ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Woensdag 23 December 1942 99ste Jaargang No. 15123 Telefoon no. 32, Qlro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. CE LOOZE, Zierikzee - HoofdredaotenrM, J. KOSTEN, Zierikzee K 2620 DE STRIJD OM STAÜNGRAD De afweerslag aan den Don dnurt voort Het opperbevel van de Duitsche weer macht deelde Dinsdag het volgende mede: Duitsche troepen wierpen aan het Te- rekfront den aanvallenden vijand in een tegenaanval terug. In Stalingrad trachtte de vijand over de Wolga heen aanval lende, voet aan land te zetten. Hij werd in verbitterde gevechten van man tegen man afgeslagen. De afweerslag aan den middenloop van den Don duurt onver minderd vport. Duitsche divisies en ge vechtsgroepen boden hardnekkig verzet aan de voortdurende vijandelijke aanvat ten en brachten den bolsjewisten, in sa menwerking niet de luchtmacht, zware verliezen toe. Alleen in den sector van twee Duitsche pantsercorpsen werden in de afgeloopen tien dagen 404 bolsjewis tische tanks vernietigd. Aan het overige front van den Don en in het gebied) van Soesjinitski vernielden Duitsche en Hongaarsche stormtroepen gevechtsstel- gen en kazematten van den vijand en keerden met gevangenen en buit terug. Afzonderlijke vijandelijke aanvallen wer den teruggeslagen- Plaatselijke aanvallen van Duitsche troepen in het gebied rond om Toropez leidden tot aanzienlijke ver betering van onze steunpunten. Bij nachtelijke aanvallen op Bengazi werden haveninstallaties en ligplaatsen vanschepen door bommen, van zwaar kaliber getroffen- In Tunesië werden vij andelijke aanvallen afgeslagen- Spoorweg- transporten en gemotoriseerde kolonnes in Algerije en op Tunesisch gebied wer den met bommen en boordwapens be stookt. Gevechtsvliegtuigen vielen ten Oosten van Algiers een vijandelijk kon vooi aan en brachten in het zeegebied van Oran van een konvooi een transi porischip van 12000 brt. tot zinken en torpedeerden een groot passagiersschip. Briische bommenwerpers vlogen in den nacht van 21 op 22 December boven Zuid-Duitschland. Een aantal brand- en brisantbommen werd boven het gebied 'van München neergeworpen. Hier werd o-a. een ziekenhuis getroffen; die bevol king leed verliezen. Nachtjagers en lucht doelartillerie schoten volgens de tot dus- ver ontvangen rapporten 10 vliegtuigen HITLER'S ONDERHOUD MET LAVAL Breeders samenwerking mogelijk geacht Ten aanzien van het bezoek van Pierre Laval aan het hoofdkwartier van den Führer wordt in Berlijnsche politieke kringen opnieuw gewezen op de histo rische ontwikkeling der gebeurtenissen van den wapenstilstand via de politiek van Móntoire tot aan het verraad der Fransehe generaals en admiraals en den brief van den Führer aan maarschalk Pétain met diens antwoord daarop. Hier bij verklaart men, dat de verhouding van het, nieuwe Europa jegens Frankrijk thans met in Berlijn of Rome, doch in Berlijn èn Rome, d.w.z. door de As be paald wordt. Dat Laval zoo spoedig na de gebeurtenissen van Toulon door de Duitsch-Italiaansche staatslieden ontvan gen is, bewijst, dat de grootmoedige hou ding, die de Führer ook in zijn tweeden brief aan maarschalk Pétain heeft aange nomen, geen leeg gebaar.is geweest. La- val! en zijn medewerkers zulten de ge legenheid tot het jongste onderhoud met Duitschland en Italië wel eens te meer waardeeren, naarmate zij zich de veel vuldige complicaties en crises herinneren, waaraan de verhouding tusschen Frank rijk en de As slnids den wapenstilstand was blootgesteld. Geen dezer belemme ringen, zoo verklaart men hier, is in Berlijn of Rome uitgelokt. Veeteer hebben Duitschland en Italië zich trouw gehou den aan de verplichtingen, die uit den wapenstilstand voortvloeien, hetgeen ook door maarschalk Pétain schriftelijk is er kend. De wapenstilstand is echter door Groot-Brittannië en de