ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SOVJETSTRIJDKRACHTEN BIJ TOROPETS VERNIETIGD waarin opgenomen de Zierikzeesche Courant 1797-1889 Zaterdag 19 December 1942 99ste Jaargang No. 15120 Telefoon no. 32, Giro no. 137677 - Dlrectenr-Admlnletratenr (Advertentiechef) A. J. BE LOOSE, Sierikzee - HoofdredaoteurM. J, KOSTEN, Sierikzee K 2620 ASTROEPEN IN LIBYE NAAR HET WESTEN Het opperbevel van de weermacht maakte Donderdag bekend: Troepen van leger en Waffen-SS sloe gen in het Terek-gebied een aanval der Sowjets dnder zware verliezen voor den vijand af. Duitsche en Roemeensohe troepen, ge- steuinid door af deelingen gevechtsvliegtui gen, wierpen tusschen Wolga en Don den vijand bij een aanval verder terug en sloegen in de groote Donbocht herhaalde aanvallen van vrij sterke strijd krachten, voor een deel in tegenaanvallen, at. Dertig Sowjetvechtwagens iwerden ver nietigd. Met gebruikmaking van sterke infan terie- en vecht wagenformaties zetten de Sowjets hun aanvallen in den sector der Italiaansche troepen aan den Don voort. In samenwerking met Duitsche formaties van het leger en van de luchtmacht werden den vijand zware verliezen aan menschen en materieel toegebracht. Do gevechten duren voort. Ten zuiden van R z j e f stortten nieuwe vijandelijke aanvallen onder het verlies van 30 vechtwagens ineem De vernietiging van de ten Z.Q. van T o r o p e t s ingesloten vijandelijke strijd krachten werd beëindigd. Afgezien van zeer zware bloedige verliezen, is bet aan tal gevangenen tot 4200 gestegen; 542 vechtwagens, 447 stukken geschat, een groot aantal zware en lichte infaniterie- wapens, meer dan 1000 vrachtauto's en veel ander oorlogstuig werden vernield, of buitgemaakt. In den noordelijken frontsector mis lukten plaatselijke aanvallen van den vijand. De bolsjewisten verloren gisteren 60 vliegtuigen. Hongaarsche jachtvliegtuigen schoten alleen vier vliegtuigen neer. Zeven Duitsche vliegtuigen gingen ver loren. In Cyrenaïea maakte het Duitsch- Italiaansche pantserleger zich volgens de plannen in westelijke richting los van den vijand. Alle vijandelijke pogingen, bij het uitvoeren van deze beweging in te grijpen, werden in hevige gevechten verijdeld. Een nieuwe zware nachtaanval van Duitsche gevechtsvliegtuigen richtte zich tegen de haveninstallaties van Ben- igazi. In Algerije en het grensgebied van Tunesië zetten formaties van het lucfot- wapen de aanvallen op vijandelijke lucht en vlootsteunpuinten voort. Afzonderlijke Britsche vliegtuigen on dernamen gisteravond stoxingsaanvallan boven het N.W,. van' Duitschland. Deze aanvallen bleven echter zonder resultaat. Een vier-motorige bommenwerper werd boven Nederland neergeschoten'. In het Z. van Engeland deden Duitsche gevechtsvliegtuigen overdag op vele plaat sen aanvallen met brisant en brandbom men. Een vliegtuig wordt vermist. Zooals reeds in een extra-bericht is bekend gemaakt hebben Duitsche idiiik- booten in het Noordelijke, Zuidelijke en centrale deel van iden Atlantischen Oce aan, alsmede in de wateren om Kaapstad 18 koopvaardijschepen, tezamen 98.000 brt. groot, alsmede een bij een convaoi behoorenden torpedojager in den grond geboord. Drie andere schepen werden getorpedeerd. Onder ide in den grond geboorde schepen (bfevonden zich ver scheidene groote BETRACHT DE GROOTSTE ZUINIGHEID MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT DE GRONDSLAGEN VOOR DE TOEKOMST In zijn Zondag in het Concertgebouw te Amsterdam gehouden rede bij die her denking van het elf-jarig bestaan der Nationaal-Socialistische Beweging Sn Ne derland, bij welke gelegenheid ir. A. A" Mussert, de leider dezer beweging, tot Leider van het Nederlandsche Volk werd geproclameerd, heeft de Rijkscommissaris, idr. A. Seyss-Inquart, eenige kwesties aan geroerd, die voor een aparte beschouwing stof bevatten. Zijn verhouding tot de Nederlandsche nationaal-socialisten heeft hij in het be gin van zijn rede zoo omschreven, dat hij het als de taak, waartoe de Führer 'hem hierheen gezonden had, niet