ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE waarin opgenomen^de Zierikzeesche Courant 1797—1889 Dinsdag 22*December 1942 99ste Jaargang No. 15122 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Direotenr-Adminietratenr (AdvertantiecM) A. J. SE LOOSE, Zierikzoo - HoofdredaotenrM. J, KOSTEN, Zierikzoe K 2620 TUSSCHEN STALINGRAD EN DEN DON woeden verbitterde gevechten Het opperbevel van de weermacht deelde Zondag mede: In den Terek-sector herhaalde de vij and zijn vergeefsohe aanvallen. Tusschen Wolga en Don bezetten Duitsche pant serdivisies in samenwerking met Roe- meensche troepen 'bij een aanval op den 2ich hardnekkig verdedigenden vijand een belangrijken riviersector.' Krachtige vij andelijke aanvallen in het gebied van Stalingrad en in de groote bocht van den Don werden na verbitterde gevechten, deels in den tegenaanval, af geslagen. Bij deze gevechten verloren de Sovjet-troepen 194 pantserwagens. Af dee lingen gevechtsvliegers voor den strijd op korten afstand opereerden tegen vij andelijke reserves, artilleriestellingen en concentraties van pantserwagens. Aan het Don-front leveren Duit- sche en Italiaansche troepen nog steeds zware afweergevechten tegen sterke Sovjet-infanterie en gepantserde strijd krachten. Af deelingen van leger en lucht macht hebben wederom 20 pantserwa gens vernield. In den Zuidelijken sector werden 26 Sovjet-vliegtuigen neergescho ten, vijf eigen vliegtuigen gingen ver loren. In den eentralen sector werden gereed staande vijandelijke troepen door de ar tillerie verstrooid. Ten Westen van T o- r o p e z heeft een Duitsche gevechts groep, in weerwil van hevigen tegen stand, verscheidene bolsjewistische stel lingen stormenderhand1 genomen. Vijan delijke aanvallen op een hardnekkig ver dedigd Duitsch steunpunt misluktenmet een verlies van tien pantserwages. In den Noordelijken sector brachten Duitsche stormtroepen geslaagde opera ties ten uitvoer. Een vrij zwakke, inge sloten vijandelijke! gevechtsgroep werd vernietigd. In Lybië en Tunis bedrijvigheid van verkenninigsafdeelingen aan weers kanten. Voor de 'kust van Cyrenaica hebben Duitsche gevechtsvliegers twee vrij groote vijandelijke koopvaardijsche pen zoo zwaar beschadigd, dat de sche pen verloren geacht moeten worden. Des nachts werd de haven van Benghazi op nieuw gebombardeerd. In Tunis zettén afdeelingen der luchtmacht de operaties tegen vijandelijke afdeelingen, artillerie-, stellingen en ravitailleeringskampen voort Op 18 December heeft een Duitsche duik boot ten Westen van Oran een Britschen torpedojager tot zinken gebracht. Bij een aanval over het K A n a a 1 hebben snelle Duitsche gevechtsvliegtui gen treff#rs geplaatst op belangrijke fa- brieksinstallaties aan de 'kust. Bij een luchtgevecht werd een Britsch vliegtuig neergeschoten; een Duitsch toestel'wordt vermist. Bij de gevechten in ide groote bocht van den Don, heeft zich de 11de gepantserde divisie onder 'bevel' van generaal-majoor Balck bijzonder onder scheiden. DE STRIJD IN DEN KAUKASUS Zware gevechten aan den midden-Don Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Maandag het volgende bekend: Aan het bergfrpnt van den Kaukasus sloegen Duitsche grenadiers en jagers vijandelijke aanvallen, deels in tegenaan vallen af. Ook gisteren herhaalden de bolsjewisten in het Terek-gebied hun doorbraakpogingen, welke echter, deels in verbitterde gevechten van man tegen man, mislukten. In een snellen tegenaan val werden de, tijdelijk in