ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uit Stad en Provincie J THOLEN. Burg. Stand. Geboren: Jan Johannis, z. v. C. M. Buijs en E. J. Mosselman, Overleden: Jacbbus Adriaan, 19 d., z. v, K. B. v. Poepelen en H. v. Haaften. waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Maandag 21 December 1942 99sle Jaargang No. 15121 Telefoon no. 32, Biro no. 137677 - Directeur-Administrateur (Advertentiechef) A. J. DE LOOSE, Sierikzee - HoofdredaoteurM, J. KOSTEN, Sierikzee K 2620 TUSSCHEN WOLGA EN DON Operaties in Libyë verloopen volgens plan Het opperbevel van de weermacht maakte Vrijdag kebend: Vijandelijke aanvallen in het gebied van de Terek, in het gebied van Stalin grad en in de groote bocht van den Don mislukten onder zware verliezen voor den vijand. Meer dan 20 tanks werden vernietigd. Tussdhen Wolga en Don braken Duit- sche divisies door zwaar bezette stel-^ lingen van den vijand op een dominee- rende heuvelrij heen en veroverden in een aanval verder terrein. Bij de voortdurende hevige afweer ge vechten aan het Denfront vernietigden Italiaansche en Duitsche troepen in sa menwerking met de luchtmacht op 16 en 17 December in totaal 101 tanks. Ster ke luchtstrijdkrachten, waaronder ook Roemeenscbe, Italiaansche in Hongaarsche vliegtuigformaties, steunden overdag en 's nachts de Duitsche en verbonden troe pen. Verscheiden honderden vijandelijke voertuigen werden vernietigend getrof- len; zware wapens van den vijand tot zwijgen gebracht. De voortgezette aanvallen der bolsje wisten in den centralen sector van het front werden in samenwerking van leger en luchtmacht uiteengeslagen; 28 tanks werden stukgeschoten. Den vijand wer den zware verliezen toegebracht. Iu den Noordelijken sector vernielden troepen van het leger en de Waffen SS bij stormtroepgevechten talrijke kaze matten en gevechtsstellingen. Plaatselijke aanvallen van de bolsjewisten werden afgeslagen, op 17 December verloren de bolsjewisten in luchtgevechten 90 vliegtuigen. Elf eigen vliegtuigen wor den vermist. In Libye verloopen de operaties van het Duitsch-Italiaansche pantserlegerleger volgens de plannen, ondanks de poging der Britsche gepantserde formaties, om deze operaties door voortdurende flank- aanvallen te storen. De vijand leed hier bij zware verliezen. In Tunis slechts activiteit van verken ningstroepen. De Duitsche en Italiaansche luchtmacht bestookte gemotoriseerde strijdkrachten en artilleriestellingen van den vijand. Nachtelijke aanvallen waren richt op spoorweginstallaties in Algerije. In het Middellandsche-Zeegebied ver loor de vijand door den afweer van Duitsche jagers en luchtdoelartillerie 8 vliegtuigen, 4 eigen toestellen gingen verloren. De Britsche luchtmacht leecj in den afgeloopen nacht bij storingsgevechten boven het Duitsche kustgebied en bij aanvallen zonder eenig militair succes op enkele (plaatsen in Noordwest-Duitseh- land zware verliezen. Nac'htjagers en luchtdoelartillerie schoten 21 vijandelijke vliegtuigen, waaronder 14 viermotorige bommenwerpers, neer. Patrouillevaartui gen en luchtdoelartillerie van de Marine schoten daarenboven overdag vijf vijan delijke vliegtuigen neer. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 17 op 18 December van ge ringe hoogte, voor den oorlog belangrijke installaties en ravitailleeringsbedrijven aan de Humber en aan de Oostkust van Engeland gebombardeerd. Hevige ont ploffingen en uitgestrekte branden wer den waargenomen. Twee vliegtuigen wor den vermist. Bij de afweergevechten rondom Rzjef heeft zich de 102e Silezische divisie bij zonder onderscheiden. Slagerswinkels met Kerstdag en Nieuwjaar Maasdag as Dissdag geopend Met het oog op de .komende dagen van Kerstmis en Nieuwjaar heeft het bed rij fsgemeenschap voor vee en vleesch vergunning verleend tot het verkoopen en afleveren van vleesch, vleeschwaren en gerechten, waarin vleesch en/of vleesch waren zijn verwerkt aan uiteindelijke ver