L GELDIGE BONNEN P. D. van Leeuwen, Arts, GESLOTEN ATTENTIE. OHlcleele Landbouwmededeelingen voor de Provincie Zeeland Zelfdorschen Ben No.i Artikel Er wordt nog de aandacht op geves- tigd, dat zelfdorschers hun producten vóór 31 Januari 1943 gedoTScht moeten hebben. Men wachte hiermede niet tot de laatste week. Is voor de gestelde datum het dorschen niet klaar, dan zal het restant door een loondorscher worden afgedorscht. Kleine partijen zullen dan onvermijdelijk bij de dorschmachine moeten worden gebracht, i Veovoodor In verband met de Kerst- en Nieuw jaarsdagen moet het uitschrijven, afhalen en bij den veevoederhandelaar inleveren van voederbonnen in een kort tijdsbestek geschieden. De bonnen zullen bij de pl. vertegen woordigers vóór of op 29 December a.s. moeten worden afgehaald en voor of op Donderdag 31 December 1942 bij den veevoederhandelaar gebracht zijn. i Voor varkens wordt geen voeder mejr verstrekt. Een en ander heeft betrekking op voe dertoewijzing voor de periode van 24 Januari—20 Februari 1943. Destructie van vee Het komt nog al te vaak voor, dat van runderen die door den Destructor zijn opgehaald geen registratiemerken be kend zijn. Er zij nadrukkelijk opgewezen dat runderen waarvan geen registratie- merk bekend is, als nuchter kalf worden aangemerkt, zoodat slechts 30 kg in min dering komt op den aanslag. Het is noodzakelijk dat aan den hals van het doode rund een label bevestigd wordt waarop is vermeld: het organisa tienummer, de naam en het adres van den eigenaar en indien aanwezig: het registratiemerk van het rund. Stieren en ossen Aan Zeeland zijn voor het tijdvak van 1 Deo. 1942 tot 1 December 1943 weer een gering aantal meststieren en ossen toegewezen. Om voor een contract in aanmerking te komen, dient men zidn lot het Districtskantoor te wenden en wel binnen 5 dagen na de geboorte van een voor de mesterij bestemd stiertje. Als regel zal alleen een toewijzing verleend werden aan veehouders die gewoon wa ren meststieren of ossen aan te houden. Binnenkort ^oigen nadere mededeelingen Veeboekjes Nogmaals wordt iedere houder ian vee er aan herinnerd, dat men in het bezit moet zijn van een nieuw veeboekje. In het oude mogen thans geen wijzigingen meer worden aangebracht, doch het boekje dient zorgvuldig te worden be waard. Het niet voldoen aan deze voorschrif ten kan ernstige moeilijkheden met zfcjh brengen. 1 Scheurplicht 1943 De vorige week is in deze rubriek reejis in het vooruitzicht gesteld, dat de 'termijn van 15 December 1942, vóór de volledige scheurpremie te verkrijgen, wel een maand zou worden verschoven. Deze is thans definitief zoo vastgesteld, zoodat ieder die vóór 15 Januari j 1943 heeft gescheurd de volledige scheur premie van f 200.