RADIO-PROGRAMMA Vrfdag 25 December HILVERSUM I. 416.6 m. 7.60 Kerstklanken voor beiaard en har monie-orkest, opn.; 8.16 Eens komt de blijde dag, kerstgroet; 8.80 Gevarieerd kerstconcert, opn.; 9 BNO: Nieuwsbe richten; 9,15 Wil en wereld; 9 80 Het Utrechtsch Stedelijk Orchest; 11 De Kin- derzangklasse van Karin Kwant-Törn- gren, opn.; 11.80 Wanneer het eens an ders was! 12 BNO: Nieuwsberichten; 12.15 Kerststemming: Orgel,viool, Kees Vee- ning met klein orkest en een Strijkor kest; 18.30 Kerstmis en Joelfeest in Europa; 14.30 Orgelconcert en zang; 15 Het feest onder de kaarsen; 17 Sonaten- concert, gr.; 17.45 Winterpotpourri, opn.; 18.30 BNO: Nieuws- en sportberichten; 18.45 Koor van den Nederlandschen Ar beidsdienst, Haagsche zangschaar van den Nationalen Jeugdstorm en orgel; Van Alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschik ken; 19.15 De Kerstgedachte in de muziek en de beeldende kunsten; 19.50 Duitsche Taalcursus; 20.15 Saonorkest; 21.15Piano- voordracht; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 Zigeunerspel, gr.; 22.20 Saloneóncert en het Meistersextet, gr. HILVERSUM II. 801.5 M. 7.30—9.15 Zie HUversum I 9.15 Uit den stillen bloemhof; 10.30 Godsdienstige uitzending; 12 BNO: Nieuwsberichten; 12.15 Programma-overzicht; 12.20 Omroep- Symphonie-orkest13 Kerstklokken en kort Kerstwoord; 13.15 Omroep-Sym- phonie-orkest; 14 Een kerstlied vooor Moeder Maria, kerstspel; 15 Kerstklokken en Bachcantate voor den kerstfeestdag; 15.80 De kerstviering in het Nederiand- sche gezin; 16.30 Gerard van Krevelen en zijn orkest; 17 Kerstklokken en „De Sneeuwkoningin"; 17.45 Spiegel van den dag en BNa): De Jordaner vertelt over sociale nooden; 18 De kerstgedachte in het lied; 19 BNO: Engelsche uitzending: „Holland's political aspects"; Voor de Radio-Centrales: Gram.; Van 19.15 Al leen voor de Radio-Centrales die over e6n lijnverbinding met de studio beschik ken; 19.15 Otto Hendriks en zijn orkest; 19.45 BNO: Nieuwsberichten; 19,55 Otto Hendriks en zijn orkest; 20.15 Vocaal en instrumentaal Kerstprogramma; 21.15 Mu- sette-orkest; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Actueele beschouwing; 22.10 Avondwijding; 22.20—24 Zie Hilversum I Zaterdag 26 December HILVERSUM I. 415.5 m. 7.15 Koofzang, gr.; 7.30 BNO: Nieuws berichten; 7.40 Ochtendmelodieën, gram. 8 06 Duitsche taalcursus; 8.30 BNO nieuws berichten; 8.40 Gesprek met Peter; 8.50 Morgenconcert, gram.; 9.30 Spiegel van den dag, opn-; 9.87 Morgenconcert, gr.; 10 Orgelconcert; 1060 Journalistiek praat- Je; 10.45 Septet Jonny Ombach; 11.80 Viool en piano; 12 Almanak; 12 05 Lichte discoklanken; 12.45 BNO: Nieuwsberichten 13 Orkest Malando en solist; 1345 Het Kerstgebeuren en.... de dieren, lezing; 13 Rotterdamsch kamerkoor; 14.30 Euopee- peesche tijdschriftenschouw; 15 Bonte Kérstontspanning; 16.45 BNO: Nieuwsbe richten; 17 Omroeporkest; 18.80 BNO: Nieuwsberichten; 1840 Ra-ra-ra, radio- raadselrubriek; 19 BNO: Politiek week overzicht; Van 19.15 Alleen voor de ra diocentrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken; 19.15 Liedje van verlangen, opn.; 20.15 Het Concert- gebouwork. en solist; 21.45 BNO: Nieuws berichten; 22 Barnabas von Geczy en zijn orkest, gram.; 22.20 Koorzang met instrumentale 'begeleiding, gram.; 23.05— 24 Dansmuziek, gram. HILVERSUM II. 301.5 m. 7.15—7.40 Zie Hilversum I; 7.40 Och- tend gymnastiek; 7.30 Brandende kwesties opn-; 8.05 Vlotte wijsjes, gram.; 8.30 BNO