bruikers op Maandag 21 December, Dins dag 22 December, Maandag 28 Decembef en Dinsdag 29 December. In verband hiermede maakt het de partement van Landbouw en Visscherij verder bekend, dat men op de bonnen „vleesch 64a" en „vleesch 64b" reeds op Maandag 21 en Dinsdag 22 December -vleesch en vleeschwaren hij de" slager zal kunnen betrekken- De slagerswinkels zullen op deze dagen geopend zijn- Voorts zal men op de bonnen, welke aangewezen worden voor heft tijdvak van 27 Dec- tot en met 2 Jan. a.s. reeds vleesch en vleeschwaren kunnen verkrij gen op Maandag 28 en Dinsdag 29 Dec. a.s. Ook op die dagen zullen de sla gerswinkels geopend zijn. Het is echter niet geoorloofd deze bonnen vóór Maan dag 26 December te gebruiken. STILGELEGDE BEDRIJVEN Verordeningen betreffende beëindiging arbeidsovereenkomsten Het Verordeningenblad bevat een ver ordening van den Rijkscommissaris be treffende het beëindigen van arbeids overeenkomsten van te werk gestelden bij stilgelegde .ondernemingen. Hierin wordt o.m. bepaald: Op het tijdstip, waarop de onderneming wordt stilgelegd, pp grond van een rechtsvoorschrift of een, beschikking van een tot het stilleggen bevoegde instantie, worden de arbeidsovereenkomsten der bij de onderneming 'te werk gestelden be ëindigd. Op het tijdstip, 'waarop aldus een deel van een onderneming wordt stilgelegd, worden de arbeidsovereenkomsten der bij de onderneming te werk gestelden, die alleen of in hoofdzaak bij of voor het stilgelegde deel werkzaam zijn, beëin digd, Voor zoover zij niet in 'n niet-stil- gelegd deel worden te werk gesteld. Het gewestelijk arbeidsbureau kan op verzoek, van de onderneming beschikken, dat deze voorschriften niet van toepas sing zijn ten aanzien van afzonderlijke arbeidsovereenkomsten. Is de beschikking na de stillegging gegeven, dan is daar voor de toestemming van den te werk gestelde noodzakelijk. Zij heeft in dit val terugwerkende kracht tot aan het tijdstip van de stillegging. Een te werk gestelde, wiens arbeids overeenkomst aldus wordt beëindigd, ont vangt van de onderneming een schade- stelling. Deze schadeloosstelling beloopt een twaalfde deel van het loonbedrag, met inbegrip van de uitkeeringen in geld of in geldswaarde, waarop een recht van den te werk gestelde jegens de onder neming in het jaar vóór de stillegging opeischbaar is geworden, alsmede van. de vrijwillige uitkeeringen in geld of in geldswaarde, welke de te werk gestelde gedurende dit jaar van de onderneming heeft ontvangen. Een recht op schadeloosstelling bestaat niet, wanneer de onderneming of een derde zich bij de overeenkomst tegenover den te werk gestelde heeft verplicht hem een pensioen uit te keeren. Voor elke vijf jaren, gedurende welke de vertrekkende bij de onderneming is te werk gesteld geweest, ontvangt hij een extra schadeloosstelling, evenwel met een maximum van vijf extra-schadeLoos- stellüigen. Het beloop daarvan wordt op dezelfde wijze berekend als hierboven bepaald. De eerste extra schadeloosstelling wordt cp den eersten dag van de maand, welke volgt op den dag der stillegging, de vol gende extra-schadeloosstellingen worden op den daarop telkenmale volgenden eer- sten dag van de maand opeischbaar, wanneer de vertrekkende naar een ver klaring van het gewestelijk arbeidsbureau overlegt, waaruit blijkt, dat hij buiten zijn schuld nog geen andere betrekking heeft kunnen aanvaarden. De verordening is eveneens van toe passing ten aanzien van de te werk ges telden bij of voor zoodanige bedrijven of deelen van bedrijven, welke tusschen 6 December 1941 en den dag van het in wérking treden van deze verordening, ^op in den aanvang genoemde wijze zijn stilgelegd. Ten hoogste drie schadeloosstellingen worden op zijn vroegst een maand, vol gende schadeloosstellingen worden op zijn vroegst twee maanden na het in werking treden van deze verordening opeischbaar. De gemachtigde voor den arbeid kan voor afzonderlijke ondernemingen, te