Ver. Staten ver stoord en' ten slotte door onverantwoor delijke Fransehe militairen gebroken. De moeilijkheid is thans, een nieuwen blijvenden grondslag te vinden, waarop de Duitsch-Fransche en de Italiaansch- Fransche verhouding zich kan ontwikke ten. Laval's ontvangst in het hoofdkwar tier van den Führer moet als een bijdrage daartoe beschouwd worden. Het onder houd, dat het Fransehe regeeringshoofd derhalve met vooraanstaande Duitsche en ItaLiaansche staatslieden gehad heeft, wordt te Berlijn opgevat als een indicatie voor de mogelijkheid eener breeder® sa menwerking. DE SOVJET-UNIE BLIJFT DE HARDSTE TEGENSTANDER Versmelting van bliksemooriog en slijtage-oorlog De Sovjet-Unie blijft voor Duitschland nog steeds het voornaamste front. Zoo als de „FrankfZtg." dezer dagen schreef, strijden in Afrika niet de voornaamste strijdkrachten der twee partijen. Wan neer de militaire krachten van de Sov jet-Unie op zekeren dag als vernietigd kunnen worden beschouwd, aldus het blad, dan zal men spoedig kunnen in halen, wat nu aan dit Zuidelijke front moest worden opgegeven. Van des te meer belang zijn daarom de berichten, die uit het Oosten komen. De Sovjet-Unie, zoo schrijft de „Frankf. Ztg." dan, is in dezen oorlog de hardste tegenstander van Duitschland. Zij is dat door de kracht van de materieel© be wapening, door de verbetenheid van den strijd en door den ijver, waarmede de Sovjet-leiding tracht te leeren van de Duitschers. Dat tegenover zulk een te genstander niet in korten tijd de over winning kan worden behaald is een feit, waarmede iedere Duitscher zich reeds sedert langen tijd vertrouwd heeft ge maakt. Nieuwe techniek en nieuwe durf De principieele strategische opvattingen van het wereldpübliek moesten, nadat zij in 1939 en 1940 een volledige ommekeer hadden doorgemaakt, intusschen opnieuw worden gewijzigd- Nog steeds blijft het een vaststaand feit, dat de verhoudingen van den Wereldoorlog met de starre fronten en de reeks van zuivere slijtage slagen niet meer zal terugkeeren; de nieuwe techniek van den motor en een nieuwe durf bij de opstelling van strategische plannen hebben definitief een einde gemaakt aan de oorlogvoering van den Wereldoorlog. Het is echter ook niet zoo zooals menigeen in 1940 nog kon gelooven dat in elk geval' één enkele veldtocht voldoende is om een groot land buiten gevecht te stellen. In plaats daarvan zien wij een soort samensmelting van korte, gedurfde, diep in het achterland doordringende operaties met een slijtage- oorlog, die de krachten van het eigen land tot de grootste ontplooiing brengt en die van den tegenstander langzaam, maar zonder ophouden verzwakt. Nadat het Duitsche blad vervolgens heeft betoogd, dat de Duitschers zoowel in den b liksemoorlog als in de oorlog voering van het samengesmolten type de meesters zijn, vestigt het er de aandacht op, dat deze laatste soort oorlogvoering met zijn langzamer werkende slijtage- suceessen tijd' kost. Een kwestie van jaren Wij' weten nu, aldus het blad, dat de hiistorische strijd in de Sovjet-Unie in zijn geheel een kwestie van jaren is. Wij weten ook, dat de in het bolsjewis me samengeraapte krachten zullen pro- beeren den tijd tot eiken prijs uit" te biiiten, om het Duitsche eindsucces toch nog te verhinderen. De Duitsche leiding heeft dan ook tevoren geweten, dat de Sovjets den winter voor sterke offen sieven zullen gebruiken. Dat het hun daarbij zou gelukken plaatselijke succes sen te bepalen, was eveneens van te voren berekend en vormde geen verras sing. Op zulk een enorm front kunnen de Duitschers en hun boudgenooten niet alle punten gelijktijdig bezetten en Zij moeten zich vergenoegen met de bescher ming der werkelijke belangrijke punten. IBERISCH BLOK GEVORMD door Spanje en Portugal Tijdens een maaltijd in het historische paleis te Sintra hebben de