— per H.A. ontvangst. De andere termijnen zijn onveranderd gebleven. Voor het scheuren in de pe riode 15 Januari—15 Februari ontvangt men dus slechts de halve scheurpremie en indien men nog later scheurt niets. Heeft men op 15 Maart 1943 nog niet gescheurd, dan is men strafbaar. DE PRO CUCTIECOMMISSA RIS 27 Dec. t/m. 2 Jan. 01 A brood 4 rants, brood of geb. 01 B brood V» «nta. 01 baaohult 1 ranta. beschuit brood of gabak 01 A vleaioh 1 rants. vlacieh of rl««aohwaren 01 B rlmtk Vi ranta. v!a»soh of vlaesohwaraa 01 A aardappelen 2 kg aardappelen 01 R aardappelen 1 kg aardappelen 01 melk l'/4 liter melk 01 taptemelk 18/4 liter taptemelk 01 A tabak 1 ranta. tabak 01 oigaretten 1 rants, oigaretten 27 Dec. t/m. 23 Jan. 1 kg aaiker 1 rants, jam 1 rants. gort ranta. gort ranta. havermout 100 gr. vermioalli enz. heel anderen aard is het stukje over „Opium" van E. Modderman. Hierin wordt scherp de rol belicht, die de familie Sassoon (Shoshan) bij de ver spreiding van dit volksvergif speelde. De; filmrubriek bespreekt de film „Diesel- Verder bevat het nummer het slot van het vervolgverhaal „Het Zwarte Paard" de sage van de Maretak, een kort Kerst verhaal en een Kerstpuzzle. De Provinciale Leider opende de bijeen komst met een hartelijk welkom op dit eerste Kerstfeest in Zierikzee en gaf vervolgens een uiteenzetting van het doel en de werkwijze van den NVD, welke beoogt het gezond houden van het ge zonde deel van ons Volk- Ondanks haar korten tijd van bestaan (ongeveer een jaar) heeft deze organisatie reeds dui zenden kinderen en vele moeders naar tehuizen kunnen uitzenden om gezond heid en levensvreugde op te doen. Na deze korte inleiding zongen de kin deren „Stille Nacht, Heilige Nacht", waar na de Prov- Leider een mooie Kerstver, telling uit den ouden tijd voorlas. Hier na volgden zang en muziek en tractatie der kleinen op chocolademelk en fruit. Mevr. RingelbergVoorn vertelde ver volgens een Kerstverhaal uit den vbrigen oorlog, dat ook met aandacht gevolgd werd. Nadat de kinderen opnieuw ont haald waren volgde opvoering van het sprookje „Sneeuwwitje" door eenige di lettantes- Gezien de zeer korto tijd van voorbereiding liepe deze opvoering vlot van stapel en een welverdiend applaus klonk op toen het gordijn voor de laat ste maal dichtging- Een luid gejuich ging echter op toen de Kerstman verscheen met geschenken, welke het büurtschapshoofd van Zierik zee, burgemeester Boeije, aan ieder kind uitreikte- Dolblij en met gelukkige ge zichtjes gingen de kleinen met een boek, een spel of een puzzle, benevens een doos bonbons naar hun plaatsen terug. Dit was voor allen wel het hoogtepunt van dezen middag! De inwoners onzer provincie die bijdragen' hebben geschon ken, kunnen ervan verzekerd zijn, dat deze vreugde en blijdschap hebben ge wekt in veie kinderhartjes. De Provinciale Leider sprak vervolgens nog een kort woord, waarin hij er nog maals den nadruk op legde dat de NVD alles wil doen om de kinderen een pret tige jeugd te bezorgen en Ze tot ge zonde en sterke menschen te maken. Hij dankte de kinderen voor hun aan; wezigheïd en wenschte allen een geluk kig Kerstfeest en een „tot weerziens" toe. Het wnd. Hoofd van de Afd. Or ganisatie richtte namens NVD- en Win terhulp een woord van dank aan het adres vari de dames Ringelbergen de Waal voor het vele werk dat zij hebben gedaan en sprak de hoop uit dat het .volgende jaar nog meer kinderen aan het Kerstfeest zullen kunnen deelnemen. Ook richtte spr. een woord van dank tot den Kerstman, op wien de kinderen een driewerf „Hoera" uitbrachten. Na het zingen van enkele liedjes werd dezen welgeslaagden kindermiddag beëindigd. SEROOSKERKE. Tot notabel bij de