de eigen stel lingen binnengedrongen vijand, terugge worpen, waarbij talrijke gevangenen wor den gemaakt. Op de Zwarte Zee hebben lichte Duitsche zeestrijdkrachten een bols jewistische duikboot in den grond ge boord. In het Walga-Dom gebied duren de gevechten voort. In verbitterde veldslagen van tanks en infanterie- strijdkrachten leden de bolsjewieken op nieuw buitengewoon zware verliezen aan menschen en materiaal. Volgens de tot dusver ontvangen rapporten werden gis teren :jn den Don-sector meer dan 70 vijandelijke tanks vernietigd. Aan de middenloop van den Don slaagde de vijand, die sedert dagen met opeenhoopingen van tankformaties had aangevallen, erin een bres te slaan in het afw eerfront aldaar. Zij werd met ontzaglijke bolsjewistische verliezen be taald. Om een bedreiging der flank te voorkomen, betrokken naderende Duit sche divisies volgens de plannen voor bereide adhterwaartsche stellingen en ver hinderden zoodoende een vergrooting van het vijandelijk succes. De gevech ten duren met onverminderde hevigheid voort. Duitsche, Italiaansche en Rumeen- sche luchtstrijdkrachten mengden zich in het heetst van den afweerslag, voortdu rend in den strijd. 25 vijandelijke vlieg tuigen werden in luchtgevechten, zes door luchtdoelartillerie van ide lucht macht neergeschoten. Een Duitsch en een Rumeensch vliegtuig worden vermist. Na dat de vijandelijke, aanval was afgeslagen, veroverde een Duitsche aanvalsgroep ten 'Westen van Toropez, ondanks sterk ver zet, een vijandelijke stelling stormender hand. Het vooruitgeschoven steunpunt Welikye Luki sloeg ook gisteren hevige vijandelijke aanvallen met succes af. In het gebied van het I I'm en me er bliezen eigen stormtroepen gevechtsstel- lingen en kazematten van den vijand op. Plaatselijke aanvallen van den vijand wer den' afgeslagen. Aan het Oostelijk front werden in de periode van 11—20 Dec. 1518 bolsjewistische tanks vernietigd, buit gemaakt of onbruikbaar geschoten'. lm Lybië plaatselijke krijgsoperaties, j De haven van Benghasi werd in den nacht van 20 op 21 December geboim- j bardeerd. Op- zee weid een koopvaarder van middelbare tonnage zwaar hescha- j diigid. Duitsche en Italiaansche troepen verijdelden in Tunesië aanvallen. For maties gevechtsvliegtuigen en jagers vie len herhaalde malen tentenkampen, auto- kolonnes en Juchtsteunpunten aan, waar bij de vijand gevoelige verliezen leed. In het Middenlandsche zeegebied verloor de vijand 11 vliegtuigen; drie eigen toe stellen worden' vermist. Na een aanval overdag van Briitsche bommenwerpers op het Noord-DuitsChe kustgebied, viel' de.vijand in den nacht verscheidene plaatsen in West Duitsch land, in het bijzonder de stad Duisburg, met brand- en brisantbommen aan. Er ontstonden aanzienlijke vernielingen, vooral in woonwijken en aan openbare gebouwen. Nachtjagers, en. luchtdoelge schut schotelt 12 Britsché vliegtuigen heer Bovendien werden overdag boven Fransch gebied zes 4-motorige bommenwerpers en 'boven zee, 'drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. In den afgeloopen nacht heeft de luchtmacht een zwaren aanval gedaan op de havenstad Huil aan 'de mond van de Humber. Alle Duitsche vliegtuigen keerden terug. HITLER ONTVANGT CIANO Ook Goring es tos Eibkentrop in het hoofdkwartier De Führer heeft Vrijdag jl. in zijn hoofdkwartier ontvangen den koninkl. Itaiiaanschen minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Ciano, die ziCh met den Chef van den Itaiiaanschen generalen