SpaansChe minister van Buitenlandsche Zaken, Jor- dana en de Bortugeesche minister-pre sident, Salazar, redevoeringen gehouden, waarin voer de eerste maal tot'uitdruk king kwam, dat Spanje en Portugal be sloten hebben samen een Iberisch blok te vormen. Dit blok heeft, naar Jordana verklaar de, tot taak de gemeenschappelijke be langen der beide Iberische volken op uniforme wijze te vertegenwoordigen en te verdedigen. Spanje en Portugal zullen gemeenschappelijk strijden voor de ide alen, waarvoor de strijders in den Spaan- schen vrijheidsstrijd zich gegeven heb- bên. De anti-communistische houding der beide landen was destijds evenals thans dezelfde. De Portugeesche premier had in zijn te voeren uitgesproken rede verklaard, dat het bezoek van den Spaanschen minister zeker van het grootste nut zal zijn. Een vast punt van de Spaansche buitenland sche politiek Sis de duurzame vriendr schap met Portugal en £e vorming van een peninsulair blok van wederzij dsChe vriendschap en vrede naar buiten ge weest. Ook na het uitbreken van den oorlog heeft het schiereiland zijn kalmte en goede verstandhouding bewaard. Het is echter onrechtvaardig Spanje en Por tugal te willen beschuldigen van onver schilligheid ten aanzien van de toekomst van Europa. Het is geen egoïsme of onverschilligheid, dat zij buiten den oor log gebleven zijn, doch slechts het zich bewust zijn van een hoogeren picht, dien Salazar het bewustzijn der humaniteit noemde. WAT .VOLKSWOHLFAHRT" BETEEKENT Rede van Ri 's-GRAVENHAGE, 21 Dec. (A.N.P.) De scholingsbijeenkomst van de Nat.-So- cialistische Volkswohlfahrt, die de vorige week in het bezette Nederjandsche ge bied is gehouden, is Zaterdag jl. hier ter stede in een officieel© vergadering gesloten. I i Oberbereichsleifer Hebenbrock heette den Rijkscommissaris welkom en wees er vervolgens op, dat in oorlogstijd de volswelvaart meer dan ooit behartigd moet worden. In een tijd waarin het ge zonde leven moet worden opgeofferd, genieten moeder en kind als onderpand' van de volksche onsterfelijkheid onze bij zondere aandacht. Biologische toerusting en bescherming van het leven der ge meenschap vormen het doel van de Nat.- Socialistische Volkswohlfahrt. Vervolgens sprak de Rijkscommissaris. Hij legde er in het bijzonder den nadruk op, dat hetgeen wij onder „Volkswohl fahrt" 'verstaan, niet het karakter van een aalmoes heeft, doch veeleer een verplichting is en wel voor heide partijen, voor den gever zoowel als voor den ont vanger. Naar mijn meeniïig, zoo vervolgde de Rijkscommissaris, is de ontvanger zelfs verplicht, de hem geboden hulp te aan vaarden. Immers, hij krijgt die hulp slechts krachtens de nat.-socialististische verantwoordelijkheid, die hem verplicht, zijn krachten zoo hoog mogelijk te laten gelden en steeds verder op te voeren, opdat hij zoo doeltreffend mogelijk aan 'de gemeenschap kan teruggeven, wat hij als waardevol lid voor het leven der gemeenschap kan presteeren. Dat, zoo besloot de Rijkscommissaris, as de es sentieel© beteekenis van het practises e ndtionaal-socialisme der „Volkswohlfart'* ook hier in dit gebied. De woorden van den Rijkscommissaris werden door de aanwezigen met luiden bijval' ontvangen. KERSTFEEST IN HOSPITAAL Rijkscommissaris aanwezig Li een lazaret in Zuid-Limburg, waar gewonde Duitsche soldaten worden ver pleegd, is Kerstfeest gevierd. De Rijks commissaris, Rijksminister dr. Seyss In- quart en verscheidene functionarissen van van de N.S.DA.P. wacen tegenwoordig. De gewonden en zieken, die niet het bed behoeverte,te houden, waren in een feestelijk -versierde zaal bijeengekomen, waar hun een afwisselend programma werd geboden. 