ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 5^7 waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Donderdag 24 December 1942 99ste Jaargang No. 15124 Telefoon no. 33, Giro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advortentiechef) A. J. SE LOOSE, Sierikzeo - HoofdredaoteurM, J, KOSTEN, Sierikzee R 2670 Kerstgedachten in 1942 „Als zij nu de ster zagen, verheugden zij zich met zeer groote vreugde, zoo vertelt de Evangelist in het aloude Kerst verhaal'', welks gedachte, de geboorte van het Licht, reeds vele eeuwen lang meer dan twintig eeuwen zelfs, want ook het Joelfeest der Germanen uit den voor-Christelijken tijd was een Zonne- vvendefeest! de harten der mensehen verblijdt in den tijd van het jaar, dat de wereld om ons heen het donkerst en somberst is. Het lijdt geen twijfel, of velen onder ons koesteren ditmaal, met Kerstmis 1942 geen hoop meer en zien géén licht meer; alle groote, bewogen tijden hebben het gevoel en het begrip voor de eenvoudige waarheden der levens doen verliezen. Doch dat er ook in hun harten geen bitterheid heersche, want eenmaal zullen ook zij het licht weer zien, dat er altijd is, hoe somber en benauwd de wereld ook moge lijken. En hoe oneindig veel vroolijker en gemakkelijker is ons Kerst feest "toog altijd, in vergelijking met dat van die velen, die strijden voor hun idealen aan het Oostfront, waar dag en nacht de dood loert in de besneeuwde velden en wouden. Laten wij met Kerstmis, in overeen stemming met de .Christelijkste tradities der mensohheid, eenigen tijd verwijlen met onze gedachten bij hen, die velen van ons misschien nog beschouwen als hun vijanden, doch die zich bereid toon den het hoogste offer te brengen voor hun idealen, zonder dat wij onze ge dachten laten leiden door onze persoon lijke hartstochten en wenschen van het oogenblik en laten wij trachten elkander tenminste in deze korte spanne tijds te begrijpen. Wie daartoe slechts deze twee Kerst dagen lang den wil koestert, dien zal zonder twijfel een licht gaan gloren, hoe hard deze vreesejijkste van alle oor logen bok moge ingrijpen in ons aller levens. Laten wij beseffen, noe ver het met onze Christelijke beschaving is, als zelfs eeuwenoude militaire en mensche- lijke traditie, dat er tenminste op den avond voor Kerstmis, rust zal heerschen aan de fronten, verloren moest gaan, zoodat er op dien avond nog dooden en gewonden moesten vallen. Doch laten wij dat is Christenplicht.' tenminste tijdens deze Kerstdagen trach ten te begrijpen, waarom er menschen zijn, die ondanks alle haat, laster en verdachtmaking, strijden voor een ideaal en er hun leven voor in de waagschaal stellen, ook al bleef de groote massa van ons volk tot dusver doof en-blind door dit ideaal, dat de oude,, cultuur van ons Avondland belichaamt en dat de waarachtige veiligheid van onze vrou wen, kinderen en haardsteden beoogt, die geborgen dienen te zijn in de groote vol kerengemeenschap, welke alle thans be staande cultüur uitdroeg over den aard bodem. Want ook de oude Evangelist vertelt, hoe de wijzen eerst verblijd werden, toen zij de ster zagen DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Aan dan Don dnren do goveohton voort Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Woensdag mede: Duitsche pantsertroepen achtervolgden ten Noorden van den Terek, nadat zij' sterke vijandelijke aanvallen bloedig had den afgeslagen, den terugtrekkenden vij and, maakten 400 gevangenen en schoten een pantsertrein in brand. Bij herhaalde vergeefsche aanvallen tusschen Wolga en Don en Stalingrad, leden de bolsjewis ten zware verliezenAan de middenloop van den Don duren de zware gevechteij voort. Bij Woronesj drongen Duitsche troepen over de dichtgevroren rivier de