staf, maarschalk Cavallero, voor een kort ver' blijf in DuitsChland bevindt. Dien zelfden dag en pok Zaterdag heeft Hitler met graaf Ciano en maar schalk Cavallero' besprekingen gevoerd over alle kwesties van DuitsChland en Italië's gemeenschappelijke oorlogvoering Aan de politieke en militaire besprekin gen hebben ook deelgenomen de rijks maarschalk Hermann Goring, de rijksmi nister van Buitenlandsche Zaken, von Ribbentrop en de Chef van het opperbe vel der weermacht, generaal-veldmaar schalk Keitel. Zaterdag ontving Hitler in tegenwoor digheid van graaf Ciano, rijksmaarschalk Göring en rijksminister von Ribbentrop, bovendien den FransChen regeerijigschef Pierre Laval voor een langdurig onder houd over de tegenwoordige vraagstuk- van Frankrijk. De samenkomst in het hoofdkwartier van den Führer met graaf Ciano stond in het teeken van den vastberaden wil der As-mogendheden, alle krachten in te spannen voor het behalen van de eind overwinning. In alle besproken vraag stukken werd de volkomen overeenstem ming der opvattingen geconstateerd. De hechte vriendschap en wapenbroeder- schap tusschen den Führer en den Duce en tusschen hun beider volkerén verleen den aan de besprekingen met graaf Ciano en maarschalk Cavallero, zooals steeds, hét karakter van bijzondere hartelijkheid. Voor het bezoek aan het hoofdkwar tier van den Führer waren graaf Ciano en maarschalk Cavallero vergezeld door den koninklijk Itaiiaanschen ambassadeur te Berlijn, Dino Alfieri, den Duitschen ambassadeur te Rome, von Mackensen, alsmede door politieke medewerkers van graaf Ciano en door officieren van het Italiaansche leger, de luchtmacht en de marine, HET BRUGGEHOOFD TUNESIË-TRIPOLIS zal door de As-troepen krachtig worden verdedigd Beziet men de operaties van de As in Noord-Afrika, Tunesië inbegrepen, in haar geheel, dan Wijkt, dat daarbij het doel heeft voorgezeten het Engelsch-Ame- rikaansche veldtochtplan vast te zetten en dat men daarin toL-mu toe is geslaagd. Het doel van de Engelsch-Amerikaansche landing in Noord-Afrika en van het kort te voren begonnen Engelsche offensief tegen Rommel was naar de meening van militaire kringen te 'Berlijn de heerschap pij in de Middelandsche Zee te veroveren door: a. vernietiging van het Afrika- corps van Rommel door het achtste le ger, eventueel met hulp van de in Fransch Afrika gelande Amerikaansche troepen; W. door de bezetting van de geheele N.- Afrikaansche kust, eten Afrikaanschen pij ler van den z.g.n. Punischen driehoek, die het de As mogblijk maakt de Mid- dellandsche Zee te controleeren, „op te rollen". Uitspraken in Berlijnsche militair© krin gen bevestigen de opvatting, volgens wel ke de controle over de Middellandsche Zee berust bij de mogendheden, welke de drie punten van dca strategischen drie hoek Sieilië-Sardiriif-Tunesië beheerscht, ongeacht 'de sterkte der vijandelijke vlo ten, die eventueel m Alexandrië 0of Gi braltar kunnen worden geconcentreerd. Het Engelsch-Amerikaansche plan is op beide punten mislukt zoo verklaart men te Berlijn, doordat: a. Rommel door zijn terugtocht en zijh tactiek in de El A'geila-stélling het j oprukken van het Engelsche achtste le ger aanzienijk heeft vertraagd'. b. Rommel er in slaagde zijn hoofd macht tot heden opgeslagen bijben te houden, zoodat hij dén slag met de Bn- gelschen kan aanvaarden op een door hem te kiezen plaats, en de Engelschen worden gedwongen een nog steeds ster ken ongeslagen^ tegenstander te vervol gen in een