op deze wijze zal zich in het vrucht bare Ooslland een kolonie vormen van jonge Nederlanders, die met taaie vol harding en wilskracht een nieuwe toe komst opbouwen. Het is geen gemakkelijke taak, die zij op zich hebben genomen, aldus spr., maar zij weten, dat zij pioniers zijn. Pionier zijn is nu eenmaal niet gemak kelijk, maar met het voorbeeld van onze vaderen voor oogen is het hun nooit te zwaar SLUITING CAFÉ'S OP OUDEJAARSAVOND De Commissaris-Généraal voor de Vei ligheid e,n Höhere SS, und Polizeiführer maakt bekend: Ter voorkoming van straffen wordt er op gewezen, dat ook op den Oude- j a a rs a v o n d 1942/43 het op 2 3 uur vastgestelde sluitingsuur der crifé's ge handhaafd moet blijven. Ook dien avond moet aan hef sluitingsuur streng de hand. gehouden worden. Bij deze gelegenheid wordt geconsta teerd', dat de naleving van het op 23 uur vastgestelde sluitingsuur (par. 1 der ver ordening no. 188/1940 en par. 55 alinea 1 1 no. 3 der verordening no. 138/1940) j vaak ernstig te wenschen overlaat. De I politie heeft tot taak, op dergelijke over tredingen nadrukkelijkte letten en er voor te zórgen, dat de overtreders ge straft en de voorts nog vereischte maat regelen tegen de eigenaren van het be trokken bedrijf worden genomen. De Commissaris-Generaal' voor de Vei ligheid en Höhere SS und Poli'zeiführer W. G. RAUTER, SS Gruppenführer en Luitenant- Generaal der Politie, BEREIDEN VAN GERECHTEN IN DE HOOIKIST De noodzakelijke bezuiniging, op het verbruik van gas en electriciteit heeft de waardeering van de: huis vrouwen voor de hooikist „doen stijgen- De besparing van brandstof, stroom of gas mag im mers in het bijzonder een persoonlijk belang heeten, want wie zijn toegewe zen rantsoen electriciteit of gas over schrijdt, gaat onherroepelijk „op den bon" en zelfs afsnijding van den toe voer hangt als een dreigend zwaard bo ven de hoofden dergenen, die niet naar goeden raad willen luisteren. Behalve het voordeel' van de besparing op brandstof, electriciteit of gas, biedt het gebruik van de hooikist ook een ge ringere kans op het aanbranden van de spijzen, met als gevolg minder slijtage van pannen en besparing van afwasch- miödel en tijd. Vooral voor het gaar- maken van spijzen, die lang moeten ko teten'. b'-v. voor het gaarmaken van peul-i vruchten, is het gebruik van de hooi kist aan te raden- Uitreiking nieuwe inlegvellen De plaatselijke distributiediensten zul len, op nader bekend te maken tijdstip pen, van 3 tot en met 23 Januari' 1943 nieuwe inlegvellen voor de stamkaarten uitreiken. Ieder ontvangt een inlegvel, behoorlijk leven. Wanneer hij zich een eenvoudige bezigheid zocht, dan hij hij bovendien nog wat bijverdienen. Wat Icon een mensch nog meer wenschen? Zoo probeerde hij wel eens zichzelf wijs te maken, dat hij toch gelukkig was. Wat mankeerde er aan zijn leven? Zorgen had hij niet- Hij kon doen wat hij verkoos. De bloemen- en moestuin gaf voldoende werk, hoexyel daarvoor eigenlijk een tuinman was aangesteld, en als hij zich verveelde, maakte hij een tochtje mei zijn wagentje. Een paar malen in de week gingen ze 's avonds uit, hetzij naar Haarlem, Amsterdam of Den Haag. Er was feitelijk geen wolkje aan hun huwelijkshemel, maar toch ont brak er iets. Een enkele keer sprak hij er wel eens met z'n vrouw over. Zij scheen volmaakt gelukkig- Overdag zat zé in één der vele boeken van de huisbibliotheek te lezen, of ging ze op bezoek bij één van de dames-kennissen in Aerdenhout, die het echtpaar al spoedig na hun huwelijksreis hadden uitgenoodigd. Kees was, beleefd heidshalve een