Ned- Herv. Gemeente alhier is gekozen de heer J. Klompe. BRUJNJSSE. De vorige week werden van hier verzonden door hier wonende handelaars ongeveer 300 ton mosselen. Naar Tholen, lerseke, Philippine en Bel- hoek gingen ongeveer 2300 ton mosselen. Prijs f2.70 tot f3.10 per ton voor den kweeker. Aangevoerd werden ongeveer 160 vaten zeebliek. Er was weer weinig schardijn. Notabelen der Ned. Herv. Kerk ko zen dezer dagen als Kerkvoogd in de vacature-Visser, dhr. H. L. Kleppe. THOLEN. Momenteel huizen er in. onze gemeente een groepje baldadige jongelui. Verschillende inwoners worden Ln den laten avond opgeschrikt door een harden ruk aan de bel, of eenbons op een der ramen. Vorige week ontzag men zich niet, om liefst tegen 12 uur des nachts verschillende inwoners der Hoogstraat uit bed te bellen. Een oude man van 84 jaar kwam ontsteld naar voren gestrom peld; een andere inwoner, welke ernstige zieken in zijn familie heeft, schrok na tuurlijk geweldig. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. De laatste weken kwam het herhaal delijk voor, dat in de omgeving der stad konijnen werden weggehaald. Dank zei het knap speurderswerk onzer po litie, is het gelukt een tweetal dadera te pakken te krijgen. Na een tijd op het politiebureau te zijn ingesloten, hebben beide verdachten bekend. Door de C.C.D. alhier, is aan de Thoolsehe brug een boerendochter aan gehouden, welke in een tasch met idiub- belen bodem, eigen bereide, niiet van een banderolle voorziene, boter vervoerde. De boter werd in beslag genomen en op last der justitie, aan het ziekenhuis te Bergen op Zoom verkocht. KENT GIJ UW EILAND? Om de aandacht te vestigen op enige merkwaardigheden, die in Zieriiksee te zien zijn, schrijft de vereniging „Stad en Lande van Schouwen-Duivel and de volgende prijsvraag uit: Welke gebouwen in Zieriksee dragen jaartallen van vóór 1800? (straat, huis nummer, jaartal vermelden, of het jaar tal op een steen, op een gootlijst of in ankers is weergegeven). Voorbeelden: 1. Oude Haven A 328, 1658, gevelsteen; 2. Kleine Kerk, 1651, ankers Als prijzen worden 3 fraaie boekwer ken uitgeloofd. Inzendingen met vermelding van naam, leeftijd, geslacht en adres vóór 17 Jan. 1943 bij het secretariaat, Poststraat C 93. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Mond- an klauwzeer sterk toegenomen In November is het aantal gevallen van mond- en klauwzeer zeer sterk gestegen. Het aantal besmette bedrijven was van Februari j.L tot October beneden de .500 gebleven, doch het is daarna sterk ge stegen en eind November tot 3000 op- geloopen. De directeur van den veeartsenijkun- digen dienst, dr. B. J. C. te Hennepe zeide in verband hiermede, dat de stijging van het aantal besmette bedrijven dit jaar wel zeer laat is ingetreden, In den J regel begint zij in Juli of Augustus om in October haar hoogtepunt te bereiken. 