werk gestelden of vertrekkenden middels schriftelijke beschikking uitzonderingen toelaten. De bepalingen betreffende de schade loosstellingen zijn niet van toepassing ten aanzien van personen, die volgens artikel 4 der verordening no- 189/1940 betreffende het aangeven van onderne mingen Joden zijn of als Joden worden aangemerkt. De bepalingen zijn voorts niet van toe passing ten aanzien van stilleggingen, welke slechts voor een bepaalde periode van een jaar geschieden BEPERKT GAS- EN ELECTRICITEITSVERBRUIK De basis van het huidige technische en oeconomische leven wordt gevormd door de kolen, De wetenschap en de tech niek zijn er vooral iu.de laatste twintig jaar in geslaagd belangrijke ontdekkingen te doen en aan de Innd daarvan doel treffende practische toepassingen tot stand te brengen. D.iardcor is echter ook de behoefte aan kolen zeer gestegen Zij zal bovendien siteds grooler wor den. Men denke 9iechts aan de vervaar diging van diverse synthetische produc-' (en. De steenkool staat tengevolge van deze abnormale eiscwen, niet in zoo danige hoeveelheid ter beschikking als ter bevrediging van ajle levensbehoeften wel noodig is. Daarom dient een bijzon der zorgvuldig en oeconomisch gebruik ervan te worden nagestreefd. In nauw verband daarmee staat een even oeCono- misch en zorgvuldig gebruik van elec- triciteit en gas, zoowel in de huishouding als in de bedrijven en op kantoren. „Weest zuinig'', is het parool. Wie zijn rantsoen overschrijdt, benadeelt niet alleen de gemeenschap, maar ook zich zelf, want hij loopt kans van den toevoer te worden afgesneden. VERSCHILLENDE BERICHTEN Mandarijnen voor de kleintjes Met ingang van een nader beken i te maker datum zullen voor kinderen van 0 tot 3 jaar zoo mogelijk manda rijnen beschikbaar worden gesteld. In verband met de bevoorrading van den handel hiertoe is het koopeh, ver koopen en afleveren van mandarijnen tot dien datum verboden- Meubelen moeten geprijsd zijn De gemachtigde voor de prijzen heeft bepaald, dat. met ingang van Vrijdag 18 December ieder, die als kleinhandelaar of in andere hoedanigheid in den klein handel meubelen ten verklop, aanbiedt, verplicht is deze goederen te prijzen. Opnieuw vosdelingei Opnieuw is het aantal, vondelingen le Amsterdam met één vermeerderd, ditmaal met een jongetje van naar schatting 2 weken, dat in een portiek aan de Ruijs- daelkade werd aangetroffen. Het kindje was gekleed met twee luiers en een wit baby truitje en was gewikkeld in een clonker-bëige deken. De kleine is in het S t a dsbes te del inge nh u is opgenomen- Te Hengelo is voor de woning van den heer V. aan den Spoelsterstraat een baby van plm- 3 maanden in een-reis- wiegje te vondeling gelegd. In het wiegje bevond zich een warm* kruikje, eenflesch melk, een pakje luiers en andier baby- goed, een reservespeen en een doos poeder. KERKNIEUWS Gerei. Gem, HAAMSTEDE. Dinsdagmiddag 3 uur 30 Huwelijksbevestiging, ds: v. d. Berg van Kröbbendijke. RECHTZAKEN Politierechter te Middelburg A. J» M. de K., 18 jaar, landarbéidster te Oud-Vossemeer, wegens he.t feit dat zij in Juli te Oud-Vussemeer heeft uitgelokt dat S. de Koning op 15 Juli een aantal distributiebonnen, toebehooren- de aan A. J. Kloet, heeft weggenomen, door aan hem een kwartje te beloven indien hij die bonnen zou stel&i (uitlok ken van diefstal). Eisch: 2 weken gevstr. Uitspraak: 14 dagen gev.str. 1. A. van B., 29 j., en 2. J. J. M. van P., 22 jlandarbeiders te Oud- Vossemeer, wegens diefstal van een aan tal palen, toebehoorende aan \J. van den Houten, gepleegd te Oud-Vossemeer in Februari. Eisch: ieder f20 b. s. 10 d, h. Uitspraak: conform eisch. KERKWERVE. Voor net diploma aan de Fruitteeltschool te Wilhelminadorp slaagde dezer dagen onze dorpsgenoot de heer J. A. Matthijsse Jzn. HAAMSTEDE. De met ingang van 16 December j.l. benoemde burgemeester, de heer J. P. C. Boot, is in 1906 geboren. Na het doorloopen van de