1 Na eenige toespraken richtte de Rijks commissaris zich tot de gewonde kame raden, wien hij geschenken overhandigde Vervolgens begaf dr. Seyss Inquart zich naar de gewonden die het bed moes ten houden. Hij onderhield zich met ieder afzonderlijk en liet ook hier geschenken ronddeelen. Bij lijn afscheid wenschte hij allen nogmaals een spoedige genezing top. VERSCHILLENDE BERICHTEN Winteraardappelen In afwijking van dé eenige weken ge leden gegeven waarschuwing om de mach tigingen voor het opslaan van aardap pelen niet vóór ontvangst der aardappe len aan den kleinhandelaar af te geven, is thans bepaald, dat verbruikers de machtigingen uiterlijk Donderdag 24 De cember tegen ontvangstbewijs bij hun leverancier moeten inleveren. De kleinhandelaren zullen op deze machtigingen hetzij nog vóór Kerstmis, hetzij onmiddellijk daarna, aardappelen afleveren. De kleinhandelaren moeten 'de machti gingen zoo spoedig mogelijk, doch uiter lijk 29 December bij de plaatselijke dis- triblitiediensten inwisselen, tegen geze gelde toewijzingen, waarvoor deze dien sten van heden af tot en met genoem den datum op iederen werkdag gelegen heid zullen geven- Br. Qoedewaagenprijs De voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, de heer P. J. van Megcheten, heeft te Den Haag den dr. Goedewaagenprijs uitgereikt aan de heeren S. S. Hoogterp, hoofdredacteur van het Al'g. Handelsblad, mr. Joh. Huyts, hoofdredacteur van de Nieuwe Rott. Crt- en 'L. Lindeman, hoofdredacteur van „Volk en Vaderland". De prijzen werden uitgereikt aan deze drie leden van het verbond, omdat zij iin het afgeloopen jaar de beste journalistieke bijdragen hebben geleverd in het belang van1 de volksgemeenschap. Overval in het bosch Het gebeurde ergens in Zuid-Limburg, in het politiebureau rinkelde de telefoon. Gemaskerde bandieten in het bosch I Een jongeman, die, zooals zooveel jongeman nen plegen te doen, met zijn meisje in de boschrijke omgeving was gaan „wan delen", was door twee gemaskerde ban dieten aangevallen. De actieve politie bracht den aangevallen jongeman met de noodige zwaar riekende fleschjes weer in eenigszins normalen toestand en zocht daarna met zoeklichten de bosschen af. Tientallen paartjes werden gestoord, huwbare dochters bloosden, jongeman zei den iets zeer onwelwillends over dat brutale politie-licht. Maar.... de bandie ten werden gevonden. Hun verhoor leverde een verrassende ontknooping. Bandiet nr. één was een broer van het meisje, wier cavalier was aangevallen. Bandiet nr. twee was een vriend van dezen broer. Op verzoek van het meisje, dat van haiar cavalier niets meer wilde weten en schijnbaar moei lijk van hem af kon komen, hadden zij deze gemaskerde scène in elkaar gezet en uitgevoerd. Naar verluidt, hebben vele meisjes uit deze plaats eenige dagen huisarrest. Ja, dat brutale licht ook! Ruimt op met overleg Men kan nu eenmaal niet aiies bewa ren; soms is een opruiming in zolders, kelders en kasten moodig, vooral bij verhuizing en dagen van evacuatie- Maar het gebeurt vaak, dat allerlei voor werpen, documenten en archiefstukken verloren gaan, doordat de eigenaars deze voor ouden rommel aanzien. Gooi deze dingen niet 'direct weg, denk aan onze archieven, musea en documentaire vep. zamelingen, die er stellig nog wel iets van hun gading bij zulten vinden! Stel u telefonisch in verbinding met de di recties van instellingen, die zijn aange wezen om dergelijke stukken te bewaren. Vrijstelling bedrijfssluiting In aansluiting op het bericht in zake de verplichte sluiting van bedrijven tusschen Kerstmis en Nieuwjaar, woerdt thans me degedeeld, dat zij, die werkzaam zijn in de lokaliteiten, welk'e in verband met de evacuatie moeten worden ontruimd, dan wel worden betrokken, van de verplich ting tot sluiting zijn vrijgesteld. Behan gers, stoffeerders, electriciens ed. kun nen hun werkzaamheden derhalve in deze lo'kaliteiten blijven uitvoeren. Nader wordt medegedeeld, dat de af- deeling geldwezen van het departement van Financiën in twijfelgevallen beslist of een bedrijf behoort tot bank- of ver zekeringsbedrijven, welke van den slui tingsplicht zijn uitgezonderd. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Woensdag) zon onder 16.29 Morgen (Donderdag) zon op 8 49 zon onder 16.30 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 9 45maan op 18.33 Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januati. Postkantoor Zierikzee Op (Vrijdag) le Kerstdag vindt afgifte van poststukken plaats des morgens van 9—9.30 uur. Op (Zaterdag) 2e Kerstdag vindt er één brief- en pakketp ostbestel ling plaats, doch geen afgifte. Op Zondag 27 December vindt de ge wone afgifte plaats van 9-—9.80 uur. De uitbetaling van Ouderdomsrente ge schiedt in plaats van Vrijdag en Zaterdag op Donderdag 24 December. Teneinde arbeid en materiaal te sparen zullen de Duitsche schoenfabrieken van 1 Febr. af nog slechts een beperkt aantal modellen mogen vervaardigen. Er moet een eenvoudige solide schoen worden vervaardigd, die het geheelie jaar en bij elke weersgesteldheid kan worden ge dragen. Bij het neerstorten van een vliegtuig dat op weg was van' Zuid-Afrika naar het Midden Oosten, is een aantal hooge officieren om het leven gekomen, onder wie de commandant der Zuid Afriikaan- sehe divisie Libye, generaal-maj oor Dan Pienaar. DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zgn na Zaterdag 26 Dec. niet meer geldig: 64 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tapte melk, tabak. 437 t/m 445, 447 t/m 450 algemeen. 4-73, 3-74, 4-74, 3-75, 4-75, 3-76, 4-76 reserve. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Donderdag 31 December: 412, 413, 43), 432 alg. (Zeep), N-, O-eenheidszeep, wasch- poeder, toiletzeep, t/m Zondag 31 Januari: 446 algemeen (boter). De Bulgaarsehe minister van binnen- landsche zaken heeft den ministerraad meegedeeld, dat de Bulgaarsehe vrijge zellen en vrij gezellinnen onder bepaalde omstandigheden door de overheid tot het huwelijk zullen worden genoopt. Het be treft ongetrouwden van 27 jaar en ouder, die een middelbare school hebben be zocht en academisch gevormden van 30 jaar en ouder. Noord-Anatolië, het gebied van Erba, is door een ernstige aardbeving geteis terd. Volgens de eerste berichten zouden doorbij 600 personen gedooid en honder den gewond zijn. In Erba ontstonden groote branden, die Maandagavond nog niet waren gëbluscht, ondanks de hulp van brandweren uit de omgeving. KJBBKNIBPWB Geref. Kerk. Beroepen te Rotterdam-Zuid: Ds. J. M. Mulder te Giessenidam (voorheen te Haam stede). BETRACHT DE GROOTSTE ZUINIGHEID MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT Keuring voor Waffen SS en Legioen Het SS-Ersatzkommatid'o deelt ons mw- de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal1 voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon. De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die tot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden. 4 Jan. '43, 9 uur: Rotterdam, Deut- sches Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66- onze vrijwilli gers. Alle mogelijke sporten worden tijdens de oplei ding beoefend. (Orbis H. P. s) 5 Jan. '43, 9 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 15 uur: Den Bosch; hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6 Jan. '48, 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b; 15 uur: Hengelo, Deutsches) Haus. I i 1 !,i..UI l*S 7 Jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Fïieslatid- kazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. '48, 9 uur: Amsterdam1, School Iepenweg 18. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr» machtheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst» gebouw, Leusderweg. 12 Jan- '43, 10 uur: Den Haag, caMI Den Hout, Bezuidenhoutscheweg*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1