1 Die top kan soms heel hoog liggen. Zoo heeft in October '37 het aantal besmette bedrijven ongeveer 38.000 bedragen en in October '33 zelfs bijna 40.000, waarna telkens spoedig weer een snélle daling viel waar te nemen. Hoewel het karakter van de ziekte thans over het algemeen heel goedaardig mag worden genoemd, zoodat vaak bij klinisch onderzoek daarvan niets wordt gezien en eigenlijk van dergelijke lichte ziektegevallen alleen bij slachting de ver schijnselen worden waargenomen, is die goedaardigheid niet in alle opzichten toe te juichen. Immers zij schept het gevaai dat dragers van de smetstof op de vee markten verschijnen zonder direct te worden onderkend en dat zoodoende de besmetting wordt vergroot. Bovendien worden bij de opsporing en contróle der aangetaste bedrijven de moeilijkheden der 463 aigemoan 464 algemeen 465 algemeen 470 alc««*«*D 471 algemeen 472 algemeen 460 t/m 462 algemeen 466 t/m 469 nl gemeen 4 02 reserve 3 01, 4 01 reserve 01 Versnftp. 02, 03 Vtrenap. 100 gram kaai 1 rants, bloem, 'brood of gebak 500 gram rijst 150 gram ozoao met suiker 100 gram chocolade 10 0 gram aaiker werk 27 Dec. t/m. 20 Febr. 473 algemeea 250gr.koffiesurrogaal 18 Dec. t/m. 29 Dec. 63 boter of vet J/t rants. boter 12 Nov. t/m. 10 Jan. '43 59 boter 1/f ranta. boter Bijzondere rantsoenen 21 Dec. t 'm. 31 Dec. 3-73 reserve 1 kg appelen 21 Dec. t/m. 31 Dec. SPORT VOETBAL. D0 NederlandEche vootbalbekor In verband met het gunstige beloop van de huidige competitie heeft het be stuur van den NVB besloten dit seizoen wederom de wedstrijden om den Ned. voetbalbeker te houden. Teneinde de in schrijvende vereenigingen het deelnemen aan deze speciale competitie gedurende enkele Zondagen te verzekeren, zullen de deelnemende elftallen districtsgewijs en geografisch worden gegroepeerd. Groepsgewijs zullen deze vereenigingen dan een halve competitie spelen. De kam pioenen van iedere groep zullen ten slotte volgens afvalsysteem om den be ker spelen. Schouwen II-—Zierikzee III Voor den wedstrijd tegen Schouwen is het 3e elftal van Zierikzee als volgt 2 77 reserve 3 si. eieren Bon No. Artikel Geldig tot 03 petroleum 01 t/m 05 B V. 06 t/m 08 B V. 01,02, 03, 04, 05 K.F. 452 algemeen P e&nbeidszeep 453 algemeen P wasdipotder P toiletzeep H (öannen) 2 liter petroleum 1 eenh. brandstoffen 1 eenh. brandstoffen 1 eenh. brandstoffen 1 rants, eenheidszeep 1 rants, eenbeidszeep 1 rants, waschpoeder 1 rants, waschpoeder 75 gr. Toiletzeep Textiel 45 gr. Scheerz. 9 Jan 31 Dec 28Febr. 30 Apr 31 Dec 31 Dr c 31 Dec 31 Dec 31 Dec 31 Dec geen Anthraciet. (Geldig tol 30 April 1943). oude samenstelling. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjju na Zaterdag 26 Deo. niet meer geldig: 64 brood, beschuit, vfeesch, aardappelenmelktapte melk, tabak. 437 t/m 445, 447 t/m 450 algemeen. 4-73, 3-74, 4-74, 3-75, 4-75, 3-76, 4-76 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Donderdag 31 December: 412, 413, 431, 432 alg. (Zeep), N-, O-eenheidszeep, wasch- poeder, toiletzeep, t/m Zondag 31 Januari: 446 algemeen (boter). tijdsomstandigheden ondervonden, terwijl een tékort is aan middelen tot ont smetting van stallen en veewagens. Ook is het weerstandsvermogen der dieren, die tot ver in het najaar in de wei hebben geloopen, niet zoo groot als in normale tijden. Zoo zijn gevallen van herhaling der ziekte binnen drie maan den bij eenzelfde dier voorgekomen, ter wijl anders door het ziekteproces een zekere immuniteit zou zijn verkregen. In deze gevallen van herhaling wordt on? derzooht of er sprake is van een anderen