Lag. School, behaalde hij aan de RHBS te Zierikzee het einddiploma- In het bedrijf van zijn vader verzorgde hij eerst de afdeeling bloembollen, om later de leiding van het niëuw gestichte fruitteeltbédrijf op zich te nemen. Gedurende 3 jaar was hij controleur van de CCD. Tijdens de mobilisatie was hij officier, belast met de hooivordering in Gronin gen en Drente- Begin 1942 trad hij toe als lid van de NSB, 'waar hij eerst groeps- vertegenwoordiger en later groepsadmi- nistrateur was, terwijl hij daarnaast plaat- selijk leider is van de NVD en Winter- j hulp. In de Ned. Landstand verlegen- woordigt hij de tuinbouw v.oor Schou wen en Duiveland. DREISCHOR. Vrijdagavond heeft Dr. J. i J. Westendorp Boerma uit Zierikzee in Café Slager voor de Ver. Nut en Ge noegen, een lezing gehouden over De belegeringen van Zierikzee' in vroegere jaren. Deze zeer interessante lezing werd door een talrijk opgekomen aantal leden aandachtig gevolgd. De voorzitter dankte aan het slot den spreker voor het ge- bodene. Zaterdagavond gaf de Gym Ver. „Jong Dreisehor" in Café Slager hare eerste winter uit voering, De zaal was tjok vol met toeschouwers. Er werden ver schillende oefeningen op keurige wijze uitgevoerd, terwijl ter afwisseling eenige sierlijke figuurdansjes werden opgevoerd Aan het slot van den avond werden de besten uit de turners beloond met de gouden en zilveren sterren door hen verdiend, alsmede een drietal wissel bekers uitgereikt. Ter opluistering was aan\vezig tot het vullen der pauzes een dansorkest uit Zierikzee. OUD-VOSSEMEER- In de consistorieka mer der Ned- H^rv. kerk werd de eer ste vrije stemming tot verkiezing van 14 gemachtigden voor het kiescollege ge houden. De volgende 12 personen verkre gen een meerderheid van stemmen: -M. de Witte. P- W. v. Westen, J. L. van Dijke Jz., J. W. Hage, D. Istha Sr., P. Driel Mz., Jac. Fluijt, W. v. d1. Ploeg, Joz. Vos, W. de Engelsman, M. Minheere Cz- en M. Moerland. Voor de verkie zing van nog 2 personen zal een tweede vrije stemming worden gehouden. POORTVLIET. Naar „De Standaard" verneemt, is in een Maandagavond j.l. gehouden ledenvergadering van de Ger- Kerk met dertig tegen twee stemmen be sloten de gemeenschap met de Ger. Ker ken in Nederland te verbreken en voor- loopig "een vrije gemeente te stichten. De 'bij de Ger. Kerk van Poortvliet dienst doende hulpprediker, Dr. C. Steenblok, em. predikant van de Ger. Kerk van Lo- pik, -heeft op zich genomen deZe vrije gemeente in de prediking te dienen. Aan- geteekend dient hierbij' nog, dat een aan tal leder., dat met deze scheiding niet instemt, niet op deze vergadering aan wezig was. De gemeente van Poortvliet telt 211 leden, waarvan 112 belijdende leden. STAVENISSE. Voor de vac'eerende be- trekking van [onderwijzer aan de O. L. School alhier hebben zich in totaal 29 sollicitanten aangemeld. In tegenstelling met het aanvanke lijk voornemen^ zal het Kerstfeest met de kinderen van de Zondagsschool niet gevierd worden op 'Tweeden Kerstdag maar op Maandag 28 Dec., des namiddags 2 uur, in de Ned.' Herv. Kerk. i Te Roosendaal slaagde voor het 1 examen boekhouden, onze stadgenoote mej. Nel den Engelsman. LANDBOUW EN VISSCHERIJ Kring Geitententoonstelling De Kring Scbouwen-Duiveland van de Geitenfokver. hield Donderdagavond in „Het Huis van Nassau" te Zierikzee een kringvergadering, die slechts matig be zocht was. In zijn openingswoord heette de voorzitter in het bijzonder welkom, de secretaris der Prov. Ver., de heer Ver- sluijs. Uit de rekening en verantwoording bleek, dat er een goed slot was van f23.70. Als bestuursleden werden her kozen de heeren C. A. Hartog en M. C. de Bil, terwijl als nieuw bestuurlid met bijna algemeene stemmen gekozen werd de heer L. Kristelijn. Hierna was aan de orde de bespreking van de mogelijk- WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Maandag) zon onder 16.27 Morgen (Dinsdag) zon op 848 zon onder 16.29 Tusschen zonondergang