terrein, dat zeer ver van hun bases afligt en dat, voorbij El Ageila, uiterst arm is aan water en geen havens bezit. De in Fransch Noord-Afrika gelande Engelsche en Amerikaansche troepen zijn niet direct naar Tunesië opgerukt, waar door de As ide gelegenheid kreeg hier een strijdmacht op te stellen die thans, ondersteund door de luchtmacht een ern- stigen hinderpaal voor de Amerikaansche troepen vormt. Het bruggenhoofd van de As in Afri ka neemt thans duidelijker vormen aan. Het omvat thans een gebied van Bizevta in Tunesië tot een punt oostelijk van Tripolis. Het bezit ide kortste verbinding met Italië die denkbaar is en goede havens. Itallaansch weermachtsbericht Verkenningsacties in de Syrte en Tucïs Het 939e communiqué van het Italiaan- sche hoofdkwartier luidt: Aan het front in de Syrte en in Tunis botsingen tusschen verkennings-af. deelingen. De vijandelijke luchtmacht, die herhaaldelijk onze stellingen trachtte aan te vallen, verloor vier vliegtuigen in Ly bië en een in Tunis, die werden te geschoten door het afweergeschut der As. Drie Britsché toestellen werden te Sabrata door onze jagers neergeschoten. Luchtgevechten hoven Noord-Afrika In zijn weermacshbericht 940, deelt het Italiaansche hoofdkwartier het volgende mede: Tijdens vergeefsche aanvallen op onze kolonnes in het gebied van de Syrte, zijn zes Engelsche vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten. Aan Ita liaansche en Duitsche zijde werden geen verliezen geleden. Storingsacties welke door vijandelijke formaties werden onder nomen werden prompt afgeslagen. Voor uitgeschoven detachementen ontplooiden een levendige bedrijvigheid in Tunesië en verdreven vijandelijke formaties. De ha venwerken van Bone en PhiUppeville en in die havens voor anker liggende sche pen werden opnieuw met succes door Italiaansche formaties vliegtuigen gebom bardeerd, die ondanks het hevig© afweer- vuur de gestelde doelen wisten te berei ken, waarop zij verscheidene treffers plaatsten- Tijdens hevige luchtgevechten werden 5 vijandelijke vliegtuigen door Duitsche jagers vernietigd- Een van onz© vliegtuigen is niet teruggekeerd. MUSSERT SPREEKT VOOR HET TECHNISCHE GILDE In het N.V. huis aan de Oudegracht te Utrecht is Zaterdag op plechtige wijze het tweejarig bestaan van het Teehu nisChe Gilde herdacht. De Europeesche techniek staat nu, al dus Mussert, in dienst van den oorlog en dat is maar goed ook, w'ant anders zou Rusland met zijn technische wals evenals destijds de Hunnen en de Tur ken dat deden, een aanslag op Europa plegen. Tweehonderd millioen half-Euro- peanen en ha]f-Aziaten hebben de Euro peesche techniek geleerd om Europa zélf te overvallen. Deze techniek hebben zij geleerd in DuitsChland, in Nederland hn andere Europeesche Janden, en 25 jaar lang hebben zij hun industrieën, achter hoog© muren de grootste oorlogsmachi nes gemaakt, welke Europa ooit te zien heeft gekregen, Rusland ziet Europa als een paradijs en terecht. De Volkenbond was er om Europa verdeeld en dus zwak te houden en als er geen fascisme en nat/ socialisme zouden 2ijn geweest, zou er eenvoudig geen Europa meer be staan. Tegelijkertijd met Rusland is Amerika op het Europeesche dak geval len en zoo is voor Europa de strijd op leven en dood ontstaan. Als Europa verliest, ziet het er voor ons, nat.-socialisten slecht uit, maar niet minder voor alle anderen, die nu nog, dank zij het nat.