paar malen meegegaan, doch allengs voelde hij zich bij die in- dusfrieelen en bankiers niet thuis. Hij ging liever zijn eigen weg en liet zijn vrouw vrij- Deze ging verscheidene mid dagen op bezoek bij deze of gene. Kwam zij des avonds terug, dan zat Kees meestal in de serre te rooken- Soms bladerde hij ook wel eens in de boeken schat van zijn oom, maar van lezen had hij nooit veel gehouden en na kor ten tijd legde hij dan weer verveeld het boek neer. (Wordt vervolgd). waarvan letter en nummer overeenkomen met die van het inlegvel, dat men thans heeft. Men dient zoowel zijn distributie- stamkaart als hel oude inlegvel mede te brengen. Zij, die geboren zijn tusschen 27 Decem ber 1921 en 25 Januari 1922, tusschen 27 December 1928 en 25 Januari 1929 of tusschen 27 December 1988 en 25 Januari 1939 en dus, in verband met het bereiken van een bepaalden leeftijd, hun oude inlegvel moeten ruilen, moeten dan een ander inlegvel in ontvangst nemen en dit daarna voor een nieuw inwisselen (dus tweemaal ruilen). Bij de uifteiking wordt hel vakje P8 van de stamkaart afgekruist. Het lichaam van het oude inlegvel wordt door den distributiedienst in ontvangst genomen Men kan de inlegvellen uitsluitend af halen bij den distributledienst van de ge meente, waar men in het bevolkingsregis ter is ingeschreven. Een uitzondering kan slechts gemaakt worden voor schippers, woonwagenbewoners, de vaste bevolking van kostscholen e.d. en voor hen, bij wie uit een verklaring op de stamkaart en op het inlegvel blijkt, dat zij tenge volge van oorlogsomstandigheden tijdelijk elders verblijven. Wie aardappelkaarton tegen rijatloonen kannen inwisselen Oosterlingen en personen, die ,tot de inheemsche -bevolking van Nederlandsch West-Indië behooren, kunnen, evenals ge durende de vorige distributie-periode, ten hoogste één aardappelkaart bij de plaatselijke distributiediensten inwisselen tegen rantsoenbonnen v-oor rijst. Zij, die een toeslagkaart voor aard appelen wegens bijzonderen arbeid be zitten kunnen bovendien nog een aard appelkaart voor rijst bonnen ruilen. De toeslagkaart voor aardappelen, uitge reikt aan houders van L-inlegvellen, kan evenwel niet geruild worden. Bij wijze van uitzondering kunnen per sonen, behoorende tot de inheemsche be volking van Nederlandsch West-Indië, wanneer zij in het bezit zijn van een machtiging voor apslagaardappelen, één zoodanige machtiging ruilen tegen rant soenbonnen voor rijst. Aangezien één machtiging geldig is gedurende twee perioden, zullen in dit geval rantsoenbonnen voor twee perioden worden uitgereikt. Wederom rund vet op den boterbon Op de bonnen „Boter 04" van de bon kaart voor voedingsmiddelen, welke gel dig zullen zijn gedurende het tijdvak van Zaterdag 23 Januari 1948 tot en met Woensdag 3 Februari 1943 zal des- gewenscht rundvet verkrijgbaar zijn. Per tweetal bonnen zal men 200 gram rundvet kunnen betrekken- Zij, die rund- vet wenschen te ontvangen, dienen de genoemde bonnen bij hun slager in te leveren, desgewenscht tegen ontvangst bewijs, in het tijdvak van Woensdag 30 December 1942 tot en met Zaterdag 2 Januari 1943- Zij, die gedurende genoemd tijdvak bon 04 niet bij hun slager heb ben i ngeleverd, kunnen daarop geen rund- *vet betrekken, doch uitsluitend de ar tikelen, ter verkrijging waarvan deze bon nader zal worden aangewezen- Uiteraard mag eerst op 23 Januari 1943 een begin worden gemaald met de aflevering van het rundvet. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Vaandag) zon onder 16.