en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 810maan op 16.53 (Volle maan) Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari Volle maan Donderdag 21 Janua-i. heid in 1943 te Zierikzee een Kring- tentoonstelling te organiseeren. Na eenige discussie werd besloten deze Kringtentoonstelling te houden in de tweede helft van Juli. Aangenomen werd- een voorstel van het bestuur, om aan de Prov. Ver. te verzoeken, de jaarverga dering te houden, zoodra de verbinding van Schouwen met Walcheren van dien aard is, dat de afgevaardigden de reis op één dag heen en terug kunnen makén Hierna verleende de voorzitter het woord aan den heer Versluijs, die een lezing hield over het onderwerp: „Or ganisatie". Na een algemeene inleiding over organisatie, waarbij hij er den nadruk j op legde, dat de enkeling niets, de or- j ganisatie vaak veel vermag, behandelde hij verschillende punten der organisatie. Tot slot behandelde spr. nog het groote i belang van ,.de Kring", waarbij allen ver. volgens een besluit van de Prov. Ver. verplicht zijn aan te sluiten. Nadat nog enkele vragen beantwoord waren, dankte de voorzitter den heer Versluijs voor zijn belangwekkende le zing, "waarna sluiting volgde. POST-TELEGR A AF -TELEFOON Se post mot Kerstmie Eercten en Tweeden Kerstdag zal de 'dienst op de PTT-kantoren als op Zon dag worden verricht, met dien verstande, dat op 2den Kerstdag één brief- en een 1 pakketpostbestelling zal worden uitge voerd. Alle hulpkantoren en stations, met uitzondering van de stedelijke stations, zullen van 8—9 uur geopend zijn voor den telegraaf- en telefoondienst. Uit de Nieuwsbode van vóór vijftig jaar Van 21—27 December 1892. Aan genomen het bCroep naar Haarlem, ds. J- A. Helper Sesb'rugger te Zierikzee Benoemd tot tijdelijk leeraar in de scheikunde aan de HBS te Zierikzee de heer B. van Dijken. Op de voordracht ter benoeming van een onderwijzer aan de O.L. School te Burgh komt als no. 1 voor .(le heer L. W. de Graaf te Krabbendijke. Tot' leden van den Kerkeraad te Serooskerke werden gekozen de heeren L. Dalebout en C. W. Hanse. .Benoemd tot burgemeester der ge meente Tholen, de heer C. J. de Vulder van Noorden, thans secretaris. RADIO-PROGRAMMA Dinsdag 22 December HILVERSUM 1. 415.5 M. 7-15 Kinderkoor „De Krekels", opn,; Keuring voor Waffen SS en Legioen Het SS-Ersatzkommando deelt ons mi- de, dat vrijwilligers voor de Waffen- SS en het Legioen zich op onderstaan de data bij de genoemde adressen kun nen vervoegen teneinde gekeurd te wor den. Tevens wordt er de aandacht op gevestigd en wel speciaal' voor hen, die er bezwaar tegen hebben hun dienst buiten Nederland te vervullen, dat thans de mogelijkheid bestaat, om dienst te nemen in een speciaal wachtbataljon- De opleiding vindt in Nederland plaats, ter wijl de inzet van dit bataljon ook in Nederland zal blijven. Tijdens de keurin gen voor de Waffen-SS en het Legioen kunnen zich ook diegenen melden, die lot de Germaansche-SS in Nederland wil len toetreden- 4 Jan- '43, 9 uur: Rotterdam, Deut. selies Haus, Westzeedijk. 15 uur: Tilburg, Lange Schijstraat 66- 5 Jan. '43, 9 uur: Roermond, NSDAP, Swalmerstraat 61; 15 uur: Den Bosch, hotel Noord-Brabant, Markt 45. 6 Jan.- '43, 9 uur: Arnhem, Wever straat 16b; 15 uur: Hengelo, Deutsches Haus. 7 Jan. '43, 9 uur: Zwolle, hotel Pe ters, Markt. 15 uur: Assen, Friesland- kazerne, Vaart Zuidzijde. 8 Jan- '43, 9 uur: Groningen, Concert- huis, Poelestraat. 14 uur: Leeuwarden, huize Schaaf, Breedstraat. 9 Jan. '43, 9 uur: Amsterdam, School Iepenweg 13. 10 Jan. '43, 10 uur: Utrecht, Wehr- maehiheim, Mariaplaats. 11 Jan. '43, 10 uur: Amersfoort, Dienst gebouw, Leusderweg. 12 Jan- '43, 10 uur: Den Haag, café Den Hout, Bezuidenhoutscheweg. Bjf onze vrijwilli gers. In hot hoog,' Noorden is de sneeuw roods go- vallen Een stolling wordt ondor vuur genomen. (SS PK. ChriHii- ansen-O-H P s

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1