smetstofstam, die de ziekte kan hebben verwekt. BOEKEN EN BROCHURES X WERKEND VOLK. Eenige bijdrage in het jongst versche nen nummer zijn aan Kerstmis gewijd. Bouke Veltman schrijft over een Kerst- gebeurteris in het Karelische oerwoud, welke een goed idee geeft van de kame raadschap aan het front. Mevr. Hoekstra- Klumper schrijft bijdrage over „Onze Kerstboom" en zijn beteekenls" en die van Mceder Maria over „Kerstvacantle" zijn zeer lezenswaardig. Aan het licht is ook gewijd hat Artikel van Jan vaai Ek over gloeilampenfabricagVan ge- M. Goettsch, d.; P. Praet en C. J. Viergever, a.L. Boot, H. Schot en J' Kooman, m.; M. F. de Vos, L- Verloo, D. Verjoo, P. F. Staodaert en C- van Aken, v. Reserves: P. Schoonen, I. Sohoo- nen, C. Krello en C. Blok. Gezien den uitslag van vorige week valt ^en spannende wedstrijd te ver wachten. Burgerlijke Stand van Zierikzee Geboren: 23- Johannes Reinier,. z. van R. de Waal en H. J. J. Ridderhof. Overleden: 18. K. Gravelijn,. 67 jaar. PREDIKBEURTEN Vrffdag 25 - en Zaterdag 26 Dec. (Ie en 2e kerstdag) Zondag 27 December Nad. florv. Kark. Zierikzee. Kleine kerk. Ie kerstdag 9.30, ds. Valeton, 11 d». Pijneoker Hor dijk (Öolleote „Tot 8teuo«) en 4 are, Kerstfeeatvieriag Zondagschool. 2e 3 urr, Kerstfeeit Orthodoxe Zondagssohool. Z 9 30, ds. Valeton en 11 are, ds. r. d. Poel. Lath. Kerk. Ie kerstdag en Z. 10 are, mej.P.a Monsees. Gerei. Kerk. Ie kerstdag 10 en 3 are, ds. Leene. 2e 1.30 are, Kerstfeest. Z. 10 en 3 ara, ds. Unger van Braiaisse. Ghr. Geref. Kerk. Ie kerstdag en Z. 10 en 3 are, ds. Hoogendoorn. Gerei. Gem. (St.-Domasstrnnt) Z. 9.30, 2 en 6 are, Leeskerk. 4 Oud-Geref. Gem. Z. 10 en 2.30 ara, Leeskerk. Leger des Heils (Poststraat) le kerstdag 6, Wijdingedienst, opr. „Kerstspel", 3 Jeagdaitroeriog eo 7 ure, VerlorsiDgsssmenkomBt. 2s 7, Kerstieest- u«ring, 10 Heiligiagsdieost en 7 are, VerlosBingsaansenk. Leidster mej, O. Ras. Serooskerke. le kerstdag 2 30 ure, ds. Veen. 2e 6 are, Kerstfeest, Z. 10 are, dhr. Tan der Fiier. Bralnisse. le kerstdag en Z. 10 ea 2.30 j n-e, ds. Marsman. Geref kerk. le kerstdag 10 en 3 are, da. Unger. Z. 10 en 3 ure, di. v. d. Linde ran Zonnemaire. Geref. gem. le kerBtdeg en Z. 10 en 3 are, Leeskerk. Oud-garef. kerk. le kerBtdeg ea Z. 10 en 2.30 are, Leeskerk. Poortvliet, le kerstdag 10 en 2 30 are, ds. Vroegiadeweij 2a 10 are, idem. Z 10 ea 2 30 are, idem. Geref. kerk. le k«rstdag ea Z. 10, 2 30 en 6.30 are. ds. Steenblok Gerat. gem. le kerstdag 10 en 2.30 nre, Leeadianst. 2» 10 ure, idem. Z. 10 en 2 30 are, idem. OHlcleele Mededeelingen Voorgeleiding atamboekpaarden geboren in 1941 De Wnd. Voedselconimissaris voor Zeeland maakt bekend, dat in de loop van de maand Januari 1943 voor leden van het Stamboek „Het Nederlandsche Trekpaard" de gelegen heid zal worden opengesteld, om hun stam boekmerries en stamboekhengsten geboren in 1941 (dus l12-jarige stamboek merries en •hengsten) op speciaal daartdl vast te stellen keuringsplaatsen en - data voor te geleiden Het doel hiervan is, om ten behoeve van het behoud van een goede kern waardevol fokmateriaal te bepalnn, welke jonge hengsten en merries van een eventueole vordering dienen te worden vrög-steld. Keuring zal