Nieuwsberichten; 8.40 Orkestcomposities gram-; 9 Gram.; 9.15 Voor de huisvrouw 9.30 Kwintetconcert; 10 Godsdienstige uit zending; 11 Voor de jeugd; 11.20 Meis- jeszangklasse van het Blindeninstituut te Bussum, opn.; 11.30 Licht klassiek con cert, gram.; 12.30 Visscherijkwartier; 12.45 BNO: Nieuwsberichten; 13 Programma- overzicht; 13.05 Heerlijk klonk 't lied der Eng'len; 14 Kerstfeest in het „Behouden huis"; 14.45 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en -koor; 15 Kerstklokken en kin- deropera „De Sneeuwkoningin"; 1(145 BNO: Nieuwsberichten; 17 BNO: Uitzen ding voor Nederlandsche zeelieden; 17.30 Pianóvoordracht; 18 Orkestconcert, gr.; 18.30 Ned. volksklanken, gevarieerd con cert; van 19.15 alleen voor de radio centrales die over-een lijnverbinding met de studio beschikken; 19.15 Het Zeppa- roni-kwartet; 19.45 BNO: Nieuwsberich ten; 19.55 Het Zepparoni-kwartet; 20.05 Van de eene melodie in de andere, gr.; 21.45 BNO: Nieuwsberichten; 22 BNO: Actueele beschouwing; 22.10 Avondwij ding; 22.20—24 Zie Hilversum L BADIONTJSTrWS m ONDERLINGE OORLOGSSCHADE Verzekering Moatschoppij MOLESTVERZEKERINGEN VOOR: beschadiging van gebouwen, inboedels, inventarissen, 'vaar; tuigen, enz. bedrijfsschade en huurderving, ook voor binnenvaartuigen; persoonlijke ongevallen; 1 .field, geldswaarden en preciosa Halfjaarlijksche Schaderegeling! Meer dan 500.000 deelnemers verzekerden reeds voor ruim f.7.5Q0.000.000,- Voegt daarbij ook Uw belang en vraagt inlichtingen bij Uw Assurantiebezorgerl De wondere Kerstnacht De aarde lag verdoken onder een wit doodskleed. De boomen bogen hun tak ken onder de zware vracht, die soms met een zachte plof vergleed en kreunden roerloos in de groote stilte. Aan den heideren vrieshemel pinkten millioenen en nog eens millioenen ster- •jen. Stil lag de wijde Kempische heide on der den huiverenden vrieswind, die het water had bevroren en grimmig beet in de bast van de boomen. Aan den kruis weg, die van het dorp naar het donkere I bosch leidde, hing Ons Lieve Heer in kapelleke aan een dikken boom en glim- I lachte in den lichten winternacht. Rond om de dorpskerk, die hoog en zwart oprees tegen den schemerigen achter grond, drukten zich deemoedig de kleine huisjes als schapen rond den herder., Het was Kerstavond De deur van den herberg „In den zoe ten inval" zwaaide open. Het gele schijn sel van de petroleumlamp, die aan een der zwartgerookte balken van de gelag kamer hing, teekende een vierkante ge'.e plek op de witte sneeuw. Vloekend en zwaaiend stommelde Jan- Sies. de streuper, de schandvlek van het dorp, naar buiten. Zijn zatte kop, waar de foezel van Tisse, den herbergier in rond spookte, begon hem te draaien in de zuivere vrieslucht. Hij struikelde, ver loor een van zijn holsblokken en ging verwezen op den kouden grond zitten. Vrffdag 25 December Ernstige muziek. Hilversum II, 12.20 uur: Kerstprogram- ma door het Omroep Symphonie-Orkest O.I.V. Pierre Reinards m.m.v. Corrie Bijs ter, sopraan. Tot uitvoering komen wer ken van Liszt, Schubert, Grieg e.a. Hilversum II, 15 uur: Het Ned- Kamer koor o.l.v. Felix de Nobel geeft m.m.v. het Amsterdamsche Bachensemble een uit voering van „Dazu ist erschienen der Sohn Gottes", Cantate ho. 40 van Bach. Godsdienstige uitzendingen. Hilversum II, 10.30 uur Studiodienst, geleid door ds. R. G. van Reeuwijk; 13 uur Kerstwoord" door ds. C. C. de Kloet te Purmerend; 22.10 uur Avond wijding. Luisterspelen. Hilversum