-socialisme, hun leven kunnen leven. Het communisme zal alles vernietigen. Wint Europa, zullen wij dan een over- heersohend Duitschland krijgen -met va zalstaten? zoo vroeg Mussert zich af. Neen, laten wij deze gedachte eens en vo,or al uitroeien! Op 10 Dec. van dit jaar heeft Adolf Hitler tegen Mussert gezegd, dat dat van hem niet te verwachten is! (Langdurig applaus). Vertrouwen aan beide zijden zal er zijn en al zal het nieuwe Europa door Hitler en Mussolini worden geleid, elk Europeesch volk, dus ook Nederland, zal die plaats verkrijgen in de volkerenge meenschap welke het krachtens zijn prestaties zal verdienen. Nederland het venster in West-Europa Nederland zal blijven het venster aan de Westzijde en 'hier willen wij blijven wonen en werken. Gaarne willen wij ons aandeel leveren in het Oosten, als ons die taak wordt opgedragen, maair men moet Nederland niet zien als een men- schenreservnir, waaruit men naar wil lekeur zou kunnen putten. Evengoed als er Nederlanders werkten in Ri© de Janeiro ;of aan het Suezkanaal, zon kun nen Nederlanders pok hun krachten ge ven aan de werkzaamheden in het Oos ten, doch het mag nooit eën menschien- verstrooiing over Europa worden. (Da verend applaus). In 1830 waren er 2i/2 millipen Neder landers, in 1900 vijf millioen en thans ruim negen millioen. Ik ben echter van meening, aldus spr., dat er nog altijd te weinig Nederlanders in Europa 'zijn ein zeker te weinig Nederlandsche sol daten. Voor de verdediging van Europa zullen 'honderdduizenden soldaten non- dig zijn. Engeland mag dan zeggen, dat ik die aan Hitier heb aangeboden, de werkelijkheid is, dat ik er niet o.ver beschik was het maar waar! en dat Hitier ze ook niet wil hebben. Een gezond volk opbouwen is geen kleinigheid en de technici zullen er hun aandeel ten volle in hebben. Europa be woonbaar maken voor de Europeanen, dat is het doel. POLITIE IS STAATSZORG De verordening treedt 1 Maart in werking In het verordeningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris waarbij ,iS vastgesteld een verordening betreffende de organisatie der politie. Aan de verordening, die op 1 Maart 1943 in werking treedt, is het volgende ontleend: Omtrent de taak der politie wordt bepaald, dat de politie zorgt voor de inwendige bescherming van het volk, in het bijzonder door het afweren en op heffen van bedreigingen en stoornissen van de openbare orde 'of veiligheid. Omtrent de politie-instanties bevat de verordening de volgende bepalingen: de politie is een aangelegenheid van staats zorg. Het politiegezag wordt, voo zoover de uitoefening hiervan niet aan andere in stanties wordt opgedragen; uitgeoefend door staatsinstanties. Lagere politie-in stanties zijn. de politiegezagdragers. Mid delbare polilie-instanties zijn de geweste lijke politiepresidenten. Hoogste politie- instantie is de ten aanzien van de po- litie-aangelegenheden bevoegde secreta ris-generaal. In de gemeenten Amsterdam, Rotter dam, s-Gravenhage, Utrecht, Haarlem, Groningen, Eindhoven en Arnhem treden staatspolitiegezagsdragers op als leiders der staatspolitie-instamies. Zij dragen den titel van politiepresident. De staatspo litiegezagsdragers in Amsterdam, Rotter dam, Groningen, Eindhoven en Arnhem nemen tevens de taak der gewestelijke poiitie-presidenten waar. In de gemeenten zonder rijkspolitie- instanties wordt 't politiegezag opgedra gen aan de ^burgemeesters als politie- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Dinsdag) zon onder 16.29 Morgen (Woensdag) zon op 8.49 zon onder 16.29 Tusschen zon on der