>3 Morgen (Dinsdag) zon op 8 51; zon onder 16 32 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 23 49; maan op 12.12 Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januad. Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Alle textielpunten blijven voorloopig geldig Van bevoegde zijde wordt jer de aan dacht op gevestigd, dat alle thans gel dige textielpunten en bonnen dus ook kousenbonnén), nè 1 Januari 1943 tot nader te bepalen datum geldig blijven. De geldigheidsduur van de bonnen voor serviesgoed en keukengerei verlengd# In verband met de distributie van me talen keukengerei en serviesgoed, wordt bekend gemaakt, dat de geldigheidsduur van de bonnen Reserve 3-77, 3-78, 3-79, 3-80 en 4-77, 4-78, 4-79 en 4-80 van de bonkaarten van voedingsmiddelen 13e periode K 310 en K 410 (dus de bon kaarten voor kinderen tot en met 13 jaar), is verlengd tot en met 31 Januari 1943. Men kan derhalve tot en met 'boven- genoemfHn datum op deze 'bonnen, bij, ge lijktijdige afgifte van één der punten 01 tot en met 04 van de E V-kaart voor serviesgoed1, naar keuze metalen keuken gerei of serviesgoed koopen. VERSCHILLENDE BERICHTEN Bonnonhandelaara aangebonden De af deeling economische politie te Gouda, is een uitgebreiden clandestie- nen handel in kaas en distributiebonnen op het spoor gekomen, waarbij 25 perso nen betrokken-blijken te zijn. Het onder zoek leidde naar Gouda, waar de leve rancier zat van een naar Nijmegen 'ver zonden partij kaas/van 200 kg. Het was de kaashandelaar A. den B., die bekende, in de maanden April tot en met October aan de Nijmeegsche winkeliers P. H. A. W. en A. C. J. C. 7.000 a 8.000 kg kaas te hebben verkocht tegen prijzen, die varieerden van f6,50 tot f10 per kg voor volvette kaas en f5 a f 6,50 per kg voor 20 plus. Deze partijen waren gedeeltelijk door A. den B. gekocht van den kaashandelaar H. P. te Gouda, die ook nog 12.000 distri butiebonnen had gekocht van den kaas handelaar S. H. te Woerden. Laatstge noemde liet zijn zwager P. K- en diens vriend W. van K. te Putten (Gelderland) bij de Veluwsche bevolking 8e bonnen koopen. Deze bonnen werden dan via detaillisten bi] den distributledienst inge leverd, waarop de winkeliers toewijzin gen ontvingen, die zij weer aan de groot handelaars overhandigden, waarna dezen ze gebruikten om hun voorraden .op peil te houden, wanneer de kazen tegen de genoemde hooge bedragen waren var- kocht. H. P. was het middelpunt van den bonnenhandel, want behalve de 12.000 „Een hooikist maakt uw spijzen gaar Met minder gas en electriciteit is uw maaltijd klaar!" Hearing voor WaffeaiSS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd1 en wel speciaal voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst builen Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtb'ataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook -in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden- 4 Jam '48, 9 uur: Rotterdam, Deut. scbes Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66- Bj onze vrjwil lig ers. De mannen nemen een bolsje wistische steüing onder vuur (SS PK Krans O-H P s) 5 Jan- '43, 9 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6 Jan. '43, 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b; 15 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7 jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Friesland kazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 «Jan. '43, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr- machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12 Jan- '43, 10 uur: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1