II, 14 uur: „Een Kerstlied voor moeder Maria"; luisterspel door D. van de Bospoort. Voor de jeugd. Hilversum II, 17 uur: „De sneeuwko ningin"; kinderopera naar het sprookje van Hans Andersen, door Th. Bouws en Johannes Röntgen. Deel I. (Deel II Za terdag a.s, (om 16.03 via Hilversum II). Cultureel© uitzendingen. Hilversum II, 9.15 uur: ,,Uit den stilien bloemhof", een keur van schoone klan ken, vergaard door Henriëtte Eskems en Willy, d'Ablaing. Even later zwaaide de deur opnieuw los en Soarlewie, zijn trouwe makker, die zes jaar in het kot had gezeten, omdat hij een jachtopziener had neer gelegd, strompelde de duisternis in. AchJ ter hem kwam,' een' verwezen grijns op het botte gezicht, Lowieke, de dorpszot. „Alee", riep Soarlowie gedempt over zijn schouder naar Lowieke, „goa mee, ge kunt de hoazen dragen, 'k peins, dat ze vannacht wel in de strikken zitten". Gehoorzaam klotste de zot achter 'de beide mannen aan. De foezeldampen begonnen uit dien kop van Jan-Sies weg te trekken. Hij lachte, schor, toen hij naar de blikkerende hemel 1 keek en zei: ,,'kzie de Karststarre". „Houid-<d-oue stille, zatlap" schold Saor- lowie zachtjes, „moeten de menschen ons hooren?" „Bei-nee", grinnikte Jan-Sies, „d'r is geen meinsche vanoavend bij den weg". Als schimmen waadden ze even later door de fijne jachtsneeuw, die kniehoog tusschen de boomen lag. Soarlowie ging voorop, hij kende den weg en wist waar de strikken stonden. Bij een boschwalletje vonder, ze de eerste haas, rondom iiet dier was de sneeuw omgewoeld, de kop lag achterover, de maan blonk in het doode oog als m een spiegel. De zot klapte in zijn handen en stak met een gezwollen roode vinger naar het oog. 1 i „We zijn de strikken langs geweest", zei Soarlowie eindelijk. ,,'k Peins, dat we naar huis moesten K1 a n kb eel dien.-r Hilversum I, 11.30 uur'. „Wanneer het eens anders was"; een klankbeeld door Henri van Hoof. Hilversum II, 15.30 uur: „De Kerst viering in het Nederlandsche gezin"; een kijkje in de Ned. huiskamer op den eer sten Kerstdag. Samengesteld door G. de Josselin de Jong. Zaterdag 26 December Ernstige muziek. Hiversum I, 14 uur: Het Rotterdamsch kamerkoor zingt o.l.v. Piet Ketting. Tot uitvoering komen werken van J. Area- deli en Johannes Ockeghem- Godsdienstige uitzendingen. Hilversum II, 10 uur: Studiedienst, ge leid! door ds. R. Bartlema; 22.10 uur: Avondwijding. Luisterspelen. Hilversum II, 14 uur: Kerstfeest in het „Behouden Huys". Onzé voorvade ren in den Poolnacht, luisterspel door Klaas Smelik. Cultureel© uitzendingen. Hilversum II, 12.30 uur: In het vis scherijkwartier spreekt R. v. d. Veen over „Kerstmis voor de visschers". Voor de jeugd. Hilversum II, 11 uur: Tante Ans en Oom Frans op ziekenbezoek. Gesproken woord. Hilversum I, 1S45 uur: „Het Kerstge beuren ende ^dienen", door G. de Josselin de Jong. Midwinterzonnewende Zondag heeft de Germaansche SS in alle deelen van Nederland het Midwinter- zonnew endefeest gevoerd, een feest, waaraan allen, die in de SS Sibbenge- meenschap zijn opgenomen, deelnemen. De SS hecht aan dit feest veel waarde. In het oeroude verleden van ons volk speelden de donkere najaarsmaanden een groote rol. November, de maand van de nevelen, was vervuld van de herinne ring aan de dooden. In December voltrok zich voor onze voorouders het grootsche drama der schepping; de ondergang van het licht, van de levenwekkende zonneschijf, inden barren winterdood. En dan, na