vijandelijke stellingen binnen en verniel den hierbij talrijke kwartierruimten. De bemanningen werden vernietigd of gevan gen genomen. Tegenaanvallen werden, deels reeds in de kiem, gesmoord. In den centralen en Noordelijken sector van het front gevechten van plaatselijke be. j teekenis, resp- activiteit van verkenners en stormtroepen. Aanvallen op het steun- punt Wilekye Luki mislukten als gevolg van de dappere houding der Duitsche bezetting. j In Lybië werden vijandelijke storm troepen vernietigd1- Duitsche en Italiaan- j sche gevechtstroepen wierpen in Tunesië den vijand uit taai verdedigde borgstel lingen- Talrijke gevangenen en buit wer den gemaakt; een vijandelijk escadron werd in de pan gehakt. Ten Oosten van Bougie werden twee groote trans portschepen, w-o. een passagiersschip van 12- tot 15.000 brt. bij een aanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen in brand geworpen. Torpedo vliegtuigen plaatsten bomtreffers op een vijandelijke duikboot. Aangenomen kan worden dat deze duik boot verloren is gegaan. In den nacht werden de haveninstal laties van Bone en een luchtsteunpunt in Algerije gebombardeerd. Enkele Brit- sehe vliegtuigen ondernamen overdag en in den afgeloopen nacht storingsaanval- len zonder eenige uitwerking, op het Noord-Duitsche gebied. Hierbij werden 2 vliegtuigen neergeschoten, terwijl aan de FransChe kust nog een vliegtuig werd neergehaald'. In Zuid-Engeland bestook ten gevechtsvliegtuigen overdag verschei dene plaatsen met brand- en brisantbom- ttien- Op 17 December werd bij Bor deaux een groep Engelsche saboteurs, nog voordat zij hun opdracht hadden uitgevoerd1, tot den strijd genoopt en vernietigd. I Itallaansch waarmachtsberichl Petrolevmopslagplaatseo gebombardeerd In zijn weermaehfcsbericht 941 deelt het Ital. Hoofdkwartier het volgende mede: Matige militaire bedrijvigheid in de Syrte. Meer geaccentueerde bedrijvigheid in Tunesië, waar tijdens felle gevechten' vijandelijke aanvallen werden afgeslagen en eenige krijgsgevangenen gemaakt. Af deelingen van onze luchtmacht herhaalden haar hevige aanvallen op de havens Bone en Philippeville. De havenwerken werden herhaalde malen getroffen. Italiaansche vliegtuigen met grooten ac tieradius vlogen naar Tripolis in Syrië en naar Beiroet, waar zij de petroleumraffi- naderijen en opslagplaatsen bombardeer den en groote branden stichtten, die tot op grooten afstand zichtbaar waren. Twee vijandelijke vliegtuigen werden tijdens luchtgevechten overdag neerge schoten. Een onzer toestellen is niet op zijn basis teruggekeerd. Tijdens recente gevechtshandelingen in de MMdellandsehe Zee'is een van onze torpedobooten gezonken. Een deel van de bemanning is gered. Gistermiddag heeft een Britsch vlieg tuig een- trein beschoten in Zuid-oost-* Sicilië. Een reiziger werd gedood, drie werden gewander (wlerd geen materieele schade aangericht. Hardnekkige gevechten in Tunesië Het 942e communiqué van het Italiaan sche hoofdkwartier luidt: In Tunesië hebben Duitsche en Itali aansche afdeelingen terrein gewonnen na felle plaatselijke gevechten, waaifbij hard nekkig verdedigde ibergstellingen werden bezet. Vijandelijke tegenaanvallen werden afgeslagen. Wij hebben gevangenen ge maakt en materiaal veroverd. Vijandelijke afdeelingen die storiinigsacties wilden on dernemen in het gebied van de Syrte werden in de'pan gehakt. Overdag haal den batterijen van het luchtdoelgeschut twee Britsche vliegtuigen omlaag. Tijdens aanvallen der beide laatste dagen op Engelsch-Amerikaansche konvooien voor denmaan voer in de Algerijnsche wateren hebben Duitsche vliegtuigen vijf groote koopvaardijschepen geraakt en zwaar be schadigd, alsmede een torped'oboot. EUROPEESCHE ECONOMISCHE POLITIEK (NOC) Professor