zoo zeer beschouwde tegenover de Neder landsche nationaal-socialisten de staalkun dige leiding in oogenschouw te nemen, hoewel hij daarvoor juist de verantwoor delijkheid had aanvaard. Zoolang nog om de beslissing gestreden werd en alles in het onzekere bleef, zou hij zich ook niet aan deze verantwoordelijkheid ont trekken Maar bovenal achtte hij het zijn taak hun met zijn politieke ervaringen en poütieken raad terzijde te staan. De rijkscommissaris schetste dezen tijd als een, welke zijn weerga slechts vindt in de volksverhuizing met al het ontzag lijke van ide gebeurtenissien, met al de hardheid, met al de onverdraagzaamheid en vooral met heel den nasleep. Eener- zijds betoogde hij, dat het tharls om het groote geheel gaat, dat in den strijd tusschen wereld- de e 1 e n, waarop ide ontwikkeling uitge- loopen is, politieke tegenstellingen nau welijks een rol speelden. Anderzijds gaf het het nationaal-socialisme juist zijn kracht, het besef, dat geen humanistische, liberale of confessioneel© orde idirt Europa tegen dezen storm had kunnen staande houden1: „Met ideze vormen van orde komen wij niet meer tot een harmoni sche schikking van ide gemeenschappe lijke betrekkingen tusschen de volkeren van Europa. Dat kan nog slechts het nieuwe Europa tot stand brengen". Naast strijd en arbeid voor dit nieuwe Europa waren er de moeilijkheden waar van de Rijkscommissaris voor ons land in de eerste plaats het voeidsel- vraagstuk noemde?» „ide zwaarste taak, waarvoor in Europa op idit gebied iemand is gesteld, want gij zijt het land, dat het grootste aantal inwoners op de klein ste oppervlakte moet voeden". Hier gaf hij trouwens blijk van opti misme 5 er bestond redens voor de ver- I wachting, dat het peil, waarop iw!ij thans zijn aangekomen, zou kunnen worden ge- handhaafd, tot op het oqgenlblik, dat 1 eenmaal de gr aanstroom uit ide I Oekraïne ook Nederland bereikt. Wij zouden het billijken, dat hij het eerst den Duitschers ten goede kwam, die im mers ook ide zwaarste offers brachten, maar de Rijkscommissaris was reeds thans met de verantwoordelijke instanties in Duitschland overeengekomen, dat, als men hier door extra-prestaties op het gebied van tuinbouw, cultuur van zaden, eniz. de niet graan bebouwde oppervlakte verminderde, men hiervoor vergoeding zou krijgen door leveranties van graan uit het Oosten. De Rijkscommissaris bleek ook een open oog te hébben voor de moeilijkhe den die ons volk ondervindt tengevolge van de evacuatie en ide daarmee sa menhangende maatregelen. „U kunt van één ding overtuigd zijn", verklaarde de Rijkscommissaris woorde lijk, „dat wij al deze maatregelen zóó uitvoeren als maar kan om zooveel mo gelijk te ontzien. Dat zullen u uw mannen bevestigen, die met mijn bureaux te maken hebben, hoe idaar over elk gezin en over elk huis wordt gesproken, of het noodig is dat gezin nog van de kust te verwijderen of idit huis werkelijk af te breken. In dit verband deelde ide Rijkscom missaris mede, te hebben besloten en kele van zijn bureaux te verplaatsen en dat ook enkele Nederlandsche bureaux zullen moeten worden verplaatst. Dit omdat Den Haag als regeeringsoentrum zoo gemakkelijk zou kunnen worden uit geschakeld en omdat de Rijkscommissaris er juist ook in het belang van het Ne derlandsche volk de grootste waarde aan hecht, dat het Nederlandsche bestuur blijft functionneeren. De Rijkscommissaris met zijn verantwoordelijke instanties blijft echter in Den Haag. MUSSERT LEIDER Be msdezeggingsschap der Beweging Een jaar, nadat aan de N.S.B, bij machtiging van den Rijkscommissaris de politieke wilsvorming van het Nederland sche vo-lk was toevertrouwd, is thans 'n nieuwe verantwoordelijkheid op de schouders van den Leider der N.SBf. gelegd. Daarmede is, gelijk ir. Mussert in zijn Zondag gehouden rede in het licht heeft gesteld, ook de verantwoor delijkheid voor de N.S.B. als geheel aan merkelijk verzwaard. Deze nieuwe op dracht ken het best m deze woorden worden samengevat: de leider der N.S.B. is aangewezen als