den kori sten dag, het blijde lengen van de dagen. Ondanks alle materialistische ziel- sohending aan ons volk bedreven, voelen wij Wintermaand nog als iets plechtigs aan. Het gewijde feest wordt nu vooral op gaan, d'r staat nog idzjenuiver in do kaste, we hebben een slosken wel ver diend". Jan-Sies smakte met de lippen. Midden in het bosch lag de stroopers- hut. Vroeger hadden, er kolenbranders gehuisd, maar dat was al lang geleden en toen Soarlowie uit het kot was ge komen, had hij in de vervallen hut zijn intrek genomen. Hij hield er een geit en een paar kippen en Jan-Sies woonde bij hem in. Huiverend stapten de mannen aan, de zot schurkte zich in zijn gerafelde kleeren Plotseling stond Soarlowie stil, gebogen alls een sprongbereid roofdier. „Wat js er", fluisterde Jan-Sies., „Daar", wees Soarlowie, „in Ons' huis brand licht". Een flauw schijnsel, een vage gele vlek schemerde tusschen de zwarte stammen. Voorzichtig sloepen de mannen nader. Soarlowie rukte de deur open en deinsde toen op den drempel verwezen terug, Jan-Sies en zotte Lowieke staarden met open mond over zijn schouder. Midden in het eenige vertrek, op het voddenbed lag een jonge, bleeke vrouw. Van onder de gescheurde deken klonk het klagend krijten van een pasgeboren kind. Aan het voeteneinde stond doodstil de geilt... „De Kerststarre" lalde verwezen zotte Lowieke. Soarlowie rukte zich de klakke van den ruigen kop. Vreemde, lang vergeten beelden spook ten door zijn verwezen brein. den vijfentwintigste!! gevierd; liet is het feest van de geboorte van het Chris tuskind geworden; Ln oeroude lijden vier de men het feest van de geboorte van het licht. Maar de oude beteekenis van he't feest is met de Kerstening niet verdwenen. De Germanen vierden hun voornaam ste feest in dezen midwintertijd en zij noemden dit feest: het joelfeest, het feest van het wentelende zonnerad. Geen wonder dat deze vernieuwing en verjonging van het zonlicht de dooden herdacht werden, maar dat tevens de vreugde werd geuit over de overwinning van het jonge leven. Het ligt niet in de bedoeling van de SS om den „ouden" overieveringscbat uit te delgen. Juist de volksch voelende menséh zal zijn begrip verdiepen. Daar om viert de SS in" haar sibbengemeen- scha^o) dit feest. Het midwintervuur is daarbij tevens het laaiende zinnebeeld van de volksehe levensgemeenschap, van het herboren Ger maansche bewustzijn. Uit Stad en Provincie ZIERIKZEE, Voor de buitengewone al- gemeene vergadering van Het Groene Kruis,-, afd. Zierikzee, bestand buiten gewoon weinig belangstelling, toen de voorzitter, de heer J. W. Raap, Dinsdag avond in het Hotel van Oppen de ver gadering, met een korte inleiding, open de, De hoofdschotel bestond uit het voor stel van het bestuur - om tot verhooging van de contributie over te gaan, omdat de exploitatie anders op den duur groote moeilijkheden zal gaan opleveren. In den loop der laatste jaren zijn vele vaste lasten verdubbeld. Zoo bedroegen de so ciale lasten in 1937 ruim f200, in 1942 ruim f400. Ook de grond- en polder- lasten zijn aanmerkelijk verhoogd, ter wijl de materiaalkosten eveneens een stij gende tendenz vertoonen. Wel blijft het ledental toenemen. Dit bedroeg in 1937 851, doch in 1942 964. Maar de contri butie hield helaas geen gelijken tred met het stijgende ledental. Zoo werd in 1937 aan contributie f 1263 ontvangen en in 1942 maar f 1299.50. De nieuw ingeschre ven leden betalen voor het overgroote deel de minimum contributie, terwijl an deren de minimum contributie gingen be talen, die te voren vrijwillig meer dan fl.