gang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 9 00maan op 17.41 Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Januaii. gezagsdragers. Voor den uitvoerenden dienst der politie staan den burgemeester de gemeentelijke ordepolitie en de ge meentelijke recherche of op grond van een bijzonder voorschrift de marechaus see (gendarmerie) ter beschikking. De politiegezagsdragers zijn bevoegd voor het gebied van de gemeenten, waarin hij hun standplaats hebben (politieressort). De secretaris-generaal kan de plaatse lijke bevoegdheid van een staaspolitie- gezagsdrager tot het gebied van nabu rige gemeenten uitbreiden. De secretaris generaal kan in plaats van de burge meesters van alle of van bepaalde ge meenten dan wel van bepaalde groepen van gemeenten, de staatspolitiegezags dragers belasten met bepaalde politie- aangelegenheden. De gewestelijke politieprèsideoit is be- belast met de politietaak binnen zijn ressort. De gewestelijke politiepresident te Rot terdam is territoriaal bevoegd voor Zuid- Holland en Zeeland. De secretaris-generaal heeft de opper ste leiding van alle bestuurs- en uit voeringstaken der politie. Aan hem zijn de staatspolitiegezagsdragers, die tevens gewestelijk politiepresident zijn, onderge schikt, Hij is de hoogste staatspolitie- instantie. De staatspolitie, alsmede haar bureaux, inrichtingen en eenheden worden ten aan zien van de begmoting als een zelfstan dige organisatie-eenheid aangemerkt. DUITSCHE KINDEREN VIEREN KERSTFEEST Rijkscommissaris aanwezig Het Duitsche Winterhulpwerk in Ne derland (WHW) heeft omstreeks 500 Duitsche kinderen een mooi kerstfeest be zorgd'. In de groote zaal van den Dieren tuin stonden twee reusachtige kerstbom men in helder licht te pronken en de zaal droeg een stemmige versiering. Een 50-tal oorlogsgewonden woonden deze kerstmiddag bij. De kinderen warein gezeten aan lange, witgedekte en met kerstgroen versierde tafels. Aan een aparte tafel hadden de Rijkscommissaris en mevrouw SeySs-In- inquart, benevens eenige gasten van liet rijkscommissariaat plaats genomen. Kreisamtsleiter der NSV, Hundenbbm, heeft enkele woorden tot ide aanwezigen gericht, er daarbij op wijzende, dat, wan neer Duitschlandi opnieuw zich gedron gen ziet het Kerstfeest in oorlogstijd te vieren, dat niet Duitsohlands schuld is. Zich tot de aanwezige soldaten wenden de, zeide hij; dat zij er borg voor zijn» dat Duitschland ook in de toekomst het Kerstfeest zal kunnen blijven vieren. De kerstman heeft de kleinen gulhartig be dacht. Met een uit volle borst gezongen ,0 Tannenbaum" eindigde dit Kerstfeest. Bonnen beteekenen voedsel mits er geld is Zorgt voor geld I Steunt Winterhulp I Giro 6953. Sommen op ons land Door het klakkeloos uitwerpen van brisantbommen uit een Engelsch vlieg tuig boven een plaats in het Oosten des lands, is schade, ook glasschade; ontstaan aan woningen der NederlandsChe bevolking. Bovendien werden 15 burgers gedood, zes zwaar en verscheidene licht gewond. Drie burgers worden voorts nog vermist. HOOFDPRIJZEN STAATSLOTERIJ Trekking van 21 December. f2000: 20958- f1500: 6389, 14708. f400: 6039, 9624, 16410, 16979. f200: 2719, 16248, 19971. f100: 1742, 7291, 7649, 7663, 8484, 16297. De Rijkscommis saris, rijksminister dr. Seyss In quart, bezocht gewonde Duitsche soldaten in een hospitaal en overhandigde bff deze gelegenheid aan ieder van hen een Kerstgeschenk. (SS Bildberichter Stapf-Pax s)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1