leider van het Neder landsche volk. Wat dit beteekènt, wordt wel het duidelijkst geïllustreerd door het bezoek, dat Mussert dezer dagen o.m. in gezelschap van den Rijkscommissaris aan den Führer in diens hoofdkwartier heeft gebracht. De eerste grondslag, die de Führer verkondigde, was deze: hij wil de Ne derlanders niet als overwonnenen behan delen. De Nederlanders moeten in vol strekte gel ij kgerechtigheid deelhebben aan alle mogelijkheden, die dit nieuwe Europa biedt. Zij zullen hieraan deel hebben door tegelijkertijd de taak en de plichten op zich te nemen, die den dra gers van dit Nieuwe Europa te wachten staan en die een drager van deze ver antwoordelijkheid op zich zal hebben te nemen. En hierbij behoort als tweede grond slag de taak, die de Leider zich steeds heeft gesteld, en die hij de nationaal- socialisten, in Nederland heeft opgedra gen, n.I. het Nederlandsche volk het na tionaal-socialisme bij te brengen. En wat is thans het nationaal-socialisme op het o ogenblik, waarop het om de continenten gaat? Thans is nationaal-socialisme: ge loof en strijd voor dit Europa en voor de gemeenschap van deze Eunopeesche volken, voor onze Eurupeesche cultuur en onze toekomst en in engeren zin het ordende bijeenhouden van onze Ger- maansche bloedsgemeenschap ten Nood den van de Alpen. Ir. Mussert heeft zijn rede in tijd perken ingedeeld, waarin hij de geschie denis der Beweging en haar invloed in ons land gedurende de laatste jaren uit voerig heeft geschetst en het doel van ons volk klaar en duidelijk voor pogen heeft gesteld. Het doel van de Bewe ging is: ons volk in te schakelen in den oorlog aan den Europeeschen kant! Dat doel zal de Beweging nooit meer uiit het oog verliezen, al is de positie van ons volk in dezen tijd moeilijk en zwaar. Stap voor stap zal deze zware weg moeten worden bewandeld. Nu is bij de herdenking van. het elfjarig be staan der Beweging een groote stap ge daan. Er blijft maar een ding te doen: Wij moeten in continenten gaan denken, wij moeten Euroepesch gaan voelen, Eunopeesch gaan denken en.... Euror peesch gaan voelen. De eigenschappen van hoofd en hart en 'hand, die eens ons volk groot deden zijn, diezelfde eigenschappen zijn er nog en zijn overgeërfd van geslacht op ge slacht. Het is alleen aan ons die eigen schappen omhoog te halen en te steunen. Dat zal de Beweging dom! Met 1943 begint 'het zevende tijdvak, waartegenover geestelijke pantsering noodzakelijk is, want de geschiedenis zal hard zijn. Het bolsjewistisch gevaar be-? dreigt nog altijd ons werelddeel. Terwijl de Sovjets 'n ontzaglijke macht opbouw den, werd in Europa het humanisme gepropageerd om de prooi des te ge makkelijker te kunnen overrompelen, maar Hitier doorzag het wreede spel, dat Moskou speelde. Nationaal-socialisme en faseisme wierpen een dam op tegen de horden, die opnieuw Europa dreig den te overstroomen, als eenmaal de Hun nen onder Atilla hadden gedaan. Europa moet tot geestelijke solidariteit komen. Gebeurt dit niet, dan gaat 'het na kor ter of langer tijd ten onder. Mussert is echter overtuigd, dat nog in onzen nja het solidair Europa tot stand zal komen. Aan de N.S.B. en haar leider heeft de Führer zijn vertrouwen in een zich van zijn Eunopeesche zending bewust Neder- landséh volk bevestigd. In het licht der verhoudingen ten onzent mag aan dit vertrouwensvotum de conclusie verbon den worden, dat niet sledhts de verant woordelijkheid voor de N.S.B. en haar leider, maar ook die van de irest van het Nederlandsche volk zeer is ver zwaard. Aan de consequenties van dezen oproep zal niemand zich meer mogen onttrekken- Want de toekomst van ons vaderland staat op het spel. MET ZEILJACHT OVER DEN OCEAAN Van Buenos Aires naar Teneriffa Vier Duitschers zijn er, naar de „Deut sche Allgemeine Zeitung" meldt, in ge slaagd met een klein zeiljacht over te steken van Buenos Aires naar Europa, De tocht werd, ondanks de in dezen tijd vain het jaar op den oceaan heer- schenide slechte weersomstandigheden en ondanks den oorlogstoestand