geschieden door een stamboek- commissie. De Btamboekleden zullen binnen enkele dagen een kaartschiijven ontvangen, waarin zy worden uifgenoodigd om met hun stamboekmateriaal aan deze keuring mede te doen. i T oorzoover een houder van anderhalf jarig stamboekmateriaal een dergelyke kaart niet mocht ontvangen, dient deze kaart bij den plaatselfjken vertegenwoordiger te worden afgehaaldDe lijjdeze kaart behoorende antwoordkaart dient vóór 1 Januari op ons kantoor te worden ingezonden. De Heer en Mevrouw J. DU B018- ran Bplaader zeggen hartelfk dank voor de belangstelling bij de geboorte hnnoer doohter ontvangen. Zierikte», 24 Deoember 1942. Mijn besten dank voor de tel* hartelijke wensohen en bloemen op mijn SOsten geboortedag. Ia bet bij zonder van de gemeente Dreiiohor, van het Z'zeesohe Strijkorkeat en van den Bond van Maiiek- en Zangvereenigiegen op Boboawen Daiveland, JOH. F. A. THEEWI8. Voor de zeer vele blijken van deel neming, ons betoond na het overlijden van ooze geliefde moeder, behuwd- en grootmoeder GRIETJREIJKHOF, Weduwe van A. Manni, betuigon wij U onzen hartelyfeen dank. Zierikzee, 24 Deo. 1942. Namens de familie, JOH. MANNI. Voor de vele blijken van deel neming, gedurende de ziekte en na het overlijden van onze geliefde broeders, MARINUS en MATHEUS G a PELLE, betuigen wij onzen har- teljjjken dank. Brainisse, Deoember 1942. Uit aller naam, M. J. OAPELLE. Voor de vele blijken van belang stelling, betoond na het plotseling overlijden van onze geliefden men en zoon, JOHANNI8 PIETER VAN DER JAGT, betuigen wij hierbij onzen harteltfken dank, in zonderheid aan zijn kameraden. Wed. J. P. VAN DER JAGT. JOH. VAN DER JAGT. P. VAN DER JAGT—Hikke. St.-Annaland, 24 Deo. 1942. waarnemer van Jhr. P. H. VERSPYCK, Arts, zal Vrijdag 25 December de praclijk hervatten. De uitgestelde damavond zal plaats hebben op Dinsdag 29 December a.i., 's avonds 8 uur in het uHuis van Nassau". Deelname gratis. van af 28 December tot 4 'Januari a.s. Fokkelman - Dam 86 1 ste en 2de Kerstdag gesloten W. v. d. MAAS, Horlogerie Poststraat G 106, Zierikzee. Plaatselijk kantoor N.A.F. Eikerzee Inlevering en uitbetaling vacantieboDnen op Dinsdag 29 December a.B. van 7—8 uur te Scbarendjjke. Adres: J. VIS. Het Nederl. Arbeidsfront Plaatselijk kantoor Bruinisse Verzilvering vacantirbonnen op 29 Dec. van 10 tot 12.30 en van 14 tot 18 uur, in café Nieuwersteeg. Plaatselijk kantoor N.A.F. Dreischor Inlevering en uitbetaling vaeaniie- bonnen op Maandag 28 Deo. a s bij G. J. Goedecebaare, Zaiddijk, Dreischor, van 6.30— 8.30 uur. Het Nederl. Arbeidsfront Plaatselijk kantoor Renesse Inwisselen vaoantiebonnen Dinsdag 29 Deo., 's a«onds 7 aar in oaié Talie. Weegbrug „Even Bulten" Oosterland Gegadigden voor PEESLIJK kannen zieh voor inlichtingen wenden tot C M. ZEIJLER Boerenleenbank Oosterland Uitbetaling van granen enz. inplaats van 25 December en 1 Januari a.3. Woensdag 30 Dec. a.s. DE KASSIER. Zjj die iets te vorderen hebben ot verschuldigd zijn aan de N.V. Waterl. Maatschappij „Schouwen Duiveland" te Zierikzee, gelieve hiervan op gaat of betaling te doen vóór 31 December 1942. De Directeur, J. H. SCHEUERMAN. Uk

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 3