dr. Hunke, president van de „Werberat der deutschen Wi-rt- schaft", hield voor economische deskun digen een rede over de Europeesche eco nomie, waarin hij o.m. betoogde, dat de nieuwe richtlijnen, welke de economisch- poiitieke groote prestatie van Duitschland hebben mogelijk gemaakt ook voor het nieuwe Europa zullen moeten gaan gel den- Zooals Duitschlands economie er op bedacht is, .alle goederen, noodzakelijk voor het levensonderhoud, in eigen land voort te brengen, zoo moet ook Europa later autarkisch opgebouwd zijn. Dit kan worden bereikt door de ver. wezenlijking van een toestand', welke in derdaad den naam van „gemeenschappe lijke Europeesche voortbrenging" verdient Volkomen nieuw 'en karakteristiek, zul len in die voortbrenging twee dingen zijn: ten eerste het benutten van alle mogelijkheden en ten tweede de voor ziening van de eigen behoeften uit de eigen levensruimte. In het raam van den geweldigen strijd om Europa, welke op 't oogenblik woedt, mag van de afzonderlijke Europeesche landen, die deel zullen hebben aan die voortbrenging, de economie niet in ge vaar worden gebracht door het onthou den van noodzakelijke grondstoffen, voe dingsmiddelen, arbeidskrachten, of door het niet op economische wijze benutten van de verkeerswegen, dan wel voor moeilijkheden in het betalingsverkeer. Het spreekt vanzelf, dat na den oor log Duitschland de verstrekker van ka pitaal zal worden voor de in ontwikke ling zijnde landen. DE AANMELDINGSPLICHT VOOR WERKLOOZEN Het kan zijn nut hebben nog eens te herinneren aan het besluit van de secre tarissen-generaal - van de departementen van Sociale zaken en justitie inzake den aanmeldingsplicht voor werkloozen. De betreffende verordening bepaalt, dat mannen en ongehuwde vrouwen van Ne- deriandsche nationaliteit, in den leeftijd van tenminste 18 en ten hoogste 40. jaar, die hun woonplaats of gewoon verblijf in Nederland hebben en die niet of niet volledig in staat zijn uit eigen middelen in hun levensonderhoud te voorzien, ver plicht zijn zich bij het voor hun woon plaats of hun gewone verblijfplaats be- voegae gewestelijk arbeidsbureau ter in schrijving als werkzoekende aan te mel den. Van deze algemeene verplichting zijn slechts uitgesloten: a. personen, die zich bij het voor htm woonplaats ;of gewone verblijfplaats be voegde arbeidsbureau als werkzoekende hebben aangemeld. b. personen, die in een 'dienstbetrekking staan, wanneer zij niet minder dan vier gulden per week verdienen en hun ar beidstijd niet minder, dan 24 uur per week bedraagt. c. personen, die, wegens wetenschappe lijke of vakstudie,, niet of niet volledig in staat zijn in 'hun levensonderhoud te voorzien en nog geen 24 jaar oud zijn d. personen, die, wegens geestelijke of lichamelijke gebreken, niet of niet volledig in staat zijn in hun levensonder houd te voorzien. e. personen, die uit eigen middelen, doch op andere wijze dan door arbeid volledig in hun levensonderhoud kunnen voorzien. Als eigen middelen worden be schouwd inkomsten uit eigen vermogen waarover de betrokkene reeds op 1 Maart 1942 de beschikking had. Voorts houde men goed in het oog, dat ieder wiens dienstbetrekking een einde neemt, zonder dat onmiddellijk daarop een nieuwe dienstbetrekking wordt aan* vaard, zich binnen 48 uur bij het gewes telijk arbeidsbureau moet aanmelden. In alle twijfelgevallen wende men zich, ter voorkoming van moeilijkheden, om inlichtingen tot het meest nabij zijnde gewestelijk arbeidsbureau. De bonnen voor de week tusschen Kerstmis en Nieuwjaar In verband met Kerstmis zal het moge lijk zijn, reeds op Woensdag 23 en Don derdag 24 December 1942 levensmiddelen te betrekken tot en met 23 Januari 1943 en van 27 December 1942 tot 'en met 2 Januari 1943 zijn