in 68 dagen volbracht. De eigenaar van het jacht is Dirk Meybohm uit Bremen, idie sinds 1925 in Argentinië woont. Op het gebied der oceaain-zeilerij is hij geen vreemde, want hij behoorde tot de deelnemers aan den grooten oceaan-wedstrijd in het Olym piadejaar 1936, denzelfden wedstrijd, waarin de Nederlandsche „Zeearend" van den heer Bruynzeel als een der eersten te Cuxhaven aankwam. Daar zioh in Zuid-Amerika tal' van Duitschers bevinden, die naar Duitsch land terug willen, viel het Meybohm niet moeilijk om een bemanning te vinden. Met proviand voor 100 dagen aan boord werd ten slotte gestart en na 67 dagen kwam het schip in. Santa Cruiz op Tene riffa op de Cainarische eilanden aan. Het had in 'dien tijd 6760 zeemijlen afgelegd. Dr. Karl Ritter von Baltvoorzitter van de Duitsche Nederlandsche Kuituurge meenschap te Berlijn. (Polygoon Pax Holland Uw gift aan Winterhulp moet een offer zijnGiro SS53 SLUITEN VAN BEDRIJVEN In verband met de huidige bijzondere situatie in het bedrijfsleven is bepaalJ* dat alle bedrijven op dg in de periode van 23 December 1942 na beëindiging der werkzaamheden tot en met 3 Janu ari 1943 gelegen werkdagen zullen moe ten zijn gesloten, behoudens de hierna te noemen uitzonderingen: 1. bedrijven, welke zich bezighouden met het voortbrengen van grondstoffen, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 2. gas-, waterleiding- en electriciteits- bedrijven; 3. bedrijven, welke voor de voedsel voorziening werkzaam zijn, voorzoover zij niet door het betrokken bedrijfschap schriftelijk zijn aangewezen om gedurende genoemde periode of een gedeelte daar van te sluiten; 4. continu-bedrijven waarbij tijdelijke sluiting schade aan de outillage of aan de in bewerking zijnde goederen zou veroor zaken voorzoover zij niet reeds vallen onder 3 5. bedrijven werkzaam op het gebied van het personen- en goederenvervoer; 6. bedrijven welke zich' met den detail handel bezighouden, voorzoover zij niet reeds vallen onder 3; 7. bank- en verzekeringsbedrijven; 8. bedrijven, welke rechtstreeks door de bevoegde Duitsche instanties worden aangewezen. Door den voorgeschreven arbeidsrust zal geen vertraging bij het laden en los sen van verkeersmiddelen mogen optre den. Het volledig gébruik van alle ver keersmiddelen mag in deze periode in geen geval worden gestoord. Met het oog hierop dienen ide bedrijven ervoor zorg te dragen, dat gedurende de feest dagen en de daartusschen liggende ove rige rustdagen geen opeenhooping van goederen op de stations en overslagplaat sen voor het verkeer te water ontstaat. SOCIALE VERZORGING VAN OORLOGSDIENSTNEMERS Personen in overheidsdienst behouden hun wedde In het Verordeningenblad van 1& dezer is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende sociale ver zorging van oorlogsdienstnemers. Hierin wordt oan. het volgende be paald: De wederzijdsche rechten en verplich tingen, voortspruitende uit een bestaande arbeidsovereenkomst, welke een oorlogs- idienstnemer als werknemer heeft aange gaan, worden opgeschort zoolang hij oor- logsdienst verricht, voor zoover niet uit de volgende voorschriften iets anders blijkt. De oorlogsdienst staat ten aanzien van de toepassing van de voorschriften be treffende de verzekering tegen invalidi teit gelijk met vrijwilligen dienst bij de voormalige Nederlandsche zee- of land macht. De werkgever kan de arbeidsovereen komst met een oorlogsdienstnemer niet opzeggen, evenmin kan hij een verzoek, als bedoeld in artikel 1639w van het burgerlijk wetboek, indienen. Het recht van opzegging blijft voor den werknemer onverminderd bestaan. De tijd, gedurende welken oorlogs dienst is verricht, telt bij een bestaande arbeidsovereenkomst in overheidsdienst ten volle mede voor de berekening van iden diensttijd, voor den overgang in een hoogere salaris- of loonschaal en voor het in aanmerking komen voor bevorde ring. Zondagartsendienst Zierikzee Zondag 20 December: Dor. van Hoorn en Dm van Leeuwieu. WANNEER VERDUISTEREN? Heden (Zaterdag) zon onder 16.27 