— hadden geofferd. Ook het verple- gingsmateriaal is duurder gewordenhulp in de wijk kost meer geld, alsmede het toezicht der zuster bij de behandeling door doktoren in het Groene Kruisge- bouw. Bedroeg in 1937 het voordeelig saldo dei* rekening f 60.01, de daarop volgende jaren gaven alle een nadee- lig verschil te zien. Zoo wordt het te kort voor 1942 op pl.m. f 450 geraamd In werkelijkheid is dit tekort niet zoo groot, omdat daarin is verdisconteerd de afschrijving en den inventaris. Deze mo tieven noopten het bestuur met het voor stel ter tafel te komen om de minimum contributie te verdubbelen en van 1 op 2 gulden te brengen. Er zijn momenteel 700 leden die fl.— betalen en 250 die meer betalen dan waartoe zij als lid verplicht zijn. Het bestuursvoorstel om tot verdubbeling der contributie over te gaan werd met algemeene stemmen aan genomen. Uit de vergadering kwamen stemmen naar voren om de bijdrage der specialisten, die geregeld gebruik maken van de lokaliteiten van het Groene Kruis gebouw verhoogd zien te krijgeh, alsmede de vrijwillige bijdragen van de pl.m. 250 leden. Voorts zal getracht worden ge zinsleden te krijgen, zoodat groote ge- zinnen met enkele volwassenen mee zul len kunnen bijdragen en daardoor het nuttige werk van het Groene Kruis hel pen ondersteunen, wat wel zeer nood zakelijk is, want de totale achterstand der vereeniging bedraagt pl.m. f2100. Na rondvraag volgde sluiting. Jan-Sies volgde zijn voorbeeld en trilde op zijn magere beenen. „Het Kindeke", stamelde hij„Het Kimdeke De beide mannen huiverden van ont roering. Lang vergeten woorden kwamen in hun gedachten. Tier de Waele, de rijke boer, wiens machtige hoeve vlak bij den boschrand lag, staarde verbeten in de sintels van het stervende haardvuur. Eenzaam zat de oude man, de dunne lippen vast op een geklemd, gebogen in den zwaren leuningstoel. In het achterhuis vierden de knechts en meiden het Kerstfeest, maar gedempt, geen vroolijk lachen, geen uit bundig lawijt wilde de gramme boer hooren. Kerstnacht Een jaar geleden was zijn dochter, Celesta, zijn oogappel, na een hevigem twist gevlucht met een foorreiziger, een rappe jongkerel, die 's'zomers de ker missen aftrok en dien winter op het dorp was blijven' plakken. Zijn dochter, de erfgename van zijn hoeve, had zich verslingerd aan een foorkerelHij had haar naam vervloekt en met een vaste hand gestreken uit de oude familiebijbel. Maai' die nacht kon hij haar gedachte nis niet uit zijn stugge kop strijken. Plotseling werd de boer opgeschrikt uit zijn bittere overpeinzingen. Verwarde stemmen klonken uit het achterhuis, deu ren sloegen en toen stond Soarlowie voor hem, de streuper, hijgend en op gewonden. „Boer", schreeuwde hij, „ga mee. Neem Uit bet politierapport van Zietikzea Een inwoonster van E111 e m e e t deed aangifte, dat uit de tasch van haai* rijwiel, welk rijwiel zij op de stoeo van een winkel alhier had geplaatst, 1 k.g. suiker en 3 pakjes rooktabak wer den ontvreemd. Gezien dergelijke dief stallen hier meer voorkomen, wordt een ieder in zijn eigen belang a an ge ra dén geen rijwielen zonder toezicht te laten staan. Een winkelier alhier, deed aangifte dai herhaaldelijk ten zijnen nadeele bonnen werden ontvreemd. Hij kwam o.a. tol de ontdekking, dat 150 rantsoenen suiker en pl.m. 50 rantsoenen boter, alsmede