aangewezen. Dit geldt voor alle artikelen, met uitzondering van vleesch, vleeschwaren en aardappelen. De bonnen 01A en 01B, der aardappel- kaarten, welke voor de week van 27 December 1942 tot en met 2 Januari 1948 zijn aangewezen ter verkrijging van aard appelen, zullen eerst met ingang van Maandag 28 December 1942 recht geven op het koopen van aardappelen. Het koo pen, verkoopen en afleveren op genoemde bonnen is derhalve op Woensdag 23 en Donderdag 24 December niet geoorloofd. Zooals reeds werd medegedeeld kan men op de bonnen „Vleesch 01 A" en „Vleesch 01 B", geldig van 27 December tot en met 2 Januari a^., reeds vleesch en vleeschwaren verkrijgen op Maandag 28 en Dinsdag 29 December 1942, aange zien de slagerswinkels op die data ge opend zullen zijn. Op Woensdag 23 en Donderdag 24 December as. is het even wel niet toegestaan deze bonnen te ge bruiken. Voor de distributieperiode van 27 Der cember tot en met 23 Januari as. is voorts op bon „Algemeen 465" 250 gram gort, gortmout, gemengd meel ejd. be schikbaar gesteld. Daarnaast kan men op bon „Algemeen 470" 125 gram gort ejd. verkrijgen, terwijl op bon „Algemeen 471" 125 gram havermout verkrijgbaar is. De ter verkrijging van koffie-surrogaat aangewezen bon „Algemeen 473" is we derom voor een tijdvak van acht weken, derhalve van 27 December tot en met 20 Februari geldig verklaard. Voorts is het versnapermgenrantsoen gehandhaafd op 300 gram per periode van vier weken. In verband hiermede geeft de bon 01 der versnaperingenkaart recht op het koopen van 100 gram choco ladeartikelen en de bonnen 02 en 03 dei genoemde kaart eik recht op het koopen van 100 gram suikerwerkartikelen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat rijstgries in den vervplge uitsluitend op den voor rijst aangewezen bon verkrijg baar zal zijn. Op den gortbon zal men dit artikel derhalve niet meer kunnen koo pen. Voorts is voor de periode van 27 December 1942 tot en met 23 Januari a.s. voor kindéren beneden vier jaar we derom één bon aangewezen ter verkrij ging van rijst, welke reCht geeft op het koopen van 500 gram rijst ejd. Eondagarisendiehst Zierikzee 25-, 26- en. 27 December: Dr- v. d. Graaf en Dr. van Leeuwen* KERSTMIS 1942 Weer luidt de 'Kerstklok over alle landen De nacht is zwart de morgen ver Toch vouwen zich in diep vertrouwen handen- Onbluschbaar immers is God's ster. Wel is het Kerstfeest anders dan in vroeger tijden En straalt de Kerstboom niet in ouden Toch blijven wij" het Vredeslicht verbeiden En staren hoopvol naar den hemeltrans. Weer zingen kinderstemmen in het duister..,. Weer straalt de Kerstnacht in zijn ouden luister..* O, Heer, de kaars gaat lager branden, Neem nu ons lot in uwe hemden. R. KROES. VERSCHILLENDE BERICHTEN Kokhanen Van Maandag 21 December af mogen visschers geen kokhanen meer afleveren en is het aan handelaren1 en verwerkers verboden kokhanen in ontvangst te nemen Van dit afleveringsverbod is echter ont heffing verleend aan personen, idie in het bezit zijn van een vergunning afge geven door de Nederlandsche Visscherij- oentrale. Overtreders van de verbodsbepalingen kunnen volgens het Economisch Sanctie- besluit 1941 worden gestraft met hechte nis van ten hoogste een jaar en/of geld boete van ten hoogste f 25.000. y Degene, die de Voorschriften opzettelijk niet nakomt, is strafbaar met gevangenis straf van ten hoogste 8 jaar en/of geld boete van ten hoogste f 100.000. Kerstgratificaties en loonbelasting De waarn. secretaris-generaal van Fi nanciën heeft goedgekeurd, dat de werk gever, indien zulks in het voordeel van den werknemer is, de terzake van een Kerst- óf Nieuwjaarsgratificatie in te houden loonbelasting berekent overeen komstig de tabel voor weekloonen- Deze regeling is slechts