Morgen (Zondag) zon op 8.47zon onder 16.27 Maandag zon op 8 47onder 16 27 Tusschen zonondergaug en zonsopgang moet worden verduisterd. Maan onder 6.11maan op 15 38 Maandag maan onder 7.11, op 16.11 Volle maan Dinsdag 22 December Laatste kwartier Woensdag 30 Dec. Nieuwe maan Woensdag 6 Januari Eerste kwartier Woensdag 13 Januari DISTRIBUTIENIEUWS De volgende bonnen zjjn na Zaterdag 19 Dec. niet meer geldig: 63 brood, beschuit, vleesch, aardappelen, melk, tapte melk, alsmede R 12 tabak en cigaretten. De geldigheidsduur van de volgende bonnen is verlengd: t/m Donderdag 31 December: 412, 413, 431, 432 alg. (Zeep), X-, O-eenheidszeep, wasch- poeder, toiletzeep. BE BANK VAN LEENING De stadsbanken van leening zijn ook in onze dagen helaas nog onmisbaar. Deze instellingen zijn een noodzakelijk kwaad, zoolang wij nog in een over gangstijdperk leven, want zij helpen den kleinen man aan contant geld tegen een matige rente, zonder dat hij zijn laatste voorwerpen van waarde, die voor hem onmisbaar zijin of waaraan hij gehecht is, behoeft te verkoopen. Zoo was het in het verleden, toen in de 17e eeuw de Stadsbank van Leening te Amsterdam een Europeesche vermaard heid' genoot en zoo is het ook nu nog. In een werkelijk socialistische maatschap pij zullen deze instellingen geen bestaans recht meer hebben, doch thans kan de bank van leening voor velen een laatste uitkomst zijn. Vooral in de groote steden, waar de strijd om het bestaan zwaarder is Üan op het platteland' en de armoede veelal grooter, treffen wij nog vele gemeente lijke banken van leening aan; Amster dam heeft zelfs verschillende filialen. In 1940 verstrekte de Staatsbank een lee ning van Amsterdam meer dan twee millioen gulden aan voorschotten, waar voor een gemiddelde rente van 12.5 pet. wordt gevraagd. Wel een bewijs, dat deze instelling nog altijd in een behoefte voorziet. Doch naast de stadsbanken van lee ningen bestaan er ook particuliere pand huizen. Alleen in Amsterdam telt men er zeven, bijna allen in de volksbuurten gelegen. Deze banken konden, dank zij de liberale Pandhuiswet van 1910 wor den opgericht en een rente vragen, wel ke gemiddeld bijna zestig procent be draagt. Natuurlijk bevonden deze banken zich uitsluitend in handen van joden en al zijn ze thans geariseerd, doordat veelal de eerste bediende eigenaar werd, zelf- ariseering noemt men zooeits, in de mees te gevallen trokken de oorspronkelijke bezitters nog langen tijd' aan de touw- tejs, al is het dan achter de schermen. [Maar ook wanneer dit niet het geval zou zijn, dan nog moeten deze parti culiere instellingen verdwijnen. Pandhui zen, die een woekerrente durven en kun nen vragen van bijna zeventig procent 's j aars, hooren in onze samenleving niet thuis! Arbeidsmannen zwaaien af Op 4 Januari komen er 10.000 nieuwe 18 December liep voor de bewoners van 25 kampen van den Ned. Arbeids dienst ide diensttijd af. Circa 4000 ar beidsmannen gingen na een periode van vijf en halve maand terug naar hun woonplaats. In die 25 kampen is offi cieel afscheid genomen. Een feestmaal tijd waarvoor ook de burgemeester en talrijke andere bewoners uit de omge ving van het kamp waren uitgenoodigd, werd gehouden. Daarop volgdie een vroo- lijke gemeenschapsavond, tezamen met de dorpsbewoners. De NAD' heeft dus geen arbeidsman nen meer ondier iden schop, maar dat beteekent niet, dat er dan geen arbeid! [meer wordt verricht. Zeer veel zelfs, echter in een ander opzicht, want op, Januari moet een nieuwe lichting, dit maal van 10.000 arbeidsmannen worden ontvangen, waarvoor dan circa 55 kam pen in gereedheid moeten zijn gebracht. Het stoffelijk overschot van den Zuid. jAmerikaanschen vrijheidsheld Simon Bo livar is, ruim honderd jaar na zijn dood, in het Pantheon te Caracas bijgezet. Si mon Bolivar lag tot dusver begraven in het plaatsje Santa Marta, waar hij in dertijd is gestorven. Een monument en zijn sarcophaag stonden reeds lang in het bedoelde Pantheon.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1942 | | pagina 1