een aantal andere distributiebonnen op onregelmatige wijze uit 2ijn winkel ver dwenen. Het gevolg was dat men het vermoeden kreeg, dat de bij hem in dienst zijnde dienstbode daaraan wel schuldig kon zijn. Op grond hiervan werd die dienstbode aan een verhoor onder worpen. Zij bekende een aantal der bon nen te hebben weggenomen en aan an deren te hebben verkocht. Tegen deze dienstbode werd proces-verbaal opge maakt terzake diefstal, alsmede het ver koop en van distributiebescheiden. Voorts vloeide uit haar bekentenis voort, daY 4 inwoners dezer gemeente die bonnen hadden gekocht. Tegen deze 4 personen werd eveneens proces-verbaal opge maakt, terzake het koopen en verkoopen van distributiebescheiden. Mocht vorige week worden gewaar schuwd, dat onmiddellijk proces-verbaal zou worden opgemaakt wanneer be stuurders van rijwielen, voertuigen en motorrijtuigen met onvoldoende afge schermde- of zonder verlichting reden, dit schijnt niet te hebben geholpen. Tegen niet minder dan 15 van gemelde bestuur ders werd ter dier zake proces-verbaal opgemaakt. Een vrouw deed aangifte, dat ten hare nadeele 't voor 't a.s. Kerstfeest aanwe zige Kerstboutje (konijn) werd ontvreemd Een inwoner der gemeente had dit boutje echter opgevangen. De vrouw werd we der in het bezit er van gesteld, zoodat zij toch nog een heerlijk Kerstmaal heeft. Tegen een inwoner dezer gemeente werd proces-verbaal opgemaakt terzake van 't clandestien slachten van 'n varken. Dit varken werd in den nacht in beslag genomen en vervoerd naar het nood- slachtgebouw, alwaar het aan de inge zetenen dezer gemeente is verkocht ge worden. Kindorksrstfeest Nederl Volksdienst Woensdagmiddag vond in de groote zaal van Hotel „De Korenbeurs" te Zie rikzee een kinderfeestviering plaats, ge organiseerd1 door den Ned. Volksdienst, waarop pl.m. 160 kinderen uit verschil lende plaatsen van ons eiland aanwezig waren. Onder de aanwezigen merkten we verder op de burgemeesters van Zie rikzee en Dreischor. Zr. Milhous uitKloe- tinge, die een leidende functie bekleedt bij het Hulpwerk „Moeder, en Kind" van den NVD in Zeeland en binnenkort naar het Oostfront vertrekt, den Provincia len Leider van den NVD en het wnd. hoofd van de afdeeling organisatie. een lanteera en warme doeken, ga mee... Er is een wonder., gebeurd!" Tegen zijn zin stond de boer op, nam een stallantaarn en ging mee. Achter hem volgden de verschrikte knechts en meiden. Hijgend wees Soarlowie den weg, maar op de vragen van den boer gaf hij geen antwoord meer. Bij de hut wierp hij de deur open en ging terzijde, om den boer voor te laten gaan. De boer wierp een haastige blik in het vertrek. Zotte Lowieke lag in een hoek geknield, zijn bot gezicht scheen ver heerlijkt, geruischloos bewogen zijn lip pen. En Jan-Sies knielde bij de haard plaat en blies in het gloeiend turfvuurtje. Toen zag hij de jonge vrouw in het bed en deinsde achteruit. Afwerend ging zijn hand omhoog. „Celeste" wilde hij zeggen', maar geen woord kwam tusschen zijn vast opeen geklemde lippen. „KerstkindjeKerstkindeke sta melde de zot. Toen, plotseling, trilde een klare toon door de heldere vrieslucht. Bronzen klok- kenstemmen zongen over de wijde Kem pische heide Heden is ons het Kerstkind geboren De stok viel uit de machtelooze handen van den boer, een snik kropte in zijn keel. Langzaam ging hij naar het bed. „Celestine.zijde ge teruggekomen...?'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 2