van toepassing, in dien de gratificatie het loon' van een week c.q. het kwart van het loon van een maand niet overtreft; zij slechts het zij' met Kerstmis, hetzij met Nieuwjaar en niet bij beide gelegenheden wordt toegekend; zij is uitbetaald vóór 15 Ja nuari 1943- Zijn broer gedood ln jde buurtschap Rectum in de ge meente Wier den (Ov.) woonde de 70- jarige weduwnaar H. J. B., landbouwer, samen met zijn kinderen en kleinkinderen ■en zijn omgehuwden broer, den 61-jarigen H. B. Tusschen de beide broers wilde het al geruimen tijd niet vlotten. Ze hadden een geldkwestie. Op zekeren dag werd over de kwestie opnieuw gespro ken, ;waarbij de 70-jarige B. zich zooi kwaad maakte, idat hij een broodmies greep en daarmee zijn 61-jarigen broer in den rug stak. Deze, ernstig getroffen in een long, moest onmiddellijk naar het Diaconessehuis te Almelo worden ver voerd, waar hij thans is overleden. De verslagenheid in de buurtschap is WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Donderdag) zon onder 16.e0 Morgen (Vrjjdag) zon op 8.50; zon onder 16 30 Zaterdag zon op 8.51zon onder 16.30. Zondag zon op 8.51; zon onder 16.31. Maandag zon op 8.51. Tuauchen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 9 45maan op 18.33 Vrjjdag maan onder 10.28; maan op 19.31. Zaterdag maan onder 10 55 maan op 20.38. Zondag maan onder 11.23; maan op 21.37. Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januari. Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Be Buitsche veroveringen in het Oosten 1 JOWII1 AU MDUHAND (Polygoon Zefjlemaker Pax s) groot. De dader, die een bekentenis heeft afgelegd, is in het huis van bewaring; te Almelo ingesloten. Hij stond, evenals zijn familie, gunstig bekend. Thóeverbouw in de bezette Eaukasische (NOC) In het kader van de maatre gelen van het Duitsche burgerlijke be stuur in de bezette Oostelijke gebieden werd te Berlijn een groep theeplanteXs gevormd, welke in het Oosten in de nauwste samenwerking met de landbouw- autoriteiten thee zal gaan verbouwen. De onderneming zal alle inrichtingen der theeproductie in het Oosten, die op het gebied1 van het onderzoek reeds bestaan of in 'samenwerking met de rijkstinstel- lingen zullen worden opgericht, overne men en tot verdere ontwikkeling bren gen- De oudste theeaanplantingen in het Oosten, welke ook het belangrijkst zijn, liggen in Trans-Kaukasië. Zij worden eerst van groot© beteekenis na den we reldoorlog- De bebouwde oppervlakte be draagt eenige malen die van vóór den wereldoorlog en werd in 1940 op 66.O0O H.A. geschat. POST-TELEGRA AF -TELEFOON De luisterbijdrage De Persdienst van de PTT deelt mede, dat de luisterbijdrage voor het jaar 1943 ongewijzigd vastgesteld is op 12 gulden. „Een hooiklst maakt uw spijzen gaar Met minder gas en electrlciteit Is uw maaltijd klaarl" Keuring voor Waffea SS on Legioen Het SS-Ersétzkommand'o /deelt ons me de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal' voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtb'ataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4 Jan. '43, 9 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66. 5 Jan. '43, 9 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6 Jan. '43, 9 uur: Arnhem, Wever straat 10b; 15 uur: Hengelo, Deutsches Haus. I 'SJ| 7 Jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Friesland- kazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. '48, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr* machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12 Jan. '43, 10 uur: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bij onze vrijwilli gers. Sport maakt een belangrijk deel uit van de opleiding (Orbis 3. P. s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1